stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Βία στα γήπεδα (Νόμοι - σχέση με συνδέσμους - αντιμετώπιση)
Goto page 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Πώς αντιμετωπίζεται?
Κλείσιμο συνδεσμων
46%
 46%  [ 38 ]
Δεν έχει σχέση με τους συνδέσμουν άλλου να ψάξουν τα αίτια
9%
 9%  [ 8 ]
Δεν αντιμετωπίζεται είναι φαινόμενο της κοινωνίας μας
12%
 12%  [ 10 ]
Εσωτερική λύση προβλημάτων και διάλογος μέσα στις ομάδες
11%
 11%  [ 9 ]
Κοινονικός διάλογος και έρευνα έπι του θέματος
19%
 19%  [ 16 ]
Total Votes : 81

Author Message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 12:43 pm    Post subject: Βία στα γήπεδα (Νόμοι - σχέση με συνδέσμους - αντιμετώπιση) Reply with quote

Ψήφος και γνώμες έπι του θέματος.

Last edited by OMF on Fri Oct 07, 2005 7:23 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ είμαι εναντίων στο να αντιμετωπίζονται τα μέλη συνδέσμων apriori σαν χούλιγκαν και να κυνιγόνται σαν κοινωνικά παράσιτα.
Δυστιχός στους συνδέσμους βρήσκουν στέγη άτομα με βίαια ένστικτα , ναρκομανης ή άλλες προβληματικές κοινωνικές ομάδες.
Αυτοί η άνθρωποι είναι η μειοψηφία το 5% το πολλή και όλοι οι υπόλοιποι είναι συνήθως άτομο που δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά.
Το θέμα είναι οι σύνδεσμοι να παράγουν έργο για την ομάδα και τον αθλητισμό και όχι απλά να είναι οι φταίχτες για όλα.
Εγώ πιστεύω ότι αντιμετωπίζεται λάθος το θέμα και θα πρέπει να μελετήσουν σοβαρά το θέμα σαν κοινωνικό γεγονός και οι τρόποι αντιμετώπισης να είναι με σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και στους βασικούς νόμους του κράτους.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Αφού το 95% των συνδέσμων είναι υγειώς σκεπτόμενα άτομα,τότε μπορούν να ελέξουν και απομονώσουν τα "παράσιτα",γιατί δεν το κάνουν?
Μήπως δεν είναι το 5%?


http://www.sport-fm.gr
Κάτω δεξιά υπάρχει γκάλοπ για την υπόθεση Ντέμη.Δείτε τα αποτελέσματα και ψηφίστε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Βαγγέλη πρώτον δεν είμαι συνδεσμίτης αλλα γνωρίζω αρκετό κόσμο στην ΑΕΚ και άρα πολλούς συνδεσμίτες.
Ας το δούμε απο διάφορες σκοπιές:
Πρώτον , οταν είναι σε σύνδεσμο λειτουργεί η ψυχολογία της μάζας δλδ σε μια εξέδρα άμα σου τη πέσουν το πιο πιθανό είναι να κάνεις αντίποινα παρά να τη <<κάνεις>> άλλωστε υπάρχει και το θέμα του άντρισμου (για να μην φανείς δειλός).
Δεύτερον , Σε μια μικρή ηλικεία (συνήθως στους συνδέσμουν βρήσκεις 16/18-25 ) που βράζει το αίμα η τάση προς την αντίδραση πάσης φύσεως είναι φυσιολογικό φαίνόμενο δεν σημαίνει ότι αυτά τα παιδιά είνα <<γεννημένοι δολοφόνοι>> (ωραία ταινία btw).
Τρίτον , είναι άσχετο το θέμα χαρακτήρα με την οπαδική αντίδραση π.χ. Όλοι γνωρίζουμε το καραλή λοιπόν και αυτός παλιά δεν ήταν <<άγιος>> σε εξέδρες της ΑΕΚ και στα εντός και στα εκτός αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τραμπούκος.
Τέταρτον Η σύνδεσμοι είναι ουσιαστικά παρέες και υπάρχει το θέμα <<χτυπάνε το φίλο/αδελφό μου άρα των προασπίζομαι>>
Πέμπτον , να τους απομονόσεις δλδ να τους αποβάλουν ? αυτά δεν γίνονται και το γνωρίζουμε.
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είμαι κατά των οργανώσεων φιλάθλων και οπαδών γύρω από μια κοινή αγάπη για την ομάδα που υποστηρίζουν. Όμως με την μορφή που είναι σήμερα όπως έγραψα και σε άλλο τόπικ, πρέπει να κλείσουν. Τελεία.

Ας γίνουν σύλλογοι σε στυλ φαν-κλαμπ, που θα προϋποθέτουν καταστατικό, έδρα, αρχείο μελών, καθαρό ποινικό μητρώο για τους ιδρυτές και τα αιρετά μέλη, ελάχιστο ιδρυτικό κεφάλαιο, βιβλία εσόδων-εξόδων, ΑΦΜ, ποινές που θα φτάνουν μέχρι και το κλείσιμό τους αν παρατηρείται φαινόμενο συλλήψεων και καταδικών για εγγεγραμένα μέλη.
Επίσης συγκεκριμένη, κοινή νομοθεσία, για όλους, σε ότι αφορά την διάθεση εισητηρίων από αυτές τις ενώσεις αλλά και φορολογική παρακολούθηση/συμμόρφωση.

Αλλιώς ο κάθε χασισοπότης-απροσάρμοστος-ηλίθιος-αδύνατος/ανασφαλής χαρακτήρας, που ψάχνει για μια αγέλη η οποία θα του εκπληρώσει το αίσθημα του "ανήκειν" και θα του προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες εκτόνωσης των συμπλεγμάτων του, δεν θα έχει τίποτε άλλο να κάνει παρά να ενταχθεί σε όποια από τις "Θύρες" θεωρεί ότι "ανήκει". Και φυσικά δεν αναφέρομαι στους πολλούς που γράφονται απλά για να βρίσκουν ευκολότερα εισητήριο, αλλά για τα λεγόμενα "ενεργά" μέλη, τα οποία τις περισσότερες φορές ευθύνονται για τις παραβατικές συμπεριφορές (για να μην πω τίποτε χειρότερο).

Όπως πάντα, οι λύσεις υπάρχουν και είναι απλές. Βούληση δεν υπάρχει.
Back to top
View user's profile Send private message
Panathas13
Full Member
Full Member


Joined: 11 Mar 2004
Posts: 262
Location: Germany

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

Giati den yparxei afto sto poll?:
-Opios kanei to PARAMIKRO sto gypedo, hte na petaksei ena mboukali, hte na mbei sto gypedo, hte na ta valei me ta MAT, FILAKH!
Apo 6 mhnes (mboukalaki) mexri kai xrwnia gia megalhtera episodia!
Mesa se 1-2 mhnes den 8a eixame to paramikro sta gypeda, vlepe Anglia.
Alla pou na efarmwstei kati tetio sto Elladistan.... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

ego simfono me tin idea pos stous sindesmous borei os ena simeio na iparxoun ke atoma horis parelthon oute mellon, ta legomena parasita opos ipe o filos, opio pososto ke an ine afto.....ke hasiklides ke otidipote, apo ti stigmoi pou boreis na eheis ena eidos organomenon filathlon pou tha ipostirizoun tin omada therma kai eirinika ke tha epitrepoun ston kosmo na taxidevei stous ektos edras agones an thelei mazi tous tote pistevo prepei na katargithoun aftoi i parakmiakoi simerini sindesmoi, stous opious , diorthoste me pedia an kano lathos ala de nomizo tha boruse na bei tihea enas ashetos pateras na paei se ektos edras mats?



simfono me to telefteo post tou Rohan. kaytes edres NAI, ala ohi na tis tros ke apo pano.....
Back to top
View user's profile Send private message
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο Rohan, ωστόσο δεν γνωρίζω ποια είναι η οργάνωση των συνδέσμων σήμερα. Δηλαδή δεν υπάρχει κανένα καταστατικό, καμία θεσμοθετημένη λειτουργία;

Εάν όντως δεν υπάρχει τίποτα, τότε πιστεύω ότι το πρώτο βήμα είναι να υπάρξει μία ριζική αναδιοργάνωση, όπως την περιγράφει ο Rohan παραπάνω.

Χίλια (και λίγα είναι) Μπράβο στον Ντέμη. Πραγματικά από πέρυσι χαίρομαι να βλέπω ότι γίνεται στην ΑΕΚ και εύχομαι (στην ομάδα και στην ΠΑΕ) ότι το καλύτερο, ξεκινώντας με πρωτάθλημα φέτος

....εκτός εάν είναι να το πάρει ο ΠΑΟΚ ή η Λαρισα... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Εγώ είμαι εναντίων στο να αντιμετωπίζονται τα μέλη συνδέσμων apriori σαν χούλιγκαν και να κυνιγόνται σαν κοινωνικά παράσιτα.
Δυστιχός στους συνδέσμους βρήσκουν στέγη άτομα με βίαια ένστικτα , ναρκομανης ή άλλες προβληματικές κοινωνικές ομάδες.
Αυτοί η άνθρωποι είναι η μειοψηφία το 5% το πολλή και όλοι οι υπόλοιποι είναι συνήθως άτομο που δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά.
Το θέμα είναι οι σύνδεσμοι να παράγουν έργο για την ομάδα και τον αθλητισμό και όχι απλά να είναι οι φταίχτες για όλα.
Εγώ πιστεύω ότι αντιμετωπίζεται λάθος το θέμα και θα πρέπει να μελετήσουν σοβαρά το θέμα σαν κοινωνικό γεγονός και οι τρόποι αντιμετώπισης να είναι με σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και στους βασικούς νόμους του κράτους.


Κάνεις λάθος. Κανείς δεν τα βάζει με τους συνδέσμους.

Απλά αυτό που κάνει ο Ντέμης είναι να βάζει ουσιαστικές κυρώσεις σε αυτούς που κάνουν επεισόδια. Επειδή γίνεται για πρώτη φορά, πονάει πολύ ς κόσμος.

Βάλε λοιπόν στο πολλ και άλλη επιλογή.

Με συγκεκριμένες κυρώσεις και ποινές που πρωωθούν την ατομική ευθύνη και σταματούν την ατομική ατιμωρησία.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 01, 2005 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά

Nikos C. wrote:
Asimov wrote:
Η κίνηση είναι σαφώς προς τη σωστή κατεύθυνση αν τη δεις αποκομμενη από τα λογής-λογής συμφέροντα (κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πρόσωπα, τα ονόματα που "έδωσε" είναι συνήθως οι πρωταίτιοι).

ΟΜΩΣ, έχω μερικές ενστάσεις οσον αφορά την ειλικρίνεια των προθέσεών της. Και τυχαίνει στο σημερινό Goal να τίθενται τα ίδια ερωτήματα που γεννήθηκαν στο μυαλό μου... Όπως π.χ. γιατί δε μας (και στον εισαγγελέα) γνωρίζει ο Ντέμης ποιοι σπάσανε για εκφοβισμό (βολικά για τον ίδιο ώστε να πάρει δωρεάν και απαλλαγμένη από τα χρέη την ΠΑΕ) τα αυτοκίνητα των πρώην συμπαικτών του (Κασαπη, Τσιάρτα κ.α.) το καλοκαίρι του 2004, ή με ποιανού τη βοήθεια πήρε στα χέρια του την ερασιτεχνική (αρα και τα φράγκα-έσοδα από το νέο γήπεδο) ή (κάτι που μου σφύριξε φίλος Αεκτζής) σε ποιον έκανε προ ολίγων μηνών αφιέρωμα το επίσημο περιοδικό της ΠΑΕ... (κι όμως, στον ίδιο "εμψυχωτή"-τραμπούκο της κιτρινόμαυρής εξέδρας που τώρα "δίνει"! Shocked )

Εμένα σαν ξεκαθάρισμα μου φαίνεται η όλη ιστορία. Σαν μια προσπάθεια να απαλλαγούμε από τους πρώην χρήσιμους (για πρωτοπαλήκαρα) και νυν άχρηστους και "ζημιάρηδες" φίλους μας, τώρα που οι (προσοδοφόροι) στόχοι επετεύχθησαν... Καμία διαφορά από τις τακτικές αλλων προεδρων στην ουσία, μόνο στο "φαίνεσθαι".


Κάνεις λάθος. Για τα επεισόδια στους Θρακομακεδόνες δεν ξέρω, αλλά για την υποτιθέμενη αγνωμοσύνη του Ντέμη απέναντι στους οργανωμένους που τον ψήφισαν στην ερασιτεχνική και τον Άγη στο Empire η λογική είναι λάθος.

Οι οργανωμένοι έβαλαν Μελισσανίδη στο παιχνίδι για να εκβιάσουν για ΝΦ. Όταν ο Ντέμης είδε την μπλόφα τους και είπε ότι γήπεδο δεν γίνεται εκεί αναγκάστηκαν -είτε γιατί δεν είχαν όρεξη να ψηφίσουν Μελ Μελ είτε γιατί καταλάβαιναν ότι δεν τους έπαιρνε να ψηφίσουν Ντέμη.

Το γεγονός ότι έτσι έπραξαν και το γεγονός ότι το επίσημο περιοδικο΄της ΑΕΚ έδειχνε φωτό των οργανωμένων να κάνουν καλή κερκίδα δεν δημιουργεί καμία υποχρέωση στον Ντέμη να κάνει τα στραβά μάτια στα οποιαδήποτε καφριλίκια.

Από κει και πέρα δεν πρόκειται για κανένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών ούτε για πέταμα λεμονόκουπων. Πρόκειται για καθαρή στρατηγική κίνηση να σταλεί μήνυμα ότι η ΠΑΕ δεν ανέχεται την βία και ότι παίρνει τα ανάλογα μέτρα.

Και κάτι άλλο που πρέπει να το καταλάβουν οι οργανωμένοι αλλά δεν θέλουν και αν το καταλάβουν δεν τους αρέσει αλλά δεν μπορούν να το πουν.

Κανείς δεν τα βάζει με τους οργανωμένους γιατί είναι μάγκες ή ωραία παιδιά. Όλοι μας αντιδρούμε στη βία και το καφριλίκι.

Κόψτε τη βία και το καφριλίκι και κανείς δεν έχει πρόβλημα μαζί σας.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 7:44 am    Post subject: Reply with quote

dimi wrote:
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο Rohan, ωστόσο δεν γνωρίζω ποια είναι η οργάνωση των συνδέσμων σήμερα. Δηλαδή δεν υπάρχει κανένα καταστατικό, καμία θεσμοθετημένη λειτουργία;


Yπάρχει καταστάτικό όχι μόνο για κάθε σύνδεσμο αλλα και για κάθε club.
Τι λέει μέσα δεν ξέρω αυτό που ξέρω είναι ότι δηλώνουν ονόματα (σύμφωνα με το ελάχιστο αριθμό του νόμου)

Υ.Γ. Καλύτερα να συζητήσουμε το θέμα πέρα απο το μικρόκοσμο της κάθε ομάδας (π.χ. ΑΕΚ ή Ντέμης ή οτιδήποτε).
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 8:29 am    Post subject: Reply with quote

Πρέπει να διευκρινιστούν κάποια πράγματα για τους συνδέσμους διότι βλέπω ότι πολλοί γράφουν πράγματα που δεν ισχύουν :

Rohan wrote
Quote:
Ας γίνουν σύλλογοι σε στυλ φαν-κλαμπ, που θα προϋποθέτουν καταστατικό, έδρα, αρχείο μελών, καθαρό ποινικό μητρώο για τους ιδρυτές και τα αιρετά μέλη, ελάχιστο ιδρυτικό κεφάλαιο, βιβλία εσόδων-εξόδων, ΑΦΜ, ποινές που θα φτάνουν μέχρι και το κλείσιμό τους αν παρατηρείται φαινόμενο συλλήψεων και καταδικών για εγγεγραμένα μέλη.

Oι ίδιοι υπάρχοντες σύνδεσμοι (τους οποίους πολλοί στο forum θεωρείτε κακό για το ελληνικό ποδόσφαιρο) έχουν ήδη "καταστατικό, έδρα, αρχείο μελών" και τουλάχιστον για να πάρεις εισητήρια από εκεί πρέπει να μην έχει καταδικαστεί για παράβαση του αθλητικού νόμου περί βίας στα γήπεδα ή για παραβαση του νόμου περί ναρκωτικών (αυτό είναι κυρίως για τα περί πρεζάκηδων) .Τουλάχιστον στους συνδεσμους της Θύρας 7 που ξέρω αυτό γίνεται . Οχι πως δεν συναντά κανείς "χασίστες και φουντικούς" στα γήπεδα , αλλά όταν ήμουν φαντάρος είχα συναντήσει πάρα πολλούς περισσότερους και σε αριθμό και σε ποσοστό . Αλλο ένα επιχείρημα να καταργηθεί ο στρατός ;
Σ'ότι αφορά τα φορολογικά , αν το κράτος θεωρήσει ότι μπορεί να βγάλει κανα φράγκο από τους συνδέσμους θα το κάνει και αυτοί ,με βαριά καρδιά και έντονη δικαιολογημένη θυμηδία για την απόφαση , θα συμμορφωθούν .

Επομένως , το πρόβλημα δεν είναι θεσμικό όσο νοοτροπίας και διαπαιδαγώγησης από τους ίδιους τους φιλάθλους/οπαδούς , νόμοι ήδη υπάρχουν και είναι αυστηρότατοι. Με το "ιδιώνυμο" αν κάνεις επεισόδια στα γήπεδα πχ. ρίξεις μια κροτίδα ,καταδικάζεσαι χωρίς αναστολή ,ενώ αν πχ. πουλήσεις 200γρ. χασίς , η έφεσή σου έχει ανασταλτικό χαρακτήρα ! Το Σύνταγμα προστατεύει το δικαίωμα των πολιτών να φτιάχνουν συλλόγους , οργανώσεις κλπ και αν κλείσεις έναν σύνδεσμο ,πράγμα απίθανο και αντισυνταγματικό εφόσον λειτουργεί σύννομα , εγώ σε μια βδομάδα ενα μήνα το πολύ θα σου φτιάξω άλλον. Το "να κλείσουν οι σύνδεσμοι που τα μέλη τους είναι αναμεμειγμένα σε βίαια επεισόδια" είναι σα να πω εγώ να διαλυθεί η ΟΝΝΕΔ Πάτρας γιατί μέλη της το 1991 δολοφόνησαν τον καθηγητή Τεμπονέρα . Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ο κοινωνικός στιγματισμός των συνδέσμων που μέλη τους αποδεδειγμένα προάγουν τη βία (του στυλ "γονείς μην αφήνετε τα παιδιά σας εκεί") , ο οποίος δεν είναι καθόλου αναποτελεσματικός γιατί από τα πράγματα οδηγεί σε αποχώρηση μελών και κλείσιμο .

Είμαι απόλυτα αντίθετος στο κλείσιμο των συνδέσμων , εξάλλου όπως εξήγησα όσοι το κάνουν αυτό δεν θα χαρούν για πολύ εκτός κι αν αλλάξουν το Σύνταγμα κι αλλο ώστε να τους βολεύει . Κανονικά δε θα πρεπε να υπάρχει καν σαν επιλογή στο poll . Οποιος ονειρεύεται κάτι τέτοιο καταδικάζει ανθρώπους που δεν μπορούν να στήνονται με τις ώρες απ'το πρωί στα εκδοτήρια γιατί πρέπει να βρίσκονται κάπου αλλού ή δεν μπορούν να πάρουν ακριβό διαρκείας , να μείνουν έξω από το γήπεδο . Και προτιμώ χίλιες φορές τους ελληνικούς συνδέσμους με τα ελαττώματά τους από τη θλιβερή εικόνα των άβουλων καταναλωτών τύπου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πάνε να δούνε ματς σαν να πήγαιναν στο Carrefour για ψώνια ή στο σινεμά , μην έχοντας καμία άποψη για το τι ειναι αυτό που βλέπουν . Κατα βάθος όσοι λένε "να κλείσουν οι σύνδεσμοι" αυτή την εικόνα θέλουν για τον κόσμο , να είσαι ένας σκέτος πελάτης-καταναλωτής-μλκας φίλαθλος χωρίς καμία άποψη και οι εκαστοτε ιδιοκτήτες της ομάδας να κονομάνε .

Για περισσότερα συνιστώ να διαβάσετε το εξαιρετικό άρθρο www.paokg4.org/newspaper/koimisou.htm . To έγραψαν οπαδοί μιας ομάδας που προσωπικά μισώ από 10 χρονών κι αυτό είναι η μεγαλύτερη απόδειξη ότι οι οπαδοί όλων των ομάδων έχουν πολλά να τους ενώσουν , εφόσον μπορούν ακόμα να σκέφτονται και να μην τους αποβλακώνουν οι ΑΡΔ, το κράτος και οι κάθε λογής "επίσημοι φορείς" .

YΓ. Το 1964 , οπαδοί του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ , ενωμένοι για μία και μοναδική φορά στην ιστορία τους , εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου ρίχνοντας τα κάγκελα και κατέστρεψαν τα πάντα διότι υπήρχαν βάσιμες ενδείξεις ότι ο αγώνας ήταν στημένος . Ο χλοοτάπητας κάηκε (από φωτιές) . Κανένας σύνδεσμος και καμία οργάνωση οπαδών δεν υπήρχε τότε . Αυτό για να δείτε πως όταν είναι να συμβεί κάτι , κανένας νόμος και κανένα μέτρο δεν θα το σταματήσει .
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
ανονικά δε θα πρεπε να υπάρχει καν σαν επιλογή στο poll . Οποιος ονειρεύεται κάτι τέτοιο καταδικάζει ανθρώπους που δεν μπορούν να στήνονται με τις ώρες απ'το πρωί στα εκδοτήρια γιατί πρέπει να βρίσκονται κάπου αλλού ή δεν μπορούν να πάρουν ακριβό διαρκείας , να μείνουν έξω από το γήπεδο . Και προτιμώ χίλιες φορές τους ελληνικούς συνδέσμους με τα ελαττώματά τους από τη θλιβερή εικόνα των άβουλων καταναλωτών τύπου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πάνε να δούνε ματς σαν να πήγαιναν στο Carrefour για ψώνια ή στο σινεμά , μην έχοντας καμία άποψη για το τι ειναι αυτό που βλέπουν . Κατα βάθος όσοι λένε "να κλείσουν οι σύνδεσμοι" αυτή την εικόνα θέλουν για τον κόσμο , να είσαι ένας σκέτος πελάτης-καταναλωτής-μλκας φίλαθλος χωρίς καμία άποψη και οι εκαστοτε ιδιοκτήτες της ομάδας να κονομάνε .


Φίλε μου το καφριλίκι δεν είναι άποψη. Αυτά είναι απίθανοι εξωραϊσμοί της πραγματικότητας που γράφεις.

Έλεος δηλαδή που οι Τσουκαλάδες έχουν άποψη και ο απλός κόσμος δεν έχει.
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Έλεος δηλαδή που οι Τσουκαλάδες έχουν άποψη και ο απλός κόσμος δεν έχει.


O "απλός κόσμος" ... Αν εννοείς αυτούς που πηγαίνουν στο γήπεδο "κατά μόνας" ,όπως διασκεδάζουν με τον ίδιο τρόπο, όπως ψηφίζουν και στις εκλογές μια φορά στα 4 χρόνια "κατά μόνας" ... Φυσικά και έχουν άποψη . Το θέμα είναι ότι αυτή την άποψη την ξέρουν 1-2 φίλοι τους ,αν την ξέρουν κι αυτοί , γι'αυτό για τους κρατούντες δεν έχει καμία βαρύτητα και καμία αξία . Εγώ για κανένα ζήτημα ,όχι μόνο αθλητικό, δε θα'θελα να καταντήσω έτσι .
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 9:08 am    Post subject: Reply with quote

K. wrote:
Κανονικά δε θα πρεπε να υπάρχει καν σαν επιλογή στο poll . Οποιος ονειρεύεται κάτι τέτοιο καταδικάζει ανθρώπους που δεν μπορούν να στήνονται με τις ώρες απ'το πρωί στα εκδοτήρια γιατί πρέπει να βρίσκονται κάπου αλλού ή δεν μπορούν να πάρουν ακριβό διαρκείας , να μείνουν έξω από το γήπεδο . .


Είμαι και εγώ κατηγορηματικά αντίθετος με το κλείσιμο ,που έφιαξα κιόλας το poll, γιατί όχι μόνο δεν θα βοηθήσει στη πάταξη της βίας αλλα θα ωφήσει κιόλας αλλα καλό είναι να υπάρχει σαν επιλογή στο poll και σαν σενάριο εργασίας.
Ψύφισα την επιλογή κοινωνικός διάλογος κτλ γιατί πιστεύω ότι μέσω του διαλόγου και των σοβαρών αποφάσεων μπορεί η σύνδεσμοι να παράγουν εργό στην κοινωνία .Είναι σαν να λέμε επειδή υπάρχει κέντρο αποτοξίνοσης στη περιοχή (λέμε τώρα) και μαζεύει κόσμο καλό θα ήταν να το κλείσουμε για να μην βλέπουμε τα πρεζάκια .
Πάντως τα επιχειρήματα για ουρές και ακρυβά δεν στέκει φίλε Κ. γιατί όταν μια ομάδα είναι οργανωμένοι και λειτουργεί <<σωστά>> κανένα απο τα δύο δεν συμβαίνει είται υπάρχουν , είτε δεν υπάρχουν συνδέσμοι.
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Aμα έχεις για έδρα το ΟΑΚΑ, βρίσκεις φθηνά εισητήρια και χωρίς συνδέσμους. Αμα έχεις έδρα μεταξύ 30-40000 (που κι η ΑΕΚ αν με το καλό φτιάξει , κάτι τέτοιο θα είναι , μην έχεις αυταπάτες) , άστα να πάνε. Εμείς με το Καραϊσκάκη αυτό έχουμε πάθει .
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 9:33 am    Post subject: Reply with quote

K. wrote:
(που κι η ΑΕΚ αν με το καλό φτιάξει , κάτι τέτοιο θα είναι , μην έχεις αυταπάτες) ι .


Άσχετο αλλα το ξέρω , γύρω στο 37.000 το υπολογίζω και επεκτάσιμο.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές , οι σύνδεσμοι ουσιαστικά όμως εξυπηρετούν <<δικούς τους>> με αυτό το τρόπο όμως και <<οι άλλοι>> μένουν απο έξω.
Κάτι θεμιτο όμως με τη λογική ότι εξυπηρετούν κόσμο που είται πάει εκδρομές εκτός ή συχνά στο γήπεδο, είτε δείνει συνδρομές τακτικά είται έχει προσφέρει με οποιοδήποτε τρόπο στο σύνδεσμο.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Τρία ωραία άρθρα επι του θέματος άπο Σπυρόπουλο , Χελάκη , Χρίστογλου που λένε ουσιαστικά αυτό που έλεγα εχθές ότι κάθε πρόεδρος είναι μπρός στις ευθύνες του.

http://www.sport-fm.gr/news.jsp;jsessionid=537A492653F2DB36193BDCA94A2662BF?newsID=22878
http://www.sport-fm.gr/news.jsp;jsessionid=537A492653F2DB36193BDCA94A2662BF?newsID=22875
http://www.sport-fm.gr/news.jsp;jsessionid=537A492653F2DB36193BDCA94A2662BF?newsID=22876
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Και μετά συζητάμε για το πώς θα πάει μπροστά το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Εδώ ο Σπανός απαλλάσει με ανακοίνωση τους οπαδούς του ατρόμητου που ξεκίνησαν τις φασαρίες. Νέος ΑΡΗΣ ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
Είναι χειρότερο αυτό απο το <<αυτούς του οπαδούς έχουμε>> και μου θυμίζει την περίπτωση με την απολογία του Ηρακλή για την καρέκλα και τον αέρα.

Ανακοίνωση για την τιμωρία του Ατρομήτου (Ανακοίνωση:: Γενικά) (01/09/2005)

Με αφορμή την απόφαση του αθλητική δικαστή σύμφωνα με την οποία ο Ατρόμητος τιμωρήθηκε με 1 αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών και 15.000 χρηματικό πρόστιμο για τα επεισόδια στον αγώνα με την ΑΕΚ, η ΠΑΕ Ατρόμητος εξέδωσε την εξής ανακοίνωση: «Σεβόμαστε την απόφαση του πρωτοβάθμιου δικαιοδοτικού οργάνου της ΕΠΑΕ, όμως την θεωρούμε άδικη και αυστηρή. Τα τηλεοπτικά συνεργεία αλλά και οι φωτογραφικοί φακοί κατέγραψαν τις σκηνές των επεισοδίων με πρωταγωνιστές οπαδούς της ΑΕΚ, γεγονός που παραδέχθηκε σύσσωμος ο ημερήσιος τύπος την επομένη των επεισοδίων. Δεν είναι δυνατόν όταν η ΠΑΕ ΑΕΚ παραδέχεται λεβέντικα και τίμια την στάση των οπαδών της και αναλαμβάνει την ευθύνη των επεισοδίων να τιμωρούμαστε με την ίδια ποινή. Επειδή εμείς και ο κόσμος του Ατρομήτου νιώθουμε αδικημένοι θα εφεσιβάλουμε την απόφαση»

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΘΡΗΣΚΕΙΑ - ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

Η ανακοίνωση ουσιαστικά δείνει και απάντηση στο Ντέμη που έκανε πρόσκληση να κάνει το ίδιο με το video που έχει με τους δικούς του ταραξίες.

Πρόσκληση σε Ατρόμητο...

Ο Ντέμης Νικολαΐδης έκανε την αρχή κι έχει την απαίτηση να υπάρξει συνέχεια. Αν μη τι άλλο, από τους άμεσα εμπλεκόμενους. Ο πρόεδρος της ΑΕΚ έστειλε τις φωτογραφίες και τα βίντεο στον Γιώργο Σπανό και αναμένει από τον ομόλογό του στον Ατρόμητο να βρει τον οπαδό της ομάδας που εμφανίζεται να κάνει επεισόδια. Η διοίκηση της ΑΕΚ δεν έχει καταθέσει ακόμα τις μηνύσεις, αφού συντάσσονται από το νομικό τμήμα και υπάρχει επιθυμία να συμπεριληφθούν στη μηνυτήρια αναφορά ο οπαδός του Ατρόμητου, όπως και άλλοι οπαδοί της ΑΕΚ, για τους οποίους η αστυνομία κάνει ταυτοποίηση στοιχείων.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
για να πάρεις εισητήρια από εκεί πρέπει να μην έχει καταδικαστεί για παράβαση του αθλητικού νόμου περί βίας στα γήπεδα ή για παραβαση του νόμου περί ναρκωτικών (αυτό είναι κυρίως για τα περί πρεζάκηδων) .Τουλάχιστον στους συνδεσμους της Θύρας 7 που ξέρω αυτό γίνεται

αυτό πως ακριβώς ελέγχεται?? Shocked Ξεχνάς οτι εισιτήρια δίνονται κ σε μη μέλη!! αλλα κ στα μέλη ακόμα,μου λές οτι αν κάποιος εχει καταδικαστεί δεν θα του δώσουν...??? Ρε Κ,κ εγώ δεν συμφωνώ με το κλείσιμο των συνδέσμων αλλα να χρησιμοποιούμε υπαρκτα επιχειρήματα κ οχι θεωρητικά! κακά τα ψέμματα οι συνδεσμοι χρειαζονται αναδιαρθρωση κ αυστηρότερους τροπους λειτουργίας κ ελέγχου!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Giorgos
Για να πάρεις διαρκείας κατέθετες όλα τα στοιχεία σου και υπεύθυνη δήλωση για τα παραπάνω. Υποτίθεται ότι τα στοιχεία τα ελέγχει η ΠΑΕ Ολυμπιακός . Για να πάρεις γενικά εισητήριο πρέπει να είσαι μέλος (οπότε πάλι έχεις δώσει όλα τα στοιχεία) . Εισητήρια σε μη μέλη δίνονται όντως, σε αγώνες με μικρές ομάδες . Δεν μπορώ να αποκλείσω πχ σε ένα ματς Ολυμπιακός-Λεβαδειακός να είναι στο γήπεδο και τέτοια άτομα . Και πάλι αυτό δεν είναι εγγύηση για τίποτε , εξάλλου συνήθως τα επεισόδια γίνονται σε αγώνες "σημαντικούς" .
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχουν στους συνδέσμους και "κακά παιδιά" . Δέχομαι ότι υπάρχουν και τέτοια . Το θέμα είναι οτι γίνεται προσπάθεια από κάποιους κύκλους "να καούν τα χλωρά μαζί με τα ξερά" , με βάση κάποια αρχή συλλογικής ευθύνης. Απέναντι σ'αυτό είμαι τελείως αντίθετος .
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος για να χάσουν την δύναμη που έχουν οι "Θύρες", είναι μια αυστηρότατη νομοθεσία σε ότι αφορά το δικαίωμα και τους τρόπους διάθεσης εισητηρίων από αυτούς τους συνδέσμους. Προσέξτε: όχι απαγόρευση, αλλά ρύθμιση του τρόπου διάθεσης. Και αυτή η ρύθμιση να αφορά όλους τους συνδέσμους όλων των ομάδων. Εν ανάγκη ας θεσμοθετηθεί ποσόστωση για τον αριθμό εισητηρίων που έχουν δικαίωμα να διακινούν.Να ισχύουν όμως οι ίδιες διατάξεις για όλους. Έτσι είτε οι σύνδεσμοι θα αναγκαστούν εκ των πραγμάτων να "σουλουπωθούν" κάπως, είτε θα χάσουν την μεγαλύτερη δύναμή τους που είναι ακριβώς η διάθεση (κατά το δοκούν και συνήθως στους αξιότερους "πολεμιστές") αυτών των εισητηρίων. Το κλειδί βρίσκεται ακριβώς εκεί.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ακούω στα ραδιόφωνα και όχι μόνο περί κατάργησης των συνδέσμων λέει και της ίδρυσης clubs Laughing . Αυτά λέει λειτουργούν με άλλους όρους. Δηλαδή εαν πάνε και διορθώσουν τους κανόνες λειτουργίας των συνδέσμων και μείνει το όνομα τους έτσι όπως είναι, το ίδιο δεν είναι ; Αλλάζουμε δηλαδή μία ονομασία αλλάζουμε και την "ορολογία" και λύσαμε το πρόβλημα. Rolling Eyes Question

Για μένα το πρόβλημα των συνδέσμων πρέπει να ελεγχθεί με αυστηρό έλεγχο στο κανονισμό λειτουργίας τους. Αυστηρότατος έλεγχος στο πως διατίθονται τα εισητήρια. Παράδειγμα σας λέω, να δίδονται εισητήρια για κάποιο σύνδεσμο σε διαφορετικές θύρες του γηπέδου. Έτσι λοιπόν σε μία συγκεκριμένη θύρα θα βρίσκονται οπαδοί όχι από ένα συγκεκριμένο σύνδεσμο αλλά λίγοι από πολλούς συνδέσμους.

Υπάρχει όμως και ένα σημαντικότατο, για μένα, μέτρο που αφορά στα εισητήρια διαρκείας και τα καθίσματα. Αυτός που έχει ένα εισητήριο διαρκείας να κάθεται σε συγκεκριμένο κάθισμα κάθε φορά. π.χ Στο Καραϊσκάκη δεν είναι δεδομένο ότι, στα πέταλα, ο κόσμος κάθεται με βάση την αναγραφόμενη θέση του εισητηρίου.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι πρέπει με κάποιο τρόπο οι κινήσεις στυλ Ντέμη να γίνουν "επιδημία" από όλους τους προέδρους. Έτσι μόνο θα χτυπηθούν οι πραγματικοί υπαίτιοι και δεν θα οδηγηθούμε σε δαιμονοποίηση των πάντων. Να πηγαίνει η αστυνομία και να συλαμβάνει τους πάντες ΑΜΕΣ ΩΣ. Εκτός και αν θέλουν να εφαρμόσουν μεθόδους "πονάει δάχτυλο κόβω χέρι". Σκεφτείτε ότι με αυτές την τακτική που έκανε ο Ντέμης λύνεται το πρόβλημα της βίας όχι μόνο εντός των γηπέδων αλλά και εκτός.

Επίσης η απαγόρευση σύνθεσης της οποιαδήποτε οργάνωσης ή σύνδεσμου ή συλλόγου, αν δεν κάνω λάθος είναι αντισυνταγματική.


Last edited by losada7 on Fri Sep 02, 2005 3:49 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow K:Δεν μιλάμε για τα διαρκείας αλλα για τα απλά εισιτήρια!Στα παιχνίδια που δεν απορροφόνται όλα τα εισιτήρια απ'τους συνδέσμους δίνονται κ σε μή μελη κ αυτό δεν γίνεται μόνο στα μικρα παιχνιδια κ δεν έχει να κάνει με την σημασία του αγώνα αλλα με την ζήτηση των εισιτηριων!(ασχετα αν αυτα τα 2 ειναι αναλογα!)πχ.Ενας αγωνας μπασκετ με τον Παο δεν είναι "επικίνδυνος"??Κ όμως λόγω χαμηλής ζήτησης του Μπασκετ μπορείς ανετα να προμηθευτείς απο έναν σύνδεσμο! Τεσπα.Αυτο δεν έχει κ τόση σημασία γιατι δεν είναι αυτα τα ατομα που δημιουργούν τις φασαρίες!Παμε στα πιο ουσιώδη..
Λες οτι για να γίνεις μέλος δίνεις προσωπικά στοιχεία!Οκ. Η ουσία είναι όμως οτι οι συνδεσμοι προμηθεύονται εισιτηρια τα οποία έχουν δικαίωμα να τα δώσουν ΟΠΟΥ γουσταρουν χωρίς κανέναν έλεγχο!Οπότε..ποιος τους εμποδίζει να δώσουν τα εισιτηρια σε δικά τους άτομα-μη μέλη που έχουν "κακό" παρελθόν!!Είναι άλλωστε γνωστό ότι οι σύνδεσμοι δεν έχουν καθαρά τυπικό χαρακτήρα αλλα παίζουν τον ρόλο της παρέας κ ο ένας κάνει πλάτες στον άλλο...
Γι'αυτό σου λέω ας μένουμε στα ουσιώδη κ ας δούμε πως μπορούμε πραγματικά να ελεγξουμε καταστάσεις κ όχι τυπικά.. Ενας τρόπος πχ είναι το ονομαστικό εισιτήριο.. Wink

Δεν συμφωνώ να κλείσουν οι σύνδεσμοι αλλά σιγουρα δεν μπορούμε κ να συντηρούμε οπως έχει εναν "θεσμό" που συντηρεί τον χουλιγκανισμό!
! Ας μη κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας..Το 99% των επεισοδείων δημιουργούνται απο συνδεσμίτες!Αν ήθελαν λοιπόν οι ίδιοι δεν θα μπορούσαν να τους απομονώσουν??Κ ας μήν τους έδιναν στη αστυνομία!Πολύ απλά ας τους κόβαν το γήπεδο!!Θα τους κατεγραφαν κ θα τους απαγορευόταν αγορά εισιτηριου απο οποιονδήποτε σύνδεσμο! Wink

Υ.Γ:Συμφωνώ με τον Rohan!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Sep 02, 2005 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

OMF ,στο poll ξεχασες να βαλεις ακομα μια παραμετρο...αν η πολιτεια θελει να δωσει τελος στα κρουσματα βιας.εγινε καμια συλληψη στο περιστερι?στο οακα?και ο ντεμης τι εκανε?παει να τα βαλει με τον οχλο.εδωσε στη δημοσιοτητα τα ονοματα 2 οπαδων,την στιγμη που ουτε εχουν συλληφθει-το αυτοφωρο περασε και μαλλον θα οριστει τακτικη δικασιμος-και προπαντως δεν εχουν τιμωρηθει απο την δικαιοσυνη.
περυσι η αεκτσηδες ειχαν μια σωστη συμπεριφορα και μαλιστα στο ματς με τον ιωνικο που ουσιαστικα εχασαν το πρωταθλημα δεν εγινε το παραμικρο.αντιθετα φετος που δεν τους εκανε τα χατιρια πριν ακομα ξεκινησει το πρωταθλημα αρχισαν τις κοντρες.
οσο ο χουλιγκαν μπροστα στον ματατζη πεταει φωτοβολιδα,σπαει,βιaιοπραγει και δεν συλλαμβανεται,τοσο θα παιρνει θαρρος και θα το ξανακανει.
η μονη λυση ειναι η συλληψη των ταραχοποιων απο την αστυνομια και η παραπομπη τους στη δικαιοσυνη.πραγμα που δεν γινεται...παρα τις βαρυγδουπες δηλωσεις υπουργων.


Last edited by petalo on Sat Sep 03, 2005 10:48 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Next
Page 1 of 25

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr