stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εργασιακές Σχέσεις - Ανεργία- Δημόσιος vs. Ιδιωτικού Τομέα
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Πιστεύετε ότι:
Δεν χρειάζεται να ληφθεί κανένα μέτρο - Ο δημόσιος τομέας είναι πάντο ο στυλοβάτης ενός κράτους
2%
 2%  [ 1 ]
Να μετατρέψουν οι πλούσιοι τα υπερκέρδη τους σε επενδύσεις, ο λαός δε φταίει σε τίποτα
13%
 13%  [ 5 ]
Να γίνουν κάποιες αλλαγές αλλά όχι με βάρβαρο τρόπο και μονόπλευρες σε βάρος μόνο των εργαζομένων
21%
 21%  [ 8 ]
Να γίνουν αλλαγές χωρίς συμβιβασμούς αν πρέπει. Η κατάσταση είναι δύσκολοι και οι κρατικοί υπάλληλοι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους
36%
 36%  [ 14 ]
UNLEASH HELL!!! - Ακούστε τη φωνή του Δαρβίνου και Απελευθερώστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να επιβιώσουν οι πραγματικά ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ
26%
 26%  [ 10 ]
Total Votes : 38

Author Message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Tue Jul 05, 2005 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν από λίγο ο Κόκκαλης στη παρουσίαση του Σόλιντ διέψευσε τα περί μεταφοράς της Ιντρακομ λέγοντας ότι "....θα ήταν σαν να μετέφερα τον Ολυμπιακό εκτός Ελλάδος....!!!!"


Quote:
Παράλληλα, σε σχετική ερώτηση που του έγινε ο κ.Κόκκαλης διέψευσε πως η Intracom μαζί με υπαλλήλους θα μεταφερθούν εκτός Ελλάδας, σε κάποια βαλκανική χώρα. «Θα ήταν σαν να μεταφέραμε τον Ολυμπιακό εκτός Ελλάδας», δήλωσε χαριτολογώντας.


http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=18509


Last edited by Rohan on Tue Jul 05, 2005 3:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Tue Jul 05, 2005 3:01 pm    Post subject: Re: Νέα έδρα εγκατάστασης αναζητά η Intracom Reply with quote

sonugr wrote:


Stis 35.000 perilambanontai kai oi sundesmites ths 8yras-7??. Mallon yperboliko ton briskw ton arithmo


Στο αρθρο ελεγε οτι και οι εταιριες που συνεργαζονται με τον ομιλο της Ιντρακομ στελεχονωνται απο αρκετους χιλιαδες υπαλληλους και γενικοτερα το αρθρο τονιζε οτι πολλες εταιριες πληροφορικης (και μη) σκεφτονται να μετακομισουν σε αλλες χωρες που ειναι πιο φθηνη η παραγωγη. Το αρθρο ολοκληρο ειναι ενα κλικ μακρυα.

Εdit: Αυτο που γραφει ο Rohan δεν το ακουσα. Παντως ειναι γεγονος οτι τελευταια η ΙΝΤΡΑΚΟΜ εχει "φαει" μπλοκο απο το δημοσιο για τους γνωστους λογους. Σιγουρα τα πραγματα δεν ειναι ιδια οπως επι κυβερνησης ΠΑΣΟΚ. Το προβλημα ειναι οτι για τον απλο εργαζομενο δεν αλλαζει τιποτα. Παλι θα ψαχνει να βρει μεσον απο την παρουσα κυερνηση για να βρει μια θεση. Οι "νταβατζηδες" την εχουν σιγουρη παντως...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Jul 17, 2005 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

poli oraio to topic,

diavasa ta posts ala iha figei pano pou anoixe....

ine ena zitima pou kaei (genika ke aftes tis meres kato...):

oson afora tous ellines me ta aftokinita ke ta lefta ke ti sigrisi me ton ftoho ipallilo tha ithela na po 2 pramata;

1) afti i anthropi borei na ehoun lefta ala san atoma genika i plousoi tis ellados sto 90% ine ena mideniko giati emeis den ihame megales ikogenies ala mono neoploutous ke stin pleopsifia aggramatous.....
sas diavaveono ta pedia ton politikon ine gia sfaliares.
pera apo to londino de xeroun pou pefti i kozani....

2) iparhoun ke heirotera.....stin italia de milaei akoma ke simera kaneis agglika Shocked , ke sto eyrokoinovulio i vouleftes den ehoun email Exclamation (de sas kano plaka), ke de milane agglika ke poles fores oute gallika!!!! imarton....., opote pistevo an ke ehoume ta halia mas prohorame arketa pio grigora apo alous giati to theloume ke aftoi pou den to kataklavenoun ine anagasmenoi na akolouthisoun.

3) ehoume pollous pou spudazoun exo, ala ehoume ke to fenomeno tou psoniou...thelei filtro gia na deis pios ine pragmati sostos epistimonas ke pios ine karagiozis, giati oloi spudaei ine ke oloi tiponun kartes me idatografima ke forane sakaki kai gravata apo ta 21......
Wink , mi vroun duleia ke ginane megistanes...


oso gia ti hora prepei na katalavoume pistevo pos ne men i times ine psiles kai i misthoi den ine idanoikoi, ala apo ta valkania ke tin anatoliki evropi ine tetraplasoi ke nomizo prepei na kitame ke ti ginete giro mas.....stin polonia/bulgaria/romania me 400 euro xekinane stin kivernisi atoma 27 hronon!!
ine i moni hora opou ine adinaton na kivernisi opiosdipote kalos i kakos....

prepei na iparhei metro......
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jul 21, 2005 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα να εκφράσω ένα συλλογισμό μου που πιστεύω ίσως και να έχουν κάνει πολλοί.
Με τα ωράρια που έχουν αρκετοί συμπατριώτες μας, αναρωτιέμαι αν θα ήταν φρόνιμο να φέρει κάποιος παιδιά σε αυτό το κόσμο.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι τελικά με την υπεραπασχόληση όπου προωθείται ναι μεν όλοι θα προοδεύσουμε σε κάποιους τομείς αλλά θα διαλυθεί παράλληλα ο θεσμός της οικογένειας έτσι τουλάχιστον όπως το ξέραμε εδώ στην Ελλάδα.
Αυτό κατ αρχήν σημαίνει ότι θα δημιουργηθούν κοινωνικά προβλήματα που δεν γνωρίζαμε την ύπαρξη τους, παρά μόνο εάν κάποιος είχε ζήσει σε χώρα με παρόμοιες συνθήκες ζωής.

Για εμένα είναι ένα πραγματικό δίλημα το αν θέλω να ζήσω τη ζωή που ζούσε ο μέσος Έλληνας των αμέσως προηγούμενων δεκαετιών ή να ζήσω τη ζωή για την οποία μου μιλάνε με όμορφα λόγια(κάπως σαν παραμύθι) κάποιοι που είτε έχουν συμφέροντα να οδηγηθούμε εκεί, είτε την έχουν ζήσει αυτή τη κατάσταση για ένα μεγάλο ή μικρό κομμάτι της ζωής τους και προσωπικά την νοσταλγούν. Νομίζω πάντως ότι υπερπροβάλονται τα πλαιονεκτήματα αυτής της νέας κατάστασης αλλά δεν αναφέρονται καθόλου(επιμελώς) τα μειονεκτήματα.

Μιας και δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό(δυτικότερα) για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά γιατί έχω ένα προαίσθημα ότι αυτό που αφήνω πίσω μου είναι πολύ ομορφότερο από αυτό που πλησιάζει κατά μέτωπο ;

Πείτε με οπισθοδρομικό Twisted Evil αλλά έτσι νιώθω

Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Jul 22, 2005 6:09 am    Post subject: Reply with quote

Δε νομίζω ότι θα σε πεί κανένας υπερβολικό φίλε Λοσάντα. Δεν έχω χρόνο να γράψω αλλη μια υπερανάλυση. Απλά θα ήθελα να δηλώσω ότι εμένα προσωπικά με τρομάζει ΚΑΙ η ξύλινη γλώσσα και η εμφάνιση του προέδρου τηςε ΑΔΕΔΥ που μοιάζει με τον Βαραβά αλλά ΚΑΙ ο περίεργος κύριος Κυριακόπουλος του ΣΕΒ ο οποίος όταν ακούει για δικαιώματα των εργαζομένων παίρνει μια έκφραση αηδίας σαν αυτή που θα έπαιρνε αξιωματικός των SS όταν θα του λέγανε για τα δικαιώματα των Εβραίων στη Βαυαρία.

Απλά, (αλλά σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση) οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις των τελευταίων 30 χρόνων σπατάλησαν ένα τεράστιο απόθεμα δημιουργηκότητας που θα μπορούσε να είχε δημιουργηθεί από αυτό το λαό, έκαναν ένα κράτος Δημοσίων υπαλλήλων και όλοι οι υπόλοιποι ήτανε σαν να τους είπανε να πάνε να τιμηθούνε. Τώρα που ο Λύκος έφτασε στο μαντρί, κανένας δεν τρέχει να σώσει το κοπάδι, κατα πως λέει το παραμύθι...

Και ήρθε τώρα η κακιά η ώρα και μας βρήκε με τα βρακιά κατεβασμένα και αναρωτιώμαστε ποιός φταίει...

Αλλά θα επανέλθω...

Κρίμα, μπορούσαμε και καλύτερα...

EDIT: Και να σταματήσει αύτή η υποκρισία με τη συζήτηση για τις υπερωρίες. Για όποιον έχει δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα ιδίως σε επιχειρήσεις υπηρεσιών στα γυάλινα κάτεργα της Κηφισίας ξέρει ότι οι υπερωρίες είναι το πιό σύντομο ανέκδοτο εκεί πέρα.

ΝΤΡΟΠΗ σε όλους!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Jul 22, 2005 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Λοιπον η κατασταση εχει ως εξης: καποια στιγμη σχετικα συντομα σκεφτομαι να επαναπατριστω, αλλα με αυτα που ακουω και διαβαζω εδω το σκεφτομαι διπλα και τριπλα. Evil or Very Mad

Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω πώς οι ελληνικες εταιριες μπορουν να ειναι ανταγωνιστικες οταν ο κινητηριος μοχλος τους, οι εργαζομενοι, υπομενουν τις συνθηκες που περιγραφετε.

Οι συγγραφεις των βιβλιων μανατζμεντ που αναφερε και ο gm, υπερτονιζουν τη σημασια του "ακμαιου ηθικου" (high morale) των υπαλληλων οπου ο σεβασμος, τα κινητρα για καινοτομιες, οι σωστες αμοιβες, η αξιοκρατια κτλ αποτελουν απαραιτητα και αυτονοητα συστατικα επιτυχιας.

Αντιθετως απο αυτα που γραφεται μου δινεται η εντυπωση οτι στις περισσοτερες επιχειρησεις στην Ελλαδα ειναι ο φοβος της απολυσης που ουσιαστικα παρακινει τους εργαζομενους να δουλευουν επιμελως, κατι το οποιο ειναι πραγματικα θλιβερο. Σε ενα τετοιο περιβαλλον ο καθενας θα κοιτα τη παρτη του, θα προσπαθει να φαει τον αλλον και φυσικα οι σχεσεις μεταξυ μανατζμεντ και προσωπικου θα ειναι μονιμως τεταμενες. Αντε μετα η εταιρια αυτη να ειναι ανταγωνιστικη.

Δε ξερω παιδια, ειμαι πολυ απογοητευμενος διοτι πραγματικα θελω να γυρισω πισω μια μερα ακομα και οταν γνωριζω οτι δε θα βγαζω αυτα που βγαζω εδω. Ωστοσο το να δουλευω σε ενα περιβαλλον οπου δε δινονται κινητρα για να κανεις το κατι παραπανω μιας και η μειωση του κοστους ειναι επι μονιμου βασεως ο στοχος, οπου δε υπαρχει ομαδικο πνευμα, οπου το αφεντικο μου αδιαφορει για το αν ευχαριστιεμαι τη δουλεια μου, με χαλαει πολυ. Crying or Very sad

Κανενας δεν εχει να μας πει καμια ευχαριστη ιστοριουλα μπας και παρουμε λιγο τα πανω μας?
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Jul 22, 2005 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Η ανάγκη του εργαζόμενου για διατήρηση της εργασίας σε ένα ανελαστικό εργασιακό περιβάλλον όπως της Ελλάδας είναι πολύ σημαντικότερος παράγοντας επιτυχίας των επιχειρήσεων από ότι το "υψηλό ηθικό" των εργαζομένων.

Με άλλα λόγια, η δουλειά βγαίνει επειδή ο εργαζόμενος φοβάται να αντικρύσει ένα μέλλον στο οποίο μπορεί να μείνει άνεργος για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ειδικά όταν έχεις δημιουργήσει οικογένεια, δεν νομίζω ότι το σκέφτεσαι καθόλου, παρά μόνο υπομένεις και καταπίνεις.

Εκτός κι αν είσαι από αυτούς τους τύπους που θεωρούν ότι το πρότυπο του "επιτυχημένου" είναι να δουλεύει 9 το πρωί με 2 το βράδυ (γίνεται κι αυτό!) με μισθό σχετικά υψηλό αλλά ζωή μηδέν. Αυτή είναι μία πιο ύπουλη μορφή εργασιακής καταπίεσης εξαιτίας του ότι έχει την συναίνεση του παθόντα μέσω της αποδοχής από αυτόν των στρεβλών προτύπων του "επιτυχημένου επαγγελματία".

Εκεί ακριβώς βρίσκει πάτημα ο Κυριακόπουλος και αυτοί που εκπροσωπεί, και μειδιά σαρκαστικά όταν αναφέρεται ο όρος "δικαιώματα των εργαζομένων".
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Jul 30, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

ποσο χρονών πρέπει να έιναι κάποιος για να βγάζει στον ιδιωτικό τομέα πάνω απο 6000 ευρώ το μήνα (μεικτά) χωρίς κλεψιές και άλλες δραστηριότητες νόμιμο μισθό και όχι απο την εταιρεία του πατέρα του.. Question Question Question

ο κάποιος απόφοιτος πανεπιστημίου.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 7:02 am    Post subject: Reply with quote

Με χαρτί πανεπιστημίου δεν ξέρω. Πάντως αρκετοί νέοι(γύρω μου) κολλάνε ένσημα μετά τα 25 τους ή βρίσκουν πλήρη απασχόληση μετά τα 25 τους. Βέβαια μπορεί και αυτό που εγώ βλέπω να είναι κάτι το μεμονωμένο αλλά δεν το νομίζω Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Μα αν θυμάστε πιο πάνω γράφω για τα παράδοξα της "παγκοσμιοποιημένης" Ελλάδας όπου για ένα μεγάλο διάστημα, ιδίως τα παιδιά εκείνων που έβγαλαν κάποια χρήματα από το μηδέν δεν ενθαρρύνονταν να δουλέψουν επειδή οι γονείς τους είχαν κουραστεί από τις δουλειές σε άλλες εποχές και προφανώς σκεπτόντουσαν "μα αν είναι να περάσει το παιδί μου τα ίδια, απέτυχα σαν γονιός", και προτιμούσαν να πλησιάζει "το παιδί" τα 30 (και βάλε... Mr. Green ) και να μην έχει στο ενεργητικό του μέρα συντάξιμη εφόσον "κάαααααπου θα το βολέψουμε", ιδίως αν "το παιδί" σπούδαζε ""Αγγλία", "Γαλλία", "Αμερική" "Ιταλία" (άαααλλη αμαρτωλή χώρα και αυτή!!! Twisted Evil ) ή οποιαδήποτε άλλη χώρα του δυτικού ή/ και του ανατολικού μπλόκ βάλει ο νούς σας... Evil or Very Mad

Από την άλλη, στην Ελλάδα την τέως Τουρκοκρατούμενη, δεν νομίζω ότι είχε αναπτυχθεί ποτέ κάποιο "work ethic" για να είμαι ειλικρινής (και το συζητούσα αυτό με μια Ελληνο-Καναδέζα φίλη μου). Πάντα θαυμάζαμε τον "καταφερτζή" και τον "καπάτσο", (διάβαζε απατεώνα ή "λαμόγιο" στις μέρες μας) πάντα οικτίραμε το "κορόϊδο" που ήταν τίμιος, και πάντα ζηλεύαμε ή/ και μισούσαμε εκείνον που δούλευε και τα κατάφερνε βρε δεν πάει να 'ναι σκατά η οικονομία και η ανεργία στο 1000... Θυμάμαι κάποιες -ελάχιστες- τύπισσες πριν χρόνια, που με το που ερχόταν καλοκαίρι έλεγαν "έχω κλείσει να πάω να δουλέψω Κρήτη/ Φολέγανδρο/ Ιο, κλπ, για να πάρω μηχανή" (Ροκ καταστάσεις) και απλά η πλειοψηφία του φραπεδοτραφούς ανδρικού πληθυσμού την απέφευγε λέγοντας "μα που τη βρίσκει την όρεξη η δικιά σου, και δεν πάει να τα φάει από κανένα φραγκάτο, δυο μέτρα κουκλάρα είναι…"

Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, η ίδια η κοινωνία δεν αποδεχόταν τη δουλειά και την προκοπή. Παρόλα αυτά, το χρήμα –ανεξαρτήτως προέλευσης- αποτελούσε αντικείμενο σεβασμού, αλλά όχι και η τίμια δουλειά για τη δημιουργία του.

Έγραφα λοιπόν πιο πάνω:

gm2263 wrote:

Ε λοιπόν ΕΔΩ είναι το λάθος. Πάντα των άκρων σε αυτή τη χώρα, από εκεί που είχαμε τους κανακάρηδες κοινωνικά και επαγγελματικά αδρανείς μέχρι τα 30 τους μέχρι να σπουδάσουν στο πανεπιστήμιο ή στο "κόλετζ" και μετά μεταπτυχιακό και στρατός, ξαφνικά θέλουμε να σπουδάζουν και να δουλεύουν σε ωράρια 18 ωρών καθημερινά από τα 18 τους, να επανεκπαιδεύονται / επιμορφώνονται συνεχώς, και να είναι ρομποτάκια, αλλά φυσικά οι μισθοί στα 550 και 600 Ευρώ, όπως και πριν δέκα χρόνια ( "σαν να μην πέρασε μια μέρα" που λέει και το ποπ άσμα )- μόνο που τότε ήταν κάποιες αρκετές δεκάδες χιλιάδες από κάτι- έστω και δραχμές έτσι, μην παίρνουμε και θάρρος… Mr. Green Και το αστείο είναι ότι όλα αυτά τα απαιτούν οι 40κάτι της γενιάς μου οι οποίοι στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν είχαν ένσημα πριν τα 25 τους…


Και εδώ είναι το παράδοξο:

Λέει ο Λοσάντα για νέους που έχουν φτάσει στα 25 τους και δεν έχουν κάνει τίποτα (και μετα λόγου γνώσεως, έτσι είναι). Εγώ ρωτάω: Πόσοι από αυτούς που θα τους κρίνουν έχουν δουλέψει πριν τα 25 τους; Τι θέλω να πώ:

Θα πάει κάποιος με πτυχίο απο κάποιο "κόλετζ" και κάποιο ΜΒΑ (και μέτραγε γαμ$#το μου κάποτε αυτό το πτυχίο) απο κάποιο University of ....τρεχαγύρευεshire να περάσει από συνέντευξη με ή χωρίς μέσον για κάπου. Πόσοι Έλληνες συνεντευξιαστές και managers την ηλικία 30+ - 45 ετων μπορούν να έχουν το θάρρος να ρωτήσουν το νέο αν δούλεψε ενώ σπούδαζε;

Επί πλέον ρωτάω ένα πράγμα. Έστω οι εργασιακοί τίτλοι που αποδίδονται σε κάποιο νεοπροσληφθέντα πες πως είναι της πλακός, με ή χωρίς μέσον (παιδιά, μη γελιέστε το μέσον μετράει για της καλές δουλειές που είναι εφαλτήριο καριέρας, ένα ΜΒΑ από το University of Uppergalvestonshire τόχει και η κουτσή Μαρία σήμερα), και λίγες είναι οι εταιρείες που θα σας "δώσουν μια ευκαιρία" αν δεν πέσει τηλέφωνο, για εκέινη τη θέση του "assistant product manager") ...

Είναι δυνατόν το κάθε post-μειράκιο να αποκαλείται, έστω και κατ' επίφαση "manager"? Ή μήπως ένα μέρος της κακοδαιμονίας των εταιριών στην Ελλάδα οφείλεται στο ότι κάνουμε "managers" ανθρώπους που ΔΕΝ είναι έτοιμοι. Στην Αμερική, (ιδίως παλαιότερα που η στρατιωτική θητεία ήταν δυο χρόνια γιομάτα στην Ελλάδα) ο άλλος δούλευε από τα 18 του σε car wash, McDonald's ξέρω 'γω, όπου έβρισκε, οπότε πρίν προσληφθεί σε μια εταιρέια πτυχιούχος ών, είχε 3-5 χρόνια προϋπηρεσία σε διάφορες δουλειές. Εδώ, θυμάμαι διάφορα αυνανισμένα να το παίζουνε "managers" και όταν τα ρώταγες τελικά τι κάνουνε, τι αντικείμενο έχουν, δεν ξέρανε να σου απαντήσουν, αλλά το τουπέ, τουπέ, και λίγο να ...έξυνες πίσω από την πρόσοψη, ΟΛΟΙ είχαν τακτοποιηθεί μέσω κάποιου "γνωστού"...

... Τώρα σκούζουνε όλοι σαν τα κουτάβια γιατι "χάλασε η αγορά". Εμ, όπως λένε και αλλού, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι'επιδέξιους κ@λ@υς...

...και για να τελειώνουμε, και αναφορικά με αυτό το σημείο, η Ελλάδα ειναι παράδοξη χώρα. Τώρα έχουν αρχίσει και μπαίνουν κανόνες, σκληροί και εν πολλοίς απάνθρωποι, αλλά τουλάχιστον μπαίνουν, γιατι η αγορά δεν συγχωρεί, οπότε αν αποτύχει ο "γνωστός του γνωστού" (που είναι πιθανόν, άσε που δεν υπάρχουν και λεφτά, οπότε και οι απαιτήσεις είναι περισσότερες αλλά και τα λάθη δεν συγχωρούνται, πλέον ζητούνται ευθύνες "από πάνω" δηλαδή μπορεί να πάει κάποιος στο "μέσον" και να του πεί "αυτόν με ποιά κριτήρια τον προσέλαβες;"

Όχι ο ένας πιτσαδώρος και ο άλλος "manager" επειδή είχε γνωριμίες...

Σκόρπιες σκέψεις και πάλι...
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Mon Aug 01, 2005 9:00 am    Post subject: Reply with quote

και να συμπληρωσω ποσους ξερω σχεδον αστοιχειωτους με πολυ καλυτερη δουλεια απο μενα μονο και μονο επειδη ιχαν μπαρμπα στη κρωνη η στης βουλης τα εδρανα Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Aug 03, 2005 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

...και εκει που λες οτι ολα ειναι μαυρα και αραχνα στην Ελλαδα, διαβαζεις κατι τετοια αρθρα και ανεβαινεις λιγο ρε παιδι μου! Very Happy

Ένατη στη λίστα με τις ταχέως αναπτυσσόμενες επιχειρήσεις για το 2005 η Ελλάδα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=641536&lngDtrID=251
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Aug 04, 2005 6:02 am    Post subject: Reply with quote

...και πιθανότατα αυτές οι επιχειρήσεις έχουν ιδρυθεί από ομάδες νέων ανθρώπων οι οποίοι από τη μια βαρέθηκαν τον παραλογισμό των παραδοσιακών-οικογενειακών επιχειρήσεων (ή απλά απολύθηκαν σε κάποιο παπαροειδές restructuring/re-engineering/ παλιά το λέγαμε και αναδιάρθρωση) στις οποίες πιθανόν να δούλευαν σαν υπάλληλοι, από την άλλη προτίμησαν το ρίσκο από την ασφάλεια της καφετέρειας...

Πολύ καλή εξέλιξη αυτή, αρκεί να βοηθήσει λίγο και το κράτος με μείωση της γραφειοκρατίας...
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Thu Aug 04, 2005 9:28 am    Post subject: Reply with quote

το ελληνικο επιχειρην μπορει να πεταξει στα αστρα την ελληνικη οικονομια αρκει να μην πολεμηθει απο γραφειοκρατεια και διαφορους παρατρεχαμενους Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Aug 19, 2005 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Αμερικανικός Οδηγός για το Corporate Dress Code!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Aug 20, 2005 7:48 am    Post subject: Reply with quote

Οι εργαζόμενοι που δουλεύουν υπερωρίες είναι κατά 61% πιο πιθανό να αρρωστήσουν ή να τραυματιστούν, αν συνυπολογιστούν παράγοντες όπως η ηλικία και το φύλο.

Κάτι η αφραγκίλα που μας δέρνει Twisted Evil , κάτι τα τροχαία ατυχήματα, αν έχουμε και ατυχήματα λόγω υπερωριών ε τότε δεν θα μείνει κανένας μας Twisted Evil Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Aug 29, 2005 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

Μείωση του ποσοστού της ανεργίας κατά τουλάχιστον 1% σε σχέση με το 2004 ανακοίνωσε ο υπουργός Απασχόλησης, ο οποίος συναντήθηκε με τον πρωθυπουργό. Ο κ. Παναγιωτόπουλος είπε ότι η ανεργία κινείται λίγο πάνω από το 10%, ποσοστό υψηλό. «Το ποσοστό αυτό είναι υψηλό. Η κυβερνητική πολιτική για την καταπολέμηση της ανεργίας θα συνεχιστεί με πείσμα» είπε χαρακτηριστικά

Δεν μας λέει ο εκάστoτε υπουργός τι πατέντες κάνουν για να εμφανίζουν μείωση της ανεργίας. π.χ Τους τελευταίους μήνες, προσλαμβάνονται υπάλληλοι σωρηδόν 4ωρης απασχόλησης με σύμβαση 4 ή 6 μηνών. Αυτό ειδικά γίνεται στα τηλεφωνικά κέντρα αρκετών δημόσιων οργανισμών και μεγάλω εταιριών. Ουσιαστικά σε 4-6 μήνες αυτοί οι υπάλληλοι θα είναι άνεργοι και τη θέση τους θα πάρουν κάποιου άλλοι άνεργοι. Έτσι ανακυκλώνονται οι άνεργοι και ανακοινώνουν ότι τους συμφέρει. Τεσπά .... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Sep 05, 2005 12:43 am    Post subject: Reply with quote

Εκδήλωση διαμαρτυρίας για τη διεύρυνση του ωραρίου και στάση εργασίας από τις 6 έως τις 8 το από γευμα του Σαββάτου πραγματοποίησαν οι εργαζόμενοι του Practiker, εκφράζοντας την αντίθεση τους στη διεύρυνση του ωραρίου της λειτουργίας των καταστημάτων.
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 4:10 am    Post subject: Reply with quote

Question τι μισθό θεωρείτε καλό/ικανοποιητικό και μέσα στα πλαίσια της ελληνικής πραγματικότητας, στον ιδιωτικό βιομηχανικό τομέα Question Question

για κάποιον με πτυχίο, μηχανικό/ηλεκτρονικό.

Arrow χωρίς μπαρμπες και μπαρμπέρηδες!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Enas ptixiouxos oikonomikou h business ptixiou prepei na ksekinaei giro sto 1800-2000 Euro se adistoixeia me ton meso ptixiouxo tou idiou ptuxiou sthn Vretania. Sthn Ellada nomizw einai 1000-1200 Euro??
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

δεν υπάρχει δουλειά, η κάτι άλλο.....

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=668278&lngDtrID=251
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolis_Efentis
New Member
New Member


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 61
Location: athens - toronto - paris

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

γίνεται τώρα τελευταία πολλή κουβέντα για το ωράριο των τραπεζών ... διάβασα χτες για τη διεύρυνση του ωραρίου στα υποκαταστήματα της Eurobank στα δύο καινούρια εμπορικά κέντρα και έτσι όπως παρουσιάζονταν οι όροι (35 ώρες αντί για 37, επιπρόσθετο επίδομα, 2 5ωρες βάρδιες, απαραίτητη γραπτή συναίνεση εργαζομένου να ενταχθεί στο καινούριο σύστημα ) μου φάνηκαν θετικοί ... γενικά είμαι υπέρ της διεύρυνσης του ωραρίου και δη στις τράπεζες ..δε νομίζω να κλείνουν πουθενά αλλού οι τράπεζες στις 2:30 το μεσημέρι !! εδώ στο τορόντο , στο κέντρο κλείνουν στις 5 μμ και στα προάστια μερικές τράπεζες είναι ανοικτές μέχρι τις 8-9 το βράδυ και σαββατοκύριακα μέχρι τις 6... έτσι όπως είναι οργανωμένη η ζωή εδώ (δουλειά μέχρι τις 5-6 και μετά commuting για κανά μισάωρο τουλάχιστον ) πότε να προλάβει κανείς να κάνει τις τραπεζικές εργασίες του ;; ...εντάξει η βόρεια αμερική είναι ακραίο παράδειγμα αλλά σιγά σιγά κι η ελλάδα εκεί κατευθύνεται ...ένα ζευγάρι σήμερα στην αθήνα όπου δουλεύουν κι οι δύο, πώς θα μπορέσει να πληρώσει λογαριασμούς και να κάνει άλλες τραπεζικές εργασίες;;; θα πρέπει να πάρει άδεια από τη δουλειά του ;; Shocked ή θα τα αναθέσει στον συνταξιούχο παππού που κάθεται και δεν έχει τι να κάνει ... Very Happy

ότι η ΟΤΟΕ φωνάζει κι ωρύεται , το καταλαβαίνω κι εμένα θα μ'άρεσε να δουλεύω μέχρι τις 2:30 , άντε 4 (για όσους κάθονται και μετά το κλείσιμο για το κοινό) και μετά σπιτάκι μας ...αλλά καθώς αλλάζει η κοινωνία μας και οι ανάγκες της πρέπει να μένουμε στις ίδιες εργασιακές πρακτικές;;;; ...στην πολωνία που επισκέφτηκα πρόσφατα , οι τράπεζες ήταν ανοιχτές μέχρι τις 6 ... δεν είναι αυτο ένα πιο ανταγωνιστικό κι ελκυστικό περιβάλλον για ξένες επενδύσεις ;;; φυσικά δε θα θελα να δω υπαλλήλους να εργάζονται 10-12ωρο με τον ίδιο μισθό αλλά την τράπεζα να παίρνει καινούριους για τις επιπλέον βάρδιες ..

ακούω μελέτες που λένε ότι οι έλληνες είναι από τους πιο σκληρά εργαζόμενους στην ευρώπη με 40 ώρες εβδομαδιαίως ... σόρρυ αλλά μου φαίνονται πα**ριές (πιπέρι στο στόμα Razz ) ...μια βολτα να κάνει κανείς στις καφετέριες της αθήνας μέρα μεσημέρι είναι γεμάτες συνέχεια ...μα όλοι αυτοί δε δουλεύουν κάπου;;; εκτός κι αν η μελέτη μετράει τις ώρες μόνο χωρίς να κάνει διάκριση αν 8 ώρες λιμάρω νύχια ή 8 ώρες εργάζομαι πραγματικά ...φυσικά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί σκληρά εργαζόμενοι ελληνες απλώς κάτι τέτοιες μελέτες μου φαίνεται ότι απλώς εντυπωσιάζουν παρά ότι προσφέρουν κάτι ουσιαστικό ..

σόρρυ για το ατελείωτο ποστ αλλά είχα όρεξη για ...κουβέντα σημερα κι ήθελα να δω τι πιστεύουν και τα άλλα μέλη στο φόρουμ ...ίσως να αγνοώ κάποιες παραμέτρους του προβλήματος..διάλογο και ανταλλαγή απόψεων θέλω Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ο λόγος που υπάρχουν οι αντιδράσεις για εμένα, είναι ότι αρκετός κόσμος βλέπει πλέον ότι η διαρκής (έστω και λίγη) υποχώρηση σε πολλά επίπεδα, οδηγεί σε ακόμα μεγαλύτερες αλλαγές στα ωράρια και τα εργασιακά δικαιώματα (Κόψε λίγο από τους μισθούς, ανέβασε λίγο τα καύσιμα, ανέβασε λιιιιγο τις φορολογικές κλίμακες αφορολογήτου, αύξησε λίιιιγο όλα τα είδη πρώτης ανάγκης, διεύρυνε λιιιιγο τα ωράρια). Όλα αυτά φυσικά επιβαρύνουν πάντα τους μικρομεσαίους είτε άμεσα είτε έμμεσα. Τα ωράρια των τραπεζών διευρύνθηκαν, αν θυμάστε καλά, αφού διευρύνθηκαν τα ωράρια των καταστημάτων. Αυτό θα έχει αποτέλεσμα να διευρυνθούν και τα ωράρια των εταιριών υπηρεσιών και των μικρών φαγάδικων και εστιατορίων. Αυτό σημαίνει πεθαίνουν όλες οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και μαγαζιά και επιβιώνουν οι πολυεθνικές και οι αλυσίδες καταστημάτων οπότε πάλι η πίεση στους χαμηλόμισθους που θα είναι πλέον "ευκολότερα" θύματα σε όλα τα επίπεδα...
Υπάρχουν δύο ειδών υπαλλήλοι, αυτοί που ξεκινάνε απο 6-7 ή 9 η ώρα το πρωί και οι άλλοι που ξεκινούν το μεσημέρι κατά τις 2.30-4 μμ. Οι πρώτοι εξυπηρετούνται αν οι τράπεζες κλείνουν στις 7μμ ενώ οι εργαζόμενοι απόγευμα εξυπηρετούνται τις πρωϊνές ώρες. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ αυτοί θέλουν να κλείνουν 9 τα καταστήματα τους. Και γιατί θέλουν να κλείνουν οι τράπεζες στις 9 το βράδυ ???? Μα πολύ απλά γιατί θα μας βάλουν να δουλεύουμε υπερωρίες κάθε μέρα (και αυτή τη φορά νόμιμα αφού πλέον δεν πληρώνονται οι υπερωρίες όσο στο παρελθόν) με αποτέλεσμα αυτός που πιάνει δουλειά στις 9 να σχολάει αντί για 5μμ στις 7μμ και έτσι να προλαβαίνει στις 8 να πάει να κάνει ανάληψη και να πάει να ξοδέψει τα χρήματα που έβγαλε και να του τα ξαναπάρουν ... Και μεθαύριο τι έμεινε ? ... θα το κάνουν το ωράριο εικοσιτετράωρο .

Έχουμε τόσα πολλά χρήματα φαίνεται(600 και 700 / μήνα !!! για να μην πω για τους part time) , που για να κάνουμε ανάληψη χρειαζόμαστε 2-3 ώρες οπότε δεν μας προλαβαίνουν... Εδώ δεν έχουμε χρήματα να βάλουμε 3η φορά κρέας την εβδομάδα στο σπίτι και έχουμε αλλάξει όλες τις λάμπες του σπιτιού με ηλεκτρονικού τύπου για να εξοικονομίσουμε χρήματα από το λογαριασμό της ΔΕΗ και αυτοί το βιολί τους ...
Στη πλατεία της γειτονιάς μου κοιμούνται δύο άστεγοι σε σκηνές σε ένα πάρκο και τους πάει η ενορία της περιοχής κάποιες φορές για να φάνε ... και δεν μιλάμε για την Κυψέλη, ούτε για την Ομόνοια. Μιλάμε για βορειοδυτικά προάστεια. Ξέραμε εμείς τέτοια πράγματα πριν 6-7 χρόνια. Και αυτοί το βιολί τους ...

Άντε μην με πιάσει το κομουνιστικό μου ...

Και μετά μιλάμε για υπογεννητικότητα και για υπερβολικό δανεισμό για πρώτη κατοικία και για πανευρωπαϊκά ρεκόρ ενός καταχρεωμένου λαού ... Ποιός να ανοίξει σπίτι, με τι εφόδια και με ποιά προοπτική ;


Last edited by losada7 on Sat Jan 21, 2006 8:56 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Να θέσω κάποιες θέσεις δικές μου.

1) ¨οταν ερχόντουσαν οι ξένοι να επενδύσουν και έφευγαν και τώρα φωνάζουμε για ανεργία και μ@λ@κίες, μάλλον αυτό θα το λέω από τούδε και στο εκής "νεοελληνική" τρέλλα
2) ΟΤΟΕ και ΓΣΕΕ πλέον κατάλαβαν ότι ναι μεν καλός και αναγκαίος ο συνδικαλισμός, αλλά όχι να τα απαιτούμε όλα (8% αυξήσεις, λίγη σοβαρότης δεν κάνει κακό)
3) ΝΑΙ, να καταργηθεί η μονιμότητα στον στενό Δημόσιο τόμεα μπας και ανοίξει ο ανταγωνισμός σε κάποιους τομείς (βλ. προμήθειες Δημοσίου).
4) ΝΑΙ, καλά έκανε ο Καραμανλής και πήγε στην Κίνα. Καιρός είναι να προλάβουμε και κανένα τραίνο
5) ¨ολοι τώρα φωνάζουν για την Coca-Cola. Τι θέλετε ρε θεότρελλοι, να λειτουργούν μονάδες ή αποθήκες και να υπάρχει γενικό πρόβλημα λειτουργίας;;; Τα ίδια και στην Ιρλανδία κάνουν. Θα δείτε τι bonus θα πάρουν στην εθελουσία και θα τρελλένεστε...
6) Έχει αποθρασυνθεί ο ΣΕΒ;; Σε λίγους μήνες έχουν εκλογές, γι'αυτό κάνουν τέτοιες δηλώσεις... Και οι εργατοπατέρες έχουν αποθρασυνθεί. Μάλλον έπρεπε να αλλάξει η κυβέρνηση για να αποκαλυφθεί η τραγική εργατοπατερική (ΠΑΣΚ, ΔΑΚΕ, Π.Α.ΜΕ) αλήθεια.
7) ΔΕΚΟ: τώρα που θα εφαρμοστούν κανόνες εταιρική διακυβέρνησης και θα εισαχθούν τα ΔΛΠ (Δειθνή Λογιστικά Πρότυπα) θα τελειώσουν οι μλκίες με την κατασπατάληση πόρων... όπως τον ΟΣΕ.


Καιρός ήταν να αλλάξουν κάποια πράγματα. Ευτυχώς που κάποιοι συνδικαλιστές αλλά και πολιτικοί κατάλαβαν πώς οι εποχές έχουν αλλάξει. Να μιλάει ο Παπανδρεόυ για μη-κρατικά πανεπιστήμια είναι όντως πρόοδος...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jan 22, 2006 8:10 am    Post subject: Reply with quote

Εν τάχει επειδή δουλέυω, έστω και από το σπίτι...

Είχαμε 20 χρόνια καιρό να κάνουμε ορισμένα πράγματα και δεν τα κάναμε... Τωρα, τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε και χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...

Κακό του κεφαλιού μας...

Όσον αφορά τις ιστορίες περι ΟΤΟΕ, είναι γνωστό ότι στις τράπεζες του ιδιωτικού τομέα ήδη τα οκτάωρα αποτελούν παρελθόν. Απλά, η Eurobank είναι -κατα πως έχω ακούσει- λίγο κρεατομηχανή και δεν έχει καλή φήμη ούτε σαν παροχέας υπηρεσιών αλλά φυσικά ούτε και σαν εργοδότης... (εδώ πηδάς τους πελάτες σου και θα λυπηθείς τους εργαζομένους σου που τους πληρώνεις κιόλας; )

Περισσότερα αύριο...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr