stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εργασιακές Σχέσεις - Ανεργία- Δημόσιος vs. Ιδιωτικού Τομέα
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Πιστεύετε ότι:
Δεν χρειάζεται να ληφθεί κανένα μέτρο - Ο δημόσιος τομέας είναι πάντο ο στυλοβάτης ενός κράτους
2%
 2%  [ 1 ]
Να μετατρέψουν οι πλούσιοι τα υπερκέρδη τους σε επενδύσεις, ο λαός δε φταίει σε τίποτα
13%
 13%  [ 5 ]
Να γίνουν κάποιες αλλαγές αλλά όχι με βάρβαρο τρόπο και μονόπλευρες σε βάρος μόνο των εργαζομένων
21%
 21%  [ 8 ]
Να γίνουν αλλαγές χωρίς συμβιβασμούς αν πρέπει. Η κατάσταση είναι δύσκολοι και οι κρατικοί υπάλληλοι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους
36%
 36%  [ 14 ]
UNLEASH HELL!!! - Ακούστε τη φωνή του Δαρβίνου και Απελευθερώστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να επιβιώσουν οι πραγματικά ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ
26%
 26%  [ 10 ]
Total Votes : 38

Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jan 29, 2006 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Σε τεντωμένο σκοινί οι σχέσεις εργοδοτών και συνδικάτων για τα εργασιακά

Για να δούμε τι θα δούμε Rolling Eyes , αν και είμαι εξαιρετικά απαισιόδοξος για την κατάληξη αυτών των δήθεν συζητήσεων και διαπραγματεύσεων.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Jan 29, 2006 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

Θα δείς που τελικά θα συμφωνήσουν σε πολλά και ο ΣΕΒ (έχουν εκλογές το 2006...) και η ΓΣΕΕ (αν αποτύχουν θα χάσουν τον ύπνο τους).

Α,μη ξεχνάμε και την ΟΤΟΕ...

ΟΤΟΕ: Το ωράριο αποκαλύπτει την κρίση των συνδικάτων

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_29/01/2006__171764
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jan 29, 2006 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι είχα δικιο για τον Κο Κυριακόπουλο. Κάτι δε μου άρεσε εξ' αρχής πάνω του. Ούτε μια κουβέντα "όλοι να κάνουμε μια προσπάθεια" ή κάτι τέτοιο βρε παιδι μου έτσι για τα προσχήματα...

Αυτά πολύ φοβάμαι ότι συμβαίνουν όταν κάποιος δεν έχει περάσει από τα κανάλια της βιοπάλης αλλά έχει βρεθεί στην κορυφή από την αρχή της καριέρας του...

Κρίμα Κε Κυριακόπουλε, κρίμα. Φαίνεται ότι το να είσαι λίγο άνθρωπος είναι αντιστρόφως ανάλογο του μεγέθους της τσέπης σου...

Κρίμα...
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Jan 29, 2006 6:16 pm    Post subject: Reply with quote

Νά'ναι καλά η μάνα του που έχει το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών της S&B Μέταλλα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 8:37 am    Post subject: Reply with quote

ΑΡΑ τουτος μιλαει βασισμενος σε ξενα κολυβα αφου τα βρικε ολα ετοιμα ενω καποιο αλλοι απο λαικες περιοχες και χωρις οικονομικες δυνατοτητες σπουδαζουν και μορφωνονται για να κανουν κατι στη ζωη τους..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Μπορεί να τρώει με ξένα κόλυβα, αλλά δεν είναι και άσχετος στο πώς να διαχειριστεί μια επιχείρηση. Συν το ότι έχει 2 πτυχία... Αλλά 50 χρονών και Διευθύνων Σύμβουλος δεν στέκει και πολύ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 11:03 am    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, αλλοίμονο μας αν ένας άνθρωπος που σπουδασει στα Harvard και στα Yale ή στο Cambridge ή δεν ξέρω κι' εγω που αλλού, δεν έχει και μια γνώση διοίκησης επιχειρήσεων ή όταν από παιδάκι ακούς τους μπαρμπάδες σου και τους γονείς σου να μιλάνε γι' αυτο.

Η ένσταση μου έγκειται στο ότι ο άνθρωπος αυτος μάλλον τα βρήκε όλα έτοιμα, και αντι να λέει και ευχαριστώ στο Θεό που μπορεί να του τα πάρει όλα σε μια μέρα, προκαλεί και από πάνω. Μια "σκιά" σε μια ακτινογραφία στον πνεύμονα ή στο συκώτι αρκεί για να τα δείς όλα, τι να στο πεί ο γιατρός του κρατικού ή ο ίδιος ο διευθυντής της Clinique Juisson της Γενέυης -fictitious name-, άντε ο ανάλογος του "Ιατρικού", καταραμένες εποχές πάλι στη φτήνεια πέσαμε Mr. Green.

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε λοιπόν με τη σκληρότητα ενός αυτοδημιούργητου ο οποίος έχει μέσα του έναν κακώς εννούμενο αλλά δίκαιο πες Δαρβινισμό και λέει "όποιος αξίζει ας φανεί". Εδώ έχουμε να κάνουμε με την αλλαζωνία ενός ανθρώπου ό οποιος μάλλον πιστευει ότι επεδή βρέθηκε στο walk of life που βρέθηκε, του χρωστάμε όλοι, εγώ, εσείς, ο Ypsilon, ο admin, ο Σιακαβέτης, ο κακός μας ο καιρός. Και για να διατηρήσει αυτος τα κέρδη του πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να μην έχουν ασφάλεια, να δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα και φυσικά, οι κύριοι αυτοί να μην επενδύουν, να μην έχουν καμία κοινωνική ευθύνη, να μην κάνουν τίποτα πέρα από το να παίζουν με αερα κοπανιστό στο χρηματιστήριο.

Αν κατηγορώ κάτι την πρότερη κυβερνητική κατάσταση είναι το ότι έβγαλαν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια με την κακοδιαχείρηση και την ιδεολογική αγκύλωση δεκαετιών. Αν ήταν αλλοιώς τα πράγματα, όλοι αυτοί οι άψητοι από τη ζωή επίγονοι που μας βλέπουν σα σκουλήκια δεν θα είχαν τόσο θράσος...

Αλλά μακάρι να ήταν μόνο αυτοί... Το κακό είναι γενικότερο από ότι φαίνεται...
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Στην εφαρμογή τοπικών συμφώνων απασχόλησης κατέληξε η Επιτροπή Απασχόλησης

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=680603&lngDtrID=251

Να που είχα δίκιο τελικά... όλοι θα συμφωνήσουν και θα κάνουν υποχωρήσεις...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Tue Jan 31, 2006 6:02 pm    Post subject: Η ΟΤΟΕ καλείται να ανταποκριθεί στις νέες προκλήσεις Reply with quote

«Όχι» στην υπογραφή συλλογικών συμβάσεων εργασίας λένε οι τραπεζίτες στην ΟΤΟΕ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=680837&lngDtrID=251
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 14, 2006 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Απασχόλησης, 27 επιχειρήσεις έκλεισαν τη διετία 2004-2006 αφήνοντας άνεργους 4.887 εργαζομένους. Αντιθέτως, η ΓΣΕΕ εκτιμά ότι μόνο τον τελευταίο χρόνο έχασαν τη δουλειά τους 80.000 εργαζόμενοι καθώς, πέραν των μεγάλων επιχειρήσεων που έκλεισαν, υπολογίζεται ότι χιλιάδες μικρομεσαίες -πάνω από 3.000- διέκοψαν τη λειτουργία τους.Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα απολύθηκαν 820 εργαζόμενοι από τις επιχειρήσεις Βιομηχανία Φωσφορικών Λιπασμάτων Θεσσαλονίκης και Υαλουργία Γιούλα
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Feb 15, 2006 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Τελικά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σόϊ "αναπτυξη" είναι αυτή την οποία ευαγγελίζονται οι κυβερνώντες μας σχεδόν μια οκταετία τώρα. Αναπτύσσεται λέει η οικονομία και μειώνονται οι θέσεις εργασίας;

καλά αυτοί θα μας διδάξουν μια νέα version των οικονομικών, αυτο που λέγανε οι πατεράδες μας "τα εμά, εμά, και τα εσά, εμά"... Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Δε μου αρέσει να "διαφημίζω" βιβλία αλλά βρε παιδιά, για όνομα του Θεού βρήκα ένα σχετικότατο με τα προς συζήτηση αντικείμενα του συγκεκριμένου θέματος. Το ανακάλυψα πρόσφατα και το συνιστώ.

Τίτλος: Είσαι για ένα meeting? -Οδηγός επιβίωσης και καριέρας στις ιδιωτικές εταιρείες
Συγγραφέας: Γιώργος παπαπαναγιώτου
Εκδόσεις: Εμπειρία Εκδοτική

Είναι το βιβλιο που έλειπε. Μιλαει "στο ψαχνό" για όλους και όλα και είναι χρήσιμο ιδίως για τα Ελληνικά δεδομένα. Καλοί είναι και οι Ακαδημαϊκοί Γκουρού και το "Πως να γίνετε Ηγέτης σε 100 ημέρες" αλλά εδώ μιλάει η "πιάτσα".

Φοβερό βιβλιο, καθηλωτικό γράψιμο, ο τύπος τα λέει έξω από τα δόντια και με την εμπειρία που έχει, ξέρει για τι μιλάει. Μην το χάσετε.

Σχετικά -----------> http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0036202
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Η ευέλικτη αγορά εργασίας, χρειάζεται και... ευέλικτα σώματα

http://www.contra.gr/Life/News/116306.html

προσωπικά σύμφωνο ως ένα σημείο με την ιδέα πως αν γυμνάζεσαι και νιώθεις καλύτερα και η πιθανότητες να προσβάλλεσαι από "μικροασθενιες"(γρίπη 5 φορες το χρόνο??,τραυματισμοί?) κάθε 3 και 2 λιγοστεύουν...το θέμα είναι ποσο χρόνο έχει στη διάθεση του κανεis
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Το έχω παραμελήσει αυτό το thread μου φαίνεται είναι καιρός για κανένα παραληρηματάκι... Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

τι να σας πω ρε παιδια, ξερω τοσους πτυχιουχους με μεταπτυχιακο και η μονη επαγγελματικη ευκαιρια που τους δινεται ειναι ως μπαρμεν και σερβιτοροι. κατα τα αλλα μιλαμε για ανπτυξη, τα υπερογκα κερδη των εισηγμενων που ταυτοχρονα ζητουν μειωση των αποδοχων των ελληνω εργαζομενων, την εισαγωγη ολο και ποιο πολλων μεταναστων και τους παχυλους μισθους των 650 πλεον ευρω. λεω με τοσα λεφτα αυριο να κανω σοπινγκ θεραπυ και λεω να τη κανω αποψε για πρωτο τραπεζι πιστα Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

Mωρέ διάβασε το βιβλίο που αναφέρω πιό πάνω... Και πως να προσληφθείς, και πως να "διαπρέψεις" σου λέει... Από πρώτο χέρι... Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
Η ευέλικτη αγορά εργασίας, χρειάζεται και... ευέλικτα σώματα

http://www.contra.gr/Life/News/116306.html

προσωπικά σύμφωνο ως ένα σημείο με την ιδέα πως αν γυμνάζεσαι και νιώθεις καλύτερα και η πιθανότητες να προσβάλλεσαι από "μικροασθενιες"(γρίπη 5 φορες το χρόνο??,τραυματισμοί?) κάθε 3 και 2 λιγοστεύουν...το θέμα είναι ποσο χρόνο έχει στη διάθεση του κανεis


Χρόνος υπάρχει πάντα. Αρκεί να θέλει κανείς. Το πιστεύω πραγματικά αυτό.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

siakabetis wrote:
τι να σας πω ρε παιδια, ξερω τοσους πτυχιουχους με μεταπτυχιακο και η μονη επαγγελματικη ευκαιρια που τους δινεται ειναι ως μπαρμεν και σερβιτοροι. κατα τα αλλα μιλαμε για ανπτυξη, τα υπερογκα κερδη των εισηγμενων που ταυτοχρονα ζητουν μειωση των αποδοχων των ελληνω εργαζομενων, την εισαγωγη ολο και ποιο πολλων μεταναστων και τους παχυλους μισθους των 650 πλεον ευρω. λεω με τοσα λεφτα αυριο να κανω σοπινγκ θεραπυ και λεω να τη κανω αποψε για πρωτο τραπεζι πιστα Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Και εγώ ξέρω ιατρούς και δικηγόρους που κάνουν delivery, αλλά από λογιστές οι εταιρίες ψάχνουν...

Όσο για την εισαγωγή μεταναστών, Πήγαινε ΠΕΣ σε Έναν Έλληνα να κάνει μια δουλειά είτε αγροτική είτε οικοδομική.

Ρε παιδιά, όλοι θέλουν να μπουν στο Δημόσιο. Τόσο μαμόθρευτα καταντήσαμε...

Όσο για τους μισθούς, σας δίνω ένα παράδειγμα:

Από τα 1,000 Ευρώ τα 400 πάνε στο ΙΚΑ... Εργοδότης:27%, Εργαζόμενος:13%

Μιλάμε για χοντρή επιβάρυνση....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

10.000 νοσηλευτες, λεει η κυβερνηση, θα προσληφθουν μεσα σε ενα χρονο.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=724663&lngDtrID=244

Εντυπωσιακος ο αριθμος, αλλα ρε παιδια πού θα τους βρουν τοσους μεσα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα; Ποσοι ειναι οι ανεργοι νοσηλευτες και τελειοφοιτοι σχολων νοσηλευτικης; Ελπιζω να μην αρχισουν να διοριζουν κοσμο απο ασχετες σχολες τους οποιους θα βαφτισουν "νοσηλευτες" μετα απο κανα δυο crash courses. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

Nassos wrote:
Ρε παιδιά, όλοι θέλουν να μπουν στο Δημόσιο. Τόσο μαμόθρευτα καταντήσαμε...


Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν πριν μερικά χρόνια μέχρι που είδα ως παρατηρητής πολύ κοντινού μου προσώπου μια έκφανση της κατάστασης στον ιδιωτικό τομέα. Πλέον καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το Δημόσιο είναι τόσο περιζήτητο. Για ποιον λόγο να σκίζεσαι σε μια ιδιωτική επιχείρηση για τους παχυλούς μισθούς των 700 Ευρώ ενώ μπορείς να παίρνεις αρκετά περισσότερα στο Δημόσιο και να δουλεύεις λιγότερο; Και, αν μου επιτρέπετε, τα περί καριέρας, ανέλιξης και προσωπικών φιλοδοξιών στο ελληνικό corporate system είναι κουραφέξαλα (ή bullshit που λένε και στο χωριό μου).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

δε ξέρω κατά ποσο....το ότι μπορείς να ανεβείς ισχύει όπως σε όλες της εταιρίες παγκόσμιος, το ότι oi μισθοί είναι χαμηλoi στην αρχή και για τους νέους ισχύει και αυτό. Αλλα δε σημαίνει πως δεν υπάρχει μέλλον.

Και μη ξεχνάμε πως προσωπική εξέλιξη δεν είναι μονο να κατάληξη κανεις στο επάγγελμα που του προσφέρει της μεγαλύτερες απολαβές......σίγουρα δεν είναι όλοι πλούσιοι αλλα μετά από ένα σημείο κοιτάμε και τι προσφέρουμε εμείς.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Nassos wrote:
Ρε παιδιά, όλοι θέλουν να μπουν στο Δημόσιο. Τόσο μαμόθρευτα καταντήσαμε...


Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν πριν μερικά χρόνια μέχρι που είδα ως παρατηρητής πολύ κοντινού μου προσώπου μια έκφανση της κατάστασης στον ιδιωτικό τομέα. Πλέον καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το Δημόσιο είναι τόσο περιζήτητο. Για ποιον λόγο να σκίζεσαι σε μια ιδιωτική επιχείρηση για τους παχυλούς μισθούς των 700 Ευρώ ενώ μπορείς να παίρνεις αρκετά περισσότερα στο Δημόσιο και να δουλεύεις λιγότερο; Και, αν μου επιτρέπετε, τα περί καριέρας, ανέλιξης και προσωπικών φιλοδοξιών στο ελληνικό corporate system είναι κουραφέξαλα (ή bullshit που λένε και στο χωριό μου).


Τέτοια μου λέει και ο πατέρας μου, αλλά όταν τον ρωτάω πώς πέρναγε με τα κομματόσκυλα στον "Δημόκριτο", κάνει πίσω.

Άσ'το, το αρκετά περισσότερα στο Δημόσιο είναι επίσης άλλο θέμα. ο πατέρας μου μετά από 30 χρόνια εξέλιξης ελάμβανε το ανώτατο 2,300 Ευρώ (ήθελε 25 χρονάκια για να πιάσει α' Βαθμίδα), όταν η μάνα μου σε ιδιωτική εταιρία έπαιρνε 2,700 και μέτα από 15 χρόνια δουλειάς, με αρχικό μισθο (τιμές 1993) 200,000 δραχμές!

Και το ελληνικό εταιρικό σύστημα αλλάζει. Και αν δεν σου αρέσει εδώ, πήγαινε έξω, όπως έκαναν πολλά ξαδέλφια μου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Αν το (τελευταίο) σχόλιο απευθύνεται σε εμένα, πρώτον δεν απασχολούμαι στον ιδιωτικό τομέα και δεύτερον το ύφος του σχολίου με ενόχλησε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Αν το (τελευταίο) σχόλιο απευθύνεται σε εμένα, πρώτον δεν απασχολούμαι στον ιδιωτικό τομέα και δεύτερον το ύφος του σχολίου με ενόχλησε.


Απευθύνεται σε όλους και όχι ειδικά σε εσένα. Wink

Και εμένα με ενοχλεί να ειρωνεύονται κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι τους εργαζομένους του ιδιωτικού τομέα (με την ασπίδα της μονιμότητας κάνουν έυκολα κριτική για τον ιδιωτικό τομέα), αλλά όταν τους στήνεις στον τοίχο, παραδέχονται ότι θα ήθελαν να είχαν τους μισθούς και τα bonus και stock options που παίρνoυν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κι την ιεραρχική εξέλιξη του ιδιωτικού τομέα.

Αλλά αυτά έχουν ρίσκο...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Thu Jul 20, 2006 10:47 am    Post subject: Reply with quote

OK. Αμφιβάλλω αν στην πλειοψηφία του ιδιωτικού τομέα που απασχολείται σε low-end θέσεις και με μισθούς που μετά βίας αγγίζουν τα 800 Ευρώ (πόσο πιο χαμηλά μπορούμε να πάμε δηλαδή; ) προσφέρονται stock options, bonus και τα λοιπά. Σε τέτοιες θέσεις η σύγκριση μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα είναι μακράν υπέρ του πρώτου.

Κάτι άλλο που διάβαζα σήμερα: η Κομισιόν απορρίπτει το πρόγραμμα εθελουσίας εξόδου του ΟΤΕ καθώς δεν συμβιβάζεται με τη συνθήκη της κοινής αγοράς. Με άλλα λόγια, η συμμετοχή του κράτους ως επενδυτή στο πρόγραμμα δεν γίνεται με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια. Αναμενόμενο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 3 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr