stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ οδήγησα άρμα μέχρι και σε νυχτερινή άσκηση χωρίς να έχω οδηγήσει ούτε μηχανάκι πρίν.
Και όταν λέμε λεωνίδας ενοούμε αλλαγή ταχύτητας με διπλοσυμπλεξία και 18τόνους βάρος.
Και προσωπικά δεν έχω όρεξη να ασχολούμε με γρασαδόρους (σχεδόν τη μισή μου θητία την έφαγα στα γράσα Evil or Very Mad , την άλλη μισή στα γραφεία με την αξία μου που τα πηγαίνω καλύτερα Cool )

Το αποτέλεσμα ήταν να τρακάρω με άλλο άρμα Laughing να ρίξω μια κολλόνα σε ένα όρχο Laughing και παραλίγο να πάρω μαζί μου στη κόλαση άλλους 6 φαντάρους αφού σε μια ανηφόρα κόλοσε το άρμα και πηγαίναμε πίσω πρός ένα γκρεμό. Laughing
To βιογραφικό μου λέει και άλλα. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Den einai logikh na pame strato giati ta kapsonia ginontai me kapoio skopo. Ki emena me xwnei o dieythynths sthn klinikh kathe mera, ti shmainei, oti oloi prepei na perasoun apo nosokomeio;;;;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ κι εγώ με την υποχρεωτική στράτευση στα 18. Έτσι θα μπορούσε και η θητεία να μειωθεί έως τους 6 μήνες. Υπάρχει υπαρκτό παράδειγμα, η Κύπρος.Μια χαρά ξεμπερδεύουν οι Κύπριοι με την θητεία τους και μετά ο ορίζοντας είναι ανοιχτός, για σπουδές, καρριέρα, μετανάστευση, οικογένεια κ.λ.π. Όλα τ'άλλα είναι δικαιολογίες.

Για το ιδεολογικό θέμα της στράτευσης, του επαγγελματικου στρατου, της χρησιμότητας της θητείας κλπ., όπως έγραψα και σε προηγούμενο πόστ, η θητεία είναι αναγκαία, γιατί η Ελλάδα περιβάλλεται από τους γείτονες που περιβάλλεται. Πρέπει όλοι οι Έλληνες, ανεξαιρέτως, να έχουν κάποιου είδους στρατιωτική εμπειρία, γιατί απλούστατα, κάποια στιγμή, όσο απίθανο κι αν φαντάζει σε αρκετούς, μπορεί να τους φανεί χρήσιμη. Επαγγελματικό αμιγώς στρατό έχουν οι χώρες οι οποίες ουσιαστικά δεν αντιμετωπίζουν καμιά στρατιωτική απειλή, και ο στρατός τους είναι όργανο προβολής ισχύος και διασφάλισης οικονομικών συμφερόντων. Και επειδή επιπλέον, η χώρα μας δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να συντηρεί επαγγελματικό στρατό 95.000 ατόμων (τόσοι μας χρειάζονται σύμφωνα με τις τελευταίες επίσημες μελετες του ΥΕΘΑ) η θητεία είναι μονόδρομος.
35.000 στρατό θα χρειαζόμασταν αν είμασταν Ελβετία (στην οποία παρεπιπτώντως όλοι οι πολίτες εκπαιδεύονται συνεχώς και θεωρούνται έφεδροι) ή Νορβηγία.

Και στην τελική παρ'όλα τα προβλήματα που έχει μοιραία, ως τμήμα του Ελληνικού Κράτους και κομμάτι της κοινωνίας μας, ο Στρατός είναι ένα από τους τελευταίους θεσμούς στην πατρίδα μας, που ορισμένα πράγματα λειτουργούν και υπάρχει κάποιο αίσθημα οργάνωσης και (επιφανειακής έστω) πειθαρχίας. Επαναλαμβάνω: Παρ'όλα τα προβλήματα, έχουμε αξιοπρεπείς και υπολογίσιμες ένοπλες δυνάμεις. Αλλιώς κάποιοι γείτονες μας θα είχαν αποθρασυνθεί ακόμη περισσότερο.
Ωραίες είναι οι φιλοσοφικές αναζητήσεις από την Εσπερία (με προσωπικού συμφέροντος προέλευση συχνά) αλλά όσο σοκαριστικό και αν είναι για κάποιους, "εδώ (ακόμη)είναι βαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε".

Δεν πειράζει, κοιτάξτε να είστε χρήσιμοι για την πατρίδα απ' όπου κι αν βρίσκεστε. Πάντα κάποιοι "παλιοέλληνες" θα υπάρχουν στο μητροπολιτικό έδαφος, για να πάρουν τα όπλα και να το υπερασπιστούν όταν χρειαστεί "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι" (το έγραψα σωστά Υ ; ).
Χωρίς να υπολογίζουν "σπουδές", "καρριέρες" και "χαμένα χρόνια".


Last edited by Rohan on Fri Sep 23, 2005 1:33 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Συμφωνώ κι εγώ με την υποχρεωτική στράτευση στα 18. Έτσι θα μπορούσε και η θητεία να μειωθεί έως τους 6 μήνες.


Sumfwno apoluta.

Gia ta upoloipa kalutera na min to shzhtisoume, den tha vgaloume akrh.
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Koita Rohan, proerxomai apo oikogeneia stratiwtikwn ki epeidh exw dei kapoia pragmata ontas mesa sta pragmata, mporw na sou pw, pws h ideologia den einai ayth th stigmh to dynato mas shmeio.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:47 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Αλέκος:

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά η αναφορά μου σε "ιδεολογία" δεν αφορούσε στα κίνητρα που πρέπει να έχει κάποιος για να θέλει να στρατευτεί ή να υπηρετήσει με ευσυνειδησία όντως ήδη στρατευμένος.
Περισσότερο αναφερόμουν στην ιδεοληψία της αποφυγής ενός χρέους, της απαξίωσης κάποιων αξιών,συχνά με θεωρητικές επικλήσεις, που κρύβουν όμως ατομικό συμφέρον και νοοτροπία "μηδενικού κόπου", καμουφλαρισμένες ως προσωπικά-επαγγελματικά-οικογενειακά "εμπόδια". Συχνά, πηγάζουν από το (φυσικό) φόβο για το άγνωστο και το αβίωτο, ενισχυμένο ενίοτε και από τη προσωπική δειλία.
Όχι, ένα θέμα σαν τη στράτευση δεν πρέπει να θεωρείται από μια ιδεολογική σκοπιά. Υπάρχει μια άλλη γοητευτική, σχεδόν μαγική, λέξη, που στην σύγχρονη Ελλάδα τείνει να εξευτελιστεί:

Καθήκον

Edit:Μην παρεξηγηθώ, τα σχόλια μου είναι γενικά δεν απευθύνονται κάπου.


Last edited by Rohan on Fri Sep 23, 2005 1:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Υ.Γ. exit αφού δεν ξέρεις τι μηλάς ?


Αν εσύ ο ίδιος το τηρούσες αυτό, θα έπρεπε να έχεις καμιά 150αριά posts. Και τις νουθεσίες κράτα τις για τον εαυτό σου. Άντε, γιατί το έχουμε παραχέσει.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

Τι σε πήραξε? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ki egw ROHAN den apeythynomoun kapou sygkekrimena, symfwnw me thn ennoia tou kathikontos, alla pisteyw oti mporei o kathenas mas na thn vgalei kai kapou allou, p.x. sth douleia tou, sthn oikogeneia, stous filous tou.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ευτυχώς φίλε μου που σα πολίτες κάνουμε το καθήκον μας εν καιρώ ειρήνης, σε οποιοδήποτε τομέα...και θα έπρεπε ν΄ανησύχήσω για το αν καταφέρω να εξαντλήσω το καθήκον μου σε έναν πόλεμο που δε ξέρω πότε θα γίνει ή αν γίνει καν ποτέ...
Ενας καλός σύγχρονος στρατός χρειάζεται και μάγειρες, και γιατρούς....κλπ κλπ και επαγγελματίες στρατιώτες. Η εξειδίκευση είναι παραγματικότητα και στο στρατό...όλα τ΄άλλα είναι ουτοπία. Μην ανησυχείτε, και αν γίνει πόλεμος θα καταφέρω να καλύψω όλα τα κενά της εκπαίδευσής μου...

Τέλοσπαντων, διαβάζοντας όσα post γράφτηκαν τελευταία αντιλαμβάνομαι αρκετή πικρία...που συγχρόνως εκπέμπει και κάτι το προσβλητικό προς όλους όσους δεν είχαν την ατυχία να ¨τιμωρηθούν¨...
Αφού λοιπόν θα υποστώ μια τέτοια απώλεια, εγώ ένας χέστης (από αυτούς που τα βρήκαν εύκολα στο εξωτερικό... Exclamation )που δε θα ρίξω άρματα σε κολώνες και δε ¨φάω καψόνια¨...και που ποτέ μου δε θα μάθω την βαθύτερη έννοια της λέξης ¨καθήκον¨...αποχωρώ από τη συζήτηση γιατί η έλλειψη εμπειριών δε μου επιτρέπει να την παρακολουθήσω πια...

Wink


Last edited by Giannis on Fri Sep 23, 2005 2:31 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω με τον Rohan.

Προσωπικα διακρινω δυο ειδων Ελληνες του εξωτερικου....πρωτον αυτοι που γνωριζαν οτι επρεπε να πανε στρατο αλλα ειπαν "ασ'το μωρε για την ωρα, ας βρω μια δουλιτσα τωρα που τελειωσα το πανεπιστημιο και βλεπουμε αργοτερα για στρατα και τετοια". Η δευτερη κατηγορια ειναι αυτοι που τελειωσαν το πανεπιστημιο και ξαφνικα τους παρουσιαστηκε μια τρομερη επαγγελματικη ευκαρια ως μαννα εξ ουρανου. Αποφασιζουν να την ακολουθησουν διοτι δε τις πετας ετσι αυτες τις ευκαιριες.

Ξαφνικα και οι δυο ειναι 35 χρονων, βολεμενοι και με παιδια. Για τον πρωτο δε βρισκω καμια δικαιολογια. Θα μπορουσε να ακολουθησει ενα διαφορετικο προγραμμα, οπως π.χ. εγω που επειδη αποφασισα οτι ηθελα να δουλεψω στο εξωτερικο, πηγα πρωτα στρατο και μετα εφυγα για μεταπτυχιακο.

Οπως λεει και ο Rohan ζουμε στη χειροτερη γωνια της Ευρωπης και οφειλουμε ολοι να ειμαστε ετοιμοπολεμοι αν ποτε ερθει η κακια στιγμη και εφοσον εχουμε σκοπο να ερθουμε απο τα ξενα για να πολεμησουμε. Διοτι αν ειναι να κανουμε τη παπια και να μεινουμε εκει εξω, τοτε ναι συμφωνω, ο στρατος ειναι μια οχι ιδιαιτερα σημαντικη εμπειρια.

Οσον αφορα το θεμα θητεια απο τα 18, θα λειτουργησει μονο εφοσον υπαρξει πραγματικη πειθαρχια και αυστηροτητα στο στρατο. Διοτι αν συνεχιστει η σημερινη κατασταση οπου ο εφεδρος λοχιας εχει λιγοτερη δυναμη απο τον "παλιο" τοτε βραστα Χαραλαμπε. Οι 18χρονοι θα αποθρασυνθουν οπως σωστα λεει και ο Exit.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με Dimiskour απόλυτα.
Συνήθως δεν πάνε στο στρατό και κρύβονται στο εξωτερικό αυτοί που ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ και είναι ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΟΙ και δεν με πηράζει καθόλου αν προσβάλω κάποιον.
Μπορεί να επειρεάζονται και απο τις μητέρες τους που λένε ''Τι θα του κάνουν του παιδιού'' και προτειμάνε να τους στέλνουν στο εξωτερικό και να τους χάνουν για πάντα για να μην υποστεί τις τρομερές και φοβερές κακουχίες του στρατού (που προσωπικά γούσταρα).

Gianni δεν τ θεωρώ καθόλου περίεργο που δεν έχεις πάει στρατό ακόμα , εδώ ντρέπεσαι που γεννήθηκες Έλληνας (ή μάλλον νεοέλληνας)
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour συμφωνώ γενικά σε όλα μαζί σου, απλά να σου πω ότι πλέον η θητεία είναι τόσο μικρή που δεν υπάρχουν πλέον ακραίες συμπεριφορές από παλαιοτέρους (όπως πριν 4-5 χρόνια) γιατί δεν προλαβαίνουν να παλιώσουν.
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Gianni δεν τ θεωρώ καθόλου περίεργο που δεν έχεις πάει στρατό ακόμα , εδώ ντρέπεσαι που γεννήθηκες Έλληνας (ή μάλλον νεοέλληνας)



Μόνο κάποιοι άνθρωποι που έτυχε να είναι Ελληνες με κάνουν και ντρέπομαι OMF...
Τίποτ΄άλλο...

Οι MODs ας με συγχωρήσουν για την παρεκτροπή...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά ηρεμία. Όχι χαρακτηρισμούς . Συζήτηση κάνουμε

Αυτό απευθύνεται και στον OMF


Last edited by losada7 on Fri Sep 23, 2005 2:57 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:55 pm    Post subject: Reply with quote

Το ξέρω δυστιχός έχουμε μερικά μειονεκτήματα που για τους μερικούς ανθρώπους με ευρωπαική νοοτροπία σαν εσένα είναι περίεργα.
-Βοηθάμαι το συνάνθρωπο
-Έχουμε φιλότιμο
-Έχουμε φιλοξενία
-Έχουμε αυθορμητισμό

Αλλα δυστιχός σε λίγο θα γίνουμε και εμείς Ευρωπέοι

LOSADA όταν το ποσταρες δεν το είχα δεί το παραπάνω Rolling Eyes


Last edited by OMF on Fri Sep 23, 2005 3:01 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά δεν θα συζητήσουμε εδώ για αυτά Mad
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Sorry Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Για να ελαφρύνουμε λίγο τη συζήτηση, κοιτάξτε και κάποια καλά που έχει η θητεία και δεν τα λέμε συχνα:

Πρώτο παράδειγμα: Την ωραιότερη ξαστεριά την έχω δεί βράδυ, όντας σε υπηρεσία στο στρατόπεδο της Καβησού στον Έβρο.Νυχτερινός χειμωνιάτικος ουρανός, ξάστερος, στην ύπαιθρο της Θράκης, έχοντας την άισθηση ότι είσαι στην εσχατιά της Ελλάδος, ψοφόκρυο, κι όμως: ανασηκώνεις το βλέμμα στον ουρανό και ιδού το στερέωμα αποκαλύπτεται έτσι όπως μόνο σε μια τέτοια συγκυρία είναι δυνατόν να συμβεί. Αμφιβάλλω αν ο Αθηναϊκός ή οποιοσδήποτε άλλος ουρανός σε αστικό κέντρο στην Ελλάδα, είχε την γοητευτική ξαστεριά εκείνων των χειμωνιάτικων βραδιών μεταξύ Καβησού και Φερρών.

Δεύτερο Παράδειγμα: Η εμπειρία μου να δω στις παρυφές του στρατοπέδου, ένα Λύγκα μέσα στο φυσικό του περιβάλλον! Έχω περιγράψει με λεπτομέρειες το περιστατικό στο thread "Ζωοφιλία..κλπ" και ναι είμαι σίγουρος ήταν Λύγκας!


Θα μπορούσα να γράφω συνέχεια...(ναι έχω και "πικάντικα" περιστατικά αν ενδιαφέρεστε! Wink Twisted Evil ) μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι το "χαμένος χρόνος" είναι απλά ένας αφορισμός και μία σταση ("attitude" που λένε και οι μορφωμένοι).
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

Losada, εχεις απολυτο δικιο! Wink Ωστοσο και τωρα μπορει να υπαρξει ενα παρομοιο προβλημα. Φανταστειτε ενα στρατο γεματο 18χρονους....μερικοι απο αυτους παιρνανε ΛΥΒ μετα απο 2 μηνες και γινονται λοχιες. Με τη σημερινη νοοτροπια του στρατου θα ειναι δυσκολο για αυτους τους λοχιες να επιβαλλουν πειθαρχια στα προ δυο μηνων φιλαρακια (και συνομηλικους τους, μη το ξεχναμε αυτο). Λογικα θα υποφερουν οπως υπεφερα εγω οταν εγινα λοχιας και ειχα τους παλιους να τα κανουν μανταρα και εγω ως οργανο να τρεχω να μαζεψω τα ασυμμαζευτα. Θα μου πειτε γιατι δε τους εβγαζες αναφερομενους? Οσοι εχουν παει στρατο γνωριζουν οτι κατι τετοιο μπορει να εχει συνεπειες ειδικα αν οι παλιοι δεν ειναι και τα καλυτερα παιδια.

OMF, νομιζω οτι εισαι λιγο σκληρος απεναντι στο Gianni. Φανταζομαι οτι εγραψες αυτα που εγραψες επειδη η πλειοψηφια των ποστς του Γιαννη ειναι καυστικα για την Ελλαδα. Αν ειναι ετσι, επετρεψε μου να διαφωνησω διοτι ο Γιαννης μου εχει δωσει την εντυπωση οτι πραγματικα ποναει τη χωρα μας και γι'αυτο εχει αυτο τον τονο στα ποστ του.

Επισης δε νομιζω οτι παει κανεις στο εξωτερικο μονο και μονο για να αποφυγει το στρατο. Απλα, καποιοι (οχι ολοι, προς θεου) οταν φτασει η ωρα να πουν "γυριζω πισω και κανω στρατο ή μενω εδω και δουλευω και βλεπουμε για το στρατο αργοτερα", αποφασιζουν τελικα το δευτερο, κακως κατα τη γνωμη μου οπως εξηγησα στο προηγουμενο ποστ μου.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Για μένα δεν πρέπει να ασχοληθούμε με το αν υπάρχει ή όχι αδικία προς αυτούς που υπηρέτησαν σε σχέση με αυτούς που βρίσκονται στο εξωτερικό. Το θέμα είναι να δούμε από διαφορετική σκοπιά την έννοια στρατός.

Πια ακόμη και στην Ελλάδα που διατρέχει κάποιους στρατιωτικούς κινδύνους δεν έχει καμία μα καμία αξία η υποχρεωτική στράτευση. Ακόμα και σε έναν πόλεμο Ελλάδας Τουρκίας καμία πολεμική υπηρεσία δεν θα μπορέσει να προσφέρει ο απλός Έλληνας που υπηρέτησε ένα 18μηνο πριν από 10, 20 χρόνια. Έχει αλλάξει η μορφή των πολέμων , δεν βρισκόμαστε πια στο 1922, ούτε στο 1940. Στις περισσότερες χώρες καταργείται η υποχρεωτική στράτευση - και μην νομίζετε ότι και αυτές οι χώρες δεν αντιμετωπίζουν (η δεν θα αντιμετωπίσουν) κινδύνους.

Η υποχρεωτική στράτευση αυτή τη στιγμή είτε το θέλουμε είτε όχι αποτελεί βάναυση παραβίαση της ελευθερίας του ατόμου. Εγώ προσωπικά δεν είχα άσχημη θητεία, αλλά αυτή η 18μηνη στέρηση της ελευθερίας μου με κάνει να σκέφτομαι το στρατό ως ένα κακό όνειρο. Ναι έκανα φίλους, ναι είχα ωραίες, αστείες στιγμές, αποκόμισα εμπειρίες.... αλλά αυτό δεν αλλάζει το βασικό γεγονός. Σε μια πολύ δημιουργική περίοδο της ζωής μου (25-27 ετών) μου στέρησαν την ελευθερία μου υποχρεώνοντας με να κάνω ένα σωρό αηδίες χωρίς κανένα νόημα. Και μόνο από οικονομοτεχνική σκοπιά να το δεις, συμφέρει πιο πολύ στη χώρα να πληρώνει έναν μόνιμο επαγγελματία οπλίτη από το να με αποκόπτει από το παραγωγικό σύστημα για ενάμιση (τώρα ένα πια) χρόνο χωρίς να κάνω ΤΙΠΟΤΑ χρήσιμο ακόμη και για το στράτευμα.

Τώρα για τους φίλους του forum όπως ο OMF που γουστάρουν το στρατό, υπάρχει και ο εθελοντισμός. Όποιος γουστάρει το στρατό, πάει εθελοντικά και προσφέρει τις υπηρεσίες του.
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
-Βοηθάμαι το συνάνθρωπο
-Έχουμε φιλότιμο
-Έχουμε φιλοξενία
-Έχουμε αυθορμητισμό


Πρόσθεσε και το "μαλακισμένος" όμως OMF για να είναι πλήρες το προφίλ του Έλληνα!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Mozart wrote:
OMF wrote:
-Βοηθάμαι το συνάνθρωπο
-Έχουμε φιλότιμο
-Έχουμε φιλοξενία
-Έχουμε αυθορμητισμό


Πρόσθεσε και το "μαλακισμένος" όμως OMF για να είναι πλήρες το προφίλ του Έλληνα!


Σίγουρα άλλα αν το δείς καλοπροέραιτα και όχι με κακή διάθεση , ακόμα και αυτή η λαλακία του (όχι κακές λέξεις στο BB Evil or Very Mad ) είναι ωραία , τουλάχιστον για μένα.

Κατά τα άλλα με κάλυψε Rohan & Dimiscour
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Το ξέρω δυστιχός έχουμε μερικά μειονεκτήματα που για τους μερικούς ανθρώπους με ευρωπαική νοοτροπία σαν εσένα είναι περίεργα.
-Βοηθάμαι το συνάνθρωπο
-Έχουμε φιλότιμο
-Έχουμε φιλοξενία
-Έχουμε αυθορμητισμό



Poios akribws sou eipe oti auta ta xaraktiristika einai idion mono tis fylis mas, pou akribws diabases i akouses oti oi ypoloipoi "Europaioi" me ti nootropia tous ta theoroun meionektimata, kai episis tha ithela mia dieukrinisi gia ton oro "Europaios".

Diladi emeis ti eimaste Asiates? Epipleon, oi Ispanoi, Lithouanoi, Belgoi, Portogaloi, Slobakoi, Galloi, Italoi, Aggloi, Souidoi, Rwssoi kai telos pantwn opoios allos laos katoikei se autin tin ipeiro einai de facto kata ti gnwmi sou idias nootropias galouxisis kai genikeumenwn xaraktiristikwn?
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

Πωπώ 2 ώρες δεν μπήκα στο φόρουμ και έγινε χαμός.

Γενικά για τους Έλληνες του εξωτερικού όπως εστρωσαν θα κοιμηθούν. Γιατί αρκετοί ήρθαν και έκαναν κανονικά την θητεία τους, και άλλοι αρκετοί έκαναν την πάπια;
-----------------------------
Θα συμφωνήσω με τον Rohan ότι τον καλύτερο νυχτερινό ουρανό τον είδα και εγώ στον Έβρο. Ειδικά όταν βγαίναμε ενέδρα στις Καστανιές, δίπλα στον Άρδα, δεν υπήρχε φωτισμός από κάποια μεγάλη πόλη, ήταν πανέμορφος.

Ένα περίεργο συναίσθημα που ένιωσα (δεν ξέρω κατά πόσο το ξέρετε, αλλά έχουμε 11χλμ χερσαία σύνορα με την Τουρκία μεταξύ Καστανιές και Νέα Βύσσα στην Ορεστίαδα) είναι να είσαι σκοπός στην 'αλυσίδα) (μια ελληνική μπλε και άσπρη, 1 μετρό νεκρή ζώνη και αμέσως μετά μια τουρκική κόκκινη και άσπρη) και να σκέφτεσαι, 'δηλαδή τώρα εδώ τελειώνει η Ελλάδα. Αυτό δικό μου και αυτό δικό σου;'
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Next
Page 4 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr