stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η ζωή στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό: Θετικά και αρνητικά
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι προτιμάτε απο τα παρακάτω ;
1)Την ζωή στην Ελλάδα παρα τις δυσκολίες που υπάρχουν
48%
 48%  [ 42 ]
2)Την ζωή στο Εξωτερικό γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες/δυνατότητες
25%
 25%  [ 22 ]
3)Δεν ξέρω...Δύσκολη απόφαση...
26%
 26%  [ 23 ]
Total Votes : 87

Author Message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 2:38 am    Post subject: Reply with quote

Παντα μου εκανε εντυπωση το ποσο σχολαστικοι ειναι οι Αγγλοι οταν κανουν εργα οσον αφορα την ασφαλεια των πεζων.

Δειτε την παρακατω φωτο απο την περιοχη μου:



καντε κλικ για μεγεθυνση

Τα εργα ειναι επιμελως περιφραγμενα, με σηματα και απο τις δυο μεριες του πεζοδρομιου. Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο οτι εφτιαξαν προστατευμενο μονοπατακι για τους πεζους σε ενα δρομο που περνανε σπανια αυτοκινητα.

Ισως σε καποιους να φανταζει υπερβολικο, ωστοσο ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειδα στην Αθηνα οταν ηρθα προσφατα.

Σε εναν καθετο της Ακαδημιας ειχαν κατασκαψει το πεζοδρομιο δημιουργωντας τρυπες με βαθος τουλαχιστον ενος μετρου. Το μονο που ειχαν κανει ηταν να βαλουν αυτη τη κλασικη ασπροκοκκινη κορδελα στερεωμενη στα κτιρια και σε δυο δεντρα. Ελα, ομως, που η κορδελα ειχε σπασει χωρις να υπαρχει καποιο αλλο εμποδιο να προστατευει τους πεζους. Αν καποιος περπατουσε παιζοντας αφηρημενα με το κινητο του θα ειχε πεσει μεσα σιγουρα. Φυσικα, εννοειται, οτι δεν ειχαν δημιουργησει μονοπατακι για τους πεζους με αποτελεσμα να επρεπε να βγεις στο στενο, πολυασχολο δρομο κανοντας ζιγκ ζαγκ αναμεσα στα παρκαρισμενα αυτοκινητα.

Θα μου πειτε, κατσε ρε μεγαλε, περιμενεις μονοπατακια σε στενο καθετο της Ακαδημιας, με τα ενος μετρου πλατος πεζοδρομια και με παρκαρισμενα αυτοκινητα; Η απαντηση ειναι ναι, θα περιμενα οτι 2-3 μερες πριν θα ειχαν βαλει πινακιδα που θα ελεγε την ταδε του μηνος απαγορευεται η σταθμευση στο ταδε σημειο ετσι ωστε την ημερα των εργων θα εφτιαχναν το μονοπατι εκει που θα παρκαραν κανονικα τα αυτοκινητα.

Αλλα τι να λεμε, εδω κανουμε τσαπατσουλιες σε τοσα αλλα θεματα, στη φυλαξη των εργων θα πρωτοτυπησουμε; Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 9:42 am    Post subject: Reply with quote

Αχχχ, μύρισε Αγγλία το post σου φίλε Dimi, τι μας κάνεις τώρα... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Wed Apr 04, 2007 1:16 am    Post subject: Reply with quote

H αύξηση του ΦΠΑ στη Γερμανία αρχίζει και κάνει έντονη την παρουσία της. Μου ανέβασαν το νοίκι και την ασφάλεια. Και όλα αυτά σε μια χώρα που καυχιέται ότι είναι η πρώτη στην Ευρώπη...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Thu Sep 13, 2007 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Μετά από πολλές επισκέψεις στο εξωτερικό, προσπαθούσα να καταλάβω τι το στραβό έχουν οι ελληνικοί δρόμοι, σχετικά με την αισθητική τους. Θα μου πείτε πολλά, αλλά ακόμα και σε καινούριους δρόμους, κάτι δεν μου πήγαινε καλά στο μάτι, και δεν μπορούσα να βρω τι. Να είναι καλά οι φίλοι μας οι Σουηδοί, και οι φίλοι μας οι Σαμιώτες που με βοήθησαν. Μετά από επίσκεψη στην βόρεια αυτή χώρα, πήγα μία βόλτα από την Σάμο. Σε έναν κυκλικό κόμβο, διαμέτρου το πολύ 5 μέτρων, μπόρεσαν οι αθεόφοβοι και χώρεσαν 18 ολόκληρες πινακίδες. Πραγματικά, δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που έβλεπα. Και τι ήταν αυτές οι πινακίδες? 6 στοπ στους 3 δρόμους που έφταναν στον κόμβο, 3 απαγορεύεται η στροφή αριστερά, 2 απαγορεύεται η αναστροφή, 3 υποχρεωτικής κυκλικής πορείας, 3 υποχρεωτικής δεξιάς κατεύθυνσης, και άλλες 3 πινακίδες που δεν ξέρω τι σημαίνουν. Και μου γεννάται το ερώτημα. Γιατί να βάλεις στοπ σε αυτόν που κινείται στον κόμβο? Γιατί εφόσον έχεις σήμα υποχρεωτικής δεξιόστροφης κυκλικής πορείας, να βάλεις ένα απαγορεύεται αριστερά και ένα επιπλέον σήμα για πορεία δεξιά? Και γενικότερα γιατί να έχεις σήμανση εκεί, εφόσον ο ΚΟΚ ορίζει ρητά πως κινούνται τα οχήματα?
Οι φιλοι μας οι Σουηδοί λοιπόν, βάζουν σήματα εκεί που σου επιτρέπουν να κάνεις κάτι. Δεν είδα ούτε ένα σήμα για απαγόρευση στάθμευσης, διότι παντού απαγορεύεται, και σου λένε που μπορείς να παρκάρεις. Δεν έχουν σχεδόν πουθενά στοπ, διότι πάντα προτεραιότητα έχει ο εκ δεξιών οδηγός. Σε κυκλικό κόμβο, δεν βλέπεις σήμα, διότι ο τρόπος που κινείσαι είναι δεδομένος.
Γενικότερα υπάρχουν πολλά κωμικοτραγικά στους δρόμους μας. Για παράδειγμα παντού βλέπουμε και απαγορευτικό για δεξιά ή αριστερή στροφή, και απαγορευτικό να εισέλθεις στον αντίστοιχο δρόμο. Βάλε και επί 2, έχουμε σύνολο 4 πινακίδες, ενώ θα μπορούσε να υπάρχει μόνο μία. Έχουμε στοπ πάνω από φανάρια!!! Βλέπεις πινακίδες που απαγορεύουν να πας δεξιά και αριστερά, ενώ θα μπορούσε να έχει μία με υποχρεωτική ευθεία πορεία, και πολλά πολλά άλλα. Ελπίζω κάποτε, κάποιος να φωτίσει τους υπέυθυνους, να ξηλωθούν όλες οι πινακίδες, να ανοίξει και λίγο το μάτι μας.
Back to top
View user's profile Send private message
AnimeGR
New Member
New Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 44

PostPosted: Thu Sep 13, 2007 10:32 pm    Post subject: Reply with quote

Ψιλό offtopic...

Quote:
Έχουμε στοπ πάνω από φανάρια!!!


Οι πινακίδες πάνω από τα φανάρια ισχύουνε σε περίπτωση π δε δουλεύει ο φωτεινός σηματοδότης...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 8:29 am    Post subject: Reply with quote

aikinn wrote:
Σε έναν κυκλικό κόμβο, διαμέτρου το πολύ 5 μέτρων, μπόρεσαν οι αθεόφοβοι και χώρεσαν 18 ολόκληρες πινακίδες....


Embarassed

Ίσως λες για τον κυκλικό κόμβο που έχουν φτιάξει έξω από το λιμάνι της Σάμου και πάνω στο δρόμο που συνδέει την Σάμο με το Καρλόβασι. Embarassed Embarassed Ήταν μία από τις πιο περίεργες διασταυρώσεις που έχω δει. Όχι μόνο αυτό αλλά κόντεψα να περάσω προς εκεί που δεν έπρεπε και να κάνω ατύχημα. Embarassed Τουλάχιστον έμεινα ευχαριστημένος από την αστυνόμευση, καθώς δεν υπήρχε μέρα που να μην είδα μπλόκο της αστυνομίας στις διαδρομές που έκανα. Με σταμάτησαν τουλάχιστον 5 φορές κατά την παραμονή μου εκεί.
Back to top
View user's profile Send private message
J.R
New Member
New Member


Joined: 03 Oct 2007
Posts: 18

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 5:27 am    Post subject: Reply with quote

ena paraxeno pou exo paratirisei einai i antidraseis ton anthropon stin ellada gia tis Red Light Cameras(den ksero pos legontai sta ellinika Question ). mporei kapoios filos na mou pei poso xrisimopoiounte stin ellada?
giati distixos stin Australia einai to antitheto akro me kathe sxedon fanari se megalo dromo me camera. Tora exoun prosthesei kai kamera pou se pianei an trexeis me apotelesma osoi to "patane" gia na proftasoun ta kitrina na trone diples kleiseis gia taxitita kai kokkino.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Oct 06, 2007 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Το Ευροβαρόμετρο σχετικά με το πόσο ευτυχισμένοι είναι οι Έλληνες σε σχέση με τους Ευρωπαίους θέτει ενδιαφέρουσες ερωτήσεις

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_273_fiche_el.pdf
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ydrohoos
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 189
Location: London, UK

PostPosted: Mon Nov 26, 2007 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

Πολυ ενδιαφερουσα ερευνα.
Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι η απαισιοδοξια...

Αυτο βεβαια εξιγει σε ενα βαθμο και το οτι οταν βγαινω με φιλους και γνωστους στην Ελλαδα ακουω συνεχεια γκρινια και ξενερα...

Το παραδοξω ειναι οτι αμα πω εγω κατι αρνητικο για τη ζωη στην Ελλαδα με στραβοκοιτανε...αντε ρε, μου λενε, μας εγινες Αγγλος Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Wed Nov 28, 2007 5:11 pm    Post subject: Reply with quote

Και εγώ τα ίδια αντιμετωπίζω ρε Υδροχόε! Έχω κατεβεί αυτόν τον καιρό στην Ελλάδα για να πάρω συνεντεύξεις για το διδακτορικό μου και ό,τι λέω το εκλαμβάνουν οι άνθρωποι ανάποδα. Είμαι Κερκυραίος, έχω σπουδάσει στην Αθήνα και κάνω το διδακτορικό μου στην Αγγλία. Ό,τι λέω στους Αθηναίους φίλους μου για τα κακώς κείμενα της Αθήνας ή της Ελλάδας γενικότερα το εκλαμβάνουν είτε ως επαρχιωτισμό (τι να μας πείτε και εσείς οι επαρχιώτες) είτε ως ψωροπερηφάνεια (πήγες στην Αγγλία και μας το παίζεις έξυπνος). Δυστυχώς, αυτό είναι που πάντα μισούσα στην Ελλάδα: Έλλειψη διαλόγου και ανεκτικότητας. Και για να εξηγούμαι: ΟΧΙ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΧΩΡΑ... Wink Απλά εμένα μου πάει καλύτερα. Γιατί να αντιμετωπίζεται αυτό ως εθνική προδοσία;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 1:29 am    Post subject: Reply with quote

Τι γίνεται με αυτήν την ιστορία με τα παντώς είδους εμπόδια που δεν σου επιτρέπουν το παρκάρισμα?Μιλάω για γλάστρες,καρέκλες,πινακίδες και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς,τα οποία αφήνουν έξω απο τα σπίτια τους για να μην τους πιάσει κανείς την θέση parking.Και το χειρότερο δεν είναι αυτό,αλλά οι γριές οι οποίες μόλις δουν αυτοκίνητο πετάγονται έξω και σου λένε ότι τώρα έρχετε ο γιός τους,ο γαμπρός τους κλπ.

Μια μικρή ιστορία:
Σήμερα στο Αιγάλεω δεν υπήρχε θέση ούτε για δείγμα ,το μεσημέρι.
Περνάω απο έναν δρόμο και είναι ένας κύριος μέσα στο "αναμένο" αυτοκίνητο του,τον ρωτάω "φεύγετε",μου απαντάει όχι.Φεύγω και μετά απο 2 λεπτά ξαναπερνάω απο το ίδιο σημείο όπου έχει φύγει ο κύριος και στην θέση του έχουν "παρκάρει" 2 γλάστρες.Και μάλιστα έξω απο ένα σχολείο, ούτε καν εξω απο σπίτι.Φυσικά έβαλα τις γλάστρες στο πεζοδρόμιο και πάρκαρα.

Τι ισχύει για αυτά τα αντικείμενα?Στην Ευρώπη αν γίνει κάτι τέτοιο δεν θα φάει κλίση η γλάστρα?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 9:14 am    Post subject: Reply with quote

Έχουμε ακόμη τη νοοτροπία του βλάχου που νομίζει ότι επειδή ο δρόμος περνά μπροστά από το σπίτι του του ανήκει κιόλας. Πολύ καλά έκανες και πάρκαρες!
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 10:09 am    Post subject: Reply with quote

Κατι τετοιες στιγμες θα ηθελα να εχω ενα τζιπακι της πλακας, να μην με νοιαζει αν θα το τρακαρουν ή γρατζουνισουν και να το παρκαρω οπου εχει γλαστρες καρεκλες και γριες...
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

Σωστος ο Mika! Smile Εγω παντως θα το σκεφτομουν διπλα να βγαλω γλαστρες και να παρκαρω διοτι δεν ξερεις αν αυτος που τις εβαλε ειναι τρελος και σου γρατζουνισει το αμαξι ή οτιδηποτε αλλο. Θα μου πεις βεβαια, να βιαζεσαι να παρκαρεις και δεν υπαρχει θεση ουτε για δειγμα τοτε αναγκαστικα το παιρνεις το (μικρο αυτο) ρισκο.

Στην Αγγλια, βεβαια, ουτε κατα διανοια δεν βλεπεις τετοια γραφικα αντικειμενα στους δρομους. Εκει ομως, ειναι παντου μονοκατοικιες (μιλαω κυριως για τα προαστια) οπου το καθε σπιτι εχει τουλαχιστον μια θεση παρκινγκ. Δεν ειναι σαν εδω που σε ενα δρομο 50 μετρων μενουν 40 οικογενειες με 2 αμαξια η καθεμια στοιβαγμενοι σε πολυκατοικιες.

Αν και συμφωνω με την νοοτροπια του βλαχου, δυστυχως η αναγκη πολλες φορες σε κανει να αντιδρας ετσι στο τεραστιο προβλημα του παρκινγκ που υφισταμεθα. Σε πολλες περιοχες πια μπορει να σου παρει και 40 λεπτα με μια ωρα να βρεις να παρκαρεις. Σκεψου αυτο να γινεται καθε μερα οταν γυρνας σπιτι ξεθεωμενος απο τη δουλεια. Τελος, μονο μια αποκεντρωση μας σωζει ή να αγορασουμε ολοι smart.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

εγώ πάντως το έκανα blog.Να τα λέμε.
http://parkinggr.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 11, 2008 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

Dromeas wrote:
Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για αυτό που θα πω, αλλά μακαρίζω την ώρα και τη στιγμή που έφυγα από τη χώρα. Δεν είναι μόνο που η κυβέρνηση έχει εμπλακεί σε πλήθος σκανδάλων, αλλά και το γεγονός ότι όλος ο πολιτικός και θρησκευτικός κόσμος φαίνεται μπλεγμένος. Δεν είναι γελοίο που στο όνομα ενός "βολικού" εθνικισμού ή/και ενός ψευτο-εκσυγχρονισμού έχουμε όλους αυτούς του επιτήδιους να μας κυβερνάνε και να μας κοροϊδεύουν; Ο μεγαλύτερος εχθρός της χώρας μου είναι οι ίδιοι οι Έλληνες και οι "προύχοντές" τους... Sad Sad Sad


Διαβάζω και ακούω συχνά αυτό που περίπου είπες να βγαίνει από τα χείλη και άλλων Ελλήνων, που για κάποιους λόγους πήγαν σε άλλη χώρα.

Αν υποθέσουμε ότι δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα οι γονείς σου να σου προσφέρουν την παιδεία που σου προσέφεραν, δεν γνώριζες σε τέτοιο καλό επίπεδο μία ξένη γλώσσσα και ήσουν αναγκασμένος να μείνεις στην Ελλάδα.

Πιστεύεις ότι όσο και σφαιρικά να σκέφτεσαι, όοο και "ανοιχτόμυαλος" αν είσαι θα διέφερε σημαντικά η νοοτροπία σου και ο τρόπος ζωής σου από αυτή του μέσου Έλληνα στην Ελλάδα; Μήπως θα έκανες κάποια από τα "καταδικαστέα", λίγο ή πολύ, από αυτά που κατακρίνουμε καθημερινά σε αυτό το φορουμ για να μπορέσεις να επιβιώσεις ;

Μπορείς να μου δώσεις μία απάντηση για το πως είναι δυνατόν ο Έλληνας που εργάζεται στο εξωτερικό συνήθως είναι ο νόμιμος σωστός λαμπρός επαγγελματίας και ο καλός και ευσεινήδητος πολίτης, ενώ όταν επιστρέφει στα πάτρια εδάφη μεταλλάσεται στο αντίθετο; Πιστεύεις ότι εάν κάποια υπέρτατη δύναμη, σε ανάγκαζε με κάποιο αδιαπέραστο μανδύα που καλύπτει την Ελλάδα, να μείνεις υποχρεωτικά σε αυτή την χώρα, μετά από 20-30 χρόνια δεν θα είχες αποκτήσει το τρόπο σκέψης και λειτουργίας των Ελλήνων στην Ελλάδα ;

Υπάρχουν δύο εξηγήσεις.

Η μία έχει να κάνει με μία μεταφυσική εξήγηση του τύπου "φταίει ο ήλιος ή φταίει η χωριάτικη ή φταίει η θάλασσα και το ιώδειο ή φταίει ότι στις πινακίδες του δρόμου εκτός από το λατινικό αλφάβητο έχει και το ελληνικό ή ότι φταίνε τα σεισμογεννή πετρώματα ".

Αυτή που εγώ με το απλό το μυαλουδάκι μου δίνω σαν πιο σωστή είναι ότι δεν φταίνε οι άνθρωποι, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Βουλγαρία, ούτε στην Αλβανία, ούτε ακόμη και στην Τουρκία.

Προφανώς για τον τρόπο που λειτουργούν τα πάντα, φταίει ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ, δηλαδή ο γεωπολιτικός χώρος στον οποίο συγκρούονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ συμφέροντα τους τελευταίους αιώνες. ΜΟΝΟ αυτό αλλάζει σε σχέση με την ζωή που κάνω σήμερα εγώ εδώ, σε σχέση με την ζωή που θα μπορούσα να κάνω σε μία χώρα του εξωτερικού.

Αν εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις με βάση την απλή λογική για ποιό άλλο λόγο μπορεί να συμβαίνει το ανωτέρω παράδοξο, πες το μου και εμένα.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Sep 11, 2008 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλοσοφικά μιλώντας είμαι οπαδός της θεωρίας του ιστορικού θεσμισμού (historical institutionalism). Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή πράγματα που συνέβησαν γενιές πίσω διαμόρφωσαν μια πραγματικότητα που επηρεάζει τα πράγματα ακόμα και στις μέρες μας. Για παράδειγμα, το ρουσφέτι ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο κατά τη διάρκεια του Βυζαντίου και της Τουρκοκρατίας. Όσο και αν προσπαθεί να το παίξει η Ελλάδα σήμερα σύγχρονο αστικό κράτος, οι κοινωνικο-πολιτικές της δομές αντλούν τα θεμέλια τους σε αυτή την περίοδο και συνεπώς συνήθειες όπως το ρουσφέτι ή η πελατειακές πολιτικές σχέσεις παραμένουν σημαντικές συνιστώσες του συστήματος. Άρα, για μένα δεν φταίνει οι Κουτόφραγκοι που θέλουν να κρατήσουν τους φοβερούς και τρομερούς Έλληνες στην αφάνεια και στην κακομοιριά, αλλά η ιστορική πραγματικότητα της χώρας -και των Βαλκανίων.
Σύμφωνα με τις δικές μου πεποιθήσεις, η κατάσταση για να αντιστραφεί απαιτούνται φωτισμένα άτομα που θα αποτελέσουν αρχηγικές μορφές μίας εθελούσιας προσπάθειας για αναστροφή. Αυτά τα άτομα δεν πρέπει να είναι απλοί διαχειριστές της πολιτικής, οικονομικής και κοινωνικής ζωής (βλ. Σημίτης), αλλά σημεία αναφοράς και έμπνευσης για τον κόσμο. Ο ρόλος τους είναι να δώσουν μία ενιαία κατεύθυνση σε όλες τις δυνάμεις που αντιπαλεύουν τις τωρινές συνθήκες, καθώς όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση, η οποία όμως στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνει μια αόριστη μορφή και είναι αυτο-αναλώσιμη.

Γιατί γκρινιάζω εγώ, λοιπόν;
α. Γιατί, σε πρώτο επίπεδο, δεν βλέπω να υπάρχουν αυτά τα άτομα που θα αψηφίσουν πολιτικό και κοινωνικό κόστος γενόμενοι οι στυλοβάτες αυτής της προσπάθειας.
β. Σε ένα δεύτερο επίπεδο ίσως και να γκρινιάζω -κάνοντας μια βαθιά αυτοκριτική- γιατί στην Ελλάδα πάντα ήμουνα στην απέξω. Κάθε πολιτικό σύστημα γεννά κερδισμένους και χαμένους. Δεν μπορούμε, για παράδειγμα, να μιλάμε για διαφθορά χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην ότι κάποιοι κερδίζουν και κάποιοι χάνουν από αυτή την υπόθεση. Συνεπώς, ως μη βολεμένος γκρινιάζω για το γεγονός που πρέπει να υποφέρω τις αρπαχτές των βολεμένων που λαμβάνουν χώρα στην πλάτη μου. Γκρινιάζω επειδή δεν μου δίνεται και εμένα η ευκαιρία να έχω μια αξιοπρεπή ζωή στη χώρα που γεννήθηκα.

Ελπίζω να σε κάλυψα... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 11, 2008 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

Απόλυτα. Ελπίζω να ξαναέρθεις σε αυτό το topic και να ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα και σε άλλες χρονικές περιόδους που μπορεί να έχεις αποκτήσει και άλλα βιώματα και γνώσεις, ουτως ώστε να τα ξαναεπεξεργαστείς.

Εγώ αυτό κάνω.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Sep 11, 2008 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Προφανώς και η διαδικασία της μάθησης δεν σταματάει ποτέ. Έχω πολλά ψωμιά ακόμη να φάω μέχρι να φτάσω στο σημείο να κατανοήσω ακόμη και τα μισά που γίνονται γύρω μου. Όμως, συνεχίζω την προσπάθεια -που στην πορεία μπορεί και να μου δώσει και ένα διδακτορικό Laughing Laughing . Πάντως losada θα πρέπει να υποστείς την γκρίνια μου πότε πότε. Τουλάχιστον μέχρι να δω να πεζοδρομείται ολόκληρο το κέντρο της Αθήνας, να διπλασιάζονται τα εθνικά πάρκα, να αφυπνίζεται η κοινωνία των πολιτών, να προστατεύεται η πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μου κλπ κλπ κλπ. Wink Wink Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

πεζei ρολο το περιβάλλον και η παιδeia του περιβάλλοντος.....δίνει ali ώθηση στη ζωή σου, όσο αυτάρκης και να είναι κανεις πνευματικά.

Συμφωνώ πως χρειάζονται έργα και παραδείγματα από την εξουσία, και όχι μονο χλευασμός,υποσχέσεις και γκρίνια.

στην ελλάδα ασχολούμαστε με μεμονωμένα περιστατικά ξεχνώντας το σύστημα στο οποιο γίνονται η ζούνε.....παίρνουμε τον έναν άμοιρο γιατρό που μπορεί να πήρε μίζα με τα ρόπαλα και δεν αναρωτιόμαστε γιατί το έκανε και πόσοι άλλοι το κάνουν..
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μα και βεβαια ειναι θεμα παιδειας.
Μετα απο χρονια παρουσιας στο εξωτερικο, η αποψη μου στη διαφορα συμπεριφορας μεταξυ Ελληνων και Δυτικο-Ευρωπαιων μπορει να επικεντρωθει στο οτι σα λαος, εχουμε περισσοτερο ατομικη παρα κοινωνικη συνηδηση.
Και να δωσω ενα παραδειγμα γι'αυτο:
Δεν ειναι καθολου περιεργο στην Ελλαδα να εχει χτισει καποιος ενα πολυ ωραιο, πανακριβο σπιτι. Μπροστα ομως απο το σπιτι να περναει χωματοδρομος (η ο δρομος να ειναι γεματος λακουβες), να μην εχει αποχετευση, να ειναι αυθαιρετο κτλ. Και το χειροτερο, δεν τον πολυνοιαζει. Γκρινιαζει βεβαια που δεν τα εχει αυτα, αλλα δεν του καιγεται και καρφι...
Στο εξωτερικο οι ανθρωποι δεν δινουν τοσο μεγαλη προσοχη στα σπιτια τους. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι που εχουν κανει εξωτερικο εχουν να το λενε οτι Γαλλοι και Αγγλοι δε διακρινονται για την καθαριοτητα των σπιτιων τους. Ομως, και στο τελευταιο χωριο, τα πεζοδρομια ειναι φτιαγμενα στην εντελεια, οι δρομοι συντηρημενοι, η διαχειρηση απορριματων λειτουργει οπουδηποτε κτλ.

Δεν πιστευω πως ειναι θεμα υποδομων η χρηματων. Ειναι πανω απ'ολα, θεμα λειτουργιας την κοινωνιας και νοοτροπιας.
Εχοντας μαθει να λειτουργω με διαφορετικο τροπο, δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που θα συναντησω οταν/αν γυρισω ποτε πισω...
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 1:21 pm    Post subject: Reply with quote

στην ελλάδα θα σου λέγανε πως ο γάλλος δεν έχει άποψη και προσωπικότητα και λειτουργούν σαν μάζα....ενώ στην ελλάδα προσέχουν την προσωπική εικόνα τους ακόμα και με ένα ανύπαρκτο κράτος.

το θέμα είναι πως ένας λαός δύσκολα αλλάζει ειδικά αν βρίσκετε σε κατώτερη θέση οικονομικά η πολιτιστικά από κάποιο άλλο κράτος.....οποτε χρησιμοποιεί αυτά που έχει (η νομίζει πως έχει) ως όπλα για να ανεβεί και ο ίδιος ψυχικά. βλέπε καλός καιρός, ήλιος, θάλασσα,δήθεν φιλοξενία, ειδικές γνώσεις στην καλοπέραση, γνήσιο χαμόγελο, και της επιτυχίες τον προγόνων.

στα τρίτα κράτη, όπου η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη, η πλούσια ταξί αγνοεί τελείως την ύπαρξη φτώχειας η έλλειψη υποδομών....σε βαθμό να γίνονται γραφικοί στο εξωτερικό με ψέματα και αστεία.

αν ένας λαός δε δει αποτελέσματα που να συμφέρουν δεν αλλάζει εύκολα νοοτροπία.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε kalashnikov, πιστεύω πως ο Έλληνας δεν έχει ακριβώς ατομική/ατομικιστική θεώρηση των πραγμάτων, αλλά οικογενειακή. Η κοινωνία εξαντλείται στον οικογενειακό του μικρόκοσμο...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Φιλοσοφικά μιλώντας είμαι οπαδός της θεωρίας του ιστορικού θεσμισμού (historical institutionalism). Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή πράγματα που συνέβησαν γενιές πίσω διαμόρφωσαν μια πραγματικότητα που επηρεάζει τα πράγματα ακόμα και στις μέρες μας. Για παράδειγμα, το ρουσφέτι ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο κατά τη διάρκεια του Βυζαντίου και της Τουρκοκρατίας. Όσο και αν προσπαθεί να το παίξει η Ελλάδα σήμερα σύγχρονο αστικό κράτος, οι κοινωνικο-πολιτικές της δομές αντλούν τα θεμέλια τους σε αυτή την περίοδο και συνεπώς συνήθειες όπως το ρουσφέτι ή η πελατειακές πολιτικές σχέσεις παραμένουν σημαντικές συνιστώσες του συστήματος. Άρα, για μένα δεν φταίνει οι Κουτόφραγκοι που θέλουν να κρατήσουν τους φοβερούς και τρομερούς Έλληνες στην αφάνεια και στην κακομοιριά, αλλά η ιστορική πραγματικότητα της χώρας -και των Βαλκανίων.
Σύμφωνα με τις δικές μου πεποιθήσεις, η κατάσταση για να αντιστραφεί απαιτούνται φωτισμένα άτομα που θα αποτελέσουν αρχηγικές μορφές μίας εθελούσιας προσπάθειας για αναστροφή. Αυτά τα άτομα δεν πρέπει να είναι απλοί διαχειριστές της πολιτικής, οικονομικής και κοινωνικής ζωής (βλ. Σημίτης), αλλά σημεία αναφοράς και έμπνευσης για τον κόσμο. Ο ρόλος τους είναι να δώσουν μία ενιαία κατεύθυνση σε όλες τις δυνάμεις που αντιπαλεύουν τις τωρινές συνθήκες, καθώς όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση, η οποία όμως στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνει μια αόριστη μορφή και είναι αυτο-αναλώσιμη.


Φίλε μου, άμα είσαι οπαδός του ιστορικού θεσμισμού, δεν μπορείς να ελπίζεις σε πεφωτισμένα άτομα που θα αποτελέσουν αρχηγικές μορφές μια εθελούσιας προσπάθειας για αναστροφή, διότι η ίδια θεωρία πιστεύει στις αυξανόμενες επιπτώσεις ιστορικών συγκυριών και την περιορισμένη επιρροή που έχει το human agency. Στην καλύτερη περίπτωση ελπίζεις σε άτομα που όταν έρθουν critical junctures πέραν της επιρροής που θα έχουν τα junctures, οι αρχηγικές μορφές θα μπορούν να επηρεάσουν στα περιθώρια. Το σημαντικό όμως είναι τα critical junctures ή ελληνιστί τα κομβικά σημεία, τα οποία συνήθως προκαλούνται από κρίσεις στην οποία οι καθεστηκύιοντες θεσμοί δεν μπορούν να διατηρηθούν για τον άλφα ή βήτα λόγο στην ίδια μορφή.

Και επειδή οι ατομικές συμπεριφορές είναι προϊόν των κινήτρων και αντικινήτρων που παρέχουν οι θεσμοί, προσαρμόζονται ανάλογα... Με άλλα λόγια, οι γλάστρες στο δρόμο και οι αντίστοιχες κατινιές δεν είναι πρόβλημα του Ελληνικού εθνικού χαρακτήρα, αλλά αποτέλεσμα της πολιτικής ή της αβλεψίας να εφαρμοστει πάρκινγκ στις κατοικίες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται σπανιότητες στην αγορά πάρκινγ.

Από κει και πέρα, σε ό,τι αφορά το ρουσφέτι και Αγγλική, Γερμανική και Αμερικανική ιστορία να διαβάσεις θα δεις ότι το ρουσφέτι και η οικογενειοκρατία μια χαρά κυριαρχούσε σε αυτές τις κοινωνίες΄σε ορισμένες γωνίες τους ακόμα και μέχρι πρόσφατα ή και σήμερα. Πριν από μερικά χρόνια διάβαζα για το πόσο διεφθαρμένη ήταν η Πρωσική γραφειοκρατία που υποτίθεται ότι αποτελούσε τον ιδεότυπο από κάποιο σημείο και μετά. Στην Αμερική άμα πας σε μια πόλη όπως το Σικάγο, είναι φημισμένη για τον τρόπο που κινείται με βάση τα πελατειακά δίκτυα. Και βέβαια και εκεί και αν υπάρχουν διαπλεκόμενα συμφέροντα. Στη Βαγδάτη, η διοικητική αρχή είναι γεμάτη από Ρεπουμπλικάνους... τί νομίζετε, μόνο στην Ελλάδα έχουμε πρασινοφρουρούς και γαλαζοφρουρούς;

Στην Ελλάδα πιστεύω έχουν γίνει βήματα για την αντιμετώπιση των πελατειακών σχέσεων και δεν είναι τα ίδια χάλια που ήταν στην δεκαετία του 80 ή στη δεκαετία του 60.... Χωρίς να σημαίνει ότι αν δεν ξέρεις πρόσωπα και καταστάσεις δεν έχεις ένα πλεονέκτημα. Αλλά και που δεν συμβαίνει αυτό;

Αλλά όπως έχω πει πολλάκις, το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε ως Ελλάδα είναι η καφενειακή μας νεύρωση για το την προβληματική κατάσταση της Ελλάδας, στην οποία αρχίζουμε με laundry lists από γκρίνιες και προβληματισμούς που μπορεί να είναι υπαρκτοί, αλλά δεν είναι σαφείς, δεν έχουν μια αρχή και ένα τέλος και μια σαφώς ορισμένη προβληματική... Αυτές οι γκρίνιες και οι προβληματισμοί κατά τη γνώμη μου οφείλονται σε φαντασιώσεις του πως θα έπρεπε να λειτουργεί η κοινωνική και πολιτική μας ζωή που με τη σειρά τους βρίσκουν έμπνευση σε εξιδανικευμένες εκδοχές των δυτικών κοινωνιών που δεν λαμβάνουν υπόψη τους τα προβλήματα και τις γκρίζες γωνίες που έχουν αυτές οι κοινωνίες ή το γεγονός ότι τα προβλήματα που εμείς αντιμετωπίζουμε τα ξεπέρασαν πολύ πιο πρόσφατα από ό,τι φαίνεται ή με συγκεκριμένες μεθόδους που δεν έχουν να κάνουν με τον εθνικό χαρακτήρα τους αλλά τους θεσμούς, τους νόμους και τις δικλείδες που βάζουν σε αυτούς τους νόμους.

Νομίζω ότι ως Έλληνες πρέπει να βρούμε λίγο την ισορροπία μας, να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε πολύ πιο πετυχημένοι και ευτυχισμένοι και να βρούμε μια στοιχειώδη περηφάνεια χωρίς αλαζονεία. Αφού το κάνουμε αυτό ας καταπιαστούμε με τα πολλά και υπαρκτά προβλήματα που μας στενοχωρουν με βάση τις συγκεκριμένες παραμέτρους των προβλημάτων αυτών και όχι ασαφείς καφενειακές αναλύσεις για το στραβό μας ριζικό, τον κακό μας τον καιρό ή τον εθνικό μας χαρακτήρα. Άλλωστε δεν πιστεύω ότι υπάρχει εθνικός χαρακτήρας, ακριβώς γιατί και εγώ πιστεύω στον ιστορικό θεσμισμό και τις κληρονομιές του παρελθόντος και των θεσμών που διαμορφώνουν την ανθρώπινη συμπεριφορά...
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Sep 12, 2008 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τον ιστορικό θεσμισμό και για το γεγονός ότι ο ανθρώπινος παράγοντας (agency) είναι σαφώς υποβαθμισμένος σε σχέση με τις δομές (structure) στη θεωρία αυτή. Αν πρόσεξες, όμως, έχω αλλάξει παράγραφο όταν μιλώ για τις ηγετικές φυσιογνωμίες και γράφω αυτολεξεί: "Σύμφωνα με τις δικές μου πεποιθήσεις..." κλπ. κλπ. Προφανώς, έχω τις δικές μου ατομικές πεποιθήσεις που δεν συνάδουν 100% με τα όσα ο ιστορικός θεσμισμός ισχυρίζεται. Για μένα ο ανθρώπινος παράγοντας και η δύναμη του ατόμου ειδικότερα είναι σημαντικότατο στοιχείο του κόσμου που ζούμε. Τα υπόλοιπα μπορούμε να τα πούμε με pm, αφού ο losada θα μας κράξει για την παρέκκλιση.
Τώρα, με τα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ απολύτως. Είμαι ο τελευταίος που θα κοιτάξει προς την Ευρώπη ή τις ΗΠΑ και θα πεί "Να ο παράδεισος". Παράδεισος στη γη δεν υπάρχει. Απλά κοιτάζω γύρω μου και προσπαθώ να δω ποια στοιχεία μου αρέσουν σε μία χώρα και ποια όχι. Η Ελλάδα όντως έχει πολλά καλά, αλλά και πολλά κακά επίσης. Την πονάω γιατί είναι η χώρα που γεννήθηκα και μεγάλωσα και θλίβομαι να την βλέπω να μην έχει καταφέρει όσα θα μπορούσε να είχε καταφέρει. Συμφωνώ επίσης ότι πρέπει οι Έλληνες να πιστέψουν στις δυνατότητές τους. Σε τελική ανάλυση, δεν είμαστε ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι (σαφώς και δεν πιστεύω στην βαθυστόχαστη φιλοσοφική θεώρηση της κ. Χαλκιά Laughing Laughing ). Πάντως, ειλικρινά θεωρώ ότι η πολιτική μας ηγεσία είναι πολύ πολύ κατώτερη από αυτό που μάς αξίζει. Λέτε να έχουμε φτάσει σε ένα κομβικό σημείο (critical juncture); Και αν ναι, λέτε να δούμε επιτέλους στους επόμενους μήνες έναν πολιτικό σεισμό; Wink Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Next
Page 14 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr