stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι σύνδεση χρησιμοποιείτε για να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο ;
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 768 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 1.024 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 2.048 Kbps)
57%
 57%  [ 4 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης > 2.048 Kbps έως 24.000 Kbps)
42%
 42%  [ 3 ]
Total Votes : 7

Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως πέσατε σε ελλατωματική παρτίδα. Άκου περίπτωση Shocked , πρώτη φορά το ακούω αυτό το πρόβλημα.
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το iphone κυκλοφορεί στην Γερμανία; Σκέφτομαι να το αγοράσω μιας και θα πάω την άλλη εβδομάδα, και στην Ελλάδα δεν το βλέπω να έρχεται.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jun 17, 2008 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά
billy8181 wrote:
ευχαριστώ! το παλεύω....δε μου λέτε άσχετο..το blackberry αξίζει? τι το ιδιαίτερο προσφέρει?

mfotinakis wrote:
Iphone και πάλι Iphone Very Happy

P.S Τώρα θα βγει και φτηνότερο με 3G και GPS αν έχεις λίγη υπομονή

aikinn wrote:
Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα μεταξύ iPhone και οποιουδήποτε άλλου κινητού. Η συσκευή είναι πολλά χρόνια μπροστά από οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά. Και δεν είναι ότι σε άλλα αντίστοιχα smartphones θα βρεις πιο λίγα πράγματα. Οι κύριες διαφορές που έχω εντωπίσει και το καθιστούν το καλύτερο της αγοράς είναι:
1) Η 2πλάσια-3πλάσια οθόνη από τα υπόλοιπα κινητά
2) Η έλλειψη κουμπιών, κάτι το οποίο αμα ασχοληθείς λίγο μαζί του, κάνει τα κοινά κινητά να μοιάζουν με τα παλιά σταθερά με τα "καντράν" Laughing
3) Η αισθητική στο περιβάλλον του
4) Ο τρόπος με τον οποίο "λειτουργεί" το περιβάλλον του. Από το πώς "σκρολάρεις" στον browser, μέχρι στο πώς περιστρέφεται όλη η οθόνη, ανάλογα με το πως κρατάς το iPhone και πολλά άλλα.
Για όποιον δεν εχει δει πως λειτουργεί, οριστε βιντεάκια από την παρουσίαση του:
http://youtube.com/watch?v=7vBUjiG7e20
http://youtube.com/watch?v=iAU5UiSfP3E&feature=related
και επίσης βίντεο από τον "οδηγό λειτουργίας" του
http://youtube.com/watch?v=ojzgwzU8T7g&feature=related
http://youtube.com/watch?v=lVtlvA-yZlk&feature=related
http://youtube.com/watch?v=LO_5NT_rA0c&feature=related
και μπορείτε να βρείτε και τα υπόλοιπα ή να πατε στην σελίδα της apple και να δείτε ολόκληρα τα βίντεο
Άμα υπάρχει κάποιος ο οποίος θέλει να δώσει 1000€ για να πάρει blackberry ή οτιδήποτε άλλο smartphone, θα τον συμβούλευα να πάρει ένα iPhone με την μισή τιμή, και με τα υπόλοιπα 500€ ας μου πάρει ένα και μένα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Nov 07, 2008 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Προς άπαντες.

Ψάχνω για μία τέτοια ασύρματη κάρτα δικτύου τύπου SD

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=125665

Έχω ένα υπολογιστή τσέπης και δυστυχώς όταν τον πήρα είχα υπ' όψιν μου να τον χρησιμοποιώ ως ημερολόγιο-τηλεφωνικό κατάλογο, με αποτέλεσμα να μην πάρω κάποιο που να έχει ενσωματωμένη την κάρτα wifi.

Οι ανάγκες άλλαξαν, Embarassed Evil or Very Mad , οπότε τώρα ψάχνω να του βρω μία καρτούλα wifi για να βλέπω δίκτυο σε καφετέριες ή το καλοκαίρι στη βεράντα .

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν αγοράζω με πλαστικό χρήμα και δεν μπορώ να αγοράσω από αυτό το κατάστημα. Ξέρετε κάποιο κατάστημα που να έχει τόσο εξειδικευμένα εξαρτήματα για να αγοράσω κάτι τέτοιο αυτοπροσώπως ;

Έχω κοιτάξει στο πλαίσιο αλλά δεν παίζει τίποτε τέτοιο. Έχει μόνο απλές κάρτες μνήμης SD αλλά όχι SD με ενσωματωμένη ασύρματη κάρτα δικτύου.
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Nov 07, 2008 11:08 pm    Post subject: Reply with quote

Tο καταστημα ειναι στην Αθηνα. Μπορεις να κανεις μια βολτα απο εκει. Αλλα αν θες παρε ενα τηλεφωνο και αν γινεται να καταθεσεις σε ενα τραπεζικο λογαριασμο τα χρηματα, ή να στο στειλουν με αντικαταβολη.
http://www.expansys.com.gr/locations.aspx
Αν το παρεις πες αν ειναι καλο γιατι ψηνομαι και γω για ενα τετοιο Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε OΥΣT τελικά πήρα τη spectec 421 ...κάτι . Eπειδή δεν χρησιμoπoιώ πιστ. κάρτες έκανε την συναλλαγή κάπoιoς φίλoς μoυ.
Aπoτέλεσμα ήταν να την αγoράσω με τα μισά χρήματα από ebay(36 E), σε σχέση με τo πρoαναφερθέν ελληνικό ηλ. κατάστημα.

Xρησιμoπoιώ σε αυτό τoν υπoλoγιστή τσέπης τα windows mobile 2003, όπoυ με τη πρoσθήκη τoυ συνoδευτικoύ πρoγράμματoς oδήγησης της ασύρματης κάρτας, την ''εντόπισε'' αμέσως κατά τo κoύμπωμα στoν υπoλoγιστή.

Aν κάνεις τo βήμα ψάξε κάπoιo review σετικά με τη κάρτα πoυ θα αγoράσεις για να διαπιστώσεις εαν είναι συμβατή με τη δική σoυ έκδoση windows mobile .

Eπίσης σoυ εφιστώ την πρoσoχή στην ενεργoπoίηση της λετoυργίας κρυπτoγράφησης WEP με πoλιπλoκότητα κλειδιoύ τo λιγότερo 128 bits. H κάρτα αυτή υπoστηρίζει και τις πρoδιαγραφές psk-wpa(μεγαλύτερη ασφάλεια) αλλά πρoς τo παρόν είμαι στo ψάξιμo.
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω ένα πρόβλημα.
Μου στέλνεται e-mail με συνημμένο Word αρχείο (που περιέχει πίνακες-διαγράμματα) και όταν ανοίγω το αρχείο μου βγάζει κινέζικους χαρακτήρες.
Δοκιμάζω κάθε δυνατό encoding, και τζίφος.
Κανονικά δεν έχω πρόβλημα με αποστολή αρχείου Word στα ελληνικά, και πρώτη φορά μου συμβαίνει.
Έχει κανείς κάποια ιδέα ?
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

Mία ιδέα πρoς εξέταση...

Ρώτησε τoν απoστoλέα μήπως χρησιμoπoιεί ως επεξεργαστή τoν Open Office Writer αντί τoυ MS WORD. Πρoσωπικά έχω διαπιστώσει κάπoιες ασυμβατότητες μεταξύ τoυς. Πάντα υπάρχει η περίπτωση τo doc αρχείo να αλειώθηκε(corupted) πριν την απoστoλή ή κατά την απoθήκευση στo δίσκo σoυ.
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ losada7. Καλή ιδέα.

Υποθέτω αν κατεβάσω και εγώ το Open Office Writer, δεν θα υπάρχει πρόβλημα ...

-edit-
Ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον losada7.
Όντως άνοιξε με το OpenOffice.
Αυτό έφταιγε.
Πραγματικά γελοίο γιατί βλέποντας τους τίτλους των προγραμμάτων, υποθέτεις ότι υπάρχει συμβατότητα ...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Tα έχω και τα δύo για αυτό τo λόγo. Kαλό είναι να διατηρείς τo πρωτότυπo doc σε δύo αντίγραφα ώστε αν τo MS ή αντίστoιχα τo open κάνει μεταβoλές στη δoμή τoυ εγγράφoυ να μην χάσεις την αρχική μoρφή.
Back to top
View user's profile Send private message
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Mon Dec 08, 2008 6:02 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά,θέλω την άποψή σας και τις γνώσεις σας. Θέλω να αντικαταστήσω την παλιά CRT οθόνη του υπολογιστή που καταστρέφει μάτια πλέον και να πάρω μια νέα TFT 22'' με ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης. Είμαι ανάμεσα σε 2.
α) samsung SM T220-HD
β) LG
οι οποίες έχουν περίπου ίδια τιμή 290 και 280 ευρώ.
Απλά κάτι στις αναλύσεις με προβληματίζει και στα χαρακτηριστικά που παρουσιάζουν.
Η μεν samsung έχει ανάλυση 1080i ( interlaced )--δηλαδή δημιουργεί ένα καρέ ενός βίντεο μέσω 2 διαφορετικών εικόνων , η δε LG 1080p ( proggressive ),δηλαδή δημιουργεί μια εικόνα για να δείξει ένα καρέ ενός βίντεο και λέγεται ότι είναι καλύτερη της πρώτης αυτή η λειτουργία,γιατί μόνο αυτή υποστηρίζει πραγματικά το FULL HD.
Απλά για τη samsung γράφει στα χαρακτηριστικά της ότι υποστηρίζει σύνδεση HDCP ( και σκεφτόμουν μήπως αυτή είναι μια κωδικοποίηση ανάλογη αυτής που έχει η LG ).
Φαντάζομαι και οι δύο είναι πάνω κάτω ίδιες,Κορεάτικες νομίζω και σχεδιαστικά ωραίες και οι 2,απλά ρέπω προς τη samsung.
Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το αντικείμενο ας γράψει. Εντάξει,θα πάρω κάποια,δεν είναι εκεί το θέμα,αλλά αφού παίρνεις οθόνη μία φορά στα πόσα χρόνια,ας πάρω την πιο καλή. (ουσιαστική διαφορά είναι αυτή. Βέβαια η LG έχει και λίγο καλύετερες γωνίες θέασης,αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα,μπροστά είναι η οθόνη ούτως ή άλλως )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Dec 08, 2008 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Για τις LG ξέρω ότι έχουν καταπληκτικό service. Πήρα μια κάηκαν 2-3 pixels, τους πήρα τηλέφωνο και την άλλη μέρα μου έφεραν καινούργια στο σπίτι και πήραν την παλιά.
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Mon Dec 08, 2008 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως που έχω εδώ και ένα χρόνο την samsung 206 BW 20 ίντσες είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Συνήθως έτσι γίνεται παίζεις μεταξύ LG και Samsung με την LG να είναι λίγο φθηνότερη Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 2:28 am    Post subject: Reply with quote

Είναι εν γνώση σου ότι παίρνεις TN πάνελ ?
Back to top
View user's profile Send private message
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

ΤΝ εννοώντας...??? Για δώσε μια επεξήγηση please.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Τεχνολογία TN (Twisted Nematic), είναι η μία απ' τις τεχνολογίες κατασκευής οθονών LCD.
Είναι οι φθηνότερες και πιο διαδεδομένες οθόνες.

Έχουν κάποια πολύ συγκεκριμένα μειονεκτήματα που είναι:

- οι γωνίες θέασης (μεγαλύτερο το πρόβλημα στην κατακόρυφο).
- η απεικόνιση των χρωμάτων.
- η απεικόνιση του μαύρου (που καταλήγει γκρι).

Οι άλλες τεχνολογίες είναι IPS, PVA, MVA.
Δεν είναι κακές οθόνες οι ΤΝ, αλλά καλό είναι να γνωρίζεις τι οθόνη θα πάρεις.
Το βασικό είναι να μας πεις την χρήση της οθόνης, για να βγεί o τύπος της οθόνης που σου ταιριάζει περισσότερο.
Back to top
View user's profile Send private message
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 11:12 pm    Post subject: Reply with quote

Όπως εχω αναφέρει πιο πάνω τη θέλω για να αντικαταστήσω την παλιά οθόνη του υπολογιστή που είναι μια 17άρα SONY τεχνολογίας CRT ( αγορά τέλος του 2002 ).
Αυτή που θα πάρω θα έχει και ψηφιακό tuner για να βλέπεις κανονικά τηλεόραση. Η κύρια χρήση θα είναι όμως για τον υπολογιστή. Πολλά παιχνίδια δεν παίζω ( έως και καθόλου θα έλεγα ). Από ταινίες βλέπω αραιά και πού,αλλά δε λέω όχι. Ανάλογα με την περίοδο κι όλας.
Τώρα που πήρες μια καλύτερη άποψη τί λες?? Σε όλους τους παραπάνω τομείς που ανέφερα που υστερεί ( Δηλαδή σε σχέση με αυτά που αναφέρεις πώς επιδρά )???
Τέλος, αν μπορείς να μου πεις,κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά οι άλλες υτεχνολογίες?? Ή απλά ο περισσότερος κόσμος παίρνει αυτές ( έχουν επικρατήσει,κοινώς ? )
---Οι γωνίες θέασης μια χαρά είναι στις 170 μοίρες. Τώρα για την κατακόρυφο και 160 να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα,τη ρυθμίζεις αν ξαπλώσεις να δεις καμιά ταινία,αυτόείναι το λιγότερο για μένα )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Wed Dec 10, 2008 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Για τις χρήσεις που αναφέρεις, θα σε καλύψει μια χαρά η TN.
Η διαφορά θα φανεί μόνο στην θέαση ταινιών. Εκεί θα υπάρχει πραγματικά πρόβλημα στο μαύρο (καμμιά σχέση με την CRT που έχεις τώρα).
Για τηλεόραση και Ίντερνετ επίσης θα είσαι καλυμμένος.
Δεν ανέφερες πουθενά π.χ την επεξεργασία εικόνας (λέγε με Photoshop).
Εκεί πραγματικά δεν θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου (ίσως οριακά) με ΤΝ πάνελ.

Οι υπόλοιπες τεχνολογίες υπερτερούν στους τομείς που υστερούν οι ΤΝ (με εξαίρεση τον χρόνο απόκρισης).
Απλά για να έχεις μια αίσθηση της διαφοράς του κόστους, δες πόσο κάνει μια κορυφαία 22άρα με PVA πάνελ.
Ανεβαίνει πολύ το κόστος (ουσιαστικά διπλασιάζεται).
Αξίζει το επιπλέον κόστος ? Εξαρτάται πως το βλέπει κάποιος. Για τις χρήσεις που την θέλεις εσύ ίσως όχι.
Εγώ είμαι κάτοχος μιας 19' LG με ΤΝ πάνελ.
Είμαι ικανοποιημένος, αν και στην αρχή μου "κάθισε" λίγο άσχημα το πρόβλημα με το μαύρο χρώμα.

Αν θες την συμβουλή μου, τράβα στο μαγαζί, κάθισε πολύ ώρα μπροστά στο μόνιτορ που σκοπεύεις να πάρεις (εγώ έκανα μισάωρο...), δες την οθόνη σε διαφορετικά περιβάλλοντα (μαύρο-λευκό), ώστε να έχεις εξ' ιδίων άποψη.
Ελπίζω να βοήθησα.
Back to top
View user's profile Send private message
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Wed Dec 10, 2008 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Μωρέ να πάω στο κατάστημα να κάυσω να δω,αλλά υπάρχει ένα άλλο μείζων πρόβλημα. Το κατάστημα δεν υφίσταται. Η μορφή του έχει γίνει πιο μαύρη κι από τις οθόνες με πάνελ PVA που λες ( ΠΛΑΙΣΙΟ Στουρνάρη ). Απ'ότι είπαν κάηκε ολοσχερώς.
Είχα πάει το τελευταίο δεκαήμερο κανά δυο φορές για άλλα αντικείμενα κι έριξα μια ματιά,αλλά έγινε ότι έγινε τώρα.
Υπάρχει και πλαίσιο στο Σύνταγμα. Αυτό δεν ξέρω αν έπαθε κάτι.
Όσο για e-shop, στο κέντρο μόνο Στουρνάρη υπάρχει,αλλά....υπάρχει δεν υπάρχει δεν ξέρω πλέον.
Α,είδα εδώ και 2-3 μέρες οθόνη LG ανάλογη αυτής που ανέφερα παραπάνω,αλλά 23'' αντί 22''. Η 23άρα υποστηρίζει και FULL HD ( ανάλυση 1920-1080 ),σε αντίθεση με την 22άρα που φτάνει μέχρι HD.(1680-1050)
Για πλήρη ανάλυση 1920-1200 πρέπει να πας σε 24άρα και πάνω,αλλά ξεφεύγεις σε τιμή ( για να έχει και TV TUNER ) όπως επίσης και σε μέγεθος οθόνης για υπολογιστή ( Ήδη η 23άρα που είδα μεγάλη είναι. Και να φανταστείς είχα στο μυαλό για 20άρα στην αρχή,αλλά είπα να πάρω μία που θα μείνει ).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Dec 11, 2008 3:00 am    Post subject: Reply with quote

agr-engineer wrote:

Για πλήρη ανάλυση 1920-1200 πρέπει να πας σε 24άρα και πάνω,αλλά ξεφεύγεις σε τιμή ( για να έχει και TV TUNER ) όπως επίσης και σε μέγεθος οθόνης για υπολογιστή ( Ήδη η 23άρα που είδα μεγάλη είναι. Και να φανταστείς είχα στο μυαλό για 20άρα στην αρχή,αλλά είπα να πάρω μία που θα μείνει ).

Size does matters, ε?

Πολύ σωστό.
Θεωρώ ότι από ένα μέγεθος και πάνω δεν μιλάμε πια για οθόνες υπολογιστών.

Προσωπικά (και υποκειμενικά) οριοθετώ το μέγεθος για οθόνη υπολογιστή κοντά στις 20 (+ ή -) ίντσες, αν μιλάμε για την χρήση που κάνει ο πολύς κόσμος ...

Εμένα η 19άρα με καλύπτει μια χαρά για τις χρήσεις που την θέλω.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

pedia mia erotisi , thelo an valo asirmato internet stin ellada. Distihos to propliromeno ehei asties times 1 euro/1MB kai vale!! opote mou protine i vodafone sindesi 250MB me 15 euro tous mines pou to thelo, kai 3 euro opote de to hrisimopio......

ala fovame ta simvolaia stin ellada, lene oti i engatastasi einai amesi...ala mou vromaei, ehei kaneis embiria apo vodafone i kamia ali lisi gia xenitemenous?

efharisto (sorry gia ta greeklish ala halase to programa..)
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω εμπειρία, αλλά μια διόρθωση.
Δεν είναι ασύρματο (wi-fi), αλλά ADSM (Ίντερνετ μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας δηλαδή).

1) Εγγυημένη ταχύτητα δεν έχεις. Θα παίζει ανάλογα με την απόσταση απ' την πλησιέστερη κεραία.
2) Ο όγκος που θα πληρώνεις επαρκεί για "ελαφριές" χρήσεις, e-mail και να μπαίνεις σε sites (όπως το stadia Wink ).
Σε καμμιά περίπτωση δεν σε συμφέρει να κατεβάζεις π.χ ταινίες (το έχω δει και αυτό).
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

enois ta 250MB? kala sigoura den einai gia torrentz....ala eho thelo apla grigoro surfing, email, msn, ande kai kanena MP3...

an ta 250MB de kanoun gia katevasma ti na pei kaneis me to propliromeno.......toulahiston ta 250MB einai shetika ftina.

mu ipan pos isos peftei kai sta 56K ala mou kanei endiposi....ishii??
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Feb 11, 2009 12:57 am    Post subject: Reply with quote

Σε συνέχεια των τριών προηγούμενων μηνυμάτων ...

Σε ότι αφορά τον χρόνο ενεργοποίησης ισχύει ότι σου είπαν, η ενεργοποίηση γίνεται αυθημερόν(ημέρα που την αγοράζεις).

Ισχύει αυτό που λέχθηκε περί μη ασύρματης σύνδεσης με την έννοια που μπορεί στο εξωτερικό να λέγεται. Η σύνδεση επιτυγχάνεται μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας της εν λόγω εταιρίας(χρησιμοποιώντας την εξέλιξη της τεχνολογίας 3G).

Πριν το πάρεις να έχεις υπ' όψιν σου ότι το θέμα της ταχύτητας είναι σχετικό. Ειδικά στο προϊόν που σκέφτεσαι να αγοράσεις κορυφαίος κρίσιμος παράγων είναι το σήμα της κινητής τηλεφωνίας στο χώρο που θα έχεις τον φορητό υπολογιστή σου. Τυχόν χαμηλό σήμα(λίγες γραμμές ισχύος σήματος στην οθόνη ενός κινητού τηλεφώνου ) σημαίνει αυτομάτως υποδιέστερη ταχύτητα σύνδεσης από ένα γείτονα σου που βρίσκεται στο δίπλα τετράγωνο και βρίσκεται στο ρετιρέ (οπότε λογικά θα έχει ισχυρότερο σήμα κινητής τηλεφωνίας) ...

Σου δίνουν ένα usb stick και ένα οπτικό δίσκο που περιέxει το συνοδευτικό λογισμικό του, προς εγκατάσταση του στα windows.

Υπάρχει δυνατότητα άμεσης μεταβολής των χαρακτηριστικών του προϊόντος που αγοράζεις καθώς είναι αρκετές οι φορές που η αρχική ογκοχρέωση δεδομένων δεν σε καλύπτει στο επίπεδο που επιθυμείς στην πράξη, οπότε επαναδιαπραγματεύεσαι και επιλέγεις ανώτερης ογκοχρέωσης πακέτο.

Τα όσα σου αναφέρω προέρχονται απο συζήτηση και παράλληλη ενεργοποίηση ανάλογης υπηρεσίας σε περίπτωση με συγγενικό μου πρόσωπο, οπότε και ήμουν αυτόπτης.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Feb 11, 2009 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

ευχάριστο! γνωρίζετε μήπως αν γίνετε να ανοίξει κανεις τέτοια σύνδεση μέσο internet από το εξωτερικό και να στείλει το USB σε διεύθυνση στην ελλάδα?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
Page 21 of 24

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr