stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Βιβλία - Περιοδικά
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 1:15 am    Post subject: Βιβλία - Περιοδικά Reply with quote

(αγαπητοί μοντεράτορες μη με βαράτε, εδώ έχουμε τοπικς για μουσικες, ταινιες, ανεκδοτα, παιχνίδια πισιών τα καημενα στα βιβλια σας μαραναν;;;;;;;;; )

Ανοιγω αυτο το τοπικ σχετικα με τα διαφορα βιβλια που κυκλοφορουν!

Εγω τωρα πριν απο κατι ωρες τελειωσα το Πρασινο Μιλι (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το εχω δει και σε ταινια!!!!!!)! Φοβερο βιβλιο, μονο χθες διαβασα 200+ σελιδες (δωδεκα παρα τεταρτο τελειωσα, και επρεπε να ετοιμαστω για την αλλαγη...)!!

Οποιος το εχει διαβασει και εχει δει την ταινια ας μου στειλει ενα πμ επειδη εχω μια σημαντικη απορια!


2ον, εχει διαβασει κανεις τον Κωδικα DaVinci; Περι τινος προκειται; Θελει να το διαβασει ενας φιλος μου και θελει πληροφοριες...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 1:48 am    Post subject: Reply with quote

Ax με αυτό το Κώδικα Ντα Βίτσι και τη τρελή μόνα,
Ο Χάρι Πότερ των μεγάλων που δυστιχος (κατα τη γνώμη) έχει την ίδια επιβραση στους μεγάλους με το Original Χαρι Πότερ στους μικρους.
Εγώ προτείνω στον φίλο σου το Illuminati πάλι του Ban Brown που διαβασα πριν το Dan Vinci και το αγόρασα πριν πολλη καιρό κατά τυχη Razz .
Έκανε μια απο τις συνηθησμένες βόλτες μου στου Ελευθερουδάκη και με εντυπωσιασε το εξωφυλλο (συγκεκριμένα το λάτρεψα) και ήταν ο λόγος που αγόρασα το βιβλίο .
Πρωταγωνιστης και στα δυο βιβλία είναι ένας ιστορικός (Λανγκτον) που μπλεκεται σε περιπετειες με πολλη δράση/αγωνία/μυστηριο και μυστικιστικές αντιχριστιανικές (εντελός ή εν μερη) αποκρυφες οργανώσεις του μεσαίωνα.

Στο πρώτο (Illuminati) έχουμε δράση στο cern και στο Βατικανό/Ρώμη
Στο δευτερο (Dan Vinci) έχουμε δράση στο Παρίσι και στο Λονδίνο.

Πιο συγκεκριμένα το Dan Vinci έχει ανατρεπτικές αποψεις για τη θρησκεια που αμα τις δεκτεις (και δεν τις απορειψεις) θα αλλάξει εντελως η πίστη σου.
Δεν θέλω να σου πω πολλα για να μην χαλάσει η αγωνία αλλα το κύριο θέμα είναι το ''Ιερο θυλικό'' και το ''Αγιο δισκοπότηρο''.
Φυσικα ο τίτλος του βιβλίο οφείλεται στις πολλές αναφορες στο έργο του Van Vinci και τις σκέσεις με το κύριο θέμα όπως και μέρος τις δράσης γίνεται στο Λουβρο και στην αίθουσα που βρήσκεται η Μόνα Λίζα .

Η κριτική μου για το βιβλίο είναι οτι είναι ενα καταπληκτικο βιβλίο που συνδιαζει άψογα τη ψυχαγωγία(αγωνία , δράση , πλάκα , σκέψη) με ιστορικα στοιχεια (έργα τέχνης , ιστορία της θρησκειας , έργα του καθολικισμου κτλ) και τέλος με ενδιαφερουσες τουστικές πληροφορίες (σχεδόν μαθαίνεις το Παρίσι απεξω και μαθαίνες και την ιστορία συμαντικών μνημειων του Παρισιου και του Λονδίνου κτλ) , το προτεινω απεπυφυλακτα .

Μια ενδιαφέρων εμπορική πληροφορια για το βιβλίο είναι ότι είναι το πρωτο βιβλίο που έκανε τεράστεια επιτυχια και στην Αμερική και στην Ευρωπη που οπως ξέρουμε δεν είναι και εύκολο λογω της διαφορετικής κουλτούρας.

Του φίλου σου άμα του αρέσουν έργα σαν το Indiana Jones τότε θα το λατρεψει (ενοείται ότι είναι ανωτερω το Dan Vinci αλλα απο την άποψη της συνεχεις δράσης και τη συμετοχή πάντα μια γυναικας μαζι με το πρωταγωνιστη Wink )

Edit από Y. συνεχόμενα posts

Και εγώ Stavrouli βιβλίοφάγος είμαι και έχω ρουφηξει και 100-150 σελίδες σε μια ημέρα αλλα έχω και το ελλατωμα οτί μπορω να διαβάσω βιβλία μόνο με πολλη δράση και συνηθησα να διαβάζω βιβλία απο τα επιστ. φαντασίας που λατρεύω
Αγόρασα πριν κανα μηνα το βιβλίο του Τζεφρυ Ευγενιδη Middlesex (Μυθιστορημα με βραδείο Pulitzer) και δεν με έχει πίασει οπώς άλλες φορές μανία να το τελειώσω όπως άλλα βιβλία (μου αρέσει να διαβάζω μεγαλα βιβλια και αυτο έχει σχεδόν 800σελιδες).Είναι μια ωραία ιστορια με ιστορικα στοιχεια (μικρασιατικός πόλεμος) αλλά δεν έχει δράση αλλα τη περίεργει σχέση ενος παιδιου με την αδελφη του και την επίδραση που είχε αυτο στο εγγονη τους.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 2:03 am    Post subject: Reply with quote

Σταυρουλη;;;;;;;;;; Shocked Shocked Shocked Shocked Confused Confused Confused Confused


Καλα κι εγω δεν ειμαι βιβλιοφαγος, απλα ετυχε να εχω δει την ταινια Το Πρασινο Μιλι και να μαθω οτι ηταν βιβλιο! Ετρεξα αμεσως να το παρω!

Και φυσικα τα καλυτερα βιβλια ηταν η τριλογια του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 2:33 am    Post subject: Reply with quote

aristidis wrote:

Και φυσικα τα καλυτερα βιβλια ηταν η τριλογια του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων!


Τι μου θύμησες τωρα .Ειδικά το τελευταίο τη αγωνία Very Happy
Και τα τρία τα διάβασα στην άγγλικη έκδοση για να εξασκήσω τα Αγγλικά μου (αν και καταλάβαινα λίγα λόγω ,πολλη πολύπλοκων αγγλικων Embarassed )

Πάντως έγω είχα φάει παλιότερα ένα κόλλυμα με τη σειρα Dune βιβλίων (του πατέρα το original και του γιου τα καινούργια) και τα διάβασα όλα ατελειωτα συνολικά όλα μαζί άνω των 2500σελιδων Shocked .
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 6:49 am    Post subject: Reply with quote

h alhtheia einai pws exw kairo na anoixw vivlio ektos apo auta tou panepisthmiou Embarassed Confused ta teleutaia pantws pou diavasa kai ta euxarisththika htan 'H Lista tou Schindler','H Istoria ths Ellhnikhs Antistashs 41-45'(an kai merika pragmata(politikwn skopimothtwn,px pws an den yphrxe kke twra tha hmaste oloi psiloi xanthoi galanomathdes) me psiloxalasan,ta ntokoumenta kai oi plhrofories einai kataplhktika!) kai mia viografia tou Iwn Dragoumh ta opoia kai proteinw anepifylakta stous latreis ths istorias. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

paidia mporeite na mou proteinete ena TOP biblio sxetika me thn sugxronh ellhnikh istoria ?
(estw kai an milame gia oxi mono 1 biblio ,alla tomous)
(fusika na diabazetai...)
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

εχει κανεις να μου προτεινει βιβλια στατιστικου περιεχομενου για το Ελληνικο ποδοσφαιρο που κυκλοφορουν?εκτος απο τα γνωστα και καλα του Τσακιρη.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

projected wrote:
paidia mporeite na mou proteinete ena TOP biblio sxetika me thn sugxronh ellhnikh istoria ?
(estw kai an milame gia oxi mono 1 biblio ,alla tomous)
(fusika na diabazetai...)


Νομίζω το βιβλίο που ψάχνεις είναι (νομίζω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το περιεχόμενο που ψάχνεις)
Μια σταγόνα ιστορία
Παπουτσόπουλου ή κάπως έτσι (είναι τα βιβλία αυτού του εκνευριστικού χοντρού που είναι συνεργάτης της Στάη στο ΑΝΤΕΝΝΑ)
Δέν έχω σκοπό να το πάρω γιατί αντιπάθω αυτόν το δημοσιογράφο αλλά και να διαβάζω ιστορία πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι έχει κάνει τρέλες πωλήσεις και πολλές εκδόσεις Wink

Edit από Y. Συνεχόμενα posts.

petalo wrote:
εχει κανεις να μου προτεινει βιβλια στατιστικου περιεχομενου για το Ελληνικο ποδοσφαιρο που κυκλοφορουν?εκτος απο τα γνωστα και καλα του Τσακιρη.


Φίλε Πέταλο,
Στήλε κανένα μήνημα σε κάποιο αθλητικό ραδιοφωνο (έχουν μια απλή χρέωση κινητού)
π.χ. στους Αντώνηδες 12-2 στο supersport fm
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Παραθέτω εδώ μια περίληψη του Κώδικα Da Vinci που βρήκα από το greekbooks.gr

greekbooks.gr wrote:


Στη διάρκεια ενός επαγγελματικού ταξιδιού του στο Παρίσι, ο καθηγητής του Χάρβαρντ Ρόμπερτ Λάνγκντον δέχεται ένα επείγον τηλεφώνημα: ο έφορος του Μουσείου του Λούβρου βρίσκεται δολοφονημένος μέσα στο μουσείο. Δίπλα στο πτώμα υπάρχει ένα μήνυμα. Όταν ο Λάνγκντον και η χαρισματική Σοφί Νεβό, κρυπτογράφος και εγγονή του δολοφονημένου εφόρου, φτάνουν στον τόπο του εγκλήματος ανακαλύπτουν μια σειρά στοιχείων που τους οδηγούν στα έργα του Λεονάρντο ντα Βίντσι.
Ο καθηγητής έρχεται αντιμέτωπος με την υποψία ότι βρίσκεται μπροστά στην αποκάλυψη ενός ιστορικού μυστικού που κόβει την ανάσα - το μυστικό αυτών των λαμπρών πνευμάτων που στο πέρασμα των αιώνων έγινε ένας θανάσιμος κίνδυνος για όλη την υφήλιο.
Σε μια φρενήρη καταδίωξη, ο Λάνγκντον και η Νεβό πρέπει να αντιμετωπίσουν αόρατες δυνάμεις που προλαβαίνουν κάθε τους κίνηση. Αν δεν καταφέρουν να αποκρυπτογραφήσουν το λαβυρινθώδες παζλ, το μυστικό της οργάνωσης -μια συνταρακτική παγκόσμια αλήθεια- θα χαθεί για πάντα...


Aπότι βλέπω έχει πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή! Σε συνδυασμό και με αυτά που είπε ο ΟΜΦ φαίνεται πολύ καλό βιβλίο! Μάλλον θα το αγοράσω και εγώ!!!! Αντε καλή μου ανάγνωση...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Καλή ανάγνωση και ξέρεις όταν ξεκινάς αυτο το βιβλίο σταματάς μόνο αμα το τελειώσεις.
Η πλοκή είναι απιστευτη και παρολο που σου είπα δυο λέξεις κλειδια που μάλλον δεν έπρεπε δεν είναι ούτε το 1/100 απο αυτο που πραγματικά είναι.
Wink
Υπάρχει και κηνιγητο απιστευτο και ανατροπή της ανατροπής .
Αξίζει το βιβλίο Cool
Μια μικρή σημείωση που δεν γράφει ο καθηγητής Λανγκτον είναι ειδικός στις μυστικιστικές οργανώσεις και στην εξηγηση των συμβόλων τους.
Άντε και περιμένω σε 20ημέρες το πολλή τα σχολια σου Laughing Laughing

Πάντως μετα απο τη συζήτηση μου κάνουμε εδώ και επειδη δέν είχα ανοίξει το τελευταιο βιβλίο που έχω πάρει για περίπου 12μέρες Confused αποφάσισει να το τελειώσω (ξαναρχισα απο εκεί που έμεινα το middlesex) ακομα και αν χρειαστεί να κρατάω ανοικτά τα μάτια μου με βελόνες λογω πολλή αργήςςςςςςςςς ε ξ έ λ ι ξ ε ι ς . Cool
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 1:26 am    Post subject: Reply with quote

Καταπληκτικό θέμα Very Happy ! Καιρός ήταν να ανοίξει ένα θέμα για το βιβλίο και απορώ πώς δεν το άνοιξα ο ίδιος τόσο καιρό Confused

Λοιπόν, να δώσω κι εγώ τα δύο cents μου:

Κώδικας Ντα Βίντσι: Το διάβασα αλλά... δεν! Δεν μπόρεσα να ταυτιστώ με τους "πετυχημένους", clean-cut, χολιγουντιανούς ήρωές του. Δεν κατάφερα να βρω τι το εξαιρετικά συγκλονιστικό είχε ώστε να αποτελέσει παγκόσμια μανία, ενώ υπάρχουν ενδελεχέστερες (και εντυπωσιακότερες) μελέτες για το συγκεκριμένο ζήτημα εδώ και δεκαετίες. Δεν κατάφερα να βγάλω από το μυαλό μου ότι ο Μπράουν είχε στο μυαλό του ότι έγραφε σενάριο αντί για βιβλίο. Δεν αντέχω τα βιβλία που έχουν 3425763 σελίδες ενώ θα μπορούσαν να έχουν 200. Δεν μπορώ να εκτιμήσω ένα βιβλίο που με εκνευρίζει όταν το διαβάζω. Γενικώς... δεν!

Πριν λίγο καιρό, και αφού είχα διαβάσει τον "Κώδικα", αγόρασα ένα ακόμα βιβλίο του που δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, μήπως και αλλάξω γνώμη. Λέγεται "Digital Fortress" (Ψηφιακό Φρούριο) και έχει σχέση με αλγόριθμους κρυπτογράφησης που δεν είναι δυνατόν να σπάσουν. Αν και το θέμα είναι αρκετά απαιτητικό και δύσκολο να παρουσιαστεί σε μη γνωρίζοντες, η προσέγγιση ήταν αρκετά καλή, αλλά τα αρνητικά στοιχεία που ανέφερα πιο πάνω ήταν και πάλι εμφανή (ίσως όχι στο ίδιο βαθμό με τον "Κώδικα") και η δομή ήταν ίδια και απαράλλαχτη με αυτή του "Κώδικα". Αποκορύφωμα, ένα επιεικώς γελοίο τέλος, κατευθείαν βγαλμένο από τη χειρότερη χολιγουντιανή υπερπαραγωγή.

Εν γένει, ο τύπος βρίσκει ενδιαφέρουσες ιδέες (που τις έχουν γεννήσει άλλοι), αλλά έχει διάφορες εμμονές σχετικά με τον τρόπο γραφής του, που του στοιχίζουν.

Όσον αφορά τις δικές μου προτάσεις για τώρα, είναι οι εξής δύο:
1. "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ": Μεγαλειώδες και συγκινητικό κόμικ (ή μάλλον συλλογή από 12 ιστορίες που είχαν δημοσιευτεί στο περιοδικό Κόμιξ), που αποτελεί την απόλυτη βιογραφία του Θείου Σκρουτζ. Σχεδιασμένο από τον Ντον Ρόσσα, τον δεύτερο μεγαλύτερο σχεδιαστή της οικογένειας των παπιών (μετά τον τρισμέγιστο Καρλ Μπαρκς).
2. "The Way To Paradise", Μάριο Βάργκας Γιόσα (μόνο στα αγγλικά): Οι παράλληλες εξιστορήσεις (ποτισμένες με φανταστικά στοιχεία) της ζωής του Πολ Γκογκέν και της γιαγιάς του, Φλόρας Τριστάν. Ο Βάργκας Γιόσα είναι κατά κοινή ομολογία από τους σημαντικότερους Λατινοαμερικανούς συγγραφείς (κατά τη δική μου γνώμη ο σημαντικότερος), αν και όχι τόσο γνωστός στο ελληνικό κοινό όσο π.χ. ο Μάρκες και η Αλιέντε.


Last edited by exitmusician on Tue Jan 04, 2005 9:43 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 2:35 am    Post subject: Reply with quote

Παρακατω ειναι το site του συγγραφεα Νικου Δημου , που ειναι απο τους αγαπημενους μου..
Εχει και αποσπασματα απο βιβλια του...
Αξιζουν το ειρωνικο λεξικο , καποιες συνεντευξεις του κλπ...

http://www.ndimou.gr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 3:04 am    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:

1. "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ": Μεγαλειώδες και συγκινητικό κόμικ (ή μάλλον συλλογή από 12 ιστορίες που είχαν δημοσιευτεί στο περιοδικό Κόμιξ), που αποτελεί την απόλυτη βιογραφία του Θείου Σκρουτζ. Σχεδιασμένο από τον Ντον Ρόσσα, τον δεύτερο μεγαλύτερο σχεδιαστή της οικογένειας των παπιών (μετά τον τρισμέγιστο Καρλ Μπαρκς).


pragmati kataplhktiko!

kai mias kai afypnhsthka logw topic,xekinhsa ena wraio vivliaraki,to Complete Tales and Poems of Edgar Allan Poe.systhnetai anepifylakta gia tous latreis tou eidous! Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Asimov
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 128
Location: Κάπου ανάμεσα...

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 9:37 am    Post subject: Reply with quote

Οσον αφορα τον Κωδικα Da Vinci θα συμφωνησω με τον exitmusician. Ιδανικο για τις παραλιες το καλοκαιρι (τετοια εποχη ουτε γι' αστειο!). Το τελος ειναι απαραδεκτο σε καθε περιπτωση και το... σεναριο (ειπαμε, αν κανεις το λαθος και δεν το διαβασεις σε παραλια!) χανει απο παντου. Απλα ξεχνιεσαι (ειναι παντως fun-to-read).
Το καλυτερο βιβλιο που διαβασα φετος: "Αυτοκρατορια" των Χαρντ και Νεγκρι (ναι, ναι ο φυλακισμενος Ιταλος διανοητης). Συγκλονιστικη μελετη του επερχομενου θανατου του παγκοσμιου κοινωνικου status και πρελουδιο της νεας εποχης. Οτι και να πω ειναι λιγο. Δυσκολο βιβλιο για ενα δυσκολο θεμα που παντως διαβαστηκε πολυ τον τελευταιο καιρο worldwide. Το βρηκα (μου το προτειναν) ψαχνοντας βιβλιογραφια για ενα project στην προηγουμενη δουλεια μου και... κολλησα!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ιστορικό πλαίσιο στον Κώδικα Ντα Βίντσι είναι απολύτως επαρκές, τηρουμένων των αναλογιών, ασχέτως αν θα περίμενε κάποιος απαιτητικός αναγνώστης να αποδοθεί με διαφορετικό τρόπο. Κι αυτό είναι κάτι που το αναγνώρισαν ακόμα και οι δριμύτεροι πολέμιοι του βιβλίου.
Κοινώς, ο Νταν Μπράουν δεν αερολογεί, και κατ’ αυτήν την έννοια δεν σε κοροϊδεύει εισάγοντάς σε σε έναν παρανοϊκό κόσμο φαντασμάτων όπου τα πάντα είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν την πλοκή.

Προσωπικά το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα το βιβλίο, αφού από το πρώτο κεφάλαιο παραδέχτηκα πως δεν πρόκειται για λογοτεχνία ή ιστορικό δοκίμιο, οπότε και δεν είχα λόγους να το κρίνω ως κάτι από τα παραπάνω. Και μόνο η εισαγωγή στον κόσμο και τα μυστικά της κρυπτογράφησης στον οποίο σε βάζει, υπήρξε κέρδος για μένα. Με 20 ευρώ πέρασα 5 μέρες χωρίς να αισθάνομαι ότι χασομεράω, έμαθα πέντε πράγματα έστω και από την (λογοτεχνικά ανεπαρκή) οπτική γωνία του συγγραφέα, και διάβασα και μια ωραία ιστοριούλα. Μια χαρά δηλαδή! Very Happy Έχω διαβάσει και χειρότερες Αμερικανιές. Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

Η "αυστηρότητα" του ιστορικού πλαισίου στον Κώδικα Ντα Βίντσι δεσμεύει τον Μπράουν ακόμη περισσότερο, σε συνδυασμό με τις περιορισμένες συγγραφικές ικανότητές του, με αποτέλεσμα το όλο πόνημα να γίνεται κουραστικό. Αντίθετα, στο Digital Fortress, όπου το πλαίσιο είναι λιγότερο "αυστηρό", ίσως και ανύπαρκτο σε ό,τι αφορά την ιστορική του υπόσταση, η δράση είναι πιο ελεύθερη, πιο αβίαστη. Αυτό βέβαια δεν καλύπτει τις εξόφθαλμες υπερβολές, με αποκορύφωμα τις απαράδεκτα "αμερικάνικες" σκηνές του τέλους, καθώς και το ότι και στα δύο βιβλία στο τέλος ο τύπος την παίρνει την γκόμενα Laughing

Πάντως στριφογυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα ότι η έκδοση και η τεράστια επιτυχία του Κώδικα Ντα Βίντσι δεν είναι τυχαία. Πιστεύω ότι διάφοροι "κύκλοι" θεώρησαν ότι είναι πλέον ο κατάλληλος χρόνος να γίνουν γνωστά κάποια απειροελάχιστα στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα, εν είδει προετοιμασίας για μελλοντικές αποκαλύψεις ή και προσπάθεια χειραγώγησης της σκέψης προς τις συγκεριμένες "κατευθύνσεις" που το βιβλίο πραγματεύεται. Κάτι αντίστοιχο, δηλ. με τα Big Brother κλπ. που λειτούργησαν ως προπομπός για την αποδοχή (από τον κόσμο) της καταπάτησης των ατομικών ελευθεριών.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφώνω απόλυτα με το exit αλλωστε γι'αυτο έγραψα στο πρώτο μήνημα μου ότι έχει την ίδια επίδραση με το Χάρι Πότερ στους Μεγάλους ομως (τους επειρεάζει κτλ).
Ενιωθα συνέχεια λές και ήθελα με το ζόρι να που περάσει κάποια πράγματα και καταλήγω και σε αυτο το συμπέρασμα γιατι σε αντίστοιχες συζητήσεις που έχω κάνει έχω δεί πως αλλάζει αντιλήψεις αυτό το βιβλίο .
Μήπως είναι τυχαίο ότι και στο πρώτο βιβλίο του (Illuminati) πραγματεύεται τη τυφλή πίστη στη Ρωμαιοκαθολική εκκλησια Embarassed .
Πάντως αμα θέλεται να δείται τραδειγμένη απο τα μαλλια Hollywood σκηνή διαβάστε το πρώτο του βιβλίο όπου ένας παπάς πέφτει απο ελικόπτερο και ένας άνθρωπος χωρίς και ζουν και οι δύο Shocked Laughing
Συμφωνώ και με το Ypsilon στο κομμάτι που λέει ότι αμα το διαβάσεις σαν μια ωραία ευχαριστή ιστοριούλα χωρίς να δείνεις βάση σε αυτά που γράφεις είναι μια χαρά. Razz
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ αυτό το καιρό "ρουφάω" Twisted Evil Laughing την ιστορία με το κουτάλι από μία από τις μεγαλύτερες πηγές της, τον Στράβων(Έχω αγοράσει 5 βιβλία του, από το έργο ζωής του "Τα γεωγραφικά") !!

Θα μου πάρει μήνες να τελειώσω αλλά που θα πάει θα το καταφέρω ...


Συγχαρητήρια για το άνοιγμα του τόπικ
Cool
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Thu Jan 06, 2005 1:31 am    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:

1. "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ": Μεγαλειώδες και συγκινητικό κόμικ (ή μάλλον συλλογή από 12 ιστορίες που είχαν δημοσιευτεί στο περιοδικό Κόμιξ), που αποτελεί την απόλυτη βιογραφία του Θείου Σκρουτζ. Σχεδιασμένο από τον Ντον Ρόσσα, τον δεύτερο μεγαλύτερο σχεδιαστή της οικογένειας των παπιών (μετά τον τρισμέγιστο Καρλ Μπαρκς).
2


Oντως!!!!!!!! Και μαλιστα εγω ειχα την τιμη να το διαβασω οταν πρωτοδημοσιευτηκε στο περιοδικο ΚΟΜΙΞ (του οποιου απο το 1997 ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ θαυμαστης και μου λειπουν μονο καμια 30αρια απο τα 200 τευχη του!!!!!!!!!!) Χαιρομαι παρα πολυ οταν βλεπω "μεγαλοι" ανθρωποι να διαβαζουν και να ασχολουνται με τα "σοβαρα" κομιξ του Ντισνευ!!!!!!


exitmusician wrote:

Καταπληκτικό θέμα Very Happy ! Καιρός ήταν να ανοίξει ένα θέμα για το βιβλίο και απορώ πώς δεν το άνοιξα ο ίδιος τόσο καιρό Confused


losada7 wrote:
Συγχαρητήρια για το άνοιγμα του τόπικ
Cool



Eυχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Jan 07, 2005 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Διάβασα ταν κώδικα αμέσως μόλις κυκλοφόρησε (όταν ήταν ακόμη στα πίσω ράφια της "Πρωτοπορίας") λόγω κυρίως ενδιαφέροντος για το θέμα. Θα συμφωνήσω 100% με το πρώτο post του Exit. Ο Brown το παρακάνει στην πλοκή και στο τ'ελος δεν αποφεύγει το τυπικό φινάλε. Ακόμη,παραβιάζει το "πλαίσιο" του για να εξυπηρετήσει την πλοκή. Έχω βαρεθεί να λέω οτι η "παναγία των βράχων" δεν είναι ζωγραφισμένη σε καμβά αλλά σε ξύλο, μόνο και μόνο για να παίρνω την απάντηση "μα ο Dan Brown λέει ότι...." Και αντί να προσπαθεί να μυρηκάσει το στυλ του Εκο στο "όνομα του Ρόδου", θα μπορούσε να κάτσει να διαβάσει λιγάκι πριν αρχίσει να γράφει. Δεν βλάπτει ακόμη να θυμόμαστε οτι οι θεωρίες που προτείνει (ειδικά για τις αναγνώσεις των έργων του DaVinci) είναι αναπόδεικτες και λίγο-πολύ αβάσιμες (η "προσκύνηση των μάγων" είναι αυθεντική αλλά με ύστερες επιζωγραφίσεις). Είναι φυσικά ένα καλό βιβλίο για να περάσεις την ώρα σου, αλλά μην τρελαθούμε κιολας! Δεν πρόκειται για βιβλίο που να δικαιολογεί την μανία που προκλήθηκε.

Αντίθετα, ο "Κανόνας των Τεσσάρων" (από Ian Caldwell & Dustin Thomason) μια αρκετά πιο ειλικρινής προσέγγιση του ιστορικού μυθιστορήματος, αν και το "πλαίσιο" αυτή τη φορά είναι κυρίως φανταστικό (οι πυρές του savonarola στην Φλωρεντία φυσικά πράγματι υπήρξαν) με θέμα την προσπάθεια αποκρυπτογράφησης ενος μυστηριώδους βιβλίου της Αναγέννησης της "Hypnerotomachia Poliphili"...

Καλή ανάγνωση...
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Jan 07, 2005 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Επίσης εξαιρετική προσέγγιση για ιστορικό μυθιστόρημα, με 10ετή έρευνα πριν τη συγγραφή του, είναι το "Τυπωθήτω" (Imprimatur) των Ρίτα Μονάλντι και Φραντσέσκο Σόρτι. Παρότι έχει έκταση 665 σελίδων, αποτελεί το πρώτο (και μοναδικό μέχρι στιγμής) μέρος μίας τετραλογίας που αφορά την διερεύνηση και επαναπροσέγγιση πολιτικών και θρησκευτικών γεγονότων στη Δυτική Ευρώπη του 16ου-17ου αιώνα, μέσα από πραγματικά στοιχεία που ανακαλύφτηκαν στα αρχεία του Βατικανού. Εξάλλου, η Μονάλντι είναι πτυχιούχος Κλασικής Φιλολογίας με ειδίκευση στην Ιστορία των Θρησκειών και ο Σόρτι είναι μουσικολόγος με ειδίκευση στη μουσική του 18ου αιώνα. Μόλις χτες ξεκίνησα να το διαβάζω και έχω μείνει κατάπληκτος!

Και κάτι ενδιαφέρον: τα μέρη της τετραλογίας έχουν τους τίτλους Imprimatur, Secretum, Veritas, Mysterium. Αν οι 4 αυτές λέξεις διαβαστούν στη σειρά σημαίνουν "όσα μυστικά κι αν αποκαλυφθούν, η αλήθεια θα παραμείνει μυστήριο"!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Jan 07, 2005 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ενδιαφέρον ακούγεται! θα το χτυπήσω... μετά την εξεταστική Sad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Fri Jan 07, 2005 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

tha 'piastw' apo to sxolio tou Lucretius gia ton Savonarola kai tha sas proteinw mia seira vivliwn me titlo 'Oi Megaloi Amfisvities'.8 tomoi,an thymamai kala,kathe tomos anaferetai kai se diaforetikh proswpikothta.apo ton Swkrath kai tous Grakxous mexri ton Savonarola,ton Galilaio kai ton Louthiro.poly kalogrammena vivlia kai akrws endiaferonta.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Jan 17, 2005 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Ena arthtro apo ta NEA to opoio fernei sto proskinio to biblio tou Michel Houellebecq Platform. To proteinw se opoion den to exei diabasei opws episis kai to prwto tou to Atomised (Agglisti) i Les particules Elementaires (Gallisti).

Kai ta dyo poly exypna biblia alla prosoxi opoios exei eusthisies sxetika me to pws perigrafetai i gennetisia praxi se ena biblio i sxetika me tin paidiki porneia kai ton "sexotourismo" kalytera na min ta diabasei.

Έγκλημα και τιμωρία

ΡΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς Πουκέτ; Ο εξωτισμός ήταν μία κάποια λύσις για τα αδιέξοδα του ευρωπαϊκού πολιτισμού. Ανάμεσα στον ευφορικό ζωγράφο Γκογκέν και τον καταθλιπτικό συγγραφέα Ουελμπέκ, μέχρι πρότινος, προτιμούσα τον κολορίστα της Ταϊτής. Δυστυχώς η επικαιρότητα με υποχρεώνει να δώσω βάση στις προφητείες του πεσιμιστή συγγραφέα της «Πλατφόρμας», ο οποίος προ ετών κατηγορήθηκε ως απολογητής του σεξοτουρισμού στα νησιά της Νοτιοανατολικής Ασίας. Κακώς, κατά τη γνώμη μου, αφού στο φινάλε του βιβλίου ο Ουελμπέκ «τιμωρεί» τους Δυτικούς καλοπληρωτές των εξωτικών πορνείων με μια άνευ προηγουμένου τρομοκρατική ενέργεια. Όπου ο μπρούτος μουσουλμάνος και ο νευρωτικός Ευρωπαίος αναλαμβάνουν εξ αδιαιρέτου την ευθύνη για τα χάλια του σύγχρονου κόσμου.

Το συμπέρασμα είναι άκρως πολιτικό και ουδεμία σχέση έχει με τη μεταφυσική παλινδρόμηση που προξένησε η πρόσφατη φυσική καταστροφή στον Ινδικό.

Μπανάλ ή όχι, το παραμύθι ότι η φύση (ή ο Θεός) τιμωρεί όταν ο άνθρωπος χάνει το μέτρο, βγήκε πάλι στην επιφάνεια ενώ παλιές - παμπάλαιες φοβίες άρχισαν κιόλας να υποτροπιάζουν, ενοχοποιώντας συλλήβδην κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα.

Δεν χρειαζόμουν το τσουνάμι για να καταλάβω ότι η απόλυτη, η γενικευμένη ακινησία κοντεύει να γίνει η πιο δημοφιλής ηθική αξία του ανατέλλοντος αιώνος. Το βλέπω, το αισθάνομαι, σχεδόν το υφίσταμαι στη μικροκλίμακα που μου αναλογεί. Όποιος κάθεται στ' αυγά του περνάει καλά και οι άλλοι σαφώς καλύτερα.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Thu Jan 27, 2005 5:02 pm    Post subject: Reply with quote

Mias kai einai simera i imera tou Auswitz na proteinw se opoion tha ithele na mathei perissotera to biblio tou Primo Levi Surviving Auswitz (sta agglika, alla eimai sigouri oti yparxei metafrasi kai sta Ellinika).

Megalos syggrafeas tou 20ou aiwna kai axizei para poly na diabasete kai auto alla kai to "periodikos pinakas" (den exei sxesi me ximeia) to opoio den exei amesi sxesi me to olokautoma alla theoreitai to kalytero tou biblio.

To 1987 o Primo Levi brethike nekros sto spiti tou fainomenika exontas autoktonisei. 40 xronia meta tis empeiries tou sta stratopeda sygkentrosis den katafere na nikisei tin apaisiodoxia kai tin katathlipsi kai efyge pisteuontas oti to anthropino genos odeuei pros tin katastrofi.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr