stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 2:05 am    Post subject: Reply with quote


Νέα πακέτα προσφορών απο την εταιρία μας,επικοινωνήστε τωρα!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 2:47 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Lucretios

καλός πολίτης, όσο για την ερώτηση σου

"το κινητό σου θα το πάρεις????"
(αποκλείετε ναμην το πάρεις, οπότε γιατί να μην στο βουτήξουνε και αυτό??)

editL: εγώ πάντως θα έπερνα ότι θα με έκανε να περάσω τον χρόνο μου πιο ευχάριστα.


Last edited by savroulis on Sun Aug 07, 2005 3:14 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 2:53 am    Post subject: Reply with quote

thanks-αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη για το "καλός πολίτης"-, αλλά το κινητό θα μπορώ να το έχω πάνω μου, ενώ το player, αν και όχι ιδιαίτερα μεγάλο (μόλις λίγο μεγαλύτερο απο ένα δίσκο cd), φοβάμαι πως θα μένει για σχετικά μεγάλα διαστήματα στο σάκκο.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 10:30 am    Post subject: Reply with quote

99% θα έχεις φοργιαμό(κάτι σαν ντουλαπίτσα) που κλειδώνει δίπλα από το κρεβάτι σου, όταν φύγεις από το κέντρο και πάρεις τη πρώτη σου μετάθεση για κάποια μονάδα. Πάρε τα και τα δύο αντικείμενα τότε. Κρύβε τα μέσα στο φοργιαμό πίσω από τις 2 πετσέτες που λένε Ε.Σ. Μόνο πρόσεχε να μην ξεχνάς να κλειδώνεις με το λουκέτο σου γιατί κάθε μέρα θα το ξεκλειδώνεις για επιθεώρηση Laughing . Εγώ το ξέχναγα τουλάχιστον 1 φορά κάθε μήνα χωρίς ευτυχώς να μου κλέψει κάποιος τίποτα Razz

Πάρε 2-3 λουκέτα. Ένα σχετικά μεγάλο για το όπλο σου στον οπλοβαστό. Πάρε 1 και αυτό σχετικά μεγάλο για να κλειδώνεις το σάκο εκστρατείας(λουκάνικο) Laughing καθώς και ένα μικρό για να κλειδώνεις το φοργιαμό(ντουλάπα) σου. Στο σάκο που θα έχεις κάτω από το κρεβάτι με τα πράγματα σου, έχεις λουκέτο ; (Άντε πάρε και ένα για εκεί ... Laughing ). Να σημειώσω ότι εαν σε ένα μικρό λουκέτο περάσεις στη θηλειά του δύο ξιφολόγχες και τις στρέψεις προς αντίθετη κατεύθυνση(σαν να ανοίγεις ψαλίδι) μπορείς να το σπάσεις πολύ εύκολα. Επομένως μεγάλο λουκέτο για όπλο και σάκο εκστρατείας(λουκάνικο). Ο τελευταίος είναι αρκετά ανθεκτικός και ίσως τον χρησιμοποιήσεις και για αποθήκη πολύτιμων αντικειμένων .

Τα κλειδιά ο περισσότερος κόσμος τα φορούσε με κορδόνι στο λαιμό ώστε ακόμα και αν πήγαινε με τη πετσέτα του και ένα σορτσάκι για μπάνιο να ξέρει ότι τα έχει πάντα μαζί του, ώστε να μην βρει τίποτα παραβιασμένο κατά την επιστροφή του στο θάλαμο.

Μη δίνεις και πολύ σημασία στο τι βλέπεις και ακούς γύρω σου...

Να είσαι τόσο τυπικός στις υποχρεώσεις σου όσο είναι και οι γύρω σου. Να είσαι τόσο χύμα όσο χύμα είναι και οι γύρω σου. Απλά δηλαδή να μην "ξεχωρίζεις" υπο τη μία ή την άλλη έννοια.

Σχετικά με το φαγητό, θα είναι χάλια στο κέντρο(έτσι ήταν όταν εγώ πήγα πριν χρόνια) για το λόγο ότι οι ποσότητες που μαγειρεύουν είναι τεράστιες. Στο δικό μου κέντρο βασικής εκπαίδευσης φτιαχνόταν φαγητό για πάνω από 1200 άτομα. Στη πρώτη σου μετάθεση κατα πάσα πιθανότητα θα βρεθείς σε μονάδα με πολύ λιγότερα άτομα οπότε θα βελτιωθεί αισθητά και η ποιότητα του φαγητού.

Φυσικά για όλα όσα ανέφερα παραπάνω υπάρχουν και κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες:

Σημασία έχει:

1)Πόσο ανατολικά βρίσκεται η μονάδα σου

2)Πόσο σύγχρονες είναι οι εγκαταστάσεις της μονάδας που διαμένεις(βασικότατο)

3)Πόσο πωρωμένα ή ικανά ή εποπτικά είναι τα κεφάλια(Διοικητές ή Θείοι Laughing ) που την διοικούν. Αρκετές φορές αυτό έχει σημασία για την συνολική λειτουργία της μονάδας και το πόσο άνετα ή δύσκολα θα γίνεται η διαβίωση σου.

Προσοχή Προσοχή: Όταν βρίσκεσαι στη καρότσα φορτηγού και πηγαίνεις για βολή φρόντιζε να εξηγείς στους συναδέλφους σου ότι πρέπει να έχουν αγκαλιασμένες με τις χούφτες τους τις φλογοκρύπτες των όπλων τους. Μου έτυχε να υποχωρήσει το οδόστρωμα σε κάποια αμμώδη περιοχή και να γύρει το φορτηγό 45 μοίρες ως προς τον άξονα κινητήρας-καρότσα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν 9 άτομα από το απέναντι τμήμα της καρότσας να πέσουν πάνω στα 9 άτομα της δικής μου πλευράς. Κανένας δεν τραυματίστηκε από τα μεταλικά μέρη και τις κάνες των όπλων λόγω της επιμονής ενός κληρωτού δεκανέα που επέμενε να κρατάμε αυτές τις προφυλάξεις. Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να είχε μπει καμία κάνη σε κανενός το μάτι !!

Προσοχή με τη δημόσια περιουσία γενικότερα. Μην σκεφτείς να πάρεις κάποια σφαίρα έστω και για δείγμα(Συνάδελφός μου συνελήφθη και έφαγε σε πρώτο επίπεδο 60 μέρες φυλακή - Και ήταν 4 μήνες πριν απολυθεί). Μην χάσεις τη ξυφολόγχη σου ! Γενικά όποτε παραβιάζεται κάποιο από τα προηγούμενα ο κόσμος τρέχει ασταμάτητα και υπηρετεί πολύ περισσότερο.

Προσοχή Προσοχή 2: Αν καπνίζεις πρόσεχε που το κάνεις γιατί μπορεί αν παράδειγμα βρίσκεσαι σε καμία αποθήκη ή όρχο οχημάτων να καθαρίζουν με βενζίνες και στουπιά να γίνει κανένα καμπούμ !!! Επίσης το κάπνισμα στη σκοπιά το καιρό που είμουν εγώ απαγορευόταν. Η πατέντα είναι να το κρατάς μέσα στη χούφτα σου ώστε ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι της σκοπιάς να μην φαίνεται η κάφτρα του Laughing . Πρόσεξε μην κάψεις κανένα δάχτυλο Laughing

Τη πρώτη εβδομάδα στο κέντρο υπάρχει το ενδεχόμενο να μην μπορείς να ενεργηθείς παρότι τρως. Δεν ξέρω αν είναι μύθος ή αλήθει εγώ πάντως τις πρώτες 4-5 μέρες τουαλέτα δεν πήγα ... υποθέτω λόγω στρες. Τη πρώτη νύχτα μη φοβάσαι δεν έχει δυσάρεστες εκπλήξεις(αν είχες ακούσει περιστατικά για εγερτήρια της πρώτης νυχτός από τους θείους σου ξέχνα τα δεν υφίστανται - πλεον). Η πίεση θα αυξάνεται κλιμακωτά όσο πλησιάζεις στο τέλος της βασικής εκπαίδευσης.


Ελπίζω να βοήθησα Rolling Eyes


Last edited by losada7 on Sun Aug 07, 2005 1:26 pm; edited 5 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστω πολύ, νά 'σαι καλά! Δηλαδή 4-5 λουκέτα; Σαν τον Κλειδοκράτορα στο Reloaded με βλέπω!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

4-5 καλά είναι. Μη ξεχάσεις πάτους παπουτσιών να πάρεις 2-3 ζεύγη.Άκρως απαραίτητα ειδικά με τη ζέστη του καλοκαιριού. Πολύς ιδρώτας.

Κουράγιο Λουκ. Δεν είναι τίποτα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 07, 2005 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

μια φορα ενας ειχε παρει αδεια και ειχε τις 5 γεμιστηρες που μας δινανε στον πολιτικο του σακο.στον ελεγχο στο αεροδρομιο της Αλεξ/πολης τις βρηκανε και εγινε ενα ψιλομπαχαλο μεταξυ αστυνομιας ,στρατονομιας και διοικητη για το τι εγινε.τελικα εφαγε 20 μερες φυλακη μαζι με τον αλφαμιτη γιατι δεν τον εκανε ελεγχο.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Aug 08, 2005 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

98 ΣΤ 257

Παρουσιάστηκα στην Κοζάνη, μετάθεση στην Νεα Σάντα Κιλκίς (τα καλύτερα κομάντα), 2 μήνες εκπαίδευση πολυβόλων στο Δροσάτο, 1 μήνα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα. Β' μετάθεση 10 μήνες στις Καστανιές Έβρου στο φυλάκιο δίπλα στο τελωνείο (μόλις 500 μ από χερσαία σύνορα με Τουρκία), και επίσης στα φυλάκια ΕΦ2 και ΕΦ 90.

Μιας και λέτε για φαγητό εξαρτάται από το στρατόπεδο. Στο κέντρο ήταν έτσι κι έτσι. Στη Νέα Σάντα είχαμε την Ταξιαρχία μέσα στο στρατόπεδο. Όλη μέρα τρέχαμε, αλλά πρωϊνό είχαμε μπουγάτσες, κουλούρια, και την Κυριακή πότε κόρν φλείκς, πότε μούσλι (!). Στο Δροσάτο που άνηκε στην ίδια ταξιάρχια είχε μόνο βιτάμ μέλι και μαρμελάδες.

Στις δε Καστανιές, στα φυλάκια μαγειρεύαμε για 12-15 άτομα κάθε μέρα, οπότε μπορείτε να το πείτε σπιτικό φαγητό, αλλά πάντα μέσα στα προβλεπόμενα (τρίτη πέμτη κοτόπουλο, τετάρτη παρασκευή όσπρια με τυρόπιτα, δευτέρα λαδερά, μακαρόνια κτλ).
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Mon Aug 08, 2005 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

τη μία πετσέτα Ε.Σ τη έχω ακόμη Laughing είχα και διάφορα άλλα ψιλοπράγματα ( κατι κάλυκες κλπ ) αλλα τώρα πία έχουν χάθει ... Μετά τόσα χρόνια πία σκεύτομαι οτι κάλα ήταν στο στρατό, και άς γκρίνιαζα τότε. Τώρα είναι τα ζόρια ( πόσοι άραγε το έχουν πεί αυτό; Razz )
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Thu Aug 18, 2005 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Lothar: Πολλοί, πίστεψέ με, πολλοί......

΄Οσο για εσάς που δεν έχετε πάει ακόμη, ειδικά για κάποιους από εσάς του εξωτερικού που τα βλέπετε τα πράγματα "κάπως":Μπορεί ο στρατός να μην "σε κάνει άντρα" πια, όπως λέγανε παλιότερα, αλλά είναι πιστεύω εμπειρία ζωής. Είναι ένα συνεχές πολιτισμικό σοκ, που σε βοηθάει (αν είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος ειδικότερα) να σκεφτείς κάποια πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Επίσης είναι μια διαδικασία "αυτονόμησης" από προστατευμένα περιβάλλοντα (οικογενειακά, εκπαιδευτικά ακόμη και επαγγελματικά υπό κάποιες προϋποθέσεις) που από μόνη της έχει την αξία της.
Αυτά βέβαια με βάση την δικιά μου εμπειρία πάντα και το 18μηνο που υπηρέτησα. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα (αν και δεν έχουν περάσει πάνω από πέντε χρόνια από την απόλυσή μου), ύστερα και από τις μειώσεις της θητείας και το ισχύον 12μηνο.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

Έχοντας εξασφαλίσει μια μικρή αναρρωτική λόγω παλαιότερου προβλήματος, μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις από το...μέτωπό.
Η πρώτη μέρα τρομερά αγχωτική: Τόσα πολλά που πρεπει να γίνουν σε τόσο σύντομο διάστημα. Έκπληξη η παρουσία υπολογιστών στο συνεργείο κατάταξης (αν ήξεραν να τους χειρίζονται κιόλας!)
Μετά τα τυπικά και απαραίτητα,μια "προσωπική συνέντευξη" με τον λοχαγό (όπου έκανε κάτι απίστευτα προσωπικές ερωτήσεις) βούρ στην αποθήκη για ρούχα και εξοπλισμό. Επι τόπου δοκιμή για να βεβαιωθούμε οτι μας κάνουν (τα μισά θέλαν άλλαγμα) και μετά στο λόχο φορτωμένοι με σάκους και λουκάνικα για την τακτοποίηση.
Εκεί η πρώτη δυσάρεστη έκπληξη. Ένώ όλοι οι ΥΕΑ (δηλαδή από λύκειο και πάνω) μπήκαν σε ένα άθλιο κτίριο με χαλασμένα υδραυλικά, σμπαραλιασμένα κρεββάτια και αμιαντο στην οροφή, οι τσιγγάνοι, ρώσσοι και λοιποί ομογενείς τακτοποιήθηκαν σε καλύτερο -νεόδμητο-κτίριο, με ζεστό νερό, καινούρια κρεββάτια, ατομικές ντουλαπίτσες και καθαρές τουαλέτες...Ίσως να είναι μια αλληγορία για την αξία της εκπαίδευσης στην σύγχρονη ελλάδα, τι να πώ...
Στο παραπάνω πρέπει να προστεθεί πως στον δεύτερο λόχο (όπου και ανήκω) μας στείλαν όλους τους νέους-και-κ@vλWμένους δόκιμους και λοχίες,ένω αντίθετα στον πρώτο λόχο,χύμα στο κύμα! Τουλάχιστον, το κάπως ανώτερο μορφωτικό επίπεδο αφήνει περιθώρια και για σοβαρές συζητήσεις μεαξύ των συναδέλφων, ενώ τα λουκέτα σχεδόν δεν χρειάζονται, αφού δεν έχουν σημειωθεί μέχρι τώρα κρούσματα κλοπών. Άλλωστε οι φοριαμοί μας είναι τόσο ξεχαρβαλωμένοι που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να παραβιασθούν. Το mp3player και το κινητό τα πήρα και τα έχω ριγμένα στο χάος του λουκάνικου μου (το οποίο μάλιστα μας δώσαν με δικό του λουκέτο!)...
Επειδή έκανα την μ@λ@κία και μπήκα από τους πρώτους με αγγαρέψαν (μαζί με άλλους 5) στο συνεργείο ιματισμού, οπότε από τις 11 μέχρι τις 8 έδινα αρβύλες, σαγιονάρες και αθλητικά...(για μεσημεριανό και βραδινό, ούτε λόγος, με νερά την βγάλαμε!)
Κατα διαβολική σύμπτωση, την πρώτη νύχτα χρίσθηκα... θαλαμοφύλακας (9:00-12:00,4:00-6:30) οπότε με δανεική εξάρτηση προσπαθούσα εις μάτην να πείσω 70 άτομα να βγάλουν το σκασμό και να κοιμηθούν,ενώ το πρωί έπρεπε να τους ξυπνήσω κιόλας!...φυσικά, δέν κοιμήθηκα εκείνη την νύχτα...το βρίσιδι που έφαγα ήταν άλλο πράγμα.
Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι η τρελλή εμμονή με τις απίστευτα ανούσιες λεπτομέρειες...εντάξει, δεν λεώ, τα κρεββάτια πρέπει να είναι ομοιόμοφα στρωμένα και τακτοποιημένα, αλλά δεν είναι παράλογο να υπάρχει προεδρικό διάταγμα το οποίο να καθορίζει το ακριβές μήκος και πλάτος του "φακέλου" στα 50Χ40 εκατοστά; Και γιατί το παιδί που κοιμάται από κάτω μου και γνωρίζει 6 γλώσσες, με άπειρα πτυχία και απίστευτο μυαλό να πρέπει να ξυπνά ένα μισάωρο νωρίτερα, επειδή δεν μπορεί να φτιάξει τον φάκελο του στις καθορισμένες διαστάσεις; Σε τί αποσκοπεί αυτό; (ρητορική ερώτηση, δεν περιμένω απάντηση...)
Τέλος πάνως, μέχρι τώρα (και δεν νομίζω πως θα αλλάξω γνώμη σο μέλλον) ο στρατός μου φαίνεται ώς μια ανούσια ταλαιπωρία: Δέν έχω πρόβλημα με την εκπαίδευση ή τις ασκήσεις. Μου την δίνει η απίστευτη "βλαχιά" των ανωτέρων, τα βύσματα που κυκλοφορούν αδιάντροπα, η προσκόλληση στους τύπους και η σπατάλη φαιάς ουσίας.Ο στρατός με βάζει για ένα χρόνο στο περιθώριο, κατά την πιό δημιουργική μου περίοδο, την ώρα που είχα βρει δουλειά και ετοίμαζα μεταπτυχιακό.

Άς είναι...


Last edited by Lucretius on Mon Aug 22, 2005 5:48 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Την πρώτη μέρα που κάναμε αναφορά λόχου, μου φάνηκε πολύ γελοία η κατάσταση. Πιστεύω ότι είναι ένα από τα πράγματα που θα έκανε ένα εξωγήινο να κατουρηθεί στα γέλια.

Ειλικρινά δεν μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου να στρώνω κρεβάτι ή να έχω τον φάκελο και υποφάκελο στην εντέλεια. Πουθένα, σε κανένα στρατόπεδο κι αν πήγα δεν έπεσε ποινή για τέτοιο θέμα.

3 ενδιαφέρουσες περιπτώσεις.

Σε πρωϊνή αναφορά τάγματος μου έφυγε το όπλο όταν το πήγαινα στο παραπόδα, έπεσε κάτω, ήμουν και στην πρώτη σειρά, αλλά καμπάνα δεν έφαγα.

Το εντελώς αντίθετο συνέβει στο φυλάκιο στον Έβρο. Εκεί είχα ξεχωριστό δωμάτιο και κοιμόμουν με τον επιλοχία του λόχου (επειδή είχα ανεβάσει τον υπολογιστή μου και ο λοχαγος περηφανευόταν ως την μεραρχία στο Διδυμότειχο που είχε η/υ). Είχε μαλώσει ο διοικητής του στρατοπέδου με τον λοχαγό μας, ήρθε ο διοικητής στο φυλάκιο και άρχιζε να μοιράζει καμπάνες σε μένα και τον επιλοχία! 10 μέρες φυλακή και δεν έφταιγα!

Σε ταξιαρχική επιθεώρηση στον Έβρο. Παρατασόμαστε όλοι στην εντέλεια, έρχεται ο ταξιάρχος, παρουσιάστε και τα σχετικά, και αρχίζει έναν-εναν να μας επιθεωρεί. Έρχεται και σε μένα. Τα γνωστά από που είσαι, τι σπούδασεις, πως τα περνάς εδώ, και έρχεται η διαολέμενη η στιγμή και μου ανοίγει την φυσιγγιοθήκη. Και τη δεν έβγαλε από εκει μέσα, κινητό (κλειστό), στυλό, ξυραφάκι bic, πακέτο χαρτομάντηλα, σοκοφρέτα, ένα σχοινί για να καθαρίζω το όπλο. Τι ντροπή να ανοίξει η γη να με καταπιεί. Τελικά δεν έπεσε καθόλου πέλεκυς.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται αυτό το τόπικ, μαθαίνω αρκετά πράματα για το στρατό...

Αλήθεια, η δική μου "γενιά" (1988) θα υπηρετήσουμε στα 19 μας ένα εξάμηνο ή μπορούμε να πάρουμε αναβολή λόγω Σπουδών;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Kalytera na ypiretiseis sta 19 sou na teleiwneis, wste na min exeis afta pou travame emeis twra.

Kai opoios sou pei pws tha paroun ta myalla sou aera kai den tha thes meta na spoudaseis, grapse ton ekei pou den pianei melani, mias kai exeis zwntana paradeigmata pou lene to aditheto:

Stin Kypro i thiteia meta to sxoleio einai ypoxreotiki kai 24 mines Exclamation Exclamation Par'ol'afta, oi perissoteroi spoydazoun!!!

An thes na to kaneis kai na teleiwneis, na to kaneis kai min to skeftesai. Alliws tha ftaseis sta 23-25 sou me ptyxia master ktl ktl kai tha parapiniesai opws kanoume emeis, pws o stratos tha se kopsei apo tin pio paragogiki sou periodo..!
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ. Είναι καλύτερο να ξεμπερδεύεις νωρίς μ' αυτό, παρά να παιδεύεσαι στο 23-24 σου, αν και δεν νομίζω πως οι του 88 θα κάνουν και μεγάλη θητεία,καθώς μέχρι να τελειώσετε τις σπουδές σας, ο στρατός θα έχει μεταβληθεί σε μισθοφορικό.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Γεια και χαρα μετα απο δυο βδομαδες διακοπων στην Αθηνα Wink

Ειμαι και εγω υπερμαχος του να πηγαινεις στρατο αμεσως μετα το σχολειο, ωστοσο, εχει και τα καλα του να ορκιστεις και σε καπως μεγαλυτερη ηλικια. Και εξηγουμαι:

Πηγα στρατιωτης μεταξυ αποφοιτησης απο το πανεπιστημιο και μεταπτυχιακου στην Αγγλια (ημουν 24 μισο οταν περασα τις πυλες στη Κορινθο). Το γεγονος οτι ημουν "μεγαλος σε ηλικια" με βοηθησε πολλες φορες. Για παραδειγμα οταν ημουν "νεος" ενας παλιος πηγε να με αρχισει στο καψονι. Ευτυχως για μενα, πριν ξεκινησει, με ρωτησε ποσο χρονων ημουν και οταν του ειπα εμεινε κοκαλο και με αφησε ησυχο(βλεπετε, εδειχνα πολυ μικροτερος ενω αυτος ηταν μολις 18 ). Και οχι μονο αυτο, αλλα και μεσολαβησε να με αφησουν στη ησυχια μου δυο παλιοι που ηταν ετοιμοι να με περιλαβουν δυο μερες μετα, λεγοντας τους "αφηστε τον, ειναι 24αρων"!

Η ηλικια, λοιπον, βοηθαει, ωστοσο τωρα πια που εχει μειωθει η θητεια στο δωδεκαμηνο, δε νομιζω οτι προλαβαινει κανεις να παλιωσει.

Και δυο συμβουλες προς νεοσυλλεκτους:

Arrow αν εισαι σωστος και δε προκαλεις, κανεις δε σε πειραζει (εκτος και αν πεσεις στη περιπτωση).

Arrow πολλα απο αυτα που θα σας κανουν στην αρχη της θητειας σας ειναι ψαρωτικα. Μπορεις να σας ριξουν φυλακη για κατι οχι ιδιατερα σημαντικο για να ψαρωσετε, αλλα μετα ειναι πολυ πιθανο να σας τη σβησουν (σε μενα εγινε αυτο 2-3 φορες στις αρχες, ακομα και οταν αφησα να μπεις παλιος απο τη πυλη μετα τις 12 κατα τη διαρκεια της πρωτης (και πιο ζορικης) σκοπιας μου.

Επι τη ευκαρια, συμφωνω απολυτως με τα σχολια του Rohan παραπανω.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Sep 07, 2005 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά

alekos wrote:
Ena thema pou "kaiei" 35.000 Ellines sto ekswteriko, an den kanw lathos, einai h rythmish twn anekplhrwtwn stratiwtikwn ypoxrewsewn. Pisteyw oti tha akoustoun akrws endiaferouses apopseis...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 7:15 am    Post subject: Reply with quote

Πιστεύω ότι το πρέπον είναι να υπηρετήσουν κανονικότατα την θητεία τους.
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 7:47 am    Post subject: Reply with quote

γιατί να μήν μπορούν να πληρώσουνε το αντίτιμο που θα πληρωθεί ένας μόνιμος????

και οι δύο θα δουλεύουνε, και οι δύο θα είναι ευχαριστημένοι.

Γιατι να πρέπει να λέμε εμείς που πήγαμε φαντάροι ότι όλοι "πρέπει" να πάνε φαντάροι, αφού όταν είμασταν εμείς το σιχενόμασταν λεπτό προς λεπτό, μέρα με τη μέρα.

προσοχή δεν είμαι ανθέλληνας, απλά αναρωτιέμαι....και είναι και ώρα να πάω για ύπνο.... Cool
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Μπορεί φίλε Σαυρούλη να το σιχαινόμασταν αλλά εάν κάποιος δεν υπηρετήσει τότε κάνει εμένα και χιλιάδες άλλους της γενιάς μου και όχι μόνο, να νιώθουν κοροϊδα Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 7:59 am    Post subject: Reply with quote

μα γιατί δηλαδή Idea αν μπορεί κάποιος να κάνει την ζωή των άλλων καλύτερη, να πρέπει να σκέφτετε τί κάνανε οι προηγούμενες γενεες...???

εξέλιξη με τα νέα δεδομένα.... πρέπει να διαλυθούνε τα κατεστημένα, και οι γελοιοπαραδόσεις. ( για τυχόν παρεμήνευση δεν εννοώ τις παραδόσεις και τα έθιμα μας ώς λαός, αλλά τις ψευτο παραδόσεις, οπως του ότι εγώ το έκανα γιατί να μην το κανει και ό αλλος)


εφυγα......
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 8:35 am    Post subject: Reply with quote

Όχι μιλάω για μένα και για την γενιά μου στη συγκεκριμένη περίπτωση Mr. Green . Μιλάμε για δύο κατηγορίες πολιτών όπου θα έχουν τα ίδια δικαιώματα αλλά διαφορετικές υποχρεώσεις ??? Rolling Eyes Ο νόμος και οι κανονισμοί ενός κράτους δεν πρέπει να είναι οι ίδιοι αλλιώς πως θα μπορούμε να μιλάμε για ισονομία και ισοτιμία στην χώρα αυτή ; Εκτός και αν μιλάς για κατάργηση της θητείας των κληρωτών γενικότερα. Ωστόσο σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να σκεφτούμε και να τεθεί στη συζήτηση το τι θα γίνει αν κάποιος από τους γύρω μας "κάνει κατα δω" Exclamation δεδομένου ότι το πείραμα ευρωπαϊκή ένωση δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 10:08 am    Post subject: Reply with quote

Ανεξάρτητα απ' το αν νιώθουμε κορόιδα ή όχι, όσοι υπηρετήσαμε κανονικά τη στρατιωτική μας θητεία, πρέπει να δεχτούμε ότι ένας σοβαρός στρατός δεν μπορεί πια να στηρίζεται σε κακοεκπαιδευμένους, ανειδίκευτους κληρωτούς, αλλά χρειάζεται μια ριζική αλλαγή στις δομές του, με πρώτη και καλύτερη την επάνδρωσή του.

Αν περιμένει να σωθεί από σαραντάρηδες που έχουν φάει τη ζωή τους σπουδάζοντας στο εξωτερικό κι έχουν κάνει και οικογένειες, τότε δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να διαιωνίζουμε την υποκρισία, που ειδικά στον στρατό είναι ακόμα πιο μεγεθυμένη σε σύγκριση με την υπόλοιπη κοινωνία.

Από την άλλη υπάρχει και το Σύνταγμα που μιλάει για ισότητα των πολιτών, ίδιες υποχρεώσεις κλπ, αλλά όποιος είδε να εφαρμόζεται το Σύνταγμα και να προασπίζεται η ισότητα ακόμα και ανάμεσα σε αυτούς που υπηρέτησαν, ας έρθει να μου το πει και μένα, γιατί εγώ δεν πήρα μυρωδιά τους μήνες που έκανα τη θητεία μου.
Αντιθέτως είδα το σύστημα να με περιπαίζει συνεχώς μπροστά στα μάτια μου, μην τηρώντας ούτε καν τα προσχήματα. Θέλετε να μιλήσουμε για Ρουβά, Ρέμμο, Μητσικώστα, Λαζόπουλο κλπ? Σας διαβεβαιώ ότι η "τρέλλα" πάει σύννεφο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό μέσα στο στράτευμα, μην κολλάτε στις 5-10 περιπτώσεις που λόγω ειδικών συνθηκών θα πάρουν το δρόμο της δημοσιότητας.

Συμφωνώ βεβαίως ότι οι προσπάθειες κάποιων από τους ανυπότακτους για να γλιτώσουν τη θητεία είναι τουλάχιστον γλοιώδεις, κι αυτό είναι ένα θέμα. Τι να κάνουμε λοιπόν με αυτούς? Μια εξαίρεση? Laughing
Να τους πει δηλαδή το κράτος "αφού είστε γελοίοι καλύτερα να μην υπηρετήσετε, διότι γελοίοι θα παραμείνετε σε όλη σας τη ζωή?" Laughing
Αν ήταν έτσι, τότε σημαντικό ποσοστό όσων υπηρέτησαν θα έπρεπε ομοίως να έχει καθίσει στα σπίτια του. Razz

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχουν συστήματα αξιολόγησης, κι αν υπάρχουν πάντα θα μεταβάλλονται και πάντα θα υπόκεινται σε υποκειμενική κρίση, καλύτερο θα ήταν να θεσπιστούν εναλλακτικές μορφές θητείας μέχρι να πάρει ο στρατός επαγγελματική μορφή και να τελειώνουμε με αυτό το βάσανο.
Δηλαδή θητείες που να μην στιγματίζουν κοινωνικά (και κυρίως ηθικά) αυτούς που δεν φταίνε σε τίποτα και πράγματι δεν εμφανίστηκαν στην ώρα τους, είτε γιατί προσέφεραν στο επιστημονικό πεδίο, είτε απλά γιατί είναι μετανάστες που στα 40 τους αποφάσισαν να πάρουν την οικογένειά τους και να επαναπατριστούν και δεν χρειάζεται καθόλου (μα καθόλου) να περάσουν αυτό το υποκριτικό λούκι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Αντιθέτως είδα το σύστημα να με περιπαίζει συνεχώς μπροστά στα μάτια μου, μην τηρώντας ούτε καν τα προσχήματα. Θέλετε να μιλήσουμε για Ρουβά, Ρέμμο, Μητσικώστα, Λαζόπουλο κλπ? Σας διαβεβαιώ ότι η "τρέλλα" πάει σύννεφο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό μέσα στο στράτευμα, μην κολλάτε στις 5-10 περιπτώσεις που λόγω ειδικών συνθηκών θα πάρουν το δρόμο της δημοσιότητας.


Το σύστημα του κράτους μας περιπαίζει γενικότερα και σε άλλους τομείς του(βλέπε δημόσιες υπηρεσίες), ωστόσο κανένας δεν διαννοείται να μην πληρώσει π.χ το λογαριασμό του ΟΤΕ ή της ΔΕΗ ή των δημοτικών τελών. Ούτε υπάρχει κάποια κατηγορία πολιτών που πληρώνουν φθηνότερα ή καθόλου το ρεύμα και το τηλέφωνο τους άσχετα αν δε λαμβάνουν καλές υπηρεσίες ή φθηνές υπηρεσίες, σε σχέση με μία άλλη κατηγορία πολιτών. Σε πλήρη αντιστοιχία ή θα σταματήσει η θητεία για όλους τους έλληνες (εντός και εκτός της χώρας) ή για κανένα. Εναλλακτική θητεία για όλους τους έλληνες (εντός και εκτός της χώρας) ή για κανένα. Είναι εξοργιστικό για μένα μόνο και μόνο που το ακούω . Rolling Eyes Φυσικά και δεν απευθύνομαι προσωπικά εναντίον κανενός από τους συνομιλήτες μου αλλά διαφωνώ με οποιουδήποτε είδους προνομιακές ρυθμίσεις για τον οποιοδήποτε.


Last edited by losada7 on Thu Sep 08, 2005 11:10 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Χθες άκουγα στην τηλεόραση ότι αν πχ έχεις ένα σπίτι στην ιδιοκτησία σου και το νοικιάζεις, και ο ενοικιαστής δεν πληρώσει το ενοίκιο, μπορείς μέσω από την φορολογική σου δήλωση να 'δωρίσεις' το ενοίκιο στο κράτος, οπότε ο ενοικιαστής γίνεται αυτόματα οφειλέτης στο δημόσιο, και στην καρτέλα στο ΤΑXIS φαίνεται ότι χρωστά στο δημόσιο όποτε ούτε φορολογική ενημερώτητα ούτε τίποτα.

Μήπως θα μπορούσε το ίδιο να γίνει και σε όσους δεν υπηρετούν; Ας βάλουν κάθε μέρα εξαγοράσιμη προς 50 ή 100 ευρώ (και όχι 3-5) και άσε να δούμε τι θα κάνουν.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Next
Page 2 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr