stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η ζωή στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό: Θετικά και αρνητικά
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι προτιμάτε απο τα παρακάτω ;
1)Την ζωή στην Ελλάδα παρα τις δυσκολίες που υπάρχουν
48%
 48%  [ 42 ]
2)Την ζωή στο Εξωτερικό γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες/δυνατότητες
25%
 25%  [ 22 ]
3)Δεν ξέρω...Δύσκολη απόφαση...
26%
 26%  [ 23 ]
Total Votes : 87

Author Message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα των προηγούμενων.
Και αυτό διότι ζώντας σε δυτικές χώρες καταφεύγουν στα γνωστά στερεότυπα.
Αντίθετα αν ζήσει κανείς σε χώρα του πρώην Ανατολικού Μπλόκ θα κατανοήσει ότι παρά τα βήματα που έχουν γίνει στην Ελλάδα δυστυχώς είμαστε ακόμα πολύ πίσω από πλευράς θεσμών, και χαρακτηριστικά χρησιμοποιούμαστε ως αρνητικό παράδειγμα από την Ε.Ε για την μη-αξιοποίηση της συμμετοχής μας σ' αυτήν.
Οι πρώην "ανατολικές" χώρες πραγματοποιούν άλματα προς το μέλλον απαλλαγμένες απ' τα "βαρίδια" που έχει η χώρα μας (δεν θα ακούσετε αντικαπιταλιστικά συνθήματα εκεί) και προβλέπεται συντόμως να μας φτάσουν και να μας ξεπεράσουν.
Ο Έλλην σε αντίθεση με τον Ανατολικοευρωπαίο δεν πιστεύει στους θεσμούς του, στο κράτος, και γενικώς ο μικρόκοσμός του εξαντλείται στην οικογένειά του (όπως πολύ εύστοχα ελέχθη).
Το άσχημο σ΄αυτήν την περίπτωση είναι πως υπάρχουν τομείς (Υγεία-Παιδεία) που χωρίς κοινωνική συνείδηση δεν πρόκειται να βελτιωθούν. Π.χ στην Υγεία πρέπει κάποτε οι πολιτικοί να θέσουν το δίλλημμα σαφώς στον λαό όσον αφορά το ποιά Υγεία θέλει.
Το άψογο κοινωνικό μοντέλο των σκανδιναβικών χωρών ή το "σκληρό" των ΗΠΑ ?
Στην πρώτη περίπτωση απαιτούνται πόροι που σε κάποιες περιπτώσεις φτάνουν στην παρακράτηση του 40% του μισθού των εργαζομένων.
Ας θέσουμε τα δάκτυλα επί των τύπων των ήλων λοιπόν και ας σταματήσουμε με τα στερεότυπα και τους μύθους που μας ταλαιπωρούν ως κοινωνία.
Αν θέλουμε κράτος, ας αποφασίσουμε ότι πρέπει να πληρώσουμε γι΄αυτό ...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Aπό Mεταφoρά

damianos wrote:
Mika wrote:
Για να καταλαβω, συγκρινουμε το μετρο του Λονδινου με της Αθηνας συγκρινουμε τα χωραφια της Δραμας με τα γηπεδα της Αγγλιας


Υπάρχουν πράγματα συγκρίσιμα αλλά και μη συγκρίσιμα. Δεν είναι δυνατόν να τα ισοπεδώνουμε όλα, πράγμα που οι Έλληνες σχεδόν πάντα κάνουμε σε βάρος της χώρας μας.
Συμφωνώ πάντως Mika πως άλλα πέδιλα είναι τα Atomic και άλλα τα Elan! Smile Smile



billy8181 wrote:
εγώ προσωπικά για τα γήπεδα μίλησα και μάλιστα ηπα πως και οι υποδομές της αγγλίας έχουν τα προβλήματα τους (υπενθυμίζοντας πως τα χρησιμοποιηούν πολλοί περισσότεροι απότι σε μας), ούτε βρίζω συνεχεια την ελλάδα, εξάλλου γιατί να ασχολούμαι τότε.

αποκεί και πέρα 1) υπάρχει και το άλλο άκρο, δηλαδή να βλέπουμε συνωμοσίες και όλα τέλεια σε μας λόγο αδικίας και 2) να μπαίνουμε σε λίγο αστείες συγκρίσεις.

καλο είναι να ασχολείται κανεις με το εξωτερικό, ειδικά όταν η αντιγραφή πάει σύννεφο και η καινοτομία είναι πολυτέλεια και το παγκρήτιο θεωρείτε πανέμορφο γήπεδο.

και βεβαια αντιγραφουν όλοι από όλους, το θέμα είναι σε τι βαθμό. Confused


Draminos wrote:
Αν είναι δυνατόν να συγκριθούν το πανάρχαιο κακάσχημο metro του λονδίνο με το υπερσύγχρονο και καθαρότατο τις Αθηνας, στον πλανήτη δυο metro ισχούν για πανέμορφα, είναι τις Μόσχας και τις Αθηνας, μην τρελαθούμε τώρα. Η Πλακα λάμπει μπροστά στο SOHO.
ΜΙΚΑ δεν πρέπει να έχεις πάει αθηνα στην Ζωή σου, έχεις κατεβει ποτε στην στάση του Συντάγματος αν το έκανες δεν θα σύγκρινες καν το Αττικό Metro με το Tube - Λονδίνου.
Είμαι τουλάχιστον ανά 2 μήνες στο Λονδίνο λόγο "επαγγελματους" γιατί μένω και μόλις 4 ώρες με το αυτοκίνητο από το Λονδίνο.
Στάθμη όπως Δάφνη Χαλάνδρι Σύνταγμα και και, είναι και χωρίς να υπήρχε ο συρμός θέαμα. Λεωφόρους όπως Πανεπιστημιου (Βενιζέλου), Βασιλίσσης Σοφιας, Συγγρού είναι εντύπωση. Το Tram τις Αθηνας είναι σχεδιασμένο από την Pininfarina. Η Ελλάδα "αναπτιετε" με ρυθμούς που άλλες ευρωπαϊκές χώρες ονειρεύονται,
2004 4,7% 2005 4,8% 2006 4,3% . Και χωρίς να υπάρχει το μεγάλο ξένο επενδυτικό Κεφαλαιο.

ΜΙΚΑ δεν θα συγκρινο τα χωράφια τις Dramas με του Λονδίνου γιατί αν φας από τα χωράφια του Λονδίνου λαχανικά θα πάθεις και κάτι από τα καυσαέρια. Αλλα θα συγκρινο το Καραϊσκάκη το ΟΑΚΑ το Ειρήνης και Φιλιας το Φάληρο Sports Pavilion και πολλά αλλα.
και το γήπεδο τις Δόξας θα το συγκρινο με ένα γήπεδο μιας πόλις τον 40.000 Κατοίκων στην Αγγλία.

Για να μην τρελαθούμε και τελείως εδώ μια στατιστική για το Βιοτικό Επίπεδο του μεγαλυτερου Ινστιτούτου για Οικονομικά Στατιστικά στοιχεια "Human development Institut - Νew York" , το Human Development Report για το 2006: United Kingdom 33.650$ in PPP
Greece 30.870$ in PPP μετράει καθαρά την αγοραστική δύναμη. Η Καημένη η ελλάδα ούτε το Bangladesh να ήτανε.

το 2006 περάσαμε Ιταλία και Ισπανία στο ΑΕΠ ανά κάτοικο, δεν είναι και mal... η βόρειοι βλέπουν την ανάπτυξη, και να υπενθυμίσω η Αττική δεν μπαίνει πλέον στα νέα προγράμματα συγχρηματοδότησης. (Αττική = μιση Ελλάδα) Μεγάλα Κονδύλια περνούν περιοχές όπως Θράκη και Ήπειρος Fact.

και η κυβέρνησις μας δεν μπορούν να βγαίνουν με μεγαλειότητα και να λένε δείτε εδώ βόρειοι, δεν μπορούμε να τους σνοπαρουμε όσο μας επιδοτούν και δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο. σε μια ενωμένη ευρώπη καμαρώνω το λονδίνο το παρίσι την ρώμη αλλα βλέπω και ρεαλιστικά τι συμβαίνει στην πατρίδα μου!
Αλλα όλη αυτή που κάνουν παράπονα ζούνε ακόμα στις δεκαετίες του 70 και 80 όχι στο 2009 και απαιτούν το κράτος να τους φροντίζει, όχι να δημιουργήσουν μονη τους! πιστεύετε ότι το 1790 χρηματοδότησε κάποια βόρεια χωρα τους σιδηροδρομους, όχι όχι φιλί, ιδιωτική επενδυτες τα κατασκευάσανε, στην ελλάδα υπάρχει ακόμα σε πόλους η ιδεολογία : όλα το κράτος.



συγγνώμη moderator έφυγα λίγο αλλα έσκασα επί μήνες να διαβάζω συνεχώς υποτίμησης για την Ελλάδα.
Μια αρχαία νέα Ελλάδα με έξυπνους ανθρώπους με πόλους δημιουργικούς ανθρώπους με Ανθρώπους που έχουνε οράματα και ιδέες αυτό που λίπη τα τελευταία χρονια στους βόρειους. Μια Ελλάδα που υπάρχει στην σημερινή δημοκρατική τις μορφή μόλις 35 χρονια.
Και λέω στους περισσοτερους έλληνες , Μπράβο σας μπορώ να είμαι πάλι περήφανος Έλληνας και θα προτιμούσα αν μπορούσα να ζω στην γλυφάδα παρα στο Belgravia.



billy8181 wrote:
καλά όλα αυτά μονο που τα παράπονα, όπως είδαμε πρόσφατα, είναι περισσότερο εσωτερικά παρα εξωτερικού.....
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Draminos

Κανείς δεν υποτιμά την Ελλάδα, αν γινόταν αυτό τότε κανείς δεν θα ασχολούνταν. Και πράγματι, η Ελλάδα κάνει συνεχώς βήματα προς τα μπροστά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κακώς κείμενα που χρήζουν διόρθωσης.

Έχω ζήσει στο εξωτερικό, μάλιστα στην Αγγλία με την οποία γίνεται η σύγκριση. Θετικά και αρνητικά υπάρχουν και στις δυο χώρες, το θέμα είναι σε τι θα πρέπει να τους αντιγράψουμε! Η πολιτεία του Πλάτωνα, θα πείτε, αλλά αν δεν κοιτάζουμε αυτή τότε δεν θα φτάσουμε πουθενά! Και αν θέλουμε να είμαστε οι καλύτεροι (φυσιολογικό, αφού ο κάθε άνθρωπος θέλει να ξεχωρίζει) θα πρέπει να αυξάνουμε τις αρετές μας και να ελαττώνουμε τα μειονεκτήματά μας.

Απλά μου φαίνεται λίγο άσκοπο να γίνεται σύγκριση, πχ, του μετρό του Λονδίνου με αυτό της Αθήνας! Της Αθήνας είναι σαφώς ανώτερο, με τη διαφορά ότι είναι μόλις 10 ετών ενώ του Λονδίνου 200! Από την άλλη βέβαια, το μετρό του Λονδίνου σε πάει παντού, κάτι που δεν ισχύει στην Αθήνα. Και στους ρυθμούς ανάπτυξης, η Ελλάδα αναπτύσσεται σαφώς ταχύτερα από χώρες όπως η Αγγλία ή οι ΗΠΑ, αλλά έχει, ούτως ή άλλως, περισσότερα περιθώρια για ανάπτυξη. Και για να το πω πιο απλά, άλλο να είσαι στο 9 και να θες να φτάσεις στο 2 και άλλο να είσαι στο 2 και να θες να φτάσεις στο 1.

Αν η χώρα μου έχει κάνει βήματα προς τα μπροστά; Κατά τη γνώμη μου ναι, αν και πολλές φορές αλλιώς εκλαμβάνει ο καθένας την έννοια της προόδου. Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να διορθώσει; Πάλι ναι, τα γεγονότα των ημερών το αποδεινύουν. Ανεξάρτητα με το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος με τις αφορμές και τον τρόπο με τον οποίο εκδηλώθηκαν οι αντιδράσεις τον τελευταίο μήνα, υπάρχει κάποια αιτία για όλα αυτά. Όταν ο καθένας μπορεί να βγει έξω και να πάρει το νόμο στα χέρια του ή να εκμεταλλευτεί την όποια εξουσία έχει, είτε σκοτώνοντας πολίτες, είτε καταστρέφοντας περιουσίες, είτε πυροβολώντας αστυνομικούς τότε προφανώς υπάρχει πρόβλημα! Το οποίο φυσικά δεν είναι μόνο ελληνικό, αλλά εδώ μιλάμε για την Ελλάδα!
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

Όντως η σύγκριση μεταξύ 2 χωρών είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα. Και ειδικότερα όταν μιλάμε για δύο χώρες οι οποίες για αιώνες κινούνταν σε πολύ διαφορετικές ταχύτητες. Και το έχω πει και παλιότερα ότι είναι πολύ εύκολο και βολικό να μιζεριάζουμε για την κατάσταση την οποία επικρατεί στην χώρα μας, ειδικότερα όταν δεν έχουμε επίγνωση της κατάστασης στο εξωτερικό. Το κλασσικό στερεότυπο το οποίο επικρατεί στην χώρα μας είναι ότι στο εξωτερικό όλα είναι ρόδινα, υπέροχα και πανέμορφα. Και δυστυχώς κανείς δεν αναφέρει στο πως επιτυγχάνεται αυτό στο εξωτερικό, αλλά το μόνο που κοιτάμε είναι το αποτέλεσμα και όχι οι "παράπλευρες απώλειες". Θα αναφερθώ σε 2 πολύ απλά παραδείγματα, που απασχολούν και το συγκεκριμένο φόρουμ.

Ας πάμε λοιπόν στην Αγγλία και ας δούμε πως επιτυγχάνουν κάποια πράγματα εκεί. Η χώρα αυτή λοιπόν φημίζεται για την άψογη οργάνωσή της στους δρόμους. Φανταστείτε λοιπόν μία Αθήνα όπου το παρκάρισμα απαγορεύεται σχεδόν παντού, και όπου επιτρέπεται, το πληρώνεις αρκετά ακριβά. Ποια θα ήταν λοιπόν η άποψη των σταναχωρημένων πολιτών αυτής της πόλης αν ένα τέτοιο μέτρο εφαρμόζονταν? Όλοι θα έβγαιναν και θα μιλούσαν για την καταπάτηση των δικαιωμάτων πολιτών. Αλλά στην Αγγλία δενυπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό εκεί εμείς είτε το αγνοούμε, είτε το αποκαλούμε "οργάνωση".

Ας μιλήσουμε τώρα για την κατάσταση που επικρατούσε πριν λιγες μερες στο κεντρο της Αθήνας. Έχετε δει μήπως πως αντιμετωπίζουν οι ξένοι αστυνομικοί άτομα τα οποία διαδηλώνουν και "εκτρέπονται"? Γιατί εδώ το μόνο που βλέπουμε είναι ότι τέτοια γεγονόταν δεν γίνονται στο εξωτερικό. Άμα όμως ξέραμε τις συνέπειες που έχουν τέτοια άτομα εκεί ίσως και να το σκεφτόμασταν αλλιώς. Και δε μιλάω μόνο για για συμπεριφορά των αστυνομικών, αλλά και για την φιλοσοφία των πολιτών. Όταν ο Άγγλος θεωρεί λογική την δολοφονία του Αλέξη ή του βραζιλιάνου στο μετρό του Λονδίνου (ως μέτρο πρόληψης) και ακόμα πιο λογική την κάθοδο του στρατού στους δρόμους για την επιβολή της τάξης, τότε κάτι δεν πάει καλά τελικά και εκει πέρα.

Η πρόοδος της Αγγλίας είναι αιώνες μπροστά από την δική μας, σε πάρα πολλούς τομείς, και πάνω από όλα στο βιωτικό επίπεδο που προσφέρει στους πολίτες της. Για να φτάσει όμως εκεί αναγκάστηκε να θυσιάσει πολλά πράγματα και κυρίως να οργανώσει-μαζοποιήσει-περιορίσει τους πολίτες της.
Και δεν κάνω σύγκριση των δύο κρατών. Στο Λονδίνο έχω την ευκαιρία και την τύχη να κάνω και να απολάυσω πράγματα που δεν μπορώ στην Αθήνα, αλλά και το ανάποδο. Προσωπικά με ικανοποιεί αρκετά. Υπάρχουν άλλοι οι οποίοι το θαυμάζουν αυτό και άλλοι οι οποίοι δεν αντέχουν ούτε μια μέρα εδώ πάνω. Όλα είναι σχετικά. Αυτό όμως που μπορώ να πώ με αρκετή δόση υποκειμενικότητας είναι ότι τα πράγματα δεν είναι ούτε τόσο μαύρα στην πατρίδα μας, ούτε τόσο όμορφα εδω πάνω. Ας κρατήσουμε ένα μέτρο σε αυτά που λέμε και πάνω από όλα όταν θέλουμε να κρίνουμε ή να θαυμάσουμε κάτι, να είμαστε σε θέση πρώτα να σκεφτούμε πώς και γιατί κάτι γίνεται με αυτόν τον τρόπο.
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 6:20 am    Post subject: Reply with quote

Draminos wrote:
Αν είναι δυνατόν να συγκριθούν το πανάρχαιο κακάσχημο metro του λονδίνο με το υπερσύγχρονο και καθαρότατο τις Αθηνας, στον πλανήτη δυο metro ισχούν για πανέμορφα, είναι τις Μόσχας και τις Αθηνας, μην τρελαθούμε τώρα. Η Πλακα λάμπει μπροστά στο SOHO.
ΜΙΚΑ δεν πρέπει να έχεις πάει αθηνα στην Ζωή σου, έχεις κατεβει ποτε στην στάση του Συντάγματος αν το έκανες δεν θα σύγκρινες καν το Αττικό Metro με το Tube - Λονδίνου.






Κοιτα στην Αθηνα μενω ολη μου τη ζωη, στο Λονδινο τους τελευταιους 3 μηνες.

Δεν ειπα οτι το underground εχει σταθμους ομορφους σαν του συνταγματος. Ξερω ομως οτι σε παει ΠΑΝΤΟΥ, ειναι πεντακαθαρο, και για την ηλικια του πολυ καλοδιατηρημενο. δεν εχω περιμενει ποτε πανω απο 5 λεπτα για τρενο και οπου θελησω να παω σε μια συγκεκριμενη ωρα θα βαλω το μερος και την ωρα στο site και θα μου πει ακριβως τι ωρα πρεπει να παρω ποιο μετρο και για που.

οι υπαλληλοι ειναι ευγενικοι μεχρι αηδιας ενω στο αττικο μετρο για να μου επιστρεψουν ενα προστιμο 15 ευρω καναν 9 μηνες (ειχαν πει 2 εβδομαδες).
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 1:45 pm    Post subject: Reply with quote

φιλε οι υπάλληλοι στο ηνωμένο βασίλειο προσποιούνται την ευγενία...στην ελλάδα έρχεται από τι καρδια , απλά δε το βλέπεις. Rolling Eyes Laughing


πέρα από τα αστεία που ακούγονται δυστυχώς συχνά, συμφωνώ και όντως το metro τον αθηνών είναι πολύ καλο εμφανισιακά, αλλα σαν υπηρεσία όμως?
άσε που όσον αφορά τα τρένα προτιμώ του λονδίνου, όπως έχει ειπωθεί παλιότερα φτιάξαν ωραίους σταθμούς αλλα η φαντασία (η το χρήμα) έπεσε λίγο όταν ήρθε η ώρα τον τρένων (εκτος από αυτά που πάνε αεροδρόμιο).

Μη ξεχνάμε πως ,όπως με βοτανικό και αεροδρόμιο,tram, μιλάμε για μεγάλα έργα που γίνονται τώρα μετά το 2000......δε δικαιολόγησε να αντιγραφής η απλός να φτάνεις κάποια standard άλλον που έχουν αυτά τα έργα από το 1980...μη πω και πιο πριν.

Απαιτείται καινοτομία. ευτυχώς στο metro το είδαμε,στο αεροδρόμιο μας ξέφυγε, θα το δούμε και στα αλλα?

μακάρι.
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε billy8181 από ότι παρατηρώ για πολύ καιρό τώρα, τα περισσότερα μηνύματα σου ειτε εδώ είτε στο ssc είναι ιδιαιτέρος αρνητικά. Είτε μονίμως θα παραπονιέσαι είτε θα ειρωνεύεσαι (ιδιαίτερα αν πουν κάτι για την πόλη σου το Λονδίνο).
Άλλο καλόκαρδη κριτική και άλλο εμπάθεια, πιστεύω να καταλαβαίνεις ποια είναι η διαφορά.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

κανεις λάθος φιλε, μήπως οποιος ψάχνει για εμπάθεια βρίσκει εμπάθεια? εγώ γράφω και καλά και κακά στοιχεια που με ενοχλούν. Και στο κάτω κάτω αν δε με ενδιέφερε το θέμα δε θα καθόμουν να ασχολούμαι με το αν η ελλάδα απέκτησε το A,B έργο.

παρεπιπτόντως το λονδίνο δεν είναι η πολύ μου, αλλα μιας και είναι στο προφίλ μου πόλις κόσμος το συγκρίνει με την αθηνα....πάλι αν έβλεπες έχω μιλήσει και για ρώμη και για βρυξέλλες και αλλα πολλά.. Smile

σε αντίθεση με άλλους στον κόσμο, δεν ηδονίζομαι με το να χλευάζω ένα κράτος. Smile

τι να κάνουμε, αρκετές φορες (όπως όλοι) με εκνευρίζουν η διαφορες τσαπατσουλιές,καθυστερήσεις,προχειρότητες και ιστορίες που σχολιάζουμε όλοι εδώ και μας στενοχωρούν. Απλά έχω λιγότερη υπομονή....απλά πράματα.
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν χρειάζεται να να μου λες ποιες χώρες σε ενδιαφέρουν και ποιες όχι, αυτό είναι δικό σου ζήτημα στο οποίο εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Εγώ απλά σχολιάζω αυτά που διαβάζω (όπως ακριβώς κάνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι). Δέν σχολιάζω δηλαδή βάση της καταγωγής η των πιστέυων σου αλλά βάσει των γραφομένων σου.

Παράδειγμα, στα 2 τελευταία μηνύματα σου εδώ και στο ssc (π.χ περί μετρό υπονοώντας ότι υπηρεσιακά δυσλειτουργεί και περί athens heart στο ssc (εργοστασιακό look).
Απλά να σου πώ για το μετρό, ότι πέρα απο τα ευμενή σχόλια Ελλήνων και ξένων εχω φίλο που δουλεύει στο μετρό.
Όσο για το εμπορικό κέντρο, είμουνα εκεί το περασμένο Σάββατο, ούτε σχεδιαστικά μου θύμισε εργοστάσιο ούτε βάση υλικών. Ένα όμορφο, μικρο (20κ τ.μ) λειτουργικότατο, εμπορικό κέντρο βρήκα.

Γιατί στα έγραψα όλα αυτά, για να σου δείξω οτι όλα δεν είναι όπως νομίζεις η όπως πιστεύεις ότι είναι. Είναι μεγάλο πράγμα ο διάλογος, να μπορείς να ασκείς και να δέχεσαι κριτική με την ίδια θέληση.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

είπα εγώ ότι η γνώμη μου είναι ο νομος?...οι λέξεις "μου φαίνεται" σημαίνουν ότι είναι η γνώμη μου, και όπως λέμε συνεχεια στην ελλάδα κάθε γνώμη σεβαστή λοιπόν....και αντίθετος, από αυτό το forum περιμένω να μου πει κάποιος αν κάνω λάθος και για αυτό μπήκα.

Και μη νομίζεις, τα έργα τα βλέπω και από κοντά, δε σχολιάζω συνεχεια φωτογραφίες. Αν εσένα σου φάνηκαν, πχ. ,όλοι ξετρελαμένοι με το athens heart μια χαρά. Και εγώ έγραψα πως είναι καλο και όμορφο μέσα, απλά μη γελιόμαστε απέξω δε λέει πολλά. αλλα είμαι από τους πρώτους που δεν έχουν πρόβλημα εφόσον δούμε κάνα έργο.....οποτε μάλλον με παρεξηγείς. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
είπα εγώ ότι η γνώμη μου είναι ο νομος?...οι λέξεις "μου φαίνεται" σημαίνουν ότι είναι η γνώμη μου, και όπως λέμε συνεχεια στην ελλάδα κάθε γνώμη σεβαστή λοιπόν....και αντίθετος, από αυτό το forum περιμένω να μου πει κάποιος αν κάνω λάθος και για αυτό μπήκα.

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;

Quote:
Και μη νομίζεις, τα έργα τα βλέπω και από κοντά, δε σχολιάζω συνεχεια φωτογραφίες. Αν εσένα σου φάνηκαν, πχ. ,όλοι ξετρελαμένοι με το athens heart μια χαρά. Και εγώ έγραψα πως είναι καλο και όμορφο μέσα, απλά μη γελιόμαστε απέξω δε λέει πολλά. αλλα είμαι από τους πρώτους που δεν έχουν πρόβλημα εφόσον δούμε κάνα έργο.....οποτε μάλλον με παρεξηγείς. Smile

Αυτό το "όλοι ξετρελαμένοι με το athens heart μια χαρά" που το διάβασες;

Και μιας και μιλάμε για σίγουρα συμπεράσματα τύπου "μη γελιόμαστε" βλέποντας φωτογραφίες, ας σχολιάσω και εγώ φωτογραφίες με την διαφορά ότι απλά θα σχολιάσω και δεν θα προβώ σε σίγουρα συμπεράσματα.

Έχεις να μου δείξεις 3-4 εμπορικά των περίπου 20κ τ.μ gla τα οποία εξωτερικά κατά την γνώμη σου είναι εξαιρετικά; Για να καταλάβω ποια είναι τα κριτήρια σου.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

εγώ είπα πως η γνώμη μου δεν είναι ο νομος γιατί απλός δε πιστεύω πως όλα είναι απόλυτα.
Όσο για τα κριτήρια, proton δε χρειάζεται να αντιγράφουμε ξένα έργα η να παίρνουμε ιδέες, ας πρωτοτυπήσουμε και κάπου πχ.

και τέλος μη φαντάζεσαι πως έχω φαντασιώσεις για τίποτα το διαστημικό, απλά είμαι ευαίσθητος στην αισθητική, λίγα πράματα μπορούν να κάνουν μεγάλες αλλαγές. Αυτά με ενδιαφέρουν ιδιαιτερα.

αυτά λοιπόν φιλε όσον αφορά το αν χλευάζω η προσφέρω χρήσιμη καλόκαρδη κριτική. Ελπίζω να μη βγω και troll σε λίγο.... Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
εγώ είπα πως η γνώμη μου δεν είναι ο νομος γιατί απλός δε πιστεύω πως όλα είναι απόλυτα.
Όσο για τα κριτήρια, proton δε χρειάζεται να αντιγράφουμε ξένα έργα η να παίρνουμε ιδέες, ας πρωτοτυπήσουμε και κάπου πχ.

Πρώτον, οι μελέτες έγιναν από ομάδα ανεξάρτητων μελετητικών γραφείων (JOURDA Architects Paris, CONRAN και PARTNERS London, ΔΙΑΡΧΩΝ κλπ). Ξένων επί το πλείστων.

Δεύτερον, σε ρώτησα για να δώ πως θα ήθελες εσύ να ήταν ένα εμπορικό των 20κ τ.μ gla

Quote:
και τέλος μη φαντάζεσαι πως έχω φαντασιώσεις για τίποτα το διαστημικό, απλά είμαι ευαίσθητος στην αισθητική, λίγα πράματα μπορούν να κάνουν μεγάλες αλλαγές. Αυτά με ενδιαφέρουν ιδιαιτερα.

Παράδειγμα;

Να και μερικές επιπλέον φωτογραφίες ώστε να βοηθηθής περισσότερο.















http://www.pasal.gr/portfolio/under-construction/602289.html
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

καλά για αν αντιγράψεις ξένο έργο δε χρειάζεται να έχεις ελληνική ομάδα....ο ΠΑΟ ήθελε ντραγκάο, έφερε τον αρχιτέκτονα του ντραγκάο. Όσο για το athens heart είπαμε μέσα είναι ok για μένα, και έξω μέτριο αλλα δεν ηπα για πέταμα.

πολύ ωραίες φωτογραφίες να είσαι καλά.
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
καλά για αν αντιγράψεις ξένο έργο δε χρειάζεται να έχεις ελληνική ομάδα....ο ΠΑΟ ήθελε ντραγκάο, έφερε τον αρχιτέκτονα του ντραγκάο. Όσο για το athens heart είπαμε μέσα είναι ok για μένα, και έξω μέτριο αλλα δεν ηπα για πέταμα.

Μα εσύ δεν είπες οτι δεν χρειάζεται να αντιγράφουμε εμείς οι Έλληνες; Και σου απάντησα ότι επι των πλείστων το εμπορικό το σχεδίασαν ξένοι.

Δηλαδή σε ξαναρωτάω, πώς θα έπρεπε να ήταν σχεδιασμένο ώστε να μην σου θυμίζει εργοστάσιο και να μην σου θυμίζει αντιγραφή; Και αντιγραφή ποιανού είναι τέλοσπαντων;

Όσο για το Ντραγκάο και το νεο γήπεδο του ΠΑΟ, το ότι είναι ίδιος ο αρχιτέκτονας δεν σημαίνει ότι είναι και αντιγραφή. Πέρα απο κάποια στοιχεια που έχει παρει γενικότερα δεν έχουν μεγάλη σχέση. Ο Καλατράβα όταν σχεδίασε το Ολυμπιακό στάδιο και αυτός αντιγραφή έκανε;

Ξέρεις πόσα γήπεδα αυτήν την στιγμή που βρίσκονται υπο-κατασκευή στην Ευρώπη μοιάζουν τρομερά λες και είναι copy-paste; Στο γήπεδο του Παναθηναϊκού εσωτερικά τουλάχιστον βλέπεις κάτι διαφορετικό.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

σίγουρα copy-paste υπάρχει παντού, ακόμα και το wembley μας θυμίζει κάτι....αλλα ο ΠΑΟ αν θυμάμαι καλά ήθελε κάτι καθαρά στα πρότυπα του ντραγκάο, και γενικά (αν και πολύ καλο γήπεδο) μοιάζει.Αλλα δεν έχω πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε λιγότερες αντιγραφές(η ομοιότητες) και περισσότερη καινοτομία....αν δεν είναι πρόβλημα. Ο καλατράβα έφτιαξε κάτι που να προσαρμόζεται στο ΟΑΚΑ, δε του είπαν ξανάφτιαξε το ίδιο έργο που έκανες αλλου..

όσο για το athens heart φιλε, δεν είμαι ειδικός και επειδή δε μου αρέσει κάτι δε σημαίνει ότι μπορώ και να σου σχεδιάσω κάτι άλλο. Ίσος "υπερβαλα" με τι λέξη "εργοστάσιο" αλλα όπως κοροϊδεύουν τον βοβw για κύβους...έτσι και εγώ δε του βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο. Τι να κάνω.εκτος αν σου αρέσει το νέο χρηματιστήριο και καταλάβω πως είμαι από άλλο πλανήτη...

Αλλα όπως είπα δεν έχω πρόβλημα, μέσα είναι ok και σίγουρα θα το διακοσμήσουν απέξω.
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
σίγουρα copy-paste υπάρχει παντού, ακόμα και το wembley μας θυμίζει κάτι....αλλα ο ΠΑΟ αν θυμάμαι καλά ήθελε κάτι καθαρά στα πρότυπα του ντραγκάο, και γενικά (αν και πολύ καλο γήπεδο) μοιάζει.Αλλα δεν έχω πρόβλημα.

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά, γιατί εσωτερικά τουλάχιστον ο Βοτανικός με το Ντραγκάο δέν έχουν καμία σχέση. Άσε που εσωτερικά πάλι γήπεδο όμοιο του αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη πολλή αμφιβάλω αν υπάρχει.

Αν θέλεις να δείς πανομοιότυπα γήπεδα δες το καινούργιο της Άρσεναλ και τής Μπενφίκα. Για να μην σου πώ άλλα 10 υπο-κατασκευή που μοιάζουν μεταξύ τους σαν 2 σταγόνες νερό.

Quote:
Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε λιγότερες αντιγραφές(η ομοιότητες) και περισσότερη καινοτομία....αν δεν είναι πρόβλημα. Ο καλατράβα έφτιαξε κάτι που να προσαρμόζεται στο ΟΑΚΑ, δε του είπαν ξανάφτιαξε το ίδιο έργο που έκανες αλλου..

Δηλαδή οι αψίδες οπου περνάνε οι φίλαθλοι περιμετρικά του ΟΑΚΑ δεν σου θυμίζει άλλο έργο του Καλατράβα; To ποδηλατοδρόμιο; H γέφυρα στην Κατεχάκη; Όλα αυτά εσύ πώς θα τα έλεγες αν όχι αντιγραφές (σύμφωνα με την δική σου λογική);

Quote:
όσο για το athens heart φιλε, δεν είμαι ειδικός και επειδή δε μου αρέσει κάτι δε σημαίνει ότι μπορώ και να σου σχεδιάσω κάτι άλλο. Ίσος "υπερβαλα" με τι λέξη "εργοστάσιο" αλλα όπως κοροϊδεύουν τον βοβw για κύβους...έτσι και εγώ δε του βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο. Τι να κάνω.

Δικαίωμα σου να μην σου αρέσει, όπως δικαίωμα μου είναι να μου αρέσει.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

συμφωνώ
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ ενδιαφέρων ο διάλογος, αν και ξέφυγε λίγο προς τα χωράφια του topic της αρχιτεκτονικής, απλά να σημειώσω το εξής: Η αναζήτηση της αρχιτεκτονικής καινοτομίας δεν είναι πάντοτε αυτοσκοπός.
Δηλαδή μην πάμε να πέσουμε στην παγίδα που μας έχει βάλει το star-system των mega αρχιτεκτόνων, όπου με πρόσχημα την καινοτομία και για να ικανοποιήσουν το εγώ τους έχουν πείσει ολόκληρο τον πλανήτη πως ένα κτήριο πρέπει να είναι οπωσδήποτε δύσμορφο, ρευστό, διαδραστικό, ασυνεχές, διαλεκτικό, ασσύμετρο, κι ό,τι άλλη μ@λ@κία κατεβάσει ο εγκέφαλός τους προκειμένου να σιγουρευτούμε πως κρατάνε το Δισκοπότηρο της αρχιτεκτονικής.
Σιγά!
Να κονομάνε θέλουν, να βγάζουν τα ατέλειωτα δις για να συντηρούν τις πολυάριθμες εταιρείες και τους ακριβοπληρωμένους συνεργάτες τους, γι΄αυτό και με χαρά αναλαμβάνουν έργα στη μέση της ερήμου πέρα από κάθε ηθική (κάθε επάγγελμα έχει την ηθική του) και καθόμαστε εμείς και αναζητάμε ανθρώπινα μέτρα και ιστορίες για αγρίους.
Κι όπως έλεγε ο Pierro Lissoni, την περισσότερη δουλειά την κάνουν πια οι υπολογιστές. Ρίχνει το επιτελείο των σχεδιαστών τα δεδομένα και μια γενική ιδέα στον υπολογιστή, αυτός παραμετροποιεί όσα του έδωσαν, κι ό,τι βγάλει!

Αυτά, για να καταλάβουμε πού κινείται η περίφημη αρχιτεκτονική καινοτομία στις μέρες μας, ποιος αντιγράφει ποιον, και πόσο μας χρειάζονται όλα αυτά στην τελική.
Κι ούτε έχω την εντύπωση ότι η αρχιτεκτονική παραγωγή στην Αθήνα αναπαράγει πρότυπα της δεκαετίας του '80, κι έχουμε δώσει άπειρα παραδείγματα στο σχετικό τόπικ.
Ούτε καταλαβαίνω γιατί το χρηματιστήριο πχ, έπρεπε να γίνει κάπως διαφορετικά, δεδομένης της περιοχής που χτίστηκε, των διαθέσιμων κονδυλίων και τoυ εξαιρετικά περιορισμένου πλάτους της πρόσοψής του, μεγέθους αυλής μονοκατοικίας. Και τι είναι δηλαδή το χρηματιστήριο για να επιχειρηθεί κάτι πιο "πρωτοποριακό"; Σημαίνει κάτι, συμβολίζει τίποτα; Γίνονται μέσα συνεδριάσεις τύπου Wall Street; Μια υπηρεσία είναι. Σιγά!
Τελικά τι έχει σημασία; Το ότι απ΄έξω μπορεί να σου αρέσει ή όχι;
Διότι για μένα, που πρόσφατα είδα φωτογραφίες από το εσωτερικό του, μεγαλύτερη σημασία έχει ότι το αίθριό του -και οι λειτουργίες που γίνονται μέσα και γύρω από αυτό- είναι ό,τι πιο καλαίσθητο και λειτουργικό έχω δει σε δημόσιο κτήριο εδώ και πολύ καιρό.

Αυτά. Η μνημειώδης αρχιτεκτονική πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης και να εξυπηρετεί περισσότερα από όσα καλείται απλώς να στεγάσει. Γι΄αυτό το λόγο, και επειδή ούτε τα φράγκα μας περισσεύουνε ούτε και οι εθνικοί ευεργέτες όπως τα Ιδρύματα Νιάρχου και Ωνάσση, καλό είναι να επιχειρείται μόνο σε εθνικής εμβέλειας κτίσματα.
Στα υπόλοιπα, το ζητούμενο είναι η φαντασία (σύμφωνοι), η έλλειψη εσωστρέφειας (σύμφωνοι) αλλά όχι και να ακούω ότι από τεμπελιά ή ανικανότητα πέφτουμε στην εύκολη λύση της αντιγραφής. Κι όταν μας ρωτάνε ποιο, τι, πού, πότε και πώς αντεγράφη, εμείς να κοιτάμε τα πατζάκια μας και να το ρίχνουμε αλλού...


Last edited by Ypsilon on Thu Jan 15, 2009 2:12 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 1:55 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως γενικότερα, τα περισσότερα Mall και εκτός Ελλάδος, δεν χαρακτηρίζονται για την αρχιτεκτονική τους εξωτερικά. Άς μην το κανουμε λοιπόν θέμα σύγκρισης. Η φιλοσοφία τους παντού είναι να εντυπωσιάζουν με το εσωτερικό τους, και όχι με το πως δείχνουν απ'εξω ή από ψηλά.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Rolling Eyes Ακριβώς προσωπικά Αγγλία δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα εμπορικό που να είναι τίποτα σπουδαίο εξωτερικά. Το μονο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Selfridges Building του Birmingham Bullring και αυτό αποτελεί μονο ένα κομμάτι του. Το υπόλοιπο είναι απλώς λειτουργικό και ψιλοαδιάφορο.
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Sat Jan 17, 2009 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι τόσο η εξωτερική εμφάνιση των εμπορικών κέντρων, όσο το κατά πόσον οι περιοχές στις οποίες κατασκευάζονται αυτά μπορούν να υποστηρίξουν τη λειτουργία τους. Αδυνατώ να σκεφτώ τι θα γίνεται κάθε Σάββατο στην Πειραιώς, πχ, όπως μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που γίνεται και στην Κηφισίας! Και επειδή μπἠκαμε στη διαδικασία να κάνουμε σύγκριση, στο μεγαλύτερο αγγλικό εμπορικό της νότιας ακτής, στο Southampton, ακόμα και τα Σάββατα η κατάσταση στους γύρω δρόμους είναι εξαιρετική!

Για μένα, τα εμπορικά στην Αθήνα χωρίς πρόσβαση από μέσα σταθερής τροχιάς θα έπρεπε να αποφεύγονται! Και για το λόγο αυτό, θεωρώ πως το εμπορικό στο Βοτανικό θα ήταν σαφώς καλύτερη λύση από κάθε Avenue, Athens Heart και Golden Hall, δεδομένης και της διαπλάτυνσης των γύρω δρόμων!
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Sat Jan 17, 2009 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση - σε λάθος topic όμως! Είστε βεβαίως ελεύθεροι να τη συνεχίσετε στις "Υποδομές".
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Sat Jan 17, 2009 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ήμουνα το Σαββάτο στο Athens Heart και Factory (και τα 2 επι της Πειραιώς) και στο Mall στο Μαρούσι.

Η κίνηση στήν Πειραιώς ήταν όπως ήταν πάντα (ούτε κρύο ούτε ζέστη, μια μέτρια κατάσταση). Στο δε mall στο Μαρούσι γινότανε όπως είθισται (τουλάχιστον) τα ΠΣΚ, χαμός. Βέβαια για όσους κυκλοφορούν με δίτροχο ( όπως εγώ) δεν θα προβληματιστούν ιδιαίτερα αλλά για τους τετράτροχους είναι χάλια.

Η διαφορά του Athens Heart και Factory με το Mall είναι ότι τα A/F είναι σαφώς μικρότερα απο το Mall (Α/F 20k gla - M 57k gla) και επιπλέον τα Α/F λόγο το ότι δεν διαθέτουν πολυκινηματογράφους δέν έχουν αυτήν την συνεχή και μεγάλη ροή επισκεπτών.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jan 18, 2009 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Mην ξεφεύγoυμε για άλλη μία φoρά από τo θέμα της συζήτησης.

Υπάρχει η δυνατότητα να γράψετε τo oτιδήπoτε στo 'εδώ κoλλάνε τα πάντα εκτός σπoρ', είτε στo θέμα της αρχιτεκτoνικής εάν θεωρείτε ότι εκεί ταιριάζει καλύτερα.

Mπoρεί η αλληλoυχία μηνυμάτων να έχει δημιoυργήσει μια έντoνη διάθεση για ανταλλαγή απόψεωνή διάθεση για συζήτηση πρoς oπoιαδήπoτε κατεύθυνση, ωστόσo δεν πρέπει να γράφoυμε γενικόλoγες απόψεις ή απόψεις πoυ απαραίτητα εντάσoνται σε άλλες θεματικές ενότητες τoυ φoρoυμ .

Kάθε κoυβέντα στo δικό της θέμα ώστε να δείτε στo μέλλoν και τoν αντίλoγo, εξ όσων αναζητoύν και βρίσκoυν τα γραπτά σας σύμφωνα με τη θεματoλoγία στην oπoία τα ταξινoμήσατε.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next
Page 15 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr