stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αποκριά 2006(και βάλε)
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 10:31 am    Post subject: Αποκριά 2006(και βάλε) Reply with quote

Προτάσεις,λεπτομέριες,συζητήσεις και τα καλύτερα για τις φετινές απόκριες.

Πάτρα,Ξάνθη,Νάουσα,Κοζάνη,Καστοριά κλπ.

Αλλά και Ρίο,Βενετία κλπ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχομαι να εχουμε δυνατες χιονοθυελλες σε ολη την Ελλαδα το ΣαββατοΚυριακο Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

ΡΑΟ, επειδή το ξανάγραψες και αλλού, με συγχωρείς αλλά αν έχεις κάτι με την Πάτρα ή τα καρναβάλια γενικώς, αυτό δυστυχώς δεν αφορά το φόρουμ.
Το post σου μπορεί να θεωρηθεί εμπρηστικό, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας και δικαίως μπορεί να κάνει κάποιους να θιγούν. Ειδικά εκείνους που το καρναβάλι είναι θεσμός για την πόλη τους, άρα στοιχείο της ταυτότητάς τους.
Σε παρακαλώ να μην συνεχίσεις σε αυτό το στυλ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνα με το μετεωρολογικο δελτιο του Καρναβαλικου Κομιτατου
τις επομενες βδομαδες στη Πατρα θα επικρατησουν
ισχυροι βορειοδυτικοανατολικοι ανεμοι κεφιου ,
συνοδευομενοι απο εντονες καταιγιδες ρυθμου και μουσικης.

Θα σημειωθουν θερμοκρασιες διαθεσης ασυνηθιστα υψηλες για την εποχη.

Κι επειδη ο καιρος συμμετεχει στην ανατρεπτικη διαδικασια,
δεν θα λειψουν και οι δυνατες χιονοθυελλες.
Απο ..κομφετι βεβαια.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ημαρτον !
Δεν εχω τιποτα με την Πατρα εξαλλου εχω πολλους φιλους εκει αλλα δεν μου αρεσει το καρναβαλι .
Συγγνωμη αν προσβαλα καποιον αλλα ειναι η αληθεια Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

sorry an kai to diko mou post thewrithei emprhstiko,alla tha symfwnhsw me ton PAO. Embarassed kathenas me tis paraxenies tou...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Όταν δεν σας αφορά/αρέσει ένα θέμα δεν είναι ανάγκη να το δηλώσετε,μπορείτε απλά να μην συμμετέχετε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι ael, του ΡΑΟ το θεώρησα εμπρηστικό επειδή το επανέλαβε σε δυο τόπικς. Και δεν ήταν απλά δήλωση απαρέσκειας, ήταν κακιούλα.
Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με τον vag.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

file mou vag,parexhghses.mia xara einai to topic sou kai kala ekanes kai to anoixes.pisteyw omws pws kathenas mporei na ekfrasei thn antithesh tou se kapoio gegonos,sthn prokeimenh periptwsh,h giorth twn apokrew.de nomizw na anoixes to topic gia na dhlwsei o kathenas ti tha 'ntythei'! Razz Laughing

o logos pou de tis goustarw einai aplos.kathenas kryvetai pisw apo mia maska,kai kanei oti tou ka*lwsei xwris na logariazei an h praxh tou tha enoxlhsei ton allo.exw dei apeira kakogousta 'asteia' sto dromo,pragma pou me odhgei gia allh mia fora sto symperasma,pws oi apokries einai allh mia giorth,ths opoias to nohma exoume parexhghsei.
eytyxws de mou exei tyxei kati(kai sthn ilikia pou eimai pleon einai ligo dyskolo na mou tyxei),alla to xeirotero pou synevh,einai se kapoion geitona ton opoio plhsiasan 2-3 maskaremenoi kai ton skotwsan... Evil or Very Mad Shocked travhgmeno men,alla...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ το άνοιξα για να γίνει συζήτηση περισσότερο για το τουριστικό μέρος του πράγματος.Αποκριάτικοι προορισμοί, λεπτομέριες για αυτά κλπ

Δεν σχολιάζω τίποτα άλλο για την διαδικασία γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

Στην ουσία:Νομίζω ότι έχεις μια προκατάληψη στην Αποκριά,πιστεύω ότι δεν έχεις δεί Απόκριες σε πολλές πόλεις της Ελλάδας.
Να ξέρεις ότι αυτό που γίνεται στην Πάτρα συμβαίνει μόνο εκεί(χαμός,ποδοπάτημα κλπ),στίς άλλες πόλεις είναι πιο ανθρώπινα τα πράγματα και έχεις και την ευκαιρία να ξεσαλώσεις άν θέλεις.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν 3 μορφές Αποκριάς.
1)Καρναβάλι.
Αυτό ακριβώς που συμβαίνει στην Πάτρα και στην Ξάνθη(και στο εξωτερικό στο Ρίο).Καρναβαλιστές-άρματα-χαμός-μεθύσι κλπ.
2)Παραδοσιακή Αποκριά.
Σε όλη την Ελλάδα οι παραδοσιακές εκδηλώσεις(χωροί κλπ),συνδέονται με την Αποκριά.
3)Καλλιτεχνική Αποκριά.
Αυτό που συμβαίνει στην Βενετία.Φορεσιές και μάσκες που είναι έργα τέχνης.Κάτι τέτοιο έχω ακούσει ότι συμβαίνει και στην Ζάκυνθο(όποιος ξέρει ας ενημερώσει).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

εγω παιδια αν και γενικα δεν ειμαι υπερμαχος του τρελου ξεσαλωματος ουτε ολη η ζωη ειναι μια πλακα και πρεπει διαρκως να ειμαστε στο ξεφαντομα ειμαι ομως και υποστηρικτης φανατικος του καρναβαλιου της πατρας και λογω της πληθωρας συγγενων αλλα πολυ περισσοτερο φιλων στην πατρα καθε χρονο σχεδον πηγαινω πατρα το τελευταιο τριημερο του καρναβαλιου!στο μεγαλο ξεφαντωμα δηλαδη!
παντως γενικα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα παρεας!ξερω παιδια που την μια χρονια που πηγαν ξενερωσαν τελειως και την αλλη περασαν απιστευτα!γιατι την πρωτη δεν πηγαν με την καταλληλη παρεα ενω την δευτερη πηγαν με ατομα που γενικα περνανε καλα μαζι!παντως εγω που παντα ειμαι με τα ιδια ατομα παντα απο το καλοκαιρι ανυπομονουμε να παμε πατρα το καρναβαλι!για να πω την αληθεια δεν εχω παει σε καμια αλλη πολη την περιοδο των αποκριων οποτε δεν ξερω τι συμβαινει και να συγκρινω.μονο καποιες φορες στην αθηνα(πλακα).
και μια ερωτηση!μπορει να μου πει κανεις αν φετος επειδη ειναι και πολιτιστικη πρωτευουσα η πατρα θα γινει τιποτα σπεσιαλ η αν περιμενουν και περισσοτερο κοσμο απο το εξωτερικο?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 1:10 am    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:



Να ξέρεις ότι αυτό που γίνεται στην Πάτρα συμβαίνει μόνο εκεί(χαμός,ποδοπάτημα κλπ),στίς άλλες πόλεις είναι πιο ανθρώπινα τα πράγματα και έχεις και την ευκαιρία να ξεσαλώσεις άν θέλεις.


1)Καρναβάλι.
Αυτό ακριβώς που συμβαίνει στην Πάτρα και στην Ξάνθη(και στο εξωτερικό στο Ρίο).Καρναβαλιστές-άρματα-χαμός-μεθύσι κλπ.

3)Καλλιτεχνική Αποκριά.
Αυτό που συμβαίνει στην Βενετία.Φορεσιές και μάσκες που είναι έργα τέχνης.Κάτι τέτοιο έχω ακούσει ότι συμβαίνει και στην Ζάκυνθο(όποιος ξέρει ας ενημερώσει).


Φιλε vag ( συγχαρητηρια για το topic) δεν εισαι προφανως πατρινος
και σε δικαιολογω
που εχεις αυτες τις λανθασμενες αποψεις για το Καρναβαλι της Πατρας.

Το πατρινο καρναβαλι δεν ειναι το τελευταιο τριημερο
οπου λογω της κοσμοσυρροης παρουσιαζονται φαινομενα συνωστισμου.

Δεν ειναι ενα απλο ξεσαλωμα.

Ειναι μια βιωματικη εμπειρια, που διαρκει πολλες μερες
και χαρακτηριζεται απο ενα βαθεια ανατρεπτικο πνευμα.

Καμμια σχεση με το Ριο!

Εκει κυριαρχει το σοου και ο φολκλορικος εντυπωσιασμος,
εδω το πνευμα της σατιρας και της δημιουργικης εκφρασης
( παρα τους επιφανειακους λατιν μιμητισμους).

Θαλεγα οτι το δικο μας καρναβαλι συγγενευει μ αυτο της Βενετιας.
Η μασκα ηταν ανεκαθεν, εκατον πενηντα χρονια τωρα, το φετιχ του.
Ο κωμικος αυτοσχεδιασμος, η αποθεωση της λαίκης κουλτουρας του.
Οσο για τις καλλιτεχνικες επιδοσεις, εδω κι αν γινεται οργασμος, φιλε vag.
Η Πατρα, το εχω γραψει κι αλλου, λογω του παντα ανοικτου και "ανησυχου" λιμανιου της,
μονο γεωγραφικα ανηκει στη Πελοποννησο.
Πολιτιστικα η ψυχη της εχει τραφει με Επτανησα και δυτικους ανεμους.

Ο γιγαντισμος και καποια εμπορευματοποιηση του καρναβαλιου, τα τελευταια χρονια,
σιγουρα ειχαν και καποιες αρνητικες επιπτωσεις.

Ομως ο χαρακτηρας του ως ενα παραδοσιακο αστικο καρναβαλι, παραμενει αναλλοιωτος,

Τελειωνοντας, θα δωσω μια συντομη απαντηση, στην ερωτηση του φιλου rchos7.

Σιγουρα το φετεινο καρναβαλι, ειναι εμπλουτισμενο με καποιες σχετικες εκδηλωσεις της Πολιτιστικης.
Αλλα γι αυτες θα μιλησω, εν καιρω, στο σχετικο topic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 1:38 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Φιλε vag ( συγχαρητηρια για το topic) δεν εισαι προφανως πατρινος
και σε δικαιολογω
που εχεις αυτες τις λανθασμενες αποψεις για το Καρναβαλι της Πατρας.

Το πατρινο καρναβαλι δεν ειναι το τελευταιο τριημερο
οπου λογω της κοσμοσυρροης παρουσιαζονται φαινομενα συνωστισμου.


Σωστός,εγώ μιλούσα μόνο για τα 2 τριήμερα της Αποκριάς.
Τις υπόλοιπες μέρες(εκτός απο Τσικνοπέμπτη) δεν γίνεται και κάτι το ιδιαίτερο στις άλλες πόλεις,εκτός της Πάτρας.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:45 am    Post subject: Reply with quote

Επειδη δεν εχω αξιωθει να παω ποτε στο Καρναβαλι θελω να ρωτησω τα εξης:

Αν δεν εχεις γνωστο να μεινεις και με δεδομενη τη μεγαλη δυσκολια ευρεσης δωματιου, ποσο νωρις πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις για ξενοδοχειο; Απο πού να ξεκινησεις το ψαξιμο;

Γενικα τι συμβουλες εχετε να δωσετε σε εναν ψαρακα σαν εμενα προκειμενου να περασει οσον το δυνατον καλυτερα;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:51 am    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:


Στην ουσία:Νομίζω ότι έχεις μια προκατάληψη στην Αποκριά,πιστεύω ότι δεν έχεις δεί Απόκριες σε πολλές πόλεις της Ελλάδας.


se auto exeis dikio.mono ston Tyrnavo exw paei pou ypotithetai pws einai gnwstos gi auto to thema,eidika gia to mpourani alla de mou arese katholou...antithetws,auto pou mou aresei einai h kathara deutera kai oi diafores paradosiakes ekdhlwseis pou ginontai se diafora xwria,kata protimhsh oreina... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Επειδη δεν εχω αξιωθει να παω ποτε στο Καρναβαλι θελω να ρωτησω τα εξης:

Αν δεν εχεις γνωστο να μεινεις και με δεδομενη τη μεγαλη δυσκολια ευρεσης δωματιου, ποσο νωρις πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις για ξενοδοχειο; Απο πού να ξεκινησεις το ψαξιμο;

Γενικα τι συμβουλες εχετε να δωσετε σε εναν ψαρακα σαν εμενα προκειμενου να περασει οσον το δυνατον καλυτερα;


Δεν γνωρίζω για τις άλλες πόλεις της Ελλάδας,εκτός απο την Νάουσα,αλλά πιστεύω ότι το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες πόλεις.
Σιγά σιγά οδεύουν προς πληρότητα τα ξενοδοχεία και οι ξενώνες,καλά είναι 3 εβδομάδες πρίν(δηλαδή αυτές τις μέρες) να έχεις κλείσει,πιστεύω ότι και 2 εβδομάδες πρίν θα υπάρχουν δωμάτια,αλλά όχι ότι καλύτερο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Για το καρναβάλι στην Χάνθη που νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο της βόρειας ελλάδας, η ιστοσελίδα του:

http://www.carnival-of-xanthi.gr/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

λοιπον ας πω και εγω την γνωμη και εμπειρια μου απο το Πατρινο Καρναβαλι...!

περυσι ηταν η πρωτη φορα που πηγα στο καρναβαλι (τριτοετης φοιτητης) κυριως διοτι ειχαμε που να μεινουμε με την παρεα μου (ειχε μολις περασει μια φιλη μας στο Πανεπιστημιο εκει)

αποφασισα να αφησω το αμαξι μου στην Αθηνα διοτι φανταστηκα οτι 1ον θα ειναι ψιλοαχρηστο αφου πολλοι δρομοι θα ειναι κλειστοι και 2ον οτι για να παρκαρεις η να κινηθεις χωρις κινηση θα πρπει να εισαι άυλος

το καλο ηταν οτι περασα μηδενικη ταλαιπωρια στα Κτελ στον Κηφησο (το λεωφορειο εφευγε καθε 2 λεπτα!)

πηγα το Σαββατο του τριημερου της καθαρης Δευτερας

το απογευμα του Σαββατου ηταν οντως παρα πολυ ωραια με πολυ κεφι στην παρελαση μουσικη κλπ.

το προβλημα ηταν οτι αν αποφασιζες να κατσεις καπου για καφε/ποτο επρεπε να ψαξεις 2 ωρες! λογικο θα μου πεις αλλα δεν παυει να ειναι ενα προβλημα

εμεις βεβαια ψαχναμε και καφετερια με σουπερσπορτ για να δουμε και τον Παναθηναικο Very Happy (ενα ημιχρονο προλαβαμε)

αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ομως ηταντο βραδυ

πηγαμε σε ενα κλαμπ κοντα στην θαλασσα (δεν θυμαμαι πως λεγεται )
οπου καταλαβαμε τι σημαινει εκμεταλλευση. 20 ευρω η εισοδος και πραγματικα δεν θυμαμαι να εχω ξαναπηξει τοσο πολυ απο κοσμο σε αλλο μαγαζι! η κατασταση ηταν αφορητη... 2-3 κοπελες της παρεας που σπουδαζουν Πατρα μας ειπαν οτι κανονικα το μαγαζι αυτο εχει εισοδο 7 ευρω!!

για να μην τα πολυλογω απ ολους τους γνωστους κλπ ακουσα παραπονα κυριως λογω εκμεταλλευσης και κοσμου (στο κατω κατω οταν γεμισει το μαγαζι δεν μπορεις να συνεχισεις να βαζει μεσα ατομα ειναι και θεμα ασφαλειας)

ενδεικτικα 2 γνωστες μου παρεες φετος θα προτιμησουν το καρναβαλι της Ξανθης (εμενα παλι για Πατρα με βλεπω)

αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι οι φιλοι Πατρινοι πρεπει να προσεξουν τα φαινομενα εκμεταλλευσης προκειμενου να μην χασει σιγα σιγα τον κοσμο του καρναβαλι οπως γινεται τα τελευταια χρονια!
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ενημέρωση για την Αποκριά της Νάουσας.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του είναι ότι συνδιάζει την παράδοσιακή Αποκριά με το ξεφάντωμα του Καρναβαλιού.
Παράδοση
Γενίταροι και Μπούλες.Τις 2 Κυριακές της Αποκριάς και την Καθαρά Δευτέρα τα 4 ή 5 μπουλούκια(σύλλογοι) χορεύουν στους δρόμους της πόλης(πατινάδα) και σε συγκεκριμένα σημεία στήνουν χορούς σε κύκλο.

http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/13370/genitsaros.jpg



Εκτός απο αυτό το έθιμο γίνεται και παρέλαση άλλων τοπικών παρασιακών συγκροτημάτων τις 2 Κυριακες .Την πρώτη Κυριακή είναι η μοναδική παρέλαση που γίνεται,ενώ την δεύτερη Κυριακή γίνεται πρίν απο την παρέλαση των αρμάτων.

Καρναβάλι



Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν βρίσκω άλλες photos απο προηγούμενες χρονιές.

Πρόγραμμα
ΚΥΡΙΑΚΗ της Αποκριας
ΕΘΙΜΟ «Γιανίτσαροι και Μπούλες»
Παραδοσιακό κτίριο Ι. Μπουτάρη, ώρες 9.30 π.μ. - 11.00 π.μ. Ντύσιμο του Γιανίτσαρου και μάζεμα του μπουλουκιού
Δημαρχείο, ώρα 11.00 π.μ. – 1.00μ.μ. το προσκύνημα - τα μπουλούκια παίρνουν την άδεια από τον Δήμαρχο
Καθορισμένη διαδρομή των μπουλουκιών στην πόλη
Πλατεία Αλωνίων, ώρα 5.00 – 7.00 μ.μ. Το βγάλσιμο των προσωπάδων, χορός με τη συμμετοχή όλου του κόσμου.

Μεγάλο παραδοσιακό αποκριάτικο γλέντι
12.00 μ.μ., οδός Αγίου Θεοφάνους – Οικία κ. Μαίρης Φειδάντση (Σπίτι Νύφης) Αναπαράσταση Παραδοσιακού Γάμου
Συμμετέχουν: Λύκειο Ελληνίδων Νάουσας, ΚΑΠΗ Νάουσας, Ιππικός Όμιλος «ΠΗΓΑΣΟΣ»

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΑΤΥΡΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΑΡΜΑΤΩΝ

Με την συμμετοχή των Εικαστικών Εργαστηρίων του ΔΗ.Π.Ο.Ν., των συλλόγων «Φίλοι του Καρναβαλιού», «Λέσχης Μοτοσικλετιστών», πολιτιστικών συλλόγων, σχολείων, πολιτών κλπ.
Ώρα έναρξης: 2.00 μ.μ.
Αφετηρία: Εργατικό Κέντρο
Πορεία: Χρ. Λαναρά - Εμπορίου - Θεοφίλου - Πλατεία Καρατάσου - Ελ. Βενιζέλου - Μεγ. Αλεξάνδρου

ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΑΤΥΡΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΑΡΜΑΤΩΝ

ΕΘΙΜΟ «Γιανίτσαροι και Μπούλες»
Ελεύθερη πορεία των μπουλουκιών στην πόλη


Χάρτης της πόλης
Naousa info
Άλλες photos της πόλης1, Άλλες photos της πόλης2


Άλλες δραστηριότητες
1)Χιονοδρομικό Κέντρο 3-5 Πηγάδια
http://www.stadia.gr/forum/viewtopic.php?t=533&start=0
http://www.naousa.gr/visit/sights/pigadia/index.htm
http://www.3-5pigadia.gr/

Το άλσος του Αγίου Νικολάου
photos




Σχολή Αριστοτέλους
http://www.imathia.gr/history/aristotelhs.htm
photo1.photo2.photo3.photo4

Δημοτικό πάρκο Νάουσας
photos


Μακεδονικοί Τάφοι


Χώρος θυσίας και καταράκτες


http://www.naousa.gr/photos/agalma-stoubanoi.jpg

Βέροια

Βεργίνα

Διαμονή
http://www.naousa.gr/utils/handy/hotels.htm
http://www.imathia.gr/visit/hotels.htm?welcome=true

Tοπικές συνταγές
http://www.sintagigiagias.gr/Default.asp?welcome=true
Αν θέλετε να μάθετε να δοκιμάσετε και να αγοράσετε τοπικά φαγητά-γλυκά κλπ,περάστε μια βόλτα απο εκεί.

Φαγητό

Πως θα φτάσετε

Σουβενίρ
http://www.iroides.gr


Last edited by vag3721 on Wed Feb 08, 2006 10:40 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:47 pm    Post subject: Reply with quote

Στο καρναβάλι της Πάτρας πήγα μόνο μια φορά παρότι ο αδερφός μου σπούδασε εκεί και είχα κατάλυμα για 4 συνεχόμενες χρονιές. Ομολογώ ότι δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα στις 3 μέρες που έμεινα, πιθανότατα γιατί δεν ένιωσα τον παλμό των προηγούμενων ημερών που κορυφώνεται το τελευταίο Σαββατοκύριακο. Αντίθετα, παντού έβλεπα έφηβους και νεαρούς μεθυσμένους από αυτό το δηλητήριο που αθρόα πωλείται ως "μαυροδάφνη", συνωστισμό ακόμα και για να καθήσει κανείς για καφέ (πόσο μάλλον να μπει σε club), ενώ ήμουν ιδιαίτερα τυχερός που έφυγα από το κέντρο προς το σπίτι του αδερφού μου μόλις 10 λεπτά πριν ξεκινήσουν τα μεγάλα επεισόδια στην πλατεία Γεωργίου. Το μόνο που μου έμεινε ήταν τα σουβλάκια του Τζίμη του χοντρού, νομίζω κάπου στην Αρόη (για τους γνωρίζοντες τις συνοικίες της Πάτρας), και η ξεκούραση που πραγματικά την είχα πολύ ανάγκη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Mika wrote:

ενδεικτικα 2 γνωστες μου παρεες φετος θα προτιμησουν το καρναβαλι της Ξανθης (εμενα παλι για Πατρα με βλεπω)


Μην νομίζεις ότι δεν θα υπάρχει εκμετάλλευση και στην ξάνθη όσον αφορά τις εισόδους. Επίσης και εδώ γίνεται υπάρχει χαμός στα μαγαζιά από κόσμο αν και θα βρεις μαγαζιά τα οποία θα μπορείς να περάσεις ανθρώπινα.

Είναι και στον άνθρωπο. Εγώ όσο μεγαλώνω παρατηρώ ότι οι αντοχές μου μειώνονται σε ξέφρενα πάρτι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως αν πάω κάπου τις αποκριές το μέρος θα είναι σίγουρα η Ξάνθη...Δεν έχω πάει βέβαια αλλά σίγουρα δεν θέλω να ξαναζήσω αυτό τον παζουρλισμό που έζησα στην Πάτρα 2 φορές που πήγα....Είπαμε να έχει κόσμο αλλά όχι και έτσι!!!Για να φας γύρο Shocked πρέπει να περιμένεις 1 ώρα στην ουρά!!!Κάλά βέβαια την λέξη dellivery ξεχάστε την εκείνες τις μέρες.... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Feb 10, 2006 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε vag, φοβερο και χορταστικο το τελευταιο σου post!

Οσα συγχαρητηρια και να σου δωσω ειναι λιγα.

Αγαπα τον τοπο σου, ειναι ομορφος...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Feb 10, 2006 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

Κάντε ρε και σεις τον κόπο να μάθουμε τι παίζει για Πάτρα-Ξάνθη κλπ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Mon Feb 13, 2006 6:03 am    Post subject: Reply with quote

Λοιπον για να μη παραπονιεται ο vag, εχουμε και λεμε:

Πατρινό Καρναβάλι
δεύτερος αιώνας ιστορία









Για το αναλυτικο προγραμμα των εκδηλωσεων του φετινου καρναβαλιου
μπορειτε να ενημερωθειτε απο το επισημο site:

www.carnivalpatras.gr/index-1.asp

Ξεχωρες απο αυτες, ειναι οι εκδηλωσεις του κυκλου "Καρναβαλι" της Πολιτιστικης.
Σχολια και πληροφοριες θα εχω στο σχετικο topic.


Last edited by Psilalonitis-1982 on Sun Jan 21, 2007 11:44 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr