stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 07, 2007 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Πιστεύω πως μια μέση λύση θα ήταν όσοι περνάνε στο πανεπιστήμιο να στρατεύονται αφού τον τελειώσουν και όσοι δεν περνάνε να στρατεύονται αμέσως. (ακούγεται κάπως).

Έτσι δεν θα υπάρχουν μόνο 19άρηδες (πάνω στην τρέλα τους) να υπηρετούν, και οι λίγοι μεγαλύτεροι με τις γνώσεις τους θα μπορούσαν να καλύψουν διάφορες θέσεις.
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Wed Mar 07, 2007 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Σωστο αυτο που λες αλλα και παλι οσοι τελειωνουν σπουδες θα ειναι δυσκολο να πανε στρατο γιατι θα θελουν μεταπτυχιακα κλπ και θα εχουν μπει ηδη σε μια σειρα για επαγγελματικη αποκατασταση και δε θα μπορουν να διακοψουν.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

γεια σας! Very Happy πρεπει να πω,πως ειμαι 18.5 χρονων και δεν εχω καμια ορεξη να παω "στρατο", επειδη αυτοι ψαχνουν μ@λ@κες να τους καθαριζουν τις μοναδες... Twisted Evil μαλλον θα αυτοκτονησω,αν μετα απο τις πανελληνιες παω εκει περα...τοσες "μεταρυθμισεις" ειχανυποσχεθει προεκλογικα, θα κανουν μονο οτι τους συμφερει???μειμαρακη βαψου μπλε και πεσε στην θαλασσα Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

kala...afto de leei tipota. k egw eimai 27,5 k oute egw exw kamia ore3i na paw strato. An de se ypoxrewsei kaneis, den prokeitai na pas.
Twra pou exw ftasei na exw afto to vraxna lew ti kala pou 8a itan na eixa paei neoteros.
Diaforetika, psaxnw tropous na ti glytwsw me ligoteri 8yteia, i na ti glytwsw genika. Dystixws etsi einai. K oxi epeidi agapaw ligotero tin patrida mou, alla epeidi o stratos telika den mporei na mou prosferei tipote apo afta pou zitaw.
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα σοβαρό επιχείρημα υπέρ της θητείας γενικά? Rolling Eyes

Μόνο εγώ (και ο gouperman Laughing ) την θεωρούμε χάσιμο χρόνου?
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
ala...afto de leei tipota. k egw eimai 27,5 k oute egw exw kamia ore3i na paw strato. An de se ypoxrewsei kaneis, den prokeitai na pas.
Twra pou exw ftasei na exw afto to vraxna lew ti kala pou 8a itan na eixa paei neoteros.
Diaforetika, psaxnw tropous na ti glytwsw me ligoteri 8yteia, i na ti glytwsw genika. Dystixws etsi einai. K oxi epeidi agapaw ligotero tin patrida mou, alla epeidi o stratos telika den mporei na mou prosferei tipote apo afta pou zitaw.


Με εκφραζεις και σαν κατασταση και σαν σκεψη!! Confused Cool

Ακομα συχτιριαζω τον εαυτο μου που δεν πηγα στα 18, και οσους γνωστους εχω σε αυτη την ηλικια αυτο τους συμβουλευω να κανουν...

Παρολαυτα, αν και προσωπικα πιστευω οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και πιξημο μυαλου, συλλογικα πιστευω οτι εστω και κατα ενα μικρο ποσοστο (για καποιους πολυ μικρο, για αλλους πιο μεγαλο) οφελει και το ατομο και την κοινωνια (κρατος).
Μην το βλεπετε απο την σκοπιά του 25+αρη, αλλα δεστε το απο την πλευρα του 18αρη που απογαλακτίζεται και μετεχει σε κατι συλλογικο για πρωτη φορα στην ζωη του. Δεν ισχυριζομαι κ ουτε πιστευω οτι ο Στρατος σε κανει ανδρα, η ζωη σε κανει και πρεπει να το αποδυκνειεις καθημερινα, αλλα σε βοηθαει στην πειθαρχια σε καποιο βαθμο (που χρειαζεται στην ζωη) και στην ομαδικοτητα (αυτη κ αν χρειαζεται).

Δεν σε κανει πιο πατριωτη, αλλα σε εφοδιαζει με το ελαχιστο εφοδιο που χρειαζεται η πατριδα σε περιπτωση αναγκης, δηλαδη να μπορεσεις να πιασεις ενα οπλο και να γινεις αναλωσημος.

Σε ενα ιδανικο κοσμο, θα συμφωνουσα με την μη υπαρξη στρατου, στον δικο μας ομως ειναι λιγο αλλιως τα πραγματα ιφ γιου νοου γουατ αι μιν!!

Κοstya

1. Ιμια
2. Σισμικ
3.Κυπρος
4. β.ΠΠ
5. α. ΠΠ
6. Βαλκανικοι
7. Κυρίως ομως επειδη ζουμε στον κοσμο των ανθρωπων και οχι των Elf, και επισης επειδη ζουμε στην γειτονια που ζουμε!! Αν ο γειτονας σου εσενα, παει να σου φαει κατι απ'το οικοπεδο για να μεγαλωσει το δικο του, εσυ δεν θα βαλεις μανδρα?

Αν είχαμε τα φραγκα να τον κανουμε 100% επαγγελματικο, και να ειχαμε 100% επανδρωση, τοτε ναι, ας καταργηθει η θητεια, αν και ειμαι της γνωμης να υπήρχε ενα διαστημα 2 μηνων εκπαιδευσης στα οπλα just in case, ή κοινωνικής θητείας/εργασίας.
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Αφού γίνει μία αναλυτική καταγραφή των ενεργών στρατιωτικών μονάδων όλων των σωμάτων,

Αφού γίνει μία μελέτη για τον απαιτούμενο αριθμό, την θέση, τις ανάγκες στελέχωσης όσων μονάδων κριθούν αναγκαίες

Αφού καταργηθούν οι δεκάδες ή και εκαντοντάδες μονάδες εντός πόλεων που διατηρούν προσωπικό, βολεύουν στρατιωτικούς και ημέτερους φαντάρους

Αφού δοθούν κίνητρα για την αντιμετώπιση του δημογραφικού και σε άλλους τομείς, μιας και αναγνωρίζεται ότι υπάρχει πρόβλημα

Αφού κοπούν μαχαίρι οι απαλλαγές για ιατρικούς ή "ιατρικούς" λόγους με χρήση εναλλακτικής θητείας σε διοικητικές υπηρεσίες,

Αφού αποφασισθεί ότι η υποχρεωτική, ολιγόμηνη, θητεία θα είναι θ-η-τ-ε-ί-α (εκπαίδευση, πειθαρχία, ομαδικότητα) και όχι λάντζα, μάζεμα σκουπιδιών, βαψίματα και ότι μ****ία κατεβάζει ο κάθε γαλονάς,

Τότε ελάτε να συζητήσουμε για την υποχρεωτική στράτευση στα 18.

Εκτός εάν θεωρείται ότι με την προσδοκόμενη αύξηση στους 85.000 κληρωτούς κατά έτος (από 45.000 που είναι σήμερα) θα αντιπαρατάξουμε ικανό στρατιωτικό σώμα απέναντι στην Τουρκία.

Ενδεικτικοί αριθμοί
Πληθυσμός (άρρενες) ικανός για στρατιωτική θητεία (ηλικίες 18-49)
Τουρκία 13.9 εκατομμύρια, Ελλάδα 2 εκατομμύρια = Αναλογία 7:1

Ενεργός στρατός
Τουρκία 515.000, Ελλάδα 159.000 = Αναλογία 3,2:1

ΥΓ. Τη θητεία μου την έκανα σε ηλικία 23,5 ετών, μετά από ένα πρώτο πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό. Έκανα 20 μήνες στην Ελληνική Αεροπορία. Δεν θα άλλαζα την επιλογή μου αυτή, εκτός εάν η υποχρεωτική θητεία ήταν εξάμηνη.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Kostya

Ειχα αναφερθει πολλες φορες σε παλιοτερα ποστς για τα θετικα της θητειας οποτε, αν θες, γυρισε πισω καμποσες σελιδες αν εχεις ορεξη να ψαχνεις. Επι τροχαδην ομως, και εν συντομια:

α) παιρνεις μια μικρη, ελαχιστη γευση του τι εστι πολεμος αρκετη ομως, για να σε συγκλονισει (εφοσον εισαι σκεπτομενος ανθρωπος). Θεωρω οτι ειναι φοβερα χρησιμο να εχεις ιδιαν αποψη ετσι ωστε να μπορεις να εκτιμησεις τι βιωσαν οι προγονοι μας και τι τυχεροι ειμαστε εμεις που δεν εχουμε ζησει παρομοιες καταστασεις.

β) εκτιμας την πολιτικη ζωη που ειχες πριν μπεις μεσα. Οσο πιο ζορικη θητεια εχεις τοσο πιο πολυ συνειδητοποιεις οτι πραγματα που τα θεωρουσες δεδομενα πριν εχουν μεγαλυτερη αξια απ'ο,τι νομιζες.

γ) ερχεσαι σε επαφη και συζεις με ανθρωπους (στρατιωτες και στελεχη) που πολυ πιθανον δεν θα συναντουσες ποτε εξω απο τους στρατωνες. Ηταν εμπειρια ζωης να ακουω ιστοριες παιδιων που η μοιρα τους ειχε επιφυλαξει μια πολυ πιο δυσκολη ζωη απο τη δικη μου. Για καποιους ο στρατος ηταν διακοπες απο τα ζορια του βιοπορισμου ενω εμεις οι υπολοιποι καλομαθημενοι κλεγομασταν για την "ατυχια" μας να πρεπει να υπηρετησουμε. Επιπλεον, η επαφη με ανθρωπους διαφορετικους απο σενα σου δινει την πειρα και τις γνωσεις για να αντιμετωπισεις παρομοια ατομα στην πολιτικη σου ζωη αργοτερα.

δ) τεσταρεις τον εαυτο σου σε δυσκολες καταστασεις. Ειναι μεγαλη ικανοποιηση να τελειωνεις την θητεια σου και στρατιωτικοι με πολυ στρυφνο χαρακτηρα να ερχονται και να σου σφιγγουν το χερι.

ε) μπορεις να χρησιμοποιησεις τη θητεια για να εμπλουτισεις το βιογραφικο σου και να αποκτησεις καποια skills. Για παραδειγμα, οπως ειχα αναφερει και παλιοτερα, προσωπικα επιδιωξα να γινω επιλοχιας λοχου νεοσυλλεκτων (κατι που οι υπολοιποι λοχιες απεφευγαν μετα βδελυγμιας λογω χωσιματος) διοτι ηξερα οτι και θα εκτιμηθει ως προυπηρεσια απο τα αγγλικα πανεπιστημια αλλα και θα ειχα την ευκαιρια να τεσταρω τον εαυτο στο μανατζαρισμα ενος λοχου. Η εμπειρια αυτη ηταν μια απο τις καλυτερες και πιο χρησιμες της ζωης μου στην ηλικια που την εζησα (24 χρονων).

στ) οταν παλιωσεις συνηθως εχεις αρκετο ελευθερο χρονο προς εκμεταλλευση πχ για διαβασμα.

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω εχουν αξια οταν τα ζεις σε σχετικα μικρη ηλικια, οταν δηλαδη ακομα διαμορφωνεται η προσωπικοτητα σου. Τι σημασια εχει να γινεις επιλοχιας για τα skills που αναφερα οταν εισαι ηδη 30 χρονων και μανατζαρεις την δικη σου επιχειρηση, για παραδειγμα; Οταν, ομως, εισαι ακομα μικρος και μαζευεις εμπειριες τοτε ακομα και μια εμπειρια σαν αυτη του στρατου μπορει να ειναι επικοδομητικη. Για αυτο το λογο δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους που οταν τελειωνουν τον στρατο θεωρουν οτι δεν κερδισαν απολυτως τιποτα (εκτος και αν την περασαν πισω απο ενα γραφειο διαβαζοντας περιοδικα, οποτε τοτε κατανοητον)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Dimiskour καλά όλα αυτά που λες, αλλά η ουσία δεν αλλάζει. Η υποχρεωτική στέρηση ατομικών δικαιωμάτων παραμένει. Και όλα αυτά που λες μένουν ΑΦΟΥ απολυθείς.

Στους περισσότερους μετά από χρόνια μένει ο χαβαλές, η πλακίτσα και οι καλές αναμνήσεις από το τεράστιο αυτό μπαχαλο που λέγεται ΕΣ. Το πόσες φορές σιχτήρισε όμως κάποιος στρατό και πατρίδα κατά τη διάρκεια της θητείας λίγοι το κρατάν στη μνήμη τους.
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Οσο και αν καποια πραγματα δε δουλευουν σωστα ειναι χασιμο χρονου να υπηρετεις την πατριδα σου και να ξερεις δυο πραγματακια αν γινει το απευκταιο?
Απο την αλλη,λογω εμπειριας,εχω γνωρισει πολλους φανταρους που κλαψανε οταν απολυθηκαν γιατι περασαν ωραια στη θητεια τους και θα γουσταραν να ξαναπανε.Και μιλαω για τα ετη απο το 2003 και μετα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Eidika gia atoma pou den eoun zhsei mona tous, den einai toso to provlima tou stratou san filosofia, oso to XASIMO XRONOU, kzriws gia atoma ta opoia prepei gia diaforous logous na kanoun ki alla pragmata meta to ptzxio (p.x. eidikotita).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι το πρόβλημα των νέων με τη θητεία δεν εστιάζεται ούτε στη δυσκολία της, ούτε στο "πάω μακρυά από τη μαμά" στη πινέζα του χάρτη, ούτε η γνωριμία και συγκατοίκηση με αγνώστους. Ακόμα και το "δέχομαι εντολές", μολονότι σπάσιμο αρχικά, συνηθίζεται γρήγορα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ένα και πάνω του αθροίζονται τα υπόλοιπα μικροπροβλήματα: 12 μήνες μακριά από τη ζωή-όπως-την-ήξερες. Αυτό σημαίνει πολλά σε πολλά επίπεδα (προσωπικό, επαγγελματικό, κλπ) αλλά να εστιάσουμε και στο χρηματικό επίπεδο. Όσα παιδιά πήγαν φαντάροι μου είπαν ότι οι οικογένειές τους ξόδεψαν αρκετά χρήματα για τη θητεία τους. Οπότε θητεία = χρόνος + χρήμα .. και επειδή χρόνος=χρήμα ... ε η θητεία κοστίζει η άτιμη ... Wink

Μα 10 ευρώ μισθός στους φαντάρους βρε παιδιά? 10 ευρώ? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 2:06 am    Post subject: Reply with quote

10ευρώπουλα μια χαρά είναι!!! Very Happy Εγώ 'επαιρνα 980 Δρχ!!!! Mr. Green

Πάντως και όσοι επιλέγουν την άοπλη εναλλακτική θητεία τους εκμεταλλεύονται κανονικά!!!Ξέρω περίπτωση που έκανε 3 χρόνια στην ΔΟυ Μεσσήνης!!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 5:24 am    Post subject: Reply with quote

Nameless wrote:
Μα 10 ευρώ μισθός στους φαντάρους βρε παιδιά? 10 ευρώ? Rolling Eyes


Αν και έχω πολλά να πω επί του θέματος, τόσες μέρες που το παρακολουθώ, απλά να κάνω μια μικρή διευκρίνιση: Τα 10 ευρώ δεν είναι μισθός και σε καμμία περίπτωση δεν δίνεται για την εξυπηρέτηση των εκτός του στρατοπέδου αναγκών των φαντάρων.
Είναι απλώς ένα συμβολικό κονδύλι που δίνει το κράτος στους στρατευμένους σαν βοήθημα για να αγοράζουν αναλώσιμα που έχουν να κάνουν με τη θητεία τους. Πχ τα ξυριστικά του μήνα, κανα βερνίκι για τις αρβύλες, κανα κορδόνι, τέτοια.

Όχι πως αυτό σημαίνει, ή δικαιολογεί τίποτα (άλλη κουβέντα αυτή), απλώς το αναφέρω σε περίπτωση που από κάποιους διαφεύγει. Wink

Προσωπικώς χρησιμοποιούσα το επίδομα (ενισχυμένο, είναι η αλήθεια, επειδή ήμουν λοχίας) για το πλυντήριο στο οποίο έδινα τη στολή μου μια φορά το μήνα, και στο τσακίρ κέφι, για κανα -θεωρητικά παράνομο- αμερικάνικο (ψαρωτικό) τζόκεϊ από το ΚΨΜ. Laughing Razz Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 11:49 pm    Post subject: Reply with quote

Οταν ειχε γινει το 12μηνο ηταν υπουργος ο Τσοχατζοπουλος και συζητιοταν κατι για 5 μηνες εκπτωση θητειας Very Happy Very Happy Very Happy σε οποιον πηγαινε αμεσως μετα το σχολειο. Αν δωσουν και καποια κινητρα για να πηγαινουν οι νεοι στρατο μετα το σχολειο πιστευω θα ειναι καλυτερα.
Υ.Γ. Ειμαι 23 και απολυθηκα πριν λιγο καιρο και αισθανομαι οτι παλι μεγαλος Shocked καταταχτηκα
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Ypsilon

Τα αναλώσιμα (από βερνίκι μέχρι και κωλόχαρτο) υποτίθεται οτι στα χορηγεί η υπηρεσία (το αν γίνεται είναι άλλο θέμα).
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 12:27 am    Post subject: Reply with quote

Δικαιουσαι 1 η 2 κωλοχαρτα το μηνα, και το βερνικι στο δινουν την πρωτη μερα που κατατασεσαι, το αν φτανουν ειναι αλλο θεμα..
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 1:13 am    Post subject: Reply with quote

Τα 8 και 90" είναι το υπόλοιπο απο τα μισθός-έξοδα του φαντάρου.
Θεωρείται ότι του στρατιώτη του παρέχεται στέγαση, τροφή και ένδυση και ότι περισσεύει του το δίνουν σε χρήμα.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sat Mar 17, 2007 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Να πω και εγώ την άποψη μου μιας και υπηρετώ τώρα τη πατρίδα (....)

1) Εγώ θεωρώ τη θητεία σαν ένα καλό σχολείο. Αν δείξεις συμπεριφορά σωστού στρατιώτη (πειθαρχία κλπ. κλπ.) τότε στη πολιτική σου ζωή μπορείς να δείξεις ανάλογη συμπεριφορά. Το αυτό και με την επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

2) Μια μικρή στέρηση δικαιωμάτων δεν κάνει καθόλου κακό. Όπως ανέφερε και ο Dimiskour, λαμβάνεις πιο σοβαρά υπόψη σου κάποια πράγματα που πριν τα θεωρούσες αυτονόητα.

3) Εγώ τώρα κάνω και λίγο "φοιτητική ζωή", μιας και σπούδασα Αθήνα (Deree College). Καιρός ήταν να ξεφύγω λίγο από τον στενό οικογενειακό κύκλο.

4) καθένας έχει διαφορετική εμπειρία στο Στρατό. Άλλοι πέρασαν καλά, άλλοι ζόρικα και άλλοι μια απ'όλα.

5) Όπως όλοι ξέρουμε, ο Στρατός αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.

12 μήνες δεν είναι τίποτα. Αυτά που λέγονται από παλιαοτέρους ένα σκοπό έχουν: να σε ψαρώσουν. Άκουγα τα χειρότερα για το ΚΕΤΘ Αυλώνα και τώρα, 1 μήνα μετά, μόνο καφέ με τους ανθυπιλάρχους δεν έχω πιει!! Ενδιαφέρον προσωπικό, ανάλογη πειθαρχία και κυρίως να μη πουλάς πνεύμα και τσαμπουκά. Στο τέλος θα ακούσεις και ένα "μπράβο". Και αυτή την ('αϋλη) ανταπόκριση εγώ την εκτιμώ πάρα πολύ.

Την καλησπέρα μου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sun Mar 18, 2007 3:58 am    Post subject: Reply with quote

Emeina gia spoudes polla xronia sto exwteriko, twra ergazomai (episis sto exoteriko) kai molis gyrisw tha me kalosorisei h mama patrida. Siggnomi, alla tha protimousa na paw spitaki mou...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Mon Mar 19, 2007 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Sώωωωωωπααα!!! Ο μονος εισαι!! Laughing Laughing Cool
Κ γω το ιδιο φιλε μου, καθοτι στα χρονια μας (26+) ειναι χασιμο χρονου. Αλλα τι να κανουμε? Εγω προσπαθω να το δω σαν μια περιοδο παρατεταμένης κατασκήνωσης, και απ'οτι μου εχουν πει ολοι στην ιδια φαση μ'εμενα απο σπουδες-δουλεια στο εξωτερικο, που αποληθηκαν προσφατα, ετσι ειναι! Οπως τον παρεις, σε παίρνει (με το μπαρδον!)

Καλή μας χωνεψη! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Mon Mar 19, 2007 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

Η θητεία στη σημερινή της μορφή είναι εντελώς μα εντελώς ΑΧΡΗΣΤΗ!!!!

Μην ακούω τα περί στρατιωτικής εκπαίδευσης, και ετοιμότητας όταν θα σε χρειαστεί η Πατρίδα... Αν ποτέ με χρειαστεί η Πατρίδα, το μόνο που μπορώ να της προσφέρω είναι σκούπισμα,σφουγγάρισμα,λάντζα κλπ. άντε να γράψω και κανένα κείμενο στο word για κανέναν Ανχη με μονοψήφιο IQ. Για να... "προτάξω" τα στήθη μου στον εχθρό, ούτε λόγος! Μια φορά έριξα με το G3 και το κύριο μέλημα των "εκπαιδευτών" μου ήταν να μην παθει εμπλοκή το όπλο.... Very Happy

Οι κληρωτοί παιδιά είναι απλά ΤΖΑΜΠΑ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ, κάτι σαν τους δουλοπάροικους που είχανε παλιά οι φεουδάρχες και απλά τους ταίζανε και τους δίνανε και ένα κρεβάτι να κοιμούνται. Γι αυτό και η στράτευση όλων στα 19 είναι ανέφικτη. Που θα βρούνε τότε γιατρούς για κάθε στρατόπεδο?? Ποιός θα κάνει reset τους servers σε κάθε Μεραρχία, όταν κλατάρουν από τις ατελείωτες ώρες πασιέντζας των "στελεχών"!!! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Mon Mar 19, 2007 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Κοίτα, για το θέμα των γιατρών που με αφορά και προσωπικά, πιστεύω ότι θα κάνουν αυτό που κάνουν και οι γερμανοί στον δικό τους στρατό, δηλαδή θα τους καλούν μετά τις σπουδές για να βοηθήσουν στις ανάγκες των μονάδων.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Tue Mar 20, 2007 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Οποιοι ειδατε το 300 (πιστευω αρκετοι) θα καταλαβατε ποια ειναι η αξια να υπηρετεις την Πατριδα.Για το αν καποια πραγματα δε λειτουργουν σωστα δε σημαινει οτι πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Mar 20, 2007 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ήμαρτον, η πατρίδα υπάρχει για να υπηρετεί εμάς, όχι εμείς για να την υπηρετούμε. Εμείς είμαστε οι δημιουργοί της και είναι υποχείριο μας.

Συμφωνώ ότι πρέπει να μαχόμαστε απέναντι σε όσους επιβουλεύονται την ελευθερία και την ανεξαρτησία της χώρας μας και με βία και με αίμα και με ότι θέλεις. Ακριβώς όμως για να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας, τις οικογένειες μας και τους φίλους μας κάτω από την σφαίρα συνεργασίας, συλλογικής συναίνεσης (δημοκρατία / σύνταγμα) και προστασίας που προσφέρει το κράτος και η πατρίδα ως μορφές οργάνωσης των ανθρώπων.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
Page 15 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr