stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διατροφή - Σύγχρονος Τρόπος Ζωής - Ελεύθερος Χρόνος
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Apr 18, 2007 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Η συχνή κατανάλωση αλλαντικών επιβαρύνει τους πνεύμονες και αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο χρόνιας αποφρακτικής πνευμονοπάθειας, δείχνει νέα έρευνα στις ΗΠΑ.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=795095&lngDtrID=252
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Apr 19, 2007 9:27 am    Post subject: Reply with quote

Από το 2008, στα ελβετικά πακέτα τσιγάρων θα υπάρχουν φωτογραφίες των επιπτώσεων του καπνίσματος με σκοπό να προβληματήσουν τους θεριακλήδες.

Οι φωτογραφίες είναι όντως λίγο αηδιαστικές, απλά για να σας προειδοποιήσω....



http://www.20min.ch/news/schweiz/story/12339810

ανοίξτε το interactive box: Bildstrecke: Raucher-Schockbilder


Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι σε χώρες όπως η Ταϋλάνδη και η Χιλή το συγκεκριμένο μέτρο έχει καθιερωθεί εδώ και 2-3 χρόνια. Κι εγώ που νόμιζα ότι όλα ξεκινούν στην ευρώπη. Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue May 22, 2007 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ημέρα κατά του καπνίσματος
Έλληνες και Κύπριοι οι πιο μανιώδεις καπνιστές της ΕΕ



http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=803709&lngDtrID=244


Eπίσης πρόσφατα διάβασα σε γερμανικό περιοδικό ότι οι Ελληνες, οι Γερμανοί, οι Αυστριακοί και οι Βρετανοί είναι οι πιό παχύσαρκοι, με τους Ελληνες να είναι πρώτοι...ενώ στον αντίποδα βρίσκονται οι Γάλλοι, Ολλανδοί, Ιταλοί και Δανοί.


Πιστέυω ότι όταν φύγει η γενιά των παππούδων μας οι οποίοι δεν έκανα τόσες καταχρήσεις, ο μέσος όρος ζωής στην Ελλάδα θα μειωθεί δυστυχώς σημαντικά.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue May 22, 2007 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Γνωμη μου αν και λιγο ακραια ειναι οτι αν θελουμε πραγματικα να περιορισουμε τους καπνιστες πρεπει να τους χτυπησουμε εκει που ποναει.. Και εξηγουμαι: Αυξηση των φορων ωστε να παει το πακετο στα 10 ευρω.. Αν μπορουν να δινουν 20 ευρω τη μερα για τσιγαρα τοτε τι να πω Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue May 22, 2007 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Συγγνώμη, αλλά ως καπνιστής δεν γουστάρω από κανέναν να με σώσει, δεν δέχομαι να υποκύψω σε εκβιασμούς ούτε να υποστώ καμμιά... τιμωρία για μια καθαρά προσωπική μου επιλογή, της οποίας φέρω και την απόλυτη ευθύνη. Επιπλέον, δεν θέλω να με χτυπήσει κανείς ούτε εκεί που πονάω, ούτε εκεί που δεν πονάω.
Είναι τόσο απλό.
Η υγεία μου είναι δική μου υπόθεση, την δε αντικαπνιστική υστερία την επιστρέφω σε όσους αισθάνονται πως πρέπει καλά και ντε να ζουν με τον δογματισμό του φανατικού και να λένε μια ζωή στους άλλους τι να κάνουν.

Το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ (και φυσικά το κάνω) είναι να σεβαστώ το δικαίωμα του μη καπνιστή να μην θέλει να εισπνέει τον καπνό μου, να μην καπνίζω μπροστά σε αρρώστους ή παιδιά ακόμα κι αν μου το επιτρέπουν οι ίδιοι (ή οι γονείς τους) και κάπου εκεί τελειώνει όλο αυτό το παραμύθι.

Και κάτι ακόμα: Η εξάρτηση από τον καπνό είναι μια πολύπλοκη ψυχοσωματική διαδικασία, που πολλούς βαρείς καπνιστές μπορεί να τους κατατάξει άνετα στους αρρώστους.
Περισσότερος σεβασμός λοιπόν, και λιγότερη υποκρισία και τάση "εκδίκησης" απέναντι σε πάσχοντες ανθρώπους, που πιστέψτε με, ούτε οι ίδιοι γουστάρουν να τραβάνε το μαρτύριο να μην μπορούν να ανασάνουν το πρωί από το βήχα, και που αν είχαν τον τρόπο να ξεκόψουν από το κάπνισμα μια και καλή (χωρίς παρενέργειες), να είστε βέβαιοι ότι θα το έκαναν.

Αυτά. Πάω για τσιγάρο! Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed May 23, 2007 1:46 am    Post subject: Reply with quote

Y, εννοείται ότι ότι θες κάνεις με την υγεία σου, νομίζω όμως ότι ο φίλος μας λέει για τις περιπτώσει που ενω απαγορεύεται καπνίζουν.
Δικαίωμά σου να καπνίζεις μόνος σου ή όταν είσαι κάπου έξω και ο καπνός δε με ακουμπά όπως δικαίωμά μου να οδηγώ γρήγορα σε έρημους δρόμους χωρίς να θέτω σε κίνδυνο άλλους που έρχονται από απέναντι.
Είναι αντιλήψεις μικροαστικές και καθαρά ελληνικές που ακόμα τις κρατάμε και ναι είναι αρρώστια να κάνεις κακό στον εαυτό σου και να συνεχίζεις να το κάνεις ενω΄ξέρεις ότι είναι κακο....


Αυτά!!!!
Συνέχισε το τσιγάρο σου!!!! Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed May 23, 2007 2:20 am    Post subject: Reply with quote

Μα το είπα κι εγώ πιο πάνω ότι ως καπνιστής κάνω ό,τι μπορώ για να μην αναγκάζω όσους δεν ανέχονται τον καπνό μου, να τον υφίστανται.
Και το κάνουν πολλοί, σε διαβεβαιώ!
Μέχρι εκεί λοιπόν, μπορώ να δεχτώ την κριτική ενός αντικαπνιστή. Το πρόβλημα όμως αρχίζει όταν ξεκινάει το κήρυγμα, ακόμα κι όταν δεν τον ενοχλώ. Εκεί δεν γουστάρω με τίποτα.

Από όλες τις παγκόσμιες εκστρατείες, η αντικαπνιστική είναι η πιο έξαλλη και μισάνθρωπη. Διότι ξεχνάει πως ο άλλος που καπνίζει δεν είναι απαραιτήτως ένα γαϊδούρι που προσπαθεί να σε σκοτώσει, αλλά ένας εθισμένος άνθρωπος που πρωτίστως υποφέρει κι ο ίδιος.
Βεβαίως σε πολλά έχουν δίκιο (είναι και η δικαιολογημένη συσσώρευση θυμού για την έλλειψη πρόνοιας προς τους μη καπνιστές επί σειρά ετών, την οποία κατανοώ απολύτως), αλλά όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι.

Μου τη δίνει η ισοπέδωση, πολύ περισσότερο όταν η διακοπή του καπνίσματος ("για το καλό μου") δεν εξαρτάται μόνον από μια απόφαση, αλλά από ένα σωρό παράγοντες που δεν εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς. Εκτός αν αυτούς που έχουν αδύναμη θέληση, αρχίσουμε να τους κλείνουμε σε τίποτα Νταχάου για παραδειγματισμό.

Από κει και πέρα δεν κατάλαβα ακριβώς το μικροαστικόν του πράγματος. Προφανώς μιλάς για την τζάμπα μαγκιά τού να καπνίζεις εκεί που απαγορεύεται. Αυτό όμως στιγματίζει ατομικά εκείνον τον καπνιστή που το κάνει, όχι όλους ανεξαιρέτως.
Και σίγουρα όχι εκείνον που σέβεται και προσπαθεί, μέσα σε ένα περιβάλλον γενικευμένης υστερίας.
Είπαμε, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι! Μην το κάνουμε πια ίσωμα εδώ μέσα, "σάλα τραπεζαρία ένα πράμα"! Razz

Κοίτα σύγχιση τώρα, πάλι θα πιάσω το πακέτο σήμερα! Razz


Last edited by Ypsilon on Wed May 23, 2007 10:15 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed May 23, 2007 8:21 am    Post subject: Reply with quote

Για να μην παρεξηγηθω.. Φυσικα και δεν εχω προβλημα με τους καπνιστες. Αυτο που εγραψα ηταν μια σκεψη μου για ενα μετρο το οποιο θα μπορουσε να παρθει στην αντικαπνιστικη εκστρατεια.. Αν και για μενα ειναι μεγαλη υποκρισια διοτι ας μην ξεχναμε οτι ενα σημαντικο μερος των εσοδων του καθε κρατους ειναι η φορολογια απο τα τσιγαρα.
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Wed May 23, 2007 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Afto me tous forous apo ta tsigara einai ena terastio psema. Ousiastika, to kratos xanei ek. EUR apo ta e3oda nosileiwn apo as8eneies sxetikes me to kapnisma. K einai pollaplasia afta pou xanei se xrima, alla kai se empsyxo dynamiko apo tous forous pou eispratei.

Doulevontas stin E.E. 3erw pws an i Ellada (k kapoia alla krati meli) den eixan ta idia kapnoparagwgous (ara k symferonta na prostatepsoun), oi foroi k ta metra 8a itan idi poly pio drastika ap'oti einai simera.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed May 23, 2007 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον πρόβλημα Kalashnikov. Ουσιαστικά όπως είναι στημένα τα κοινωνικά κράτη σήμερα, αναγκάζονται οι μη καπνιστές να πληρώνουν τις επιλογές των καπνιστών σε έξοδα υγείας τα οποία είναι κοινά. Από την άλλη ο φόρος στα τσιγάρα προσπαθεί να ισοσταθμίσει αυτή την ανισορρροπία παίρνοντας παραπάνω χρήματα από τους καπνιστές για ένα προϊόν που κοστίζει λιγότερο.

Από την άλλη η δική μας κυβέρνηση επιδοτεί με ένα τεράστιο ποσό την καπνοβιομηχανία Philip Morris (Παλιός Παπαστράτος) για ένα καινούργιο εργοστάσιο (δεν ξέρω τι κάνει για τον ΚΑΡΕΛΙΑ και ΣΕΚΑΠ).

Υ.Γ. Φίλε ΟΥΣΤ ,o ειδικός φόρος κατανάλωσης στα τσιγάρα αποφέρει έσοδα 180.000.000€* .Άρα είναι αστείο να λέμε ότι οτι κράτος έχει ειδικό και τεράστιο όφελος από αυτό το φόρο, όταν ο προϋπολογισμός της Ελλάδος (χωρίς την εξυπηρέτηση των δανείων) είναι γύρω στα 50 δισ €. . Δεν νομίζω ότι ο συγκεκριμένος φόρος έχει άμεσο στόχο την αύξηση των εσόδων, εκτός αν χρησιμοποιείται έμμεσα όπως αναφέρει ο Kalashnikov ή για κάλυψη του αυξημένου κοινωνικού κόστους που προκαλούν οι καπνιστές.

*
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=727098
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Nov 30, 2007 2:38 am    Post subject: Reply with quote

Σχεδόν τελείωσε το "Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα (ΡΧΣ)" στην ΕΤ1 .

Απλά έχω πάθει ταράκουλο από αυτά που έδειξε. Confused Crying or Very sad Mad

Προβλέπω ότι ο Ευαγγελάτος θα εγκαταλείψει τα πάτρια εδάφη για να κάνει "Αποδείξεις" στις ΗΠΑ με τόσα λαυράκια που θα βρει εκεί.

Τι να πρωτοαναφέρω;

Mεταλλαγμένους σολωμούς που αν ξεφύγουν από κάποιο πειραματικό ιχθυοτροφείο προς την θάλασσα μπορεί να έχουμε εξαφάνιση των "ιθαγενών" Σολομών και τελικά την οριστική εξαφάνιση οποιουδήποτε είδους σολωμού !

Τον Βρετανό επιστήμονα-ερευνητή που αποκάλυψε πριν χρόνια ότι η κατανάλωση μεταλλαγμένων τροφών (που παράγουν 4-5 εταιρίες-θηρία) προκαλεί ... συρίκνωση του εγκεφάλου των πειραματόζωων ; Shocked Του πήραν σε μία μέρα τους συνεργάτες του, τους εκλεισαν το στόμα, του πήραν το εργαστήριο και αν αποκάλυπτε περισσότερα ίσως να έχανε και τη ζωή του, όπως χαρακτηριστικά είπε.

Τις συστάσεις(με ύφος απειλής) αμερικανών πρεσβευτών προς την Ελληνική και Κυπριακή κυβέρνηση να ΚΑΤΑψηφίσει την πρόθεση της Ε.Ε να τοποθετούνται ξεχωριστά τα τρόφιμα που είναι μεταλλαγμένα από αυτά που δεν είναι στα ράφια των s. markets !!! Shocked

Το γεγονός ότι σε χώρες όπως η Ινδία υπήρξε καταστροφή της γεωργικής παραγωγής γιατί οι μεταλλαγμένοι σπόροι (των μεγαθήριων-εταιρίων) δεν απέδωσαν με βάση τα εργαστηριακά αποτελέσματα, αφού η φύση προσαρμόστηκε στην ανθεκτικότητα του μεταλλαγμένου φυτού. Confused

Που είσαι Ευαγγελάτο και Τριανταφυλόπουλε να βάλεις τις κάμερες σου στις αμερικάνικες φάρμες μοσχαριών και γουρουνιών που δεν καθαρίζονται παρά κάθε φορά που σφάζεται μία γενιά ζώων.

Που σε ελάχιστο χώρο συντηρούνται χιλιάδες χοίροι που συνωστίζονται χωρίς να μπορούν καν να κινηθούν και ... τρελένονται δαγκώνοντας το ένα το άλλο.

Που ταΐζουν τα βοειδή με ζωάλευρο που προέρχεται Shocked Shocked Shocked από αλεσμένα πτώματα νεκρών βοειδών της ίδιας φάρμας και ψόφιους σκύλους και γάτες της περιοχής.
Και όλα αυτά για να παχύνουν 7 φορές τουλάχιστον γρηγορότερα.

Που κάνουν λουτρό στα βοειδή όχι με νερό αλλά σε μία λίμνη από αντιβιωτικά για να παχύνει γρηγορότερα το ζώο και όχι για να μην νοσήσει.

Χαλαρά θα κάνω τουλάχιστον 1 μήνα να φάω μοσχαρίσιο κρέας. Είχα σταματήσει από καιρό να τρώγω σε "αλυσίδες" καταστημάτων έτοιμου φαγητού. Τώρα όμως βεβαιώθηκα ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω ποτέ στη ζωή μου.
Back to top
View user's profile Send private message
J.R
New Member
New Member


Joined: 03 Oct 2007
Posts: 18

PostPosted: Fri Nov 30, 2007 6:00 am    Post subject: Reply with quote

Giannis wrote:
Από το 2008, στα ελβετικά πακέτα τσιγάρων θα υπάρχουν φωτογραφίες των επιπτώσεων του καπνίσματος με σκοπό να προβληματήσουν τους θεριακλήδες.



Στην Αυστραλία τα έχουνε βάλει εδώ και καναδυό χρονιά:
(προσοχή μην τα ανοίξετε αν δεν έχετε γερό στομάχι...)

http://www.health.gov.au/internet/wcms/publishing.nsf/Content/health-pubhlth-strateg-drugs-tobacco-warning-packs-A.htm
http://www.health.gov.au/internet/wcms/publishing.nsf/Content/health-pubhlth-strateg-drugs-tobacco-warning-packs-B.htm

Και από τη πρώτη του Νοέμβρη 2007 το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλα τα κλάμπ πάμπ κλπ στους κλειστούς χώρους. (ευτυχώς οι περισσότερες πάμπ διαθέτουν αυλές.) Ούτε καν εσωτερικούς χώρους για καπνιστές δεν έχουν οπότε το χειμώνα η θα πρέπει να μείνεις σπίτι σου ή θα σε φάει το αγιάζι.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Dec 29, 2007 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

Κάπνισμα τέλος σε καφέ, μπαρ και εστιατόρια στη Γαλλία
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=860276&lngDtrID=245

Αυτο θα ισχυσει απο τις 2 Ιανουαριου. "Ανάλογη απαγόρευση ισχύει στη Βρετανία, την Ιταλία, την Ιρλανδία και την Ισπανία."

Το μετρο αυτο ευτυχως συνεχως επεκτεινεται, αλλα εδω φυσικα δεν γινεται ουτε κουβεντα. Εχει βλεπετε, τεραστιο πολιτικο και οικονομικο (βλεπε φοροι) κοστος το οποιο μια ζωη μπαινει παντα πανω απο το κοστος σε ζωες και τα ιατρικα κοστη που βαρυνουν και ολους τους μη καπνιστες, ητοι το μισο του πληθυσμου.

Ειλικρινα, παντως, μου ειναι αδυνατο να καταλαβω τους καπνιστες, ειδικα τους θεριακληδες. Ενταξει, το καπνισμα ειναι εθισμος, ειναι απολαυση κτλ, αλλα οταν ακους το τρομακτικο στατιστικο οτι 1 στους 3 θα αποκτησει καρκινο δεν ειναι αρκετο να κανεις τουλαχιστον τη προσπαθεια να το κοψεις; Εγω παντως θα ειχα χ@#τει πανω μου αν καπνιζα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ydrohoos
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 189
Location: London, UK

PostPosted: Thu Jan 03, 2008 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

ασχημα στοιχεια για τις συνηθειες μας

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080103&nid=7076296&sn=&spid=876

Για οσους ενδιαφερονται - ενα πραγμα που διαπιστωσα ως πρωιν καπνιστης ειναι οτι η προσπαθεια μου να το κοψω εγινε πολυ πιο αποτελεσματικη οταν ξεκινησα να γυμναζομαι συστηματικα.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Jan 03, 2008 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Παντως εχει ενδιαφερον πώς δυο αρθρα που πραγματευονται το ιδιο θεμα και που βγαινουν την ιδια μερα, περνανε διαφορετικα μηνυματα. Στο αρθρο που παραθεσε ο Ydrohoοs λεει: (τα bold δικα μου)

«Χρυσές» δουλειές κάνουν τα ντελίβερι, αφού ένας στους τρεις παραγγέλλει στο σπίτι ή στη δουλειά έτοιμο φαγητό τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα. Όσο για τη συνηθέστερη παραγγελία, δεν είναι άλλη από σουβλάκια με τηγανητές πατάτες και πίτσες...

Αντιθετως στο αρθρο του Ελευθερου Τυπου H υγιεινή διατροφή ξεπέρασε το ντελίβερι μάς λενε οτι:

Η στροφή των Ελλήνων προς την υγιεινή διατροφή είναι εμφανής την τελευταία δεκαετία. Ηδη η πρώτη φάση του «ντελίβερι» με σκοπό την κατανάλωση πρόχειρου γεύματος είναι ξεπερασμένο trend. Μπορεί ο χρόνος να μην επιτρέπει το μαγείρεμα στο σπίτι, η γκάμα του έτοιμου φαγητού όμως επιτρέπει την κατανάλωση ισορροπημένων γευμάτων με πλούσια θρεπτικά συστατικά και αυτή ακριβώς είναι η νέα τάση.

Ολοένα και περισσότεροι καταναλωτές αφήνουν πίσω τους την περίοδο των «φαστ-φουντ» και του φαγητού σε πακέτο και επιλέγουν σαλάτες, φρούτα και βιολογικά προϊόντα, στα οποία μάλιστα η ανοδική πορεία αγγίζει ακόμα και το 100%. Εξι στους δέκα Ελληνες δηλώνουν ότι ακολουθούν «σωστή και υγιεινή διατροφή» - άσχετα με το αν γνωρίζουν ή όχι τι ακριβώς σημαίνει ο όρος.


Ωστε 1 στους 3 παραγγελνει βρωμικο κατα ΤΑ ΝΕΑ και 6 στους 10 δεν το κανουν κατα τον ΕΤ. Σαν να μου φαινεται οτι διαβαζουν τα αποτελεσματα της ιδιας ερευνας με τελειως διαφορετικο ματι!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιοι έχουν πάρει το πακετάκι τους για να τα λένε όπως τα λένε. Δεν ξέρω από ποιά πλευρά αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν μας τα λένε καλά.
Back to top
View user's profile Send private message
SpyroTheDragon
Full Member
Full Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 249
Location: Chicago - Ilioupolis

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

Metra kata tou kapnismatos kai se Galia, Germania kai Tourkia.

Ma kal, emeis ti kanoume; Gnorizei kanis an iparxei prootiki na perasoun tetia metra sthn Ellada. Edo sto Chicago apo thn protoxronia kopsan to kapnisma se Bar kai Clubs. Efxaristithika na mhn vromao kapnilas pleon!

http://www.healthnewsdigest.com/news/Family_Health_210/New_Laws_in_Turkey_France_and_Germany_Show_Smoke-Free_Movement_is_Spreading_Globally.shtml
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 12:41 am    Post subject: Reply with quote

Σού απανταει σημερινο αρθρο των Νεων:

Δεν μπορώ να τους κόψω το τσιγάρο»
Η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στη Γαλλία συναντά αντιδράσεις στην Ελλάδα


http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080107&nid=7109033&sn=&spid=876

Θεωρω οτι δεν στεκει το επιχειρηματα μαγαζατορων που λενε οτι θα μειωθει ο τζιρος αν ισχυσουν τα μετρα καθώς «ο χρόνος παραμονής στα μαγαζιά των καπνιζόντων που συνήθως πίνουν και περισσότερο θα ελαττωθεί» Γιατι θα ελαττωθει; Μηπως θα πηγαινουν σπιτια τους να καπνισουν και θα αφηνουν την εξοδο τους στη μεση; Το μονο που θα εχουν αναγκη να κανουν ειναι να μπορουν να βγαινουν μια στιγμη εξω να καπνισουν και μετα να ξαναμπαινουν μεσα. EDIT: Αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι, οταν βρεχει ή κανει πολυ κρυο, αυτο αποτελει προβλημα. Rolling Eyes

Ηθελα να ηξερα, επισης, η δικη τους υγεια και αυτη των σερβιτορων/μπαρμεν κτλ δεν τους απασχολει που αναπνεουν καθημερινα μικροσωματιδια των οποιων η συγκεντρωση φτανει "έως 265 φορές πιο πάνω από τα επιτρεπτά όρια" ατα μπαρ;

Επιπλεον ας μην ξεχναμε οτι απο την επιβολη περιορισμων στο καπνισμα στην Ισπανια "1,2 εκατομμύρια Ισπανοί σταμάτησαν το κάπνισμα" ενω στην Ιταλια "Σύμφωνα με στοιχεία που δόθηκαν στη δημοσιότητα λίγες εβδομάδες ύστερα από την ισχύ του μέτρου, οι πωλήσεις τσιγάρων έπεσαν μέχρι και 20%".
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 11:41 am    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι χρειάζεται γερά guts ώστε κάποιος επιχειρηματίας να δεχτεί μια μεγάλη απώλεια της πελατείας του αν απαγορεύσει το κάπνισμα στο κατάστημά του και τηρήσει αυτή την απόφαση. Ειδικά στην Ελλάδα που δυστυχώς οι κάθε είδους περιορισμοί όχι μόνο δεν θα περιορίσουν το κάπνισμα αλλά δεν θα ληφθούν καν σοβαρά υπόψη από τους πολίτες εξαιτίας της επικής αδυναμίας του κράτους να εφαρμόσει τους νόμους με στοιχειώδη αποτελεσματικότητα και συνέχεια.

Από την άλλη θα ήθελα να δω κάποια στιγμή επιχειρηματίες να παίρνουν το ρίσκο δημιουργίας χώρων στους οποίους θα απαγορεύεται το κάπνισμα. Όχι με την έννοια του αποκλεισμού των καπνιστών αλλά της κατανάλωσης τσιγάρου εντός του καταστήματος.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο το επιχείρημα περί μείωσης του τζίρου στέκει απόλυτα. Νομίζω ότι η κατάληψη ενός τραπεζιού για 2 και 3 ώρες με έναν φραπέ των 3 Ευρώ και ένα πακέτο τσιγάρα αγορασμένα απ'έξω μεγαλύτερο κακό κάνει στους επιχειρηματίες από ένα συνεχές turnover των τραπεζιών λόγω μικρότερης παραμονής σε ένα άκαπνο περιβάλλον.

Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ είναι το τσιγάρο σε υπάλληλο που έχει άμεση επαφή με τον απλό κόσμο. Και μάλιστα με λυπεί που αυτό συμβαίνει κατά κόρον ακόμα και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις (π.χ. τράπεζες) που και καλά κόπτονται περισσότερο από ό,τι ο δημόσιος τομέας για θέματα επιπέδου εξυπηρέτησης του πελάτη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Αν και δέν είμαι πλέον καπνιστής, είμαι και εγώ αντίθετος στην πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, αλλά επίσης και κατά της γενικής μή απογορευσής του.
Εννοώντας ότι το άν κάποιος ειναι καπνιστής είναι δικαιωμά του να καπνίσει όταν και όποτε θέλει, με την προϋπόθεση ότι θα σεβαστεί και το δικό μου δικαίωμα να μην αναπνέω τον καπνό του, αφού εγώ έχω επιλέξει να μην ειμαι καπνιστης.
Άρα η ύπαρξη χώρων καπνιζόντων και μή καπνιζόντων είναι η καλύτερη και πιο δημοκρατική λύση, ειναι όμως και δύσκολη η εφαρμογή του, ειδικά στην χώρα μας όπου απλοί κανονισμοί λειτουργείας δεν τηρούνται, πόσο μάλλον κάτι τόσο απαιτητικό.Δηλαδή να εφαρμοστεί κάτι που ήδη ισχύει στην χώρα μας!
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Pilotos, δεν είναι ακριβώς ισόρροπη η κατάσταση όπως την περιγράφεις, μιας και εκ των πραγμάτων το δικαίωμα της μίας πλευράς (καπνιστές) αποδεδειγμένα βλάπτει την άλλη πλευρά (μη καπνιστές), ενώ το αντίθετο δεν ισχύει. Αυτό σημαίνει ότι το να επιτρέψεις στους μη καπνιστές να εξασκούν το δικαίωμά τους να μην εισπνέουν τον καπνό των καπνιστών σε κλειστούς χώρους έχει ευεργετικές συνέπειες και για τις δύο πλευρές, ενώ το να επιτρέψεις στους καπνιστές να εξασκούν το δικαίωμά τους σε κλειστούς χώρους έχει βλαβερές συνέπειες στους μη καπνιστές (και στους καπνιστές έχει, αλλά ας θεωρήσουμε ότι δεν τους πολυνοιάζει αφού ήδη βλάπτουν την υγεία τους καπνίζοντας).

Με αυτή τη λογική, ο μόνος τρόπος για να προστατευτεί τόσο το δικαίωμα των μη καπνιστών όσο και η υγεία τους είναι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Στους ανοιχτούς δημόσιους χώρους, με δεδομένη την κυκλοφορία του αέρα, τη συνεχή κίνηση των ατόμων και τις αποστάσεις μεταξύ τους, θα μπορούσε κανείς να το αφήσει ως έχει.

Βέβαια πιο σημαντικό ρόλο από κάθε απαγόρευση παίζει ο σεβασμός που δείχνουμε προς τους ίδιους τους μη καπνιστές. Έχω τύχει π.χ. σε γραφείο στο οποίο έγκυος γυναίκα αναγκαζόταν να εισπνέει καπνό από 3 ταυτόχρονους καπνιστές! Αυτή την αναισθησία δε μπορεί να τη γιατρέψει κανένας νόμος και καμία απαγόρευση.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Τώρα τελευταία γιατί έχω άγχος ότι δεν μου φτάνουν 24 ώρες την ημέρα για να κάνω τις δουλειές μου;

Πχ σήμερα πήγα στο ΙΚΑ, μετά αγόρασα 2 φωτιστικά, ήρθα σπίτι κάνω προετοιμασία για να τα βάλω. Το μεσημέρι θα πάω στην μητέρα μου για φαγητό, το απόγευμα θα κατεβώ κέντρο να πάρω τους φακούς και μετά έχω συνάντηση με συναδέρφους για την δουλειά. Μέσα σε όλα αυτά πρέπει να βρω χρόνο για να ξεκινήσω μια εργασία για το Πανεπιστήμιο που πρέπει να παραδοθεί την Παρασκευή, αλλά ούτε καν έχω κοιτάξει το θέμα.

Αξίζει να ζει κάποιος με την αγωνία δεν θα προλάβω, δεν θα προλάβω;
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Σε νιώθω! Αυτή τη στιγμή έχω να παραδώσω μια τελική έκθεση για την ανασκαφή, 12 εργασίες (των 10 σελίδων έκαστη) για ισάριθμα μουσεία, σχέδια για μια φίλη και να ξεκινήσω την διπλωματική. Και αυτά στον ελεύθερο χρόνο γιατί δουλεύουμε κιολας!
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 11:29 am    Post subject: Reply with quote

http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=94715

Τα νεότερα επιστημονικά στοιχεία δείχνουν ότι το 42% των Ελλήνων είναι υπέρβαροι και παχύσαρκοι, έναντι του 38% του μέσου Ευρωπαίου.


επιστρέφει το αγαπημένο μας ρεκόρ.....και ναι σχετικά είναι όλα ,και ποσοστά είναι, αλλα γιατί δεν ανεβαίνει και κανένας άλλος να μας ξεπεράσει δε θα είχα πρόβλημα! Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Για τους Αμερικανούς έχουμε στοιχεία ?
Ένας φίλος που πήγε Νότο μου έλεγε ότι τα πράγματα εκεί είναι χειρότερα (από πλευράς junk food)... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
Page 11 of 12

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr