stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η ζωή στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό: Θετικά και αρνητικά
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι προτιμάτε απο τα παρακάτω ;
1)Την ζωή στην Ελλάδα παρα τις δυσκολίες που υπάρχουν
48%
 48%  [ 42 ]
2)Την ζωή στο Εξωτερικό γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες/δυνατότητες
25%
 25%  [ 22 ]
3)Δεν ξέρω...Δύσκολη απόφαση...
26%
 26%  [ 23 ]
Total Votes : 87

Author Message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

Στην Αγγλια πανω απο 2 χρονια πρεπει να το αλλαξεις σε UK (με την προυποθεση να εισαι μονιμος κατοικος φυσικα).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Than
New Member
New Member


Joined: 18 May 2004
Posts: 10
Location: Padova

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

Μόνο όταν ζείς έξω αρκετό καιρό, μπορείς να καταλάβεις πόσο αγαπάς την πατρίδα σου ή όχι. Διαφορετικά καταντάς... φανατικός, σαν κάτι άτομα που τρέχουν με τις βόμβες να σκοτώσουν τον ''διάβολο'' χωρίς να ξέρουν οτι βρίσκεται μέσα τους... ''Ελληνάρας'' μπορείς να είσαι παντού, αρκεί να το θέλεις.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
''Ελληνάρας'' μπορείς να είσαι παντού, αρκεί να το θέλεις.


Ase kalutera na mou leipei, proteimw na eimai Ellhnas....
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Σημερα στο METRO του Λονδινου διαβασα ενα πολυ καλο γραμμα που εστειλε στην εφημεριδα ενας Steve Mitchell. Σχετιζεται με ενα αρθρο που δημοσιευθηκε χθες σχετικα με ενα ταξιδιωτικο βιβλιαρακι που εβγαλε ο οικος Lonely Planet και το οποιο αναφερει μεταξυ αλλων οτι πολλοι Λονδρεζοι πινουν, βριζουν και οτι το μετρο τους ειναι το ακριβοτερο στο κοσμο.

Ιδου λοιπον το γραμμα που εστειλε ο εν λογω κυριος:

"The new Lonely Planet guide to London says that many Londoners are often drunk and so dependent on the F-word they are virtually 'dumbstruck without it' and that we have the most expensive transport system in the EU. Well, wouldn't they be f*king annoyed, paying £1.50 for a f*king single 10min journey. I can't think of anything else to f*king say so I'm off to get f*king 'liquored-up' as the guide calls it." Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

για το metro του λονδίνου σύμφωνο.....είναι πολλά! και μερικές φορες σκέφτομαι πως και το δικό μας έχει μονο 0.70, σε βρυξέλλες και ρώμη τουλάχιστον 1 euro θα δόσεις.Σε μας τι γλιτώνεις ακόμα και με 0.60 στον ΗΣΑΠ...αναρωτιέμαι τι κόστος έχει πια αυτό το metro στο λονδίνο; Question


όσο για το F**K, κάτι σαν το M****Σ εδώ γίνετε που και που...όταν κυκλοφορείς στο δρόμο. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν γνωρίζω αν η διαφορά μισθών και ημερομισθίων δικαιολογεί την τιμή του £1,50 για το Λονδίνο παιδιά. Να σημειώσω όμως ότι προφανώς, με το Underground πας παντού και έχει -υποθέτω- μεγαλύτερη πυκνότητα κάλυψης από το δικό μας Μετρό.

Τώρα το ότι το δικό μας είναi πιό καινούριο (εκτός από το κομμάτι της Jubilee Line αν δεν κάνω λάθος που πάει προς Canary Wharf Mr. Green ), τα έχουμε πει και ξαναπεί και ξαναπεί. Εκείνο που όμως μετράει είναι το κατα πόσον το Μετρό εξυπηρετεί, και αυτο είναι το ζητούμενο. Ε, λοιπόν στην Αγγλία τα τραίνα από ότι γνωρίζω έχουν σώσει κόσμο και κοσμάκη, όπως και οι εταιρείες με τα coaches (λεωφορεία) τα οποία μερικά ξεκινουν από το Heathrow παρακαλώ. Εαν το underground εξυπηρετεί at an affordable price για τα εκεί δεδομένα τους, τότε μπράβο τους και μαγκιά τους...

...αν και, για να ακουστεί και η άλλη άποψη, πολλοί ομογενείς που έχουν ζήσει ΚΑΙ Αμερική (και αλλού) μου έχουν πεί επί λέξει ότι το Λονδίνο σαν πόλη για τις τιμές του (εστιατόρια, υπηρεσίες συγκοινωνίες, κλπ) είναι slightly, δηλαδή τι slightly, μάλλον κανονικά overrated.

Εγώ, δε μπορω να εκφέρω γνώμη γιατι ζούσα αλλού και για ελάχιστες μόνο μέρες πήγα εκεί. Οι εν Αγγλία διαβιούντες θα ήταν καλό να μας πούνε αν είναι υπερτιμημένο ή όχι...
Back to top
View user's profile Send private message
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

Prin liges meres mpike mia gynaika sto lewforeio, kai molis tis eipe o odigos tin lypiteri,
arxise ki evrize (me to ganti) gia to pou exoun paei ta eisitiria.

Otan to syzitisa me allous Agglous synadelfous, oloi itan arnitikoi s'afti tin afksisi,
kai pistevoun pws einai ekswpragmatiki !!

AP'THN ALLH !!!
O kyrioteros logos pou afksisan toso poly ta komistra edw, einai gia mena (kai gia pollous allous)
prokeimenou na arxisei na xrisimopoiei o kosmos tin ilektroniki karta (Oyster).
An den kanw lathos, one way bus ticket kostizei me Oyster molis 0.80 lires,
enw opws eipame pio panw, an pas wraios wraios ston odigo kai tou zitiseis ena eisitiriaki
tha sou zitisei mia wrrraiotati 1.5 lira. Fysika analoges ekptwseis isxyoun kai gia ta ypoloipa mesa !!

DHLADH....afto pou theloun aftoi oi kagkoures, einai na arxisoun fakelwnoun...
Ti kanoume, pou pame, se poio lewforeio mpainoume...
Peritto na pw pws me to pou akoumpas tin Oyster se lewforeio, treno, metro,
aftomata katagrafetai kapou...

Den kserw an vlepw ta pragmata ala James Bond...alla eidika meta ta xtypimata tou Iouliou,
exoun klasei mpamies oi edw arxes...

Ki epeidi pleon to post apokta allo xaraktira, stamatw edw...
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Kai eipa na mi milisw alla thixate to agapimeno mou...

To single eisitirio sto Tube, gia na pas kontini apostasi kanei 3 lires pleon kai oxi 1.50 agapite gm..
I karta mias imeras kanei 6.90 lires gia 2 zones (den exw idea poso einai gia 6 zones).

Sas pliroforo oti o mesos misthos einai gyrw stis 20-25000 lires. Opote paaaaara poly akribo kata ti gnwmi mou.

1.50 lira pige to eisitirio tou leoforeiou akatabeta akoma kai an thes na pas dyo staseis parakatw.

A kai episimws pleon to Londino xeperase to Tokyo ws i akriboteri poli ston kosmo.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Παδια, η αληθεια ειναι μια: το μετρο εδω στο Λονδινο το χρυσοπληρωνουμε και το σερβις ειναι επιεικως απαραδεκτο. Evil or Very Mad

Χθες δεν αντεξα και εστειλα email στον οργανισμο που μανατζαρει το μετρο παραπονουμενος εντονα για την καταντια της Northern Line, της πιο πολυσυχναστης γραμμης, την οποια εχω την ατυχια να χρησιμοποιω καθημερινα.

Παδια αν τυχει να κανω ταξιδι (διοτι περι ταξιδιου προκειται αφου κανω 40 λεπτα απο σταθμο σε σταθμο) χωρις να υπαρξει καθυστερηση λογω α) χαλασμενου τρενου β) εκτος λειτουργιας σηματοδοτησης γ) καθυστερημενης ληξης των εργων συντηρησης το προηγουμενο βραδυ δ)απεργιας (τωρα τελευταια), κανω το σταυρο μου.

Εξ αιτιας των καθυστερησεων τα τρενα γεμιζουν ασφυκτικα, σε σημειο που αν εισαι ορθιος, ειναι αδυνατον να στριψεις το σωμα σου. Και εκει που εισαι σα σαρδελα, να'σου και το τρενο σταματα στη μεση του πουθενα για 5 λεπτα. Συνηθως η δικαιολογια ειναι οτι περιμενουμε να φυγει το τρενο που προπορευεται.

Παδια, γενικα ειμαι ενας ηρεμος και θα ελεγα υπομονετικος ανθρωπος. Ομως η κατασταση στον Underground εχει αρχισει να λασκαρει καποιες βιδες στον εγκεφαλο μου. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει κατι στα αμεσως προσεχη χρονια οποτε αρχιζω να ανησυχω για τη διανοητικη μου κατασταση. Πρεπει να δειξω χαρακτηρα διοτι δε με βλεπω καλα! Twisted Evil

Α, και για ολα αυτα πληρωνω σε ευρω 175 ευρωπουλα το μηνα (Ζωνες 1-4)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

το φανταζεσαι αυτο να γινοταν στην ελλαδα τι θα γινοταν πχ. στο μετρο η στον ΗΣΑΠ αλλα ειπαμε καπου αλλου ειναι "πολιτισμενοι" και εμεις οι ελληνες θα ειμαστε μια ζωη οι απολιτιστοι και τα λαμογια Mr. Green Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Το μόνο που μου αρέσει στην Ελλάδα είναι το καλοκαίρι και η επαρχία. Από εκεί και πέρα, να μου πείτε να πάω να ζήσω Σουηδία, Νορβηγία ή και Δανία, δεν θα με ενδιέφερε! Ούτε πολυ-διασκεδάζω, ούτε πολυ-βγαίνω από το σπίτι μου.

Και κάτι άλλο. Οι Αρχαίοι έλεγαν "Όπου γής, πατρίς". Ο Έλληνας ήταν πάντα της εξωστρέφειας...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

ναι οπου πηγαινε απο αρχαιοτατων χρονω επαιρνε παντα μαζι του την εστια της μητροπολης και δε ξεχναγε ποιος ηταν απο που ηταν και την αγαπη του για τη μητροπολη
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

Παντως να αναφερω εδω οτι μου κανει τρομερη εντυπωση η στωικοτητα των επιβατων (δε λεω Βρετανων αφου σε καθε βαγονι θα πρεπει να υπαρχουν ατομα απο τουλαχιστον 10 διαφορετικες εθνικοτητες). Οχι απλως δε λενε τιποτα οταν ανακοινωνεται η καθυστερηση, αλλα ουτε καν στραβομουτσουνιαζουν! Shocked Ρομποτ μιλαμε!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 10:27 am    Post subject: Reply with quote

δεν είναι ρομπότ ....απλά καταλαβένουνε και συνειδητποιούνε τις καταστάσεις, όχι σαν κάποιους παπατρέχες που ότι και αν γίνει το κράτος το μ**ο φταίει
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Και μετα λεμε οτι δεν μας αρεσει η Ελλαδα και η Αθηνα γιατι εχει μποτιλιαρισματα...Ετσι, ετσι...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Αν ακόμα και στο Μετρό της Αθήνας, με 3 ανεξάρτητες γραμμές και με περίπου 12 σταθμούς στην κάθε γραμμή (εξαιρείται ο ΗΣΑΠ) δημιουργούνταν μποτιλιαρίσματα, τότε θα έπρεπε να το κλείσουμε το μαγαζί... Confused Δεν είναι θέμα "πολιτισμένων" και "απολίτιστων", είναι απλό θέμα κατανόησης της πολυπλοκότητας του δικτύου, και στο Μετρό της Αθήνας. Η μήπως θεωρείτε ότι αν κατασκευαστούν οι επεκτάσεις του Μετρό που, όλως τυχαίως, θα διέρχονται μέσα από το κέντρο της Αθήνας, δεν θα δημιουργηθούν ανάλογα φαινόμενα; Just wait and see... Εκεί να δω τον πολιτισμό μας...

Last edited by exitmusician on Thu Jan 19, 2006 3:57 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Nassos wrote:
Το μόνο που μου αρέσει στην Ελλάδα είναι το καλοκαίρι και η επαρχία. Από εκεί και πέρα, να μου πείτε να πάω να ζήσω Σουηδία, Νορβηγία ή και Δανία, δεν θα με ενδιέφερε! Ούτε πολυ-διασκεδάζω, ούτε πολυ-βγαίνω από το σπίτι μου.

Και κάτι άλλο. Οι Αρχαίοι έλεγαν "Όπου γής, πατρίς". Ο Έλληνας ήταν πάντα της εξωστρέφειας...


ο έλληνας ήθελε και να εξερευνά....τώρα ίσος καταντήσαμε σε τάσεις φυγής και αυτοκαταστροφής πια.εξαρτάται άμα πάει κανεις επειδή το θέλει η επειδή θέλει να φύγει.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισω κανα δυο πραγματα: τα παραπανω που περιγραφω αφορουν τη Northern Line και οχι τις αλλες γραμμες για τις οποιες δεν εχω σημαντικη προσωπικη πειρα (αν και συχνα πυκνα ακουω ανακοινωσεις για καθυστερησεις, κλεισιματα κτλ). Το θεμα με την Northern Line ειναι οτι ειναι αναγνωρισμενα η χειροτερη γραμμη. Αρα λογικα στις αλλες γραμμες η κατασταση θα πρεπει να ειναι καλυτερη (αλλα οχι απαραιτητα καλη).

Δευτερον, εννοειται πως αυτη η απαραδεκτη κατασταση που περιεγραψα δε συμβαινει καθε μερα αλλα, ειδικα τωρα τελευταια, οι πιθανοτητες να μην εχω προβληματα τοσο στο πηγαιμο οσο και στον ερχομο ειναι 1-2 στις 5 (εργασιμες μερες).

Τωρα οσον αφορα αυτα που σχολιαστηκαν περι πολιτισμενων κατοικων (σε αντιδιαστολη με εμας) να πω οτι πρωτον δε πιστευω οτι δεν αντιδρα ο κοσμος επειδη εχει συνειδητοποιησει και αποδεχθει τη πολυπλοκοτητα του δικτυου. Και αυτο διοτι παντου αναφερεται οτι για ολα φταιει η αναποτελεσματικοτητα της συνεργασιας κρατους-ιδιωτικων εταιριων που επιτευχθηκε περιπου 2 χρονια πριν προκειμενου να ερθουν κονδυλια απο τον ιδιωτικο τομεα για την επισκευη του απαρχαιωμενου δικτυου. Αυτο μεχρι τωρα δεν εχει συμβει και οι φωνες που λενε να απολυθουν οι ιδιωτικες εταιριες συνεχως αυξανονται (και δικαιολογημενα).

Για μενα η στωικοτητα αυτη των επιβατων αποτελει ενα δισεπιλυτο γριφο. Ειναι πραγματικα απιστευτο να μην ακους ουτε αναστεγμους αγανακτησης, ουτε μουρμουρες, ουτε κουβεντες μεταξυ επιβατων του στιλ "δε παει αλλο" (που για μενα θα ηταν φυσιολογικο). Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι οι κατοικοι Λονδινου εχουν παραδωσει τα οπλα και εχουν αποδεχθει τη σκληρη πραγματικοτητα: δυσκολα θα δουν αλλαγες για καποια χρονια. Σου λενε τι να ασχοληθω, θα χασω το χρονο μου. Επιπλεον, ο καιρος, οι εξουθενωτικοι ρυθμοι, οι μεγαλες αποστασεις μεταξυ σπιτιου και δουλειας, το αγχος και αλλα καλουδια τις συγχρονης Λονδρεζικης ζωης τους εχουν κανει να χασουν τη μαχητικοτητα τους. Αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους μπαινουν στο κοπο να διαμαρτυρηθουν ειτε σε ενα υπαλληλο του σταθμο ειτε μεσω του Διαδικτιου. Τουλαχιστον με τα ματια μου δεν εχω δει κανεναν (εκτος και αν συνηθισμενος απο τον εντονο τροπο που παραπονιομαστε εμεις οι Ελληνες να νομζω πολλες φορες οτι καποιος ζητα οδηγιες ενω στη πραγματικοτητα διαμαρτυρεται με κομψο και ευπρεπες τροπο!)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

ένα είναι το τελευταίο που λες και άλλο ένα είναι ότι αρκετοί ίσος να μην έχουν δει πολλά αλλα metro για να μπορούν να συγκρίνουν και το δέχονται, μπαίνοντας και στη ρουτίνα μετά σου λένε τι να παραπονιέμαι θα το έχει κάνει κάποιος άλλος.στην ελλάδα τα ξέρουμε....ότι και να γίνετε ποτε δεν είναι αρκετό, και εκεί που χρειάζεται αναρωτιέμαι πόσοι πράγματι πάνε και λένε κάτι που να έχει ουσία.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Thu Jan 19, 2006 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
Nassos wrote:
Το μόνο που μου αρέσει στην Ελλάδα είναι το καλοκαίρι και η επαρχία. Από εκεί και πέρα, να μου πείτε να πάω να ζήσω Σουηδία, Νορβηγία ή και Δανία, δεν θα με ενδιέφερε! Ούτε πολυ-διασκεδάζω, ούτε πολυ-βγαίνω από το σπίτι μου.

Και κάτι άλλο. Οι Αρχαίοι έλεγαν "Όπου γής, πατρίς". Ο Έλληνας ήταν πάντα της εξωστρέφειας...


ο έλληνας ήθελε και να εξερευνά....τώρα ίσος καταντήσαμε σε τάσεις φυγής και αυτοκαταστροφής πια.εξαρτάται άμα πάει κανεις επειδή το θέλει η επειδή θέλει να φύγει.


Εγώ θέλω και τα δύο! Θα μου πείτε θα είνια δύσκολα στην αρχή, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Η ζωή είναι δύσκολη και όχι ατελείωτο παίγνιο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 7:39 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως στο μετρό της Μόσχας δεν είχα ποτέ παρόμιο πρόβλημα. Ίσως λόγω της σχεδίασης του δικτύου. Αν και είναι από τα busiest του κόσμου και μερικά τρένα έχουν κάνει 6.000.000 χιλιόμετρα (ναι καλά διαβάσατε) και ακόμα λειτουργούν, δεν υπάρχουν πολλά προβλήματα.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως εδώ και κάποια χρόνια σύμφωνα με τα μυνήματα που λαμβάνω, η Αγγλία έχει αρχίσει και "χάνει στροφές". Στην αρχή νόμιζα (λόγω επαγγέλματος και γνώσης της κατάστασης) ότι τα μυνήματα ήταν από αποτυχημένους φοιτητές νέας κοπής που πήγαν Αγγλία μετά από 3 μήνες "crash foundation course" σε κανένα polytechnic, και δεν τα κατάφεραν και τους φταίνε όλοι και όλα επειδή δεν τους αφήνουν να καπνίζουν όπου βρούνε και δεν έχει μπουζουξίδικα και δεν σερβίρουν φραπέ στην επαρχιακή πόλη που βρέθηκαν να σπουδάζουν.

Από ότι βλέπω όμως τα μηνύματα είναι πολλά και από σοβαρούς ανθρώπους (όπως τα παιδιά από εδώ πέρα).

Από την άλλη, όλο και πιό πολύ αρχίζω να πιστευω ότι η καθημερινότητα του μέσου Αγγλου (μe apartment κάπου στο Λονδίνο και όχι facing the Buckingham Palace) δεν νομίζω ότι διαφέρει δα και πάρα πολύ από εκείνη ενός Έλληνα που ζεί στα Ανω Πατήσια. Και τωρα λαμβάνω τα μυνήματα ότι αντι να επεκτείνουν και να εκσυγχρονίζουν τις αστικές υποδομές τους, αυξάνουν τα εισιτήρια αλλά οι υπηρεσίες χειροτερευουν... Άσε και τον καιρό

Δυστυχώς, η Ελλάδα, που θα μπορούσε να ανέβει σαν τον νέο εναλλακτικό, trendy μεσογειακό προορισμό για business, συνέδρια, leisure, κλπ (εμ τι φάγαμε 10 και βάλε χρόνια απ' τη ζωή μας να κάνουμε τις υποδομές βρε παιδιάWink με το Μαρούσι να συνδέεται απ' ευθείας με Μετρό και Αεροδρόμιο, σαν το νέο hot business centre, όπως και ο ελαιώνας ή ο Κηφισός κλπ κλπ. Αντ' αυτού, ενώ κάτι θα μπορούσαμε να κάνουμε, έχουμε τις χρόνιες αγκυλώσεις που όλοι έχουμε επισημάνει.

Οπότε, και πάλι όποιος θέλει να κάνει κάτι θα πρέπει να ξενιτευτεί. Είναι ακόμα πολλές οι αγκυλώσεις στην Ελλάδα, πολλή η γραφειοκρατία, πολλά τα αντίθετα συμφέροντα στις αλλαγές και με 1.000.000 Δημοσίους υπαλλήλους να στυλώνουν συνεχώς πόδι δεν θα πάμε και πολύ μπροστά, συνεπικουρούντος και του γεγονότος ότι οι τωρινοί κυβερνώντες δεν μου πολυφαίνονται να είναι up to the job, ενώ οι προηγούμενοι επιτήδιοι γνωρίζουν τι συμβαίνει αλλά το μόνο που θέλουν είναι να υπονομεύσουν τους τωρινούς πετώντας τους συνεχώς μπανανόφλουδες.

Και καλά όλα αυτά, αλλά έτσι ΔΕΝ πάμε μπροστά...
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263,

Xwris na exw zisei stin eparxia tis Agglias an kai tin exw episkefthei ektenws, pisteuw oti yparxei megali diafora se ola apo to Londino. Autes einai epiloges omws. Akouw apo filous Agglous, pou zisan sto Londino gia arketa xronia kai ergasthikan edw, alla pou twra logw oikogeneias fygan ektos oti ta pragmata einai pio xalara kai eukola ektos Londinou. Enas kalos misthos sou ftanei panw katw (me kapoia daneia panta kai kartes) alla den eisai se auti tin omireia tou Londinou. Apo tin alli kaka ta psemata to Londino prosferei apisteuta pragmata.

To sxolio sou gia tous foitites neas kopis exei kappoia basi, apo tin alli einai alitheia oti o dikos mou o kyklos pou menei kai ergazetai (sklira malista) edw kai xronia sizitaei mono ta terastia problimata tis polis.

Sas eipa oti to "eisitirio" diodio gia na mpeis mesa sto Londino anebike stis 8 lires? Imerisiws?

Ta problimata sto tube einai terastia kai pragmatika sou kobei tin orexi na fygeis apo to spiti (plin Sabbatokyriakwn) kai genika leipei to common sense.

Alla auta einai pragmata pou ligo poly anamenontai otan se mia poli ergazontai peripou 11 ek kosmos (o plythismos tis Elladas diladi). Autoi oloi, pws tha mpoun sto kentro pws tha bgoun apo to kentro? Einai logistical to problima.

Se merika pragmata to Londino (kai i Agglia) exoun allaxei dramatika pros to kalytero apo tote pou patrisa to podi mou edw. Se kapoia alla (polla alla) exei parei sobara tin katiousa.

6 stous 10 neous tha paratousan to sxoleio, douleia klp, gia mia emfanisi stin tileorasi symfwna me ereuna pou dimosieuthike tin proigoumeni ebdomada. Prosexte oxi me douleia stin tileorasi apla gia na emfanistoun mia fora...

Telika isws na min exoume pleon kai toses diafores stin koinwnia..

Pantws oi ftwxes taxeis oso paei ginontai kai ftwxoteres kai ta xrimata einai ena poly sobaro zitima. Auto omws pou sou dinei auti i xwra (symfwna me alli pagkosmia ereuna) einai oti sou kanei ti zoi poly eukoli (eukoloteri apparently akoma kai apo tin USA) sto na stiseis mia mikri epeixirisi i douleia. Apparently einai oi kalyteroi ston kosmo sto na se boithoun exontas kopsei dramatika ti grafeiokrateia kai pernontas polla metra.

Den xerw pws einai ta pragmata stin Ellada, alla eimai sigouri oti polloi apo autous pou briszoun to proi pigainontas sti douleia tous mesa sto amaxaki tous i sto aneto kai grigoro metro tous, tha eixan pidixei ston Tamesi apo tin prwti gefyra pou briskan an eixan na antimetopisoun auto pou antimetopizoume kai plirwnoume xryso kathimerina edw.
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 5:17 am    Post subject: Reply with quote

loipon,eilikrina ELLADA!.
shmera htan h mera pou o kompos eftase sto xteni! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad sigoura eimai ligaki sokarismenos,alla nomizw pws en prokeitai na allaxw gnwmh!de paei allo re paides!kalo to uni,ante na teleiwnw na spasw kai na mhn xanapathsw!!to story exeis ws exhs:afou edw kai mia evdomada kynhgaw ena gamwpontiko( Exclamation ) pou exei kanei thn kouzina poutana sthn kyriolexia,exw plhrwsei kamia 100ara se pest control,katafernw kai to pianw sth faka to poustiko kai to petaw.wraia mexri edw...paravlepw to gegonos pws to kazanaki espase kai to eftiaxa monos mou,to oti to tavani apo thn poly ygrasia stazei ktl,kai einai to 3o spiti sto opoio paw kai vgazei ta idia provlhmata,par'oti einai acredited apo th unipol klp klp Twisted Evil Evil or Very Mad
tha mou peite pws kaneis etsi,kai ti ftaiei h xwra,kai ftais esy pou de ta psaxneis kala klp...
isws exete dikio...o kompos omws einai pws para tis burglaries pou mou etyxan sta prohgoumena spitia,tis agnohsa kai eipa,ok shit happens...mexri shmera,pou anoixa thn porta kai eida to kwlopaido me to lostari sto xeri,mprosta mou,na trexei na vgei apo to parathyro ths kouzinas!pali kala pou den anevaina tis skales ekeinh thn wra,giati mallon twra tha moun sto nosokomeio...eilikrina,tetoio sok den exw xanafaei!to kalo einai oti me kerasan kafe oi mpatsoi...

yg:kai meta apo ola auta,gyrnaw spiti kai antilamvanomai pws yparxOYN kai ALLA pontikiA! Evil or Very Mad Evil or Very Mad malon genhse to gamhmeno!kai na peis oti einai vrwmiko to spiti,paei sto dialo...ti xekwlonomai kai katharizw mera para mera...tespa,sorry gia ta mpoinelikia,h' an h istoria sas fainetai geloia...eimai ligaki taragmenos akoma...elpizw na synelthw syntoma... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 8:32 am    Post subject: Reply with quote

Shocked Shocked

Να είσαι καλά και να προσέχεις !!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Next
Page 10 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr