stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διατροφή - Σύγχρονος Τρόπος Ζωής - Ελεύθερος Χρόνος
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 5:43 pm    Post subject: Διατροφή - Σύγχρονος Τρόπος Ζωής - Ελεύθερος Χρόνος Reply with quote

Αλλο ένα θύμα της άγαρμπης νεοπλουτίστικης νοοτροπίας μας...η ευλογημένη ελληνική διατροφή Twisted Evil


http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_50167_16/03/2005_137318


http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=98660248


Ελικρινά πιστεύω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας αυτή τη στιγμή και κανένας δεν το έχει πάρει πολύ σοβαρά! Χαριεντιζόμαστε κιόλας και λέμε...ε δε βαριέσαι, ο Ελληνας είναι καλοπερασάκιας! Ο Ελληνας κάποτε ναι, ήταν καλοπερασάκιας γιατί τρεφόταν από τη μάνα γη και με μέτρο...ενώ τώρα έχουμε βουλιάξει στα ξίγκια, την κοκα κόλα και τα ουίσκια, τη στιγμή που όλοι οι ευρωπαίοι έχουν υιοθετήσει τη μεσογειακή διατροφή ( μα να πίνει ο Ελβετός περισσότερο κρασί από τον Ελληνα;;;; Twisted Evil ) ενώ εμείς θέλουμε να γίνουμε αμερικάνάκια. Κάποτε είχαμε το υψηλότερο προσδόκιμο ζωής στον κόσμο και τώρα είμαστε καμιά δεκαπενταριά θέσεις πιό κάτω...μέχρι που θα σκάσει η βόμβα σε μερικά χρόνια και θα πιάσουμε πάτο! Γιατί το εντεράκι του Ελληνα δε μπορεί να ¨φιλοξενεί¨ ελαιόλαδο, λαχανικά, κρασί, φρούτα, ψάρι και αρνάκι επί 4000 χρόνια και ξαφνικά να...δέχεται επίθεση από gyros-suvlaki, ρώσικη σαλάτα (κοινώς μισό κιλό μαγιονεζοξίγκι με ένα δείγμα απελπισμένου καρότου που προσπαθεί να προσδιορίσει το ρόλο του...) τόστ με όλα (ότι χωράει) και άλλα τόσα....Μα τέτοια γουρουνίλα που τη βρήκαμε;; Ναι, ¨τα παίρνω¨ κι ας με καταλάβετε λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια προσπαθούμε να αποβάλουμε από τον πολιτισμό μάς οτιδήποτε είναι άξιο θαυμασμού! Η Κρήτη λέει έχει τους πιό παχύσαρκους στην ευρώπη!!! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...και συγχρόνως την πιό υγειινή κουζίνα στον κόσμο ( πρόσφατα είδα ένα βιβλίο από γραμμένο Γερμανό με τίτλο ¨το θαύμα της Κρήτης¨)!!
Κάποτε θυμάμαι το γήπεδο της Καλαμπάκας γέμιζε από νέους που κάνανε τρέξιμο και άλλα....τώρα έχει πιάσει αράχνες!! Twisted Evil Γνωστοι μου και φίλοι στην Ελλάδα με ρώτανε τι ¨βόσκησα σήμερα¨ (η σαλάτα δεν είναι φαϊ...) και ....με δουλεύουν όταν παραγγέλνω κρασί, αφόσον υπάρχει και η ursus...όχι μαλ...ες θα λέμε τώρα....
Αμα δεν είμαστε για πολλές μπάτσες, τότε τι είμαστε;;;;;;; Twisted Evil Evil or Very Mad Evil or Very Mad Twisted Evil Evil or Very Mad


ΥΓ: Τους Αμερικανούς πάλι όποτε μας συμφέρει τους κοροιδεύουμε.....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

Εδώ αναλαμβάνει ο άλλος μου ευατός, αυτός που πάσχει από σύνδρομο μανιακής καταδίωξης.

Τα παιδάκια δεν μεγαλώνουν με ελιές και ψαράκια που λέγανε στο χωριό μου. Δυστυχώς μαζί με την λεγόμενη παγκοσμιοποίηση είρθαν περισσότερα άσχημα από ότι καλά σε αυτή τη χώρα. Ουσιαστικά τα "πουλήσαμε" όλα εμείς οι ίδιοι γιατί απλά το σύστημα που μας επιβλήθηκε στον αγώνα για την υποτιθέμενη εθνική μας πρόοδο, απαιτούσε να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου από διαφημίσεις ξένων προϊόντων διατροφής. Να μην αναφέρω τα ωράρια και την οικονομική μας κατάσταση με αποτέλεσμα εμείς και τα παιδιά μας να κλείνονται στο σπίτι και να γινόμαστε αντικείμενα πλύσης εγκεφάλου σε ότι αφορά τις διατροφικές μας συνήθειες.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Το θεμα της σωστης διατροφης ειναι τεραστιο και προσωπικα με ενδιαφερει παρα πολυ. Εχει δικιο ο Γιαννης που ωρυεται για πολλους λογους.

Κατ'αρχας εχουμε αχρειαστους θανατους που θα τους αποφευγαμε αν υπηρχε σωστη διατροφικη κουλτουρα.

Δευτερον, σε εθνικο επιπεδο η παχυσαρκια επιβαρυνει οικονομικα τα εθνικα συστηματα υγειας σε τεραστιο βαθμο. Εψαξα λιγο στο Ιντερνετ και βρηκα μια εκθεση σχετικη με την Αγγλια η οποια λεει, αναμεσα σε αλλα, οτι η αντιπετωπιση της παχυσαρκιας κοστιζει μισο δις λιρες Shocked το χρονο. Διαβαστε τη παρακατω παραγραφο:

"Producing the first authoritative estimates of the costs and consequences of obesity in England, Sir John estimated that obesity accounted for 18 million days of sickness absence and 30,000 premature deaths in 1998. On average, each person whose death could be attributed to obesity lost nine years of life. Treating obesity costs the NHS at least £½ billion a year. The wider costs to the economy in lower productivity and lost output could be a further £2 billion each year."

Τριτον, σε ατομικο επιπεδο τωρα η παχυσαρκια οχι μονο επιδρα αρνητικα στη τσεπη του ατομου (για αγορα φαγητου κυριως απεξω που κοστιζει παραπανω, για ιατρικη περιθαλψη οταν παρουσιαστουν οι συνεπειες της παχυσαρκιας κτλ) αλλα και στην αυτοπεποιθηση του, στη παραγωγικοτητα του, στις σχεσεις του π.χ. προβληματα στο σεξ κτλ. Βεβαια να μη βαζουμε ολους τους παχυσαρκους στο ιδιο τσουβαλι...καποιοι αντιμετωπιζουν θεμα υγειας και αλλοι προσπαθουν να αποτιναξουν τα εξτρα κιλα, αλλα δεν ειναι ευκολο.

Οσον αφορα τις αιτιες, θα συμφωνησω με Gianni kai Losada, και θα προσθεσω οτι ενας αλλος λογος ειναι η αλλαγη του τροπου ζωης.

Πριν η γυναικα εμενε στο σπιτι, μαγειρευε και οταν γυρναγαν τα παιδια απο το σχολειο και ο αντρας απο τη δουλεια βρισκαν ετοιμο σπιτικο, υγειινο φαγητο.

Αυτες οι μερες περασαν ανεπιστρεπτι. Τωρα και οι δυο δουλευουν απειρες ωρες και οταν γυρνανε πισω κομματια δεν ειναι ευκολο να μπουν στη κουζινα και να φτιαξουν φακες ή φασολαδα. Η πιο ευκολη λυση ειναι τα ετοιματζιδικα ή τα takeaways τα οποια ως γνωστον ειναι απειρως θερμιδογονα και φουλ στο αλατι.

Ωστοσο το παραπανω δεν αποτελει δικαιολογια για την ελλειψη φρουτων στη διαιτα μας αφου το μονο που πρεπει να κανεις ειναι αρπαξεις τη μπανανα ή τα σταφυλια και να αρχισεις να μασουλας. Ας οψεται η παγκοσμιοποιηση, η ελλειψη στοιχειωδους εκπαιδευσης και η λογικη του "ελα μωρε, νεος ειμαι ακομα, δεν εχω αναγκη". Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν, η σωστή διατροφή δεν είναι ούτε θέμα χρόνου ούτε θέμα χρημάτων!! Είναι καθαρά θέμα κουλτούρας(για μένα ισχύει το ¨πες μου τι τρώς να σου πώ ποιός είσαι¨ και νοοτροπίας! Οι φακές και τα άλλα όσπρια γίνονται στο ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ και είναι πάμφθηνα!!! Βάζεις την κατσαρόλα και βράζει και κάνεις και καμιά δουλειά περιμένοντας! Ακου χρόνος!! Ο λαός που βλεπει 4 ώρες τη μέρα σαν αποβλακωμένος τηλεόραση (μην τυχόν και κάψουμε το αγριογούρουνο που καταβροχθήσαμε...). Αντί για λιγδερή χοιρινή μπριζόλα με στεγνές πατάτες τηγανισμένες σε χιλιοκαμμένο λάδι (με γεύση διοξίνη) στην ταβέρνα, πάρε ψάρι ή κρέας μαγειρεμένο με λαχανικά! Στα goodys πάρε μια σαλάτα η μην πάς καθόλου!! Στη δουλειά σου πάρε και κανένα φρούτο ή γιαούρτι μαζί!! Επίσης το ¨σπιτικό μαγειρεμένο φαί¨είναι μύθος!! Εχω δεί εγώ μανάδες να μαγειρεύουν τον καρκίνο αυτοπροσώπως!! Τα βάζω όλα στο τηγάνι γιατί οι κανακάρηδές μου αυτά τρώνε!! Και μετά κρεμάνε ξίγκια και κοιλιές και ΄φαντάζουν στα 25 σα 40άρηδες! Οταν βλέπω τον ξαδερφό μου στην Αθήνα να ξινίζει τα μούτρα του στην ανακοίνωση του... μενού από τη θεία...πχ φακές και ψάρι και να ψιθυρίζει κάτι για σουβλάκια...θέλω να του σκάσω ένα σκαμπίλι και να του βάλω τις φακές με σωλήνα κατευθείαν στο στομάχι! Φτηνές δικαιολογίες! Εχουμε τη νοοτροπία ¨βάζω στην ψησταριά τα χοιρινά να βλέπουν οι γείτονες ότι τρώμε καλά... Αμ τα παιδάκια;;; Ολα σα σφαχτά είναι στην Ελλάδα!! Τα σάπια δόντια από τα γλυκά δίνουν και παίρνουν!! Γυμναστική μηδέν! Δε τρώω, λέει, χωρίς κόκα κόλα !!
Τίποτα! Είμαι απόλυτος στο ζήτημα αυτό! Η διατροφή είναι θέμα ποιότητας κουλτούρας και παιδείας! Είναι σα να ξέρεις να επιλέγεις τί θα δείς στην τηλεόραση, τί βιβλίο θα διαβάσεις (αν ποτέ...), τι μουσική θα ακούσεις...κλπ
Και εν τέλει, είναι θέμα σεβασμού προς τον ίδιο μας τον εαυτό και τον πολιτισμό μας σαν έθνος!
Εκτός αν πάλι επιλέξαμε να παραδώσουμε τόση σοφία και γνώση αιώνων στους άλλους και να μη κρατήσουμε τίποτα...

Βέβαια, τα πάντα είναι προσωπικές επιλογές! Με το ζόρι φακές...;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:12 pm    Post subject: Reply with quote

Σε ότι αφορά τα φαγητά που έχουν φυτικές ίνες βλέπε όσπρια αρκετοί δεν τα τρώνε καθημερινές για το λόγο ότι προκαλούν στομαχικές διαταραχές. Επίσης να πω ότι το θέμα του ελεύθερου χρόνου και των ωραρίων, είναι πολύ σημαντικό. Επίσης θα πρέπει να πούμε ότι το πρόβλημα παχυσαρκίας είναι μεγαλύτερο σε χώρες που οι πολίτες αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα(βλέπε 4 στου 10 Έλληνες είναι στα όρια της φτώχιας)
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

Its not all about φακές!
Και πως δικαιολογεί φίλε μου η φτώχεια ( η ελληνική...γιατί υπάρχουν πολλές) την κακή διατροφή. Δεν το καταλαβαίνω αυτό!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ούτε εγώ το γνωρίζω αλλά σίγουρα το δείχνουν οι στατιστικές.

Last edited by losada7 on Thu Mar 17, 2005 2:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 3:06 am    Post subject: Reply with quote

Η παχυσαρκια, αναμφιβολα, ειναι ενα πολυσυνθετο φαινομενο με πολλες αιτιες, τις κυριοτερες απο τις οποιες συνοψισαμε παραπανω.

Αν προσπαθουσα να κανω μια περιληψη θα ελεγα οτι οι λογοι ειναι οι εξης:

1) η συγχρονη διατροφικη κουλτουρα οπου το φαστ-φουντ βασιλευει

2) η αγνοια. Πολλης κοσμος δε γνωριζει τα βασικα περι διατροφης. Δεν θα ηταν καλο αναρωτιεμαι το θεμα "διατροφη" να διδασκοταν στα δημοτικα?

3) η ελλειψη χρονου. Εδω θα επιμεινω και θα πω, απο προσωπικη πειρα, οτι οταν γυρνας πτωμα στο σπιτι μετα απο 9 ωρες στη δουλεια+2 ωρες απο και προς το γραφειο τοτε ειναι πραγματικα δυσκολο να μαγειρεψεις ακομα και φακες. Ωστοσο παραδοξως, εχω παρατηρησει οτι αν παω γυμναστηριο μετα τη δουλεια, εχω πολυ περισσοτερη ενεργεια και ετσι καταφερνω και πειθω τον εαυτο μου να μαγειρεψει κατι υγειινο.

Συνεπεια του παραπανω, τα προμαγειρευμενα φαγητα εδω στην Αγγλια κανουν θραυση, τα οποια ομως ειναι φισκα στα λιπαρα οπως αναφερα στο προηγουμενο ποστ μου.

Μια δευτερη συνεπεια ειναι οτι ο κοσμος δυσκολευεται να ξεκινησει γυμναστηριο ή καποιο αλλο σπορ αφου οταν γυρνας αργα θελει κοτσια να πας να αθληθεις. Αν εχεις μαλιστα και κανενα δυο κουτσουβελα βρασε ορυζα! Ωστοσο, με σωστη οργανωση και υπομονη ολα μπορουν να μπουν στο προγραμμα, πιστευω.

4) Ο νεος τροπος ζωης. Η γενια μου μεγαλωσε με ποδοσφαιρο, ποδηλατο, κρυφτο-κυνηγητο, αντε και κανενα σουμπουτεο Very Happy. Τα σημερινα πιτσιρικια μεγαλωνουν με τηλεοραση στο δωματιο τους, με κομπουτιερ στο δωματιο τους, με κονσολες και με κινητα. Που καιρος να τρεχουν στις αλανες μπας και ριξουν κανα κιλο! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 3:18 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Και πως δικαιολογεί φίλε μου η φτώχεια ( η ελληνική...γιατί υπάρχουν πολλές) την κακή διατροφή. Δεν το καταλαβαίνω αυτό!


Το πάχος είναι το νέο σημάδι της φτώχειας. Ισχύει.
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν, εγώ δε θα επιμείνω στην αιτία της παχυσαρκίας γιατί ο καθένας μπορεί να έχει τους λόγους του! Προσωπικά, ως υποψήφιος διδακτορικού παίρνω τα μισά χρήματα από τον αδερφό μου και τρέφομαι πολύ πιό σωστά από αυτόν που επιμένει...διοξίνη. Επίσης πρέπει να ομολογήσω ότι και με το χρόνο πάλι δε θα συμφωνήσω γιατί επίσης έχω ελάχιστο και συχνά επιστρέφω σπιτι μετά από 12-13 ώρες. Το πρώτο πράγμα που θα κάνω όμως όταν επιστρέψω είναι να πάω για τρέξιμο γιατί με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι ...με ξεκουράζει!!!! Μου πήρε κι εμένα κάποια χρόνια για να οργανώσω έτσι τη ζωή μου, αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο θέλουμε να πιστεύουμε.
Επίσης ξεκολλάτε με τις φακές Mr. Green (άλλος τεράστιος μύθος ότι υγειινή διατροφή σημαίνει τρέφομαι με νερόβραστες ρίζες!!)...ένα παραδειγμα είναι στα 1000τόσα!! Η σωστή διατροφή δεν είναι ολόκληρη διαδικασία παρά μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα! Υπάρχουν τόσα take away που προσφέρουν υγειινά γεύματα...για όσους βαριούνται ή δεν έχουν χρόνο στο σπίτι!
Αθλητισμός...άλλο ένα τεράστιο θέμα! (βλέπε αθλήτικό κλούβί)

Σχετικά με τη φτώχεια που ανέφεραν μερικοί, υπάρχει μια δόση αλήθειας. Αλλά δεν έχει να κάνει με έλλειψη αγοραστικής δύναμης....αλλά έλλειψη παιδείας καθώς και με τη νεοπλουτίστικη συμπεριφορά μας (η οποία φαίνεται και σε τόσα άλλα...) σε συνδυασμό με το κατοχικό σύνδρομο!

ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΤΙΜΗΜΑ που θα πληρώσει η χώρα μας σε μερικά χρόνια και αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!! Να ξεκινήσω από κοινωνικές επιπτώσεις μέχρι και περεταίρω μείωση της παραγωγικότητας (που θα φέρει φτώχεια...)...Συντάξεις, ασφάλειες, σύστημα υγείας δε θα μπορούν να ανταπεξέλθουν (εδώ δε μπορούν τώρα!!!) !! Σε συνδυασμό με την υπογγενητικότητα που κυριολεκτικά μαστίζει τη χώρα...σκεφτείτε τι coctail ετοιμάζουμε!!!

Τα συμπεράσματα μόνοι σας....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

Σε σχεση με τη φτωχεια/παχυσαρκια:ενας ευπορος συνηθως δε τρωει πιο υγεινα απλα εχει τη δυνατοτητα (η το χρονο...) να κανει γυμναστηρια ,"σπα" κτλ
Κατα τ'αλλα και εγω τρωω τα μπροκολα μου αλλα δε μπορω να πεισω τους αλλους οτι ειναι προτιμοτερα απο τα λαζανια...και οσο καποιος δε φοβαται για το μελλον του "εκπτωσεις" σε μια απολαυση οπως το φαγητο συνηθως δε κανει...Βεβαια προσυπογραφω οσα γραφει ο Γιαννης και προσθετω οτι περα απο οσα εχουν σχεση με τη χολεστερολη η την υπερταση υπαρχει αναγκη για μια νεα κουλτουρα καταναλωσης που θα απαιτει διαφορετικους τροπους παραγωγης που θα προστατευουν απο καρκινογονες ουσιες ξεκινωντας απο τις πρωτες υλες και συνεχιζοντας στη συντηρηση κτλ...Αλλα και εκει θα περασουμε σε διαφορετικες δυνατοτητες απο τον πλουσιο που θα καταναλωσει τα βιολογικα και τους υπολοιπους που θα τρωνε GMF...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Κατα τ'αλλα και εγω τρωω τα μπροκολα μου αλλα δε μπορω να πεισω τους αλλους οτι ειναι προτιμοτερα απο τα λαζανια...και οσο καποιος δε φοβαται για το μελλον του "εκπτωσεις" σε μια απολαυση οπως το φαγητο συνηθως δε κανει...


Μα εδώ εντοπίζεται το βασικό πρόβλημα! Εχουμε πειστεί στην Ελλάδα ότι το ξίγκι είναι απόλαυση. Οτι το μπρόκολο τρώγεται νερόβραστο. Οτι τα λαζάνια θέλουν κιμά...ενώ είναι πεντανόστιμα με σπανάκι! Οτι τρώγοντας πιό υγειινά κάνουμε εκπτώσεις...σε μια απόλαυση, που στην τελική πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τι είναι απόλαυση. Να γουρουνιάζεις και να τρώς βούρκο, ή να νοιώθεις άνετα μες στο ίδιο σου το σώμα και τρέφεσαι όπως ορίζει η φύση. Η λιπαρή μπριζόλα με τις τηγανητές πατάτες που κολυμπάνε ανέμελες στη μαγιονέζα είναι απόλαυση μιάς ώρας...που μπορεί επιφέρει προβλήματα μιάς ζωής! Ποιά είναι η απόλαυση στα 35 σου όταν τρέχεις στους γιατρούς με προβλήματα καρδιάς και χοληστερίνης. Οταν είσαι διαβητικός στα 30 σου;; Οταν είσαι υπέρβαρος και συχνά δυσκολεύεσαι να κάνεις μια σχέση (ακόμη και δουλειά να βρείς...εκτός αν είναι 50'αρης βολεμένος δημόσιος υπάλληλος οπότε επιβάλλεται να είσαι υπέρβαρος ) και γίνεσαι συχνά και αντικείμενο χλευασμού και διακρίσεων αυξάνοντας τις ανασφάλειές σου!
Ακόμα και η γεύση μια ιδέα είναι...και οι γεύσεις είναι πιό λεπτές και πιό πολλές σε ένα γεύμα που είναι μαγειρεμένο με τρόπο ώστε να διατηρεί τα συστατικά του και τη ¨φύση¨του σε μια αρμονία. Τα λαζάνια με μισό κιλό λιπαρό τυρί και ισχυρή δόση χοιρινού κιμά είναι σα να τρώς βούτυρο με αίμα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Σωστο ειναι αυτο...ειναι μυθος οτι ενα υγειινο πιατο δε μπορει να ειναι νοστιμο. Για δοκιμαστε μακαρονια με σαλτσα μελιτζανας (αντι καρμποναρα με τις απειρες θερμιδες) και ελατε να τα ξαναπουμε! Smile

Επισης υγειινη διατροφη δε σημαινει αναγκαστικα κοβω μαχαιρι τις "μικρες απολαυσεις της ζωης" (αν και θα ηταν ιδανικο)...σχεδον ολοι οι διατροφολογοι λενε οτι μια φορα την εβδομαδα μπορεις να υποκυπτεις στο πειρασμο αρκει τις υπολοιπες να εισαι σοβαρος με αυτα που τρως.

Στη τελικη το να χασεις κιλα ειναι μια απλη εξισωση: οι θερμιδες που καις να υπερβαινουν αυτες που καταναλωνεις. Ουτε Atkins διαιτα, ουτε GI διαιτα ουτε αλλα κουραφεξαλα.

Ωστοσο αυτο δε σημαινει οτι μπορεις να τρως βρωμικα καθε μερα επειδη μετα θα παιξεις σκουος...υπαρχει και η δευτερη παραμετρος που λεει οτι πρεπει να καταναλωνουμε και τις απαραιτητες βιταμινες, μεταλλα και λοιπα καλουδια. Αυτο που ο κοσμος δε καταλαβαινει ειναι οτι απλα συμπτωματα οπως πονοκεφαλοι, αδιαθεσια, κοπωση, ξεραμενα χειλη κτλ οφειλονται σε μεγαλο βαθμο σε ελλειψη θρεπτικων συστατικων και θα μπορουσαν καλλιστα να τα αποτιναξουν με απλες αλλαγες στη διατροφη οπως η καταναλωση μπολικου νερου (και τερμα τα παυσιπονα για απλους πονοκεφαλους!)

Ο αλλος μεγαλος μυθος ειναι αυτος που λεει οτι μετα τα 50 μας ή 60 μας πρεπει να αρχισουμε να κοιταμε τη διατροφη μας! ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ! Οσο πιο νωρις αρχισεις τοσο το καλυτερο αφου βαζεις τις βασεις για το αυριο. Και αν τωρα στα 25 σου ή 30 σου πιστευεις οτι σφυζεις απο υγεια, ξαφνικα μια εξεταση αιματος ρουτινας μπορει να δειξει οτι εχει υψηλη πιεση λογω υπερμετρης καταναλωσης αλατιου. Ποιος μπορει να ειναι σιγουρος οτι ολα κυλανε ομαλα μεσα στο σωμα του και θα συνεχισουν να κυλανε και μετα απο 1, 2, 5, 10 χρονια? Γιατι να βαρας το κεφαλι σου στο τοιχο οταν θα αρχισεις να τρεχεις στα νοσοκομεια για κατι που θα μπορουσες να αποφυγεις? Εδω ισχυει το ωραιο που λενε οι αγγλοσαξονες: better safe than sorry.


Last edited by Dimiskour on Thu Mar 17, 2005 3:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Σωστο ειναι αυτο...ειναι μυθος οτι ενα υγειινο πιατο δε μπορει να ειναι νοστιμο. Για δοκιμαστε μακαρονια με σαλτσα μελιτζανας (αντι καρμποναρα με τις απειρες θερμιδες) και ελατε να τα ξαναπουμε! Smile


Shocked Να λείπει!!
Laughing

Εχεις δίκιο σ'αυτό που λες για τις θερμίδες αλλά ακόμα πιο σωστό αυτό που έγραψες στη συνέχεια.. Μπορεί κάποιος να εχει κανονικό βάρος αλλά λόγω κακής διατροφής να αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας στο μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Razz Razz Razz Razz Razz Razz

Τώρα που το σκέφτομαι κάποιος πρέπει να πάρει τη πρωτοβουλία να ανοίξει ένα τόπικ για μαγειρική, ματζάρε, μάσα, μασαμπούκα, κουζίνα και δεν ξέρω τι άλλο. Βάλτε για πρώτη φωτογραφία στο ποστ που θα δημιουργείστε τη παρακάτω



αν θέλετε βέβαια και για να μην μας τη "πούνε" και τα θυληκά του φόρουμ βάλτε και αυτή

Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ σημαντικά αυτά που λέτε. Very Happy
Με επηρεάσανε πολύ γιαυτο και δεν θα παραγγείλω ολόκληρη πίτσα αλλά ατομική. Laughing Cool
Στα σοβαρά τώρα,χάρη στον πατέρα(είναι γιατρός) μου γνωρίζω πολλά για την διατροφή.Αυτά που τρώμε σήμερα σαν οικογένεια δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που τρώγαμε στο παρελθόν.Παλιά ψωνίζαμε βούτυρα,κόρν μπίφ,μπέικον,κρέμα γάλακτος κτλ αλλά εδώ και μια 15ετία έχουμε αλλάξει συνήθειες.Πλέον τρώμε 1-2 φορές την εβδομάδα ψάρι και άλλη μια όσπριο,τα ΤΗΓΑΝΗΤΑ απαγορεύονται,τυρί τρώμε αλλά πολύ λίγο και όχι με πολλά λιπαρά,προτιμάμε το καθαρό κρέας(γαλοπούλα-κουνέλια) και παίρνουμε ψωμί υψηλής ποιότητας.Επίσης καθημερινά τρώμε πολύ σαλάτα.

Το δυστύχημα είναι πως ακόμα και αν τρώμε υγιεινά η υγεία μας βλάπτεται απο τα λιπάσματα και τις άλλες ουσίες που χρησιμοποιούνται στα ζαρζαβατικά και τα χορταρικά.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΤΡΩΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.Θυμάμαι είχα φάει μια 100% αληθινή ντομάτα σε ένα χωριό και είχα τρελαθεί.Είχε φοβερό άρωμα και φοβερή γεύση.Απο τότε απογοητευτηκά.. Crying or Very sad Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς και το θέμα της διατροφής ακολουθεί τον ίδιο βασικό κανόνα που ακολουθούν και άλλα θέματα που σχετίζονται με την υγεία μας... Από τη μια για πολλούς ανθρώπους η λήψη ακατάλληλων τροφών αποτελεί υποκατάστατο άλλων απολάυσεων που δεν μπορούν για διάφορους λόγους να έχουν (ναι, για αυτό Twisted Evil που καταλαβαίνετε μιλάω), είτε διότι δεν έχουν τη δύναμη να κάνουν αυτό που πρέπει για να ξεφύγουν από αυτό τον εθισμό είτε διότι (ιδίως σε περιπτώσεις ατόμων κάτω των 35-40 ετών), η γευστική απόλαυση είναι just a few moments away ενώ η χοληστερίνη, ο διαβήτης ή/ και ο καρκίνος του παγκρεάτος μακρυά... κάπου στό απώτερο μέλλον.

Τέλως πάντων, καλό είναι να υπάρχει ένας έλεγχος σε αυτό το θέμα εφόσον, στην κυριολεξία στις μέρες μας ο ρατσισμός της εμφάνισης είναι ισχυρότερος από ποτέ και καλό είναι "να είναι κάποιος στο παιχνίδι" τα καλύτερα χρόνια της ζωής του. Γι' αυτό, καλός είναι και ο καναπές αλλά καλό είναι και το γυμναστήριο όπου αν αντέξει κάποιος την αλλαγή συνηθειών τους πρώτους ένα-δυο μήνες τα ωφέλη είναι πολλαπλάσια, και από πλευράς υγείας, αυτοπεποίθησης αλλά και από πλευράς ελκυστικότητας στο αντίθετο φίλο SmileSmileSmileSmile.

Τι να πώ, ο καθένας όπως μπορεί...

Αν θέλετε να διαβάσετε περίσσότερα κάντε τον κόπο και μπέστε εδώ ---> http://articles.health.msn.com/id/100096322?GT1=6305
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

wizard wrote:

Shocked Να λείπει!!
Laughing


Χαχαχα, το περιμενα αυτο το σχολιο! Very Happy Φανταζομαι οτι θα σκεφτηκες καμια μαυρη σαλτσα, αλλα στην ουσια προκειται για κοκκινη σαλτσα με κυβακια μελιτζανας!

Ο Λοσαδας εχει δικιο, θα ηταν καλο να ανοιχθει ενα τοπικ περι διατροφης κτλ. Γιαννη, μιας και εσυ ξεκινησες τη κουβεντα, μηπως πρεπει να επιληφθεις του θεματος? Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ για την πρόταση σχετικά με θέμα διατροφής αλλά πιστεύω ότι μέσα σε λίγες μέρες θα εξαντληθεί και θ΄αραχνιάσει! Εξάλλου η συμμετοχή ως τώρα δεν είναι και η μεγαλύτερη. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θέμα δε μας απασχολεί σχεδόν καθόλου...
Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

Το κατοχικό σύνδρομο πάντως, έχει καταπέσει σαν επιχείρημα. Εκτός αν τα 3 χρόνια της Γερμανικής κατοχής έφεραν πια αλλαγές ακόμα και στο γονιδίωμα του Έλληνα, εκτός από τον ψυχισμό του, και νομίζουμε πως θα μεταβιβάζεται από γενιά σε γενιά.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αλλά είναι πλέον τόσο ορατή η ύφεση που περνάει η κοινωνία μας (για την οποία ουδόλως φταίει ο απλός πολίτης, κι άμα θέλετε το συζητάμε στις «σχέσεις κράτους-πολιτών»), που προσωπικά βλέπω με απέραντη συμπάθεια τον απλό κόσμο που γράφει πλέον στα παλιά του τα παπούτσια τις συμβουλές τύπου «ψήφισε αυτό, φόρεσε αυτό, φάε αυτό, ζήσε έτσι». Όλοι θέλουν το καλό του αλλά βεβαίως χωρίς να του ορίζουν μεθόδους που να μην τον ξεπερνάνε. Είναι πολύ εύκολο να λέμε σε κάποιον «ζήσε σαν Σουηδός» ξεχνώντας να του υπενθυμίσουμε ότι δεν είναι.
Ο Σουηδός γυρνάει το βράδυ από τη δουλειά του, ή το σούπερ μάρκετ ή την αγορά, ή τη δημόσια υπηρεσία και 9 φορές στις 10 δεν έχει ζήσει την κόλαση του Έλληνα σε όλα τα επίπεδα. Το να γυρίσει σπίτι του ο Έλληνας (κι ο κάθε Έλληνας) και να γουρουνιάσει μετά από μια μέρα ταλαιπωρίας (έως ταπείνωσης) είναι φυσική άμυνα. Μια λανθασμένη όσο και «φυσική» αντίδραση που εξηγείται και επιστημονικά χωρίς την παραμικρή διάθεση για να βρούμε δικαιολογίες. Γιατί κάνουμε πως δεν το καταλαβαίνουμε?
Δεν μπορώ να ενοχοποιώ μια πρωτογενή απόλαυση όπως το φαγητό χωρίς παράλληλα να την συνδέσω με τους μηχανισμούς αντίδρασης του κόσμου στην επελαύνουσα φτώχεια. Μα αυτό εξηγεί και γιατί οι φτωχοί παχαίνουν, θέλει πολύ μυαλό για να το καταλάβει κανείς?
Φυσικά και δεν δικαιολογώ την άρνηση ούτε δίνω συγχωροχάρτι στην ημιμάθεια, αλλά το γεγονός ότι όλοι πια ξέρουν τις κακές επιπτώσεις της μη υγιεινής διατροφής και παρ’ όλα αυτά διαγράφουν με τη θέλησή τους μια αυτοκαταστροφική πορεία, αυτό μου αφαιρεί το δικαίωμα να τους κατηγορήσω για έλλειψη παιδείας και άλλα συναφή που έχουμε πάντα πρόχειρα ως επιχειρήματα –και καλά- ουσίας.
Είναι κοινωνικό το πρόβλημα και χρειάζεται άλλου είδους θεραπεία κι όχι καμπάνιες που θα το μετατρέψουν σε μια νέα μόδα που όλοι πρέπει να ακολουθήσουν (και μετά από λίγο θα ξεχάσουν), ενώ παράλληλα δεν θα έχει αλλάξει τίποτα επί της ουσίας. Αρνούμαι να παραδεχτώ ότι είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης του δυτικού κόσμου σχεδόν στα πάντα, τουλάχιστον όχι πριν εξετάσω και ένα σωρό λόγους τους οποίους άλλοι θα αποκαλούσαν δικαιολογίες και άλλοι απλώς ρεαλιστική ματιά στον παρανοϊκό τρόπο που πορεύτηκε αυτή η χώρα μετά τη χούντα.

Πάω να τσακίσω ένα δίπιτο με σιχαμερά απολαυστικό τζατζίκι πάνω σε τραγανιστά ξύγκια χοιρινού, γιατί συγχίστηκα πάλι. Twisted Evil


Last edited by Ypsilon on Fri Mar 18, 2005 4:23 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 11:55 pm    Post subject: Reply with quote

paidia orea ta lete, ehete omos up opsin tin diatrofi stin voreia evropi?
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 12:02 am    Post subject: Reply with quote

Δεν αμφιβάλλει αγαπητέ μου κανείς ότι ότι το πρόβλημα είναι βαθύτερο και καθαρά κοινωνικό/πολιτικό! Ανέφερα εξάλλου ότι είναι σε μεγάλο ποσοστό θέμα παιδείας και μιζέριας της ελληνικής καθημερινότητας! Και το ότι είμαστε αποβλακωμένοι μπροστά από την τηλεόραση και βλέπουμε ότι αηδία προβλήθει, είναι αποτέλεσμα της ελληνικής παρακμάζουσας πραγματικότητας η οποία επαναλαμβάνω έχει βαθύτερα αίτια!! Αυτό όμως δε δικαιολογεί ούτε το τίμημα που θα πληρώσουμε σα λαός, ούτε την έλλειψη προσωπικής αντίστασης κατά της παρακμής!! Οι πολιτικοί, το κράτος και οι θεσμοί είμαστε εμείς!! ΟΛΑ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ!! ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΣΠΕΙΡΑΜΕ...Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΟΤΙ ΤΗΓΑΝΗΣΑΜΕ!!!!
ΠΑΩ ΝΑ ΦΑΩ ΕΝΑ ΚΑΡΟΤΟ!!!! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 12:09 am    Post subject: Reply with quote

Και πάλι δεν καλύπτομαι. Αυτή η συλλήβδην δαιμονοποίηση ενός ανθρώπου που δεν μπορεί να αγοράσει spread με φυτικές στερόλες γιατί κάνει 5 ευρώ, και αντ’ αυτού προτιμάει το ΒΙΤΑΜ που κάνει 2 ευρώ, είναι έξω από τη λογική μου.
Άσε που δεν πιστεύω ότι ζούμε σε μια κοινωνία ανίδεων, είπα και παραπάνω ότι τις κακές συνέπειες αυτού του τρόπου ζωής τις ξέρουν όλοι. Οι μηχανισμοί άρνησης όμως, έχουν πολύ βαθιές ρίζες, και καλό είναι να μην τα ρίχνουμε όλα σε παρακμή, αποβλάκωση και μιζέρια.
Όχι πως δεν ισχύει ως ένα σημείο βέβαια, αλλά ο φτωχός δεν μπορεί να κάτσει να σημειολογήσει. Είναι πολυτέλεια.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 12:18 am    Post subject: Reply with quote

Να το θέσω αλλιώς! Με λυπεί το γεγονός ότι σε μερικά χρόνια θα πεθαίνουμε ασύστολα. Αυτό ήταν το μήνυμα μου! Ενας προσωπικός προβληματισμός και ένα απελπισμένο γιατί!!! Σε λίγο θα φτάσουμε να τα ρίχνουμε στην Τουρκοκρατία.
Το ζήτημα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, αλλά δεν δικαιολογεί τέτοια παρακμή!


Α, ξέχασα! Και κάτι άλλο...οι περισσότεροι που έχω δεί να γουρουνιάζουν είναι οικονομικά ευκατάστατοι!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 12:26 am    Post subject: Reply with quote

Ποια παρακμή βρε Γιάννη? Και ποιος μίλησε για Τουρκοκρατία?
Είναι απόλυτα υγιής ο προβληματισμός σου, αλλά τον θέτεις σε ένα πλαίσιο που λίγο θέλει για να παρουσιάσει τους Έλληνες ως κάτι λίγο ανώτερο από τα ζώα. Κι εγώ σου λέω ότι απλά δεν είναι έτσι.
Εγώ δηλαδή που βλέπω γεμάτα γυμναστήρια (όλο τον χρόνο πλέον και όχι μετά το Πάσχα) παραλογίζομαι? Ή όταν βλέπω το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου να ξεκινάει τα προϊόντα υγιεινής διατροφής σε ένα μικρό stand και τώρα να τα έχει επεκτείνει σε 2 διαδρόμους (και πάλι να μην φτάνουν) ζω σε μια άλλη χώρα?
Ο κόσμος κατανοεί πράγματα, που ακριβώς επειδή είναι καινούργια, πολλές φορές τα αφομοιώνει καλύτερα από τους…Ευρωπαίους (η μόνιμη αναφορά και κόμπλεξ μας).
Επειδή έχω ζήσει στη Γαλλία, θες να σου πω τι τρώνε οι Γάλλοι, και πώς? Κατά ποία έννοια πλεονεκτούν έναντι ημών στο συγκεκριμένο τομέα? Άσε μην πιάσουμε αυτήν τη συζήτηση γιατί δεν θα τελειώσει ποτέ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
Page 1 of 12

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr