stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ενδιαφέροντα websites και software
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 1:15 am    Post subject: Reply with quote

Όχι που θα το αφήναμε να μας ξεφύγει!
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Wed Mar 05, 2008 1:45 am    Post subject: Reply with quote

Μία πολύ καλή ιστοσελίδα www.goculture.eu
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Wed Mar 05, 2008 4:17 pm    Post subject: Reply with quote



Η ιστοσελίδα του Φεστβάλ Αθηνών Επιδαύρου, εξαιρετικά σχεδιασμένη,
με πληροφορίες για το πρόγραμμα 2008 που περιλαμβάνει την Μήδεια 2 του Παπαϊωαννου
και άλλες 81 παραγωγές.


http://www.greekfestival.gr/show_event?id=159&lang=gr
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Tue Apr 29, 2008 12:29 am    Post subject: Reply with quote

Ένα πολύ ενδιαφέρον site όσο αφορά την λειτουργία του και γενικότερα την δουλεία που έχει πέσει, είναι το:

http://www.whitegoldiswhitegold.com/

Είναι ένα site το οποίο αποτελεί κομμάτι της εκστρατείας "gotmilk?" στην Αμερική, κάτι σαν τις δικές μας διαφημίσεις που προωθούν προιόντα χωρίς να δείχνουν μάρκες, π.χ. γάλα, ελληνικά κρέατα κ.τ.λ. Και μπορεί να ακούγεται χαζο να μπειτε να δείτε ένα τέτοιο site, αλλα πιστεψτε με αξίζει τον κόπο. Εϊναι χιουροστικό το ύφος του, το μεγαλύτερο μερος του ειναι interactive, ενώ περιέχει και ένα βιντεοκλιπ στο οποίο παρεμβαίνεις με το mouse. Δοκιμαστε το. Έχει αρκετή πλακα...
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Jun 01, 2008 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως ξερει κανεις κανενα site για να δει κανεις ελληνικά καναλια στο ιντερνετ?

μου ειπαν για ενα myTv?
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jun 01, 2008 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Δες αυτό το ιστολόγιο και ίσως βρεις κάποια λύση. Συνήθως αυτά αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου.

http://odys-online.blogspot.com/2007/10/internet-greek-online-tv.html
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Jun 15, 2008 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

παιδιά, μήπως ξέρετε έναν τρόπο για να επιταχύνω το bittorent? για αρχαριους αν γίνετε ευχαριστώ! Embarassed


-------------------------------------------------------------------------------------
και μια ali ερώτηση....πια είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που έρχεται σποραδικά στην ελλάδα και θέλει va έχει internet? δε μπορώ να κάνω σύνδεση γιατί θα μείνει αχρησιμοποίητη πολλούς μήνες...

υπάρχει πχ. στην αγγλία ένα πακέτο "on-the-go" με USB stick, το οποιο φορτώνεις οποτε θες να το χρησιμοποίησης και πληρώνεις ένα αρχικό ποσο για τι συσκευή....αλλιώς γνωρίζω για τι netcarta αλλα είναι υπερβολικά αργή σύνδεση (PSTN) Question
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jun 16, 2008 3:43 am    Post subject: Reply with quote

Αρχικά βάλε ταχύτητα Upload στο 75% της ονομαστικής σου ή και λιγότερο (πχ 18 ΚΒ για ονομαστική 25). Σιγουρέψου οτι τα Port στο router είναι ανοικτά και δεν σε μπλοκάρει κανένα firewall. Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; Προτείνω το τελευταίο utorrent που είναι και πανάλαφρο.

Δυστυχώς δεν υπάρχει στην ελλάδα κάτι ανάλογο με το παράδειγμα που αναφέρεις. Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις σε κάποιον εναλλακτικό φορέα με πολύ χαμηλό πάγιο (αν σε καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυο). Πχ μια φίλη έχει 4 mbps με 8 ευρώ τον μήνα.

Για περισσότερες πληροφορίες δες και εδώ
http://adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=61
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Jun 16, 2008 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με το utorrent την τελευταία έκδοση, η οποία ενεργοποιεί και πρακτικά το encryption, πράγμα που από μόνο του δίνει λίγο αέρα στα downloads.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jun 16, 2008 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

ευχαριστώ, δυστυχώς χρειάζομαι internet που να μπορώ να το μετακινώ ανάμεσα σε 2 κατοικίες....και μάλλον με βλέπω με netcarta πάλι. Sad

όσο για τα torrents, χρησιμοποιώ bittorent, και το site Torrentz....πως τα βλέπετε?
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Mon Jun 16, 2008 12:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ακομα 2 σελιδες που ειναι must:
www.mininova.com
thepiratebay.org

Αν και με το Torrentz ουσιαστικα ψαχνεις ταυτοχρονα σε ολους τους ανοιχτους trackers.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jun 16, 2008 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Να προτείνω και μερικούς Private trackers;

Demonoid.com (έχω invites αν θέλετε)
http://www.blue-whitegt.com/ (λίγο δύσκολο να πετύχεις ανοικτές τις εγγραφές αλλά έχει απίστευτο υλικό)
http://cinematik.net/
http://www.cinema-obscura.com/ (και για αυτό έχω τρεις προσκλήσεις)
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jun 17, 2008 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

3 posts μεταφέρθηκαν στο "Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

παιδιά να ρωτήσω: θέλω να πάρο ένα XBOX, αλλα θα με ενδιέφερε αν το έβρισκα "τσιπαρισμενο"....γίνετε κανεις να το αλλάξει αργότερα η πρέπει να το αγοράσει έτσι;
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Το φτιάχνεις και αργότερα αλλά θα σε συμβούλευα να το αγοράσεις ετσι, ειδικά αν μπορείς να πετύχης και καμιά μικροεκπτωση
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 11:26 pm    Post subject: Reply with quote

δυστυχώς δε βρίσκω εύκολα στην αγγλία, ούτε βρίσκω αντιγραμμένα παιχνίδια...οποτε θέλω όμως να έχω την επιλογή αν αλλάξουν τα πράγματα.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Για παιχνίδια υπάρχει και το ίντερνετ! Οι τράκερ βαρυγκομούν...
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 12:45 am    Post subject: Reply with quote

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο 360 και όχι στο πρώτο.
Καταρχήν, το 360 μπορείς να το "πειράξεις" και απο μόνος σου. Πλέον δεν χρειάζεται να βάλεις τσιπάκι όπως γινόταν με το αρχικό ή με το PS2. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να "πειράξεις" το λογισμικό του dvd-drive της κονσόλας. Υπάρχουν πολλοι οδηγοί στο ίντερνετ, και με μία πρόχειρη ματιά που έχω ρίξει, δεν είναι και κάτι το τοσο απλό, ανάλογα βέβαια με το επίπεδο του καθενός. Αυτό που πρέπει να σε προβληματισει είναι αν είσια διατεθημένος να "παίξεις" με κάτι που κοστίζει 300€. Εγώ που έχω το παλιό και το είχα τσιπάρει, αποφάσισα να του αλλάξω το λειτουργικό και τον σκληρό πριν κανα χρόνο, αλλά ενώ αποδείχτηκε τελικά εύκολη διαδικασία, όταν ξεκίνησα να το κάνω, είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί και να καταλλήξει στα σκουπίδια Laughing
Από κει και πέρα μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο και ήδη "πειραγμένο" xbox από το ίντερνετ. Εκεί θα πρέπει να προσέξεις κάτι πολύ σημαντικό. Οι πρώτες κονσόλες είχαν πρόβλημα υπερθέρμανσης, με αποτέλεσμα να καίγονται, να επισκευάζονται τσάμπα, να ξανακαίγονται κτλ κτλ. Πριν απο ενα χρονο περιπου κυκλοφόρησε η έκδοση με το λεγόμενο falcon chip, το οποίο καταναλώνει λιγότερο ρεύμα, και θερμαίνεται λιγότερο. Νομίζω ότι falcon chip έχουν οι κονσόλες μετά από τον Νοέμβρη του 2007. Ένας άλλος τρόπος να καταλαβεις τι κονσόλα αγοράζεις, είναι να δεις το τροφοδοτικό. Τα παλιά xbox γράφουν πάνω στο τροφοδοτικό 203W. Τα καινούρια γράφουν 175W. Γιαυτό το λογο έχει γεμισει το ίντερνετ με μεταχειρισμένα xbox360. Στην ουσία είναι τοστιέρες. Δεν αξίζει να το παρεις διότι και μεγάλες πιθανότητες να καεί υπάρχει, αλλά και εγγύηση δεν θα έχεις διότι θα είναι "πειραγμένο".
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 1:35 am    Post subject: Reply with quote

ευχαριστώ για τι βοήθεια...ναι το ξέρω για τα προβλήματα τον παλιών xbox, βγήκαν όμως τώρα το advance και το προ, τα οποια υποτίθεται τα ξεπέρασαν αυτά...

για τους λόγους αυτούς θα πάρο καινούριο, για να έχω εγγύση και τα το "πειράξω" αν είναι.....το θέμα είναι πως αν πειραχτεί δε το δέχεται μετά η εταιρία για επισκευή?

όσο για τα παιχνίδια τι εννοείτε με trackers?

πωλούνται αντιγραμμένα online?

αλλιώς μπορώ να πάρο μερικά και από ελλάδα...ξέρετε κανέαν μαγαζί στην αθηνα? ήξερα παλιά για PC αλλα για κονσόλες δε ξέρω...

αρχικά σκεφτόμουν PS3 αλλα και πολύ ακριβό είναι, και δε με ενδιαφέρει. "τσιπαρετε" όμως?
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 2:09 am    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω για το xbox αλλά τα περισσότερα ηλεκτρονικά χάνουν την εγγύηση αν ανοιχτούν. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν η επέμβαση γίνει σε επίπεδο λογισμικού.

Όσο για το αν πωλούνται...ρίξε μια ματιά

http://thepiratebay.org/search/xbox%20360/0/7/400


(Στην Θεσσαλονίκη ρίχνει μια εκπληκτική βροχή το τελευταίο δίωρο! Επιτέλους δροσιά!)
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 2:46 am    Post subject: Reply with quote

Για να πειραξεις το λογισμικο του drive, χρειάζεται να το ανοιξεις για να κανεις καποιες συνδέσεις. Ακριβώς τωρα δεν θυμαμαι τι παίζει, αλλά πρέπει να το ανοίξεις. Αυτό που δεν χρειάζεται πλέον από ότι έχω καταλάβει είναι κάποιο επιπλέον hardware να βάλεις μέσα. Και φίλε billy, αμα προσπαθήσεις να το ανοίξεις, τότε σχεδόν αναγκαστικά θα χρειαστεί να σκίσεις καποια αυτοκολλητάκια τα οποία είναι έτσι τοποθετημένα, ώστε να σε αναγκάζει να τα κόψεις αν κανεις κάτι τετοιο. Αυτομάτως λοιπόν, αν το πας για επισκευή, οι τεχνικοι καταλαβαινουν οτι το μηχανημα εχει ανοιχτεί, και η εγγύηση χάνεται, όπως συμβαίνει με όλες τις ηλεκτρικές συσκευές.
Σχετικά με το PS3, δεν έχει βγει ακόμα κάποιο τσιπάκι ή προγραμματάκι που να το ξεκλειδώνει. Για την ώρα μόνο το xbox360 και το Wii "σπάνε".
Τα παιχνίδια που ρωτάς τα βρίσκεις εκεί που βρίσκεις και τις ταινίες, τις σειρές, τις μουσικές και οτιδήποτε άλλο κατεβάζεις απο το Ιντερνετ. Ότι παιχνίδι θες, μπορείς να το βρεις σε torrents. Τώρα αν δεν είσαι εξοικιωμένος με την έννοια του torrent, αυτό είναι άλλο "κεφάλαιο". Αν έχεις πάντως dsl σπίτι σου, δεν αξίζει με την καμία να δίνεις 20άρικα σε πειρατές για παιχνίδια. Και να μην έχεις δηλαδή, καλύτερα να βάλεις, διότι στο τέλος πιο φθηνά θα σου βγει.
Υ.Γ.: Αν αποφασίσεις τελικά να κινηθείς στην αγορά xbox, υπολόγισε στα έξοδα (αν δεν έχεις) και την αγορά ενώς dual layer dvd-r για τον υπολογιστή σου, διότι τα παιχνίδια του 360 είναι γύρω στα 6 Gigabyte σε μεγεθος.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 11:20 am    Post subject: Reply with quote

a ok κατάλαβα, ναι κατεβάζω ήδη torents και ναι έχω DVD-R....αλλα δεν είχα ψάξει ποτε για παιχνίδια, έχω μείνει στα emulators..

thanks!
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jul 02, 2008 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Τί μου θύμησες τώρα! Καιρό έχω να παίξω metal slug! Πάνω να ψάξω το mame....
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jul 14, 2008 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

παιδιά, είχα ξαναρωτήσει για επιλογές internet στην ελλάδα για κάποιον που δεν μένει μόνιμα και μετακινείται και στην ελλάδα....έριξα μια ματια και βρήκα διαφορα internet-on-the-go αλλα απότι βλέπω η κοσμοτέ δίνει τι συσκευή δωρεάν...

όλα αυτά με σύμβαση , αλλα βλέπω υπάρχει μια με 3(!) ευρώ το μηνα, που θα μου επέτρεπε να μη χάνω πολλά αν δεν είμαι εκεί....έχει κανεις εμπειρία από κοσμοτέ? είναι φερέγγυο και γενικά αργούνε να σε συνδέσουν?

εδώ φαίνονται τα προγράμματα....το basic φαίνεται ιδανικό για εμενα, ξέρετε μήπως καμια ali εταιρία με κάτι αντίστοιχο? (η vodafone χρεώνει και τι συσκευή...)

δέχομαι και δωρεάν wireless....πείτε μου που μένετε μήπως μπορώ να κλέψω λίγο? Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jul 15, 2008 2:48 am    Post subject: Reply with quote

Βασικά φίλε μου, με τρία ευρώ παίρνεις ένα megabyte συνολικού εύρους, το οποίο δεν σε αφήνει να ελέγξεις ούτε το mail σου. Για λογική χρήση (και πάλι χωρις torrent και συναφείς...βρωμοδουλειές) χρησιμότερο φαίνεται το δεύτερο πρόγραμμα. Δεν πολυφημίζεται για εξυπηρέτηση και να έχεις το νου σου οτι οι ταχύτητες που διαφημιζουν ισχύουν μόνο σε περίπτωση που εχεις καμπάνα σήμα 3g, το οποίο δεν ισχύει παντού και πάντα
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 9 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr