stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Βιβλία - Περιοδικά
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Apr 28, 2005 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Χθες μου ήρθε το τεύχος Μαίου-Ιουνίου του Γαιοράματος! Εχει αφιέρωμα στους λόφους της Αθήνας ( την ιστορία τους ανά τους αιώνες, την ¨κακοποίησή¨ τους κλπ), καθώς και στα ελάχιστα εναπομείναντα αγριοκάτσικα της Ελλάδας, με πανέμορφες φωτογραφίες τραβηγμένες στα επίσης πανέμορφα, μοναδικά ελληνικά βουνά!


Μην το χάσετε!! (Σκάστα Κυριακόπουλε τώρα.... Twisted Evil )
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue May 24, 2005 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

O Harry Potter (adimosieutos akoma) sta arxaia ellinika!

Shocked Laughing http://www.users.globalnet.co.uk/~loxias/harry_potter.htm


Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Thu Jun 23, 2005 11:48 am    Post subject: Reply with quote

Σε συμφωνία με το αντι-κοελικό κλίμα που χαρακτηρίζει τούτο το φόρουμ, σας δίνω το ρεπορτάζ της Ελευθεροτυπίας σχετικά με την κριτική του "Observer" στο τελευταίο "πόνημα" του Κοέλιο:

http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=50139672

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

edit: Σε συνέχεια της αναζήτησής μου για βιβλιοπωλεία με σημαντική συλλογή ξενόγλωσσων βιβλίων ανακάλυψα (αν και φαντάζομαι ότι στους διαμένοντες στα βόρεια προάστια θα είναι αρκετά γνωστό) το βιβλιοπωλείο "Ευριπίδης" στο Χαλάνδρι. Εκτενέστατη συλλογή με τελευταίες κυκλοφορίες αλλά και παλαιότερα classics.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Avon
Full Member
Full Member


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 210

PostPosted: Wed Jul 13, 2005 8:04 am    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Απο χθές ξεκίνησε και το τελευταίο βιβλίο του Πρεσσφιλντ που είναι ένας αγαπημένος μου συγραφέας σαν <<εθνικιστής>> και <<ελληναράς>> (αν και ο ίδιος είναι αμερικάνος) και έχει τίτλο <<Οι αρετές του πολέμου>> .


Συγγνωμη που το ανεβαζω μετα απο κατι χρονια αλλα τωρα το διαβασα...

Αν το βιβλιο ειναι οπως το Οι Πυλες της Φωτιας (το οποιο ειναι απο τα λιγα βιβλια που τελειωσα σε 1-2 εβδομαδες) δεν υπαρχει θεμα, ειναι δικο μου απο τωρα! Very Happy

Αληθεια θα γινει τελικα ταινια το "Οι Πυλες της Φωτιας"? Γιατι πραγματικα αξιζει...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Wed Jul 13, 2005 9:32 am    Post subject: Reply with quote

Στο thread σχετικό με τις ταινίες έχω γράψει τα νεώτερα νέα σχετικά με το θέμα... Θα γυριστεί ταινία το "300" του Frank miller και όχι το "Πύλες της φωτίας" τελικά ( κατα πάσα πιθανότητα δηλαδή )
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Jul 23, 2005 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν πρίν λίγες μέρες τελειώσα το ''ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ'' του ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ που μου φάνηκε βαρετό στην αρχή αφού καταπιανόταν με ατελειώτες θεολογικές συζητήσεις ή οποίες είχαν σκοπό ,όπως φάνηκε αργότερα, να μπούμε στο νόημα.
Ιστορία σχετικά με κάποιους φόνους που γινόντουσαν σε ένα μοναστίρι πρίν , κατά και μετά απο μια συμαντική διάσκεψη μεταξύ των πολέμιων και και των φίλων της θεωρίας της πενίας του χριστού .
Θα το πρότεινα σε αυτούς που έχουν εξυκιωθεί με ανάγνωση βιβλίων γιατί οι υπόλοιποι θα το παρατήσουν σύντομα.
Πόλη ωραίο τέλος αν και αντρέπτικο και στενάχωρω λίγο.

Τώρα απο την τετάρτη έχω ξεκινήσει με πολλή μεγάλο ενδιαφέρων το βιβλίο ΘΕΟΔΩΡΑ η αυτοκράτειρα της ανατολής του ΓΚΙ ΡΑΣΕ που αν και ο χρόνος για ανάγνωση είναι λίγος ήδη έχω προχωρήσει αρκετά και υπολογίζω σύντομα (μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες) θα το τελειώσων.
Επέλεξα το βιβλίο γιατί ενώ έχω διαβάσει πολλά για αρχαία Ελλάδα (ιστορικά μυθιστορήματα ) , για μεσαίωνα και τις ιστοριούλες του ντάν μπράουν ακόμα δεν είχαν διαβάσει (αν και δεν είναι πολλά) ένα βιβλίο που να έχει Βυζαντινό background και μου ήρθε τώρα η επιθυμία (ίσως λόγω έλειψης αγώνων της Α.Ε.Κωνσταντινούπολης Laughing Laughing ).

Ιστορικό μυθιστόρημα και αυτό που με κεντρίζει το ενδιαφέρων γιατί μαθαίνει πολλά για την οικονομικοπολιτική κατάσταση της εποχής και το Multi-national του Βυζαντίου και ειδικά για τις θεολογικές κόντρες τις προιουστινιανού εποχής (αυτοκράτορας αναστάσιος) με τους μονοφυσίτες (άλλωστε ήταν και τα πρώτα χρόνια της νέας θρησκίας όπου ακόμα δεν είχαν ξεκαθαρίσει πολλά θεολογικά θέματα και ο κόσμος είχε λίγο μπερδέψει την παλιά με τη νέα θεολογία) .
Πάντως αυτό που περισσότερο με διασκευάζει είναι οι κόντρες των Βενετών και των πράσινων (κάτι σαν των Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό τώρα) που ήταν 2 (και οι πιο ισχυροί) απο τους 4 δήμοι της εποχής που ξεκίνησαν σαν ομάδες στο ιππόδρομο και εξελύχθηκαν σε πολιτικές και οικονομικές δυνάμης της εποχής αλλα και είχαν σχέση με τη καταγωγή κα την οικονομική κατάσταση των πολιτών.
Όσο για τη θεοδώρα που τη περιγράφει το βιβλίο κάτι σαν την Μαντόνα στα νεανικά της χρόνια τουλάχιστον πρίν παντρευτεί των αυτοκράτορα (φαντάζομαι μετά θα γίνει σαν την Νταιάνα+Τζάκη).

Υ.Γ. Lothar αν ανατρέξεις προηγούμενες σελίδες θα δείς σε τι κατάσταση βρήσκεται η κινηματογραφική έκδοση του βιβλίου πάντως δεν προβλέπεται να γυριστεί σύντομα το έργο αν και ο Αβραμόπουλος στην Αμερική απο ότι φαίνεται έδωσε γή και ύδωρ για να γυριστεί το έπος στην Ελλάδα.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jul 24, 2005 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

εχει κανεις το ΥΕΑRΒΟΟΚ της ΕΠΑΕ που εβγαλε το '99?
Back to top
View user's profile Send private message
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Sat Jul 30, 2005 6:54 pm    Post subject: Reply with quote

να κανω μια ερωτηση.επειδη θελω να παρω απο αμαζον καποια βιβλια για τον ιρα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει κανενα καλο για αυτο το θεμα.για ιρα και βορεια ιρλανδια γενικα.ξερω δυσκολο θεμα αλλα αν καποιος ξερει κανενα καλο θα του ειμαι υποχρεωμενος!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Sep 04, 2005 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

υπάρχει κανένα αξιόλογο βιβλίο σχετικα με το μακεδονικό ζήτημα?να παρουσιάζει τους ισχυρισμούς και των 2 πλευρών με ιστορικές αναφορές κλπ...

Last edited by petalo on Tue Nov 29, 2005 12:53 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Στη βιβλιοθήκη ήδη μπήκε ''Ο ΤΥΡΑΝΟΣ ΤΩΝ ΣΥΡΑΚΟΥΣΣΩΝ'' του ιταλού φιλέλληνα Μανφρεντη (Ιστορικό μηθιστόρημα με κεντρικό χαρακτήρα το Διόνυσο που κατάφερε και με αντιδημοκρατικό τρόπο συνένωσε της Ελληνικές πόλεις της Ιταλίας και νίκησε τους καρχιδόνιους) και ήδη βρήσκομαι στη 300κοστή κάτι του παγκόσμιου best-seller ''ΟΚΤΩ'' (νταμπραουνίζει αλλα νομίζω ανώτερω)
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

paides na sas proteinw na agorasete ta amyntika themata.an kai den eimai latrhs tou eidous(protimw thn 'stratiwtikh istoria')en toutois apo ton iounio kykloforei me dvd ths seiras ntokymanter 'the worlkd at war'.to periodiko einai mhniaio kai h prosfora oloklhrwnetai ton epomeno iounio(12 dvd,3 epeisodia to kathena).spoudaio yliko gia ton B' P.P. kai sigoura apo ta kalytera ntokymanter!
th sygkekrimenh seira thn eixa vrei sta Virgin sthn timh twn 120£,enw thn eixa katevasei apo to dc++(dystyxws xathikan me ena format... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
the worlkd at war


Αν είναι αυτή του BBC νομίζω ότι μπορείς να την κατεβάσεις από το Emule.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ προτείνω το νέο Maxim που κυκλοφόρησε σήμερα.
Προσκυνώ Σίσσυ Χριστίδου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Nov 28, 2005 11:20 pm    Post subject: Reply with quote

Έχετε διαβάσει τις Μάγισσες της Σμύρνης? Για να ακούω κριτικές.
Το είχα πάρει πριν 3 χρόνια, όταν ήταν ακόμα στην 15η έκδοση, διάβασα 50 σελίδες και το παράτησα. Είχε πολλές τουρκικές λέξεις και τις μετέφραζε όλες σε ένα γλωσσάρι στο τέλος του βιβλίου. Συνήθως τις εξηγούν στο κάτω μέρος της σελίδας.
Με κούρασε αφάνταστα να πρέπει να γυρνάω στο τέλος κάθε τρεις και λίγο, κι έτσι το παράτησα.
Αλλά μόλις το έβγαλε ο Κουτσομύτης σε σήριαλ, αριστούργημα ως συνήθως, είπα να το ξαναρχίσω και το τελείωσα σε 3 μέρες.

Πολύ καλό βιβλίο, γι' αυτό που είναι. Θέλω να πω ότι δεν είναι απ' αυτά που σου παίρνουν χρόνο να τα διαβάσεις, γιατί δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις σε τίποτα, μένοντας σε κάθε σελίδα περισσότερο απ' όσο χρειάζεται για να την τελειώσεις.
Αλλά σαν εξιστόρηση, σκίζει. Πολύ ζωντανή γραφή, πολύ ρεαλιστική, οπότε αν δεν θες να το δεις σαν λογοτέχνημα, το βλέπεις περισσότερο σαν τυπωμένο ντοκιμαντέρ, κι ίσως τελικά αυτή να είναι η πραγματική αξία του.
Μαθαίνεις φοβερά πράγματα για τη Σμύρνη, τα χρόνια της μεγάλης ακμής της, πώς ζούσαν οι άνθρωποι, τι κοινωνικές ή οικογενειακές συνήθειες είχαν κλπ, και όλα αυτά σε ένα άκρως αληθοφανές πλαίσιο.
Παρότι το ρεζουμέ του βιβλίου είναι η αποθέωση του "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" (στάση την οποία σιχαίνομαι στη ζωή μου), θεωρώ ότι δεν έχασα το χρόνο μου, παρότι είναι ένα βιβλίο με έτοιμες τις συνταγές του μεγάλου μπεστ σέλερ. Τουλάχιστον όμως δεν σε κοροϊδεύει, ενώ το μεγάλο κέρδος, επαναλαμβάνω, είναι οι φοβερές εικόνες της Σμύρνης που νομίζω όλους μάς συγκινούν.

ΥΓ: Δεν υπάρχει αντιπαθέστερο θηλυκό στον κόσμο από τη συγγραφέα του βιβλίου, Μάρα Μεϊμαρίδη. Διαβάστε το βιογραφικό της στο βιβλίο, τις συνεντεύξεις της, μάθετε για την συνοδευτική "μαντική" τράπουλα που έβγαλε, ή τις Σμυρνέικες συνταγές που μοσχοπουλάει σε περιοδικά β' διαλογής, και θα καταλάβετε ότι μετέτρεψε το έργο της σε βιομηχανία για να βγάλει φράγκα. Προσωπικά, αν έγραφα βιβλίο που θα πούλαγε πάνω από 300.000 αντίτυπα Shocked , θα έμενα σε αυτό και δεν θα το χαντάκωνα με μ@λ@κίες.
Τέλος πάντων. Τουλάχιστον ξέρει να γράφει η τύπισσα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 10:39 am    Post subject: Reply with quote

To diabasa otan eixe bgei prin apo 3 xronia sxetika grigora kai mou fanike arketa endiaferon sto prwto meros tou opou kai perigrafei ti zoi sti Smyrni alla entelws Arlekin apo ekei kai pera. Diladi tyfla na exei i Danielle Steel kai kati alles pou grafoun paromoia.

Kat' eme to biblio den exei kamia axia peran autis tis perigrafikis gia ti Smyrni. Symfwnw me ton Y.

Epeidi den exw koitaxei to topic edw kai kairo, na pw oti ena kalo biblio synoptiko kai xwris pathos gia ti Boreio Irlandia einai to
A history of Northern Ireland 1920-1996 tou Thomas Hennessey.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 10:42 am    Post subject: Reply with quote

Έχω να πω ότι το "Line of Beauty" του Alan Hollinghurst είναι υπέροχο. Μόλις κυκλοφόρησε και στα ελληνικά (νομίζω από τις εκδόσεις Καστανιώτη), αλλά η original αγγλική έκδοση είναι εξαιρετική. Δεν έχω συναντήσει τέτοιο περίτεχνο τρόπο γραφής σε άλλο σύγχρονο συγγραφέα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

Τις μάγισσες της Σμύρνης το διάβασα κι εγώ όταν πρωτοβγήκε...ευχάριστο βιβλίο βέβαια..αλλά με μπέρδεψε λίγο στο τέλος.

Αφού τελείωσα το ¨οι αρετές του πολέμου¨ Του Πρεσσφιλντ, που αναφέρεται στο Μέγα Αλέξανδρο (ωραίο βιβλίο...η περιγραφή των μαχών ίσως να είναι καμιά φορά λίγο κουραστική), αυτή τη στιγμή διαβάζω το ¨στο Ντιβάνι¨του Yalom...ενδιαφέρουσα η ψυχοθεραπεία, ειδικά όταν αυτή γίνεται στις ΗΠΑ. Mr. Green . Χωρίς πλάκα, ο συγγραφέας σε παρακινεί ν΄ασχοληθείς και λίγο με τα εσώψυχά σου (αρκεί να μην είσαι υποχόνδριος...) ενώ ο τρόπος που γράφει είναι συγχρώνως ξεκούραστος και διασκεδαστικός!


Arrow ΥΓ: Exit, ευχαριστώ για την ιδέα


Last edited by Giannis on Wed Dec 14, 2005 1:04 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
g3orge
Full Member
Full Member


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 333
Location: Middlesbrough

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Οι παραγγελίες αποστέλλονται όταν υπάρχει απόθεμα. Πριν αγοράσεις το προΐόν, ενημερώνεσαι για τη διαθεσιμότητα του και πόσο σύντομα μπορεί να αποσταλλεί. (π.χ. Availability: usually dispatched within 24 hours). Συνήθως, τα βιβλία αποστέλλονται εντός 24 ωρών.

Αν έχει ήδη κάνει την παραγγελία, πήγαινε στο amazon.com, κάνε click στο 'your account' και μετά από το drop down menu πήγαινε 'Open and recently dispatched orders'. Εκεί μπορείς να δεις πότε θα σταλεί.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Σήμερα τα εγκαίνια του νέου βιβλιοπωλείου του "Ιανού" στη Σταδίου:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=671091&lngDtrID=253

Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

Τρελλά γέλια! Laughing Μιλάμε για την πλήρη ανικανότητα του Τουρκικού κατεστημένου να αξιολογήσει επί της ουσίας ακόμα και ένα βιβλίο.
Μήνυση λοιπόν στη Μάρα Μεϊμαρίδη από τον Τούρκο εισαγγελέα για τις Μάγισσες της Σμύρνης, επειδή το βιβλό προσβάλλει, λέει, τον τουρκισμό, σύμφωνα με τον ποινικό κώδικα! Shocked
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=672252&lngDtrID=253

Η πλάκα είναι ότι το βιβλίο σκιαγραφεί πολύ τρυφερά τους Τούρκους της Σμύρνης, και προς τιμήν του το παραδέχεται και ο Τούρκος εκδότης.
Αλλά φαίνεται κάποιους τους πείραξε το ότι στα αποσπάσματα του βιβλίου, τα οποία ο εισαγγελέας θεωρεί προσβλητικά για τον τουρκισμό, αναφέρονται μεταξύ άλλων ότι οι Τουρκάλες δεν ήταν γοητευτικές όσο οι Ρωμιές, ότι οι άντρες τους επειδή βαριόταν να μασήσουν τα φαγητά να κατάπιναν χωρίς να τα μασούν και ότι γι αυτό το δόντια τους ήταν σάπια και κατάμαυρα, ότι όταν γελούσαν οι έφιπποι στρατιώτες του τουρκικού στρατού αηδίαζες από τη μυρωδιά που έβγαινε από το στόμα τους και ότι οι τουρκικές γειτονιές ήταν τόσο βρώμικες που δεν μπορούσε να περάσει κανείς από κει.

Τι να πει κανείς? Rolling Eyes


Last edited by Ypsilon on Tue Dec 20, 2005 2:14 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

Με το χέρι στην καρδιά...πιστεύεις ότι αν κάποιος Τούρκος έγραφε τα συγκεκριμένα για τους Ελληνες, δε θα μας ενοχλούσε;; Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Dec 20, 2005 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι σε σημείο να επέμβει και ο εισαγγελέας! Άσε που τα συγκεκριμένα κομμάτια έχουν αποκοπεί σκόπιμα από το σύνολο της διήγησης, και έτσι, ακόμα κι αν κάποιος είναι καλόπιστος, εύκολα θα μπορούσε να παραπλανηθεί σχετικά με τους σκοπούς της συγγραφέως που σε καμμία περίπτωση δεν ήταν να θίξει τους Τούρκους.
Επιπλέον, η εποχή της εξιστόρησης είναι εκατό χρόνια πίσω, και είναι τουλάχιστον υποκριτικό για τους Τούρκους να διαμαρτύρονται σχετικά με την ακρίβεια των συγκεκριμένων αποσπασμάτων, τη στιγμή που και σήμερα ακόμα, αν πάει κανείς στα βάθη της Ανατολίας, ή ακόμα και στις φτωχογειτονιές της Πόλης, τέτοιες εικόνες θα αντικρύσει.
Και αυτές οι εντυπώσεις κάνουν πολύ ευκολότερα το γύρο του κόσμου απ' ό,τι με ένα μεμονωμένο βιβλίο, που στο φινάλε, αν θες το αγοράζεις και το διαβάζεις.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Jan 04, 2006 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

Ορισμένες εντυπώσεις από την περιήγησή μου σε βιβλιοπωλεία του κέντρου τις ημέρες των εορτών, όπου κατέθεσα τον οβολό μου (κοινώς ξηλώθηκα Laughing ):

- Απίστευτος κόσμος,
- Σημαντικές διαφορές τιμών (μέχρι και 75% Shocked μεταξύ FNAC-Ελευθερουδάκη!),
- Ιανός: είναι δυνατόν να μην διαθέτουν καθόλου ξενόγλωσση λογοτεχνία; Confused
- FNAC: δεν ξεφεύγει από το πνεύμα της άκρατης υπερκατανάλωσης που χαρακτηρίζει το "The Mall". Επίσης θα το προτιμούσα ως αυτόνομο κατάστημα κάπου στο κέντρο.
- Ελευθερουδάκης: γιατί τόσο ακριβά ρε παιδιά;
- Για μια ακόμη φορά η "Πολιτεία" κερδίζει την προτίμησή μου, όπως κάνει εδώ και περίπου 10 χρόνια.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Jan 04, 2006 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

Που μπορω να παρω το βιβλιο του "Ρεκορ Γκινες 2006" ;

Στο "Ελευθερουδακης" Cool ;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 6:44 pm    Post subject: Reply with quote

Χεχ, διαβάζω πολύ λόγω σπουδών Smile αλλα και λόγω του ότι είναι πολύ φθηνά τα βιβλία εδώ σε σχέση με την Ελλάδα. Ένα βιβλίο που στην Ελλάδα θα έχει 20-22 euro εδω θα έχει 5(για λογοτεχνία μιλάμε πάντα). Γενικά ο κόσμος εδώ διαβάζει πολύ... Επίσης υπάρχουν site που βάζουν online βιβλία οπότε τα κατεβαζεις και διαβαζεις Wink . π.χ www.lib.ru . Κρίμα που δεν έχει αγγλικά Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 3 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr