stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Βιβλία - Περιοδικά
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 12:54 pm    Post subject: Coehlo Reply with quote

Eνας συγγραφέας που έγινε μόδα

Δεν γνωρίζω αν σας αρέσει ο κοέλο αλλά εμένα με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Ειδικά ο "Αλχημιστής" πρέπει να είναι η μεγαλύτερη παπαριά που έχω διαβάσει ποτέ. Γενικόλογες μπουρδίτσες, ένα περιτύλιγμα θεοσοφισμού, και το "συμπαν που συνομωτεί για να μας βοηθήσει" Αλήθεια, ένιωσε ποτέ κανείς οτι το σύμπαν συνομωτεί για να τον βοηθήσει; Εμένα πάντως όλο κόντρα μου πάει. Twisted Evil

(και εννοείται οτι δεν μπορώ να καταλάβω ποιος θα περίμενε τρεις ώρες για να τον ακούσει... Έλεος!)


Last edited by Lucretius on Sun Feb 06, 2005 12:54 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως κατα διαβολική σύμπτωση Laughing Razz ,καθε φορά που δίνει συνεντεύξη κάποιος τραγουδιστής ή ποδοσφαιριστής και τον ρωτάνε ποιό είναι το αγαπημένο του βιβλίο , απαντά πάντα τον Αλχημιστή!! Razz Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Lucretius συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να πω επίσης ότι όχι μόνο
ο Αλχημιστής είναι η μεγαλύτερη παπαρία που έχει γραφτεί, αλλά και ο
συγγραφέας του πρέπει να είναι από τους μέγιστους ζωντανούς παπάρες.
Έχει τύχει να διαβάσω μερικά από τα διηγήματα του στην τελευταία σελίδα
ενός εβδομαδιαίου περιοδικού (ταχυδρόμος αν δεν κάνω λάθος), το τι
κουταμάρες αραδιάζει, τι παραμύθια της χαλιμάς και τι λογοκλοπή και
ιδεοκλοπή γίνεται δεν περιγράφεται με ανθρώπινα λόγια!
Το γεγονός ότι έχει μεγάλη επιτυχία είναι παρόμοιο της επιτυχίας της μεσημεριανής ζώνης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Sun Feb 06, 2005 12:35 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω και εγω για τον Αλχημιστη...

Ακαταλαβιστικο και ηλιθιο βιβλιο, με χαζη πλοκη και τελος... Αφου ηθελα να το ξαναδιαβασω μπας και διαβασω κατι το οποιο θα με βοηθησει να το καταλαβω καλυτερα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nightcrawler
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 38
Location: Ηράκλειο

PostPosted: Sun Feb 06, 2005 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τον Αλχημιστή... Πολύ ακαταλαβίστικο και "ανούσιο" βιβλίο... Εντάξει, ίσως εγώ διαβάζω πολύ "ρηχά" τα βιβλία και ήθελε περισσότερο ψάξιμο Rolling Eyes

Μια γενικότερη παρατήρηση: συμφωνώ 100% με τον exitmusician που σε ένα παλαιότερο ποστ (με αφορμή τον "Κώδικα Da Vinci") έλεγε για "Χολυγουντιανούς, clean-cut ήρωες" κτλ
Επίσης να προσθέσω ότι πολύ μεγάλο ποσοστό των βιβλίων γράφονται έχοντας στο μυαλό να φτιαχτούν με τρόπο ώστε να είναι εύκολο να γίνουν σενάριο για ταινία και να τα κονομήσουμε.
Α, να μην ξεχάσω και το ότι όλα τα βιβλία έχουν happy end... Mad

Πιο παλιά νόμιζα ότι όλα τα παραπάνω γίνοταν στα Αμερικάνικα πολυδιαφημισμένα βίβλια, αλλά τώρα το βλέπω και στα Ελληνικά σιγά-σιγά.

Για μένα τα βιβλία που αξίζουν είναι τα ελληνικά,αλλά από δεκαετία 80 και πίσω. Παλιά είχαμε σπουδαίους συγγραφείς ως χώρα, τώρα βγαίνει ο κάθε απίστευτος και γράφει βιβλίο μόνο και μόνο επειδή είναι γνωστός από τα τηλεοπτικά "παράθυρα" Evil or Very Mad

Προσωπικά το βιβλίο που διάβασα και έμεινα είναι το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη. Τον οποίο Καζαντζάκη θεωρώ και ως το σπουδαιότερο συγγραφέα (ΟΚ, το ξέρω ότι δεν είμαι αντικειμενικός λόγω εντοπιότητας! Razz )

Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ και για το ότι άλλαξα το θέμα της συζήτησης...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 10:12 am    Post subject: Reply with quote

Αυτή την περίοδο, κάνοντας διάλειμα από τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις, έχω αφήσει προς το παρόν τα βιβλία(Γεωγραφικά) του Στράβων και διαβάζω ένα βιβλίο( δανεικό Mr. Green ) που περιέχει τις απόψεις ενός δημοσιογράφου, σχετικά με τον ορισμό ημερομηνίας έναρξης ενταξιακών διαπραγματεύσεων της Τουρκίας με την Ε.Ε.

Τώρα θα μου πείτε τι να το κάνεις το βιβλίο αυτό, τώρα που η Τουρκία πήρε ημερομηνία έναρξης διαπραγματεύσεων;; Σας πληροφορώ ότι φιλοξενεί και σχολιάζει τις άκρως ενδιαφέρουσες απόψεις που εξέφρασαν πολλοί ευρωπαίοι πολιτικοί(Γάλλοι, Αυστριακοί, Γερμανοί κτλ) και τις εμπλουτίζει με δικές του σκέψεις. Ο συγγραφέας κρατάει μία αρνητική στάση σε σχέση με την έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων(ανευ ελληνικών όρων - ελληνοτουρκικά - Αναγνώριση Κύπρου κτλ ) και χρησιμοποιεί σε αρκετά σημεία πολύ πειστικά επιχειρήματα(δικά του και ξένων). Σε κάποιο σημείο εξηγεί ποιός είναι πραγματικός λόγος( Question ) που η Γερμανία άλλαξε στάση και από πολέμιος της ένταξης της Τουρκίας βρέθηκε να παρασύρει και άλλους εταίρους μας στο να δώσουν το πράσινο φως για την ημερομηνία έναρξης ενταξιακών διαπραγματεύσεων. Μιλάει επίσης για τις επιπτώσεις που θα έχει ενδεχόμενη είσοδος της Τουρκίας στην συνοχή της Ε.Ε.

Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου(Δεν το έχω αρχίσει), η Σίλβυ Γκουλάρ αναλύει το ίδιο ζήτημα που απασχολεί και τον Δελαστίκ.

Υ.Γ Η Γκουλάρ είναι καθηγήτρια πολιτικών επιστημών στο Παρίσι και στο Κολέγιο της Ευρώπης στην Μπρίζ, με ειδίκευση σε θέματα που αφορούν τη Γερμανία και την Ευρώπη.

Εξώφυλλο1
Εξώφυλλο2
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.

Γνωρίζετε ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία ή βιβλιοπωλεία με σημαντικό τμήμα ξένης (μη μεταφρασμένης) λογοτεχνίας στην Αθήνα; Εκτός από τον Κάουφμαν, τον Ελευθερουδάκη (μέτριος) και την Πολιτεία (elementary) ξέρει κανένας κάποιο άλλο βιβλιοπωλείο που να αξίζει να ψάξω; Ψάχνω κάποια βιβλία σύγχρονης λογοτεχνίας τα οποία δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα στα ελληνικά. Υπάρχει και το Amazon αλλά δεν θα ήθελα να καταφύγω σε αυτή τη λύση προτού εξαντλήσω τις "εν Αθήναις" εναλλακτικές.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ο Παπασωτηρίου έχει ανέβει πολύ στα βιβλία τα τελευταία χρόνια, και είναι πάντα καλή εναλλακτική, ειδικά σε ξενόγλωσσα. Προσωπικά έχω βρει ό,τι έχω θελήσει εκεί, αν και δεν έχω κινηθεί προς την ξένη λογοτεχνία.
Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα του, http://www.papasotiriou.gr/ χρησιμοποίησε τη μηχανή αναζήτησης, ή την εναλλακτική της παραγγελίας του βιβλίου. Θα στο φέρουν.

Θα σου έλεγα και Πρωτοπορία η οποία έχει επίσης πολύ καλή ιστοσελίδα και κάνει κι αυτή ηλεκτρονικό εμπόριο βιβλίων, αλλά στα ξενόγλωσσα πάσχει. http://www.protoporia.gr/protoporia/
Με την ευκαιρία, το φετινό βραβείο Booker ενός Άγγλου συγγραφέα (δεν θυμάμαι ποιος) για τον οποίο γράφηκαν διθυραμβικά σχόλια, ξέρει κανείς πώς λέγεται ή αν το έχει βγάλει κανας ελληνικός εκδοτικός οίκος (πάντα σε paperback βέβαια Evil or Very Mad Evil or Very Mad )?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

για τους φιλους του Α.Σ ΑΡΗ εχει κυκλοφορησει το λευκωμα του συλλογου απο το κεντρο ιστοριας του δημου θεσ/νικης και περιεχει πληθωρα υλικου και ανεκδοτες φωτο για ολα τα τμηματα.
πωλειται στην μπουτικ της ΠΑΕ κατω απο την θυρα 2.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

To fetino (2004) Booker prize pige ston Alan Hollinghurst gia to biblio The line of beauty. O Hollinghurst ypirxe o editor tou literary supplement twn Sunday Times apo to 87 nomizw mexri to 95. Einai gay kai to biblio auto milaei (ws sinithws stin Agglia) gia tis koinwnikes tomes kata tin Thatcheriki periodo kai gia to adiexodo pollwn me backdrop to AIDS, to mantra "greed is good" tis agkylwseis tis Agglikis koinwnias klp klp. Den xerw an exei metafrasthei sta Ellinika akoma.

By the way bgike to kainourio biblio tou Ian McEwan "Saturday" kai idi exei para poly kales kritikes.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

marin το "Saturday" είναι ένα από τα βιβλία που ψάχνω και με την αφορμή των οποίων έκανα το post για τα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία. Προφανώς δεν θα έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, ούτε αυτό του Hollinghurst Confused Σε κάνα δυο χρόνια και βλέπουμε...

Προτείνω επίσης το "The Bell Jar", το μοναδικό μυθιστόρημα της Sylvia Plath. Εξαιρετική περιγραφή της σταδιακής ψυχικής κατάπτωσης μιας νεαρής, έξυπνης και επαγγελματικά επιτυχημένης κοπέλας, μέχρι το σημείο της τρέλας. Κάτι ήξερε και η ίδια η Plath όταν το έγραφε, γι' αυτό και το βιβλίο θεωρείται αυτοβιογραφικό σε πολλά σημεία του.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

To "Saturday" bgike tin proigoumeni ebdomada edw kai ws ek toutou to theorw adynaton na kykloforise kiolas stin Ellada.

Amazon loipon...
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Σωστό αυτό, απλώς ελπίζω στη μαγεία του φαινομένου που λέγεται "εισαγωγές/εξαγωγές"... Να φανταστείς ότι όταν έβγαζαν δίσκο οι Oasis στη Αγγλία, την ίδια ημέρα πήγαινα κατευθείαν στα Metropolis, Trust, Pilgrim και άλλα δισκάδικα - φυσικά έτρωγα πόρτα γιατί κανένας δεν το έφερνε την ίδια ημέρα αλλά καμιά εβδομάδα μετά. Άρα είτε Amazon, είτε στο ψυγείο...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Pantws mexri stigmis to Saturday pire poly kalyteres kritikes apo to Line of Beauty.

Asxeto alla, se opoion arese o Kwdikas Da Vinci (entaxei peripeteioula alla endiaferousa) proteinw na diabasei to Shadow of the Wind tou Ispanou Carlos Ruiz Zafon. Exei kanei patago edw kai pragmatika einai poly atmosfairiko biblio. I ypothesi einai enos paidiou ta xronia tou fasismou sti Barkeloni. O papous tou to paei se mia poly palia bibliothiki i opoia den fainetai apo pouthena kai i opoia legetai "Nekrotafeio Xamenwn Bibliwn". Ekei yparxoun ekatomyria tomoi apo biblia pou xathikan gia panta i einai out of print gia diaforous logous. To paidaki dialegei ena biblio kai mporei na dialexei ena kai monon ena. Dialegei ti "Skia tou anemou" kai to diabazei paratirontas kapoies omoiotites metaxy gegonotwn pou simbainoun sto biblio kai sti zoi tou. Kapoia stigmi argotera synantaei enan mystiriodi kyrio pou moiazei poly me ton "kako" tou bibliou kai o opoios psaxnei na brei ola ta antitypa tou sygkekrimenou bibliou gia na ta katastrepsei. To biblio einai to monadiko syggrama enos syggrafea kai o antras autos prospathei na exafanisei kathe ixnos pou apodiknyei oti autos o syggrafeas ypirxe pote.


Fysika yparxoun kai alla twists stin istoria pou exoun na kanoun me tin oikogeneia tou paidiou pou megalwnei.

Ola auta mesa stin mesaiwniki Barkeloni kai kata ti diarkeia tis diktatorias tou Franco xekinontas apo to 1945. Wraio atmosfairiko kai me megali dosi mystiriou tha sas aresei.


Telos gia na min xexniomaste meres pou einai gia mena to kalytero biblio olwn twn epoxwn einai to Egklima kai Timwria tou Dostoyefsky. Ta eipe ola o anthropos ekei kai telos.
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Mon Feb 07, 2005 10:56 pm    Post subject: Reply with quote

Το Amazon πάντως είναι το αγαπημένο μου και το πιο βολικό. Έχει τα πάντα, σώζεις όποιο βιβλίο σου γυαλίζει το μάτι σε wish list και συνήθως αν κάνεις μια παραγγελία πάνω από συγκεκριμένο ποσό (50$) η αποστολή είναι δωρεάν και βγαίνει φθηνότερα από όλα τα επίγεια βιβλιοπωλεία.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 1:45 am    Post subject: Reply with quote

Έχετε δοκιμάσει αυτό;;
http://books.ebay.com/_W0QQsspagenameZMOPS123Q3aHBK01
Το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί φίλοι μου για ηλεκτρονικές συσκευές και για παρελκόμενα υπολογιστών και μου έχουν πει ότι είναι αξιόπιστο. Δυστυχώς δεν ξέρω αν τα βιβλία γίνονται διαθέσιμα άμεσα, μετά τη κυκλοφορία τους ή θα πρέπει να περιμένεις Sad Rolling Eyes

Smile
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 10:54 am    Post subject: Reply with quote

Συλλογή Κοντομηνά
Σπάνια περιηγητικά βιβλία σε έκθεση στο Μουσείο Μπενάκη


in.gr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

το πιο μικρο ενδιαφερων "βιβλιαρακι" που εχω διαβασει εδω και καιρο..

Λεγεται Σηματολογιον και ειναι του Οδυσσεα Ελυτη.
Ειναι ρησεις απο το ποιητικο εργο <<Μαρια Νεφελη>>.

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι καθε ρηση ειναι μια απολαυση..Πολλαπλα νοηματα, χιουμορ, λυπη και παρα πολλα συναισθηματα εναλασσονται καθε φορα που γυριζεις μια σελιδα..
Το κακο ειναι πως ειναι πολυ λιγες οι σελιδες...
Το προτεινω ανεπιφυλακτα..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κανείς είναι ότι πρόκειται για κάτι το ασύλληπτο. Ποιος ανθρώπινος νους θα μπορούσε να κάνει ανάλογους υπολογισμούς; Ποιο μυαλό θα μπορούσε να τοποθετήσει με τέτοια ακρίβεια ένα χάρτη ναών και πόλεων επάνω στη χερσόνησο της Αρχαίας Ελλάδας και, το σημαντικότερο, πώς κατάφεραν να ιδρύσουν και να χτίσουν αυτούς τους ναούς και αυτές τις πόλεις-κράτη υπακούοντας με ευλάβεια τις προσταγές αυτού του ασύλληπτου χάρτη; Τι εξυπηρετούσε η μυστική αυτή γεωγραφία; Και κατά προέκταση, γιατί αυτά τα καταπληκτικά επιτεύγματα του αρχαίου ελληνικού πνεύματος δεν τα διδαχτήκαμε ποτέ στα σχολεία μας;

Με αφορμή τα παραπάνω θα ήθελα να σας πω ότι ευσταθεί καθετί που λέγεται σε αυτό το άρθρο καθώς έχω διαβάσει πριν από περίπου 10 χρόνια ένα βιβλίο του Μάνια ο οποίος είχε ερευνήσει πρώτος το θέμα.
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 11:43 am    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα να προτείνω ένα νέο Ρώσο συγγραφέα του οποίου 2 βιβλία έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες.
Λέγεται Μπόρις Ακούνιν (είναι ψευδώνυμο-το πραγματικό του όνομα είναι πολύ "γεωργιανό") και οι μεταφρασμένοι στα Ελληνικά τίτλοι του είναι το "Τούρκικο Κόλπο" (2003) και το "Αζαζέλ"(2004). Τα εν λόγω βιβλία θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε στο είδος του "ιστορικού αστυνομικού/περιπετειώδους μυθιστορήματος" και έχουν κεντρικό ήρωα έναν κρατικό υπάλληλο-μυστικό πράκτορα της Τσαρικής Ρωσίας του δεύτερου μισού του 19ου αιώνα, ονόματι Εράστ Πέτροβιτς Φαντόριν.
Εξαιρετική αναπαράσταση της εποχής, διασκεδαστική πλοκή με ανατροπές, γλαφυρή γραφή που παραπέμπει στην μεγάλη ρωσική λογοτεχνική παράδοση,
απίστευτοι χαρακτήρες. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα ως αποτοξίνωση από αμερικανιές τύπου Da Vinci Code.

Επίσης: Τσεκάρετε το "Επιστροφή Από τη Λήθη" του Λεωνίδα Χατζηνικολάου (εκδόσεις Λιβάνη).
Εξαιρετικής σύλληψης και ορμής πρώτο μυθιστόρημα, (έγραψε άλλα δυο έκτοτε) από ένα αμερικανοθρεμμένο έλληνα συγγραφέα.
Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω τον ελληνικό Da Vinci Code, αν δε με είχε απογοητεύσει το ανέμπνευστο τέλος του.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Apr 02, 2005 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

Για όσους δούν τηλεόραση σήμερα το βράδυ (εγώ πάντως γι'αυτο δεν πήγα πουθενά) έχει στο Χαρταβέλλα το ''ξεκλείδομα του κώδικα Ντά βίτσι'' περιμένω πώς και πώς να τελιώσουν τα κινούμενα σχέδια Evil or Very Mad για να ξεκινήσει η εκπομπή Razz .

Btw τις μέρες που έλειπα απο το φόρουμ και σε προσωπικό χρόνο ρεκόρ (1 εβδομάδα) διάβασα το 3 βιβλίο του Ντάν μπράουν που ήταν εντελός διαφορετικό ώς προς το περιεχώμενο και ήρωες αλλα το ίδιο με στίλ με τα άλλα του βιβλία.

Προσωπικά θα το πρότεινα γιατί έχει και επομορφωτικό ενδιαφέρων (όπως και τα άλλα βιβλία αλλα περισσότερο ιδιεταιρά για τη Nasa , το διάστημα , τα πετρώματα και το παρασκήνιο στο λευκό οίκο).

Απο χθές ξεκίνησε και το τελευταίο βιβλίο του Πρεσσφιλντ που είναι ένας αγαπημένος μου συγραφέας σαν <<εθνικιστής>> και <<ελληναράς>> (αν και ο ίδιος είναι αμερικάνος) και έχει τίτλο <<Οι αρετές του πολέμου>> .
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Apr 21, 2005 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

The best of Greek books - from Ithaca Online.

Starting today, Ithaca Online offers a sample of Greek books, from novels and short stories to children’s literature, essays and large-format illustrated publications.

Ithaca Online comes to you once a month from the National Book Centre of Greece (EKEBI).

http://www.ithacaonline.gr

Αγγλόφωνη ηλεκτρονική έκδοση του ΕΚΕΒΙ προβάλλει στο Διαδίκτυο το ελληνικό βιβλίο

Μια νέα ηλεκτρονική έκδοση θέτει σε λειτουργία τον Απρίλιο το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ). Πρόκειται για το Ithaca on line, ένα αγγλόφωνο περιοδικό που προβάλλει κάθε μήνα στο Διαδίκτυο τα ελληνικά βιβλία τα οποία έχουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν μια θέση στις εκδοτικές αγορές του εξωτερικού.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=618201&lngDtrID=253
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Fri Apr 22, 2005 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Για όσους δούν τηλεόραση σήμερα το βράδυ (εγώ πάντως γι'αυτο δεν πήγα πουθενά) έχει στο Χαρταβέλλα το ''ξεκλείδομα του κώδικα Ντά βίτσι'' περιμένω πώς και πώς να τελιώσουν τα κινούμενα σχέδια Evil or Very Mad για να ξεκινήσει η εκπομπή Razz .

Btw τις μέρες που έλειπα απο το φόρουμ και σε προσωπικό χρόνο ρεκόρ (1 εβδομάδα) διάβασα το 3 βιβλίο του Ντάν μπράουν που ήταν εντελός διαφορετικό ώς προς το περιεχώμενο και ήρωες αλλα το ίδιο με στίλ με τα άλλα του βιβλία.

Προσωπικά θα το πρότεινα γιατί έχει και επομορφωτικό ενδιαφέρων (όπως και τα άλλα βιβλία αλλα περισσότερο ιδιεταιρά για τη Nasa , το διάστημα , τα πετρώματα και το παρασκήνιο στο λευκό οίκο).

Απο χθές ξεκίνησε και το τελευταίο βιβλίο του Πρεσσφιλντ που είναι ένας αγαπημένος μου συγραφέας σαν <<εθνικιστής>> και <<ελληναράς>> (αν και ο ίδιος είναι αμερικάνος) και έχει τίτλο <<Οι αρετές του πολέμου>> .
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΜΟΝΥΜΟ ΦΙΛΜ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun Apr 24, 2005 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

Συνιστώ να διαβάσετε την «Ιστορία του Ελληνικού κράτους» (η ερμηνεία και όχι η διήγηση της πρόσφατης Ελληνικής Ιστορίας) του Γ.Β. Δερτιλή.
Είναι ένα δίτομο αριστούργημα που απ’ ό,τι μαθαίνω κάνει θραύση, όχι ιδιαίτερα φτηνή υπόθεση, αλλά με τα ίδια λεφτά αγοράζεις ένα πουκάμισο που ως γνωστόν κάποια στιγμή θα πετάξεις, ενώ τα βιβλία θα μείνουν για πάντα.
Για τον εκδοτικό οίκο στείλτε ΡΜ διότι καλή η διαφήμιση, αλλά αν δεν βγάζεις και κανα φράγκο δε λέει… Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Marin

Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το shadow of the wind και μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Και στη μετάφραση είναι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή (σελ 45) και δεν μπορώ να πώ πολλά πράγματα, αλλά όταν το ολοκληρώσω θα επανέλθω με εκτενή σχόλια. Σίγουρα πάντως αποπνέει απο νωρίς μια ατμόσφαιρα, ελπίζω να διατηρηθεί έτσι. Εσύ marin, διαπίστωσες τίποτα κοιλιές?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr