stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ταξιδιωτικοί Προορισμοί
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:36 am    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν λοιπόν! Συνήθως κάνω ερωτήσεις σε αυτό το topic αλλά πιστεύω πως ήρθε η ώρα να προσφέρω κι εγώ λίγο υλικό.

Μερικές φωτογραφίες από την ΥΠΕΡΟΧΗ Ελβετία που μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, τον Οκτώβρη που την επισκέφτηκα. Να ευχαριστήσω θερμά όλους που μου έστειλαν πληροφορίες δημόσια ή με pm, οι πληροφορίες σας ήταν το κερασάκι στην τούρτα της εκδρομής παιδιά.


(Η εκδρομή ήταν με αυτοκίνητο και ξεκινούσε από το Μιλάνο με στάσεις στη Γενεύη, Fribourg, Bern, Ζurich και τέλειωνε πάλι στο Μιλάνο)

Στο ψητό:

H θέα ακριβώς μετά την έξοδο του τούνελ του Mont Blanc προς Ελβετία

Ένας παγετώνας λίγο μετά την έξοδο από το Mont Blanc

Geneve

Geneve2

Η λίμνη της Γενεύης καθώς πηγαίναμε προς Λοζάννη και Μοντρέ

Chatteu de chillon, υπέροχο κάστρο μέσα στη λίμνη, λίγο έξω από το Μοντρέ

Gruyeres, πανέμορφο χωριό ,πανέμορφη περιοχή
Από την ίδια περιοχή
Μια ακόμα
Από το Broc, ένα χωριουδάκι πολύ κοντά στο Gruyeres

Μία από την πόλη Fribourg

Από την πρωτεύουσα Βέρνη
Ακόμα μία

Για το τέλος, μια γλυκιά γεύση από Ζυρίχη
Και μια νυχτερινή

Λίγο πριν την είσοδο του Gotthard tunnel μήκους 16 χιλιομέτρων!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:44 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως μέγα λάθος να πας Ελβετία και να μην πας μια βόλτα στο καντόνι του Νταβός με την περίφημη Rhatische Bahn ...
Μιλάμε για διαδρομές που κόβουν την ανάσα, και συγκαταλέγονται ανάμεσα στις ωραιότερες στον κόσμο.

Το roadtrip δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμμιά περίπτωση με το railtrip στην Ελβετία !
Το γράφω για όσους πάνε στο μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:50 am    Post subject: Reply with quote

Μα πάντα πρέπει να αφήνεις κάτι για να το κάνεις την επόμενη φορά που θα πας!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 10:32 pm    Post subject: Reply with quote

Μαθήματα τουριστικής ανάπτυξης από το Βερολίνο..

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/03/13/1640701.htm

Δυο πράγματα κρατάω. Πρώτον, φτηνό κόστος μετάβασης, και δεύτερον οικονομική σε σχέση με την ποιότητα της διαμονή..

Με αυτά, κατάφερε να μείνει αλώβητη από το οικονομικό κραχ της περιόδου...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Μιας και βρέθηκα στο υπέροχο Παρίσι πριν λίγες μέρες σκέφτηκα να παραθέσω μερικές φωτογραφίες στο forum για όσους σκοπεύουν να πάνε και δε το έχουν κάνει ακόμα Razz


http://www.flickr.com/photos/fotinakis/sets/72157617480338202/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Όταν μιλάμε για ένα "ταξίδι", συνήθως φέρνουμε στο νου μας μία εμπειρία κατά την οποία ο οδοιπόρος προγραμματίζει, τουλάχιστον τις βασικές κατευθύνσεις, προγραμματίζει για τα άνετα μέσα μεταφοράς και κυρίως για το/τα άνετα καταλύματα που θα διαμείνει. Είναι επίσης σύνηθες, στο ταξίδι να έχει μαζί του κάποιον συνοδοιπόρο ή κάποιο σύντροφο.

Μπορείτε να ονειρευτείτε τις περιπέτειες ενός θεότρελου Θεσσαλονικιού, που παραβιάζει όλους τους παραπάνω κανόνες και αποφασίζει - μόνος - να κάνει "το ταξίδι του Μεγάλου Αλεξάνδρου" με ένα "πειραγμένο" Honda XR250 ;


Ίσως !

Ο απίστευτα σπάνιος άνθρωπος που έκανε πραγματικότητα το παραπάνω παιδικό του όνειρο, λέγεται Ηλίας Βροχίδης.
Ξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη την άνοιξη του 2007, ενώ η 2ετής ΟΔΥΣΣΕΙΑ του στην Ασία, τελείωσε πριν από μερικές μέρες.

Σας προκαλώ να κάνετε και εσείς αυτό το επικό και θαυμάσιο ταξίδι μαζί του, μέσα από το ιστολόγιο του.

Greece2India-Ηλίας Βροχίδης

ΥΓ: Τελικά σύντροφο βρήκε στο ταξίδι του. Laughing Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Wed Sep 02, 2009 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ερωτηςη προς ολους τους συνφορουμιτες:

Μενω Βρυξελλες και θελω να κατεβω οδικως Ελλαδα. Το ταξιδι θελω να το κανω διακοπες κ να διαρκεσει 6-7 μερες.

Θελω να ακολουθησω διαδρομη απο Βαλκανια (Σερβια-Σκοπια η Σερβια-Βουλγαρια) αλλα φοβαμαι την ασφαλεια μου κ του αυτοκινητου μου κατα τη διελευση μου απο αυτες τις χωρες. Και αυτο κυριως επειδη εχω αυτοκινητο που μπορει να προκαλεσει την προσοχη 'ανεπιθυμητων'...

Ξερει κανεις καλυτερα απο αυτους τους δρομους? Αν εχουν βελτιωθει καθολου τα πραγματα απο πλευρας διαφθορας και ασφαλειας στους δρομους τους?

Ευχαριστω
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Από Μεταφορά

pindos10 wrote:
Agg3los, καλλιο αργα παρα ποτε. Οι πεστροφουλες και οι παπιες ηταν στη θεση τους , στο ποταμι ,στην Ευρωστινα? Δεν μας πας και μεχρι τα Τρικαλα.


Agg3los wrote:
Quote:
Οι πεστροφουλες και οι παπιες ηταν στη θεση τους , στο ποταμι ,στην Ευρωστινα?


ναι βεβαια..μια χαρα...και η παπιες και ολα..
απλα πηγαμε για κατι μαστορους για δουλεια κυριως..και τρεχαμε στην ανοδο να προλαβουμε τη νυχτα,και τρεχαμε στην καθοδο να προλαβουμε τη βροχη.. Laughing οποτε τωρα δε σταματησαμε στις παπιες...

καναμε μια σταση βεβαια στις ταβερνες του Κοραη..

στα μεσα της δεκαετιας του 80(3 χρονων ημουν τοτε..) μεναμε με την οικογενεια μου στο Δερβενι..οποτε τους ξεραμε ολους και ακομα μας γνωριζουν..

μετα προτιμησαμε να παμε προς Πατρα,για σχολεια καλυτερη ζωη για εμας σαν μικρα παιδια κλπ..



στην Παναγια των καταφυγιων εχεις κατεβει?γιατι εγω ποτέ..τοσα χρονια παω στο βουνο αλλα ποτέ δεν κατεβηκα κατω..Crying or Very sad Cool



Quote:
Δεν μας πας και μεχρι τα Τρικαλα.

λεω να παω και προς τα εκει..αλλα κυριως απο τις ταβερνες του Κοραη στη ζαχολη αντι να παω αριστερα οπως τωρα,να παω ευθεια προς το Μαυρο Ορος(το λεγανε λογω του μαυρου ελατου,αλλα καποτε το καψανε οποτε ηταν πραγματικα μαυρο.Laughing., με τα πυκνα ελατα ..
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 09 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 3:49 am    Post subject: Reply with quote

Kalashnikov το καλοκαίρι έκανα τη διαδρομή Βιέννη-Ελλάδα (Θεσνίκη) μέσω Σερβίας. Για την Ουγγαρία δεν έχω να πω τίποτα ιδιαίτερο, ωραίος και άνετος αυτοκ/μος, ο καλύτερος μαζί με της Ελλάδας (και απ'της Αυστρίας, μόλις περάσαμε την Αυστρία και μπήκαμε Ουγγαρία νόμιζα ότι μπορούσα επιτέλους να οδηγήσω ξεκούραστα, τα αυτοκίνητα αραίωσαν δεν ξέρω πού πήγαν! αλλά όλοι στον ίδιο αυτοκ/μο ήμασταν! αρχίσαν οι ευθείες και γενικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι βελτιώθηκαν οι συνθήκες οδήγησης), μόνο σχετικά με τα όρια, μετά τον Μ0 (περιφεριακός Βουδαπέστης) μόλις μπαίνεις στον Μ5 για Szeged (σύνορα με Σερβία), δεν πρόσεξα σήμα όριο ταχύτητας κι ενώ είναι αυτοκ/μος θεώρησα ότι έπρεπε να κρατήσω το προηγούμενο όριο (100 χλμ/ω νομίζω), στην αρχή τουλάχιστον! και αυτό γιατί άκουσα ότι γράφουν.

Στη Σερβία είχαμε 2 ώρες αναμονής στα σύνορα λόγω κίνησης, δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα, ούτε λαδώματα ούτε τίποτα. Μετά για 120 χλμ έχεις (πολύ) άνετο δρόμο, μισό προφίλ αυτοκ/μου που πρέπει να κρατήσεις τα εξαντλητικά όρια ταχύτητας, 80 και 100 αργότερα γιατί καραδοκεί αστυνομία και κάτω από 70 ευρώ πρόστιμο δεν πληρώνεις. 40 χλμ πριν το Βελιγράδι έχεις αυτοκ/μο. Μεσ'το Βελιγράδι υπάρχει άνετη αστική οδός μέχρι να συναντήσεις τον Α1 από Ζάγκρεμπ-Βελιγράδι-Νις. Τα όρια στο Βελιγράδι τηρείς ακριβώς! γιατί υπάρχουν μπλόκα καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα. Πλήρωσα το δικό μου για υπέρβαση 23 χλμ/ω (όριο ήταν 60), το πρόστιμο ήταν 85 ευρώ αλλά επενέβη δίπλα ο φίλος μου που παζαρεύει ακόμη και το ταξί και πλήρωσα 40 μαύρα και λύθηκε η υπόθεση. Μετά από μένα περίμεναν 3-4 αμάξια ακόμα. Απ'το Βελιγράδι μέχρι το Νις και το Λέσκοβατς νοτιότερα του Νις έχεις αυτοκ/μο, απ'την εποχή της Γιουγκοσλαβίας μεν αλλά την κάνει τη δουλειά του. Η άσφαλτος ήταν ανεκτή. Μετά το Λέσκοβατς αρχίζει στενή οδός 1+1 λωρίδα σε ορεινό τοπίο και αρκετές στροφές. Αυτό για 100 χλμ μέχρι να φτάσεις στο ΦΥΡΟΜ.

Πολύ λιγότερη κίνηση εκεί επειδή όλοι όσοι πήγαιναν Τουρκία-Βουλγαρία εγκατέλειψαν τη διαδρομή απ'το Νις, περάσαμε τα σύνορα σε 20 λεπτά με μια μικρή ενίσχυση προς το κακοπληρωμένο προσωπικό του τελωνείου που ζήτησε ο ίδιος ο τελωνειακός Wink . Για 10 χλμ μετά είσαι σε απλή οδό με έργα παράλληλα για την κατασκευή του αυτοκ/μου. Μέχρι τα Σκόπια η ποιότητα του αυτοκ/μου είναι ικανοποιητική απ'όσο θυμάμαι, μετά που χωρίζουν οι κλάδοι είναι έως και απαράδεκτη, στροφές, κλειστές, κακό οδόστρωμα, δηλ παλιά άσφαλτος με μερικές λακούβες και αυλακώματα απ'τις νταλίκες(τα αυλάκια και σε μεγαλύτερο μήκος), 2 λωρίδες κυκλοφορίας πιθανόν μικρότερου πλάτους απ'το κανονικό. Η ποιότητα βελτιώνεται αρκετά μετά το Τίτο Βέλες μέχρι και το Demir Kapija που τελειώνει ο αυτοκ/μος. Για 40-50 χλμ έχεις πάλι στενή οδό με στροφές μέσα σε βουνά όπως ακριβώς και στη νότια Σερβία. πριν τα σύνορα με Ελλάδα για 15-20 χλμ έχεις πάλι αυτοκ/μο καλής ποιότητας. Τα σύνορα στους Ευζώνους τα περάσαμε χωρίς πρόβλημα σε διάστημα 15-20 λεπτών.

Από Βιέννη-Θεσνίκη 1.300 χλμ κάναμε 18 ώρες με 4 περ. ώρες σύνορα και στάσεις. Το πιο εκνευριστικό τμήμα ήταν ποιο λέτε? Το τμήμα μες την Αυστρία. Σε μήκος 65 χλμ στις 1.00 το βράδυ, συναντήσαμε 2 μποτιλιαρίσματα(σταματημένα τα αμάξια)δεν προσέξαμε ατύχημα ή κάτι άλλο, τα μοναδικά σε όλη τη διαδρομή, οπουδήποτε αλλού (Βελιγράδι, γέφυρα Δούναβη μετά το Νόβι Σαντ κλπ) η κίνηση κύλαγε με τουλάχιστον 50-60 χλμ/ω, και 2 εργοτάξια(τι κατασκευάζανε δεν ξέρω, γενικά είναι συχνό το φαινόμενο εδώ, ακόμα και στο καινούριο εδώ και ένα χρόνο τμήμα αυτοκ/μου προς Μπρατισλάβα μήκους ούτε 30 χλμ έχουν 2 εργοτάξια για εργασίες που φαίνονται τύπου επισκευή στηθαίου κλπ. Αυτό που συνέχεια οι δρόμοι τους είναι εδώ κι εκεί κλειστοί είναι τελείως εκνευριστικό.)

Για διόδια στην Ουγγαρία αγοράζεις βινιέτα (η φτηνότερη 7 ευρώ των 4 ή 7 ημερών δε θυμάμαι) και στη Σερβία και ΦΥΡΟΜ πληρώνεις διόδια. Στην Ελλάδα είναι τσάμπα Cool Wink .

Αν λες η διαδρομή σου θες να ναι στυλ διακοπών θα σου πρότεινα τη διαδρομή μέσω Κροατίας-Μαυροβούνιο-Αλβανίας, πριν μέρες τη σχεδίασα πού θα περάσει Wink , τοπία μεγάλου φυσικού κάλλους (καμιά σχέση με την τουλάχιστον βαρετή στο μεγαλύτερο μήκος διαδρομή μέσω Σερβίας), έχεις επίσης πολύ αυτοκ/μο, (έφαγα ατελείωτες ώρες στο ίντερνετ να δω πού και πόσο,άλλο που δεν ήθελα, και γενικά ποια είναι η καλύτερη διαδρομή, γιατί κάνουν συνέχεια έργα και στην τελευταία πηγή που πρέπει να στηριχτείς είναι οι χάρτες, εκτός λίγων εξαιρέσεων), αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω σίγουρες λεπτομέρειες απ'τη νότια Κροατία και κάτω μέχρι Ελλάδα. Τη διαδρομή αυτή αν όλα πάνε καλά θα την κάνω τον Οκτώβρη.

Η διαδρομή μέσω Βουλγαρίας δεν θα ταν άσχημη ως εναλλακτική λύση, από Νις φεύγεις αριστερά, παρακάμπτεις την πόλη και συνεχίζεις σε σχετικά κακή οδό μέχρι τη Βουλγαρία. Απ'τα Σόφια προς Πέρνικ έχεις αυτοκ/μο για 20 περ χλμ και άλλα 20 νοτιότερα στο Blagoevgrad. Κατά τ'άλλα Σόφια-Ελλάδα είναι 1+1 λωρίδα σε κάποια σημεία έχει πέσει καινούρια άσφαλτος σε άλλα μάλλον έχει μείνει όπως τη θυμάμαι πριν κάτι χρόνια που πέρασα, δηλ δρόμος σουρωτήρι. Αυτά σύμφωνα με τις πληροφορίες του φίλου μου που επέστρεφε και κατά λάθος αντί να πάει ΦΥΡΟΜ βρέθηκε στη Βουλγαρία (πάλι καλά Wink ). Στο τμήμα στην Ελλάδα όπως τα ξέρεις απ'τον κάθετο της εγνατίας δηλ απ'τα 96 χλμ τα περ 60 είναι αυτοκ/μος.

Σε κάθε περίπτωση η πιο καλή, σύντομη, ασφαλής και βαρετή διαδρομή είναι μέσω Σερβίας. Όπου κι αν σταματήσεις προσέχεις τα πράγματά σου και δεν πλησιάζεις τους τσιγγάνους. Για τη Βουλγαρία έχω ακούσει μαύρες ιστορίες. Ότι πινακίδες και να χεις ότι εθνικότητα και να σαι, αλλά τις περισσότερες με Τούρκους. Με ληστείες, διαφθορά αστυνομίας, ατελείωτες ώρες στα σύνορα και λαδώματα. Μόνο με λεωφορείο έχω πάει Βουλγαρία πριν χρόνια, δε συνέβη τίποτα αξιοσημείωτο. Όλα αυτά είναι ιστορίες απ'το παρελθόν. Τα πράγματα είναι σίγουρα καλύτερα σήμερα χωρίς να θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου. Αλλά δε νομίζω να χεις λόγο να πας μέσω Βουλγαρίας.
Back to top
View user's profile Send private message
rush
Junior Member
Junior Member


Joined: 23 Jul 2009
Posts: 72

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:05 am    Post subject: Reply with quote

Παιδια πηγα στην Βουλγαρια πριν δυο χρονια οδικως και δεν λαδωσα κανεναν, δεν με πειραξε κανεις, ουτε τιποτα. Πιστευω οτι αυτα ειναι ιστοριες που εχουν παραμεινει απο την προηγουμενη χιλιετια.
Περασα τα συνορα απο Καστανιες κοντα στην Ορεστιαδα για Τουρκια και πηγα στην Αδριανουπολη. Στα συνορα οι Ελληνες τελωνειακοι σου συμπεριφερονταν λες και επροκειτο να πας στην κολαση και οταν περναγες στα συνορα ειχε μια πινακιδα που εγραφε ΣΤΟ ΚΑΛΟ και σε εκανε να μετανοιωνεις που περνας τα συνορα.
Τεσπα, στην Τουρκια δεν με ενοχλησε κανεις, στον αυτοκινητοδρομο Αδριανουπολη - Κωνσταντινουπολη (3+3 +ΛΕΑ φοβερων προδιαγραφων,στα διοδια απο οτι θυμαμαι σου ψιλικοβουν τον κωλο)εστριψα αριστερα για Κιρκλαρελι ( βελτιωναν τον δρομο τοτε) και μετα απο μια φοβερη διαδρομη μεσα απο βουνα και πυκνο δασος φτανεις στα συνορα Τουρκια - Βουλγαρια. Περασα τα συνορα χωρις κανενα προβλημα (βεβαια παντου στα συνορα δεν εισαι εριστικος αλλα χαμογελαστος και οτι και να σου πουν το παιζεις Αγια παρθενα).
Οταν μπεις στην Βουλγαρια εχει δυο δρομους για να βγεις στην παραλια και στη συνεχεια να πας Μπουργκα (Πυργος) και Βαρνα. Ο ενας ειναι ο κεντρικος απο παραλια (πιο μακρυα) και ο αλλος ο επαρχιακος πιο συντομος που σε βγαζει λιγα χιλ πριν τον Μπουργκα. Μπερδευτηκα και πηγα απο τον επαρχιακο. Μετα απο λιγα χιλ ειχαν μπλοκο. Οταν τους ειδα νομιζα οτι αυτα που μου ελεγαν τελικα περι λαδωματων,τσιγαρων και ουισκι θα επαληθευοντουσαν. Τελικα μου ζητησαν αδεια και διεθνες διπλωμα και εφυγα. Υποψιν οτι δεν μιλανε Αγγλικα και η επικοινωνια γινεται με κραυγες και χειρωνομιες. Μετα απο λιγο με σταματησαν παλι πιο κατω, αλλοι και εγινε το ιδιο. Αδεια και διπλωμα. Φυσικα οι δρομοι ειναι απαραδεκτοι και τα χωρια που περνας σου θυμιζουν εξαθλιωμενη Ελλδα του '70. Οταν βγεις στον κεντρικο, εχει αρκετη κινηση και ο δρομος ειναι λιγο καλυτερος με μερικα σημεια να ειναι 2+2 χωρις διαζωμα ή 2+1. Απο τον Μπουργκα μεχρι να βγω στα συνορα με την Ρουμανια δεν με σταματησε κανεις. Στα συνορα Βουλγαρια Ρουμανια περασα σε 5 λεπτα (Ευρωπαικη Ενωση) και σε ολη τη Ρουμανια δεν με σταματησε κανεις, ουτε με πειραξε κανεις. Το τουριστικο τους θερετρο ειναι η Μαμαια, λιγα χιλ Βορεια της Κωσταντζας.
Για Ουκρανια και Μολδαβια που συνεχισα μετα δεν σας λεω τιποτα και δεν σας συνιστω να πατε.
Οταν απο Μολδαβια περασα Ρουμανια ενιωθα τοσο ασφαλης λες και ημουν σπιτι μου. Στον γυρισμο γυρισα απο την ηπειρωτικη Ρουμανια, Φοκσανι, Βουκουρεστι (τα Καρπαθια φαινονται στο βαθος) και ηταν τιγκα στους Ιταλους τουριστες. Το Βουκουρεστι πολυ ωραιο.
Στην Ρουμανια δεν οδηγησα ουτε 1 χιλ σε αυτοκινητοδρομο. Τα συνορα για Βουλγαρια τα περνας απο Giurgiu για Ρουσε (Βουλγαρια) και πληρωνεις διοδια για την γεφυρα στον Δουναβη.
Στην Βουλγαρια γυρισα απο Πλεβεν, Σοφια, Μπλαγκοεβγκραντ και παλι δεν με σταματησε κανεις. Προσοχη εχει ενα μικρο τουνελ χωρις φωτισμο και μικρη στροφη. Τυφλη οδηγηση.
Σου συνιστω να πας(δεν σε παιρνω και στο λαιμο μου ομως), καλυτερα ρωτα και αλλους που εχουν παει προσφατα.
Υ.Γ.1) Εκτος απο τον πολυ καλων χαρακτηριστικων αυτοκινητοδρομο στην Τουρκια, υπαρχει και ενα κομματι στην Βουλγαρια πριν τη Σοφια, γυρω στα 60 χιλ. Μοιαζει πολυ με το κομματι στην Κακια Σκαλα (βεβαια δεν υπαρχει θαλασσα) με 4 σηραγγες και απο οτι θυμαμαι 3+3 με ΛΕΑ και νησιδα.
Υ.Γ.2)Οποιος θελει να παει σε τετοια κρατη πρεπει να βγαλει διεθνες διπλωμα και πρασινη καρτα σε περιπτωση ατυχηματος.
Καλυτερα κλειστε ξενοδοχειο πριν πατε γιατι κοβουν κωλους.
Συμβουλη.Ειστε παντα χαμογελαστοι λες και ειστε απο το χαμογελο του παιδιου.
Αν θες ποσταρω και φωτος.
Α... και κατι που ξεχασα.
Μια φορα ειχα παει στους Κηπους του Εβρου και εβγαζα φωτος στα συνορα. Οι Ελληνες φυλακες με ειδαν και με αναγκασαν να τις σβησω.
Οταν περναγα τα συνορα Τουρκια Βουλγαρια, στην Τουρκικη πλευρα υπηρχε μια αλεπου. Βγαλαμε την μηχανη και την βγαλαμε φωτο. Οι φυλακες μας ειδαν και δεν μας ειπαν τιποτα. Μαλιστα ο ενας την εβγαλε και αυτος φωτογραφια.
(Για να μην νομιζει κανεις οτι αμολαω φιδια για την αλεπου, την φωτογραφια την εχω και αν θελετε σας την στελνω).
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 09 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Δηλ εγώ που έβγαλα και βίντεο το πέρασμα Κήπους-Ίψαλα με τη γέφυρα του Έβρου είμαι πασάς!! Cool Laughing Αν δε με πιστεύετε σας το ποστάρω. Έβγαλα βέβαια και φωτογραφίες σε όλο το μήκος του τελωνείου. Βέβαια ήμουν στο δεύτερο όροφο του λεωφορείου, μπροστά μπροστά, μπορεί και να μη με είδαν. Γιατί μετά την κάμερα μην την είδατε. Απλούς ελέγχους η αστυνομία έκανε και στο ΦΥΡΟΜ, κι ούτε καν χαρτιά, σε σταμάταγαν και κοίταζαν απλά λες κι είχε κανα λεκέ το αμάξι και μετά φύγε. Rush τόσο χάλια ήταν δηλ στη Μολδαβία-Ουκρανία που δε θες να μας πεις?
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

ευχαριστω σε ολους για τις πληροφοριες! Smile

αλλη μια φορα το φορουμ με βγαζει ασπροπροσωπο
Back to top
View user's profile Send private message
rush
Junior Member
Junior Member


Joined: 23 Jul 2009
Posts: 72

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Μπετοβεν, στους Κηπους ειχα κατεβει απο το αμαξι και ειχα πλησιασει κοντα στην μπαρα. Απο το λεωγορειο δεν νομιζω να σε εβλεπαν και να σε κατεβαζαν κατω. 'Ρε αλητη τι κανεις εκει? Σβηστες.'
Για Ουκρανια Μολδαβια.
1. Εφοσον αποφασισεις να πας απο Κωσταντζα ή Βουκουρεστι για Οδησσο και Κριμαια, αναγκαστικα πρεπει να περασεις πρωτα (Απο Galati) Μολδαβια και μετα απο 5 χιλ περιπου να ξαναπερασεις τα συνορα για να πας Ουκρανια, λογω Δουναβη.(Δεν εχει γεφυρα στο Tulcea για Izmail).
Εμπειριες. Ενω τα συνορα Βουλγαρια Ρουμανια τα περνας σε 5 λεπτα (ειπαμε Ε.Ε.) για Ρουμανια Ουκρανια, αναγκαστικα μεσω Μολδαβιας, συναντας τα εξης.
Φτανωντας στα συνορα, φοβερη κινηση. Μετα απο αρκετη ωρα που περιμενα ακινητοποιημενος, ειδα αμαξι με Ελληνικες πινακιδες και ο οδηγος ο οποιος ειχε ξαναπαει μου ειπε τα εξης: Πηγαινε να τους λαδωσεις και θα περασεις αμεσως.
Παω και γω, τους δινω 20e, δεν γινοταν να συννενοηθω με τιποτα, και ενω λαδωσα, συνεχισα να περιμενω για καπου 2 ωρες. Οταν μπηκα Μολδαβια βεβαια, επρεπε να περασω και τα συνορα για Ουκρανια. (Ο Ελληνας ο οποιος ειχε παντρευτει Ουκρανεζα μαζι μου). Παμε στα συνορα, ψαχνανε το αμαξι για ωρα (χωρις λαδωμα τωρα)και περιμεναμε μια σφραγιδα την οποια ο τυπος που ηταν εκει δεν την εβαζε επειδη σε λιγο θα αλλαζε βαρδεια. Shocked
Τεσπα μετα απο ωρα την εβαλε, αφου μιλαγε με την Ουκρανεζα που σου προανεφερα, και περασαμε.
Πρεπει να εφαγα και στα δυο συνορα περιπου 3 με 4 ωρες.
Εντωμεταξυ, σε λιγο θα νωχτωνε, οποτε τα σχεδια για να πηγαιναμε κατευθειαν Οδησσο αλλαξε. Και...επειδη σε τετοια κρατη ειναι καλυτερα να ΜΗΝ οδηγεις νυχτα, ειπαμε να κοιμηθουμε στο Izmail. Δρομος απαραδεκτος, ωπα...οχι επαρχιακος.καθε λιγο και λιγακι επρεπε να στριβεις σε αλλο δρμο και τα λοιπα. Πινακιδες εννοειται μονο στα Ρωσικα.
Λοιπον, ενω ειχε αρχισει να νυχτωνει, φτασαμε στα περιχωρα του Izmail και δεν ειχε καν φωτα. (Τελοςπαντων εμενα μου αρεσουν αυτα γιατι εχω πορωση γενικα με δεκαετιες 60,70 και 80 και οσο να ναι τετοιες καταστασεις σου θυμιζουν την παρακμη τετοιων εποχων.)
Λοιπον βρηκαμε ενα ξενοδοχειο, βασικα ενα δωματιο σε ενα κτιριο το οποιο ειχε μερικα δωματια και διαφορες υπηρεσιες και κοιμηθηκαμε εκει.
Για να λεμε και τα καλα, το βραδυ πηγα να πιω μια μπυρα διπλα σε ενα μπιλιαρδαδικο και περα του οτι γελαγανε μαζι μου(σε ολα τα κρατη τα κανουν αυτα) κανενα προβλημα.
Ξεκιναμε την αλλη μερα για Οδησσο, μια οδος μετρια, ενω πηγαιναμε μια χαρα, ξαφνικα ειχε μπλοκο στο οποιο σταματανε και ελεγχουν τους παντες ανεξαρτητος εθνικοτητας. Μας σταματησανε και ενας τυπος με πηγε σε ενα δωματιακι πιο περα και μου εδωσε ενα χαρτι και μου ελεγε να πληρωσω 80e χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο. Φυσικα πληρωσα χωρις να πω κουβεντα. Σε τυπους δυο μετρα γομαρια εισαι νιαου...
Φτασαμε στην Οδησσο και ψαχναμε ξενοδοχειο αφου δεν ειχαμε κλεισει πιο πριν. Μεγαλη βλακεια. Μετα απο πολυ ωρα και πολυ κινηση το μονο που βρηκαμε ηταν ενα δικλυνο σε και καλα ουαου hotel με 200e. Στο internet η τιμη του ειναι 70 με 80e.
Εδω αρχιζει ο κινηματογραφος. Φτανουμε συνορα για Μολδαβια και ενω περιμεναμε μιαμιση ωρα, μας λενε για να περασατε χρειαζεται visa. Οκ, κλασικα στο δωματιακι, τυπος γομαρι και αρχιζει να δινει ρεσιταλ λες και επαιζε σε μαφιοζικη ταινια.
Μπαινω μεσα, και απο οτι καταλαβα, -ειπαμε η συννενοηση γινεται με κραυγες και χειρωνομιες- με ρωταγαν ποσα λεφτα ειχαμε μαζι μας. Βασει ποσοστου θεωρησε οτι επρεπε τα 200e να τα παρει αυτος. Βγαζει ενα χαρτακι και μου γραφει 200e και το μονο που ειπε στα Αγγλικα ηταν 'or back to Odessa'. Τα τσεπωσε και περιμεναμε αλλη μιαμισυ ωρα μετα για να περασουμε.
Μετα απο λιγο μας σταματαει αστυνονμια επειδη λεει οτι παρκαρα σε πλατεια, ενω ειχα σταματησει να ρωτησω μεσα απο το αμαξι μια κυρια. Κισιναου ααααργκ. Αυτοι ψαχνανε το αμαξι, πυροσβεστηρες και ολα και κατα κακη μας τυχη, ενας καπνος ειχε πεσει στην ρεζερβα και αρχισαν. Μαριχουανα. Η πληρωνεις, η σου περνω το διπλωμα. Του σωσαμε 50$ - ηξερε οτι τα 40e ειναι 50$ περιπου- και φυγαμε.
Μετα περασαμε τρια διαδοχικα σαν συνορα, ενα για οπλα Shocked ,ενα για εμποριο Shocked και ενα δεν καταλαβα τι, για να μπουμε στην γνησια Μολδαβια. Το κομματι απο Δνειστερο και Ανατολικα, απο το οποιο περασαμε, θελει να γινει αυτονομο κρατος με το ονομα Υπερδνειστερια. Γι αυτο και ολα αυτα τα μπλοκα. Στο τελευταιο μπλοκο μου ειπαν απο εδω και περα ολα ενταξει. Την επομενη μερα, ολα ηταν μια χαρα αν εξαιρεσεις οτι ο νεος τους δρομος που παει Ρουμανια τον ειχε κλεισει η αστυνομια καμια 30αρια χιλ απο Κισιναου και επρεπε να γυρισουμε παλι πισω και να παμε απο αλλο δρομο, περασαμε τα συνορα σχετικα γρηγορα και χωρις προβληματα.
THE END.
Υ.Γ. Κανενας Ουκρανος ή Μολδαβος πολιτης δεν με πειραξε, το επαναλαμβανω ΚΑΝΕΝΑΣ, αλλα αποφυγα να βγω εξω βραδυ, αν εξαιρεσεις την ημερα στο Izmail που ηταν διπλα στο υποτιθεμενο ξενοδοχειο.
Το ταξιδι παραλιακα που λες απο Σλοβενια, Κροατια, Μαυροβουνιιο, Αλβανια πρεπει να γα...ει και ειναι το επομενο που θελω να κανω. Δαλματικες ακτες, Ντουμπροβνικ, Κοτορ και Μπουντβα πρεπει να ειναι απιστευτα. Απο οτι ξερω, Κροατια πας μεχρι Βοσνια ανετα σε φοβερο αυτοκινητοδρομο,μεχρι Ντουμπροβνικ υπαρχουν σχεδια αλλα κολλανε στο τι θα γινει στο μικρο τμημα που βγαινει η Βοσνια στην θαλασσα, ενω στο Μαυροβουνιο οπου να ναι -αν δεν εχουν ολοκληρωθει- τελειωνουν δυο αυτοκινητοδρομοι. Στην Αλβανια ενημερωτικα, ακυρο απο τον προορισμο που λεμε, κατασκευαζουν αυτοκινητοδρομο Durres - Kukes, με σηραγγα 5,5 χιλιομετρα. Εξελιξεις...
Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτες τις χωρες που εξελισσονται τοσο γρηγορα, χωρις να ειναι καν στην Ε.Ε..
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Σε εντελώς παρακμιακές εποχές, αφού μόνο μερικά χρόνια είχαν περάσει από τη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, βρέθηκα στα λιμάνια της Οδησσού, της Γιάλτας και της Βάρνας. Τα πρώτα δύο είναι Ουκρανία και το τρίτο είναι Βουλγαρία.

Δεν κυκλοφορούσα νύχτα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω σφαιρικά, ωστόσο την ημέρα κυκλοφορούσα μόνος εξευρευνώντας αυτές τις πόλεις και ουδείς με πείραξε. Αυτό που παρατηρούσε κανείς σε αυτές τις πόλεις ήταν η απόλυτη εγκατάλειψη σε επίπεδο οιδομικής δραστηριότητας. Νόμιζε κανείς ότι έχει παγώσει ο χρόνος στην χρονιά της κατάρρευσης της ΕΣΣΔ.

Σκούριες υδρορροές, άβαφα κτήρια, ασυντήρητες πλατείες και δημόσιοι χώροι κτλ . Επίσης ήταν εντονότατα όλα τα σημάδια της εκτεταμένης φτώχειας σε κάθε γωνία των πόλεων. Η κατάσταση ήταν σαφώς καλύτερη στη Γιάλτα της Ουκρανίας, που όπως μαθαίνω από πρώην συναδέλφους ναυτικούς που ξαναπήγαν τελευταία, φαίνεται ότι έχει αναπτυχθεί αρκετά σε τουριστικό επίπεδο, στις μέρες μας.

Η χειρότερη κατάσταση που αντίκρυσα σε λιμάνι της μαύρης θάλασσας ήταν στο Μπατούμι της Γεωργίας, όπου ως αποκορύφωση αυτής της κατάστασης, ήταν το να μπω σε εκκλησία για να τραβήξω μερικές φωτογραφίες και διαπίστωσα ότι το ιερό είχε μετατραπεί σε πρόχειρο κατάλυμα για άστεγους και γέρους όπου ουρούσαν και αφόδευαν δίπλα από τα στρώματα τους.

Η πόλη της Οδησσού θα ήταν μία από αυτές που θα ήθελα να επισκεφτώ αν είχα χρόνο και χρήματα καθώς δεν κατάφερα να την γυρίσω λόγω έλλειψης χρόνου. Η σκάλα του Ποτέμπκιν ήταν το τοπόσημο της και έκανε εντύπωση σε όλους τους συναδέλφους. Ήταν τότε χώρος λαθρεμπορίου από μικροπωλητές που πωλούσαν από ρωσικά κυάλια, γούνινα πυλίκια του κόκκινου στρατού μέχρι φωτογραφικές μηχανές, πάντα ρωσικής κατασκευής.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Από Μεταφορά(σχόλια που αφορούν σε φωτογραφίες από δρόμους και τοπία στη Πίνδο από τον Pindos10)

Agg3los wrote:
απιστευτα τοπια Pindos..παραδιδεις μαθηματα στα οδοιπορικα!
τα τοπια μοιαζουν απο αλλες χωρες ηπειρους κοσμους κλπ.. Cool Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

μας εβαλες σε ολους τα γυαλια!


corsakias wrote:
θεικές εικόνες, απίστευτα μέρη!
Και γώ νομιζα ότι απο το μπαλκονι μου εχω τη καλύτερη θέα!
Δεν ξέρω τι να ευχηθω, να μπορέσουμε κάποτε να επισκεφτούμε όλοι αυτά τα μέρη ή να μην έτσι ολιγο απομακρυνσμένα και απόμερα ώστε να μην χαθει η ομορφιά τους? Rolling Eyes



agriniotis wrote:
Ά, ρε Πίνδο, τί μου θύμησες τώρα!

Είχα περάσει από αυτά τα μέρη κατά το 1996 σε μία ορειβατική εξόρμηση και παρόλο που έχω γυρίσει τη μισή Ελλάδα με τα πόδια τέτοιο μέρος όπως το τρίγωνο Ματσούκι - Καλαρρύτες - Συρράκο δεν έχω ματαδεί!

Συνιστώ αναπιφύλακτα τη διαδρομή ειδικά κατά το τέλος της άνοιξης.


plati wrote:
Πολλά συγχαρητήρια στον φίλο Pindos για το εκπληκτικό φωτορεπορτάζ που πραγμστικά μας ταξίδεψε.

Θα ήθελα να προτείνω στους διαχειριστές να φτιαχτεί μια ενότητα όπου εκεί ο καθένας να δημοσιεύει το φωτορεπορτάζ του.
Με αυτό τον τρόπο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα στη γρήγορη φόρτωση των σελίδων και επίσης θα έχουμε κάπου συγκεντρωμενα όλα αυτά τα υπέροχα τοπία.
Γιατί τώρα τα φωτορεπορταζ αυτά βρίσκονται σκορπια μεσα στις 106 σελίδες του συγκεκριμενου θέματος,αν και τα περισσότερα είναι προς το τέλος θα ήταν καλύτερο να συγκεντρωθουν όλα σε ένα θέμα.

πχ. να υπάρχει θέμα με το όνομα ''Φωτορεπορταζ - Οδικά/Σιδηροδρομικά ταξίδια''


prevezanos wrote:
pindos,
αφού είδα δύο φορες σε ταμπέλα το χωριό μου, και μετά μέρη γνώριμα (κηπίνα, Ματσούκι, Καλλαρύτες) είδα τέλος και το σπίτι μου σε φώτο, πολλά δεν έχω να πω. Είναι και τα μέρη μου και θα μεροληπτίσω....

Τώρα μιας και αναφερθήκαμε στα δύο χωριά (Συρράκο - Καλλαρύτες) δύο πληροφοριες:
Είναι χωριά που μοιάζουν πολύ μεταξύ τους Πετρόκτιστα με σκεπή από πλάκα (τούβλα, κεραμίδια κλπ απαγορεύονται επίσημα δια νόμου)

Οι Καλαρρύτες έχουν πιο πολύ "άπλα" και στα συν είναι και ότι το ποταμάκι περνάει μέσα από το χωριό.
Αυτό αφήνει το δικό μου χωριό με τη χαρά μιας πιο άγριας ομορφιάς (!!!) καθώς είναι χτισμένο σε πολύ πιο κάθετη πλαγιά.
Μέχρι το 1912 η κοίτη του Χρούσια (ποτάμι που χωρίζει τα δύο χωριά) αποτελούσε το σύνορο του Ελληνικού κράτους με Άρτα και Καλλαρύτες να ανήκουν στη Ελεύθερη Ελλάδα και Συρράκο και Γιάννενα στην υπόδουλη.

Τα χωριά παρήκμασαν μετά το 40 όπου το εμπόριο μαλλιού δέχτηκε πλήγμα από νέα υφάσματα, μείωνοντας δραματικά τα εισοδήματα και οδήγησαν στην εσωτερική μετανάστευση και ερήμωση, χωριά που κάποτε αριθμούσαν 5000 κατοίκους. (Τα Γιάννενα στην Τουρκοκρατία είχαν 17000).

Τα χωριά επικοινωνούν με μονοπάτι πανέμορφο σε διαδρομή 45 λεπτών με σκάλα στηριγμένη στο πουθενά και πάνω από το γκρεμό
Σημ. Ο Χρούσιας στους χάρτες απαντάται ως Καλαρρύτικος γιατί κατά τη χούντα του άλλαξαν όνομα. Νόμιζαν ότι το παλιό όνομα ήταν βλάχικο... και η πατρίδα δεν άντεχε διαφορετικότητες. Που να ξέραν ότι Χρούσιας ήταν ο εγγονός του Αχιλλέα και πρόγονος της γενιάς του Πύρρου που σύμφωνα με το θρύλο πνίγηκε εκεί. Τόσα ξέραν... τόσα κάναν.
http://www.vlahoi.net/content/view/95/2/
Και τέλος ξέρετε ότι από το χωρίο μου ήταν και ο πρώτος κοινοβουλευτικός πρωθυπουργός της Ελλάδας? Πολύ σας ζάλισα αλλά ... μου βγήκε ...
pindos τώρα μένει μια φώτο να δείξεις με δρόμο δίπλα στο χάος. Κάτω από τον Αη Γιώργη απέναντι από πράμαντα, στον Άραχθο Β.
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 09 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Sun Sep 13, 2009 4:20 am    Post subject: Reply with quote

Rush στην Κροατία, για να τα πάρουμε με τη σειρά, στο σημείο που λες που βγαίνει η Βοσνία για 10 χλμ στη θάλασσα, ο αυτοκ/μος δεν θα περάσει από κει, αλλά είναι ήδη υπό κατασκευή μεγάλη γέφυρα που θα περνάει απέναντι στο Peljesac (αν το θυμάμαι συστά) δηλ μια χερσόνησο που ανήκει βέβαια στην Κροατία και βγαίνει απ'το νότιο(αποκομένο) τμήμα της Κροατίας. Αν κοιτάξει κανείς το χάρτη θα καταλάβει. Η γέφυρα είναι μήκους 2.000 και κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι υπό κατασκευή αλλά είναι στην αρχή ακόμα εδώ και 1-2 χρόνια που έχει ξεκινήσει λόγω της οικονομικής κρίσης. Ένα ακόμα τμήμα αυτοκ/μου δημοπρατήθηκε το Μάιο που μας πέρασε και αφορά τμήμα 29 χλμ πριν το Dubrovnik και θα τελειώσει σε 4 περ χρόνια δηλ ζήσε Μάη μου. Ο αυτοκ/μος τελειώνει κάπου μες τα βουνά (Ravca λέγεται το χωριό) 60 χλμ νότια του Split και κάνεις άλλα 40 χλμ επαρχιακού και στο τέλος νέας οδού με τούνελ και γέφυρες για να βγεις στην παραλία στο Ploce. Από κει θες άλλα 140 χλμ μέχρι το Dubrovnik.

Στο Μαυροβούνιο απ'όσα έχω διαβάσει κατάλαβα ότι δυστυχώς δεν τελειώνει κανένας αυτοκ/μος. Ούτε καν αρχίζει. Το μόνο που τελειώνει είναι τα πολυτελέστατα ξενοδοχεία που χτίζουν στη Budva, Becici, Petrovac και δεν ξέρω που αλλού. Ο αδριατικός μελετάται αυτή τη στιγμή εδώ και κάτι μήνες, μήκος 110 χλμ σε προφίλ 2+2 χωρίς νησίδα και ΛΕΑ(δηλ για τον Petrovac). Αλλά έστω, θα διευκολύνει αφάνταστα γιατί καθ'όλο το μήκος του σημερινού δρόμου, διασχίζεις όοολα τα παραθαλάσσια χωριά και πόλεις που βρίσκονται στο δρόμο σου σε μήκος πολλών χλμ (τουλάχιστον η μισή διαδρομή που θα κάνεις μες το Μαυροβούνιο), περνάς και το φέρυ μποτ στο στενό του Verige (προσοχή: όχι Bering!) στο Κοτορ για 500μ απόσταση, αλλιώς κάνεις τα 35 χλμ τον κύκλο του κόλπου (μέσω σήραγγας που κάναν τελευταία, χωρίς τη σήραγγα είναι 55 περ χλμ και με το φέρυ είναι μόνο 11). Σαν το γύρο του Αμβρακικού ένα πράμα. Μετά το Bar για κατεύθυνση προς Αλβανία θα κάνω τη διαδρομή για το συν.σταθμό Sukobin-Muriqan που έχει ανοίξει εδώ και καιρό, δηλ στο περίπου προς κατεύθυνση προς Ulcinj αλλά δεν πας εκεί, κόβεις ουσιαστικά μέσω ενός επαρχιακού και βγαίνεις πριν το Vladimir, έτσι είναι 20 χλμ πιο σύντομη απόσταση για να βγεις στα σύνορα. Ο δρόμος Bar προς Ulcinj είναι καινούριος αλλά όχι τίποτα το εντυπωσιακό δε νομίζω ότι αξίζει να πας από κει γιατί τα 20 επόμενα χλμ που είναι η διαφορά αν δεν τα έχουν βελτιώσει τότε και πάλι δε νομίζω ότι κερδίζεις τίποτα απ'το να πας από κει. Απ'όσο πληροφορήθηκα δεν υπάρχουν παραλιακότερα σύνορα με την Αλβανία.

Στο Μαυροβούνιο επενδύουν προς το παρόν σε τουριστικές-ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις. Αντίθετα η Αλβανία τα τελευταία χρόνια έχει κάνει πολλά έργα στο οδικό δίκτυο σε πολύ μεγάλο μήκος. Όλος ο δρόμος απ'το Shkoder-Durres-Tepelene-Kakave μήκους 340 χλμ είναι καινούρια τμήματα ιακανοποιητικής οδού (ακόμα και ταχείας κυκλοφορίας) εκτός τμήματος 70 χλμ πριν το Τεπελένι. Τώρα τι παραπάνω ισχύει δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί έχω πληροφορίες ότι είχε σχεδιαστεί για το 2008 να ανοίξουν γύρω στα 100 χλμ της απόστασης αυτής ως ταχείας κυκλοφορίας (autostrada 2+2 με διαχωριστικό στηθαίο) αλλά δεν το χω διασταυρώσει αρκετά, οπότε μόνο ιδίοις όμασι θα το εξακριβώσω.

Όσο για τον αυτοκ/μο Durres-Kukes-Morine στα σύνορα με Κόσοβο, ισχύει ότι έχουν ανοίξει γύρω στα 80 χλμ νέου αυτοκ/μου με 2+2 με ΛΕΑ και διαχωριστικό στηθαίο, σε εξαιρετικό, όμορφο και άγριο τοπίο, δύσκολο ανάγλυφο μέσα σε κοιλάδα και ποτάμι στη μέση, 35 γέφυρες και μία σήραγγα 5,6 χλμ που τώρα διανοίγουν και τον δεύτερο κλάδο(δεν ξέρω αν τον έχουν ήδη παραδώσει στην κυκλοφορία, ο ένας έχει ήδη δοθεί). Χαίρομαι κι εγώ πολύ γι'αυτές τις χώρες που βελτιώνουν σε μεγάλο βαθμό τις υποδομές τους όπως είναι η Αλβανία, η Κροατία, η Ουγγαρία, η Ελλαδίτσα! Wink κλπ κλπ.

και μερικές φωτογραφίες απ'τον αυτοκ/μο στην Αλβανία, για να το δείτε με τα μάτια σας και να μην πιστεύετε ότι αυτό είναι Αλβανία.






οι δύο τελευταίες σε μεγαλύτερη ανάλυση
http://i39.photobucket.com/albums/e183/chr6giann70/autostrada3.jpg
http://i39.photobucket.com/albums/e183/chr6giann70/autostrada1albania.jpg

και απ'τα ξενοδοχεία-τέρατα στη Budva (σχεδιάζουν κι άλλα, αυτό μάλλον είναι έτοιμο)

Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Sun Sep 27, 2009 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλοι, ενα μοναδικο ντοκουμεντο ερχεται σημερα στην επιφανεια καθως η παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα το θεωρουσε χαμενο, αλλα οι αοκνοι και ακαματοι σκαπανεις του stadia.gr καταφεραν να το ανακαλυψουν και να σας το παρουσιασουν σημερα. Προορισμος μας τα Γρεβενα και συγκεκριμενα το μοναδικο εστιατοριο μανιταριων στην Ελλαδα για το οποιο εχουμε αναφερθει παλαιοτερα. Οριστε το αριστουργημα ,η μεγαλη ποικιλια μανιταριων μαγειρεμενα με ολους τους τροπους ψητα, τηγανιτα ,βραστα και καραμελλωμενα. Γαστριμαργικος τουρισμος σε ολο του το μεγαλειο.
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sun Sep 27, 2009 2:35 pm    Post subject: Reply with quote

Θα σας παρακαλούσα πολύ όταν δημοσιεύετε τέτοιες φωτογραφίες να τις βάζετε σε link και όχι σε φωτογραφία γιατί μερικοί από μας βρισκόμαστε στο εξωτερικό και πρέπει να προετοιμαζόμαστε για τέτοιου είδους καταστάσεις!!!

Για αντίποινα παραθέτω ένα πιάτο από εκλεκτό κότσι σερβιρισμένο σε μεσαιωνικό εστιατόριο του Brno (Τσεχία)

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε mfotinakis, ειπα να γαργαλησω ουρανισκους ,αλλα ηρθες και μας αποτελειωσες ,μας τσακισες το ηθικο , μας καταρρακωσες. Ποσταρω μετα απο 24 ωρες ,αφου τωρα μπορεσα να εξοικειωθω λιγο με το θεαμα.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ταξιδάκι στο Βερολίνο....
http://s69.photobucket.com/albums/i68/PAVEL_13/berlin09/?albumview=slideshow
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 12:52 am    Post subject: Reply with quote

H Καστάνιτσα στον Παρνωνα. Παραδοσιακος διατηρητεος οικισμος. Η ονομασια οφειλεται στα καστανα ,αλλα το χωριο ειχε πολλα ασβεστοκαμινα, κατι που φαινεται στα σπιτια. Το θεωρω ενα απο τα πιο ομορφα ελληνικα χωρια.
http://i652.photobucket.com/albums/uu245/pindos10/DSC00376.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
corfu
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 Sep 2006
Posts: 494
Location: Kerkyra

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

PAVEL_13 wrote:
Ταξιδάκι στο Βερολίνο....
http://s69.photobucket.com/albums/i68/PAVEL_13/berlin09/?albumview=slideshow


Φίλε καταπληκτικές φωτογραφίες Exclamation Exclamation Exclamation
Πρέπει να είσαι επαγγελματίας δεν εξηγείται αλλιώς.
Αν μπορούσες να εξηγήσεις τα μουσεία ποια είναι και πώς λέγονται.
Επιθυμώ να ταξιδέψω μελοντικά στο Βερολίνο και δε θέλω να χάσω τέτοιο θέαμα.
Και πάλι τα θερμά μου συγχαρητήρια.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 4:23 am    Post subject: Reply with quote

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Όχι, δεν είμαι καθόλου επαγγελματίας. Φοιτητής είμαι στην Αρχιτεκτονική, 6ο πλέον έτος. (θυμήθικα τώρα που έδινα πανελλήνιες το καλοκαίρι των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας...άσχετο).
Απλά η φωτογραφια είναι το χόμπι μου και τόσα χρόνια τώρα έχωμάθει αρκετά πράματα-σχεδόν μόνος μου για την φωτογραφία.

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω μερικά πράματα, έτσι όπως συμβαίνουν στο slideshow που πόσταρα.

Στην αρχή βλέπετε φωτογραφίες από το Τεχνολογικό μουσείο (Teckischmuseum-πιθανότατα λάθος spelling) το οποίο είναι ένα απίστευτο μέρος για τεχνολογικομανείς καθώς μπορει ο επισκέπτης να δεί όλες τις σημαντικές εφευρέσεις τυ Ανθρώπου από τη βιομηχανική επανάσταση και μετά αλλά και πριν. Τραίνα, πλοια, αεροπλάνα, διαστημόπλοια...Γενικά εντυπωσιακή έκθεση. Αξίζει.

Μετά μερικές εικόνες από το βραδυνό Βερολίνο και ο αξιόπιστο μετρό του που τα σαββατοκύριακα είναι 24ωρο.

Στη συνέχεια επίσκεψη στο Νησί των Μουσείων αλλά δυστυχώς λόγω χρόνου επίσκεψη μόνο στο Μουσείο της Περγάμου. Όπως καταλαβαίνεις το Νησί των Μουσείων είναι αυτό ακριβώς που λέει. Μέσα στον ποταμό σχηματίζεται νησι το οποίο έχει πάρα πολλά μουσεία.
Συγκεκριμενα της Περγάμου που επισκέφθηκα περιέχε3 κυρίως εκθέματα και εκατοντάδες άλλα πάρα πολύ σημαντικά. Το πρώτο είναι ο ίδιος ο Ναός της ΠΕργάμου ο οποίος μταφέρθηκε ΑΥΤΟΥΣΙΟΣ στο κτήριο αυτό, κομμάτι κομμάτι όλα όσα είχαν διασωθεί. (Κι υστερα νιαουρίζουμε για τα Ελγίνεια) Εντυπωσιακό κτήριο με εντυπωσιακή σκάλα και όλο αυτό μέσα σε κλειστό χώρο. Το δέυτερο μεγάλοέκθεμα είναι η Πύλη της Εφέσου με τον ίδιο τρόπο φερμένη σε αυτό το μουσείο όπως επίσης και το τρίτο έκθεμα, η Πύλη της Βαβυλώνας. Σε πιάνει απλά ΔΕΟΣ!

Σειρά έχουν τα κυβερνητικά κτήρια παρά τον ποταμό που καθηλώνουν με την εκτός κλίμακας κορμοστασιά τους και μο΄ντέρνα γραμμή τους που δεν έχουν κάτι να χωρίσουν από το κτήριο του κοινοβουλίου, το γνωστό Ράιχστάγκ μ το γυάλινο θόλο του Φόστερ.

Η γνωστή σε όλους μας Πύλη του Βραδεμβούργου κτίριο του 18ου αιώνα που έγινε σύμβολο τηςπτώσης του τείχους. Φέτος συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από την πτώση και εγώ έτυχε να επισκεφθώ το Βερολίνο εκεινη την περίοδο εορτασμών.

Στη συνέχεια, επίσκεψη στο Εβραϊκό μουσείο (Jewish museum). Έργο του Daniel Liebeskin, σίγουρα κατατάσεται σε ένα από τα πιο άγρια και συμβολικά μουσεία του κόσμου. Οι εμπειρίες χώρου και μνήμης που προσφέρει είναι κάτι που δε μεταφέρεται ούτεμε τις λέξεις ούτε με τις εικόνες.

Άλλη μια βραδυνή βόλτα με επίσκεψη στο Ράιχσταγκ το οποίο να σημειώσω ότι είναι free από τις 8 και μετά! Ο γυάλινος θόλος του Αρχιτέκτονα Νορμαν Φόστερ (το γυαλί συμβολίζει την διαφάνεια) προσφέρει εκτός από μια καταπληκτική θέα 360 μοιρών προς το Βερολίνο, μια ματιά στο κέντρο της αίθουσας της Βουλής. Εντυπωσιακός χώρος από όλες τις απόψεις.

Φτάνουμε λοιπόν στο μνημείο του Ολοκαυτώματος. Μια θάλασσα φαίνεται όταν περνας από τπεζοδρομιο από τσιμεντένια κουτάκια. Όμως αν προχωρήσεις μέσα στο μνημείο, χάνεσαι στις υψομετρικες διαφορές που σου αποκαλύπτονται και φεύγει οποιοδήποτε αίσθημα προσανατολισμού. Και πάλι οι εικόνες και τα λόγια αδυνατούν να μεταφέρουν τα συναισθηματα μου. Διάδρομοι μακρόστενοι, σκοτεινοί, καταθλιπτκοί. Αλλά όλα αυτά σε εξωτερικό χώρο. Απλά απίστευτο.

Στη συνέχεια περιπλάνηση στην καρδικά του Βερολίνου. Potsdamer platz, Sony Center με κινηματογράφους και εμπορικά κέντρα, την απίστευτη Nationalgallery του τεράστιου Mies Van Der Rohe. Τα κτήρια των πρεσβείων όλα μαζεμένα αλλά παράλληλα τόσο σκόρπια σε μία οδό. Το κτίριο του Αρχείου της περίφημης σχολής Bauhaus.

Το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, τόσο ιστορικό. Εκεί έγιναν οι Ολυμπιακοί αγώνες του 1936, υπό το βλέμμα του Χιτλερ που αρνήθηκε να δώσει το χρυσό μετάλλιο σε αφροαμερικανό και αποχώρησε την ώρα της απονομής!
Τώρα το στάδιο είναι ακριβώς όπως τότε. Με ένα λιτό και απέρριτο στέγαστρο που και την δουλειά του κάνει και δεν προσβάλει σε καμμία περίπτωση την ιστορικότητα του χώρου, χωρις φανφάρες και ψαροκόκκαλα. (καρφί για μερικούς ψαράδες-μπετατζίδες Razz )
Επίσης να σημειώσω ότι πρώτη φορά στον βωμό αυτού του σταδίου άναψε η Ολυμπιακή φλόγα και καθιερώθηκε έκτοτε!

Πιο διπλα η Unite d'habitation του τιτανοτεράστιου Le Corbusier. Οι γερμανοί την λένε απλά το σπίτι του LeCorbusier. Πρόκειται για μια μεγάλη πολυκατοικία-εργατική κατά τα λεγόμενα- (που μόνο εργατική δεν μπορεις να την πεις τουλάχιστον για Ελλάδα) που χτίστηκετο 1957 για να καλύψει τις ανάγκες στέγασης του αυξανόμενου πληθυσμού του Βερολίνου. Για μας τους αρχιτέκτονες είναι ναός.

Και κάπου εδώ επιστρέφω στο τεχνολογικό μουσείο απόπου ξεκίνησα. Συγνώμη που οι φωτογραφίες είναι λίγο ανακατεμένες. Κάτι έγινε στο ανέβασμα και ανέβηκαν έτσι...
Άλλωστε από το σύνολο των 2000 περίπο που τράβηξα στις 5 μέρες που έμεινα, αυτές είναι ενα μικρο ποσοστό και πάλι ήθελαν πάρα πολύ ωρα στην οργάνωση και επεξεργασία και στο ανέβασμα.
ΤΟ Βερολίνο είναι μια συγκλονιστική πόλη που καμμία σχέση δεν έχει με την υπόλοιπη ψυχρή Γερμανία. Εαν πάτε θα καταρρίψετε πολλούς αστικούς μύθους. Θα την νιώσετε τόσο οικεία, κι ας μην καταλαβαίνεται γρι απόσα ακούτε!

Καλό ταξίδι φίλε μου αν πας.
Συγνώμη για την έκταση του ποστ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν πέθανα ούτε νοικοκυρεύτηκα!!!

Με θυμάστε ή ν΄αρχίσω να συστήνομαι πάλι απ΄την αρχή... Wink

Λοιπόν χάθηκα λίγο...αλλά σας διαβάζω και σας καμαρώνω σχεδόν κάθε μέρα. Προγραμματίζω δυναμική επιστροφή...! Αλήθεια ο Υ υπάρχει ακόμη;;; Laughing

Λοιπόν, μια ερώτηση...

Ξέρεις κανέις τι θα γίνει με αυτή την ξεφτιλισμένη βίζα για ΗΠΑ;;;

Σε ένα μήνα ταξιδέυω προς κεντρική αμερική μέσω Twisted Evil Ατλάντας Twisted Evil και χρειάζομαι βιζα για τις 2 ώρες που θα παραμείνω στο #@%6αεροδρόμιό τους Twisted Evil ! Μου έχει ανεβεί το αίμα στο κεφάλι!! Μονο τα σωβρακά μου δεν απαιτούν να τους πάω!
Μου τη σπάνε! Βοηθείστε με ( ναι ναι πως...)! Αφήστε που το διαβατήριό μου έιναι γεμάτο σφραγίδες από Συρίες, Λίβανους και την λοιπή Αραπιά...

Η μήπως να βγάλω εσθονικό η τσεχικό διαβατήριο.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

Κοίτα για τον επόμενο μήνα το βλέπω πολύ χλωμό να γίνει κάτι γι αυτό το θέμα.. Το σίγουρο είναι ότι πολύ σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα και λέγεται ότι θα ανακοινωθεί με την επίσκεψη του Παπανδρέου στον Ομπάμα που θα γίνει σύντομα.. Αλλά για το δικό σου πρόβλημα δε νομίζω να σε βοηθάει όλο αυτό μιας και πετάς πολύ σύντομα..

P.S Ακόμα θυμάμαι το post σου με την εκδρομή στη Μαδαγασκάρη..Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις παρόμοιες και από άλλες εκδρομές... Όταν έχεις χρόνο δώσε στο λαό τίποτα να χαρεί Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Next
Page 16 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr