stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ταξιδιωτικοί Προορισμοί
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
limito
Full Member
Full Member


Joined: 14 Apr 2005
Posts: 373
Location: Larisa

PostPosted: Wed Jul 09, 2008 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά καμία πληροφορία για Σκιάθο και Σίφνο;
π.χ. Πόσες είναι οι ιδανικές μέρες διαμονής για το κάθε νησί;
Παραλίες έχουν ωραίες;Beach Bar με διασκέδαση;Γενικά η διασκέδαση στο κάθε ένα από τα παραπάνω νησιά;Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει πραγματικά!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jul 09, 2008 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Limito, για Σκιαθος δες ποστ μου στην προηγουμενη σελιδα Wink

Εμεις μειναμε 3 μερες και ηταν πολυ καλα. Διασκεδαση εχει μπολικη!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jul 10, 2008 9:53 am    Post subject: Reply with quote

Σίφνος:

Λιμένας=Καμάρες

Παραλία "Γλυφός" κοντά στο λιμάνι. Δεν έχει δέντρα πάρε ομπρέλα.
Το λιμάνι διαθέτει μικρό κάμπινγκ και η παραλία είναι πολύ κοντά. Για την ακρίβεια χωρίζεται από μία μακρόστενη καλαμιά.

Εξαρετικά γραφικοί όρμοι, μερικοί από τους οποίους θα σου εξασφαλίσουν ησυχία.
Φρεσκοβαμμένες και περιποιημένες όλες οι επιφάνειες στα οικήματα, τα παραδοσιακά σπιτάκια και τα μαγαζιά. Κάποια από αυτά είναι ακριβώς στο κύμα...

Νησί σχετικά ξερό με αραιότατη δένδρινη βλάστηση.

Οπωσδήποτε επισκέψου την περιοχή "Κάστρου" στη Σίφνο και εξερεύνησε τα διάσημα εργαστήρια αγειοπλαστικής. Το κάστρο είναι το πιο χαρακτηριστικό και διάσημο μέρος του νησιού. Επισκέψου το αν μπορείς βραδυνές ώρες.

Βραδυνή ζωή στην Απολλωνία και στο Κάστρο.

Επισκέψου τον γραφικότατο όρμο της "Άσπρης Βίγλας" στα βόρεια του νησιού. Ησυχία, μπάνιο, κλασσική ελληνική κουζίνα.

Βαθύ. Η πιο οργανωμένη παραλία του νησιού και πιθανότατα η μεγαλύτερη. Διαθέτει κανό και λοιπά θαλάσσια παρελκόμενα ψυχαγωγίας.

Το νησί εάν έχεις δικό σου μέσο μπορείς να το δεις σε 3 ημέρες. Με την ησυχία σου μπορείς να το απολαύσεις σε 4 ή 5.

Το επισκέφτηκα το 99 οπότε να περιμένεις κάποιες αλλαγές σε σχέση με τα προαναφερθέντα. Αν δεις το Σημίτη, ναι αυτόν που σκούπιζε τζάμια, μην αιφνιδιαστείς γιατί είναι ο σύνηθης καλοκαιρινός του προορισμός.

Καλά να περάσεις.


Last edited by losada7 on Sun Mar 07, 2010 9:34 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Sat Jul 12, 2008 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

ο σημιτης εχει μονιμη κατοικια στο νησι.
εκει πηγαινει συνηθως το πασχα και το καλοκαιρι Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jiorhos
New Member
New Member


Joined: 10 Mar 2005
Posts: 13

PostPosted: Sun Jul 20, 2008 2:40 pm    Post subject: enimerotiki istioselida Reply with quote

www.comfortdrive.gr
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Wed Jul 30, 2008 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

Γνωρίζει κανείς εαν για την είσοδο στην Βουλγαρία απαιτείται διαβατήριο;

Aπο ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα παρ'ότι δεν εφαρμόζει πληρως την συνθήκη του schengen, ως κράτος μέλος της ΕΕ δεσμέυεται στους κανόνες αυτούς, και άρα λογικά μια απλή ταυτότητα(νεου τύπου) είναι αρκετή.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jul 30, 2008 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Εξ όσων συμπεραίνω εκ του κειμένου του ακόλουθου συνδέσμου,

http://info.greekembassy-sofia.org/gr/TravelToBulgaria.htm

λογικά πρέπει να χρειάζεσαι διαβατήριο.

Είναι ο ιστότοπος της ελληνικής πρεσβείας στην Βουλγαρία.
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Jul 31, 2008 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Στη Βουλγαρία η είσοδος γίνεται τσεκαρισμένα ΚΑΙ με ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες) Πήγα προσωπικά ο ίδιος πέρσι τον Σεπτέμβρη.

Και μια διευκρίνηση: Η ταυτότητα στις μετακινήσεις μεταξύ χωρών που εφαρμόζουν τη συνθήκη Σένγκεν, ΔΕΝ είναι ταξιδιωτικό έγγραφο, αλλά είναι απαραίτητη να υπάρχει για έλεγχο ταυτότητας στο boarding pass του αεροπλάνου. Σε οδικές συνοριακές διαβάσεις στην Ευρώπη δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

Σε μετακινήσεις προς χώρες εκτός συνθήκης Σένγκεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ταξιδιωτικό έγγραφο (διαβατήριο) Παρ' όλα αυτά σε αρκετές χώρες γίνεται δεκτή η ταυτότητα νέου τύπου της Ελλάδας ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Τέτοιες χώρες είναι αυτές της Ε.Ε. που δεν ανήκουν στην συνθήκη Σένγκεν (Βρετανία, Κύπρος, Τσεχία, Βουλγαρία κλπ) αλλά και χώρες εκτός Ε.Ε όπως η Τουρκία.

Με βάση τα παραπάνω το διαβατήριο είναι απαραίτητο για τις χώρες που συνορεύουν με την Ελλάδα εκτός από τη Βουλγαρία και την Τουρκία. (για ένα διάστημα ήταν δεκτή η ταυτότητα και στην ΠΓΔΜ, όμως από 1/1/08 είναι απαραίτητο και πάλι το διαβατήριο)
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Fri Aug 01, 2008 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Σε ευχαρίστώ για την επιβεβαίωση διότι και εγώ εκεί είχα καταλήξει μετά απο ικανοποιητική αναζήτηση στοιχείων Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Fri Sep 05, 2008 10:58 am    Post subject: Reply with quote

Σκέφτομαι να πάω στην Ελβετία με αυτοκίνητο τον Οκτώβρη και θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιοι γνωρίζουν από τα μέρη Smile.Θα ξεκινήσω από το Μιλάνο και οι μετακινήσεις θα γίνονται με αυτοκίνητο. Συνολικά θα έχω 5 μέρες στη διάθεση μου.
Έχω φτιάξει και μια διαδρομή αλλά δε ξέρω αν είναι και η καλύτερη δυνατή..google maps
Ξέρει κανείς ποιες πόλεις αξίζει περισσότερο να δεις, και ποιες τοποθεσίες είναι οι πιο αξιόλογες;
Ευχαριστώ πολύ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Fri Sep 05, 2008 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Παρακαλούνται οι "Ελβετοί" του forum (2-3 σας έχουμε αν δεν κάνω λάθος!) να σπεύσουν σε βοήθεια του φίλου μας.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 12:29 am    Post subject: Reply with quote

Γειά σας φίλοι μετά από πολύ καιρό...


Αγαπητέ mfotinakis καλή η διαδρομή σου, αλλά θα μπορούσες ν΄αφαιρέσεις τη Ζυρίχη προκειμένου να δεις τα υπόλοιπα μέρη πιό ξένοιαστα. Σε βλέπω συνέχεια στο αυτοκίνητο....
Μη χάσεις Βέρνη, Λουκέρνη και Λοζάνη.

Δε σου υπόσχομαι καφέ γιατί δεν ξέρω καν που θα είμαι τότε...γράψε όμως ένα μηνυματάκι πριν ξεκινήσεις. Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
el_greco
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 91
Location: Athens/Volos

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 12:42 am    Post subject: Reply with quote

Να σταματήσεις στο Fribourg ή στα πέριξ (Gruyeres) για ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ fondue τυριών Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

@Giannis

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, πιστεύεις δηλαδή ότι είναι καλύτερο να αφιερώσω μια άλλη εκδρομή αποκλειστικά για τη Ζυρίχη, ή απλώς δεν αξίζει και τόσο πολύ τον κόπο να πάω;

@el_greco

Παρακαλώ πολύ να μου σταλεί με pm το όνομα του μαγαζιού! Thanks για το tip Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Sep 16, 2008 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Κατεβαίνω τον Οκτώβρη για 5 ημέρες,για διακοπές, στην Κύπρο.
Σκοπεύω να κάνω 1 διανυκτέρευση στην Πάφο,μια στην Λεμεσσό και 2 στην Αγία Νάπα.Θέλω την βοήθεια σας για μέρη που δεν πρέπει να χάσω,για μέρη τα οποία δεν αξίζει τον κόπο να επισκευτώ,και ότι άλλο.
Όποιος σχετικός ας βοηθήσει.Ευχαριστώ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Mon Sep 29, 2008 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό και όχι τόσο ακριβό για διαμονή στην Αράχωβα; Κατά τα τέλη Οκτώβρη σκέφτομαι να πάω...
Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:21 am    Post subject: Reply with quote

Θα προτείνω αυτό που πρόσεξα τυχαία αλλά μου φαίνεται άριστη λύση (με την προϋπόθεση ότι θα διαθέτεις μεταφορικό μέσο). Η λύση μου είναι να μείνεις στους Δλεφούς. Έχει πάρα πολλά ξενοδοχεία σε οπωσδήποτε καλύτερες τιμές από την Αράχωβα και είναι και πιο ήσυχα και εύκολα. Και η Αράχωβα είναι στα 10-15 λεπτά.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Ναι, είναι μια λύση οι Δελφοί! Και έχει όντως πολύ καλά και πολλά ξενοδοχεία... Μεταφορικό μέσο θα έχω αλλά έχω πάει ήδη δυο φορές στους Δελφούς... Συν το ότι θα ήθελα όσο το δυνατόν να βάλω στην άκρη το αυτοκίνητο για να... αποτοξινωθώ! Very Happy Υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι καλό σε δίκλινο στα 80 ευρώ maximum;
Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Τους Δελφούς τους πρότεινα ως βάση για τον ύπνο. Την υπόλοιπη μέρα μπορείς να τριγυρνάς στην Αράχωβα, την Ιτέα, το Γαλαξείδι κλπ.
Εγώ πάντως είχα μείνει στους Δελφούς ακριβώς πριν τα τελευταία Χριστούγγενα με 50 ευρώ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Oct 01, 2008 8:38 am    Post subject: Reply with quote

Μάλιστα... Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Fri Oct 24, 2008 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά αύριο φεύγω για Αράχωβα! Από ταβέρνες κλπ τι έχετε να μου προτείνετε;; Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
SaTaN
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Feb 2004
Posts: 131

PostPosted: Thu Nov 13, 2008 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πάει ποτε Jamaica. Σκοπεύω να πάω εκεί την άνοιξη αλλα ανησυχώ κάπως για το ποσο ασφελές είναι το μέρος. Συγκεκριμένα σκοπεύω να κάτσω στο Montego Bay. Ξέρει κανεις?
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Αγαπητοί συμφορουμίτες σκέφτομαι να επισκεφτώ την Κωνσταντινούπολη στο άμεσο μέλλον..αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα το πως θα οργανώσω την εκδρομή. Σκέφτομαι να μην ακολουθήσω την πεπατημένη, group με αεροπλάνο, αλλά να πάω με αυτοκίνητο ή τρένο και μόνος μου. Ξέρει κάποιος να με συμβουλεύσει; Μπορώ να πάω χωρίς group ή υπάρχει ζήτημα ασφάλειας; Αξίσει το τρένο ή είναι μόνο ταλαιπωρία; Πως είναι τα πράγματα στην Κωνσταντινούπολη όσο αφορά την οργάνωση τους απέναντι στους τουρίστες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 9:15 am    Post subject: Reply with quote

Έχω πάει 2 φορές στην Κωνσταντινούπολη αλλά φυσικά εγώ ζω στη Θεσσαλονίκη, ενώ εσύ μάλλον λίγο....μακρύτερα. Για το τραίνο δεν έχω άποψη αλλά οπωσδήποτε οι ώρες ταξιδιού είναι πολύ περισσότερες. Δεν έχω κανέναν απολύτως δισταγμό να πάω με το αυτοκίνητο μου παρ' οτι δεν έτυχε να το κάνω ακόμη. Ο δρόμος είναι πολύ καλός - Εγνατία οδός μέχρι τα σύνορα άλλωστε - και στο Τούρκικο έδαφος. Δεν υπάρχει κανένα ζήτημα ασφάλειας, οι Τούρκοι είναι πολύ φιλικοί με μας τους Έλληνες και η εγκληματικότητα είναι πολύ περιορισμένη και πρακτικά ανύπαρκτη στα πολυσύχναστα σημεία της πόλης.
Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι το κυκλοφοριακό μέσα στην Πόλη. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε GPS διαφορετικά θα ταλαιπωρηθείς για να βρεις τον προορισμό σου. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Dec 04, 2008 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Όπως τα λέει ο damianos είναι περίπου τα πράγματα, απλώς μπορώ να προσθέσω μερικά πράγματα ακόμη που σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

-Πρώτον δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, καθώς η εγκληματικότητα είναι χαμηλή για μια τόσο μεγάλη πόλη, ενώ και τα ελληνικά αυτοκίνητα δεν αντιμετωπίζουν ποτέ πρόβλημα.

-Με το τρένο πήγα μια φορά και δεν ξαναπάω. Πολλές ώρες (περίπου 14), βρωμιά, πολύ στενόχωρες οι καμπίνες, ταλαιπωρία γενικά. Δεν το συνιστώ εκτός αν υπάρχει παρέα που γουστάρει τρένο και μόνο τρένο.

-Ο δρόμος είναι εγνατία μέχρι τους Κήπους (εκτός από τα γνωστά σημεία-βλέπε τόπικ "οδικά έργα" Laughing τα οποία μάλλον θα παραδοθούν μέσα στο 2008) και από κει και πέρα, διπλός δρόμος αλλά όχι όλος κλειστός αυτοκινητόδρομος. Για περίπου 170 km μετά τους Κήπους είναι 2+2 με νησίδα στη μέση με ισόπεδες όμως διαβάσεις, περνά μέσα από κατοικημένες περιοχές, έχει σχετικά άσχημο οδόστρωμα και ασφαλώς θέλει κάποια προσοχή. Μετά μπαίνεις στον αυτοκινητόδρομο Ανδριανούπολης-Κωνσταντινούπολης που είναι ευρωπαϊκού επιπέδου κλειστός αυτοκινητόδρομος. Ο δρόμος αυτός έχει και διόδια.

-Η είσοδος στην Τουρκία γίνεται και με απλή αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου. Διαβατήριο δεν χρειάζεται.

-Η κίνηση στην Πόλη είναι όντως φρικτή, πάντως είναι σημαντικό ότι η σήμανση είναι πάρα πολύ καλή και υπάρχουν συνεχώς πινακίδες ώστε να βρίσκεις εύκολα (σχετικά) το μέρος που θες να πας.

-Κατά τ' άλλα η Πόλη είναι η Πόλη με Π κεφαλαίο. Πανέμορφη, από τις πιο εντυπωσιακές πόλεις του κόσμου.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
Page 15 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr