stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 7:57 pm    Post subject: Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών Reply with quote

εγω παρουσιαστηκα ως στρατιωτης πεζικου στο Μεσολογγι,πηγα στο Γυθειο για εκπιαδευση,πρωτη μεταθεση στη Σαμοθρακη και μετα στο Νευροκοπι απο οπου απολυθηκα.
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 10:48 pm    Post subject: Reply with quote

Μηχανικό ήμουν... Ναύπλιο παρουσιάστικα, και απο εκεί στον 50ΛΜΧ στο Κουφόβουνο έξω απο το Δυδιμότοιχο.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

Παρουσιαστηκα Κορινθο το Γεναρη του '98 (πεζικο) και εν συνεχεια με εστειλαν 8 μηνες Σαμο. Το τελευταιο οκταμηνο το περασα στο κεντρο νεοσυλλεκτων στο Κιλκις.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

Παρουσιάστηκα Κιλκίς το 97 , μετά πήγα Έβρο , Ξάνθη στο ΛΥΒ, επιστροφή στον Έβρο, και μετά 15Ταξιαρχία στην Καστοριά απο όπου και απολύθηκα.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Aug 01, 2005 10:04 am    Post subject: Reply with quote

Μπορεί να με θεωρήσετε στρ@$%λο και υπερβολικό αλλά θα πω αυτό: Αποφύγετε να αναφέρετε πολλές λεπτομέρειες από τη θητεία σας. Δεν λέω ότι "αυτοί" που ενδιαφέρονται να αντλήσουν πληροφορίες για ελληνικές στρατιωτικές μονάδες και στρατιωτικές δομές, δεν μπορούν να τις βρουν από αλλού αλλά ας πληρώσουν για αυτό από υπερδυνάμεις που μπορούν να τους τις παράσχουν.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Back to top
View user's profile Send private message
adonis
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 88

PostPosted: Mon Aug 01, 2005 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Παρουσιάστηκα τον Ιανουάριο του 1999 στον Αυλώνα Αττικής (ΤΘ), 258 σειρά, όπου και έμεινα για 4 μήνες .
Μετά μετατέθηκα στην Ξάνθη (22 ΕΜΑ) για 9 μήνες .
Τέλος τους τελευταίους 5 μήνες υπηρέτησα στην (9η ΕΜΑ) στο Αμύνταιο Φλώρινας !!!!!!

Sad Sad Sad Sad Sad

Με λίγα λόγια ............ χάλια.........!!!!!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Aug 01, 2005 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

ρε losada δεν ειναι διαβαθμισμενες πληροφοριες αυτες!εξαλλου ολοι βρισκομαστε στην εφεδρεια πια!!! Very Happy
αν και απο ο.τι βλεπω κανενας μας δεν ειχε βισμα!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Tue Aug 02, 2005 10:25 am    Post subject: Reply with quote

Σειρά: 99Β' (259)
Έχουμε και λέμε:

Βασική, ειδικότητα και ΛΥΒ: ΚΕΥΠ Λαμία (5 μήνες)
Μονάδα: 31 ΤΥΠ Φέρρες -Καβησός (9 μήνες)
Απόλυση: ΕΠΥΕΘΑ (4 μήνες)

(Ναι είχα ένα βυσματάκι το οποίο όμως δεν το χρησιμοποίησα παρά μόνο για την μετάθεση στο ΕΠΥΕΘΑ Embarassed. Όσο αφορά την υπόλοιπη θητεία, οι 9 μήνες στον Έβρο ήταν μια χαρά: Κόσμος στο Λόχο, 1-1 ή και 2-1, εκτός από τις περιόδους με τα γκρουπ των αδειών, χαβαλέδες-ασκήσεις-παρεξηγήσεις, όλα στο πρόγραμμα. Και η Θράκη υπέροχη! Κάποια στιγμή θα επιστρέψω. Νομίζω ότι όποιος δεν πάει στον Έβρο δεν καταλαβαίνει πραγματικά τι θα πεί Στρατός, σε όποιο Σώμα και αν ανήκει! Οι χειρότεροι μήνες μου ήταν ο 3ος και ο 4ος στο Κέντρο μέχρι να ορκιστεί η επόμενη σειρά! Χάλια! Εμπλοκή, κακό κλίμα, ρουφιανιά και κακοί συνάδερφοι παραμένοντες-η πλειοψηφία τουλάχιστον)
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Aug 02, 2005 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ήμουν σειρά 00 Ε' (268) (η τελευταία σειρά που έκανε πλήρες 18μηνο)

Παρουσιάστηκα Λαμία στο ΚΕΥΠ (σώμα υλικού πολέμου)
Μετάθεση στην 389 ΠΑΠ στην Ξυλαγανή Ροδόπης για το 9μηνο και ενδιάμεσα εκπαίδευση ένα μήνα στο Βανιάνο της Ξάνθης.
Νέα μετάθεση στο Πολύκαστρο Κιλκίς στο 33 ΤΥΠ (χυμείοοοοοοοο)
Απόσπαση στη μονάδα μουσικής της Β΄Μεραρχίας στην Έδεσσα μέχρι την απόλυσή μου. Τελικά μάλλον δεν άξιζε όμως τον κόπο αφού είχε πολλές υπηρεσίες - και φύλαξης της μονάδας και μουσικές. (πήγα όμως και δύο φορές Κόσοβο με λεωφορείο για μουσική υπηρεσία αφού η Ταξιαρχία του Κοσόβου ανήκει στη Β' Μεραρχία!)

Μουσική υπηρεσία σημαίνει ταμπούρλο στη σημαία κάθε Κυριακή, στις παρελάσεις και στις επιθεωρήσεις και βιολί στη λέσχη όποτε ήθελαν διασκέδαση οι καραβανάδες. (Χάνεις και όλες τις γιορτές - Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά κλπ μέσα)
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Aug 03, 2005 5:42 am    Post subject: Reply with quote

Rohan wrote:
Μονάδα: 31 ΤΥΠ Φέρρες -Καβησός (9 μήνες)

@ Rohan, το 31 ΤΥΠ είναι στο στρατόπεδο που βρίσκεται ανάμεσα σε Φέρρες και Καβησό;
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 4:12 am    Post subject: Reply with quote

GΙΟΙ «ΕΧΟΝΤΩΝ» οι 10 που εντοπίστηκαν τώρα και καλούνται στο Στρατό Κι άλλες απαλλαγές - μαϊμού
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 9:29 am    Post subject: Reply with quote

τι να πεις!!εδω αλλοι εβαζαν βισμα για να παρουν δευτερη ειδικοτητα και να εξασφαλισουν καλυτερη θητεια.μια φορα ενω ημουν σκοπος βλεπω ενα λοχια απο το λοχο υποστηριξης ταγματος-δηλαδη βαρεοπλιτη-να κανει βολτες με μια καναδεζα.του λεω τι γινεται?μου λεει παιρνω δευτερη ειδικοτητα οδηγος αυτοκινητου.μετα απο λιγες μερες πηρε αποσπαση στη μεραρχια και εγινε οδηγος του ταξιαρχου!!!ασε που τα περισσοτερα ορθοπεδικα Ι ειναι μουφα!!
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Εξοργιζομαι αφανταστα οταν διαβαζω τετοια νεα Evil or Very Mad . Ειναι πραγματικα απιστευτη η δειλια αυτων των ανθρωπων. Ναι για δειλια προκειται! Δηλαδη θα τους επεφτε ο κ*$%ς αν πηγαιναν να κανουν κανονικη θητεια οπως τοσοι χιλιαδες αλλοι. Και το χειροτερο ειναι, και ειμαι σιγουρος για αυτο, οτι θα κοκορευονταν στους φιλους τους για τα κονε που εχουν και για το πώς «κατορθωσαν» να παρουν την απαλλαγη.

Γενικα χανω μεγαλο μερος της εκτιμησης μου για οσους ψαχνουν απεγνωσμενα για βισματα ποσο μαλλον για καποιους σαν αυτους στο αρθρο. Μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν ακουω καποιον που μπηκε βισματικα στην αεροπορια να παραπονιεται διοτι ο ταδε παιρνει 15 μερες αδεια το μηνα ενω αυτος μονο 10 οταν ο θειος μου υπηρετησε 4 χρονια και πηρε ολες και ολες 8 μερες αδεια!!!!!!

Για ενα πραγμα ειμαι περηφανος οσον αφορα τη στρατιωτικη θητεια μου: οτι αν και βρεθηκε βισμα μετα απο 10 μηνες αποφασισα να μη το χρησιμοποιησω. Ενιωσα αφανταστη ντροπη να γυρισω στην Αθηνα ως καποιος που δε μπορουσε να ολοκληρωσει τη θητεια του οπως τοσοι αλλοι μη βισματουχοι. Ηταν θεμα ακεραιοτητας και δε το μετανιωσα ποτε παρολο που ειχα σχετικα μαυρη θητεια (εκανα 942 μετρημενες ωρες σκοπια αν και ημουν λοχιας και αργοτερα επιλοχιας, και μεχρι τη τελευταια μερα της θητειας με στελνανε να εκπαιδευσω τους νεοσυλλεκτους στις βολες).

Και οχι, δεν ειμαι στρατοκαυλος. Καμια σχεση. Απλα ειδα το στρατο ως ευκαιρια να τεσταρω τον εαυτο μου και τις αντοχες μου. Για μενα ο στρατος ηταν ενα απο τα καλυτερα πραγματα που μου συνεβησαν διοτι με εκαναν να εκτιμησω τη πολιτικη ζωη πολυ περισσοτερο. Μου εδωσε επισης την ευκαιρια να γνωρισω ατομα που ποτε δε θα γνωριζα οπως εκεινο τον νεαρο απο τη Μυκονο που ηταν ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος στον ελληνικο στρατο. Οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε: «φιλε, εγω καθε μερα δουλευα στην οικοδομη και μολις τελειωνα ετρωγα και πηγαινα να δουλεψω στο μπαρ. Βλεπεις ο πατερας μου πεθανε νεος και ειχα πολλες υποχρεωσεις. Εδω τωρα ειναι παραδεισος». Respect... Rolling Eyes

Για να τελειωνω, ο στρατος δεν ειναι χασιμο χρονου...τουλαχιστον αν δε θελεις να τον δεις ως τετοιο. Καθε διαφορετικη εμπειρια σου δινει κατι το οποιο αργοτερα θα αποδειχθει χρησιμο. Ας σταματησουν λοιπον οσοι κλεγονται που πρεπει να υπηρετησουν και ας διαβασουν λιγο ιστορια για να συνειδητοποιησουν ποσο τυχεροι ειναι που ζουν στο σημερα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να πάω στρατό αφου δεν νιώθω την Ελλάδα πατρίδα μου...Πως να το κάνουμε, ακούω τον εθνικό ύμνο και δεν νιώθω τίποτα...πως θα υπερασπιστώ την χώρα αν δεν την αγαπάω?(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την σέβομαι)...Ίσως επειδή γεννήθηκα, έζησα και ζώ μεγάλα διαστήματα στο εξωτερικό, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τους Έλληνες του εξωτερικού όταν παθιάζονται όταν λένε κάτι κακό για την Ελλάδα(σε σημείο φανατισμού(εθνικισμού κλπ)). Πολύ απλά δεν νιώθω την χώρα αυτή πατρίδα μου, αλλά θα πρέπει να πάω στράτο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα γίνω σαν αυτούς που αναφέρει ο Dimiskour . Αφού πρέπει να πάω θα πάω...
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Den tin agapas

a) apo adidrasi
b) logw politikwn pepithisewn
c) epeidi exeis zisei kai megalosei allou, opote eisai pio poly demenos me tin alli xwra
Rolling Eyes Rolling Eyes Question Question
oti kai na apantiseis ap afta ta 3 einai sevasto, alla fadazomai oti kapoios logos tha yparxei, alliws mou fainetai poly periergo Cool Confused
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:43 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως διαφωνώ κάθετα με τον dimiskour. Προσωπικά για μένα ήταν φοβερό χάσιμο χρόνου, μια πολύ άσχημη και ανιαρή περιόδος της ζωής μου. Μοναδικό καλό (πολύ καλό) οι καλοί φίλοι που έκανα εκεί και οι εμπειρίες που κέρδισα.
Κατα τ' άλλα πολύ κόμπλεξ εκεί μέσα, πολύ ηλίθιο τρέξιμο, πολύ λίγος ύπνος για το τίποτα κλπ κλπ. Να ταλαιπωρούμαστε για κάποιο σκοπό να το καταλάβω, να ταλαιπωρούμαστε εκεί μέσα χωρίς κανένα λόγο (μάζευε πχ πευκοβελόνες ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο) δεν μπορώ να το χωνέψω. Ίσως επειδή δεν υπηρέτησα σε μάχιμο πόστο οι εμπειρίες μου να αφορούν την πλευρά του στρατού που έχει να κάνει μόνο με την αγγαρεία και τη βλακεία.
Για τα βύσματα, μπορώ να πω ότι και μένα με ενοχλεί, ομολογώ ότι προσπάθησα να τα χρησιμοποιήσω στη μετάθεση για να έρθω Θεσσαλονίκη αλλα δεν κατάφερα κάτι. Και νομίζω ότι όλοι μας όσοι πήγαμε στο στρατό κάποια στιγμή μέσα στην απόγνωσή μας πήραμε τηλέφωνο τους δικούς μας για να βρούνε κανά βυσματάκι να μας βολέψει.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

kostya wrote:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να πάω στρατό αφου δεν νιώθω την Ελλάδα πατρίδα μου...Πως να το κάνουμε, ακούω τον εθνικό ύμνο και δεν νιώθω τίποτα...πως θα υπερασπιστώ την χώρα αν δεν την αγαπάω?(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την σέβομαι)...Ίσως επειδή γεννήθηκα, έζησα και ζώ μεγάλα διαστήματα στο εξωτερικό, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τους Έλληνες του εξωτερικού όταν παθιάζονται όταν λένε κάτι κακό για την Ελλάδα(σε σημείο φανατισμού(εθνικισμού κλπ)). Πολύ απλά δεν νιώθω την χώρα αυτή πατρίδα μου, αλλά θα πρέπει να πάω στράτο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα γίνω σαν αυτούς που αναφέρει ο Dimiskour . Αφού πρέπει να πάω θα πάω...


o ellinas tou exoterikou, an mou epitrepete, vriskete anamesa se xenous, ke idika an den ine atomo me dinata epihirimata tha thigete efkola gia tin patrida kai tha niothei meionektika ston xeno, idika epidi min xehname i ellada ine mikri hora ke ektos apo tin istoria sta ipolipa distihos den borume efkola na anametrithoume me ton xeno, an kai kaliterevoun ta pramata. opote ayto odigei polous sto na ginonde mehri kai grafikoi oson afora tin iperaspisi tis patridas sto exoteriko.

pros theu den enoo kanenan sto forum, afou edo milame me epihirimata, idika an deite ellines tou exoterikou pou den ehoun erthei pote stin ellada iparhoun periptoseis pou pragmatika pistevoun pos stin ellada iparhei o paradeisos i pios xerei ti......ine anthropino o kathenas na min borei na dehete tin pragmatikotika idika apenandi ston xeno.(edo gnorisa mehri kai atoma pou pistevan pos i mesi anatoli mas klevi ti oli musiki......enoondas ta tragudia ton pandazi ke sia, tria pulakia kathonde....)

oson afora ton strato, den eho paei akoma, ala osous xero sigora den vgikan kaliteri...ena 60% vgikan ipervari(kai den ihan vismata), kai kapoi gnosti idan kai gero xilo na pefti sto strato xiras opou beni kathe karidias karidi kai to narkotiko pefti sinefo....

apoki ke pera ondos apoti mu lene mathenis na xipnas, pitharhia, klp. ala ta ipolipa de xero kata poso ine hrismia kai ti hrisi ehun afti i anthropi stin simerini mahi...

afisti pou kathe karidias karidi ehei tin efkeria na to pexei exousia molis pari vathmo....

palia o stratos se ekpedeve gia tin mahi, simera pistevete pos borite na prosferete se kati?...de xero...

prosopika ime enandion pandos tou stratou kai ton "stratokavlon" /fanatismou ala me ola afta pou ginonde distihos hriazete ala den xero an afti i morfi ine akrivos oti pio hrisimo....peite mou eseis?
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
oson afora ton strato, den eho paei akoma, ala osous xero sigora den vgikan kaliteri...ena 60% vgikan ipervari(kai den ihan vismata)

Αληθεύει εν μέρει, για το λόγο ότι παλαιότερα που υπήρχε μεγαλύτερη διάρκεια θητείας με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ "παλαιότεροι" αλλά και "νέοι" στρατιώτες. Οι πρώτοι, 3-4 μήνες πριν απολυθούν κάνανανε ελάχιστη εκπαίδευση και ασχολούνταν με θαλαμοφυλίκια και ημερήσιες σκοπιές(Ο παλιός είναι αλλιώς). Αυτό το πρόβλημα θα ισχύει και τώρα ωστόσο έχει μειωθεί δραστικά λόγω της μείωσης της θητείας, για το πολύ απλό λόγο ότι δεν προλαβαίνει να παλιώσει κανένας Laughing

Quote:
kai kapoi gnosti idan kai gero xilo na pefti sto strato xiras opou beni kathe karidias karidi

Αυτό δεν ισχύει (πλέον). Ίσως υπήρχαν κάποια περιστατικά κατά την βασική εκπαίδευση των στρατονόμων το 80-90. Σίγουρα υπάρχουν ακόμα και σήμερα (σε μικρό βαθμό) στις ειδικές δυνάμεις παντός είδους. Aυτοί που εισέρχονται όμως μπαίνουν εθελοντικά Idea και εν μέρει επιζητούν τις xtreme καταστάσεις.

Quote:
kai to narkotiko pefti sinefo....

Γιατί στη γειτονιά μου τι κάνει ; Λογικό είναι ότι θα υπάρχουν και αυτοί οι τύποι αφού είναι κομάτι της κοινωνίας μας και αναγκαστικά περνάνε και από το στρατό.

Quote:
ala ta ipolipa de xero kata poso ine hrismia kai ti hrisi ehun afti i anthropi stin simerini mahi...
afisti pou kathe karidias karidi ehei tin efkeria na to pexei exousia molis pari vathmo....


Αυτό είναι άλλο ένα δίδαγμα της θητείας και της ζωής μας παράλληλα. Τουλάχιστον στην Ελλάδα ! Προετοιμάζεσαι για να βλέπεις τις αδικίες της καθημερινότητας και να τις υπομένεις. Να είσαι λίγο πιο χοντρόπετσος απ ότι ήσουν όταν κατατάγηκες. Πόσσες φορές έχουμε δει ένα προυστάμενο μας και να διαφωνούμε κάθετα με αυτό που ακολουθεί στο τρόπο της δουλειάς του αλλά παρόλαυτα το ακολουθούμε για να μην χάσουμε τη δουλειά μας Wink Evil or Very Mad

Αλήθεια θυμάστε, υποθέτω, που εξοργιζοσασταν από ένα ή 5 "Χλαπάτσες" που βρίσκονταν διαρκώς στην αραχτή ενώ κάποιοι άλλοι μαζί και εσείς κάνατε "χαμηλές πτήσεις" κουβαλώντας ξύλινα κασόνια στο δρόμο προς ένα πεδίο βολής. Μήπως δεν είδατε ΞΑΝΑ ένα άλλο "Χλαπάτσα" συνάδελφο σας, στο περιβάλλον εργασίας σας να "δουλεύει" το κόσμο και όχι να εργάζεται όσο σκληρά εργάζεστε εσείς ;; Υπομένετε όμως ως ένα σημείο αυτή τη κατάσταση γιατί τον βλέπετε και "συνεργάζεστε" Evil or Very Mad Embarassed μαζί του για να συνεχίσετε να είστε στο εργατικό δυναμικό της χώρας και όχι στους άνεργους.

Ο στρατός για μένα πέρα του ότι είναι αναγκαίος για τη χώρα μας (Αχ γιατί να μην είναι η χερσόνησος του Αίμου μεταξύ Ισπανίας και Κορσικής ; ) , είναι ένα σχολείο που σε προσγειώνει στη πραγματικότητα της ζωής. Μέχρι εκείνη τη στιγμή ονειροπολείς και φαντάζεσαι για τη ζωή σου και τι καλά που θα περάσεις ...

Κυρίως σου μαθαίνει:

Πως ένας "συνάδελφος" που πιστεύει ότι είναι πιο έξυπνος απο σένα και δεν καταδέχεται να κάνει αυτό που κάνεις εσύ, γίνεται λουφαδόρος ή ρουφιάνος(τώρα θα σας δείξω θα δείτε τι θα πάθετε Twisted Evil ) και παύεις να τον θεωρείς πλέον ... ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ

Τώρα για το αν γίνεσαι άντρας στο στρατό, αυτό δεν το σχολιάζω ιδιαίτερα... Καθένας είναι ότι γεννιέται και ότι γίνεται μέχρι την εφηβεία του.


Last edited by losada7 on Fri Aug 05, 2005 10:23 pm; edited 7 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

na prostheso pos i sinthikes den ine panda i pio igeines, opos 15 atoma otan pinun apo 1 boukali px. ke ise telefteos den se kanei andra se stelni sto nosokomeio....


pandos ida ke atoma pu xipnagane stis 12 panda ke meta to srato strosane....ala arhisan ke to narkotiko vevea kapos...

pandos epidi den eho paei i gnomi mou vasizete se exoterikous paragondes ala genika den ine ke i kaliteri, ke pistevo gia na gineis andras den hriazete na sou kopsoun tin duleia/spudes oute theorite andras enas px. tipos pou borei kai na ine ipervaros pou odeigei jeep gia 8 mines....i epidi ekane skopies.

sevasmos omos epidi itan diskoli duleia kai ipiretei kai tin patrida se diskoles stigmes.
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Tzinos wrote:
Den tin agapas

a) apo adidrasi
b) logw politikwn pepithisewn
c) epeidi exeis zisei kai megalosei allou, opote eisai pio poly demenos me tin alli xwra
Rolling Eyes Rolling Eyes Question Question
oti kai na apantiseis ap afta ta 3 einai sevasto, alla fadazomai oti kapoios logos tha yparxei, alliws mou fainetai poly periergo Cool Confused


Χμ, τίποτα απ'όλα αυτά, αλλα μπορεί και λίγο απ'ολα. Να εξηγήσω τι εννοώ. Από αντίδραση λόγω των διάφορων προβλημάτων( θυμάμαι έναν καθηγητή μου που έλεγε, "εσείς μπορεί να αγαπάτε την Ελλάδα, αυτή όμως όχι", anyway) . Αυτά τα προβλήματα όμως τα έχει κάθε χώρα και όχι συγκεκριμένα η Ελλάδα. Λόγω πολιτικών πεπιθήσεων? όχι δεν είμαι ούτε αναρχικός ούτε κάτι τέτοιο(αν αυτό εννοείς). Όσο για το c) δε ξέρω...δεν είμαι δεμένος με καμία χώρα...
Συμπέρασμα, δεν υπάρχει κάποιος λόγος, ίσως είναι ένα μίγμα όλων αυτών..
Είμαι ο μόνος? Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Aug 06, 2005 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Μην τρελένεσαι ιδιαίτερα γι αυτό Laughing Έχω ένα ξάδερφο που έχει φάει "μισό" σπίτι στα πέρα δώθε με τα αεροπλάνα. Ακόμα δεν μπορεί να κατασταλάξει που θα ζήσει και θα δουλέψει. Όπως μου λέει ... η πατρίδα του μάλλον είναι τα ... αεροπλάνα Laughing Laughing Το κόβω γιατί ξέφυγα από το θέμα Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Sat Aug 06, 2005 3:01 am    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
kostya wrote:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να πάω στρατό αφου δεν νιώθω την Ελλάδα πατρίδα μου...Πως να το κάνουμε, ακούω τον εθνικό ύμνο και δεν νιώθω τίποτα...πως θα υπερασπιστώ την χώρα αν δεν την αγαπάω?(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την σέβομαι)...Ίσως επειδή γεννήθηκα, έζησα και ζώ μεγάλα διαστήματα στο εξωτερικό, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τους Έλληνες του εξωτερικού όταν παθιάζονται όταν λένε κάτι κακό για την Ελλάδα(σε σημείο φανατισμού(εθνικισμού κλπ)). Πολύ απλά δεν νιώθω την χώρα αυτή πατρίδα μου, αλλά θα πρέπει να πάω στράτο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα γίνω σαν αυτούς που αναφέρει ο Dimiskour . Αφού πρέπει να πάω θα πάω...


o ellinas tou exoterikou, an mou epitrepete, vriskete anamesa se xenous, ke idika an den ine atomo me dinata epihirimata tha thigete efkola gia tin patrida kai tha niothei meionektika ston xeno, idika epidi min xehname i ellada ine mikri hora ke ektos apo tin istoria sta ipolipa distihos den borume efkola na anametrithoume me ton xeno, an kai kaliterevoun ta pramata. opote ayto odigei polous sto na ginonde mehri kai grafikoi oson afora tin iperaspisi tis patridas sto exoteriko.


Φίλε billy8181 αυτό που περιγράφεις ονομάζετε σύμπλεγμα κατωτερότητας, το οποίο δεν είναι γνώρισμα συγκεκριμένης φυλής η έθνους. Λίγο πολλή διάφοροι άνθρωποι σε όλον τον κόσμο έχουν αυτό το σύμπλεγμα.

Άλλος νιώθει μειονεκτικά επειδή είναι κοντύτερος από τους γύρω του.

Άλλος νιώθει μειονεκτικά επειδή είναι φτωχός ενώ η γύρω του είναι ευκατάστατοι.

Άλλος νιώθει μειονεκτικά επειδή είναι λιγότερο όμορφος από τους γύρω του.

Άλλος νιώθει μειονεκτικά επειδή είναι υπέρβαρος.

Άλλος νιώθει μειονεκτικά επειδή ζηλεύει η θαυμάζει σε υπερβολικό βαθμό τα έργα των άλλων ( γείτονας , άλλη χώρα ) και μη έχοντας να δήξη ανάλογα έργα ώστε να υπερηφανευτεί, νιώθει μειονεκτικά. Στην ουσία πληγώνετε ο υπέρμετρος εγωισμός ( μέγα πηγή κακών ) του.

Εδώ Άγιοι της εκκλησίας μας, πνευματικοί γίγαντες, ποτέ δεν εκφέρανε λόγους υπερηφάνειας, που θα μπορούσαν κάλλιστα να έλεγαν ότι «εγώ είμαι έτσι, είμαι αλλιώς, κάνω θαύματα, μιλάω με τον Θεό, βοηθάω τους φτωχούς και και και…»


Λέει ένας στίχος::

«Οι περήφανοι θα ταπεινωθούν από τον Χριστό
οι ταπεινοί θα εξυψωθούν από τον Χριστό»


Ελπίζω να έχω την κατανόηση της αγοράς δια το άνωθεν εκτός θέματος μήνυμα.

Ευχαριστώ.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Aug 06, 2005 10:37 am    Post subject: Reply with quote

file konstantinoupolis nomizo ine olofanero pos sto telos milame gia simblegma katoterotitas, enoite pos den milaga mono gia ton ellina ala mias ke o proigumenos filos anarotiotan gia ton ellina, apandisa gia afton ala kai gia ta mikra krati genika. sigura den ine o monos. den ine omos kati pou ehei mono sigekrimenos anthropos, ke de milame gia pahisarkia i emfanisi, milame gia tin hora tou kathenos, kai pistevo i polites mikron i ligotero aneptigmenon kraton to pernun pio egoistika gia na iperaspistoun tin hora tous gnorisondas pos den ehoun epihirimata distihos.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Aug 06, 2005 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Πραγματικά δεν ξέρω που να μεταφέρω τα προηγούμενα εκτός θέματος μηνύματα Rolling Eyes
Για να μην κάνουμε χάλια το topic θα παρακαλέσω να μην ξαναγραφεί μήνυμα εκτός του θέματος μας(Που υπηρετήσατε τη θητεία σας ; )
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 1:38 am    Post subject: Reply with quote

Φευγω μεθαύριο για το 563ΤΠ της Νιγρίτας...Άντε να δούμε... Πάντως, όπως και να έχει, δεν νομίζω οτι ο στρατός, στην σημερινή του μορφη, σε κάνει άντρα (αν είναι δυνατόν!) Άντε και μετά την ορκωμοσία θα σας έχω φρέσκιες εμπειρίες από πρώτο χέρι...

(ένα mp3 player που έχω να το πάρω ή θα μου το βουτήξουν?)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Next
Page 1 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr