stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η ζωή στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό: Θετικά και αρνητικά
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14, 15, 16  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι προτιμάτε απο τα παρακάτω ;
1)Την ζωή στην Ελλάδα παρα τις δυσκολίες που υπάρχουν
48%
 48%  [ 42 ]
2)Την ζωή στο Εξωτερικό γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες/δυνατότητες
25%
 25%  [ 22 ]
3)Δεν ξέρω...Δύσκολη απόφαση...
26%
 26%  [ 23 ]
Total Votes : 87

Author Message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Giannis, Sky Citizen

Authn h ereuna pou diexagetai ka8e 3 xronia exei dixasei para pol ton kosmo edw sthn Germania kai meta ta poly asxhma apotelesmata ths prwths ereunas to 2000 arxisan me allages sthn paideia. Mporw na pw pws p.x.
- ekanan me allages sto sxoliko yliko kai periexomena tous
- meta estelnan kata thn diarkeia twn diakopwn!!! tous daskalous se seminaria
- allaxan to systhma ginkwn exetasewn ktl.

Meta kai thn 2. ereuna briskontai se metria 8esh kai oi diafores arxizoun na fainonte!! Sthn Ellada nomizoume pws an allaxoun twra kati, 8a doume pio morfwmena paidia AURIO!!! Poses allages exetasewn eginan ta teleutaia 10 xronia den legete! Exallou "mporei" na eimaste h monadikh xwra ston kosmo pou pername pio polles wres sta frontisthria para sto sxoleio KAI me tous idious polles fores ka8hghtes!!!
Exoume xefygei kata poly apo ton swsto dromo ekma8hshs kai paidias -> dikia mou apopsh.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Mar 31, 2005 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Συνεχίζω εδώ γιατί εκτροχιαστήκαμε...


Quote:
Arrow Gianni , εύχομαι να δείς την Ελλάδα και τους Έλληνες με άλλο μάτι. Rolling Eyes
Υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων που πάνε στο εξωτερικό . Αυτοί που λένε ''Ελλάδα και πάλι Ελλάδα'' και αυτοί που λένε ''Μακρια απο την Ελλάδα'' εύχομαι να είναι στη πρώτη και όχι στην δεύτερη.
Υπάρχουν και ομογενής 3-4 γενιάς που με τις εμπειρίες που έχουν ονειρεύονται να έρθουν Ελλάδα και μαθαίνουν Ελληνικά Twisted Evil και άνθρωποι που πάνε στο εξωτερικό και μέσα σε 10 χρόνια έχουν ξεχάσει να μιλάνε τα Ελληνικά. :evil


Το περίμενα αυτό το ισοπεδωτικό σχόλιο, ήταν καθαρά θέμα χρόνου....
Καταρχάς δε θέλει και πολλή σκέψη για να καταλάβει κανείς ( και από προηγούμενα posts μου) ότι ο λόγος που εξοργίζομαι με τα στραβά αυτής της χώρας είναι η αστείρευτη αγάπη μου για την ίδια (και θα εξηγήσω σε λίγο ποιά ελλάδα εννοώ....).
Βέβαια δεν είναι η πρώτη φορά ( και στο φόρουμ...) όπου Ελληνες του εξωτερικού χαρακτηρίζονται ως ¨οι απ΄έξω¨ οι οποίοι δεν είναι άξιοι απόψης και με την πρώτη ευκαιρία αποκαλούνται ως βολεμένοι ανθέλληνες.
Καμιά φορά αυτοί οι ¨απ΄έξω¨ εργάζονται πιό πολύ για το καλό της χώρας, γνωρίζουν καλύτερα τι γίνεται στην Ελλάδα από τους μέσα, και είναι και καλύτεροι πρεσβευτές της χώρας από οποιονδήποτε υπουργό εξωτερικών. Επίσης, ζώντας στο εξωτερικό έχεις κι ένα μέσο συγκρισης, καταφέρνεις ν΄αποβάλλεις αρνητικά στοιχεία της κουλτούρας ( το οποίο δεν είναι και κανόνας....άμα επιμένεις να είσαι ελληνάρας, παντού ελληνάρας θα είσαι) και να απορροφήσεις τα θετικά των άλλων. Ερχεσαι σε επαφή με πολλές εθνικότητες και διευρύνεις τους ορίζοντες αποβάλλοντας πολλούς μύθους και στερεότυπα!
Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν πολλές Ελλάδες, ανάλογα με το πως τη φαντάζεται κανείς.
Υπάρχει η Ελλάδα της διαφθοράς, της μιζέριας, του ¨χαλαρά-φραπόγαλο¨, της εκμετάλλευσης, της αγένειας, των ασυνείδητων-είτε έχει να κάνει με οδήγηση, είτε με το περιβάλλον ΚΛΠ-, η Ελλάδα των εκτρώσεων, των μικροσυμφερόντων, των νονών της νύχτας, της ¨γκαζώνω στην παραλιακή¨, την Ελλάδα με την παιδεία του ¨παπαγαλίζω άρα δε σκέφτομαι¨, την Ελλάδα των αδέσποτων, των Βαβύληδων και Χριστόδουλων, των Τζέκων και ντοπαρισμένων και αθωωμένων ολυμπιονικών, των σκυλάδικων και των ανούσιων/ατάλαντων στάρς, την Ελλάδα των ¨κρυμμένων αναπήρων και ψυχικά ασθενών¨, την ελλάδα του ¨χωριατοδήμαρχος καταστρέφει μνημείο της φύσης για να φτιάζει δρόμο)...κλπ

Υπάρχει και η άλλη Ελλάδα, η οποία δεν έχει καμμία σχέση με την παραπάνω (παραμένει όμως ελλάδα...), υπάρχει αλλά δεν την αντιλαμβάνεσαι γιατί πνίγεται μες στη σαπίλα. Υπάρχουν και πολλοί Ελληνες που θέλουν αυτή την Ελλάδα αλλά οι φωνές τους δεν ακούγονται γιατί τις σκεπάζει του βουητό της μιζέριας και των μικροσυμφερόντων. Αυτή είναι η δικιά μου πατρίδα και οτιδήποτε μου θολώνει το όνειρο θα το απορρίπτω και θα φωνάζω....και μην έρθει κανείς και μου αρχίσει πάλι με... πως είναι και ποιά ξένη χώρα, γιατί δε με απασχολεί καθόλου. Το ότι είναι ο αμερικανός είναι πιό ρατσιστής από μένα δε δικαιολογεί τη δικιά μου συμπεριφορά.


Quote:
...και άνθρωποι που πάνε στο εξωτερικό και μέσα σε 10 χρόνια έχουν ξεχάσει να μιλάνε τα Ελληνικά.


Σχετικά με τη γλώσσα πάλι...τα ελληνικά μου βελτιωθήκανε μέσα στα 9 χρόνια που λείπω από Ελλάδα....τότε που όλες οι λέξεις που άκουγα γύρω μου τελειώνανε σε -άρας, -άκι, η κάθε δεύτερη λέξη ήταν χαλαρά και κάθε τρίτη μ--άκας και κάθε φράση τελείωνε με ....ντάξει!
Στο εξωτερικό φίλε μου έμαθα και αγάπησα την Ελλάδα γι΄αυτο που κάποτε ήταν και από το οποίο θα πρέπει να εμπνέεται... αλλά και γιαυτό που είναι χωρίς όλα τα παραπάνω που ανέφερα!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 12:26 am    Post subject: Reply with quote

gianni simfono se pola ektos apo merika.

kaneis mia sygrisi tis elladas afto einai fanero, me kapoies alles hores, gia na katalixeis sto den me endiaferi ti kanoun ales hores, pos ginetai afto? den les gia paradigma den mou aresei o frape me gala kai ta skyladika, alla les oti den mou aresi i ellada tou frape kai tou skyladiko giati eho gnorisi kapoies hores pou einai kalyteres epidi den ehoun afta (ta leo ligo aplopiimena etsi).

Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν πολλές Ελλάδες, ανάλογα με το πως τη φαντάζεται κανείς.
Υπάρχει η Ελλάδα της διαφθοράς, της μιζέριας, του ¨χαλαρά-φραπόγαλο¨, της εκμετάλλευσης, της αγένειας, των ασυνείδητων-είτε έχει να κάνει με οδήγηση, είτε με το περιβάλλον ΚΛΠ-, η Ελλάδα των εκτρώσεων, των μικροσυμφερόντων, των νονών της νύχτας, της ¨γκαζώνω στην παραλιακή¨, την Ελλάδα με την παιδεία του ¨παπαγαλίζω άρα δε σκέφτομαι¨, την Ελλάδα των αδέσποτων, των Βαβύληδων και Χριστόδουλων, των Τζέκων και ντοπαρισμένων και αθωωμένων ολυμπιονικών, των σκυλάδικων και των ανούσιων/ατάλαντων στάρς, την Ελλάδα των ¨κρυμμένων αναπήρων και ψυχικά ασθενών¨, την ελλάδα του ¨χωριατοδήμαρχος καταστρέφει μνημείο της φύσης για να φτιάζει δρόμο)


ola afta ta provlimata pou les, anaferodai stin ellada, den einai provlimata ta opoia den sou aresoun genika, katarhas enas pou diavazei afto to minima kai einai p.x. 15 hronon kai den ehei taxidepsi sto eksoteriko, evloga tha katalavei oti i katastrofi tou perivalodos, to doping, i ypokultoura stin tehni ktl einai elliniko fenomeno, einai alitheia afto?

les agapas tin ellada (ego p.x. den tin agapao idietera) alla mia ellada i opoia den fenetai giati tin pnigei i sapila, den mou tin les kai emena aftin tin ellada na tin matho, episis pia itane i ellada kapote, kai afto thelo na to matho, ohi omos me tin romadiki epikalipsi tou hronou pou ehe perasi

thelo na po mipos ehoume mperdepsi orismena pragmata?

se shesi kai me ta thetika kai me ta arnitika
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 1:06 am    Post subject: Reply with quote

gianni ke oute psilos simfono apolita ke me tous dio, afti i tabela tou anthelina poli efkola apodidete se opius mas volevi.......ke meta iparhei ke i alloi ekdohi, sou lene etsi ine i ellada ama s'aresi alios katse st'avga sou sto exoteriko (ke afta ehoun akoustei)....

epidei kapios zei stin ellada den ine pio ellinas apo ton ellina tou exoterikou, andithetos ego genithika exo, irtha stin ellada ke tora vgika pali gia duleia, genika pigeno erhome, ke boro na po oti o ellinas tou exoterikou polles fores timaei ta ethima, ti simea ke ti glossa pio poli apo tous enhorious.....horis vrisidia, frapedes, ke -akia ke halara.....
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 10:16 am    Post subject: Reply with quote

Μα billy δεν είπα εγώ αυτό.
Αλλα όπως τα περιγράφεις gianni μου φαίνεται ότι όλα τα κράτοι του κόσμου είναι παράδεισος και εμείς η κόλαση Rolling Eyes
Ούτε ψίλο γι'ακομα μια φορά συμφωνώ μαζί σου. Mr. Green

Είπα ότι υπάρχουν Έλληνες 3-4 γενιάς που υπεραγαπάνε την Ελλάδα (πολλή πιο πολλή και απο τους εδώ Έλληνες) και περιμένουν με προσμονεί να έρθουν διακοπές και μόνιμα και Έλληνες που μόλις φεύγουν τη ξεχνάνε και το αναφέρω σαν γεγονός που δύσκολα αμσησβητείται σαν fact και δεν αναφέρομαι σε κανεναν στο φόρουμ για το απλό λόγω ότι δεν σαν γνωρίζω.
Πιθανόν να νιώθουν πιο άνετε επειδή τους ταιριάζει περισσότερο ο τρόπος ζωής αλλα δεν υπάρχει λόγος να δικαιολογούν την επιλογή τους χαρακτηρίζοντας την Ελλάδα μπουρδ#$*%λο.

Εγώ ξέρω ότι στο Βέλγιο υπάρχει υποκρησία και αποξένωση μεγαλύτερη απο την Ελλάδα και στην Βαρκελόνη υπάρχει απίστευτη εγκληματικότητα κτλ.
Μόνο στην Ελλάδα έχουμε δωρεάν παιδεία και σε λίγες χώρες υπάρχει δωρεάν υγεία .
Σε άλλες χώρες πληρώνεις ακόμα και που αναπνέεις και ζεις σε απίστευτες συνθήκες κτλ.

Φυσικά δεν ύμαστε ούτε εμείς ο παράδεισος αλλα αυτό ότι όλα στην Ελλάδα είναι μπου#&$&δο πραγματικά ποτέ δεν το κατάλαβα και πάντα το δικαιολογούσα ότι απλά κάποιος για τους δικούς του λόγους δεν νιώθει καλά που είναι Έλληνες και προσπαθεί να γίνει Άγγλος , Γάλλος Πορτογάλος . Περίππου ότι κάνουν και οι Αλβανοί στην Ελλάδα.

Με λίγα λόγια υπάρχει κόσμος που βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο και άλλος μισοάδειο και ξαναλέω έυχομαι εσύ να το βλέπεις μισογεμάτο. Wink

Υ.Γ. Που να γευτούν τη χαρά του φραπέ στη λιακάδα στο εξωτερικό με το Ψ#$λόκρυο που κάνει. Wink
Υ.Γ. Δεν πείνω φραπέ μόνο φρέντο και εσπρέσσο σε πια κατηγορία πάω . Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Giannis wrote:

Στο εξωτερικό φίλε μου έμαθα και αγάπησα την Ελλάδα γι΄αυτο που κάποτε ήταν και από το οποίο θα πρέπει να εμπνέεται... αλλά και γιαυτό που είναι χωρίς όλα τα παραπάνω που ανέφερα!


Για πια εποχή αναφέρεσαι γιατί αν εννοείς την αρχαία Ελλάδα δεν θα πάρω είχε συνέχεια πολέμους και λοιμούς (άσε που ήταν όλοι gay Laughing Laughing )
Για τα τελευταία 100χρόνια πάλι δεν θα πάρω για τα δικαιώματα , πολιτικά προβλήματα που είχε το κράτος και έλειψη υποδομής , δικαιωμάτων παιδείας κτλ.
Για το Βυζάντιο σαν ΑΕΚτζής και απο προσφυγική οικογένεια δεν θα έλεγα όχι. Cool

Πάντως και εγώ έμαθα και αγάπησε το σχολείο αλλα δυστιχός το τελειώσα και δεν γίνεται να με ξαναπάρουν. Crying or Very sad Crying or Very sad

Πάντως εκτός της πλάκας (και χωρίς διάθεση ειρωνίας) το κάθε κράτος είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσεται και αναπτύσεται όπως κάθε ζωντανός οργανισμός και μερικά πράγματα βελτιώνονται και μερικά χειροτερεύουν αλλα θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι και για το κράτος που ζούμε αλλα και για την ηλικεία μας (σχετικό-άσχετο Wink )

Με λίγα λόγια αντί να ψάχνουμε τα άσχημα τριγύρο μας θα πρέπει πρώτα να ψάξουμε μέσα σας (είχα και κοπέλα ψυχολόγο και ξέρω λίγα πράγματα Wink )
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός αλλά δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο να αναλύσω τις σκέψεις μου.
Αυτό που θα ήθελα να πω είναι να μην κάνουμε το σφάλμα και αποδίδουμε ¨φολκόρ και έθνικ¨ ιδιότητες στα κακώς κείμενα της χώρας, τα περισσότερα από τα οποία είναι πρόσφατα δημιουργήματά μας. Εχουμε πειστεί ότι είναι μέρος του πολιτισμού μας και έχουμε φτάσει σε σημείο να τα αθωώνουμε και να τα ενσωματώνουμε στην εθνική μας συνείδηση. Φράσεις του στύλ ¨έτσι είμαστε εμείς¨ και ¨τουλάχιστον εμείς έχουμε ήλιο και περνάμε καλά¨ τις πιπιλίζουμε καθημερινά ...και δώστου πάλι αδράνεια. Παρακάτω!
Οσο μπορούμε να βελτιωνόμαστε και να μαθαίνουμε από άλλους, ας το κάνουμε. Τώρα το ποιός είναι περισσότερο και πως είναι ο καλύτερος Ελληνας, θα σας απαντήσω όταν εφευρεθεί το ελληνόμετρο...


Arrow OMF
Quote:
Μόνο στην Ελλάδα έχουμε δωρεάν παιδεία και σε λίγες χώρες υπάρχει δωρεάν υγεία .
Σε άλλες χώρες πληρώνεις ακόμα και που αναπνέεις και ζεις σε απίστευτες συνθήκες κτλ


Εμείς και οι Σκανδιναβικές χώρες! Τα κράτη πρόνοιας!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό το κείμενο το προσυπογράφω. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Giannis:

Quote:
Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν πολλές Ελλάδες, ανάλογα με το πως τη φαντάζεται κανείς.
Υπάρχει η Ελλάδα της διαφθοράς, της μιζέριας, του ¨χαλαρά-φραπόγαλο¨, της εκμετάλλευσης, της αγένειας, των ασυνείδητων-είτε έχει να κάνει με οδήγηση, .... κλπ κλπ


Πές τα χρυσόστομε

Το θέμα δεν είναι είναι εάν ο φραπές ή η Παραλιακή υπάρχουν, ο Giannis τα χρησιμποιεί (όπως κι' εγώ) σαν σημεία αναφοράς για συμπεριφορές που όλοι ξέρουμε πως λαμβάνουν χώρα και πως δεν είναι ότι καλύτερο, είτε είσαι Ελληνας, Αγγλος, Γάλλος ή Ζουαζιλανδός. Αντίθετα, ένας φραπές στην Παραλιακή με ξεκουράζει, αλλά δεν αρκεί για να λειτουργήσει σαν αντίβαρο για άλλα αρνητικότατα πράγματα που τα ξέρουμε και τα ζούμε άπαντες οι έχοντες τραπεζιμό λογαριασμό κάτω των 3,000,000 Ευρώ ή ενός δισεκατομμυρίου παλιών και ταπεινών δραχμών.

Και είναι εκείνα τα πράγματα τα οποία δεν μας αφήνουν να λειτουργήσουμε που μας πληγώνουν, όλες εκείνες οι ανύπαρκτες ευκαιρίες που εξαναγκάζουν πολλά άξια παιδιά να πάνε σέ χώρες πιό προηγμένες μεν αλλά -φυσικά- πολύ διαφορετικές από τις δικές μας όπου ενδημεί και ένας υφέρπων μισελληνισμός -δικαίως ή αδίκως- και όπου αρχίζουν από το μηδέν επειδή δεν έχουν ένα "μέσον" ή μια "άκρη" να τους "βολέψει" κάπου.
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Sat Apr 23, 2005 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Διάβασα πολύ προσεκτικά τις μέχρι τώρα τέσσερις σελίδες του τόπικ. Η άποψη με την οποία θα συμφωνήσω, είναι οτι δεν μπορείς να συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα. Μπορείς σίγουρα όμως να συγκρίνεις ισπανικά με ελληνικά πορτοκάλια (άσχετο, αλλά τα ισπανικά πορτοκάλια που εισάγουν στην Αγγλία δεν τρώγονται! Αχ Ελλαδίτσα με τα ωραία σου πορτοκάλια).

Όσοι ισχυρίζονται ότι η ζωή υπερτερεί στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, να είναι έτοιμοι να αλλάξουν γνώμη και να αμφιταλαντευτούν άπειρες φορές στη ζωή τους. Όσοι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν έτσι, είναι διότι, είτε δεν έχουν την εμπειρία του "ζώ ή έζησα έξω" είτε διότι (και λυπάμαι γιαυτό) πάσχουν απο FTD (fronto-temporal lobe dementia, γνωστόν και ως άνοια).

Δεν μπαίνω στον κόπο να αναλύσω υπέρ και κατά, έχουν καταγραφεί πλήρως και ενδελεχώς απο τα αξιόμαχα μέλη του φόρουμ στις σελίδες που προηγήθηκαν. Εγώ πάντως ολοκληρόνωντας τριετή παραμονή στο UK, αισθάνομαι πλήρης και ευτυχής για την εμπειρία που έζησα εδώ. Υπήρξα προσωπικός μάρτυρας των όσων θετικών και αρνητικών προσάπτουν οi gm2263, o Ypsilon, Marin, Giannis, Spyro the Dragon και λοιποί φίλτατοι φορουμίτες.

Θέλω απλά να προσθέσω στην όλη κουβέντα μια παράμετρο που δεν έχει αναλυθεί μέχρι στιγμής. Η Ελλαδίτσα μας έχει συσσωρευμένα σ&@τά διότι κανείς δεν μπήκε στη διαδικασία να τα καθαρίσει. Αληθινές πρωτοβουλίες εξυγίανσης ουσιαστικά δεν υφίστανται, και οι όποιες ενέργειες έχουν χαρακτήρα ιδιοτέλειας, αριβισμού και δημοσίων σχέσεων. Μεγαλύτερο μειονέκτημα όμως μάγκες, δεν υπάρχει απο την αντίληψη (ενίοτε και πεποίθηση) οτι η κατάσταση αυτή δεν αλλάζει. Με αυτά τα μυαλά, κοινώς την κάτσαμε τη βάρκα. Η Ελλάδα κακά τα ψέμματα, είναι το μεγάλο συναισθηματικό κεφάλαιο στη ζωή μας, απλά γιατί εκεί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε. Και έχουμε το πλεονέκτημα να αισθανόμαστε συνυπεύθυνοι για το όσα γίνονται γύρω μας. Καθώς επίσης και τη δυνατότητα να πάρουμε πρωτοβουλίες για να τα αλλάξουμε.

Να ένα μειονέκτημα του να ζείς και να εργάζεσαι στο εξωτερικό. Ώντας μακρυά απο την πατρίδα σου, ζείς, σκέφτεσαι και ονειρεύεσαι, περισσότερο καθοδηγούμενος απο το ένστικτο της επιβίωσης. Για την πάρτη σου. Και αν σε κοινωνικοοικονομικό επίπεδο τα πράγματα είναι καλά, είναι θέμα τύχης. Και αν τα πράγματα δεν είναι καλά, πάλι θέμα τύχης. Να νιώσεις όμως συνυπεύθυνος και να ενεργοποιηθείς για να βελτιωθεί μια κατάσταση, λίγο χλωμό το βλέπω....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Apr 23, 2005 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow maiden

Σωστός. Μάλιστα, θα προσέθετα ότι η Αγγλία είναι τυχερή διότι είχε ένα Winston Churchill και ακούστηκε η ιστορική φράση "δεν έχω να σας προσφέρω τίποτα άλλο εκτός από ιδρώτα, αίμα και δάκρυα (blood, sweat and tears) τη στιγμή που έπρεπε να ακουστεί.

Ισως η στιγμή που η Ελλάδα θα ζήσει τη δική της moment of truth έχει φτάσει. Δεν ξέρω αν ο Καραμανλής έχει ειδικό βάρος ανάλογο με το δέμας του να ηγηθεί μιας τέτοιας προσπάθειας... Rolling Eyes, and for this, the signs to this date are not favourable in my view για να μην πω τίποτα βαρύτερο. Από την άλλη, η Ελληνική κοινωνία ωθείται σε βίαιες αλλαγές, είτε το θέλουμε είτε όχι.
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sun Apr 24, 2005 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Pisteyw oti armodioi na apantisoun se ayto to erwthma (Ellada h ekswteriko) einai aytoi pou exounzhsei kai tis dyo kaastaseis. Megalwsa sthn Ellada ki efyga gia spoudes sth Germania, ara mporw na kanw mia sxetikh sygkrish.
to praktiko ths ypothesis einai pou metraei, stis thewriesoloi kaloi eimaste...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 2:08 am    Post subject: Reply with quote

φίλε gm2263, ποιές είναι οι βίαιες αλλαγές στις οποίες αναφέρεσαι? Αν η απάντηση είναι εκτός θέματος τόπικ και την γράψεις αλλού, πές μου αν θές, που να μπώ να σε διαβάσω.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 10:04 am    Post subject: Reply with quote

Arrow maiden

Εννοώ ότι και στα εργασιακά-επαγγελματικά, και στις συνήθειες αλλά στον και τρόπο ζωής του λαού μας τα τελευταία χρόνια γίνονται πολύ μεγάλες αλλαγές. Κανένας πχ δεν έχει προσέξει ότι τα νέα παιδιά-καλώς ή κακώς- γεννιούνται με ένα κινητό στο χέρι άρα ο όλος τρόπος και η συχνότητα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο αλλάζει. Επίσης, σήμερα όλο και περισσότεροι Έλληνες πάνε στο εξωτερικό και βλέπουν τα καλώς ή κακώς κείμενα οπότε και η οπτική τους προς τα πράγματα αλλάζει.

Θα μπορούσαμε να αφιερώσουμε άπειρες σελίδες ας πούμε για το τι σημαίνει η κατάργηση στην πράξη του οκταώρου στον ιδιωτικό (εδώ και αρκετά χρόνια) καθώς και των "τσιμεντένιων" συμβάσεων εργασίας πλέον στο Δημόσιο τομέα. Ή η κατάρρευση των ιδεολογιών όπου οι μισοί Έλληνες υπέβλεπαν τους άλλους μισούς επί σειράν ετών, ανεξάρτητα αν είχαν δίκηο ή υπήρχαν αποχρώντες λόγοι πχ δέκα, δεκαπέντε, είκοσι, τριάντα χρόνια πρίν. Ο νέος των 15, 20 και των 25ετών δεν πολυκαταλαβαίνει από τα συνθήματα των παλαιοτέρων τη στιγμή που η ζωή τρέχει με 1000 και κοιτάει να την προλάβει.

Ας μην ξεχνάμε επίσης το ότι έστω και με βίαιο τρόπο αλλάζουν και οι προσλαμβάνουσες παραστάσεις όλων μας, έστω και στην επιφάνεια. Εκεί που κάποτε στην Καλογρέζα έβοσκαν πρόβατα (το είχα δεί με τα μάτια μου!!!!) και στο βάθος έβλεπες τα κτίρια του Βωβού, τώρα είναι αυτοκινητόδρομοι και στο βάθος ανακαινισμένα στάδια. Θα μου πείς αρκεί αυτό; Η απάντηση είναι όχι βέβαια, αλλά είναι καλό ότι και τη μυρουδιά του αν πάρεις αλλάζουν οι προσδοκίες σου για το πώς λίγο ή πολύ μπορεί ή πρέπει να μοιαζει το μέρος που ζείς ή που δράς.

Το μόνο πράγμα που αργεί να αλλάξει είναι το ξερό μας το κεφάλι σε πολλά θέματα βέβαια. Όσο η Παραλιακή από Μάϊο μέχρι Σεπτέμβριο είναι γαϊτανάκι του θανάτου με κάθε Σαββατοκύριακο με τους μεθυσμένους που τρέχουν με χίλια επειδή πρέπει "να διασκεδάσουν" ή όσο στην Αγγλία σε πολλά Πανεπιστήμια υπάρχει άτυπη οδηγία να προσέχουν τους Έλληνες και τους Αραβες επειδή αντιγράφουν ασύστολα από όπου βρούν σε εργασίες και εξετάσεις , τότε παιδιά πρέπει να ανησυχούμε.

Απλά η χώρα μου φαίνεται -ακόμα- ανέτοιμη να αντιδράσει σε όλες αυτές τις πιέσεις του διεθνούς περιβάλλοντος. Προχωράμε με τη νοοτροπία της αρπαχτής" σε ένα κόσμο που αλλάζει με ταχύτητα φωτός και στην Ελλάδα, οι άνθρωποι της ηλικίας μου (42) και άνω είναι το πρόβλημα. Ο συνδιασμός εγκεφαλικών αγκυλώσεων και φαταουλισμού είναι καταστροφικός...

Κατα βάθος όμως, για κάποιο λόγο, ναι, είμαι αισιόδοξος...
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 1:02 pm    Post subject: Reply with quote

και εγω ειμαι αισοδοξος γιατι η νεα γενια ειναι αρκετα μορφωμενη και δεν εχει τα συμπλεγματα των ανω των 40 που εζησαν παρα πολυ δυσκολες καταστασεις. Λιγο πραγμα ειναι ο εθνικος διχασμος? λογω του εμφυλιου με καταλοιπα στον κομματικο φανατισμο περι δεξιας και αριστερας
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Αντί απάντησης μερικά σκόρπια σταχυολογήματα από την πολιτιστική μας κληρονομιά:

"Νοστιμον Ήμαρ"

"Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει"

"Ανδρων Επιφανών πάσα Γη Τάφος"

" ....Τα έρημα τα ξένα, κάψαν την καρδούλα μου........"

"Χαρά στον Έλληνα που...και στην Ομόνοια μέσα, ζει στη ξενιτιά....."

και βεβαίως το ανυπέρβλητο:

"Όπου γης, πατρίς"


Νομίζω εν τέλει ότι για κάθε Έλληνα δεν πρέπει να τίθεται το δίλλημα του που είναι καλύτερα, όπως και αν είναι, όπου και αν είναι.
Όσο και αν μας πληγώνει, η Πατρίδα και η Ξενιτειά είναι πάντοτε μέσα μας, αλληλοσυμπληρούμενες, βασικά συστατικά μας στοιχεία, όπως πάντοτε μέσα μας συγκρούεται ο Οδυσσεάς με την Καλυψώ, ο Λεωνίδας με τον Εφιάλτη, ο Θεοδόσιος με τον Ιουλιανό, οι Παρθενώνες, οι Θερμοπύλες και το '40, με τις Συρακούσες, τη Σμύρνη και τους Ωρωπούς.
Εμείς διαλέγουμε αν θα κάνουμε πατρίδα το Σικάγο ή την Ομόνοια ξενιτειά, για να ξαναθυμηθώ το Pασούλη.
Όσο για την "Ελλαδίτσα" μας, αυτή τον βρίσκει πάντοτε το δρόμο της, αν την αφήσουμε ήσυχη οι Ελληνάρες. Μακάρι να υπήρχε ένας Ρεχάγκελ και στην πολιτική.............και ο νοών νοείτω.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Apr 25, 2005 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Πόσο δίκιο έχεις... Surprised .

Edit: Ρε παιδιά και κάτι άσχετο.

Είχε πει ο Υ κάπου αλλού (α, ρε σεβάσμιε mod Ιωάννη με τις εκλάμψεις σου!!!) ότι ένας λόγος ότι η Ελλάδα αλλάζει είναι ότι και πολλά πράγματα τα οποία κάποτε υπέφευγαν της αντίληψης μας σήμερα συζητούνται ανοικτά και με το πες-πες μετουσιώνονται σε αιτήματα.

Άκουγα λοιπόν τον Παπαδάκη στον Αντέννα σήμερα το πρωί να λέει για τη σχέση υπογεννητικότητας και χαμηλομίσθιας στην Ελλάδα σε συνδυασμό με την απαιτητική ζωη που ζούμε και κατέληξε: "Ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε και στην Ελλάδα να υπάρχει αντισοιχία μισθών και ημερομισθίων κύριο κρατούντες αλλοιώς μην περιμένετε νέες γεννήσεις".

Θα μου πείς, θα το ακούσουν; Μάλλον ναι θα έλεγα. Και αυτό που μετράει είναι το ότι κάτι τέτοιες απποψεις ακούγονται πλέον. Είναι αρκετό; Ισως και να είναι. Σίγουρα, πολλές απόψεις που θα εθεωρούντο άλλες φορές politically incorrect σήμερα ακούγονται και όχι υπό το φίλτρο κάποιας κομματικής φωνής αλλά από διάφορετικές εντός κοινωνίας πηγές.
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

απο το στομα σου και στου θεου το αυτι
μακαρι τα πρβληματα να λυθουν και οι εθνοπατερες να σκεφτουν καποτε το λαο
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πιστεύω πως σε τελική ανάλυση όλοι οι Ελληνες αντιμετωπίζουμε τα προβλήματά μας με χιούμορ.. Οσοι δε το κάνουν αυτό, μάλλον θα έχουν ήδη τρελλαθεί με τόσα προβλήματα που υπάρχουν.

Προσωπικά, και γαι να απαντήσω στο ερώτημα, προτιμώ τη ζωή στο εξωτερικό (έχω ένα πτυχίο από Αγγλικό πανεπιστήμιο και φεύγω το Σεπτέμβριο για Σκωτία.. για το επόμενο Rolling Eyes ) γιατί υπάρχει καλύτερη οργάνωση του κράτους και η διαφθορά είναι σχεδόν άγνωστη λέξη. Λέμε πως η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε άλλη γλώσσα.. Μάλλον δε τη χρειάζονται λέω εγώ.

Συν τοις άλλοις δεν έχω ακούσει κανέναν να αποκαλεί τον κόσμο "κοσμάκη" όπως γίνεται εδώ στην Ελλάδα και εκνευρίζομαι αφάνταστα.. Rolling Eyes Τι άλλο να πω.. Για τα ΜΜΕ που κατευθύνουν τους πολίτες ανάλογα με τα συμφέροντά τους; Για τις "ανεξάρτητες" εφημερίδες; Για αυτούς που δε θέλουν να δουλέψουν και ζητάνε 35ωρο ή τους άλλους που θέλουν να κρατάνε στα καταστήματά τους ότι ωράριο γουστάρουν; Για τις λακούβες; Για τους "οδηγάρες" που πήραν το δίπλωμα με 300 ευρώ; Για τις τηλεπικοινωνίες και τις ευρυζωνικές συνδέσεις κτλ;

Πραγματικά το μόνο πράγμα που μου λείπει από την Ελλάδα όταν λείπω είναι 2-3 καλοί φίλοι και οι διακοπές σε κάποιο νησί.

Επίσης, όσοι έχουν εμπειρία από εξωτερικό, γνωρίζουν πως τα στερεότυπα για άλλους λαούς απομυθοποιούνται σε μικρό χρονικό διάστημα..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

wizard wrote:
Επίσης, όσοι έχουν εμπειρία από εξωτερικό, γνωρίζουν πως τα στερεότυπα για άλλους λαούς απομυθοποιούνται σε μικρό χρονικό διάστημα..


ti enois me aftin tin frasi (endiaferousa akougetai)
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Tue Apr 26, 2005 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

wizard wrote:
Πραγματικά το μόνο πράγμα που μου λείπει από την Ελλάδα όταν λείπω είναι 2-3 καλοί φίλοι και οι διακοπές σε κάποιο νησί.


Σωστος ο wizard. Ολα πιστευω εξαρτωνται απο το πως εχεις φτιαξει την ζωη σου στο εξωτερικο και το ποσο συμβιβαζεσαι με αυτον τον τροπο ζωης και με αυτα που σου προσφερει η δουλεια σου. Οσο για την προσωπικη ζωη, αμα και αυτη ειναι sorted τοτε 1000 φορες εξωτερικο και Ελλαδα μονο για διακοπες. Αλλα ειναι και αυτη η ατιμη η Ελλαδιτσα.....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Wed Apr 27, 2005 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Eipes mia megali alitheia manchester-7. Eipes tin leksi "symvivazesai". Afto simainei pos kati den sou aresei, alla den mporeis na kaneis kati na to allaxeis ....opote symvivazesai.

Ekei exw kataleiksei gia emena proswpika. Eimai stin Agglia 8 xronia sxedon kai exw symvivastei. Den mou aresei, alla den me xalaei kiollas. Kai i proswpiki zwi einai super. Alla protimw na symvivazomai stin Ellada PARA STIN AGGLIA.

Exartatai ti psaxnei kaneis stin zwi tou. Giati oi Agglia exei 10 kala kai 10 kaka. Alla tosa exei kai i Ellada. Exartatai ston kathena apo emas ti protetaiotites vazei kai poso metrane sto myallo tou ta kala kai ta kaka apo kathe xwra kai pws ta balanzarei.

Oson afora eman paradeigmatos xari, tha me xalouse na kanw oikogeneia stin Agglia kai na megalwsw paidia. Tha eprepe na imoun poly plousios, na menw se kales perioxes kai na ta stelnw se idiwtika sxoleia. Alliws tha etreme to filokardi mou me afta pou vlepw sta sxoleia gyrw mou kai apo afta pou akouw apo tous synadelfous mou. Afto gia emena tha itan vasiko kritirio na min minw stin Agglia. Ta systimata, o kairos, oi efkairies ktl ktl ta akouw verese giati opws eipa o kathe anthrwpos dinei diaforetiki varytita se kathe ena apo afta kai ta viwnei ddiaforetika.
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Wed Apr 27, 2005 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Tzinos

Το να μεγαλώσεις παιδί ως μετανάστης στο εξωτερικό δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση. Το ζήτημα της επικοινωνίας μεταξύ γονιού και παιδιού είναι ζωτικής σημασίας. Και εδώ το θέμα της γλώσσας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Και ελοχεύει και ο μεγαλύτερος συμβιβασμός όλων. Το να καλλιεργήσεις γονεϊκά συναισθήματα σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου.

Περνάω στο παρασύνθημα: Αν ο/η σύντροφος είναι Έλληνας/ -ίδα, δεν χρειάζεται δεύτερη σκέψη, το παιδί μεγαλώνει με βασική του γλώσσα τα Ελληνικά. Και μπαίνεις στο τρομερό λούκι, ειδικά απο τη στιγμή που το παιδί θα πάει σχολείο, για το αν θα αντιμετωπιστεί σαν πολίτης (μαθητής αν θέλεις) 'Β κατηγορίας. Τώρα αναγνωρίζω το επιχείρημα οτι ένα παιδί μπορεί να ανατραφεί με δύο μητρικές γλώσσες. Πίστεψε με όμως, έχω γνωρίσει αρκετά τέτοια άτομα, και μου έχουν ΟΛΑ εξομολογηθεί ότι δεν αισθάνονται τρομερή άνεση στο χειρισμό του λόγου, ούτε με τα Ελληνικά τους αλλά ούτε και με τα Αγγλικά τους. Και αυτό είναι τουλάχιστον λυπηρό. Και δεν ξέρω αν κανείς έχει το δικαίωμα να βάλει το παιδί του σε τέτοια διανοητικό διχασμό. Εκτός και αν το παιδί σου βγεί ευφυία, οπότε κερδισμένο θα είναι. Μπορείς όμως να ποντάρεις σε αυτό τον παράγοντα? Επίσης αναλογίσου ότι εάν στα κρίσιμα πρώτα χρόνια του παιδιού, λόγω δουλειάς δεν έχεις τον ΑΠΕΙΡΟ χρόνο να ασχοληθείς μαζί του ώστε να αναπτύξει ικανότητα λόγου και στις δύο γλώσσες, τότε τί κάνεις?


Πάμε στο άλλο σενάριο, όπου ο/η σύντροφος είναι Άγγλος/- ίδα, οπότε σε παίρνει φαλάγγι το γλωσσικό και γίνεσαι εσύ ο ξενόγλωσσος μέσα στην οικογένεια. Θα μου πείς τα Αγγλικά σου μπορεί να είναι άπταιστα. Για πές μου ρε φίλε όμως, δεν είναι ο ύψιστος συμβιβασμός να μεγαλώνεις παιδί και να στερείσαι την εμπειρία της Βroadband επικοινωνίας που σου προσφέρει η μητρική σου γλώσσα? Το παιδί σου θα αισθάνεται Άγγλος ή Έλληνας? Με μητρική τα Αγγλικά, μάνα Αγγλίδα, και κολλητάρια "Haya doin mate?" σε βλέπω γραφικό πατέρα να εξηγείς μιά ζωή οτι όλες οι αγγλικές λέξεις έχουν ελληνικές ρίζες ή ψιλοεξάρσεις εθνικής υπερηφάνειας τύπου "μας φάγανε τα μάρμαρα του Παρθενώνα". Θα κάτσεις να μάθεις στο παιδί σου ελληνική ιστορία στα Αγγλικά? Ή θα το πείσεις το παιδί οτι Ελλάδα είναι κάτι παραπάνω απο τόπος διακοπών το καλοκαίρι και γαστρονομικών απολαύσεων τύπου grandma Marika's mousaka?

Kαι προς Θεού! Δεν υπαινίσσομαι ότι όλα τα παραπάνω είναι συστατικά ευτυχίας ή επιτυχίας των οικογενειακών σχέσεων. Άλλωστε ένα χάδι και ένα σπαστό sagapo (όχι του Ρακιντζή) vre daddy μπορούν να κάνουν μιά χαρά τη δουλεία τους! Όμως ρε Tzinos και Μanchester-7, το θέσατε το ζήτημα σε πολύ ωραία βάση, αυτή του συμβιβασμού. Και ο συμβιβασμός προηγείται οποιασδήποτε απόφασης στη ζωή. Και πονάει ο γαμ&$#£oς....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Wed Apr 27, 2005 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Egw exw filous apo Ellhnoagglous goneis kai einai apoluta normal.
Min sou pw oti exodas goneis apo diaforetika krath megalwnodas eixane thn dunatothta na gnwrisoune diaforetikes adilhpseis kai niwthoune apoluta aneta eite edw eite sthn Ellada. Ase pou zwdas se mia mikth oikogenia exeis thn dunatotha na dnwriseis kai ths duo glwsses se epipedo prwths glwssas pou sou dinei thn dunatothta ths plhrhs epikoinwnias kai sta duo krath.

Se oti exei na kanei me paidia metanastwn akoma kai an oi duo goneis einai Ellhnes me to pou bainoun sto kseno ekpedeutiko susthma (4-5 xronwn) apoktoune plhrh gnwsh ths glwssas se oti exei na kanei me grafh, anagnwsh, profora, leksilogio (to vlepw me tous indous pou oi gnwneis tous den ikseran tipota apo agglika alla ta paidia tous ta milane se epipedo prwths glwsas).

Το να καλλιεργήσεις γονεϊκά συναισθήματα σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου.
Question Question
Den vlpw tipota to kako

Ligo polu file MAIDEN den nomizw oti isxiei tipota apo auta pou les Cool
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Apr 27, 2005 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που είπε ο Maiden. Θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι αν κάποιος φοβάται ότι στην Αγγλία το παιδί του κινδυνεύει(στο σχολείο) ενώ εδώ τα πράγματα είναι διαφορετικά και καλύτερα, μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτεί. Οι παιδικές συμμορίες είναι κάτι που εμφανίζεται σαν φαινόμενο και εδώ Evil or Very Mad . Όσον αφορά την νοοτροπία των παιδιών στη Ελλάδα, δεν νομίζω ότι θα διαφέρει και πολύ από το να μεγαλώσει στην Αγγλία. Αν έχετε καλή εργασία και ζεστή Twisted Evil αγκαλιά μείνετε εκεί που είστε Twisted Evil Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14, 15, 16  Next
Page 4 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr