stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αμυντικοί Eξοπλισμοί
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Sat Apr 24, 2010 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Αν συμβεί αυτό "κλαφ΄τα Χαράλαμπε" !
Δεν το αποκλείω, αλλά μόνο για την περίπτωση που δεν προβούμε στις σχεδιαζόμενες παραγγελίες απ' τους Γάλλους.
Btw, μιας και μίλησες περί εκτοξευόμενων από υποβρύχια Scalp, μπορείς να μας πεις πως θα γίνει αυτό απ' την στιγμή που δεν είναι ολοκληρωμένοι στο σύστημα μάχης των υποβρυχίων ?
Για την ολοκλήρωση άλλων τορπιλών (όχι γερμανικών) στο σύστημα μάχης των 214 οι Γερμανοί μας ζήτησαν όσα τους έλλειπαν...

Κατ' εμέ, κάτι τέτοια είναι άλλος ένας λόγος που θα έπρεπε να κάνουμε ό,τι έκαναν και οι Τούρκοι, την ανάπτυξη ενός δικού μας συστήματος μάχης, με δικό μας λογισμικό και αρχιτεκτονική ανοικτού τύπου που θα μας επέτρεπε να κάνουμε αναβαθμίσεις και ολοκληρώσεις νέων όπλων χωρίς να εξαρτώμαστε απ' τον κατασκευαστή .
Δεν είναι ό,τι ευκολότερο, αλλά αφού οι Τούρκοι έχουν αναπτύξει δικό τους Ναυτικό Σύστημα Μάχης (GENESIS) , γιατί εμείς πρέπει να ψωνίζουμε απ' την Atlas Elektronik ?
Back to top
View user's profile Send private message
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Wed Apr 28, 2010 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Nozomi wrote:

Δεν είπα να έχουμε και εδώ 2 χρόνια θητεία, αλλά ακόμα και για μια νορμάλ κατάσταση των 18 μηνών γκρινιάζουμε.


Εγώ που δεν θέλω να γίνω στρατόκ@υλος και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου χωρίς να το έχω στο μυαλό μου να με βαραίνει με ρώτησες;
Το ότι μπορεί σε λίγα χρόνια να έχω έναν αμόρφωτο (που το μόνο που ήξερε να κάνει στη ζωή του είναι να δίνει διαταγές σε παιδάκια) και να μου γ*μ*ει τη ψυχολογία που το πας;
Το ότι δεν θέλω να φύγω μακρυά από τα δικά μου άτομα για 1 χρόνο;

Το ότι πάνε να αυξήσουν τη θητεία όχι επειδή έτσι είναι το φυσιολογικό αλλά επειδή θέλουν να ρίξουν το δείκτη της ανεργίας το σκέφτηκες;

Και μόνο που σκέφτομαι τα παραπάνω γκρινιάζω. Δεν είμαι καμιά χαζογκόμενα, αλλά όταν κάποιοι κάνουν τη θητεία τους στην Ομόνοια ή σαν τον Πάρις στις Μπαχάμες, τότε συγχώρεσέ με, αλλά ***** στον στρατό τους.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 1:08 am    Post subject: Reply with quote

^ +847983749873084602897308 φορές.

Αν είναι δυνατόν να λέμε για αύξηση της θητείας. Εδώ θα μας πάρουν το τιμόνι οι του ΔΝΤ και μεις ονειρευόμαστε την εδαφική μας ακεραιότητα.... Ε ρε κούνια που μας κούναγε. Ο μόνος εχθρός που έχουμε είναι οι 300 στη βουλή. Πάρτε το χαμπάρι.
http://omadeon.wordpress.com/2010/04/26/max-keiser-in-greek2/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Θα αναρτήσω και γω το τριτο αρνητικό ποστ στην σειρά... Αρχίζει να μου αρέσει αυτό το τόπικ... Laughing

Έχω εκφράσει παλαιότερα τις αρνητικές μου απόψεις μου περί αναγκαιότητας των εξοπλισμών και της υποχρεωτικής θητείας. Και πάντα υποστήριζα ότι η Ελλάδα σαν μέλος της Ε.Ε. δεν πρόκειται να μπλέξει στα παιχνίδια του βαθυκράτους της Τουρκίας. Το γιατί τόσο καιρό αγοράζουμε όπλα αποδεικνύεται ότι δεν οφείλεται στην ανάγκη που τα έχουμε, αλλά στις "υποχρεώσεις" μας προς την Ε.Ε.. Και θα θέσω ένα ερώτημα (πιο πολύ ρητορικό).
Η χώρα πάει να καταρεύσει οικονομικά, είτε λόγο των λαθών της είτε λόγο της αισχροκέρδιας. ΟΛΗ η Ευρώπη έχει χεστεί πάνω της, και αφήστε τις προεκλογικές βλακείες της Μερκελ. Άμα καταρεύσει μία χώρα του €, τότε θα διαλυθεί το μαγαζί. Ήδη βλέπετε τι πάει γίνει με την Πορτογαλία, τώρα που βρήκαν πάτημα μερικοί. Μετά από όλα αυτά που γίνονται σήμερα πιστεύετε ακόμα ότι οι Γερμανοί και οι Γάλλοι θα άφηναν ποτέ τον βλάκα τον Τούρκο να κάνει ντου στην Ελλάδα???

Υ.Γ.: Υπάρχουν 2 τρόποι εξοπλισμού της χώρας. Ο πρώτος είναι να κάνυομε έρευνα και να αρχίσουμε να παράγουμε τα δικά μας "παιχνιδάκια" και γιατί όχι να τα πουλάμε και αλλού. Αν και δε μου αρέσει "ηθικα" η ιδέα, δεν θα το θεωρούσα μείον για την πατρίδα μας διότι αυτό μπορεί να βοηθήσει οικονομικά. Ο δεύτερος τρόπος είναι να αγοράσουμε από Γερμανούς, Γάλλους, Ρώσους, Αμερικανούς, Σουηδούς και από παντού. Αυτόν τον τρόπο λοιπόν τον θεωρώ την μεγαλύτερη ΚΟΡΟΙΔΙΑ του πλανήτη για τους λόγους που είπα πιο πάνω.
Υ.Γ. 2: Κάπου πήρε το αυτί μου ότι οι Τούρκοι σκέφτονται να καταργήσουν την υποχρεωτική θητεία και να γίνει επαγγελματική, αλλά τους προβληματίζει το κόστος. Ουδέν σχόλιο. Ζήτω το Ελληνικό 18μηνο!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, είναι το τόπικ κατάλληλο να συζητάμε ΑΝ είναι αναγκαίοι οι εξοπλισμοί ?

Πότε θα κάνουν ξεκαθάρισμα οι Διαχειριστές ?
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Παρντόν Question Shocked

Θα επέμβουν όταν το κρίνουν απαραίτητο. Προφανώς για να μην έχουν επέμβει μέχρι τώρα, δεδομένου του αρκετού χρόνου που έχει μεσολαβήσει, δεν το κρίνουν!

Ας λείπουν όμως οι δημόσιες υποδείξεις περί διαχειρίσεως του forum, γιατί δεν είμαι κάθε φορά στην καλή διάθεση που είμαι τώρα........
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Κατόπιν των αναγκαίων διευκρινήσεων απ' τον admin και όντας on-topic, απαντώ εδώ:
Φίλε manosbar, η θητεία συμπεριλαμβάνεται στις υποχρεώσεις σου ως Έλληνα πολίτη. Για να μπορείς να σπουδάζεις αυτή την στιγμή, κάποιος φρουρεί τα σύνορα στον Έβρο και στα νησιά, στήνει ενέδρες για να συλλάβει λαθρέμπορους και λαθρομετανάστες κτλ.
Δεν καταλαβαίνω, με ποιά λογική αρνείσαι να εκπληρώσεις μια υποχρέωσή σου ? Τα ίδια έλεγαν πολλοί Έλληνες και για την φορολογία (πολλές δικαιολογίες μπορεί να βρει κάποιος και εκεί), και είδες που φτάσαμε...
Όσον αφορά τα αμόρφωτα στελέχη στον Στρατό, έχεις δίκιο, και εγώ τους αντιμετώπισα, και εκεί μπορούν να γίνουν πολλά βήματα (προς ουσιαστική εκπαίδευση και όχι αγγαρείες).
@aikinn
Που είδες εσύ να μας εγγυώνται τα σύνορά μας Γερμανοί και Γάλλοι ?
Αν συνέβαινε αυτό, ας κόβαμε ΑΥΡΙΟ τα χρήματα απ' τα εξοπλιστικά να τα χώναμε σε δρόμους-σιδηροδρόμους-νοσοκομεία... Very Happy
Η υποχρεωτική θητεία θα παραμείνει, γιατί απλούστατα ΑΔΥΝΑΤΕΙ η χώρα μας να βρει το ανθρώπινο δυναμικό ώστε να επανδρώσει πλήρως επαγγελματικά τις Ε.Δ της.
Το 18μηνο δεν το έβγαλα απ' το μυαλό μου, είναι το μίνιμουμ της αποδοτικής θητείας κληρωτού.

Όσον αφορά την απειλή, δείτε ενδεικτικά αυτό:
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11874&Itemid=139

Δείτε εδώ τις τουρκικές προόδους στο θέμα των UAVs:
http://strategy-geopolitics4.blogspot.com/2010/04/m_28.html

Ειλικρινά με το θέμα των UAVs έχω ΣΚΑΣΕΙ !
Θαυμάσια ευκαιρία για να κάνεις τα κάτωθι:
- αναπτύσσεις τις δικές σου σχεδιάσεις.
Ουσιαστικά αγοράζεις μόνο τα στρατηγικά τύπου Global Hawk και όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες αναπτύσσονται απ΄τις εγχώριες βιομηχανίες.
Το τι μπορούν να κάνουν δεν έχει τελειωμό !
Επιτήρηση θαλασσίων συνόρων (τεράστιες δυνατότητες σε σύγκριση με τα πλωτά μέσα), επιτήρηση προληπτικά για πυρκαγιές και για συντονισμό επιγείων δυνάμεων, καταπολέμηση λαθρομετανάστευσης, καταπολέμηση εγκληματικότητας, "μαύρες επιχειρήσεις" (μπορείς να τα στείλεις πάνω απ' το εχθρικό έδαφος για αναγνώριση εγκαταστάσεων χωρίς να κινδυνεύσουν πιλότοι σου και να αρνηθείς ότι είναι δικά σου αν καταρριφθούν) όπως και πολλά άλλα.
Ουσιαστικά, μελλοντικές ελληνικές σχεδιάσεις θα μπορούσαν να προμηθευτούν διάφορα Υπουργεία και Υπηρεσίες και όχι μόνο το Υπουργείο Άμυνας.
- ανάπτυξη ελληνικής βιομηχανίας ηλεκτροοπτικών.
Άλλος ένας τομέας που θα μπορούσε να μας δώσει σαν χώρα τρελές προοπτικές. Οι Ισραηλινοί τον ξεκίνησαν απ' το μηδέν και τώρα παράγουν προηγμένα ραντάρ, υπέρυθρα συστήματα παρατήρησης όπως και διάφορα άλλα ηλ.συστήματα...
Υπόψιν ότι οι σοβαρές χώρες τοποθετούν στα UAVs τον δικό τους εξοπλισμό, καθότι αυτός θεωρείται αρκετά "ευαίσθητος" για να εξαχθεί...
Τρανό παράδειγμα το Global Hawk που παρήγγειλαν οι Γερμανοί και το οποίο θα έχει δικά τους συστήματα (EADS).

Ελπίζω να έχει γίνει κατανοητό, ότι τα UAVs θα παίξουν κομβικό ρόλο σε ενδεχόμενη σύγκρουση, παρέχοντας ανεκτίμητης αξίας πληροφορίες στους εκατέρωθεν διοικητές.
Back to top
View user's profile Send private message
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Tue May 04, 2010 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

Έχουμε τo Pegasos II, που αναπτύχθηκε από την EAB.
http://greekturkish.18.forumer.com/a/pegasusiiiquot-hellenic-airfoce-uav_post97.html

Έχουμε την δυνατότητα και την εμπειρία να κατασκευάσουμε δικά μας UAV. Δυστυχώς ένα τέτοιο πρόγραμμα πιστεύω ότι θα έμενε στην μέση λόγο μεγέθους και γραφειοκρατίας.
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Wed May 05, 2010 12:17 am    Post subject: Reply with quote

Απ' τις αρχές της δεκαετίας του '80 είχε προταθεί απ' την ΕΑΒ ελληνική σχεδίαση UAV.
Το ΠΗΓΑΣΟΣ που αναφέρεις UWG, είναι η πρώτη προσπάθεια και μπορούν να γίνουν πολλά ακόμα για να φτάσουμε στο επίπεδο της Τουρκίας...
Δείτε εδώ Αερόχημα δικής τους σχεδίασης, μεγάλης εμβέλειας, μέσου ύψους:
http://www.aviationweek.com/aw/blogs/defense/index.jsp?plckController=Blog&plckScript=blogScript&plckElementId=blogDest&plckBlogPage=BlogViewPost&plckPostId=Blog%3a27ec4a53-dcc8-42d0-bd3a-01329aef79a7Post%3a90a9061a-c692-459e-a4c1-1bfe308a80da
Φωτογραφίες:
http://sitelife.aviationweek.com/ver1.0/Content/images/store/6/3/1652d510-fa0e-4bde-a3ef-c9b2e6eb5e2f.Full.jpg
http://sitelife.aviationweek.com/ver1.0/Content/images/store/9/8/1978033f-cc39-4819-988a-0c3a4aa341a7.Full.jpg

Βασικά, οι προσπάθειες για ελληνικής κατασκευής οπλικά συστήματα, υπονομεύονται "εκ των έσω", καθότι δεν παρέχουν τις προϋποθέσεις για καλή κονόμα (αντισταθμιστικά που καταλήγουν σε ελβετικές και υπεράκτιες Τράπεζες...)
Είναι λυπηρό να βλέπεις τους Τούρκους να συνειδητοποιούν την ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία που έχουν οι πληροφορίες στο σύγχρονο πεδίο της μάχης και να κατασκεύαζουν τα δικά τους οχήματα, ενώ εμείς αρκούμαστε σε παραγγελίες απ' τους Γάλλους (Sperwer)
Back to top
View user's profile Send private message
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Fri May 07, 2010 3:44 am    Post subject: Reply with quote

To post μεταφέρθηκε στο thread "Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών".
Admin
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Tue May 11, 2010 1:37 pm    Post subject: Reply with quote

Στο παρακάτω βιντεάκι υπάρχει η ομιλία του Γερμανού Daniel Cohn-Bendit στο ευρωπαϊκό κουνοβούλιο. Όλο το βίντεο έχει ενδιαφέρον, αλλά στο 4:10 αρχίζει να λέει σχετικά με εξοπλισμούς. Συγχώρεσε με Admin που δε θα το σχολιάσω, αλλά τα έχω πει πολλές φορές σχεδόν σε κάθε σελίδα του topic.

http://www.youtube.com/watch?v=V7fnJCmbuPU&feature=player_embedded#!
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Fri May 14, 2010 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε Aikinn,μια απαντηση των αριθμων:"...Στην Ελλάδα το 2007 από κάθε 100 αμυντικά ευρώ, 79,50 ξοδεύτηκαν για το προσωπικό, 10,50 για hardware (equipement λέει αλλά δεν γράφω εξοπλισμούς για να μην τρελαθούμε), 40 λεπτά για υποδομές και τέλος 9,60 για λοιπές δαπάνες.
Με άλλα λόγια, αν με ένα μαγικό τρόπο αύριο το πρωί μείωναμε στο μισό τις δαπάνες για hardware θα εξοικονομούσαμε 5,25 ευρώ. Αν όμως μειώναμε μόλις κατά δέκά τοις εκατό τις δαπάνες για το προσωπικό, θα εξοικονομούσαμε 7,95 ευρώ...."
http://manchurianman.blogspot.com/2010/05/blog-post_14.html
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sat May 15, 2010 2:06 am    Post subject: Reply with quote

Στην ίδια έκθεση αναφέρει επίσης ότι οι Ελληνικές δαπάνες είναι το 2.8 του GDP, κάτι το οποίο μας φέρνει στην πρώτη θέση της Ευρώπης, όταν μόνο οι Τουρκία και Γαλλία έχουν πάνω από 2%. Επίσης το ότι καταναλώνουμε πάνω από 75% σε προσωπικό, αποδεικνύει τον υδροκεφαλισμό των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων και δεν αναιρεί την ξέφρενη δαπάνη χρημάτων για εξοπλισμούς. Σήμερα άλλωστε το είπε και ο ίδιος ο υπουργός αμύνης, αλλά τι να μας πει και αυτός τώρα ε? Άμα έλεγε να αυξήσουμε τις δαπάνες θα ήταν Θεός. Τώρα που έκραξε την κατάσταση που επικρατεί, μάλλον θα βγει ανθέλληνας και επικίνδυνος.
Για να συμπληρώσω, ο υδροκεφαλισμός των ενόπλων δυνάμεων, αντικατοπτρίζει και το πρόβλημα της θητείας. Απλά μαθηματικά. Αν τα σώματα μας, είχαν τον απαιτούμενο αριθμό μονίμων, και όχι φυλάκια και στρατόπεδα στο κάθε απίθανο μέρος της Ελλάδος, ίσως να μπορούσαμε σε αυτή την χώρα να έχουμε πρώτον σωστή επάνδρωση των σωμάτων με επαγγελματίες και δεύτερον σωστότερη αξιοποίηση των απλών πολιτών. Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα, αλλά αυτό που νομίζουν οι περισσότεροι είναι ότι είμαι πολέμιος του στρατού. Άμα μπορούσαμε να οργανώσουμε σωστά τα σώματα, τότε δεν θα κατέλληγαν διδάκτορες να καθαρίζουν τουαλέτες σε διοικητές απίθανων στρατοπέδων σε άσχετα μέρη, αλλά θα τους βάζαμε να εργαστούν πάνω στο γνωστικό τους αντικείμενο.
Και σκεφτείτε και κάτι άλλο. Έχουν εκφραστεί κατα καιρούς απόψεις για το πόσο ορθά λειτουργούν οι άλλες χώρες που επενδύουν στην πολεμική βιομηχανία. Και ερωτώ εγώ. Πως θα κάνουμε εμείς κάτι τέτοιο, όταν όλοι οι επιστήμονές μας κάθαρίζουν τουαλέτες? Πάρε ρε γμτ τους επιστήμονες και βάλτους να εργαστούν σε προγράμματα. Δώστους κίνητρα να συνεχίσουν μετά την "υποχρεωτική" θητεία τους να εργάζονται μέσα στα ερευνητικά προγράμματα του στρατού. Πως μπορούμε να ζητάμε από την μία να ενισχύσουμε την ανύπαρκτη τωρινή κατάσταση και απο την άλλη να προοδεύσουμε? Ποτέ δεν ήμουν κατά της θητείας ή των εξοπλισμών. Αυτό που πάντα λέω είναι ότι η θητεία όπως γίνεται τώρα είναι ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ότι έτσι όπως έινια δεν θα έπρεπε να γίνει καθόλου, και ότι οι εξοπλισμοί μας εξυπηρετούν οικονομικά και όχι αμυντικά συμφέροντα. Οι αντιπροτάσεις που πάντα έλεγα είναι να σταματήσουν οι πολιτες να καθαρίζουν χέστρες, αλλά να αξιοποιηθούν στο γνωστικό τους αντικείμενο έτσι ώστε να μπορέσει η χώρα να στηριχτεί αμυντικά στον εαυτό της και όχι στις οικονομικές ανάγκες των ευρωπαίων. Τα νούμερα που ανέφερες το λένε καθαρά. Χαλάμε πολλά για να συντηρούμε καρεκλοκένταυρους και για να αγοράζουμε πιο πολλά από όσα έχουμε ανάγκη.
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Sat May 15, 2010 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού δηλαδή! Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε πως υπάρχει ΑΛΛΟ topic για να συζητάμε τα περί θητείας και λοιπά θέματα ΕΚΤΟΣ εξοπλισμών;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Dec 17, 2010 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Επειδή κάνει αρκετή εντύπωση αυτή η είδηση, γνωρίζει κάποιος αν η αναφερόμενη κατασκευάστρια εταιρία του υπερτροφοδοτούμενου κινητήρα(τουρμπίνα) είναι ελληνική όπως υποστηρίζει το άρθρο ;

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=16242&Itemid=48
Back to top
View user's profile Send private message
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Fri Dec 17, 2010 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό http://www.bsk-defense.com/about.html
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 03, 2011 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Χωρίς καμία διάθεση υποστήριξης έναντι του συγκεκριμένου πολιτικού προσώπου σας καλώ να διαβάσετε αυτό το άρθρο και όποιος έχει το χρόνο να διαβάσει το λόγο του προς τους Νατοϊκούς.

Ήταν ένας περιεκτικός λόγος όπου κάνει το πολύ κόσμο να κατανοήσει την χώρα στην οποία ζει, τα προβλήματα της , τις ανάγκες της, τους "φίλους" της που την ξεζουμίζουν καθώς και τους εχθρικούς γείτονες τις που παραμονεύουν.

Κυρίως όμως περιέχει αρκετές αλήθειες σε σχέση με τους "φίλους μας".

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=17971&Itemid=139
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed May 18, 2011 7:38 am    Post subject: Reply with quote

Κοιτάξτε εδώ είδηση. Shocked

Quote:
http://nationalpride.wordpress.com/2011/04/06/στρατοσ-ξηρασ-731-τεθωρακισμένα-δωρεάν


http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=20053&Itemid=47

Ειδικά τα βαριά άρματα(M1A1) είναι πολύ καλό απόκτημα, καθότι πολέμησαν τουλάχιστον δύο φορές στο παρελθόν και έχουν αναμβισβήτητα αποδείξει την αξία τους. Αν δεν κάνω λάθος οι Αμερικανοί δεν υπέστησαν ούτε μία απώλεια σε ότι αφορά αυτά τα άρματα.

Θα αρχίσουν να έρχονται μέχρι το τέλος του 2011 !!!

Τώρα εξηγείται και η συμπεριφορά των τελευταίων μηνών σε ότι αφορά την απόκτηση των BMP3 Rolling Eyes . Είχαν ενδείξεις από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού ότι μπορούν να μας στείλουν και M113A2 για την μηχανοκίνητη μεταφορά στρατιωτών(ΤΟΜΑ).

Τέτοιο πράγμα έχει νομίζω να γίνει από την εποχή του πολέμου της Κορέας(όπου ως γνωστό συμμετείχε και ο Ε.Σ. ), όπου παραχωρήθηκε πακτωλός στρατιωτικού υλικού όπως "ΡΕΟ", "ΚΑΝΑΔΕΖΕΣ" και M-38 WILLY JEEPS που πρόλαβα εν ενεργεία ακόμη και εγώ κατά τη θητεία μου.

Μάλιστα , μετά τις τελευταίες επιτυχείς δοκιμές των μαχητικών F-35 , δεν αποκλείεται να δούμε καθαρή στροφή προς αυτή τη λύση και να απομακρυνθούμε από την ευρωπαϊκή λύση και στο τομέα του μελλοντικού μαχητικού αεροσκάφους, όποτε έρθει η οικονομική συγκυρία που θα επιτρέψει κάτι τέτοιο.

Το μείζον θέμα τώρα είναι, αν τα "γραμμάτια" τα πληρώσαμε ήδη λόγω των τελευταίων γεγονότων ή πρόκειται για ... "μελλοντικά γραμμάτια" που θα πρέπει να ξεπληρώσουμε στο μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Thu May 19, 2011 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

ισως και ολα αυτα να εχουν να κανουν και με αναδιαταξεις δυναμεων και συμαχιων, βλ. ΑΟΖ διαριξη τουρκοισραηλινου αξονα και πιθανη δημιουργια Ελληνοκυπριακο-Ισραηλινο μετωπο και ταυτοχρονα παρατηρουμε οτι η Τουρκια προσπαθει επικυνδηνα να δυναμητησει το κλιμα στη περιοχη και ταυτοχρονα η Τουρκο -Ρωσικη σνεργασια προχοραει...
Ισως ολα αυτα να έχουν το ρολο τους σε θεματα αμυντικων δαπανω και ταυτοχρονα οι Ελληνογερμανικες σχεσεις σιγουρα δεν ελιναι όπως το 2000.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
per88
Full Member
Full Member


Joined: 02 Nov 2009
Posts: 220

PostPosted: Thu Jun 14, 2012 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

....και όπως δείχνουν τα πράγματα η Τουρκία ενισχύεται
για να εξουδετερώσει την αποτρεπτική δυνατότητα της Πολεμικής
Αεροπορίας . Κόστος 4 δις δολλάρια .
Αφήνεις την αμυντική ικανότητα της χώρας μας μετά στην τύχη της;
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=44577&Itemid=139
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sat Jun 16, 2012 4:14 am    Post subject: Reply with quote

Νομιζω ότι με την τωρινή οικονομική κατάσταση της χώρας η ερώτησή σου είναι τουλάχιστον άτοπη...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Page 17 of 17

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr