stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Σχέση Κράτους-πολιτών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri May 15, 2009 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Tο πλοίο μπάζει νερά εδώ και πολλά χρόνια, οπότε απελπίστηκαν οι άνθρωποι και υπολογίζουν στο πάθος του Έλληνα για τυχερά παιχνίδια, μήπως και μπουν χρήματα στο ταμείο.

Εγώ βέβαια δεν είμαι αντίθετος σε αυτό το μέτρο, καθώς αντικειμενικά θα αναγκάσει ένα ποσοστό των καταναλωτών να ζητάει απόδειξη και ως εκ τούτου να μειώσει τη φοροδιαφυγή.

Εκτός του προηγούμενου, κάτι ακούστηκε σήμερα για μεικτά μπλόκα αστυνομίας-ΣΔΟΕ σε πολυτελή αυτοκίνητα, για να ελέγχουν αν έχει αντίκρυσμα το "φένεσθαι" του οδηγού στο "είναι" του οδηγού.


ΥΓ: Επίσης, μιας και μιλάμε για "εξουσία", για όσους έχουν ακούσει για αυτή τη λέσχη της παγκόσμιας μούγκας, φέτος η συνάντηση τους γίνεται πολύ μα πολύ κοντά μας
Twisted Evil
http://www.youtube.com/watch?v=CW5jVTaLuG8&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun May 24, 2009 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1016887&lngDtrID=251

Αν και πρόκειται για άποψη οικονομικού παράγοντα και δη του προέδρου της παγκόσμιας τράπεζας, νομίζεις ότι ακούς πολιτικό. Shocked

Ενδιαφέρομαι να ακούσω απόψεις που σχετίζονται με το θέμα. Είναι δηλαδή αρμόδιος ένας οικονομικός παράγοντας, να κάνει υποδείξεις για το ποιά μέτρα πρέπει να λάβουν οι πολιτικοί ; Δεν νομίζω ότι έχει σχέση ο ρόλος του με την χάραξη πολιτικών.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Mon May 25, 2009 10:42 am    Post subject: Reply with quote

Φιλικα παντα Smile ,ομολογω πως δε καταλαβαινω την εκπληξη σου...Αν δεν εχει αποψη ενας ειδικος για θεματα οικονομιας και τις επιπτωσεις τους στην κοινωνια,ποιος θα εχει?Οι πολιτικοι?Δεν εχω ορεξη ουτε να γελασω οταν σκεπτομαι οτι η ηγεσια του υπουργειου Οικονομικων αποτελειται απο εναν ηλεκτρολογο-μηχανολογο, ενα πολιτικο μηχανικο,ενα φυσικο και ενα τοπογραφο!!!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon May 25, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Έτσι όπως το θέτεις συμφωνώ, όμως οι πολιτικοί υποτίθεται ότι έχουν στα επιτελεία τους οικονομικούς παράγοντες - υπουργό οικονομίας - οικονομικούς συμβούλους κτλ - και θα έπρεπε αυτά να ακούγονται από το ανάλογο τμήμα του εκάστοτε πολιτικού τμήματος όχι από εξωθεσμικούς παράγοντες.

Διότι σε αντίθετη περίπτωση οι επιχειρηματίες και οι τραπεζίτες θα έπρεπε να αναλάβουν (και τυπικά) την διακυβέρνηση.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Mon May 25, 2009 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

Οι διοικητες των κεντρικων τραπεζων ειναι θεσμικοι παραγοντες.Υποτιθεται οτι ο Προβοπουλος,ο Παπαδημος κτλ εκφραζουν τις εκτιμησεις τους για την καλη λειτουργια της οικονομιας.Προφανως αυτο γινεται μεσα απο ενα τεχνοκρατικο πρισμα,ετσι καλειται ο πολιτικος να κανει επιλογες που να υπολογιζουν διαφορετικες αναγκες της κοινωνιας.Αυτο μπορει να γινει αν ο πολιτικος δε διαθεται την αναλογη επιστημονικη επαρκεια?Μολις χθες διαβαζα σε σχολιο εφημεριδας πως σε διαλογο υπουργου σχετικα με θεματα που αφορουν την οικονομικη κριση αναφερθηκε οτι "αυτα ειναι τεχνικα θεματα και δεν τα καταλαβαινει"...
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Το ποστάρω εδώ γιατί θεωρώ πως δεν άπτεται τόσο της λειτουργίας της ΕΕ όσο της γενικότερης σχέσης μεταξύ των πολιτικών κομμάτων και του εκλογικού σώματος.

Για αρχή, λοιπόν, δείτε τα παρακάτω άρθρα.

http://www.naftemporiki.gr/euroelection/story.asp?id=1675371
http://www.sport-fm.gr/article/180192

Και λέω εγώ: πώς είναι δυνατόν να μην αηδιάσει ο κόσμος; Ανεξαρτήτως σκανδάλων (που λες και περιμέναμε τις τελευταίες αποκαλύψεις για να ανακαλύψουμε τι γίνεται!!!) η όλη κατάσταση είναι τραγική. Κάθε μέρα γίνεται όλο και πιο φανερό πως κανείς δεν ενδιαφέρεται για τίποτα, γεγονός που οδηγεί σε γενικότερη απογοήτευση! Αποτέλεσμα; Άλλος προτιμάει να πάει για μπάνιο, άλλος συμπεριφέρεται λες και η χώρα είναι τσιφλίκι του και άλλος προτιμάει να πάει στο εξωτερικό, σε μια χώρα που θεωρεί ότι του παρέχει καλύτερες συνθήκες! Και ποιος από όλους αυτούς έχει άδικο; Όταν αποδεικνύεται κάθε μέρα πως τα λόγια περί "αγωνιστικότητας" και αντίδρασης δεν αποτελούν παρά φανφάρες που καλύπτουν τη σαπίλα; Όταν η υπάρχουσα κατάσταση έχει ριζώσει τόσο βαθιά, που ακόμα και μέσα στα πανεπιστήμια υπάρχουν ολόκληροι μηχανισμοί που τρέφουν σκυλάκια τα οποία θα εξελιχθούν σε κομματόσκυλα ολκής;!

Γιατί στην Ελλάδα ή που θα γίνουμε ένα με το σύστημα ή που όταν μιλάμε για αντίδραση θα εννοούμε την υλική καταστροφή, λες και αυτή μόνη της μπορεί να αλλάξει το σκηνικό! Αλλά και αυτή ακόμη, θα πρέπει να συνοδεύεται από μια εναλλακτική πρόταση και όχι από σπασμωδικές ενέργειες που έρχονται σε αντίθεση με την, κατά τα άλλα, τρυφηλή μας ζωή!

Και για να προλάβω τον οποιονδήποτε, προσωπικά δεν μπαίνω σε συγκρίσεις της Ελλάδας με καμία άλλη χώρα! Στην Ελλάδα μένω και ασκώ κριτική στο δικό της σύστημα! Αν ήθελα να ασκήσω κριτική στο πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ, θα πήγαινα να ζήσω εκεί! Δεν με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα είμαστε από το Αφγανιστάν ή πόσο χειρότερα από τη Σουηδία, αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι αν δεν κοιτάζουμε προς μια Πλατωνική Πολιτεία δε θα αλλάξει τίποτε στο ελάχιστο!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Alius wrote:
αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι αν δεν κοιτάζουμε προς μια Πλατωνική Πολιτεία δε θα αλλάξει τίποτε στο ελάχιστο!


Πολλοί λένε ότι έχουμε ήδη μπει στα πρώτα στάδια του σύγχρονου μεσαίωνα.

Αν επιβεβαιωθεί ο κανόνας του "η ιστορία κάνει κύκλους" τότε, όταν μετά από εκατοντάδες χρόνια δυστυχίας, οπισθοδρόμησης κτλκτλ, δημιουργηθεί η ανάγκη να αποτιναχτεί αυτός ο μεσαίωνας και εισέλθουμε σε μία νέα "αναγέννηση", ότε αν η χώρα μας εξακολουθεί να είναι μέλος του πιο αμφιλεγόμενου μορφώματος-πειράματος(Ε.Ε) της ιστορίας, ίσως να φτάσουμε να μιλάμε για την πολιτιστική και κοινωνική ζύμωση προς μία "Πλατωνική Πολιτεία". Η διαδικασία που δημιουργεί τέτοιου είδους αποτελέσματα είναι χρονοβόρα και σίγουρα υπερβαίνει το χρόνο ζωής ενός ανθρώπου, παρά το γεγονός ότι στη σύγχρονη εποχή η ταχύτητα εξέλιξης είναι υπερπολλαπλάσια από αυτή που υπήρχε πριν από 5 αιώνες.

Ακόμη και στην αρχαιότητα όμως, σκεφτείτε ποιούς είχε να ανταγωνιστεί ο ελληνισμός και ποιούς έχει να ανταγωνιστεί τώρα.
Επίσης πόσες τεράστιες προσωπικότητες εργάστηκαν και για πόσους αιώνες κάτω από την σκέπη "μίας υπερδύναμης" όπως ήταν ο "ελληνικός κόσμος της Μεσογείου", μέχρι να φτάσουμε στον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Πραγματικά εντυπωσιακό νέο. Έκαναν παρακολουθήσεις και έρευνες για 10 χρόνια και τους έπιασαν τώρα. Rolling Eyes

Μεθοδικότητα, επαγγελματισμός, επιμονή, χρήματα, καλοπληρωμένοι αστυνομικοί, τεχνολογία και πολιτική βούληση θα πρέπει να ήταν μερικά από τα γνωρίσματα του κρατικού μηχανισμού που έκανε αυτή την επιτυχία.

Αξιοπρόσεκτο είναι ότι οι περισσότεροι από τους εμπλεκόμενους αυτούς ισχυρούς παράγοντες, δεν πρέπει να ήξεραν για τις μακροχρόνιες έρευνες.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1036264&lngDtrID=245
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 4:36 pm    Post subject: Reply with quote

Διαβάστε παρακάτω να χαρείτε με τους πολιτικούς μας! Τουλάχιστον κανείς τους δε θα μείνει ποτέ άστεγος αφού οι περισσότεροι έχουν από καμιά 20αριά σπιτάκια σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Ειδικά το σπίτι στην Αράχοβα έκτασης 150 τμ σε οικόπεδο 2 στρεμμάτων που απέκτησε ο κύριος Βουλγαράκης το 2008 για μόλις 75.000 ευρώ πρόκειται για απίστευτη ευκαιρία!

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=68563
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
rush
Junior Member
Junior Member


Joined: 23 Jul 2009
Posts: 72

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Μου προκαλουν τοση αηδια που μου ερχεται να ξερασω πανω τους...
Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Απλα ξερασμα Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε mfotinakis για τα παιδια του το εκανε ο ανθρωπος. Αλλωστε οτι ειναι νομιμον ειναι και ηθικον...
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 8:55 am    Post subject: Reply with quote

rush wrote:
Μου προκαλουν τοση αηδια που μου ερχεται να ξερασω πανω τους...
Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Απλα ξερασμα Evil or Very Mad

Αυτά ακριβώς τα συναισθήματα διακατέχουν κι εμένα φίλε rush. Με μια δεύτερη σκέψη όμως...θέλω να ξεράσω...επάνω μου. Καταλαβαίνεις ελπίζω το γιατί.
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

damianos wrote:
Με μια δεύτερη σκέψη όμως...θέλω να ξεράσω...επάνω μου.

Εντονη κριση συνειδησεως και αυτοκριτικη. Γι'αυτο την αλλη φορα προσεχε γιατι ο λυκος δεν αλλαζει. Μονο προβια φοραει καμμια φορα για να ξεγελαει τα θυματα του πριν τα κατασπαραξει.
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι φίλε pindos10. Παρ' όλο που πάντα κάνω την αυτοκριτική μου, στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποίησα το πρώτο ενικό πρόσωπο για λόγους ευγένειας. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ καλύτερα από οπυδήποτε αλλού, αν όχι παρακαλώ για τη μεταφορά του.

http://malvumaldit.wordpress.com/2009/06/25/ert-archives-gr-200-hours-video-digitization-and-archiving-at-2-25-m-euros/

Με τις υγείες μας...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Aug 04, 2009 12:14 am    Post subject: Reply with quote

Δεν βλέπω από που προκύπτουν τα 2,25 Ευρώ. Ίσως να μου διαφεύγει κάτι αλλά για δείτε το ξανά...

Στη σελίδα της ΕΡΤ λέει για 300.000 Ευρώ που δαπανήθηκαν για την εργασία 40 ατόμων προς υλοποίηση του έργου, το 80% εξ αυτών δόθηκε από κοινοτικά κονδύλια ενώ μόνο το 20% από εθνικά κονδύλια.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

Από Μεταφορά
chr.04 wrote:
Καίγεται η μισή Αθήνα;
Δουλεύεις στο δημόσιο;

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/08/23/1705281.htm

Σύμφωνα με εγκύκλιο του ΥΠΕΣΔΔΑ, αύριο Δευτέρα 24 Αυγούστου, δικαιολογούνται οι απουσίες Δημοσίων υπαλλήλων λόγω της πυρκαγιάς στη ΒΑ Αττική. Εξαιρούνται όσοι ασχολούνται σε θέσεις όπου η παρουσία τους είναι αναγκαία λόγω της κατάστασης στην Αττική .
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 9:44 am    Post subject: Reply with quote

Το βάζω εδώ γιατί πιστεύω πως ταιριάζει περισσότερο συγκριτικά με το οικονομικό forum ή αυτό των αερομεταφορών.

http://www.capital.gr/News.asp?id=808518

Δε νομίζω πως χρειάζεται να σχολιάσω κάτι περαιτέρω! Απλά να μην περιμένουμε περισσότερα σε άλλους τομείς όταν η εκάστοτε πολιτική ηγεσία ενδιαφέρεται μόνο να χαϊδέψει τα αφτιά των ψηφοφόρων της για να εξασφαλίσει λίγες έδρες στις επόμενες εκλογές.

Α, φαντάζομαι όλοι αυτοί οι "συνδικαλιστές" κουνούσαν τα κεφάλια τους περίλυποι στις πυρκαγιές! Γιατί τότε συντελούνταν μια καταστροφή για τη χώρα, ενώ οι ίδιοι λειτουργούν πάντα για το καλό της!

Και, αλήθεια, που είναι εκείνοι που τα έσπαγαν το Δεκέμβρη αντιδρώντας γενικώς και αορίστως; Πού είναι οι αριστερές αντιπολιτεύσεις που ενδιαφέρονται για το "καλό του λαού"; Α, ναι, αν μιλησουμε για βολεμένους δημόσιους υπαλλήλους προκαλούμε το λαό - εξάλλου η μισή Ελλάδα δουλεύει στο δημόσιο! Μην ξεχνάμε ότι μόνο "ο αγώνας κατά του καπιταλισμού" πουλάει! Εκ του ασφαλούς πάντα, χωρίς να κάνουμε κάτι ουσιώδες!
Back to top
View user's profile Send private message
Draminos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 115
Location: Cologne - Asprovalta

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Έχετε απόλυτο δίκιο με όλα αυτά που μου δείχνετε (Οδικά Έργα (2) σελίδες 117-118) και δεν τα υπερασπιστικά σε καμια στιγμή, αντίθετος όλο αυτό που είπα έχει μια έννοια, εμείς είμαστε υπεύθυνη για αυτήν την κατάσταση.
Το Κράτος δημιουργεί συνεχώς αλλα η Πολίτες (ένα ποσοστό) καταστρέφουν ασυνείδητα, δηλαδή τι να κάνει το κράτος?
και αν κάνει κάτι, πάνε να το κάψουνε με υπεράσπιση και του Λαζόπουλου (σε πολλές χώρες ακόμα μέσα θα ήτανε) !
Ο Λαός εκλεγει Κυβέρνηση !
Η Κυβέρνηση την έχει βαμμένη (ότι υπάρχει σαν λαός με αυτό πρέπει να δημιουργήσει)
Μην τρελαινόμαστε , την έχουμε βιάσει την δημοκρατία.
Αλλα τι να κάνουμε αυτή είμαστε, είτε την ονομάσουμε Κολομβία είτε Σκατ.. είτε όπως αναφέρει ένας σινφορουμιστις "του πouτ...ου" αυτή είναι η Ελλάδα, να καθόμαστε να κλαίμε όλη την Μέρα ?
όχι , η σοβαρή θα συνεχίσουν και θα παρουσιάζουν τα θετικά (και είναι παρα πολλά) με την ευχή να ενθουσιάσουν και τον απελπισμένο και τον ασυνείδητο και τον τεμπέλη

έχει μερικούς στο Forum κάθε δεύτερο τους post αναφέρει το ποσο σκατ.. είναι κάτι που κατασκευάστηκε
η ότι υπάρχουν ελλείμματα στην υποδομή

δεν το καταλαβαίνετε, 50 χρονια ρίχναμε όλο το χρήμα στον εξοπλισμό αλλιώς ο Ατίλλα θα μας είχε Γάμ....
τι πιστεύετε ότι η Κυβέρνησις μας είναι ανίκανες, αν είναι έτσι γιατί η Αμερικανοι δεν σβήσανε τις πυρκαγιές ποιο γρήγορα από εμάς (με χαμηλότερους ανέμους)

Ο Κάθε ένας που κάθεται και βρίζει ας μου δείξει τι έχει κάνει ο ίδιος του, τον δικαστή να πεζής είναι το ποιο εύκολο !!!!!!!!

Απολαύστε την Ελευθερια και μην την εκμεταλλεύεστε αχάριστα καταστρέφοντας και τα θετικά

Gerd Hoeller, ανταποκριτής ως 2003 για τις μεγαλύτερες εφημερίδες τις γερμανίας και για μερικά τηλεοπτικά κανάλια, αν δεν τον έχω γράψει 200 Γράμματα , εκείνος με είχε γράψει αλλου, έσκιζε την Ελλάδα όπου μπορούσε , μας ισοπέδωσαν με τους Ολυμπιακούς Άγονες που όπως ξέρετε ήτανε επιτυχία , παράξενο δεν είναι ?

Αλλα μην κατακρίνουμε με γκρίνια αυτά που δεν τα αξίζει η υποτίμηση
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Αλλα μην κατακρίνουμε με γκρίνια αυτά που δεν τα αξίζει η υποτίμηση



σωστόοςςς....αλλα η γκρινια εχει γινει συνδρομο πλεον και μοδα τον τελευταιο καιρο...

αν δεν γκρινιαζεις για ολα σε θεωρουν μουρλο!ενω απλα δεμ εισαι αρρωστα πεσιμιστης Cool

να ναι καλα και τα ΜΜΕ... Evil or Very Mad Cool
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Καλά το να ρίχνουμε ευθύνες στους εξοπλισμούς των τελευταίων 50 χρόνων για να μη μας κάνουν πόλεμο οι Τούρκοι είναι τουλάχιστον άτοπο.. Η Ελλάδα είχε χρήματα για να κάνει έργα/επενδύσεις/κοινωνική πολιτική από τα πακέτα στήριξης τόσων ετών τα οποία ή έχασε ή απορρόφησε πολύ μικρό μέρος τους.. Μη ρίχνουμε το φταίξιμο για την κατάντια μας σε άλλους χωρίς να κοιτάμε ότι είμαστε από τους πιο διεφθαρμένους λαούς με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή στον κόσμο. Τέλος νομίζω ότι πέρα από το να καθόμαστε και να απολαμβάνουμε την ελευθερία μας πρέπει να κοιτάξουμε και λίγο παραπέρα σαν λαός και να φροντίσουμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα που μας πάνε πίσω.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 11:21 am    Post subject: Reply with quote

Μια σημαντική εξέλιξη για το ασφαλιστικό καθώς απ ότι φαίνεται καταργείται ο νόμος Πετραλιά που προέβλεπε μείωση των συντάξεων και αύξηση των ορίων ηλικίας.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=69046&cid=6
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Oct 13, 2009 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Σήμερα είχα μια συζήτηση με φίλους για το κατά πόσο έπρεπε να επέμβει ο στρατός στα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη με σκοπό να τερματίσει τη χαοτική κατάσταση που επικρατούσε.. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι δουλειά του στρατού να αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεμβάσεις που έχουν να κάνουν με την κοινωνία γιατί δεν είναι εκπαιδευμένος για τέτοιου είδους αποστολές. Από την άλλη οι συνομιλητές μου υποστήριζαν ότι ο στρατός θα μπορούσε να δώσει λύση στην κατάσταση που επικρατούσε.. Είναι λίγο ετεροχρονισμένη η συζήτηση αλλά νομίζω δεν είναι κακό να βλέπουμε ξανά κάποια πράγματα μετά από καιρό όπου δεν υπάρχει τόση φόρτιση.. Ποια είναι η άποψη σας;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Oct 14, 2009 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο στρατός είναι για καταστάσεις πολύ πιο ακραίες από αυτές.

Ειδικά μέσα στις πόλεις τα αποτελέσματα της χρήσης του ίσως να ήταν καταστροφικά. Η μοναδική εξαίρεση θα ήταν αν μιλούσαμε για "αντάρτικο πόλεων από ομάδες" με χρήση κανονικού οπλισμού και όχι απλά βανδαλισμών.

Το λάθος ήταν ότι δεν υπήρχε πολιτική βούληση για να κάνει σκληρές επιχειρήσεις η αστυνομία με αποτέλεσμα να παραμένει θεατής. Αυτά είναι ανεπίτρεπτα πράγματα σε μία οποιαδήποτε δυτική δημοκρατία.
Από την άλλη δεν ξεχνώ καθόλου, τι σκέψεις φέρνει στο νου αρκετών ο συνδυασμός της συγκεκριμένης πολιτικής παράταξης και της σκληρής αστυνομικής καταστολής. Κότεψαν για αυτό ακριβώς το λόγο.

Το είπε και ο "ανανεωμένος" Λαζόπουλος... Ρε παιδιά λέει, αυτοί οι αστυνομικοί που δεν έμπαιναν στα εξάρχεια και στη "φωτιά" κατά τα Δεκεβριανά, οι ίδιοι δεν είναι που μπήκαν κατά χιλιάδες μέσα στο άβατο των Εξαρχείων και έκαναν επιχειρήσεις, ελέγχους και συλλήψεις ;

Επίσης επιβεβαιώνεται η παντοδυναμία των πανίσχυρων επικοινωνιακών μέσων.

Αυτή η κοινωνία εκπαιδεύτηκε να λειτουργεί με βάση το όμορφο σελοφάν και όχι με βάση το περιεχόμενο.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Wed Oct 14, 2009 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

Νομιζω οτι η υποθεση της επεμβασης του στρατου ειναι ιδεα "αφελης", ανθρωπων πιθανοτατα επηρεασμενων απο ακροδεξιες ρητορικες.Ο στρατος ειναι τελειως απροετοιμαστος να αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις εκτος ισως απο καποιες μοναδες στρατονομιας.Για να μην ασχοληθουμε με τα θεσμικα προβληματα που υπαρχουν...

Απο κει και περα νομιζω οτι η αδυναμια της Αστυνομιας να αντιμετωπισει τα πιο βιαια στοιχεια και το πλιατσικο οφειλονταν σε μεγαλο βαθμο στην παραλληλη παρουσια ειρηνικων συγκεντρωσεων σε πολλα διαφορετικα σημεια που οδηγουσαν σε πολυδιασπαση των δυναμεων που επρεπε να επιτηρουν/καταστειλουν.Γενικα πιστευω οτι υπηρξε αιφνιδιασμος και σε πολιτικο και σε επιχειρησιακο επιπεδο απο το μεγεθος και την εκταση των γεγονοτων.

Οσο για το "αβατο των Εξαρχειων" ,κατα τη γνωμη μου, προκειται για μια ακομα επικοινωνιακη μπαρουφα Πολυδωρα.Προφανως ειναι μια περιοχη με εντονα στοιχεια του αντιεξουσιαστικου χωρου,ειναι προβληματικη στην αστυνομευση κυριως λογω της παρουσιας στην περιμετρο της πολλων πανεπιστημιακων ιδρυματων και πιθανο ειναι να μη μπορει να "δρασει" με ευκολια και η Ασφαλεια αλλα αβατο δεν ειναι.Απλα,οπως και σε αλλα θεματα,τα τελευταια χρονια η τακτικη ηταν "που να μπλεκουμε τωρα"...
Εν κατακλειδι πιστευω οτι μια σωστα εκπαιδευμενη Αστυνομια που σεβεται τους κανονες της Δημοκρατιας (δεν ειναι τυχαιες οι αναφορες στη Χρυση Αυγη...) μπορει να αντιμετωπισει τα παντα.Ουτε Στρατα,ουτε υπερβολες...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next
Page 27 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr