stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τί θέλουν τα ελληνικά κλειστά για να γίνουν σαν του ΝΒΑ?
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειστά γήπεδα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Jun 14, 2004 11:46 pm    Post subject: Τί θέλουν τα ελληνικά κλειστά για να γίνουν σαν του ΝΒΑ? Reply with quote

Χμμμ...μεγάλος τίτλος ε?Razz
Πρώτον ζητάω συγνώμη αν το θέμα είναι ανοιγμένο σε λάθος ενότητα...

Δεύτερον να σας χαιρετίσω και να σας πω ότι απλά έμεινα με το στόμα ανοιχτό διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες τη δουλειά σας στο σάιτ....
Να σας πω επίσης ότι εδώ και χρόνια, έχω αποκτήσει ένα "βίτσιο" με τα γήπεδα (μα πάει το μυαλό σας πουθενά "περίεργα"... Cool ) και χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα ότι (ευτυχώς) υπάρχουν και άλλα άτομα με το ίδιο μικρόβιο...
Από δω και πέρα θα κυκλοφορώ με τη φωτογραφική μηχανή μου ώστε όποτε βρίσκω ένα γήπεδο (στο δρόμο...κάτω από το κρεββάτι...πίσω από κάποιο αμάξι Razz )να το φωτογραφίζω και να βοηθάω όπου μπορώ στην προσπάθειά σας.

Τρίτον, ας μπούμε στο θέμα μας...
Τί έχει ένα γήπεδο ΝΒΑ??? Γκλαμουριά θα έλεγα. Αλλά πως φτάσανε σε αυτήν τη γκλαμουριά? Πέρα από τις περίτεχνες ενέργειες των μάγων στο παρκέ, πιστεύω ότι είναι κάτι περισσότερο από αυτά που κάνει όποιον μπαίνει για πρώτη φορά σε ένα από αυτά να μένει με το στόμα ανοιχτό (εγώ δυστυχώς δεν έχω ζήσει ακόμα αυτήν την εμπειρία...).
Ας ξεκινήσω (όλα τα παρακάτω είναι ασφαλώς προσωπική μου άποψη, και περιμένω τις διορθώσεις σας και τα σχόλιά σας):
1) Εεεε..τί άλλο? Η χωρητικότητα του γηπέδου ... Αν κοιτάξουμε στα επίσημα σάιτ των ομάδων, τα περισσότερα γήπεδα που χρησιμοποιούν είναι κυρίως χωρητικότητας 20.000, συν πλην δύο χιλιάρικα, θεατών. Εκτός από το παλιό alamodome των Sun Antonio όπου χώραγε 25.000 αλλά εκεί έκαναν μία περίεργη πατέντα: έφτιαξαν το γήπεδο στο εσωτερικό ενός πετάλου ενός γηπέδου football (ή baseball? δε θυμάμαι καλά...).

2) Οι εξέδρες είναι κοντά στο γήπεδο. Χμμμ..να κάτι που θα δυσκολευτούμε να δούμε εδώ...
Ένα πολύ αντιαισθητικό θέαμα που δε μου αρέσει στα ελληνικά γήπεδα μπάσκετ είναι ότι υπάρχει μία απόσταση 3-10 μέτρων μεταξύ του αγωνιστικού χώρου και των πρώτων σειρών των θεατών (ειδικά όταν στα περισσότερα, οι εξέδρες είναι υπεριψωμένες σε σχέση με το παρκέ). Δίνει μία αίσθηση "ψυχρότητας" του γηπέδου, όσον αφορά κυρίως την τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα, καθώς οι θεατές και οι αντιδράσεις τους φαίνονται είτε μόνο σε κάποιες στιγμές που ανοίγει το πλάνο ή όποτε ρίχνει ελεύθερες βολές ένας παίχτης.
Στην άλλη πλευρά του ατλαντικού όμως, αυτό δεν ισχύει...Βλέπουμε συχνά μάλιστα, αστέρες του σινεμά και του τραγουδιού να απολαμβάνουν τον αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας από αυτές τις πανάκριβες πρώτες σειρές (με πρώτο πρώτο τον Τζακ Νίκολσον στους αγώνες των Λιμνάνθρωπων...).

3) Αυτό μπορεί να σας φανεί παράξενο αλλά σκεφτείτε το λίγο πρώτα...Ο φωτισμός του σταδίου. Όχι, δε θέλω να είναι όσο πιο πολύ φωτισμένο γίνεται το γήπεδο όπως συμβαίνει με το ΟΑΚΑ, το οποίο είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μπαίνει όσο πιο πολύ φυσικό φως γίνεται (είδατε? έκανα το διάβασμά μου πρώτα Very Happy ). Το αντίθετο μάλιστα: Οι εξέδρες να είναι όσο πιο σκοτεινές γίνεται (όχι τόσο βέβαια ώστε να μη βλέπουν που να κάτσουν οι θεατές) σε αντίθεση με τον αγωνιστικό χώρο, όπου πέφτουν τα περισσότερα φώτα.
Για να σας δώσω να καταλάβετε το συλλογισμό μου, σε ένα θέατρο, για παράδειγμα, δε φωτίζονται οι θέσεις των θεατών αλλά μόνο το σανίδι... Εκεί που παίζεται η παράσταση. Δεν υπάρχει λόγος να πέφτουν τα φώτα στους θεατές.
Αφήστε και που όταν βλέπετε μία φωτογραφία από ένα τέτοιο γήπεδο, όπου έχει φύγει ο Κόμπι Μπράιαντ σε αιφνιδιασμό και στο βάθος βλέπετε ένα σκοτεινό μαύρο πράγμα, σκέφτεστε "θεέ μου, τί αχανές που είναι αυτό το γήπεδο"...

4) Ένα must, είναι ασφαλώς αυτή η τετραπλή τετράγωνη οθόνη που είναι κρεμασμένη στο κέντρο του γηπέδου.

5) Έχετε προσέξει ότι όλα τα γήπεδα του ΝΒΑ είναι στρογγυλά??? Αυτό είναι άσχετο, αλλά ίσως έχει να κάνει λίγο με το "φτιάξιμό" τους...


Τώρα, όσον αφορά την Ελλάδα, έχουμε τρία κλειστά γήπεδα μπάσκετ τα οποία είναι ότι πιο κοντινό στα γήπεδα του ΝΒΑ...Και τα τρία στην Αττική.
ΟΑΚΑ, ΣΕΦ και το καινούριο του ελληνικού το οποίο δυστυχώς δεν έχω δεί ακόμα (περιμένω το άρθρο σας το οποίο είναι στα σκαριά...).
Από αυτά το ΟΑΚΑ, είναι ότι πιο κοντινό στη χωρητικότητα των γηπέδων του ΝΒΑ, αλλά έχει αυτό το μειονέκτημα του φωτισμού. Το ΣΕΦ, είναι και στρογγυλό (Very Happy) και έχει αυτόν τον φωτισμό που σας έλεγα. Μόνο που πολύ συχνά, "τραβάνε" προς τα έξω τις ξύλινες εξέδρες, με αποτέλεσμα να βλέπουμε αυτό που περιγράφω στο 2ο σημείο. Για το νέο γήπεδο του ελληνικού, δεν ξέρω τίποτα παρά μόνο ότι είναι κάπου 15.000 θέσεων. Δεν έχω δεί ούτε φωτογραφία.

Τέτοια γήπεδα έχω δεί σε άλλες χώρες (πχ Σουηδία όπου έγινε το πρόσφατο ευρωμπάσκετ) αλλά εδώ πέρα, όσα γήπεδα και να χτίσουμε, όλα μου φαίνονται το ίδιο βαρετά αν εξαιρέσουμε τη θεαματική χωρητικότητά τους, κι ας μας λένε οι δημοσιογράφοι για γήπεδα "κουκλιά" κλπ...
Αλήθεια, δε ρίχνουν μία ματιά στα γήπεδα του ΝΒΑ αυτοί που χτίζουν τα δικά μας, προτού τα χτίσουν?
Ή αμέσως τα αναθέτουν σε πανάκριβους αρχιτέκτονες που κάνουν μία μ@@@@@@α και μισή...?

Δεν ξέρω, ίσως ζητάω πολλά...και ίσως είμαι ιδιότοπος..αλλά είπαμε: έχω βίτσιο με τα γήπεδα: θέλω να είναι όσο πιο όμορφα γίνεται...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Καλωσήλθες φίλε και καλά posts (διαπιστώνω πως είσαι "μερακλής" και "σταδιο-βιτσιόζος", οπότε προσβλέπω σε πολλά και ενδιαφέροντα μηνύματα) Smile

Να είσαι καλά και για τα ευγενικά σου λόγια για το site. Όσο για τη σελίδα του Ελληνικού, θα είναι έτοιμη το αργότερο αύριο το βράδυ (οπότε θα μπορείς να το συγκρίνεις και αυτό με τα κλειστά του NBA Wink ).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:29 am    Post subject: Reply with quote

admin!!! μας έχεις ψοφήσει στα αύριο!!!!!!!!!!


θελουμε κυβοματριξ σε όλα τα κλειστά με βίντεο projections και στατιστικές!!! Cool
Back to top
View user's profile Send private message
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:34 am    Post subject: Reply with quote

Παράφραση γνωστής διαφήμισης:
"Θες να διαβάσεις το άρθρο σήμερα? Μπες αύριο!" RazzRazzVery Happy

Γ@@@@α πάντως θα ήταν να είχαμε τέτοια κόλπα κι εδώ στην Ελλάδα...Το μόνο γήπεδο με κυβομάτριξ, είναι στην Πάτρα..Ήμαρτον...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:43 am    Post subject: Reply with quote

Κ το καινούργιο στο Περιστερι εχει,αν θυμαμαι καλα..Καμμια σχέση βεβαια με τα αμερικάνικα!! Sad
Πολυ όμορφα κλειστα,απ'τα καλύτερα της Ευρώπης,είναι επίσης του ΠΑΟΚ,κ των Ανω Λιοσίων!Αν κ όχι ιδιαίτερα μεγάλα..
Ξερετε πόσο είναι περιπου το κόστος των γηπέδων του NBA?
Στην Ελλαδα π.χ. με καμμια 30αρια δις(δραχμούλες φυσικα..)φτιάχνεις ένα πολύ καλό κλειστό για τα ελληνικά (ή κ ευρωπαικά ακόμα) δεδομένα.


Last edited by Giorgos on Tue Jun 15, 2004 1:12 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:00 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Πολυ όμορφα κλειστα,απ'τα καλύτερα της Ευρώπης,είναι επίσης του ΠΑΟΚ,κ των Ανω Λιοσίων


Shocked Των Άνω Λιοσίων, από τα καλύτερα της Ευρώπης??? Εντάξει για του ΠΑΟΚ, αν και πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλά πολλά καλύτερα από αυτό στην Ευρώπη... Αλλά το προσωρινό γήπεδο της ΑΕΚ, δε νομίζω πως έχει να δείξει και πολλά...

Όσον αφορά το κόστος...θα το ψάξω Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Laughing Δεν εννοούσα φυσικά φίλε μου το κλειστό της Ζωφριάς(προσωρινή έδρα της ΑΕΚ)αλλά το νέο κλειστό της παλης για τους ολυμπιακούς αγώνες.. Wink
Απ'ότι είδα απο μια πρόχειρη ματιά το κόστος τους αγγίζει τα 200 εκ.$!!
Για την ιστορία ν'αναφέρω ότι το μικρότερο κλειστό στο ΝΒΑ είναι 16500 θέσεων Shocked (Miami Heat)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
g3orge
Full Member
Full Member


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 333
Location: Middlesbrough

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:18 am    Post subject: Reply with quote

Με 30 δις δεν φτιάχνεις απλά 'καλά κλειστά' για τα Ελληνικά δεδομένα αλλά πολύ καλά κλειστά για 'παγκόσμια'.

Εαν θυμάμαι καλά (και δεν είμαι πολύ σίγουρος) το κόστος του κλειστού γυμναστηρίου του ΟΑΚΑ ήταν γύρω στα 25 με 30 δις δραχμές και αποτελεί ένα απο τα πιο σύγχρονα κλειστά της Ευρώπης. Είναι οπότε προφανής ο παραπάνω συλλογισμός.

Η φωτεινότητα του κλειστού δεν νομίζω οτι αποτελεί μειονέκτημα, αλλα πλεονέκτημα. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να αποτελέσει κλειστό για αγώνες NBA.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:23 am    Post subject: Reply with quote

STAPLES CENTER - LOS ANGELES, USA
The $375 million
Staples Center in Los Angeles was constructed in a record 18 months. Fan intimacy and a sweeping theatre-sized screen are two of the main features of the design for the Arena. Back in December 1997 the City of Los Angeles' Cultural Affairs Commission approved the design for the new, state-of-the-art sports and entertainment facility that became the home of the Los Angeles Kings and the Los Angeles Lakers in October 1999.

STAPLES CENTER LOCATION
The STAPLES Center is located on the south-west corner of 11th and Figueroa Streets in downtown Los Angeles. It is immediately adjacent to the Los Angeles Convention Center and is accessible to the 110 (Harbor) and 10 (Santa Monica) freeways.

DESIGN

The STAPLES Center is a 900,000ft² sports and entertainment facility, which seats 20,000 basketball fans and 18,500 for hockey. The intention of the design was to enable it to host more than 230 sports, entertainment and family-oriented events annually. It consists of 160 suites, 32 party suites and 2,500 club seats over five concourses and 22 concession stands. The Center's design also had to be compatible and street friendly with Figueroa Street.

According to architects NBBJ, "The building's design is all about energy and movement." As well as the sport and entertainment facilities it has retail and team office space.

It will be the first arena in the world designed to accommodate three professional teams, the NBA Lakers and Clippers and the NHL Kings. To add to the diverse program, special floor area configurations allow an unprecedented turnover rate of entertainment events.

To further reduce the height, it was decided to recess the bowl approximately 8m below the adjacent street level. This allows fans to enter the arena at a prominent concourse level. The trucks and maintenance vehicles would be required then to ramp down to the lower level docks to load and unload.

There are three major design elements: the large public entrance lobbies, the three levels of private suites and the sloping roof that sweeps from the convention centre tower toward the central downtown core.


http://www.sportsvenue-technology.com/projects/staples/
Back to top
View user's profile Send private message
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:30 am    Post subject: Reply with quote

Giorgos wrote:
Laughing Δεν εννοούσα φυσικά φίλε μου το κλειστό της Ζωφριάς(προσωρινή έδρα της ΑΕΚ)αλλά το νέο κλειστό της παλης για τους ολυμπιακούς αγώνες.. Wink


Laughing Πέστο έτσι...και με τρόμαξες! Laughing


Όσον αφορά τη φωτεινότητα του κλειστού ασφαλώς και δεν αφορά κριτήριο διεξαγωγής αγώνων ΝΒΑ, αλλά είναι κάτι που όλως περιέργως έχουν όλα τα γήπεδα εκεί πέρα.... Αλήθεια, το ΟΑΚΑ θα μπορούσε να διεξάγει αγώνα ΝΒΑ??? Και ασφαλώς δεν εννοώ αν είναι αρκετά μεγάλο για αυτό....αλλά έχει όλα τα κομφόρ ενός γηπέδου ΝΒΑ (έχω να πάω και καιρό στο ΟΑΚΑ βέβαια...)? Σουίτες VIP? Μπαράκια (έχετε δεί πως είναι εκεί τα κυληκεία-μπαρ Shocked ??? ) και δεν ξέρω τί άλλο....




Quote:
and the sloping roof that sweeps from the convention centre tower toward the central downtown core.

Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:34 am    Post subject: Reply with quote

Δεν ξερω ακριβώς το κοστος του ΟΑΚΑ(αν το γνωρίζει καποιος ας βοηθήσει)αλλα μη ξεχνάς όμως ότι έγινε πριν 9 χρονια!Ειπα ότι με 30δις φτιαχνεις ενα πολύ καλο κλειστό για ελληνικά-ευρωπαικά δεδομένα κ αν σκεφτείς οτι στο ΝΒΑ αγίζουν ανετα τα 60 καπως ετσι πρεπει να'ναι..Τεσπα.δεν είμαι κ κανας ειδικός,αλλωστε λίγη σημασία έχει..
Κ έγω πιστεύω οτι το ΟΑΚΑ ανήκει σιγουρα στα 3 καλύτερα της Ευρωπης κ θα μπορούσε ίσως να σταθεί κ στο ΝΒΑ.Δυο βασικές ελλείψεις πάντως σε σχέση με του ΝΒΑ είναι τα κυβοmatrix κ τα Vip Boxes-Σουίτες..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:40 am    Post subject: Reply with quote

Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 2:16 am    Post subject: Reply with quote

Μετα απο μια ματια στο net βρηκα:απ'το 1990 μεχρι σήμερα έχουν δαπανηθεί $6.31 δις δολλάρια για 36 νέα/ανακαινισμένα κλειστα στην Αμερική. Το κόστος για το καθένα ξεκινά απο 90εκ$(το 1991) κ φτανει τα 420!! Shocked
Στο περιπου για να φτιαχτεί σήμερα μια αρένα ΝΒΑ χρειαζονται καμμια 200αριά μύρια$ στο νερό.
Αυτό που μου'κανε εντύπωση είναι ότι κάποια απο αυτά ανακαινίστηκαν πλήρως με κόστος γύρω στα 100εκ.$ πριν καν 5αρι χρόνια.Δεν είναι κ πάρα πολλά.. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 3:31 am    Post subject: Reply with quote

οπως ανέφερε το άρ8ρο παραπάνω 350$ εκατομύρια!!! ή σε δραχμές 350 Χ300 =90,000,000,000 δισ
Back to top
View user's profile Send private message
g3orge
Full Member
Full Member


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 333
Location: Middlesbrough

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 4:21 am    Post subject: Reply with quote

Όλα τα κλειστά βέβαια δεν κοστίζουν $350 million...

Μια λίστα με κόστος και έτος κατασκευής ορισμένων κλειστών NBA.

SBC Center (San Antonio) 2002 - $186 million
American Airlines Arena (Miami) 1998 - $175 million
United Center (Chicago) 1994 - $175 million
Fleet Center (Boston) 1995 - $160 million
Pepsi Center (Denver) 1999 - $160 million
Delta Center (Utah) 1991 - $94 million
American West Arena (Phoenix) 1992 - $90 million
ARCO Arena (Sacramento) 1988 - $40 million
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως πρέπει να σκεφτείτε ότι στην Αμερική, η κάθε πολιτεία έχει ένα κλειστό βιτρίνα και απο κει και πέρα.....?

Μάλλον μέτρια ως αδιάφορα είναι τα υπόλοιπα.......


Θυμάστε την Ολυμπιάδα στην Ατλάντα???? Η τελική φάση του μπάσκετ έγινε στο γήπεδο των Atlanta Hawks. Πολύ ωραίο κλειστό, NBA style κλπ. κλπ. Στη φάση των ομίλων όμως θυμάστε που παίζαμε??? Σε ένα κολλεγιακό γήπεδο, που έμοιαζε με το γήπεδο της Λαμίας (2 εξέδρες αντικρυστές μόνο) σε μεγαλύτερο μέγεθος! Αν αυτό είναι το no.2 κλειστό της Atlanta.......

Το ΟΑΚΑ είναι μια χαρά όπως είναι. Ο φωτισμός στην εξέδρα όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλα΄κατά τη γνώμη μου είναι must αφού οι εκδηλώσεις των φιλάθλων εδώ είναι απίστευτες σε σχέση με την Αμερική και πρέπει να φαινονται! (Δε μιλώ για τα καφριλίκια....). Για το κυβομάτριξ δεν είμαι σίγουρος. Στο ΣΕΦ θα ήταν καλό. Ίσως να ταιριάζουν καλύτερα στην κατασκευή του ΟΑΚΑ 2 υπερσύγκχρονα, μεγάλα video screens στη θέση των απαράδεκτων σημερινών απολιθωμάτων. Στο νέο κλειστό του Ελληνικού πάντως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ που δε βάλανε κυβομάτριξ.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

Κοιτάξτε, βασικά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα γήπεδα του ΝΒΑ με τα δικά μας κλειστα... Όλα τα γήπεδα μπάσκετ της Αμερικής είναι ΥΠΕΡΟΧΑ, ακόμη και το θεωρητικά λιγότερα όμορφο είναι στολίδι (φαντάζομαι αλλά έχω δει ένα-δυο απ' έξω...). Όμως στην Αμερική το μπάσκετ είναι εθνικό άθλημα, και μόνο η οργάνωση του ΝΒΑ το δείχνει...

Εμείς πάντως μπορεί να έχουμε κάποια καλά κλειστά, αλλά μπορούν όλα να φιλοξενήσουν αγώνες μπάσκετ; (μιλάω κυρίως για το κλειστό Περιστερίου, που ειπώθηκε πριν...) Τα "μόνα" ωραία κλειστά μπάσκετ είναι το ΣΕΦ, το κλειστό του ΟΑΚΑ, το Παλατάκι, το Αλεξάνδρειο και, προφανώς αν και δεν το έχω δει καλά, του Ελληνικού...

Εν ολίγοις, η άποψή μου είναι ότι μπορεί να έχουμε κάποια καλά γήπεδα μπάσκετ, αλλά δεν χρειάζεται να τα κάνουμε και σε στυλ ΝΒΑ, αφού το ποδοσφαιρο πλέον φαίνεται να έχει "προτεραιότητα" στη χωρα μας... Τα ποδοσφαιρικά γήπεδα για τους Ολυμπιακούς, η μέχρι τώρα υπέροχη πορεία της εθνικής μας στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα, το γεγονός ότι 3 ομάδες πάνε Ch.L., όπως συμβαίνει και στη Γαλλία (!) το δείχνουν αυτό! Οπότε ποιος ο λόγος να αναβαθμίσουμε τα ήδη υπέροχα και αναβαθμισμένα κλειστά μας (αυτά που ανέφερα ήδη πιο πάνω) ενώ χρειάζεται να κάνουμε κάτι για τα ποδοσφαιρικά γήπεδα;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

apelpisiakos wrote:
Μάλλον μέτρια ως αδιάφορα είναι τα υπόλοιπα......


Αυτό από που το ξέρεις? Shocked Shocked
Σε πληροφορώ ότι γήπεδα σαν τα κλασικά μας των 1500 θέσεων τύπου Κορυδαλλού, Λιοσίων, Ν.Σμύρνης, Μετς, ιωνικού και δε σημαζεύεται (έχουμε δεκάδες τέτοια), δε τα χρησιμοποιούν ούτε στα σχολεία τους (Γυμνάσια).
Για να μη μιλήσω για τα γήπεδα που δίνουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον τους οι Αμερικάνοι στο μπάσκετ, που είναι τα κολλεγιακά, τα περισσότερα των οποίων εδώ, θα βιαζόμασταν να τα χαρακτηρίσουμε "το καλύτερο κλειστό στην Ευρώπη". Φυσικά κλειστές αρένες υπάρχουν και για άλλα αθλήματα εκτός του μπάσκετ, όπως για τη λίγκα του Χόκευ, ενώ μεγαλύτερα από όλα είναι τα Dome που είναι ελαφριές κατασκευές με αέρα, που έχουν τη δυνατότητα να χωρέσουν μέχρι 60.000 κόσμο. Ένα τέτοιο είναι και το RCA dome στην Ινδιανάπολη ένα από τα δύο γήπεδα που έγινε το μουντομπάσκετ του 2002 (φυσικά χρησιμοποιούνταν μόνο το μισό, καθώς πρόκειται κανονικά για γήπεδο αμερικάνικου ποδοσφαίρου!!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Mozart

Κι όμως.....

Το στυλ γηπέδου του Κορυδαλλού είναι το κλασσικό στυλ των Γυμνασιακών κλειστών των ΗΠΑ! (εκτός αν νομίζεις ότι είναι δικιά μας πατέντα).

Επίσης πολλά κολλέγια χρησιμοποιούν ακόμα το στυλ Λαμίας με τις 2 αντικρυστές εξέδρες, όπως το παράδειγμα της Ατλάντα που ανέφερα.

Μη βλέπεις που γίνεται κάθε χρόνο ο τελικός του Κολλεγιακού! 'Οντως κάποια κολλέγια που πέτυχαν σωστό funding και χορηγούς κλπ. έχουν φτιάξει παλατάκια, αλλα είναι η μειοψηφία.


Το γεγονός είναι αυτό που λέω. Κάθε μεγάλη πόλη έχει ΕΝΑ καταπληκτικό κλειστό ( που στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιείται και για μπάσκετ και για χοκευ!). Και μάλιστα σε πολιτείες χωρίς πολλές μεγάλες πολεις συχνά αυτό είναι το μοναδικό στην πολιτεία! (Π.χ. Ατλάντα). Εντάξει η Καλιφόρνια έχει Λος Αντζελες με 2 ομάδες, Σακραμέντο, Σηάτλ, Σαν Φραντσισκο. Η Βοστώνη όμως ποιο άλλο κλειστό έχει εκτός του Fleet Center??? Wink

Και υπόψιν δε μιλάμε για μεσαία γήπεδα! Εγώ το γήπεδο του ΠΑΟΚ και το Ελληνικο δεν τα βάζω στην ίδια κατηγορία. Μιλάω μόνο για ΟΑΚΑ ΣΕΦ, για να δείξω ότι ακόμα και στην προηγμένη μπασκετικά Αμερική, η πρακτική είναι ενα, άντε το πολύ 2 μεγάλα κλειστά ανά 4.000.000 κόσμο!!!
Back to top
View user's profile Send private message
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως για το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να πάμε στο General English forum και να ρωτήσουμε τους ξένους φίλους μας?
Πιστεύω θα ξέρουν καλύτερα από εμάς τί παίζει εκεί...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sakis
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 May 2004
Posts: 146
Location: Γερμανία

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

pedia, gipedo NBA mesa stin europi Shocked

To KölnArena stin kolonia. fantastite oti ginonde kai agones icehockey se afto to gipedo Shocked

Mipos kseri kanis an itan o kalatrava arxitektonas;

http://www.stadionwelt.de/Stadionwelt-Stadien-Arenen/Basketball/Basketball-Listen/Deutschland/Koelnarena/Koelnarena.html
Back to top
View user's profile Send private message
Sakis
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 May 2004
Posts: 146
Location: Γερμανία

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

prosekste to klisto tis xanthis (oreo palataki) kai to matrix tou klistou tis patras!
Back to top
View user's profile Send private message
PaNtErAz
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 May 2004
Posts: 121
Location: Xanthi - Thessaloniki

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

A re pantou auti i Xanthi Smile Smile Einai ontws poli oraio gipedaki !!!! Apo ta pio kainourgia kai pio suygxrona stin ellada Smile

A re Xanthi pantou perifani mas kaneis Razz Razz
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
geo_s_mart
New Member
New Member


Joined: 13 Jun 2004
Posts: 22
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

Σάκη είναι σίγουρα ένα γήπεδο το οποίο θα μπορούσε άνετα να σταθεί δίπλα στα μεγάλα των ΗΠΑ...
Και όσον αφορά τον Καλατράβα, αυτή η αψίδα εκεί πάνω είναι λίγο "ύποπτη".... Very Happy

Αλλά παιδιά μη χάνουμε το μπούσουλα...ωραίο το γήπεδο της ξάνθης, αλλά εδώ μιλάμε για γήπεδα τα οποία πλησιάζουν στο επίπεδο γηπέδων όπως το παραπάνω στην Κολωνία...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

Οντως υπέροχο το γήπεδο το KolnArena!!Μάλλον το πιο σύγχρονο της Ευρωπης!Μπορεί όντως να σταθεί άνετα διπλα σ'αυτά του ΝΒΑ!μάλιστα έχουν παίξει εκεί ομαδες ΝΒΑ(νομίζω το Τορόντο στα εγκαίνια..)Προσέξτε εκτός απ'το κυβοmatrix κ τα Vip Βoxes μεταξύ των διαζωμάτων..
Το δικό μας ΟΑΚΑ όμως είναι ελαφρώς μεγαλύτερο.. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειστά γήπεδα All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr