stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Χιονοδρομικά Κέντρα (της Ελλάδας και όχι μόνο)
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Sep 21, 2005 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

De_Gregorio wrote:
Quote:
4)Τα Χ.Κ. ειναι αστεια μπροστα σε αυτατης κεντρικης Ευρωπης η ακομη και μπροστα στης Βουλγαριας και των Σκοπιων.Καλυτερο απο πλευρας υποδομων ειναι το Χ.Κ. Παρνασου www.parnassos-ski.gr (η καπως ετσι) αλλα εμενα απο πλευρας πιστων μοu αρεσει το Σελι και το Καιμακτσαλαν (www.seli-ski.gr )


Δεν γνωρίζω για τα χιονοδρομικά των Σκοπίων και της Βουλγαρίας,ξέρω μόνο ότι έχουν αρκετό χιόνι.Είναι σίγουρο ότι ο Παρνασσός έχει τις καλύτερες υποδομές απο όλα τα άλλα Χ.Κ.
Όσο για τις καλύτερες πίστες θα σε χαρακτήριζα τουλάχιστον άσχετο με αυτά που γράφεις.Ήμαρτον με το Καιμακτσαλάν,είναι σαν να λέω ότι Κολτσίδας είναι παίκτης με ποιότητα.
Καλοπροαίρετα πάντα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 7:15 am    Post subject: Reply with quote

Η Ολυμπιακή Φλόγα για το Τορίνo θα περάσει από όλα τα χιονοδρομικά κέντρα της Ελλάδας.

Last edited by chr.04 on Thu Sep 22, 2005 1:26 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
De_Gregorio
New Member
New Member


Joined: 24 Aug 2005
Posts: 41
Location: Andron epifanon pasa gi...location

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Proton se efxaristopoli gia takatholou meiotikakia prosvlitikakaloproaireta sxolia sou.Defteron sxetika me tokaimaktslan demilisou oute gia ipodomes oute gia tipota.Aplos eipa oti SAN SKIER mou aresoun oipistes tou,ixaraksi.Tis vrisko endiaferouses.

Den apologoume aplos diefkrinizo.

An ego pou exo faei ta X.K. tis evropisme to koutalikai kano ski apo ta 8 eimai asxetos,esi ti eisai?
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Αν θεωρούσα ότι αυτά που έγραψα είναι μειωτικά δεν θα τα έγραφα,σε χαρακτηρίζω άσχετο όπως θα χαρακτήριζα άσχετο κάποιον που θεωρεί τον Κολτσίδα ποιοτικό παίκτη.Και εγώ για πίστες μίλησα,για τον skier,,όχι για υποδομές.Δεν υπάρχει Καιμάκτσαλάν,είναι για τα παιδάκια μόνο.

Quote:
An ego pou exo faei ta X.K. tis evropisme to koutalikai kano ski apo ta 8 eimai asxetos,esi ti eisai?


Εγώ κρίνω απο αυτά που "λέει"(γράφει) ο καθένας.Και ο Σερ ¶λεξ έχει πάρει CL αλλά προχτές δήλωσε ότι το μελλοντικό αμυντικό χάφ της Man.Utd είναι ο Allan Smith.
Ο Γιώργος Μύρτσος ο παλιός τερματοφύλακας του ΟΣΦΠ κάνει εκπομπή σε αθλητικό ραδιόφωνο της Θεσσαλονίκης,τον πήρε κάποιος τηλέφωνο και του έλεγε ότι ο ΠΑΟΚ δεν παίζει σωστά,έπρεπε να παίζει,έτσι πρέπει να πάρει αυτούς τους παίκτες κλπ,του λέει ο Μύρτσος "κάτσε ρε μπάρμπα,πως τα λές όλα αυτά?", του λέει αυτός "εγώ ρε Μύτσο βλέπω 40 χρόνια μπάλα" και του απαντάει ο Μύτρσος "και εγώ πηγαίνω 25 χρόνια στα μπουζούκια αλλα δεν ξέρω να τραγουδάω"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

Πρώτη στάση της Ολυμπιακής Φλόγας το βράδυ της 27ης Νοέμβρη θα είναι στα Καλάβρυτα όπου θα διανυκτερεύσει, την επόμενη ημέρα θα σταματήσει στο Μεσολόγγι στις 29 θα περάσει από το χιονοδρομικό κέντρο στο Βελούχι και θα διανυκτερεύσει στο Καρπενήσι, στις 30 Νοέμβρη στην Καλαμπάκα, την 1η Δεκέμβρη στο Μέτσοβο (Κρύα βρύση) και διανυκτέρευση στην Κοζάνη, στις 2 στο Σέλι, τα 3-5 Πηγάδια και τη Νάουσα, στις 3 στη Θεσσαλονίκη, στις 4 στο Πήλιο (Αγριόλευκες) και το Βόλο, στις 5 στον Παρνασό και την Αράχωβα, ενώ στις 6 Δεκεμβρίου στο Παναθηναϊκό Στάδιο θα γίνει η επίσημη παράδοση της Ολυμπιακής Φλόγας στους Ιταλούς (ώρα 16.20).
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ούτε ένα χιονοδρομικό δεν θα έχει χιονι,σε αυτές τις ημερομηνίες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Κυρίες και Κύριοι,

Με αφορμή την πρόσφατη ανακοίνωση της νέας τιμολογιακής πολιτικής στο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού, εκφράζουμε με την παρούσα επιστολή την έντονη αντίθεσή μας, ως εκπρόσωποι των Ελλήνων τουριστών χιονοδρόμων, στις «αδικαιολόγητες» αυξήσεις των τιμών στις κάρτες χρήσης των αναβατήρων.

Οι αυξήσεις, όπως γνωρίζετε καλύτερα από εμάς, κυμαίνονται από 8% για την ημερήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Σαββατοκύριακα, έως και το «εξωφρενικό» 650% για την ετήσια ονομαστική κάρτα των κατοίκων των όμορων δήμων.
Ειδικότερα:
Ετήσιες κάρτες ονομαστικές και οικογενειακές: από 250 σε 450¤ (αύξηση 80%).
Κάρτες προπονητών χιονοδρομικών ομάδων: από 180 σε 250¤ (αύξηση 39%)
Κάρτες αθλητών χιονοδρομικών ομάδων: Από 100 σε 150¤ (αύξηση 50%)
Κάρτες κατοίκων ομόρων δήμων: Από 30 σε 225¤ (αύξηση 650%)


Αναφέρουμε χαρακτηριστικά, ότι με 450¤ που κοστίζει η ετήσια κάρτα στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού, μπορεί κάποιος να έχει ετήσια κάρτα πρόσβασης σε 22 χιονοδρομικά κέντρα στην ευρύτερη περιοχή του Salzburg στην Αυστρία. Ο συνολικός αριθμός των χιονοδρομικών χιλιομέτρων σε αυτά, είναι πολλαπλάσιος από του Παρνασσού. Όσο για το επίπεδο των υποδομών, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Μπορούμε να αναφέρουμε πλείστα τέτοια παραδείγματα και να τεκμηριώσουμε ότι το χιονοδρομικό κέντρου του Παρνασσού είναι ένα από τα ακριβότερα στην Ευρώπη με υποδομές χειρίστης ποιότητος.

Συγκεκριμένα, η τελευταία σοβαρή επένδυση έγινε το 1994 με την τοποθέτηση του αναβατήρα "Ηρακλή". Έκτοτε έχουν περάσει 11 χρόνια, όπου αν εξαιρέσουμε την κατασκευή ενός σαλέ, δεν έχουν γίνει βήματα αναβάθμισης και επέκτασης του χιονοδρομικού κέντρου, έτσι ώστε να εξυπηρετούνται οι χιλιάδες χιονοδρόμοι που το επισκέπτονται κάθε σαββατοκύριακο.

Η ταχύτητα των αναβατήρων και η λειτουργική τους κατάσταση σαφώς και δεν βρίσκεται στο επιθυμητό επίπεδο, με συνέπεια να παρατηρούνται μεγάλες αναμονές στην ουρά, αλλά και συχνές βλάβες, απαράδεκτα γεγονότα για ένα ΧΚ που θέλει να έχει ευρωπαϊκές προδιαγραφές... Ακόμη και ο "Ηρακλής", ο νεότερος αναβατήρας του Χιονοδρομικού Κέντρου, παρέμεινε την περσινή χρονιά επί πολλές ημέρες εκτός λειτουργίας, λόγω ανεπαρκούς συντήρησης και μη σωστής αποπαγοποίησης.

Προβλήματα παρατηρούνται και στον τομέα της ασφάλειας.
Δυστυχώς, μόνο στο σύλλογό μας, κατά τη διάρκεια της περσινής χιονοδρομικής περιόδου, είχαμε 2 σοβαρότατους τραυματισμούς που οφείλονται κατά κύριο λόγο στην κακή προετοιμασία των πιστών καθώς και στην ανυπαρξία σωστής σήμανσης αυτών. Πρόβλημα αποτελεί και η απουσία ενός σωστά εξοπλισμένου ιατρείου, έτσι ώστε να αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά τα χιονοδρομικά και όχι μόνο ατυχήματα.

Έχοντας ως δεδομένα τα παραπάνω, δεν μπορούμε να διανοηθούμε τον παραμικρό λόγο, που να δικαιολογεί τις αυξήσεις που θέλετε να επιβάλλετε στην επερχόμενη χιονοδρομική περίοδο, εκτός αυτού της εκμετάλλευσης του μονοπωλιακού καθεστώτος της περιοχής...

Κάντε επιτέλους πράξη το σύνθημα του Υπουργείου Τουριστικής Ανάπτυξης, «Μένουμε Ελλάδα», και μην διώχνετε τους χιονοδρόμους από το βουνό. Με την τελευταία απόφασή σας, δείχνετε ξεκάθαρα την κατεύθυνση στους Έλληνες χιονοδρόμους προς την Βουλγαρία και το εξωτερικό γενικότερα, δίνοντας μόνοι σας την χαριστική βολή, σε ένα βουνό που έχει όλες τις δυνατότητες να εξελιχθεί και να γίνει, ένα από τα καλύτερα χιονοδρομικά κέντρα της νότιας Ευρώπης.

Αυτές οι αυξήσεις, πλήττουν τους ανθρώπους που δεν είναι περιστασιακοί χιονοδρόμοι, αλλά αντιθέτως στηρίζουν και καλλιεργούν την Ελληνική Χιονοδρομία όσο κανένας άλλος. Επί πλέον, αυτές οι ομάδες, με τη συνεχή και αδιάλλειπτη παρουσία τους στο βουνό, στηρίζουν την οικονομία της γύρω περιοχής στο μέγιστο δυνατό (καταλύματα, διατροφή, διασκέδαση, εξοπλισμός).
Σας καλούμε, να μην στερήσετε από τους γύρω δήμους την πηγή του βασικού τους εισοδήματος, δηλαδή το χειμερινό τουρισμό.

Σας καλούμε τέλος, να επιδείξετε λίγη σύνεση και να ακυρώσετε-τροποποιήσετε την τελευταία απόφασή σας, κρατώντας τις τιμές στα περσινά επίπεδα-αν όχι σε χαμηλότερα- τιμώντας έτσι όλους τους χιονοδρόμους που σταθερά στηρίζουν με το υστέρημα τους τόσο το χιονοδρομικό κέντρο όσο και τους δήμους της γύρω περιοχής.


Με τιμή,
Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sun Dec 18, 2005 8:03 am    Post subject: Reply with quote

Απειλούνται με λουκέτο 19 χιονοδρομικά κέντρα



ΟΙ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΙΕΡ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


....




Τιμές από Αλπεις στις ελληνικές πίστες


«Η Ελλάδα μοιάζει σαν να έχει στρώσει κουτσά - στραβά ένα πρόχειρο "τραπέζι" στα χιονοδρομικά της κέντρα αλλά οι καλεσμένοι της (ξένοι και έλληνες τουρίστες) προτιμούν να πάνε αλλού, όπου το "γεύμα" (σκι) είναι πλουσιοπάροχο: κοστίζει φθηνότερα στα πιο "ιν" μαγαζιά (δηλ. χιονοδρομικά κέντρα) της Ευρώπης».


Σκληρός ανταγωνισμός από Βουλγαρία

Η έκπληξη, ωστόσο, ακούει στο όνομα Βουλγαρία. Η γειτονική μας χώρα κατάφερε να προσελκύσει μεγάλο αριθμό αεροπορικών εταιρειών χαμηλού κόστους και με αυτό τον τρόπο αναδεικνύεται σταθερά σε αγαπημένο, φθηνό προορισμό των ευρωπαίων σκιέρ. Στα μεγαλύτερα, εξειδικευμένα web sites του κόσμου για το σκι, η Βουλγαρία φιγουράρει μεταξύ των προορισμών με τέσσερα χιονοδρομικά κέντρα, ενώ αντίθετα η Ελλάδα δεν εμφανίζεται πουθενά!
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Dec 18, 2005 10:27 am    Post subject: Reply with quote

απο τη στιγμη που το κοστος ειναι παρα μα παρα πολυ χαμηλο στη βουλγαρια πρεπει τα ελληνικα χιονοδρομικα να προσφερουμ το κατι παραπανω για να ειναι ανταγωνιστικα και στο φιναλε ελλαδα και διακοπες δεν ειναι μονο το καλοκαιρι
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Φούλ η τεχνητή χιόνωση στα 3-5 πηγάδια.Θα δουλεύουν όλες οι πίστες απο την πέμπτη.
http://www.snowreport.gr/snownews/photos/kanonia.jpg
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ χαίρομαι που έχουν τεχνητή χιόνωση στα 3-5 πηγάδια. Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν στον Παρνασσό που είναι και το μεγαλύτερο ελληνικό χιονοδρομικό (ή τουλάχιστον από τα μεγαλύτερα)... Εκτός εάν έχω χάσει επεισόδια και τώρα έχουν βάλει και στον Παρνασσό - ξέρει κανείς? Σαν να θυμάμαι ότι δεν είχαν βάλει στον Παρνασσό για οικολογικούς λόγους και καλά (υποτίθεται ότι η τεχνιτή χιόνοση δεν είναι καλή για την οικολογική ισοροπία του βουνού Question Question ) αλλά εάν ήταν αυτός ο λόγος, γιατί βάλανε τεχνητή χιόνωση στα 3-5 Πηγάδια? Μυστήριο! Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω τι έγινε στον Παρνασσό,αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν έχει τεχνητή χιόνωση.Επίσης δεν ξέρω για αυτό που λές για επιβάρυνση του περιβάλλοντος,μάλλον ο λόγος είναι το κόστος.

Εκτός απο τα Πηγάδια κάτι έχει γίνει και στο Καιμακτσαλάν,δεν ξέρω τι ακριβώς.

Σας φώτισα ε? Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Dec 21, 2005 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Παιδια , τι ειναι η τεχνητη χιονωση ;
Βγαζει ψευτικο χιονι ;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Sheepy
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 195
Location: Trilofos -Thessaloniki

PostPosted: Wed Dec 21, 2005 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Xrnsimopouv vero apo mia texvntn limvn pou exouv ftia3ei kai dnmiourgouv xiovi pou dev diaferei kai polu apo to fusiko... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Dec 21, 2005 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό το κανόνι που βλέπεις κάνει αυτήν την δουλειά.
Παίρνει νερό και το κάνει χιόνι κανονικό,όχι όμως σε νιφάδα αλλά (ας πούμε) σε μπαλάκι,και έτσι δεν χρειάζεται και πάτημα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 1:23 am    Post subject: Reply with quote

Ερώτηση προς χιονοδρόμους .

Ξέρει κάποιος με τι τιμές ενοικιάζεται εξοπλισμός(μπαστούνια, χιονοπέδιλα, μπότες) για μία μέρα στο χιονοδρομικό του Μαινάλου στην Αρκαδία ;

Είδα στην σελίδα τους για την τιμή που έχει η είσοδος αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για την τιμή ενοικίασης του εξοπλισμού.

Επίσης έχει πάρει κάποιος από κεντρικό σημείο της Αθήνας κάποιο ski-bus , να μας πει την εμπειρία του ; Πόση ώρα κάνει να πάει στο Μαίναλο, αν είναι καλά τα οχήματα, αν είχε κανένα δυσάρεστο περιστατικό ... Πόσο στοιχίζει το εισιτήριο του skibus μετ' επιστροφής στο Μαίναλο ;

http://www.mainalo-ski.gr/
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 2:16 am    Post subject: Reply with quote

εχει και ski-bus για Μαιναλο? Shocked

Losada να περιμενεις κανα 15ευρω για ενοικιαση (Σαββατοκυριακο)
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 2:36 am    Post subject: Reply with quote

χμμμμμμμμμμμμ, συγνώμη αν σε προσβάλω Laughing

μόλις συνειδητοποίησα τι είναι αυτό το εικονίδιο στο αβατάρ σου !!

snowboard λοιπόν Twisted Evil !! Φαίνεται πολύ ωραίο αλλά θα αρκεστώ στα κλασσικά χιονοπέδιλα προς το παρόν και αργότερα βλέπουμε...

Αναρωτιέμαι πόσο να στοιχίζει το εισιτήριο με το λεωφορείο Confused .
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 2:54 am    Post subject: Reply with quote

Για το λεωφορειο δεν ξερω να σου πω. νομιζω παντως οτι το αντιστοιχο για Καλαβρυτα εχει 8 ευρω.

Το Μαιναλο εχει συμπαθητικο χιονοδρομικο που τα τελυταια χρονια οπως φανταζομαι ξερεις γινεται μια οργανωμενη προσπαθεια. εγω οταν σπουδαζα Τριπολη τις καθημερινες πεταγομουν για πλακα αφου το φοιτητικο εισητηριο ειχε 4 ευρω (καθημερινη βεβαια)

απο την αλλη εχει καποια αρνητικα στοιχεια
-χαμηλο υψομετρο που σημαινει οτι μενει λιγες φορες το χρονο ανοιχτο , παντα σχεση με τα αλλα χ.κ.
-δεν εχει εναεριους αναβατηρες παρα μονο τα κλασσικα "πιατακια" τα οποια εναν αρχαριο τα δυσκολευουν πολυ (και εναν σνοουμπορντα του πεθαινουνε τα ποδια Very Happy)
-για εναν εμπειρο χιονοδρομο οι πιστες ειναι αρκετα "ευκολες"

για 1η εμπειρια σκι παντως ειναι μια χαρα το Μαιναλο
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 1:34 am    Post subject: Reply with quote

@Μika
Έχω να πάω τουλάχιστον 3-4 χρόνια για χιονοκαταστάσεις ...

Σου έχω μερικές ερωτήσεις Twisted Evil

Πιο συγκεκριμένα για να έχεις μια εικόνα στο περίπου. Ξέρω να στρίβω δεξιά-αριστερά ώστε να μειωθεί η ταχύτητα μου και μετά να σταματώ πλήρως με το σχήμα "^" στα πέδιλα. Ξέρω να ακινητοποιούμαι σε πλαγιά βάζοντας τα πέδιλα μου κάθετα στην κλίση της πλαγιάς.
Δεν θυμάμαι καλά την κίνηση που κάνουμε για να στρίψουμε, με χτύπημα του μπαστουνιού !!

To βασικό ερώτημα
Ποιές πίστες του Χελμού θα πρότεινες σε κάποιο αρχάριο που έχει μάθει να μην πέφτει ; Laughing

Δεν θα ήθελα να κάνω καταβάσεις μόνο στην διαδρομή "ΑΧΙΛΛΕΑΣ", γιατί έχει πολυκοσμία και είναι βαρετό να περιμένεις στα πιατάκια. Πιστεύεις ότι αν ανέβω από τον αναβατήρα της "ΑΧΙΛΛΕΑΣ" και ανέβω και με τον αναβατήρα-πιατάκι της "ΘΕΤΙΣ" ακολουθώντας την μπλε διαδρομή-ΘΕΤΙΣ(όχι φυσικά την κόκκινη) θα είναι περισσότερο δύσκολη από την ΑΧΙΛΛΕΑΣ ; Σκέφτομαι δηλαδή να κινούμαι διαρκώς στη ΘΕΤΙΣ ώστε να γλυτώνω την πολυκοσμία που έχει χαμηλότερα.

ΧΑΡΤΗΣ Χ.Κ.Κ

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο εξοπλισμό και θα νοικιάσω από εκεί τα βασικά.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος τι να φορέσω στο πάνω μέρος του σώματος. Έχω ένα πολύ ψιλό αντιανεμικό μπουφάν(κάτι σαν αδιάβροχο) και σκέφτομαι να το φορέσω απ' έξω για να μην περνάει το χιόνι και υγροποιεί τα ρούχα μου. Αν φορέσω από μέσα ένα χοντρό πουλόβερ θα με κρατάει αρκετά ζεστό(δεδομένου ότι κινούμαστε διαρκώς) ή θα κρυώνω ;
Για κάτω έχω ένα παντελόνι cracker της εταιρίας του ποδοσφαιριστή ντε μπουρ. Είναι ημιαδιάβροχο και έχει καλή εσωτερική επένδυση οπότε είμαι μια χαρά.

Τέλος, τα γυαλιά ηλίου είναι απαραίτητα σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες ; (Δυστυχώς το καλοκαίρι απώλεσα αυτά που είχα και θα ανέβω χωρίς γυαλιά) Embarassed .
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 2:34 am    Post subject: Reply with quote

Λοιπον ο "Αχιλλεας" (ετσι ονομαζεται ο αναβατηρας , η πιστα ονομαζεται "Δαναη" εχει πολυκοσμια αλλα δεν ειναι πιατακια, ειναι καρεκλακια. εγω θα τη συνιστουσα μονο σε αρχαριους που δεν εχουν μαθει ακομα να μην πεφτουν και γενικα εχουν προβλημα με τα πιατακια.

Η μπλε πιστα απο τον αναβατηρα "Θετις" ειναι πιστευω πολυ ανετη για καποιον που ξερει τα βασικα. Για να καταλαβεις ειναι αναλογη σε κλιση με την αρχη της "Δαναης" που αν και πιστα αρχαριων ξεκιναει λιιιγο αποτομα.
Αρνητικο της πιστας αυτης ειναι το μικρο της μηκος. Θετικο φυσικα ο λιγος κοσμος (ελαχιστοι σνοουμπορνταδες) και φυσικα το οτι τα πιατακια ειναι πιο γρηγορος αναβατηρας απο τα καρεκλακια (ειδικα στη χωρα μας)

Για την ενδυμασια εγω ακολουθω την τακτικη που προτεινεις. Αρκετα ζεστο πουλοβερ και σχετικα λεπτο αντιανεμικο. Σημαντικο για μενα ειναι το μακο που θα φορεσεις απο μεσα να ειναι οσο πιο μεγαλο γινεται ουτως ωστε να μπαινει μεσα στο παντελονι αρκετα και σε περιπτωση που πεσεις να μην σηκωθει η μπλουζα και εκτεθει το κατω μερος της πλατης σου.

φυσικα ολα εξαρτωνται απο τον καιρο που θα κανει εκεινη τη μερα. Δυστυχως για αυτο το Σ/Κ εχω ακουσει για ασχημο καιρο.

Οσον αφορα τα γυαλια εγω χρησιμοποιω μασκα μονο σε ηλιοφανεια. Σε περιπτωση που εχει συνεφια δεν μου φαινεται και τοσο απαραιτητη και με δυσκολευει κιολας.

Τελος, οταν αισθανθεις ετοιμος ανεβα τον πανω πανω αναβατηρα (Στυγα) και κατεβα την κοκκινη πιστα. Δεν ξερω να σου πω για το σκι γιατι δεν εχω ασχοληθει αλλα με μετριες γνωσεις σνοουμπορντ την κατεβαινεις (σιγα σιγα). Η διαδρομη αυτη + η θεα απο την κορυφη του λιφτ ειναι το δυνατοτερο σημειο του ΧΚΚ. αξιζει πραγματικα
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 2:49 am    Post subject: Reply with quote

¶ξιος !! Cool

Τώρα θυμήθηκα κάποιες λεπτομέριες από την χωροθέτηση του κέντρου με αυτά που είπες. Για πρώτη φορά -μετά από τόσο καιρό που δεν έχω κάνει σκι- θα δουλέψω με τις μπλε πίστες και αν νιώσω άνετα θα κάνω αυτό που είπες αλλά μάλλον την επόμενη φορά που θα ανέβω.

Θέλω να δουλέψω την τεχνική μου και να γυμνάσω και τα πόδια γιατί έχω και κάποια χρόνια στη πλάτη. Embarassed Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Mar 22, 2008 12:56 am    Post subject: Reply with quote

Πριν από περίπου ένα μήνα επισκέφτηκα το χιονοδρομικό κέντρο Καλαβρύτων, που εδρεύει στο όρος Χελμός.

Για τουλάχιστον 3 εβδομάδες πριν ανέβω, χιονοθύελες συσώρευαν αρκετό χιόνι στο κέντρο. Η τελευταία χιονόπτωση μία εβδομάδα πριν το επισκεπτώ είχε συσωρεύσει επιπρόσθετα 115 εκατοστά χίονι. Όλη αυτή τη περίοδο των 3 εβδομάδων δυστυχώς πολύ λίγοι κατάφεραν ανέβουν, καθώς η ένταση των ανέμων ήταν απαγορευτική τις περισσότερες ημέρες.

Την συγκεκριμένη ημέρα που ήταν Κυριακή, τα απωθημένα που είχαν συσωρευτεί όλες εκείνες τις εβδομάδες στους αρχάριους , εκτονώθηκαν Twisted Evil και έτσι το κέντρο γέμισε με κόσμο που έφτανε από παντού, με σημείο εκκίνησης κυρίως την Αθήνα.

Τράβηξα κάποιες φωτογραφίες και τις παρουσιάζω.
Δεν είμαι ιδιαίτερα καλός χιονοδρόμος και το χειρότερο είναι ότι έχω φορτώσει βάρος και είμαι απροπόνητος. Ευτυχώς, έχοντας το προηγούμενο κατά νου δεν έκανα το λάθος να κατέβω πίστες που ήταν πέρα των δυνατοτήτων μου.
Το σημαντικότερο για όσους δοκιμάζουν να κάνουν το συγκεκριμένο άθλημα-εμπειρία, είναι να θυμούνται ότι όταν δεν κατέχεις την απαραίτητη τεχνική και είσαι σε δύσκολες διαδρομές, κινδυνεύεις είτε να χτυπήσεις άλλους, είτε να πάθεις ζημιά στα γόνατα(στη καλύτερη περίπτωση). Δεν θέλω να τρομάξω κανένα.
Απλά προειδοποιώ τους μη γνώστες ότι το να κατέβεις μία πίστα πέρα από αυτές των αρχαρίων σημαίνει ότι πρέπει να έχεις εκπαιδευτεί κατάλληλα από κάποιο εκπαιδευτή έστω με μερικά μαθήματα.

http://www.kalavrita-ski.gr/photos/MAP-GR.gif
Χάρτης Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων

Εδώ έχω σταματήσει στην άκρη και κάθομαι κάτω στο χιόνι, έτσι ώστε να ξεκουράσω του τετρακέφαλους και τα γόνατα μου, να παρατηρήσω την τεχνική που χρησιμοποιούν οι "καλοί" και να αυτοσυγκεντρωθώ σε σχέση με την τεχνική μου. Είναι από την διαδρομή που έχει περίπου την ίδια τροχιά με αυτή που κάνει ο αναβατήρας τριών θέσεων(Αχιλλέας).
Στο βάθος είναι ο χώρος στάθμευσης του κέντρου και μπορείτε να παρατηρήσετε ότι δεν πρέπει να υπήρχε ούτε μία θέση κενή. Ας είναι καλά η τσιμεντένια φυλλακή που φτιάξαμε στην Αθήνα.



Από το ίδιο σημείο. Διακρίνουμε την στάση του χιονοδρόμου με τα λυγισμένα πόδια(Σαν ανάρτηση) και την ελαφρά κλίση του σώματος προς τα εμπρός η οποία διασφαλίζει την ισορροπία του. Από πάνω από το κεφάλι του τα καθίσματα του αναβατήρα ΑΧΙΛΛΕΑΣ ανεβάζουν τον κόσμο στο πάνω Σαλέ(Κτίριο με φαγητό - τουαλέτες).



Το ίδιο αλλά από μία κατάβαση μου προς το απόγευμα λίγο πριν φύγω. Φρόντισα να βγάλω και τα δέντρα στην λήψη έτσι για να συνειδητοποιώ όταν γυρνώ στο σπίτι ότι σε αυτή τη χώρα υπάρχουν και τέτοια . Evil or Very Mad ...



Η πίστα για τους αρχάριους - ΕΡΜΗΣ . Διαθέτει άγκυρα.



Από το επίπεδο που βρίσκεται το τέλος του Αχιλλέα και η εκκίνηση του διπλής θέσης αναβατήρα "ΣΤΥΓΑ" και του αναβατήρα-"άγκυρα" "ΘΕΤΙΣ". Στο ίδιο σημείο είναι το πάνω Σαλέ(Αριστερά).



Το σημείο εκκίνησης της ΣΤΥΓΑΣ. Παρατηρήστε ότι αυτοί που ανεβαίνουν προς τις πιο προχωρημένες διαδρομές φορούν τα πέδιλα τους και δεν τα κρατούν στα χέρια. Θα δείτε ότι αρκετοί αρχάριοι στον ΑΧΙΛΛΕΑ παρακάτω δεν κάνουν το ιδιο. Έτσι εάν κάποιου του γλυστρήσουν από τα χέρια και από κάτω περνάει κάποιος χιονοδρόμος θα τα φορέσει ... κολλάρο !!!



Το πάνω Σαλέ για το οποίο σας μίλησα παραπάνω.



O αναβατήρας τύπου "άγκυρας" του αναβατήρα ΑΡΤΕΜΙΣ. Είναι πιο απότομη η κλίση απ' αυτήν που αποδίδει η λήψη.



Πίνοντας καφέ, ξεκουραζόμενος και απλώνοντας αντιηλιακό, στο πάνω Σαλέ. Αν κάποιος δεν είναι περιστασιακός χιονοδρόμος όπως εγώ, δεν διανοείται να ξεχάσει το αντιηλιακό στο σπίτι. Διακρίνεται μία από τις κόκκινες διαδρομές που κατεβαίνουν από το σημείο που υπάρχει το νεοεγκατεστημένο τηλεσκόπειο ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ.



Η εκκίνηση του αναβατήρα της ΣΤΥΓΟΣ



Ο αναβατήρας-"άγκυρα" που λειτουργεί παράλληλα του ΑΧΙΛΛΕΑ, με την ονομασία ΔΑΦΝΗ



Η πίστα των αρχαρίων με την αντίστοιχη άγκυρα(ΕΡΜΗΣ)
Οι γραμμές στο βουνό προέρχονται από προχωρημένους και δήθεν προχωρημένους χιονοδρόμους, που λαμβάνουν προσωπικά την ευθύνη και κινούνται εκτός πίστας με αποτέλεσμα κάποιες φορές να πέφτουν θύματα ατυχήματος.



Στο πρώτο στιγμιότυπο φαίνεται σε ποιό χρονικό σημείο ξεκινούν οι χιονοδρόμοι να κινούνται προς τον αναβατήρα, στο δεύτερο έχουν ακινητοποιηθεί στο προκαθορισμένο σημείο και περιμένουν και στο τρίτο στιγμιότυπο το κάθισμα έρχεται από πίσω τους χτυπάει ελαφρά και αναγκάζονται να καθίσουν σε αυτό !!



Η εκκίνηση του αναβατήρα ΑΧΙΛΛΕΑ



Πανοραμική από το κάτω σαλέ. Διακρίνονται οι δύο χαμηλότερου υψόμετρου αναβατήρες.(ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΔΑΦΝΗ)



Είναι η περιοχή που βρίσκεται από την άλλη πλευρά του χώρου στάθμευσης και στον οποίο γίνονται διαδρομές από αυτούς που ενοικιάζουν μηχανάκια χιονιού.



Όταν κάποιος κάνει ένα άθλημα, που εν πάσει περιπτώσει έχει κάποιο βαθμό επικινδυνότητας θα πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες ασφάλειας, ειδικά όταν δεν έχει εμπειρία και δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο εκπαίδευσης.
Ο κόσμος που είναι συγκεκντρωμένος βρίσκεται εξαιτίας κάποιου που κατέβηκε το βουνό από μη προβλεπόμενη διαδρομή και εκτός πίστας. Οι φήμες που διαδόθηκαν λίγο πριν φύγουμε αναφέρονταν σε τραυματισμό χιονοδρόμου στο λαιμό !!! ...



Δεν θεωρώ το σκι άθλημα μεγάλης επικινδυνότητας, αρκεί αυτός που θα ασχοληθεί μαζί του να γνωρίζει ότι χρειάζεται να είναι σε καλή φυσική κατάσταση, να μην κατεβαίνει διαδρομές που δεν είναι ανάλογες των ικανοτήτοτήτων του και να ξεκουράζει τα πόδια του ανά τακτά χρονικά διαστήματα .
Οφείλω να ομολογήσω από αυτά που γνωρίζω. ότι ο πιο συχνός τραυματισμός που συμβαίνει στους αρχάριους που θέλουν να κάνουν δύσκολα πράγματα χωρίς την απαραίτητη εμπειρία και "τριβή" με το άθλημα, είναι ο τραυματισμός στα γόνατα.

Κατά τα άλλα είναι από τις πιο όμορφες εμπειρίες που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (¶λλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Sat Mar 22, 2008 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Μιας και μιλάτε για το χιονοδρομικό καλαβρύτων, ας ποστάρω μια πανοραμική μου λίγο πριν απο τα χριστούγεννα!

http://www.fotothing.com/photos/5c6/5c6877bdb0313cce8e240bd1f8d3144e_9e0.jpg
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

2 φωτογραφίες απο το Καϊμακτσαλάν, η πρώτη με θέα:

http://img514.imageshack.us/img514/6873/356306ob2.jpg


Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr