stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 20, 21, 22  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri May 19, 2006 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.ndrtv.de/grandprix/news/20060519_interview_peterurban.html

Συνέντευξη του γερμανού παρουσιαστή της Γιουροβίζιον στην επίσημη γερμανική σελίδα του διαγωνισμού, όπου "βλέπει" Ελλάδα μέσα στους 3 πρώτους.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Fri May 19, 2006 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

LORDI RULEZZZZZZ

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΓΗ ΜΕΤΑΛ ΣΤΗ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

παιδια ελεος!τι μανιφεστο ειναι αυτο!οποιος γουσταρει το τραγουδι ας το ψηφισει.ολες οι αλλες ...... που αναφερονται σαν λογοι για να ψηφισουμε το τραγουδι αυτο ειναι αναξια λογου!
προσωπικα μου αρεσει αρκετα αλλα οχι και τετοιος φανατισμος!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat May 20, 2006 1:25 am    Post subject: Reply with quote

Γεια σας παιδάκια! Κατέφθασα στην Ελλάδα συν γυναιξί και τέκνοις για το διαγωνισμό (και για να φάμε και τίποτα γεμιστά της προκοπής) και έχω να πω τα εξής:
Είδα το μεσημέρι σκηνές από την πρόβα του τελικού και μου' πεσε το σαγόνι. Shocked Το τραγούδι της έναρξης που έγραψε ο Παπαδημητρίου και ερμηνεύει η Δάρα είναι φοβερό, ο δε χρυσός ήλιος που θα κατεβαίνει από το ταβάνι με "καρφωμένους" αγγέλους πάνω του είναι ένα θέαμα άρτιας εκτέλεσης και υψηλής αισθητικής.
Για την Παπαρίζου δεν το συζητάμε, αν αυτή η κοπέλα ζούσε σε άλλη χώρα τώρα θα έκανε αέρα με τα billboard από τις πρωτιές ανά τον κόσμο. Προς το παρόν προτιμά να τραγουδάει σε "κέντρο" στην Πειραιώς...

Η σκηνή είναι πολύ καλή, είμαι παραδοσιακά υπέρ της λιτότητας. Και το κυριότερο, δεν υστερεί σε τίποτα (ως προς τις δυνατότητές της) με το αν είχε πάνω της την Άρτα με τα Γιάννενα και έκλεβε την παράσταση από τους τραγουδιστές.
Με κατεβασμένες τις κερκίδες δίνει ακριβώς την εντύπωση θεάτρου, ενώ όταν αυτές ανεβαίνουν, και μάλιστα σε διαφορετικά ύψη, τα πράγματα χαλάνε κάπως. Με τη Βίσση όμως, που απ' όσο είδα είναι η μόνη που θα τραγουδήσει με τις κερκίδες όλες ανεβασμένες ως το τέρμα, η σκηνή δείχνει σαν ένα τεράστιο λουλούδι που την αγκαλιάζει.

Φωτισμοί, εικόνα και ήχος που φτάνουν στις τηλεοράσεις είναι υπεράνω κριτικής και στη Δανία αναπέμπονται ύμνοι για την αρτιότητα της οργάνωσης. Και δεν μιλάω μόνο για αυτό που φαίνεται στην τηλεόραση, αλλά και για όλη τη δουλειά που δεν φαίνεται πίσω από τη σκηνή. (πχ κέντρο τύπου, φιλοξενία, κλπ).
Ο Δανός ανταποκριτής χτες έλεγε συνέχεια πως τελικά σε ό,τι αφορά μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις, "we all have to learn from Greece"! Shocked Wink Να δούμε εμείς πότε θα μάθουμε από τους εαυτούς μας, που αφήνουμε τη μια ευκαιρία να χάνεται πίσω από την άλλη.

Με εκνευρίζει αφάνταστα που κάθε χρόνο οι προτιμήσεις πρέπει σώνει και καλά να κατευθύνονται προς μία χώρα, λες και είμαστε πρόβατα.
Οι Φινλανδοί ΔΕΝ θα ψηφίσουν Ελλάδα, θα ψηφίσουν Σουηδία, Νορβηγία, Δανία και τις δημοκρατίες της Βαλτικής.
Επιπλέον, μας απειλούν. Χάλια το τραγούδι μας φέτος, χάλια και η Βίσση, αλλά τι να κάνουμε που έχει παντού πέραση και παίζεται φαβορί?
Να δώσουμε δωδεκάρι στους Φινλανδούς και να βγάλουμε μόνοι μας τα μάτια μας?
Λοιπόν, διαταγή του Ypsilon: Όποιος ψηφίσει Φινλανδία, Βοσνία, Ρουμανία, Ρωσία, Σουηδία, Ουκρανία και ael, θα φάει ban! Τελειωμένα πράματα! Razz

Αν δεν ήμουν στο κλειστό, θα ψήφιζα:
-Αγγλία. Φέτος έχει συμπαθητικό τραγουδάκι. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά πολύ καλύτερο από τις προηγούμενες χρονιές. Επιπλέον, τα δυο τελευταία χρόνια μας δίνει διαρκώς δωδεκάρια (απ' τους Έλληνες φοιτητές, σύμφωνοι) και κάπως πρέπει να της το ανταποδώσουμε. Έστω και με ένα εξαράκι!
-Δανία. Για ευνόητους λόγους. Θα πέσει παντόφλα. Razz
-Γαλλία. Για μια ακόμη χρονιά, τραγούδι με στυλ (αν μη τι άλλο) που δεν ντρέπεσαι να το ακούσεις. Και μας ψηφίζει σταθερά τα τελευταία χρόνια.
-Ισπανία. Γιατί μου αρέσει το Bloody Mary και οι Las Ketchup.
-Αρμενία γιατί είναι πρωτάρα και το τραγούδι της ΔΕΝ είναι καθόλου κακό. (Το πολύ ένα ΣΜΣ, βέβαια).
-Τουρκία. Στο live δεν τα πάει τόσο καλά, αλλά στο δισκάκι το τραγούδι περνάει μια χαρά. Και μας ψηφίζουν, ΟΚ? Έλληνες, μην γίνεστε αχάριστοι! Razz
Αν έπρεπε να ψηφίσω οπωσδήποτε ένα από τα φαβορί, θα ήταν μάλλον η Ρωσία.

Στενοχωρήθηκα που αποκλείστηκε η Κύπρος. Η Ανέτ Αρτάνι ήταν so much Beyonce χτες βράδυ. Φωνάρα. Ό,τι και να λέμε, η κοπέλα αξίζει το (μεγάλο) βάρος της σε χρυσάφι, ως προς την ερμηνευτική της δεινότητα.
Έπρεπε να περάσει και το Βέλγιο, πολύ καλό τραγούδι και η τραγουδίστρια επίσης "φωνάρα"!
Επιμένω πως η Αλβανία είχε αξιοπρεπέστατη μπαλάντα φέτος, ο δε τραγουδιστής της αν έκανε καριέρα στην Ελλάδα θα έτρωγε τον Ρουβά για breakfast! Μάλλον τον χαντάκωσε το λαχανί πουκάμισο με τους ιβίσκους. Πού πας ρε Καραμήτρο? Razz

Αυτά! Άντε, να το διασκεδάσουμε αύριο, θα τα πάμε καταπληκτικά! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Sat May 20, 2006 2:01 am    Post subject: Reply with quote

Κριμα που εμεινε εκτος τελικου η Αννετ. Παλι ημιτελικο του χρονου.

Μου δημιουργθηκε η εντυπωση πως ο ημιτελικος ηταν κατι σαν προβα.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat May 20, 2006 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

καλά νομίζω ο κόσμος έχει υπερβολικό ελεύθερο χρόνο....η ψάχνει για δημοσιότητα. όλοι υπερευαίσθητη μέχρι και στη eurovision βγήκαν...? Rolling Eyes

εγώ ψηφίζω λόρδοι γιατί είναι καλο κομμάτι και όχι για πολιτικούς λόγους ούτε επειδή υπάρχει κρυμμένο μήνυμα...είναι ύμνος...! Very Happy Laughing


ιδού ένα άρθρο του Msn για τι eurovision με παράγραφο για τα πολιτικά και ατάκα για μας(για όλους ισχύει αλλα πιστεύω έχουμε καιρό να δώσουμε 10-12 στη τουρκια...αλλα μέχρι και πέρσι πήραμε...)


http://entertainment.msn.co.uk/music/eurovision2006/

At times, Eurovision falls victim to Politics. In the past, Greece rarely (if ever) awarded points to Turkey (look into their history to see why) and in addition, Cyprus and Greece usually give each other maximum points, no matter how minging their songs are.
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sat May 20, 2006 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Οι γερμανοί μάς δίνουν στις ιστοσελίδες τους πρώτο φαβορί μαζί με Σουηδία...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Sat May 20, 2006 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ψηφίστε Ουκρανία,απόδοση 30.Το στάνταρ της βραδιάς.Με την εκπληκτική Tina Karol.


Ακολουθούν στα φαβορί Ρωσία,Φιλανδία,Ελλάδα,Σκόπια(με αυτήν την σειρά).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat May 20, 2006 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

καλά όλοι γίναν ευαίσθητη για δημοσιότητα....μέχρι και στη eurovision. Θα ψηφίσω λόρδοι θα είναι επειδή είναι καλο κομμάτι όχι για πολιτικούς λόγους η κάποιο κρυμμένο νόημα...

και είναι! βγάλανε ύμνο! Laughing


Παρεπιπτόντως ορίστε ένα άρθρο από το MSN , και ένα κομμάτι για τα πολιτικά με μια ατάκα για μας(που αφορά όλους αλλα εν μέρει σύμφωνο....η τουρκια μας έχει δώσει 12 αλλα καιρό έχω να δω 10-12 από μας..?)

http://entertainment.msn.co.uk/music/eurovision2006/

At times, Eurovision falls victim to Politics. In the past, Greece rarely (if ever) awarded points to Turkey (look into their history to see why) and in addition, Cyprus and Greece usually give each other maximum points, no matter how minging their songs are.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun May 21, 2006 1:15 am    Post subject: Reply with quote

καλά βλέπω έκανε δυναμική συμμετοχη το everything....πάντως χάρηκα για τι φινλανδία αλλα πρέπει να τους τα χάλασε λίγο στους διοργανωτές. Είχαν ετοιμάσει ας το πούμε πιο "πολυτελές" σκηνικό για να βγούν αυτή νικητές...

με βραβεία ,ανθοδέσμες, προσωπικότητες....ήταν λίγο αστείο.

Κρίμα γιατί πέρα από της mashes ήταν πολύ καλο κομμάτι από τα καλύτερα που έχω άκουσε τα τελευταία χρονια στον θεσμό και πολύ καλή...ροκιά! Very Happy

Γενικά η οργάνωση πέτυχε πιστεύω, και σαν eurovision έδειξε το κάτι παραπάνω(ο χριστόφορου με της ατάκες να έλειπε... Rolling Eyes ).
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun May 21, 2006 1:48 am    Post subject: Reply with quote

Μάλλον εισακούστηκες φίλε Avon. Και καλά, εγώ τους γούσταρα γιατι είμαι συνηθισμένος σε παρόμοια ακούσματα. Ο υπόλοιπος κόσμος πως τους γούσταρε;


Πάντως, δεν ξέρω αν θα προκαλέσω αντιδράσεις, εμένα η Βίσση μου άρεσε σαν σκηνική παρουσία και ερμηνεία. Το κομμάτι δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, θα προτιμούσα κάτι πρός το ethnic, ήταν λίγο-πολύ αδιάφορο. Αρτιο συνθετικά, άψογα εκτελεσμένο αλλά αδιαφορο.

Η Βίσση άξιζε την 5η θέση κατα τη γνώμη μου, έχω την εντύπωση ότι την "έριξαν"

Αν μου πείτε πιό κομμάτι πρόσεξα θα σας πω αυτό των Lordi, αλλά και της Νορβηγίας. Θα μου πείς ότι πρόσεξα τις γυναίκες αλλά δεν είναι έτσι... είναι ωραίο κομμάτι. Επίσης μου άρεσε και της Μ. Βρετανίας.

Παντως ας μου επιτραπεί και η διαπίστωση ότι τα φετεινά κομμάτια στο σύνολο τους ήταν αρκετά καλά για Eurovision. Οπωςεπίσης και το όλο show ήταν πάρα πολύ καλό για το είδος του.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon May 22, 2006 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

συνωμοσία?? ποιοι είναι αυτή παιδιά.. Shocked Razz


<<Φαίνεται ότι το ότι αρέσαμε πολύ, ίσως τελικά να προβλημάτησαν κάποιους ανθρώπους και δεν μας ψήφισαν», δήλωσε η Αννα Βίσση, μετά τον διαγωνισμό. «Η στιγμή πάντως της παρουσίας μου πάνω στην σκηνή ήταν συγκινητική», πρόσθεσε, εκφράζοντας την πεποίθηση ότι οι Ελληνες θα αγκαλιάσουν «ακόμα και το ότι χάσαμε».


Apo Flash.gr


δε ξέρω αν την έριξαν, αλλα χωρίς χορευτικό, χωρίς τραγούδι...e όσο καλά και αν τραγουδάς(φωνή δηλαδή...). Είναι λίγο λιτό θέαμα για τέτοια διοργάνωση δυστυχώς.Aσε που και το περιβόητο φουστάνι δεν έδινε και πολύ στο μάτι όπως πέρσι...

μου φαίνεται ήταν συνωμοσία, κάτι σαν τον ρακιτζή! Razz


ps. παρεπιπτόντως ρε παιδιά αυτή η αγγλία δεν άρεσε σε κανέναν?(καλά εκτος ότι είναι η αγγλία και αριστούργημα να βγάλει μονο να εμφανιστεί πήρε μηδέν... Rolling Eyes ) αλλα εμενα μου άρεσε, και είναι ήδη σχετικό succe' επάνω. Αλλα σαν κομμάτι δυστυχώς δεν ταίριαζε εκτος συνόρων και σε μη αγγλόφωνους ειδικά, άσε που το ντύσιμο απεικόνιζε τελείως το δικό τους εκπαιδευτικό σύστημα(άντε εξήγησε το στον μολδαβό πχ.)....κρίμα ήταν ευχάριστο και με ωραίο στίχο.
http://www.youtube.com/watch?v=qUg8NgWJ3q4&search=sampson%20eurovision Wink το είπε και ο Y Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue May 23, 2006 12:17 am    Post subject: Reply with quote

Κανείς δεν σχολίασε το γεγονός πως εμφανίστηκε ο Yps και έπεσε το forum; Συνωμοσία μου μυρίζει!

Στο θέμα μας τώρα, ψήφισα Νορβηγία τόσο για το πολύ όμορφο τραγούδι, όσο και για τις κοπελιές. Η διοργάνωση άψογη αλλά η "τελετή έναρξης" του ημιτελικού δεν μου άρεσε. Πολύ τραβηγμένο και μάλλον κακόγουστο IMHO. H Δάρα στον τελικό ήταν όντως κορυφαία...μήπως έπρεπε να στείλουμε αυτή αντί της EUROVISSION;
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Tue May 23, 2006 12:39 am    Post subject: Reply with quote

Quote:

Πάντως, όντως από ότι μου είπαν πολλοί άλλοι φίλοι τώρα, η τύπισσα (Ισλανδέζα) ήταν όντως γενικά περίεργο φρούτο


Η Ισλανδέζα είναι κωμικός στην πατρίδα της και το όλο σκηνικό με τις προσβολές είναι act αλα Andy Kaufman (για όσους έχουν δει το Man on the Moon).

Όλα ήταν στημένα...
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue May 23, 2006 1:53 am    Post subject: Reply with quote

Και μια γρηγορη ανταποκριση απο Βρετανια. Σχολιαστης ηταν ο θρυλικος στη Γηραια Αλβιωνα (και απιστευτα εκνευριστικος ειρωνας) Terry Wogan ο οποιος παρουσιαζει τη Γιουροβισιον εδω και 25 (μπορει και βαλε) χρονια. Καποια απο τα highlights ηταν:

-Οταν παρουσιαστηκε το σκηνικο με τον καραγκιοζη αρχισε να γελα ασυστολα καταφερνοντας να αρθρωσει ενα I am sorry μπας και σωσει τα προσχηματα.
-Πεθανε στα γελια με την Μενουνος που εβρισκε τα παντα "amazing" (εδω ειχε καποιο δικιο. Χαθηκαν αλλες λεξεις; )
-Το χρυσαφι κουστουμι του Σακη φυσικα δε περασε ασχολιαστο
-Οταν ο Ρουβας ειπε την πατατα "you are the best audience in the history of Eurovision" συμπληρωσε αυτοματως"...especially if we say so ourselves" (εδω το αξιζαμε)
-Οταν εδειξαν το αεροδρομιο στα σποτακια ειπε: "this is Athens' new airport. It seems they are very proud of it so you will see a lot of it"

Βεβαια, ας μην ειμαι αδικος μαζι του. Aναφερε τουλαχιστον δυο φορες οτι οι Ολυμπιακοι ηταν αψογοι, οτι η Αθηνα εχει μεταμορφωθει και οτι η διεξαγωγη της διοργανωσης ηταν αρτια.

Οταν ηρθε η σειρα των Σκοπιων επεσε σε ατοπημα: "And now it's Macedonia's turn. The country is next to Greece...Alexander the Great was from Macedonia." Αυτη δεν ειναι η πρωτη φορα που Αγγλος παρουσιαστης συνδεει τα Σκοπια με τον Αλεξανδρο. Οπως ειχα γραψει παλιοτερα, οταν τα Σκοπια κερδιζαν την Αγγλια 2-1 στο ποδοσφαιρο ο παρουσιαστης ειπε: "the goalscorer will become the country's new hero after Mother Teresa and Alexander the Great!"

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Γρηγορη οτι το επιπεδο των τραγουδιων ηταν ανωτερο του αναμενομενου. Η διοργανωση ηταν εξαιρετικη με μονο λαθη τη πτωση της κλεψυδρας και το αποτομο κοψιμο της Μενουνος οταν επισκεφθηκε τον χωρο των τραγουδιστων. Τελος τα σποτακια τα βρηκα εξαιρετικα ειδικα εκεινο με τα χαρτινα καραβακια.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue May 23, 2006 8:22 am    Post subject: Reply with quote

1- Δεν αξιοποιήθηκε τίποτα στο γύρω χώρο. Ούτε το τείχος των εθνών δεν κινήθηκε.
2- Θετικό ότι τουλάχιστον άναψαν τα φώτα στο Ολυμπιακό όταν πετούσαν τα πυροτεχνήματα.
3- Ο κόσμος μέσα στο στάδιο ήταν ενθουσιώδεις. Έγινε ένας χαμός όταν βγήκε η Βίσση.
4- Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που προετοίμαζαν την σκηνή μεταξύ των τραγουδιών, ειδικά στην Ρωσσία για να καθαρίσουν τα τριαντάφυλλα μπήκαν 8 άτομα, ένας κρατούσε σκούπα, άλλος φαράσι κτλ.
5- Τρελή γιούχα όταν βγήκε η Λιθουανία.
6- Άθλιο το νέο σύστημα παρουσίασης της βαθμολογίας.
7- Ευτυχώς που ήταν η cosmote και μοίραζε στον κόσμο τα πράσινα φωσφορούχα στικάκια γιατί θα ήταν κατάμαυρο το στάδιο.
8- Γενικά ήταν καταπληκτικά
--------------------------------
9- Το Ζάππειο ποιανού ευθύνη είναι; Άθλια η κατάσταση στους κήπους μπροστά.
10 - Φοβερό το μετρό
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue May 23, 2006 8:36 am    Post subject: Reply with quote

- Ήταν ίσως η πιο αδιάφορη διοργάνωση των τελευταίων ετών από μουσική άποψη. Η ταυτότητα και ποιότητα του τραγουδιού που νίκησε πρέπει να δώσει το έναυσμα για ριζικές αλλαγές στην τελετή, με κύρια την επαναφορά, έστω και εν μέρει, της εγχώριας γλώσσας σε κάθε τραγούδι.
- Η Βίσση προδόθηκε από τη μεγαλομανία της ίδιας και των συντελεστών που πίστευαν ότι μπορούσε να "κρατήσει" μια σκηνή μόνη της, όπως καταφέρνει στα "κέντρα" στα οποία τραγουδά στην Ελλάδα (εκεί πληρώνει ο κόσμος για να τη δει μόνη της, ρε παιδιά). Βαρετή σκηνική παρουσία, νυσταλέο τραγούδι, 9η και πολύ ήταν.
- Από ό,τι φάνηκε η οργάνωσή μας ήταν άρτια. Το ΟΑΚΑ φαινόταν υπέροχο και η σκηνή μου άρεσε πολύ. Το εναρκτήριο σόου ήταν υπέροχο, η Δάρρα μία οπτασία, και τα χορευτικά τελικά δεν ήταν καθόλου embarrassing. Κάθε άλλο μάλιστα.
- Το παρουσιαστικό δίδυμο ήταν κατώτερο του αναμενομένου. H Μενούνος ήταν σαν τη Μαφάλντα (και ενώ όλες τις ημέρες που είχε ίσιο μαλλί ήταν κούκλα) και ο Ρουβάς δεν τράβαγε. Φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν...
- Την ατάκα του Καπουτζίδη για τους φίλους του που ήθελαν να πάνε στην Τουρκία την ακούσατε;;; Γενικώς μας έπρηξε το παληκάρι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Tue May 23, 2006 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Ευτυχώς που ήμουν μόνος στο σπίτι και ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έιδα την Eurowussion Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue May 23, 2006 9:45 am    Post subject: Reply with quote

τελικά το θέμα με τον ρουσσόπουλο το κάνανε γαργάρα η δεν υπάρχει θέμα και ήταν λάθος; αν ιχύει ναι μεν κατανοώ πως είναι λίγο άβολο τέτοιο πρόσωπο να βραβεύει 5 τύπους με masxes αλλα το να μην εμφανίζεσαι είναι μεγάλη μιζέρια....οποιος και να στο διετακse.


Dimiskour ο wogan υπερβάλει και όπως και πολλoi συνχωριανoi του στην TV έχει ας πούμε, κάποια έλλειψη "tact""(και προσοχή...εγώ είμαι ελαστικός τύπος, και με την silvia night μέχρι ένα σημείο δεν είχα πρόβλημα (βεβαια όχι να τα ακούω συνεχεια katanta αστείο...). αλλα ο wogan είναι προκλητικός όμως μέσα στα σχόλια του έχει και κάποια σοβαρά επιχειρήματα(αλλιώς δεν θα είχε και τι να πει--αυτός είναι ο σαρκασμός).

και αυτά περί αεροδρόμιο, best audience, κλπ. ήταν αναμενόμενα.....γέλαγες και live να το έβλεπες. Όταν είδε τον χριστόφορου να δίνει ρεσιτάλ και 12ari τι είπε? ήμαρτον... Laughing


ps. http://www.contra.gr/Life/Lifestyle/119718.html

η eurovision ξεπέρασε τον τελικό του euro....για δες που τον είδαν αρκετοί τελικά.zapping? Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Tue May 23, 2006 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Aναφερε τουλαχιστον δυο φορες οτι οι Ολυμπιακοι ηταν αψογοι, οτι η Αθηνα εχει μεταμορφωθει και οτι η διεξαγωγη της διοργανωσης ηταν αρτια.


Apolytws akrivi osa periegrapse o Dimiskour. Pantws na pros8esw kati sxetika me tous olympiakous: O Wogan meta tin patata gia ton M.Alexandro, eipe (mallon tou sfyri3an ti vlakeia pou eipe) pws oi olympiakoi itan apistefti epitixia k pws 8a einai tyxeroi oi Vretanoi an mporesoun na kanoun ta misa ap'osa kaname emeis gia tous dikous tous olympiakous tou 2012 Exclamation Exclamation

Pws na to aknoume...de mas exoun sini8isei ta agglakia se tetoia sxolia Smile
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue May 23, 2006 10:16 am    Post subject: Reply with quote

δε ξέρω πιο μας συμφέρει περισσότερο μακροπρόθεσμα....και τα δυο γινόταν?
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue May 23, 2006 10:30 am    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
τελικά το θέμα με τον ρουσσόπουλο το κάνανε γαργάρα η δεν υπάρχει θέμα και ήταν λάθος; αν ιχύει ναι μεν κατανοώ πως είναι λίγο άβολο τέτοιο πρόσωπο να βραβεύει 5 τύπους με masxes αλλα το να μην εμφανίζεσαι είναι μεγάλη μιζέρια....οποιος και να στο διετακse.


Μέσα στο στάδιο ο Ρουβάς τον παρουσίασε σαν 'Minister of State'. Περιέργως αυτό κόπηκε στην πορεία και δεν το έδειξαν στις ειδήσεις.

Σε μια τέτοια διοργάνωση που τα πάντα λειτουργούν με ακρίβεια δευτερολέπτου είναι γελοίο να λένε οτι πέρασε από τα παρασκήνια (στο green room μπαίνουν μόνο οι τραγουδιστές και ο αρχηγός της αποστολής), και συνάντησε τάχα μου την Βίσση και πιάσανε την κουβέντα.

Από την άλλη εμένα μου θυμίζει λίγο Ναζιστική Γερμανία σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Και ο Χιτλερ δεν βράβευσε τον Όουνες επειδή ήταν μαύρος και δεν ήθελε να έχει φωτογραφία μαζί του. Και ο Ρουσόπουλος δεν βράβευσε τα τέρατα επειδή δεν ήθελε να κυκλοφορεί φωτογραφία μαζί τους.

Και κάτι ακόμα, γιατι η κα Ζαχαρέα έβγαλε εκπομπή από το green room, αν και δουλεύει σε ιδιωτικό κανάλι. Ποιος άραγε της έδωσε άδεια και γιατί η ΕΡΤ δεν το χρησιμοποίησε για να βγάλει ανάλογη εκπομπή;
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue May 23, 2006 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Η υπόθεση Ρουσσόπουλου κατα τη γνώμη μου είναι ενδεικτική οτι όλοι οι Ελληνες πολιτικοί είναι anal retentive και ξενέρωτοι. Δεν θα πάθαινε τίποτα αν πήγαινε εκεί πέρα και μάλιστα αν σήκωνε τη στιγμή της απονομής και το χέρι του με το γνωστό σήμα του Heavy Metal. Οι σωστοί άνθρωποι πρέπει να ξέρουν να αντιπαρέρχονται όλες τις καταστάσεις. Το κοινό που ακούει heavy metal στην Ελλάδα, δεν είναι μόνο δέκα θορυβώδεις μετέφηβοι, είναι και άνθρωποι που μεγάλωσαν, πόνεσαν και συγκινήθηκαν με αυτό, και μιλώ ιδίως για αυτό που ακούει και ποιοτικό heavy metal, καθότι της Eurovision ήταν απλά καλό για την περίσταση.

Δοξα τω θεώ το είδος και απέιρως καλύτερα κομμάτια έχει βγάλει, και αρνείται -σε πείσμα των ξενέρωτων που τα κάνουν όλα υπόγεια αλλά θέλουν να δέιξουν στον κόσμο ότι είναι "καθωσπρέπει"-, επαναλαμβάνω, αρνείται να πεθάνει. Yeah!!!!

Και άσε τον κάθε Ρουσόπουλο να κρύβεται. Ετσι αποδεικνύεται η δύναμη και το μεγαλείο της μουσικής.

Τώρα όσον αφορά τη Βίσση και τον Καρβέλα, αποδείκνύεται ότι η ματαιοδοξία της πρώτης και η μεγαλομανία του δευτέρου δεν πέρασαν... Ναι μεν μπορεί να τους αδίκησαν αλλά το τραγούδι απλά δεν τράβαγε, ήταν μια καλή ενορχήστρωση ενός εφηβικού σκοπού και τίποτα παραπάνω. Αποδεικνύεται επίσης η επαναλαμβανώμενη κατάσταση για τη μικρή και εύκολα χειραγωγίσιμη Ελλάδα όπου αρκεί κάποιος να πετύχει να αναρριχηθεί δικαίως και αδίκως και από εκεί είτε καθηγητής Πανεπιστημίου είναι (όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, μη χάσουμε τη μάσα), είτε τραγουδίστρια (Η Βίσση, η "απόλυτη") είτε συνθέτης (πρώτα ο Mozart, μετά ο υμνητής των μαύρων εσωρούχων Καρβέλας), τα καπελώνει και τα διακορεύει όλα, κανένας δεν μπορεί να προχωρήσει αν δε δώσει γην και ύδωρ και υποταγή στους ... να μην τους πώ, του τομέα που εχει επιλέξει να εργαστεί ή/ και να κάνει καριέρα. Αν δεν ίσχυε αυτό, τότε που ακόμα ήταν αρχή, κάποιος θα είχα φροντίσει να πεί στους αρμόδιους, στην "απόλυτη" και στον ξεμωραμένο υμνητή των μαυρων εσωρούχων: "παιδιά, ξαναγράψτε το, δεν κάνει το κομμάτι". Αλλά κανείς δεν το έκανε, κάτσε σου λέει που έχει και ανεργία μην έχουν πάρει τίποτα ληγμένα και χάσω και τη δουλίτσα μου...

Για να τελειώνουμε. Πολύ απλά η Βίσση πρέπει να πάει σπιτι της, στο κάτω κάτω η ίδια το ομολόγησε ότι από αυτή την ιστορία θα βγεί ούτως ή άλλως κερδισμένη. Ταυτόχρονα, να δώσουμε εκατομμύρια ευχαριστώ στα ανώνυμα παιδιά, τεχνικούς, μακιγιέζ, βιντεολήπτες, γραφίστες, κονσιολιέρηδες και μηχανικούς ήχου και εικόνας, όλους εκείνους που βοήθησαν στο να πλημμυρίζουμε Ελλάδα ανάμεσα στα τραγούδια, και που ενώ είχα ψαρώσει με τα σπότ ειδικά της Τουρκίας λίγα χρόνια πριν, πήρα τα επάνω μου με την άψογη δουλειά των δικών μας, απίστευτοι, όλους εκείνους που αυτή τη στιγμή παίζουν τα πρώτα riffs στην κιθάρα τους ενώ οι τραγική μάνα (γιατι όλες οι μάνες των αξιόλογων εφήβων είναι τόσο τραγικά μίζερες ; ) τους φωνάζει να σταματήσουν γιατι ενοχλούν, τους φοιτητές της αρχιτεκτονικής που διαβάζουν κρυφά για Hadid και Kulhaas ενώ υφίστανται τη δικτατορία της βυζαντινής κρήνης από τον ανεπαρκή καθηγητή που έχει να κάνει σοβαρή έρευνα δύο δεκαετίες, τους λαμπρούς επαγγελματίες που ξελασπώνουν στη δουλειά τους ολόκληρα τμήματα εταιρειών, και μαζί και τους ανίκανους προϊσταμένους τους Evil or Very Mad , όλη αυτή τη γενιά των 20 - 35 Cool που εμείς οι 40 και κάτι με 50 και κάτι πάμε είτε να χειραγωγήσουμε, είτε να θάψουμε είτε να διακορεύσουμε γιατι είμαστε λίγοι, ασήμαντοι, σχιζοφρενείς και κοινωνικά και κυριολεκτικά ευνουχισμένοι.

Μπράβο στα παιδιά που παρουσίασαν αυτο το άρτιο τεχνικά θέαμα και μας έκαναν περήφανους με τους μισθούς της -πείνας αλλά με το ακατανίκητο Ελληνικό φιλότιμο. Σε αυτούς ανήκει το βραβείο και όχι στους μεσήλικες μεγαλομανείς και τους ξινούς υπουργούς που δεν καταδέχονται να βραβεύσουν το διαφορετικό.

Αυτή η Ελλάδα με έκανε και με κάνει υπερήφανο... Αυτή την Ελλάδα θέλουμε.


Last edited by gm2263 on Tue May 23, 2006 11:31 am; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue May 23, 2006 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Laughing Laughing γεια σου GM



πάντα μου άρεσε η λογική στη πολιτική και σε αυτούς τους χοροyς πως τίποτα δεν είναι δεσμευτικό.....αναρωτιόμουν συνεχεια γιατί όλοι παραιτούνται αλλα κανέναν δε διώχνουν.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Tue May 23, 2006 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

Γειά σας και από εμένα. Άρτι αφειχθήσα από τα ξένα με μερικά σχόλια για το διαγωνισμό που παρακολούθησα με διάφορους φίλους πολλών εθνικοτήτων στο Λονδίνο.

Η Βίσση δεν ξέρω τι έκανε στο στάδιο μέσα και ΄πως ήταν "ζωντανή" αλλά από την τηλεόραση στο εξωτερικό φαινόταν αδιάφορη και όλοι σχολίαζαν αυτό που φορούσε που ήταν απαράδεκτο αν και Γκοτιέ. Δεν πέρασε η ερμηνεία της στο τηλεοπτικό κοινό καθόλου.

Η Μενούνος καλή, ευχάριστη, με την εξαίρεση του amazing που προς το τέλος είχε γίνει πολύ αστείο. Ο Σάκης ΔΕΝ έχει ευφράδεια λόγου σε ξένη γλώσσα πόσο μάλλον όταν έχεις και το τρακ του ότι παρουσιάζεις live σε 200 εκ. κόσμο και πράγματα μπόρει να πάνε και λάθος οπότε πρέπει να είσαι πολύ ετοιμόλογος σε ξένη γλώσσα να το καλύψεις. Λάθος επιλογή κατά την γνώμη μου και η διαφορά στην ποιότητα φάνηκε όταν ανακοίνωνε τους βαθμούς της Ελλάδας ο Κωστάλας. Δεν λέω να φέρουμε τον Κωστάλα να παρουσιάσει αλλά αν θέλετε να δείτε ευγένεια και ευφράδεια και χιουμοράκι σε 3 γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Ελληνικά) ξανακοιτάξτε τον από κανένα βίντεο της εκδήλωσης. Και ο Αλιάγας έκανε για την περίσταση.

Οι Φινλανδοί με έκαναν και γέλασα πολύ σε έναν παρωχημένο πλέον διαγωνισμό μου άρεσαν ήταν "φρέσκοι" και ευγενέστατοι. Επίσης το χάρηκα ότι τους δώσαμε 12 βαθμούς μόνο και μόνο για τα τρία εξώδικα που εστάλθησαν στην ΕΡΤ και στην EBU από οργανώσεις τύπου " Η Ζωή"...για προσβόλή στα ήθη...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ότι γιουχάραμε τους Λιθουανούς και αυτό το ακούσαμε πολύ στο εξωτερικό γιατί τα μικρόφωνα πίαναν πολύ το κοινό του σταδίου.

Την αμαρτία μου εδώ θα την πώ. Εμένα η Βίσση γενικά μου άρεσε πάντα για αυτό ακριβώς που έκανε. Ήταν πολύ καλή στην πίστα και έχει πολύ καλή φωνή. Την σέβομαι επίσης για το γεγονός ότι δουλεύει πααααρα πολύ. Όμως το Σάββατο δεν ήταν αυτό που περίμενα. Δεν ξέρω τι έφταιγε αλλά δεν ήταν αυτό το εκρηκτικό που βγάζει άλλες φορές και "χάθηκε". Τουλάχιστον έτσι το είδα από την τηλεόραση του BBC.

Αντίθετα υπήρχαν άλλοι που ήταν πολύ καλοί. Για παράδειγμα ο Ρώσσος (not withstanding the fact that the mullet is back) ήταν εξαιρετικός. Και το τραγουδάκι άνετα μπορούσε να είναι στα charts της Αγγλίας. Οι Βόσνιοι επίσης. Υπέροχος Βαλκανικός ήχος που άρεσε σε όλους ακόμα και στους δυτικοευρωπαίους που δδεν είναι familiar με τέτοια ακούσματα.

Το ενδιάμεσο διάλλειμα με τα μπαλέτα δεν μου άρεσε μπορώ να πω. Ήταν σαν να πήραν τον Ευαγγελινό να του δώσαν το βίντεο της τελετής έναρξης του 2004 και να του παν: "Θέλουμε αυτό, συμπυκνωμένο σε 10-14 λεπτάκια, να αρχίζει από τις τραγωδίες και να τελειώνει με συρτάκι, με αυτό το budget ΟΚ;" Αυτές οι όρνιθες που μοιάζαν με βάτραχους μες το παπαγαλί δηλαδη...

Και ένα τελευταίο, το καλύτερο πράγμα που είπε ο πολύ αστείος Terry Wogan (εκτός από το εκπληκτικό Terry's Chocolate Orange για την χρυσή σφαίρα που κατανοήται μόνο από ιθαγενείς της Γ.Αλβιόνας) είναι ότι τον ακούσαμε να λέει επί λέξη "After the win at Euro 2004 and the fantastic Olympics the Greeks have really come into their own. I have to say that this Olympic complex we are in tonight is absolutely amazing and if London could do HALF of that for the 2012 Olympics we will be fine"
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 20, 21, 22  Next
Page 15 of 22

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr