stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Πυρκαγιές, πλημμύρες... και δε συμμαζεύεται!
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Wed Dec 05, 2007 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω ξαναπεί ότι δεν είναι η ποσότητα των αεροπλάνων το πρόβλημα, το καλύτερο θα ήταν να αποσυρθούν, τα εναπομείναντα CL-215 και να αντικατασταθούν με τα 415.
Όσο για τα ρωσικά φαίνεται να ειναι μια πολύ καλύ λύση αφού είναι και φθηνότερα απο τα canadair, όμως δέν είναι είδη ενταγμένα στον στόλο, και άρα θα απαιτηθεί χρόνος για εκπαίδευση χειριστών και μηχανικών, και επιπλεον χρήματα φυσικά.
Επίσης να αναφερω ότι η χώρα μας ειναι απο τις λίγες χώρες μέλη του ΝΑΤΟ, που δείχνει προτίμηση σε ρωσικούς εξοπλισμούς, και φυσικά καλούνται πάντα για να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Dec 06, 2007 10:46 am    Post subject: Reply with quote

Εκτός αυτού που αναφέρεις, αν θυμάμαι καλά, αυτά τα πυροσβεστικά λειτουργούν αποδοτικότερα σε περιοχές με πεδινή μορφολογία και όχι σε ορεινά ανάγλυφα εδάφους.

Τα καναντέρ νομίζω ότι είναι πιο αποδοτικά για τις ανάγκες των απόκρυμνων ελληνικών βουνών.Διενεργούν κάθετες εφορμήσεις και κάθετες απογειώσεις οπότε μπορούν να ρίξουν πυροσβεστικό υλικό σε οποιοδήποτε σημείο.

Είμαι και εγώ υπέρ των εναλλακτικών λύσεων αφού φαίνεται να είναι φθηνότερες από τις αντίστοιχες "δυτικές", όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω μερικές επιφυλλάξεις ως προς την αποδοτικότητα της αγοράς.
Back to top
View user's profile Send private message
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Thu Dec 27, 2007 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Τελικά 7-14 Βe-200 αντί για CL-415. O αριθμός ακούγεται λίγο εξωφρενικός. Πριν ένα μήνα λέγανε για 2-3 Be-200 και 7-8 CL-415.

Greece orders Beriev Be-200 firefighting amphibians
http://www.flightglobal.com/articles/2007/12/26/220539/report-greece-orders-beriev-be-200-firefighting-amphibians.html


Arrow Losada
"The aircraft can scoop up 12t of water in 14s and release it in a single slavo or two to eight consecutive drops."
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 3:30 am    Post subject: Reply with quote

Φωτογραφίες από τον Κρόνιο λόφο. Τις βρήκα κάπου στο δίκτυο και απλά ήθελα να τις δημοσιεύσω. Δεν αποτελώ μέλος κάποιας οργάνωσης του νεοπαγανισμού στη Ελλάδα, ωστόσο λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι γιατί στις μέρες μας δεν φαίνεται να μπορούμε να διαχειριστούμε και τα πιο βασικά μνημεία του πολιτισμού μας.

Κάποτε


Σήμερα




Η αναδάσωση με τους ρυθμούς και το μέγεθος που γίνεται δεν νομίζω ότι θεωρείται ικανοποιητική.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Φωτογραφίες από τον Κρόνιο λόφο. Τις βρήκα κάπου στο δίκτυο και απλά ήθελα να τις δημοσιεύσω. Δεν αποτελώ μέλος κάποιας οργάνωσης του νεοπαγανισμού στη Ελλάδα, ωστόσο λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι γιατί στις μέρες μας ...[/url]


Υπήρχαν μέρες που μπορούσαμε να τα διαχειριστούμε και τώρα δεν μπορούμε? Μάλλον καλύτερα είναι τα πράγματα τώρα (φαντάσου πώς ήταν δηλαδή παλαιότερα).

Αλλά, βρε Λοσάντα αν χρειάζεται κάποιος να είναι νεοπαγανιστής για να υπερασπιστεί μια κληρονομιά παγκόσμιας σημασίας, τότε ναι, έχουμε φτάσει σε πολύ χαμηλό επίπεδο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω την αίσθηση ότι τα τελευταία χρόνια με τους ανθρώπους που συνανανστρέφομαι- όχι στις προσωπικές μου σχέσεις, όλο και περισσότερο, φαίνεται οι άνθρωποι να νοιάζονται για το "θέλω", το "μεγάλο", το "Εγώ" με οποιοδήποτε κόστος. Αυτό δυστυχώς έχει περάσει σε όλους τους τομείς της ζωής μας και γι' αυτό όλοι κάνουν λόγο για σήψη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας. Υπάρχει διαρκώς εξαπάτηση των πολιτών σε πάρα πολλά από αυτά που λένε ότι γίνονται και σε σε αυτά που πραγματικά γίνονται. Πως είναι δυνατόν να μας έχουν ζαλίσει με την αναδάσωση μεγάλων δέντρων στο Κρόνιο λόφο και να φυτεύουν δεντράκια σαν "ντοματιές" Sad .
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

^^ Δεν ξέρω ποιά είναι η ηλικία σου φίλε Λοσάντα, αλλά το φαινόμενο που περιγράφεις μάλλον οφείλεται στην συμμετοχή σου στην κοινωνία από μέσα - άρα βλέπεις τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο - και η παλιά έποχη είναι η παιδική σου ηλικία που ασφαλώς ήταν όλα πιο "αγνά". Γιατί η δική μου εντύπωση είναι ότι ο κόσμος πάντα έτσι ήταν και ακόμα χειρότερος (ή τώρα είναι καλύτερος, αν είσαι της αισιόδοξης θέασης).


Έκανα και την ψυχανάλυση μου για σήμερα. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 2:22 am    Post subject: Reply with quote

Ως ένα σημείο μπορεί να είναι και έτσι, ωστόσο δεν συμφωνώ ότι ο κόσμος είναι καλύτερος στις ημέρες μας απ' ότι ήταν στο παρελθόν. Ότι έχουμε να φάμε, ότι μπορούμε να λέμε την γνώμη μας στον αέρα(και ας μην μας ακούει -διαπιστωμένα - κανείς), ότι έχουμε περισσότερα μέσα να κάνουμε το οτιδήποτε, δεν σημαίνει ότι ο κόσμος μας είναι καλύτερος, τουναντίον θα έλεγα.

Τεσπα μεγάλη κουβέντα και δεν είμαστε και στο σωστό topic για να φιλοσοφήσουμε.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Μετά από τις πυρκαγιές του καλοκαιριού, μας ήρθε και ο παγετός !!

Δεν ξέρω τι γίνεται στην υπόλοιπη Αττική αλλά εδώ και μερικές ώρες, εδώ στα δυτικά προάστεια άρχισε ξανά να χιονίζει.

Αύριο μέχρι να ανέβει ο ήλιος θα είναι πολύ επικίνδυνα στους δρόμους. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μερικες περιοχες της Ανατολικης Αττικης εχουν μισο μετρο απο παγετο Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Σήμερα περπατούσα τουλάχιστον 3 με 4 ώρες !

Είδα γειτονιές στην περιοχή μου που ποτέ δεν θα έβλεπα αν δεν είχε χιονίσει.

Εκτός αυτού το πρωί είχε απόλυτη ησυχία και τα αυτοκίνητα που περνούσαν ήταν πολύ λίγα.
Αυτό (απόλυτη ησυχία) μπορεί κάποιος να το βιώσει μόνο τις Κυριακές πολύ πρωί αλλά είναι δύσκολο αφού όσοι δεν εργάζονται συνήθως ξυπνούν μετά τις 9 ή τις 10 για να ξεκουραστούν από τη κούραση που έχει συσωρευτεί όλη την εβδομάδα.

Αφού βγήκε ο ήλιος βγήκαν κάποιοι να δουν πως είναι η πόλη και αρκετοί από αυτούς δεν είχαν αλυσίδες, βάζοντας σε κίνδυνο πεζούς και σταθμευμένα οχήματα. Evil or Very Mad

Τεσπα αντί για εργασία Δευτεριάτικα, το πρόγραμμα περιελάμβανε περίπατο, χιονοπόλεμο και ζεστή σοκολάτα με καλούα στην συνοικιακή καφετέρια-μπαρ της περιοχής μου με φόντο τους χιονισμένους φοίνικες και τα φυτά του πεζόδρομου που είχε απ' έξω. Cool



Υ.Γ: Και πάνω που λέγαμε με τον Mika ότι δεν θα ήταν δυνατόν να ανέβουμε την Κυριακή στο Χελμό, φαίνεται ότι ο Χελμός ήρθε στα σπίτια μας ! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια, συγγνωμη κιολας αλλα τα καναλια μας τα εχουν κανει ολιγον "τσουρεκια" Embarassed με το χιονι. Ενταξει επεσαν 10 ποντοι χιονι και εφεραν την καταστροφη. Παρελυσε η χωρα. Δηλαδη σε καποιες περιοχες της Ελλαδας οι 10 ποντοι ειναι σαν να μην επεσε χιονι και δεν το κανανε ποτε θεμα. Ενταξει να πουνε για το χιονι αλλα να μην υποτιμουν τη νοημοσυνη μου οταν μου λενε για αποκλεισμενους στην Κηφησια. Ελεος.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Έρχομαι να συμφωνήσω με τον Ο.Υ.Σ.Τ.

Πέρυσι στην Θεσσαλονίκη πιάσαμε -6. Στην Ορεστιάδα έκανα σκοπιά στους -16 με 1 μέτρο χιόνι. Χειμώνας είναι και χιόνι θα ρίξει και παγωνιές θα κάνει.

Από την άλλη φταίνε οι δημοσιογράφοι. Πιάνουν ένα θέμα και το ξεχειλώνουν ως εκεί που δεν πάει. Ως εκ θαύματος ο Ζαχόπουλος εξαφανίστηκε!

Γύρω μας γίνονται κοσμοιστορικά γεγονότα (εκλογές Κύπρου, Κόσοβο) και τα κανάλια μας ενημερώνουν επί 3 τέταρτα ότι έχει πιάσει πάγο η Συγγρού.
Back to top
View user's profile Send private message
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 10:49 pm    Post subject: Reply with quote

Για να μην μιλήσω για τα χριστούγεννα 2001-2002 που τότε πράγματι ήταν ακραίες οι θερμοκρασίες σε όλη την Ελλάδα και επειδή δεν χιόνισε στην Αθήνα ούτε ασχολήθηκαν ιδιαίτερα ούτε φυσικά το θυμούνται τώρα και μιλάν για χαμηλότερες θερμοκρασίες αιώνα.... Έλεος... Και για να ακούσεις κάτι για το τι γίνεται στο Κόσοβο πρέπει να περιμένεις το τέλος του δελτίου και ανάθεμα αν του αφιερώνουν και 5 λεπτά... Απαράδεκτοι...
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 12:58 am    Post subject: Reply with quote

Τα χριστουγεννα εκεινα τα θυμαμαι μιας και ημουν Γ' Λυκειου.. 5 μερες χασαμε τοτε και ουτε λογος.. Και στο καπακι μετα τις γιορτες εγινε το ιδιο στην Αθηνα και κανανε το τοσο ΤΟΣΟ. Τιτλος στο μεσημεριανο δελτιο του ΑΝΤ1: "Σιβηρια" η Ελλαδα Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ας μην αγνοούμε την διαφορά θερμοκρασίας και καιρικών συνθηκών βόρειας και νότιας Ελλάδας.

Ας εξηγηθώ καλύτερα.

Κατά την διάρκεια της θητείας μου υπηρετώντας στην βόρεια Ελλάδα, κάποια στιγμή μη συνηθισμένος στις διαφορές θερμοκρασίας και καιρού, έπαθα πνευμονία.

Συγγενικό μου πρόσωπο που σπούδασε σε σχολή της κεντρικής Ελλάδας γύρισε πίσω με χρόνια κουσούρια κρυολογήματος(κάποιου είδους βροχίτιδα δεν θυμάμαι καλά).

Όταν προσπαθούσα να κοιμηθώ το βράδυ μέσα στα στρώματα σε σπίτι φίλου μου που επισκέφτηκα στη βόρεια Ελλάδα το χειμώνα, έτρεμα ολόκληρος και ένιωθα ότι είχα υποστεί κρίση υποθερμίας κατά την παραμονή μου κατά την διάρκεια της ημέρας.

Αν ρωτήσεις 100 βορειοελλαδίτες πως μπαίνουν οι αλυσίδες η συντρηπτική πλειοψηφία ξέρει. Αν ρωτήσεις 100 νοτιοελλαδίτες πως μπαίνουν οι αλυσίδες, δεν ξέρουν ούτε οι μισοί.
Αν τους ρωτήσεις τι κάνουμε το βράδυ με τις βρύσες του σπιτιού όταν ξέρουμε ότι την επόμενη θα πέσει η θερμοκρασία μερικούς βαθμού υπό το μηδέν, τα ίδια ώς άνωθι.

Ακόμη και αυτοί που ξέρουν είναι συνήθως σχετικά νέοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν οι χειμερινές διαδρομές σε βουνά με αυτοκίνητο ή πηγαίνουν για χιονοκαταστάσεις ή γιατί απλά το απαιτεί η εργασία τους.

Γενικότερα ο μέσος νοτιοελλαδίτης δεν είναι γνώστης των προβλημάτων που προκύπτουν από μία χιονοπαγοκακοκαιρία ούτε έχει την εμπειρία-σκληραγώγηση για κάτι τέτοιο. Αυτό έχει προεκτάσεις που σχετίζονται και με την λειτουργία του κρατικού μηχανισμού στην νότια Ελλάδα.

Απλά πράγματα, όπως το θέμα του τι θα φορέσει ή αν θα πρέπει να κινείται-ακινητοποιείται κάποιος που κινείται έξω στο χιόνι που θα πρέπει να εργαστεί για ώρες αποκαθιστώντας τις δημόσιες υποδομές, είναι άγνωστα στους νοτιοελλαδίτες. Πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν τα όρια τους σαν ανθρώπινοι οργανισμοί σε καταστάσεις ψύχους.

Το Σαββάτο πήγα σε κεντρικό s.market της Αθήνας και έπαθα ταράκουλο από την πολυκοσμία. Είχα πάει παραμονές των εορτών και τόσο κόσμο δεν είδα. Οι περισσότεροι από αυτούς είχες την εντύπωση ότι αντί για χιονόπτωση περίμεναν ότι επίκειται πολεμική σύρραξη και επιστράτευση.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Μάλλον δίκιο έχει ο Λοσάντα. Αυτό με το στρατό το παρατήρησα και εγώ πρόσφατα: Οι περισσότεροι που αρρώσταιναν ήταν μάλλον από τα νότια της χώρας (αν και ούτε και εμείς την βγάζαμε εντελώς αναίμακτα).

Από την άλλη είναι επιεικώς γελοίο να μεταδίδεται δελτίο "ειδήσεων" του Ant1 με υπέρτιτλο 10 εκατοστά χιόνι στην Κηφησιά και κρόουλ "ανύπαρκτος ο κρατικός μηχανισμός". Δηλαδή τα χωριά στη φλώρινα και στα νησιά τι να πούν;
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Άμα είναι να κοιτάμε τι λένε τα κανάλια, σωθήκαμε. Όλη η μιζέρια του νεοέλληνα, έχει δημιουργηθεί από τα ιδιωτικά κανάλια. Γενικότερα όμως για την κακοκαιρία, όσο αφορά την Αθήνα και μόνο, δεν νομίζω ότι έχει κανείς την απαίτηση από τους πολίτες αλλά και από τους δήμους, να ανταπεξέλθουν 100%. Σε μία πόλη που έχει 360 μέρες το χρόνο πάνω από 20 βαθμούς, και χιονίζει μια φορά την πενταετία, είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν τέτοιες καταστάσεις με επιτυχία. Εδώ στην Γαλλία ένα χρόνο έκανε 40 βαθμούς, και πέθαναν 15 χιλιάδες άτομα. Εκεί τι? Οι άνθρωποι ήταν πιο βλάκες από εμάς ή το κράτος τους πιο αναποτελεσματικό από το δικό μας?
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Να αγιάσει το στόμα σου Χριστιανέ μου!!!
Έχω κι εγώ την εντύπωση ότι ο Έλληνας ζει σε ένα Matrix, νομίζει ότι η ζωή συμβαίνει στην τηλεόραση. Ότι τρελό, ακραίο, λαϊκίστικο διαλέξουν τα ιδιωτικά κανάλια προβάλλεται ως το γενικό, το καθολικό, το απόλυτο.

Ξέρει κανείς ότι η ανεργία έχει πέσει στο 7.6%? Ότι η μακροχρόνια ανεργία έχει πάει στο 4%? Ότι η οικονομία πάει καλύτερα από ποτέ? Ότι η ιδωτική κατανάλωση έχει εκτιναχθεί στα ύψη και φωνάζουμε για την ακρίβεια?

Και με αυτή την κυβέρνηση και με την προηγούμενη τα πράγματα οδεύουν γενικά προς το καλύτερο. Ο ρυθμός είναι που έχει σημασία. Αυτό πρέπει να μας απασχολεί. Η πολιτική δεν υπάρχει για να μας βρει δουλειά, γκόμενα και να μας σώσει από πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Έχει περιορισμένες δυνατότητες και ευθύνες.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, λυπάμαι που τα βλέπω και τα ακούω και συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα, αλλά κάπου έπρεπε να τα πω κι εγώ.
Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο.

Αφού η 'θεομηνία' θα έπιανε από Θεσσαλία και κάτω, για ποιο λόγο απαγορευόταν η κίνηση των φορτηγών στην Εγνατία οδό;
--------------------

Εγώ πάλι γιατί βλέπω ακρίβεια παντού....όλα προς τα πάνω πάνε.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

worldofjustice wrote:
Να αγιάσει το στόμα σου Χριστιανέ μου!!!
Έχω κι εγώ την εντύπωση ότι ο Έλληνας ζει σε ένα Matrix, νομίζει ότι η ζωή συμβαίνει στην τηλεόραση. Ότι τρελό, ακραίο, λαϊκίστικο διαλέξουν τα ιδιωτικά κανάλια προβάλλεται ως το γενικό, το καθολικό, το απόλυτο.

Ξέρει κανείς ότι η ανεργία έχει πέσει στο 7.6%? Ότι η μακροχρόνια ανεργία έχει πάει στο 4%? Ότι η οικονομία πάει καλύτερα από ποτέ? Ότι η ιδωτική κατανάλωση έχει εκτιναχθεί στα ύψη και φωνάζουμε για την ακρίβεια?

Και με αυτή την κυβέρνηση και με την προηγούμενη τα πράγματα οδεύουν γενικά προς το καλύτερο. Ο ρυθμός είναι που έχει σημασία. Αυτό πρέπει να μας απασχολεί. Η πολιτική δεν υπάρχει για να μας βρει δουλειά, γκόμενα και να μας σώσει από πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Έχει περιορισμένες δυνατότητες και ευθύνες.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, λυπάμαι που τα βλέπω και τα ακούω και συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα, αλλά κάπου έπρεπε να τα πω κι εγώ.
Very Happy


simfonw apolita, horis na thelo na miliso gia politiki einai simandiko na skeftomaste pioi kai pos psifizoun.....
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Mar 25, 2008 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς φέτος ο εφιάλτης ξεκίνησε πολύ νωρίς...

Μαίνεται ανεξέλεγκτη
Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Σκόπελος λόγω μεγάλης πυρκαγιάς


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=884909&lngDtrID=244
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Mar 25, 2008 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Αν ειναι δυνατον Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Η πυρκαγιά ξέσπασε στην περιοχή του Αγνώντα, όταν ένας αγρότης επιχείρησε να κάψει ξερά χόρτα στο κτήμα του...


ουδέν σχόλιον... Evil or Very Mad


http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080326&nid=7955594&sn=&spid=876
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Στον αγροτικό τομέα, γίνονται αρκετές εργασίες που αφορούν στο κλάδεμα δέντρων και στο καθάρισμα χωραφιών από ξερά χόρτα και αγριάδα.
Αν θυμάμαι καλά φωτιές για κάψιμο χόρτων-κλαδιών επιτρέπονταν μέχρι και τον Μάρτιο.
Προσφάτως έμαθα από συγγενείς μου ότι τα χωράφια θα πρέπει -υποχρεωτικά- να καθαρίζονται από την αγριάδα και η τελευταία να καίγεται έτσι ώστε να υπάρχουν "αντιπυρικές ζώνες" για την περίοδο του καλοκαιριού.
Το πρόβλημα είναι ότι η έλλειψη βροχοπτώσεων έχει μεγαλώσει την "Περίοδο Καλοκαιρίας" και της ξήρανσης του εδάφους και της χλωρίδας. Θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν ακόμη και οι αγρότες σε αυτή την νέα πραγματικότητα.
Φυσικά και θα πρέπει ο συγκεκριμένος να είχε προβλέψει το κακό μέσω της πρόγνωσης καιρού(ένταση ανέμων) !
Όμως πιστεύω ότι τα δεδομένα έχουν αλλάξει σε πολλούς τομείς της ζωής μας και αρκετοί άνθρωποι δεν καταφέρνουν να συμβαδίσουν με αυτά.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next
Page 16 of 19

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr