stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Σχέση Κράτους-πολιτών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Wed Oct 14, 2009 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

mfotinakis wrote:
Σήμερα είχα μια συζήτηση με φίλους για το κατά πόσο έπρεπε να επέμβει ο στρατός στα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη με σκοπό να τερματίσει τη χαοτική κατάσταση που επικρατούσε..

Μεγαλωσα στο Παλατακι Χα'ι'δαριου. Δεν προκειται ποτε να ξεχασω τον ηχο των τανκς απο το ΚΕΒΟΠ που κατεβαιναν στο κεντρο της Αθηνας ,τον Νοεμβριο του '73. Εκεινες τις νυχτες δεν κοιμομουν απο τον εφιαλτικο θορυβο που ακομα δεν εχω ξεχασει. Ευκολα επικαλειστε τον στρατο, χωρις πολλοι νεοι ανθρωποι να καταλαβαινουν τι σημαινει η επιβολη του για την αντιμετωπιση κοινωνικων αναταραχων ειδικα σε καιρο ειρηνης. Μακρια απο τετοιες καταστασεις , σε μια χωρα που δεινοπαθησε να κλεισει τις πληγες της, διατηρωντας ακομη μερικα πυωδη αποστηματα να κακοφορμιζουν.


Last edited by pindos10 on Fri Oct 16, 2009 12:22 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 2:40 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες! Βεβαίως, άλλο πράγμα η επιστράτευση, άλλο η κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Άλλο να βγουν τα τανκς στους δρόμους, κι άλλο μερικές Αύρες με κάποιους φαντάρους δια το συμβολικόν του πράγματος (δηλαδή τη "νομιμοποίηση" της κήρυξης εκτάκτου ανάγκης, και την πλήρη απαγόρευση κάθε είδους συγκέντρωσης μέχρι τη λήξη της. Διότι περί αυτού πρόκειται.)

Αυτό που έγινε πέρσι το Δεκέμβρη στην Αθήνα ήταν πολύ μεγάλο για να μην παρθούν άμεσα και σκληρά μέτρα, μην κρυβόμαστε τώρα πίσω από το δάχτυλό μας!
Στο βάθος όμως, χαίρομαι που δεν επελέγησαν τα -ούτως ή άλλως ανεκπαίδευτα- στρατά για την αποκατάσταση της τάξης.
Όχι τόσο γιατί θα ξύπναγαν μνήμες, όσο γιατί είμαστε ένας ιδιόμορφος λαός και την κήρυξη εκτάκτου ανάγκης (που σημειωτέον, προβλέπεται παντού στον κόσμο) θα την εκλαμβάναμε ως καταπάτηση των ελευθεριών μας και θα πέφτανε κορμιά στους δρόμους. Θεωρώ βέβαιο ότι θα είχαμε νεκρούς. Είτε από τη μεριά αυτών που θα περιφρουρούσαν την απαγόρευση των συγκεντρώσεων, είτε από τους "κατ' επάγγελμα δημοκράτες" που τα σπάνε για πλάκα, την δε απλούστατη έννοια της ευνομίας τη θεωρούν περίπου φασιστικό κεκτημένο της συντήρησης.
Διότι για τον καθ' έξιν αγκυλωμένο Έλληνα μέσος δρόμος δεν υπάρχει.

Για την ιστορία, για την επέτειο της δολοφονίας του νεαρού ήδη βράζει ο τόπος, απ' όσα έχει πάρει τ' αυτί μου.
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί η μνήμη του παιδιού ως άλλοθι για να καταστραφεί πάλι το σύμπαν.
Το κράτος, δεν είναι ούτε το φιλότιμο, ούτε η συνείδηση του καθενός από εμάς. Είναι προπαντός οι θεσμοί.
Αν υπάρχουν νόμοι, ας εφαρμοστούν επιτέλους.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 4:53 am    Post subject: Reply with quote

Πιστεύετε ότι ο ελληνικός στρατός είναι εκπαιδευμένος για τέτοιου είδους επεμβάσεις; εγώ πιστεύω πως όχι..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Thu Oct 15, 2009 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Τι εχεις στο μυαλο σου? Εθνοφυλακη made in USA?
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ίσως κατά βάθος ο καθένας από εμάς κρύβει μέσα του ένα μικρό απατεώνα, ένα μικρό κλέφτη, ένα μικρό ριψάσπι, οπότε επικροτούμε τους ομοίους μας.

Δεν εξηγείται διαφορετικά το πως επιτρέπουμε να μας εξαθλιώνουν, να μας κοροϊδεύουν, να μας κλέβουν, εμείς να το γνωρίζουμε και διαχρονικά να τους ψηφίζουμε. Φυσικά και αναφέρομαι σε όσους κυβέρνησαν τα τελευταία 20 χρόνια.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=71569
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Nov 05, 2009 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Απαντήσεις στο αίνιγμα "Δεκεμβριανά-Οικονομική κρίση", μέσα από τα μάτια Αμερικανών πολιτών !

http://www.youtube.com/watch?v=xn7MQEcp-nQ&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Nov 28, 2009 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Μου θυμίζει κάποιος σε ποιά άλλη χώρα, προσφάτως, εκτός από την Ελβετία, τα έκαψαν αλά ελληνικά ;
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Πιστεύω ότι όλοι έχετε πληροφορηθεί για τα κλασσικά πλέον μπλόκα των "είναι Γενάρης και δεν έχω τι άλλο να κάνω" αγροτών. Το κωμικοτραγικό είναι ότι χθες και σήμερα είχαμε μία επιλεκτική αναστολή των κινητοποιήσεων έτσι ώστε να περάσουν τα πούλμαν των φιλάθλων της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού. Ωραίος λοιπόν ο αγώνας των αγροτών. Μάλλον τα κάναν πάνω τους οι αγρότες όταν έμαθαν ότι μερικές δεκάδες πούλμαν με τα καλύτερα παιδιά θα περνούσαν από τα μπλόκα τους. Θα ήταν μάλλον και μια καλύ λύση για τις κυβερνήσεις να στέλνουν μερικές δεκάδες κάφρους στα εκάστοτε μπλόκα.

Επίσης, τώρα που οι εθνικές οδοί έγιναν ιδιωτικές, δεν είναι πιο εύκολο να απομακρυνθούν από τα μπλόκα οι αγρότες?
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Και ποιοι θα τους διωξουν φιλε aikinn, οι σεκιουριταδες, που θα μισθωσουν οι κοινοπραξιες? Ή η κυβερνηση για να προστατεψει την "ιδιωτικη περιουσια" και την απροσκοπτη εισπραξη των διοδιων(οπου εισπρατει πολλα) θα στειλει παλι τα ΜΑΤ?
Παντως ειναι γεγονος οτι και η τεμπελια και τα συνεχη τσιπουρα δεν αντεχονται καποια στιγμη, βαριουνται και αυτοι, οποτε οπως ειπες ειναι η εποχη τους να ξεσκουριασουν(εις βαρος ολων μας). Δεν μου καιγεται καρφακι γι'αυτους πλεον. Αποκομμενοι απο την πραγματικοτητα και τις αγορες, εμαθαν στις επιδοτησεις, στην καλη ζωη και στην τεμπελια. Λιγοι περασαν σε καινουργια πραγματα και καλλιεργειες και βγηκαν κερδισμενοι. Τους υπολοιπους θα τους φαει η μαρμαγκα, αργα ή γρηγορα.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Προχθές δυστυχώς μου έκλεψαν το πορτοφόλι στην Πατησίων μέσα στο οποίο είχα, μεταξύ άλλων, ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης. Ακούστε τι μου είπε ο αξιωματικός υπηρεσίας (με πολύ ευγενικό, ομολογουμένως, τρόπο) όταν πήγα στο τμήμα για να δηλώσω την κλοπή. "Για το δικό σας καλό και για να αποφύγετε την ταλαιπωρία, σας συμβουλεύω να κάνετε καλύτερα δήλωση απώλειας των δύο εγγράφων διότι με αυτό τον τρόπο θα περιμένετε μόνο μια μέρα για να πάρετε βεβαίωση ενώ αν δηλώσετε κλοπή θα περιμένετε 10 μέρες εώς ότου θα μπορέσετε να ξεκινήσετε τις διαδικασίες έκδοσης νέας ταυτότητας και διπλώματος".

Από το παραπάνω γίνεται ξεκάθαρο ότι τα στατιστικά μικροκλοπών που ανακοινώνονται κατά καιρούς σαφέστατα υποτιμούν την πραγματικότητα αν αναλογιστούμε πόσοι θα έχουν αλλάξει τη δήλωσή τους από "κλοπή" σε "απώλεια" λόγω αυτής της μεγάλης καθυστέρησης. Τον αριθμό κλοπών που ανακοινώνουν πρέπει να τον πολλαπλασιάζουμε τουλάχιστον επί 5 για να έχουμε μια εικόνα της πραγματικότητας (και το 5 ίσως είναι λίγο).

Επίσης νομίζω ότι είναι προφανές ότι με τον τρόπο αυτό τους βγάζουμε από τον κόπο να ψάξουν να βρουν τον ένοχο συν βοηθάμε το κράτος να δείχνει χαμηλότερα επίπεδα εγκληματικότητας για να μην αρχίσει να φωνάζει ο κόσμος. Όμως τι να κάνει ο απλός κοσμάκης που χρειάζεται την επόμενη να πάει στη δουλειά του με το αυτοκίνητο; Να περιμένει 10 μέρες συν πόσο θα κάνει να βγει το δίπλωμα; Πακέτο και φυσικά το εκμεταλλεύονται.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Dimiskour επειδή τυγχάνει να έκδοσα νέα ταυτότητα προσφάτως, ώστε να πληροί της ευρωπαϊκές ταξιδιωτικές προϋποθέσεις μπορώ να σου δώσω φρέσκιες πληροφορίες για την διαδικασία έκδοσης νέας.

Επειδή το πιστοποιητικό γεννήσεως που απαιτείται μου το έστειλαν μέσω ΚΕΠ από επαρχία, θα σου φάει μία εβδομάδα καθυστέρηση αυτό !

Φωτογραφίες ασπρόμαυρες τύπου ταυτότητας βγάζεις άμεσα στην γειτονιά σου. Εκτυπώνονται σε ειδικό χαρτί και είναι ειδικού τύπου. Ο φωτογράφος σου θα ξέρει πως να τις εκτυπώσει ...

Αφού εξασφαλίσεις τα δύο ανωτέρω, παίρνεις ένα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς σου. Θα σε συνδέσουν με το τηλέφωνο αρμοδίας υπαλλήλου η οποία θα σου κλείσει ραντεβού είτε για πρωϊνές ώρες Δε-Παρασκευή είτε απογευματινές ώρες ΜΟΝΟ τη Τετάρτη.

Όταν θα πας στο ραντεβού, που πιστεύω ότι θα σου προγραμματίσουν το αργότερο μετά από 3-4 ημέρες, τους πας τα ανωτέρω και αφού συμπληρώσεις μία αίτηση, περιμένεις σε ένα χώρο αναμονής για 20-30' , σε φωνάζουν να βάλεις υπογραφή πάνω στο δελτίο, ξαναπάς για 5' λεπτά στην αναμονή και βουαλά .... "Πάρτε την ταυτότητα σας ευχαριστούμε"


Μακάρι κάποιος να ήξερε για το δίπλωμα οδήγησης...
Back to top
View user's profile Send private message
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
[...]Επειδή το πιστοποιητικό γεννήσεως που απαιτείται μου το έστειλαν μέσω ΚΕΠ από επαρχία, θα σου φάει μία εβδομάδα καθυστέρηση αυτό ![...]


Από προσωπική εμπειρία πιέστε τους λίγο εκεί στο ΚΕΠ και το χαρτί μπορεί να έρθει σε 15 λεπτά. Όταν πιεζόμουνα σε μια περίπτωση έκανα το τόσο ΤΟΣΟ και σε 15 λεπτά είχα το χαρτί που χρειαζόμουν.

Για το δίπλωμα χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο 1-2 μήνες μπορεί και περισσότερο, αναλόγως την περιοχή.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν γινόταν στην περίπτωση μου διότι είμαι ετεροδημότης ! Δηλαδή το χαρτί έρχεται από τον δήμο της επαρχίας που ψηφίζω και λογικά υπογράφεται από αρμόδιο υπάλληλο εκεί, οπότε εν συνεχεία αποστέλεται με τα ΕΛΤΑ. Αν έχω καταλάβει καλά ...
Back to top
View user's profile Send private message
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Χμμ.. ίσως να μη θυμάμαι καλά. Πάντως ό,τι και να είναι ΠΙΕΣΗ!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Losada, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Σήμερα ξεκίνησα τον Γολγοθά για να βγάλω ταυτότητα και δίπλωμα. Το μόνο βέβαια που πρόλαβα να κάνω είναι να πάω για φωτογραφίες και για πιστοποιητικό γεννήσεως στα ΚΕΠ Αλίμου. Εκεί μου έδωσαν να συμπληρώσω μια απλή αίτηση προς το δήμο για πιστοποιητικό γεννήσεως και μου είπαν ότι θα το έχουν την Δευτέρα το μεσημέρι. Όχι άσχημα, αν και μια φίλη μου μού είπε ότι στο Δήμο Αθηναίων στο βγάζουν επί τόπου.

Όταν με το καλό τελειώσουν όλα θα ποστάρω τη συνολική διαδικασία τόσο για την ταυτότητα όσο και για το δίπλωμα προς γνώση και συμμόρφωση.

Ενημερωτικά, αν χάσετε κάτι σε σταθμό του ηλεκτρικού πρέπει να πάτε στο σταθμαρχείο που βρίσκεται κάτω στις πλατφόρμες του ηλεκτρικού στην Ομόνοια. Εκεί τα στέλνουν όλα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Lalas
Junior Member
Junior Member


Joined: 07 Apr 2004
Posts: 136

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το πιστοποιητικό γεννήσεως υποχρεούται η αστυνομία να το αναζητήσει μόνη της και δεν χρειάζεται καν να πας στο ΚΕΠ!!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 29, 2010 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

Μόλις διάβασα προσεκτικότερα μία επιστολή που μου επισύναψαν όταν ήρθε το πιστοποιητικό.

Πλέον διαθέτω "μοναδικό αριθμό πολίτη" ο οποίος είναι 6ψήφιος.
Μου γράφουν λοιπόν ότι βάσει αυτού του κωδικού μπορώ στο μέλλον να κάνω τηλεφωνική αίτηση για πιστοποιητικό στο 1564.
Επίσης μπορώ να αιτηθώ πιστοποιητικό διαδικτυακά, μέσω της διεύθυνσης www.kep.gov.gr , χρησιμοποιώντας τον ίδιο κωδικό μου.

@Dimiskour Αν έχεις δώσει κατά την αίτηση τον αριθμό του κινητού σου τηλεφώνου, θα σου στείλουν με μήνυμα sms ειδοποίηση ότι έφτασε στο υποκατάστημα. Αν δεν το έδωσες τότε μπορείς να κάνεις το εξής. Στο αποδεικτικό(σελίδα Α4) της αίτησης που σου έδωσαν υπάρχει στην βάση ένα τηλέφωνο του υποκαταστήματος στο οποίο πήγες και κάπου στην κορυφή του υπάρχει ένας κωδικός που αρχίζει με το ελληνικό γράμμα Φ. Πάρε τηλέφωνο στον αριθμό του υποκαταστήματος και πες τους "μπορείτε να δείτε αν έφτασε το πιστοποιητικό που έχω ζητήσει βάσει του κωδικού Φ ? " Θα βάλει τον κωδικό στο σύστημα δρομολόγησης αιτημάτων (CRM) και θα δει αν είναι pending ή completed !

Επίσης δες αυτό http://giocondasmile.blogspot.com/2008/12/blog-post_16.html γιατί εσύ δεν έχεις την παλιά ταυτότητα ενώ εγώ την είχα και ήθελα απλά να την αλλάξω στη νέου τύπου. Δεν απαιτούσαν δηλαδή λογαριασμό ΔΕΚΟ. Σε ότι αφορά αυτό που λέει για αναγραφή της ομάδας αίματος είναι προαιρετικό.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 4:41 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Dimiskour,καλό θα είναι να δηλώσεις την απώλεια της ταυτότητας σου στον Τειρεσια Α.Ε.,ώστε να μην μπορεί καποιος απατεώνας που θα την βρει να βγάλει στο όνομάσ ου δάνεια κλπ... http://www.tiresias.gr/STD/index.html
Επίσης να δηλώσεις την αλλαγή της ταυτότητας σου και στην ΔΟΥ σου...
Αυτες είναι πιο σημαντικές αλλαγες...
Με τις τράπεζες που συνεργάζεσαι θα αλλαχτεί όταν κανεις καποια συναλλαγή στο γκισε...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Jan 30, 2010 7:53 am    Post subject: Reply with quote

Και αυτό έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν και ισχύει ως ένα σημείο. Ευχαριστώ για την πληροφορία για να την έχω υπ' όψιν μου.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jan 31, 2010 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Dimiskour

Μαζεύεις
Πιστοποιητικό γεννησης...για ταυτότητα.
Πηγαινεις σε φωτογραφείο και λες του φωτογραφου...φωτογραφίες για ταυτότητα...
Ένα παραβολο των 9ευρώ από τη ΔΟΥ ή ΚΕΠ.
ένα λογαριασμό που να φαίνεται η κατοικία σου.
Τηλ στο γραφείο ταυτοτήτων του τοπικό σου Τμήματος Ασφαλείας για να κλείσεις ραντεβού.
Και όλα αυτά αφού πάρεις την βεβαίωση απώλειας απο το τμήμα.
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang=

Και για την άδεια οδήγησης τα δικαιολογητικά αναφέρονται εδώ...αλλά την διαδικασία μπορεί να την κάνει και μια σχολή οδηγών για να μην τρεχεις εσυ...
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=373&id=&tid=373
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 12:50 am    Post subject: Reply with quote

Τελικα Dimiskour ,έβγαλες νέα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης?
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Φίλε Petalo είμαι στα μισά του δρόμου! Έβγαλα ταυτότητα και τώρα περιμένω το δίπλωμα.

Για την ταυτότητα η διαδικασία ήταν η εξής:

1ον) πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής όπου έγινε η κλοπή (προσοχή σε αυτό, διότι στο πρώτο τμήμα που πήγα δεν με δέχθηκαν και με έστειλαν σε αυτό το οποίο ήταν αρμόδιο για την περιοχή). Εκεί κάνεις δήλωση κλοπής ή απώλειας. Σε παλιότερο ποστ έγραψα ότι αν δηλώσεις απώλεια παίρνεις την βεβαίωση την επόμενη μέρα, διαφορετικά περιμένεις ένα δεκαήμερο.

2ον) βγάζεις φωτογραφίες (4 ασπρόμαυρες)

3ον) παίρνεις πιστοποιητικό γεννήσεως από ΚΕΠ (στην περίπτωσή μου έκανε 1 εργάσιμη). Αν και το έβγαλα αρκετές κόπιες δεν χρειάστηκε τελικά.

4ον) επικοινωνείς με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου για να δεις αν χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού. Στο δικό μου χρειάζεται ραντεβού μόνο αν θες να πας Τετάρτη απόγευμα. Διαφορετικά έρχεσαι όποτε να'ναι τα πρωινά (εκτός Τετάρτης) χωρίς ραντεβού με ένα μάρτυρα (μπορεί να είναι και στενός συγγενής. Εγώ πήγα με την μητέρα μου).

5ον) πας στο τμήμα με όλα τη χαρτούρα και εκεί πληρώνεις και ένα παράβολο των 9 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Αφού τέλειωσα όλα τα γραφειοκρατικά (μετά από 10 λεπτά περίπου) περίμενα να πάρω την ταυτότητα αυθημερόν. Όμως η υπάλληλος μου είπε πρέπει να έρθετε αύριο μεταξύ 1-2!!! Της λέω, μα δεν βγαίνει αυθημερόν; Όχι μου λέει. Πάω μετά στο site του Υπουργείου και βλέπω ότι όντως υπάρχει νόμος που λέει ότι από τα τέλη του 2005 οι ταυτότητες πρέπει να βγαίνουν την ίδια μέρα. Την επόμενη το πρωί τυπώνω το εν λόγω δελτίου τύπου και της το πάω. Με αρκετά απότομο τρόπο μου είπε ότι υπάρχει εγκύκλιος που λέει ότι στο δικό μας τμήμα βγαίνει σε 3 εργάσιμες. Της λέω βρείτε το μου. Φανερά ενοχλημένη και πετάγοντας ότι την καθυστερώ (ενώ δεν περίμενε κανείς μετά από μένα) άρχισε να ψάχνει και μετά από 5 λεπτά μου παρουσιάζει την εγκύκλιο. Την διαβάζω και της λέω ότι εδώ δεν εξηγεί το λόγο για τον οποίο παρακάμπτεται ο νόμος και ισχύει το τριήμερο. Μου λέει κανονικά έπρεπε να υπήρχαν 3 άτομα για να κάνουν αυτή τη δουλειά και είμαι μόνο εγώ. Τρέχα γύρευε.

Για το δίπλωμα οδήγησης θα ποστάρω αργότερα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Fri Feb 26, 2010 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_11/02/2010_1290983

Μα πόσο θράσος έχουν ποια.. Εσωκομματικές κόντρες για να χαλαρώσουν οι νόμοι για τα καμμένα..Η υπουργός θέλει λέει να μη χτιστεί τίποτα στα καμμένα αλλά οι "παλιοί" του Πασοκ αντιδρούν....

Αυτό θα έπρεπε να είναι πρώτο θέμα σε όλα τα κανάλια ένα μήνα... Τόσο κρετίνοι είναι τέλος πάντων;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
vag1
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Feb 2008
Posts: 115

PostPosted: Tue Mar 02, 2010 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Φακελάκι έδωσαν ένα εκατομμύριο πολίτες το 2009
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=317918&dt=02/03/2010
Μπορεί στην Ελλάδα να έχουμε το φακελάκι για κάτι σχεδόν φυσιολογικό...αλλα στην υπόλοιπη Ευρώπη τα διαβάζουν αυτά και μετά μας φαίνεται παράξενο γιατί υπάρχουν όλα αυτά τα δημοσιεύματα..... και όχι μονο στην Γερμανία Rolling Eyes
Παιδιά αν μείνουμε πάλι στα λόγια όπως τα τελευταία σαράντα και βάλε χρονια...είμαστε άξιοι της μοίρας μας !!
Back to top
View user's profile Send private message
vag1
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Feb 2008
Posts: 115

PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:05 am    Post subject: Reply with quote

Και για να συνεχίσω με το θέμα φακελάκι δείτε στο παρακάτω βίντεο από την γερμανική τηλεόραση πως το φακελάκι έγινε γνωστό σε όλη την Ευρώπη....και εις ανωτερα Sad
http://mediathek.daserste.de/daserste/servlet/content/3965600?pageId=&moduleId=432744&categoryId=&goto=&show=
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30  Next
Page 28 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr