stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η ζωή στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό: Θετικά και αρνητικά
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι προτιμάτε απο τα παρακάτω ;
1)Την ζωή στην Ελλάδα παρα τις δυσκολίες που υπάρχουν
48%
 48%  [ 42 ]
2)Την ζωή στο Εξωτερικό γιατί υπάρχουν πολλές ευκαιρίες/δυνατότητες
25%
 25%  [ 22 ]
3)Δεν ξέρω...Δύσκολη απόφαση...
26%
 26%  [ 23 ]
Total Votes : 87

Author Message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε woofy:

Αν και όντως υπερβάλλω (μιλάω πάντως για πράγματα που έχω ζήσει και όχι υποθετικά) εντούτοις πιστεύω ότι τα πράγματα μιλάνε μόνα τους:

Αυτοί που φεύγουν εκτός Ελλάδος είναι άξια τέκνα της Πατρίδας μας που πάνε σε ένα ξένο τόπο, που μιλάνε μια ξενη γλώσσα, που παρά το handicap της ξένης χώρας και ξένης γλώσσας ανταγωνίζονται σαν ίσοι πρός ίσους τους ξένους, που πετυχάινουν, και τους οποίους ή ίδια τους η χώρα ή μάλλον οι άνθρωποι που την κατοικούν, όταν γυρνάνε πίσω τους κακομεταχειρίζονται και τους φέρονται με εμπάθεια, λές και έκαναν κάτι κακό επειδή πήγαν κάπου αλλού και πήραν ένα ρίσκο για να σπουδάσουν ή να φτάξουν καλύτερα τη ζωή τους. Αυτό συμβαίνει...

Τώρα όσον αφορά τις σχέσεις κράτους- πολιτών, υπάρχει ήδη thread το οποίο μένει ανενεργό απο την αρχή αυτού του forum, και αυτό κάτι λέει. Αν και ΟΛΟΙ μας λίγο πολύ αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα, λίγοι μιλάμε γι' αυτά... Δυστυχώς. Ο Έλληνας, τόχω ξαναγράψει, είναι τζάμπα μάγκας. Θέλει to take on the US για την πολιτική τους και κατεβαίνει στους δρόμους για να υπερασπιστεί χώρες (και δικαίως Exclamation Exclamation ) που δεν ξέρει κάν που βρίσκονται ενώ από την άλλη δεν έχει τα... cohones (μηδ' εμού εξαιρουμένου) να ζητήσει τα κλεμμένα ένσημα απο το αφεντικό του, και απο εκεί που επί του πάλαι ποτέ 'Σοσιαλισμού του δρόμου" της δεκαετίας του 80 που όλοι κράζανε "ενάντια στα μονοπώλια και τις δυνάμεις της μάυρης αντίδρασης", επειδή ήταν συνδικαλισμένοι και δεν τολμούσε να μιλήσει ο εργοδότης, καταλήξαμε στα σημερινά στελεχάκια των 300,000 που φοβούνται να πάνε να κατουρήσουν χωρίς να ζητήσουν άδεια (άσε που κι' εκεί θα βάλουν κάμερες σε λίγο και όταν θα πηγαίνουν οι γραμματέες στην τουαλέτα θα γίνεται μπούγιο Razz Razz λέω).

Για να γίνουν αλλάγές θέλει πολίτες και όχι υπηκόους. Οί Έλληνες είναι ακόμα υπήκοοι.
Back to top
View user's profile Send private message
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω απολυτα με τον gm2263 (και εγω λογω περιστασεων που εχω ζησει οχι υποθετικα). Δεν χρωσταω τιποτα σε κανεναν. Ειμαι τυχοδιωκτης και ζω καλα. Και το περι παραλιας και σκι δεν με χαλαει και τοσο. Ετσι κι’αλλιως μια φορα το χρονο τα κανουμε και αυτα, και στην Ελλαδα μαλιστα. Καλα θα ηταν ποιο συχνα αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι!. Ο Κενετνυ ειπε “don’t think of what your country can do for you but of what you can do for your country” Μπουρδες! Απο τους φορους που πληρωνουμε εμεις εδω εξω στηριζεται εν-μερη και η Ελλαδα, και ας μας ενοχλει οταν μας το υπενθυμιζουν και οι "ξενοι" ξενοι. Οποτε οταν επιστεψει κανεις απο σας στην πατριδα μην μασατε. Να επιμενετε σ'αυτα που μαθατε και ολα γινονται. Με τους Ολυμπιακους ειδα πολλα πραγματα που με ενθαρρυνουν για το μελλον αρχιζοντας απο τους εθελοντες!
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:


... καταλήξαμε στα σημερινά στελεχάκια των 300,000...


Εννοώ τριακόσιες χιλιάδες δραχμές, για να εξηγούμεθα.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Θελω να πω πολλά,δε ξέρω όμως αν δικαιούμαι καθώς δεν έχω γνωρίσει απο πρώτο χέρι τη ζωή στο εξωτερικό όπως άλλα μελη που εξεφρασαν την αποψη τους..Θα συνοψίσω λοιπόν τη δική μου στα εξής:

-Νομίζω ότι η Ελλάδα είναι απ'τις πιο προικισμένες σε ομορφιά χώρες με μοναδική ποικιλομορφια,προσφέρει πολύ όμορφο κλίμα(αυτός ο γκρίζος ουράνος κ η βροχή συνέχεια στην αγγλία δε σας ρίχνει ρε παιδια ψυχολογικά??) περισσότερες δυνατότητες διασκέδασης(δεν σας έχουν λείψει οι Κυριακές στο σπίτι με τη ψησταριά γεμάτη απο κοψίδια,κρασάκι-ουζο, μουσικούλα κ χαβαλέ??Ή ακόμα κ τα μπουζούκια..? Razz )κ γενικά μια λιγότερο κουραστική κ μονότονη καθημερινότητα.. Very Happy
-Απ'την άλλη διαθέτει ένα απ'τα χειρότερα δομημένο σύστημα με αναξιοκρατεία,διαφθορά,λιγότερες ευκαιρίες,χαμηλότερο εισόδημα κ ένα κράτος που αδιαφορεί για τον πολίτη.. Evil or Very Mad


Last edited by Giorgos on Fri Sep 17, 2004 7:51 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

ξέχασες ίσως να πείς ότι και ο Έλλην πολίτης είναι απο τους πιό κάφρους που θα μπορούσε να υπάρξει!!!

και για αυτούς που παρεγηγίούντε δεν παίρνει όλους η μπάλα αλλα την πλειοψηφεία!!
και μην τα ρίχνετε όλα στο κράτος! είναι και δική μας ευθύνη
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

an mas rixnei o kairos....to sizitas kiolas? Eidika to xeimwna pou nyxtwnei k nwris einai gia polles aftoktonies edw sto velgio (fantasou stin agglia pou einai xeirotera) Very Happy

Tin ellada pragmatika 8a mporousa na ti xaraktirisw mia mikrografia tou planiti mas. K afto giati, an e3airesoume ta entelws akraia stoixeia (erimos, zougkla) kata t'alla i ellada exei otidipote mporeis na synantiseis ston planiti: zesti, kryo, paralies, xersonisous, nisia, psila vouna, is8mous, dasi, 3eres perioxes, limnes, potamous k oti allo valei o nous sou.

To 8ema omws einai afto? to 8ema einai i poiotita zwis pou sou prosferei o topos ston opoio meneis.

Pantws, prepei na omologisw oti ta teleftaia 3 xronia paratirw diafora ais8iti! Ta pragmata veltiwnontai k s'afto voi8a k to gegonos oti olo k perissoteros kosmos vgainei olo k pio syxna sto e3wteriko k vlepei tis syn8ikes zwis k ti symperifora tis koinwnias sti dytiki evrwpi.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Fri Sep 17, 2004 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ξεχασα να αναφέρω κ το (πολύυ) καλύτερο φαι!! Razz
(δεν ειναι τυχαιο που η κοιλιτσα ειναι χαρακτηριστικό του Ελληνα.. Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 2:23 am    Post subject: Reply with quote

δε θα ήθελα ν΄αναφερθώ στην κοιλίτσα και στο πόσο δε σχετίζεται με την αυθεντική ελληνική κουζίνα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ανήκει σε αυτό το τόπικ Rolling Eyes ΔΕΙΤΕ ένα οδηγό για τις παραβάσεις των οδηγών, τις ποινές για υπερβολική ταχύτητα και τις ποινές για τους μεθυσμένους. Πόσα ποτήρια πρέπει να πίνουμε απο ποιό ποτό ..κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι το έγγραφο που σας στέλνω το έστειλε γνωστός και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο οπότε ΜΗΝ το παίρνετε της μετρητοίς Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Sep 27, 2004 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι από τις στιγμές που πράγματι θες να φύγεις από την Ελλάδα και να ζήσεις έξω, και το εννοείς!
Διότι την να την κάνεις την κεφάλα του Μεγαλέξανδρου σκαλισμένη στο βουνό, ή το εθνικό παραλήρημα όταν οι Αλβανοί "τολμάνε" να μας νικήσουν στο ποδόσφαιρο; Τόση περηφάνεια δεν αντέχεται, υπάρχει και η καθημερινότητα για την οποία κανείς δεν νοιάζεται, και πρώτοι απ' όλους εμείς.
Ας νοιαστούμε μια φορά και για τα διόδια που πληρώνουμε και δεν έχουμε δρόμους, δεν έχουμε φωτισμό σε όλο το εθνικό δίκτυο τα βράδια, δεν έχουμε λωρίδες ασφαλείας και στηθαία στο κατάστρωμα, κι ακόμα ας σκεφτούμε τους φορτηγατζήδες που κανείς δεν τους πειράζει λόγω πολιτικού κόστους, ή τους ταρίφες που κανείς δεν τους πειράζει πάλι λόγω πολιτικού κόστους.
Κι ας σκεφτούμε και τους πολιτικούς που κανείς ποτέ δεν παραιτείται (ισχύει και για την προηγούμενη κυβέρνηση), ή όταν παραιτείται απολαμβάνει τέτοιων τιμών (Τσιτουρίδης) που ούτε ήρωας να ήταν!
Στην Αγγλία εθεάθη πολιτικός να οδηγεί μοτοσικλέτα χωρίς κράνος, και με το που έβγαλαν τη φωτογραφία του στις εφημερίδες θεώρησε αυτονόητο να παραιτηθεί την ίδια στιγμή!

Φέτος η χρονιά πήγε καλά για την Ελλάδα. Ξεκινήσαμε με Ρουβά Razz , μετά είχαμε το Ευρωπαϊκό ποδοσφαίρου, Ολυμπιακούς, παρολυμπιακούς, σε δυο βδομάδες μάλλον μπαίνουμε στο συμβούλιο ασφαλείας του ΟΗΕ, στο τέλος της χρονιάς μάλλον παίρνουμε και την ΕΧΡΟ, ωραία χαρήκαμε λοιπόν, ανυψωθήκαμε, νιώσαμε περήφανοι, χαχαχα, χουχουχου, καιρός να γίνουμε και κράτος!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Mon Sep 27, 2004 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

H πλακα Υ ειναι οτι πολλες φορες κατηγορουμε το Κρατος οτι φταιει για το ενα φταιει για το αλλο,αλλα εμεις οι ιδιοι τι κανουμε?? Rolling Eyes

Εμεις οι ιδιοι δεν ειμαστε το Κρατος??Εμεις οι ιδιοι δεν πεταμε σκουπιδια στους δρομους με αποτελεσμα να πλημμυριζουν ολοκληρες πολεις??
Εμεις οι ιδιοι δεν πειραζουμε τους ταχογραφους των αυτοκινητων για να τρεχουμε ανετα??Εμεις οι ιδιοι δεν βριζουμε τους αστυνομικους οταν μας κοβουν καποια κλιση και αμεσως ψαχνουμε να βρουμε γνωστο για να την σβησουμε?Εμεις οι ιδιοι δεν γλυφουμε τους εθνοπατερες μας για μια θεση στο δημοσιο??Εμεις οι ιδιοι δεν οδηγαμε σαν τρελλοι??Εμεις οι ιδιοι δεν καθιερωσαμε το φακελακι??Εμεις οι ιδιοι δεν κοιταμε να ασελγησουμε επι πτωματων για να επωφεληθουμε?Εμεις οι ιδιοι δεν λαδωνουμε για να παρουμε το διπλωμα αυτοκινητου??Κτλ κτλ κτλ

Βεβαια θα μου πειτε πολλες φορες να το κανουμε λογω ανεπαρκειας του Κρατους και εθιμοτυπικου δικαιου(sic-ηταν δημοφιλεστατη αυτη η φραση τελευταια)αλλα φταει πολλες φορες και η ιδια η προσωπικοτητα μας για τα κακα που συμβαινουν σε αυτο τον τοπο (πχ σκουπιδια=πλημμυρες και ρυπανση περιβαλλοντος, Επικινδυνη οδηγηση=δυστυχηματα) κτλ

Να βελτιωθει το Κρατος και να γινει πιο αποδοτικο αλλα να βελτιωθουμε και ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!!

ΥΓ.Νισαφι πια με τις φρασεις-κλισε των δελτιων ειδησεων...Επισης,το τι εχει να παρελασει παλι απο τατηλεπαραθυρα δεν λεγεται!! Confused Shocked
ΥΓ.1Παραιτηθηκε τελικα ο Βουγιας...Αντε παει κια αυτος...Ετσι οπως παμε σε λιγο η Βουλη θα γεμισει απο Επιλαχοντες των εκλογων που καταλαμβανουν τις θεσεις των παραιτηθεντων Shocked Laughing
ΥΓ.2Βαζω στοιχημα οτι ο ΑΡΗΣ ΣΤΑΘΑΚΗΣ θα ειναι ο γκεστ-σταρ της εβδομαδας Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Mon Sep 27, 2004 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε τόσο απαισιοδοξία. Είμαι πάρα πολύ κριτικός για την πατρίδα μου και υπάρχουν πάρα πολλά που με στενοχωρούν, αλλά δεν αξίζει να πέφτετε τόσο πολύ για ένα δυστύχημα, όσο τραγικό και αν είναι.

Χθες διάβασα κάτι πολύ ωραίο πoυ είπε ο Χατζιδάκις:

Quote:
Ταξίδεψα πολύ και αυτό με βοήθησε ν' αντιληφθώ πώς η βλακεία δεν ήταν αποκλειστικόν του τόπου μας προϊόν, όπως περήφανα ισχυρίζονται κι αποδεικνύουν συνεχώς οι έλληνες σωβινιστές και της εθνικοφροσύνης οι εραστές.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Sep 27, 2004 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Niko, de nomizo oti peftoume gia ena distihima mono, peftoume dioti to distihma afto mas fernei sto nou ola afta pou poli sosta grafei o Y kai Nikolas.

Pantos ego bre paidia, pote de katalava tin ennoia tou "politikou kostous". "To kratos de patasei ti dimosioipallilotempelia dioti fobatai to politiko kostos, to idio gia tous fortigatzides, taksitzides ktl". Ma kala, posoi einai oloi aftoi? Kai ola ta ipoloipa ekatommiria Ellinon pou tha haroun an iparksoun pragmatika metra den tha aposbesoun to kostos apo tin apoleia ton dimosion ipallilon kai loipon? Otan o kosmos dei ti beltiosi de tha ksanapsifisei afti ti kibernisi? What am I missing here? De katalavaino...

Kai tora sto zoumi: pos telika mporoume na ginoume kratos opos leei kai o Y? Apo pou prepei na ksekinisoume? Giati oi politikoi diskoleuontai na kanoun afto pou gia olous mas einai pasifanes? Oloi gnorizoume oti afto pou theloun einai parameinoun stin eksousia. Den iparhei amfibolia oti meneis stin eksousia otan epiteleis ergo kai o kosmos to anagnorizei (i otan o laos ehei na psifisei metaksi esena pou eisai halia kai ton allo pou einai maura halia Rolling Eyes Confused ). Telika ti theloun? Na menoun stin eksousia horis na pairnoun epodines apofaseis? Kai an telika oloi oi politikoi skeftontai etsi eimaste hamenoi apo heri? Prepei na perimenoume na emfanistei epitelous enas ethnosotiras, enas aksios anthropos pou gennietai mono mia fora ti hilietia? I ontos ipathoun ikanoi politikoi alla gia kapoio logo (poion?) menoun stin afaneia? (mou fainetai to parakana me tis erotiseis Very Happy )
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Sep 27, 2004 11:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραία τα παραπάνω παιδιά, αλλά ταιριάζουν περισσότερο στο "Σχέση Κράτους - πολιτών".
Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
futuro
New Member
New Member


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 40
Location: Chicago, Paris, Μεσσηνία

PostPosted: Sun Oct 31, 2004 9:49 am    Post subject: Όπου είμαι συνηθίζω Reply with quote

Εγώ μεγάλωσα σε τρεις χώρες, στην Ελλάδα, στη Γαλλία, και στις ΗΠΑ όπου βρίσκομαι τώρα. Νομίζω πως και οι τρεις κουλτούρες μ'έχουν επηρεάξει, αλλα σε οποιαδήποτε χώρα βρίσκομαι, αισθάνομαι σαν ξένος. Στις ΗΠΑ τώρα είναι πολύ δύσκολη η αγορά για πολά επαγγέλματα, και δυσκολεύομαι να βρω καλήτερη δουλειά. Πρέπει να αποφασίσω αν είναι να συνεχίσω να ψάχνω για δουλειά, ή να πάω από τώρα για μεταπτηχιακό (master's). Σκέφτομαι να γυρίσω στην Γαλλία, ίσως για σπουδές, αλλα για δουλειά είναι και εκεί δύσκολη η κατάσταση.

Και οι τρεις χώρες έχουν τα καλά και τα "κακά" τους.

Στη Γαλλία μου αρέσει πως η θρησκεία είναι ένα θέμα προσωπικό, αλλα παραμένει σαν σπουδαίο συστατικό της κουλτούρας. Τις παλλιές εκκλησίες τις σέβονται, είναι πανέμορφες (και διαφέρουν μεταξύ τους στην αρχιτεκτονική ανάλογα με τη περιοχή της χώρας) και προστατεύονται ως πολιτιστικα και εθνικά μνημεία από το κράτος. Η μητρόπολη του Παρισίου, η Παναγία του Παρισίου (Notre Dame de Paris), είναι χιλιων ετών.

Νομίζω πως στις ΗΠΑ αλλα και στην Ελλάδα, ο κόσμος τη έχει παρακάνει λίγο τη θρησκεία. Στις ΗΠΑ, κυρίως στις παραδοσιακές πολιτείες του νότου και της δύσης (εκτός δυτικής ακτής) υπάρχει μια άνοδος νέων θρυσκείων φανατικού Χριστιανισμού που, δυστυχώς, επηρεάζει τα πολιτικά, την εξωτερική πολιτική, και τις εκλογές. Η λέξη "Χριστιανός" κακομεταχειρίζεται, και οι φανατικοί αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους σαν μοναδικούς Χριστιανούς στον κόσμο. Στη Ελλάδα, δεν μου αρέσει πως πέφτει πολύ χρήμα να χτιστούν καινούριες εκκλησίες (με το ίδιο αρχιτεκτονικό στυλ όλες) και καινούρια μοναστήρια αντί να χρησημοποιηθούν αυτά τα χρήματα για την ανανέωση ιστορικών χτηρίων (συπεριλαμβανομένων εκκλησίες του 19ου αιώνα). Ακόμα χειρότερο είνα όταν φτιάνουν ολοκαίνουργο μοναστήρι, καταστρέφοντας ένα δασάκι σε κάποιο βουνό, και μετά αυτό το μοναστήρι τραβάει τουρισμό (κυρίως ηλικιωμένους Έλληνες) αντί να πηγαίνουν αυτοί οι τουρίστες σε ένα πιο ενδιαφέρων μοναστηράκι που να χτήστικε στον μεσαίωνα.

Στο θέμα νηχτερινής ζωής: στις ΗΠΑ διαφέρει πολύ ανάλογα με τη περιοχή της χώρας. Στο Chicago υπάρχουν πολά καλά νηχτερινά κέντρα, και μερικά που δεν αξίζουν. Η νηχτερινή ζωή στο Los Angeles όμως, δεν αξίζει καθόλου. Η Ελλάδα έχει πολύ καλή νυχτερινή ζωή. Και στη Γαλλία είναι καλή.

Στο θέμα υγείας θα ψηφίσω ΗΠΑ, όσο είμαι νέος και έχω την υγεία μου (τα φάρμακα πανάκριβα, οι ασφάλειες περιοριστικές, και βοήθεια από την πολιτεία είναι ελάχιστη) και ας είναι οι Αμερικανοί ο πιο χοντρός λαός του κόσμου. (Ο ένας στους τρεις Αμερικανούς είναι παχύσαρκος, και το κράτος έχε δηλώσει την παχυσαρκεία ως επιδημία.) Ψηφίζω ΗΠΑ γιατι αν ένας νέος και υγιής άνθρωπος θέλει να εχει καλό σώμα υπάρχουν πολά (και μεγάλα) γυμναστήρια και βρίσκεις εύκολα ένα τρόπο ζωής για το σκοπό αυτό. Γϊ'αυτό, σε σύγκριση με τη Γαλλία και την Ελλάδα, στις ΗΠΑ υπάρχει όχι μόνο πολύς κόσμος πολύ χοντρός, αλλα και πολοί άνθρωποι σε καλή φόρμα.

Καταναλωτικά είδη: πολοί Έλληνες προτημούν διάφορα προϊόντα των ΗΠΑ, σαν κουρτίνες, πετσέτες, και σεντόνια, αλλα σαν 24-χρονος άντρας δεν με ενδιαφέρουν αυτά. (Μου φένονται όλα ίδια.) Είναι κωμικό όταν συναντώ Έλληνες τουρίστες στις ΗΠΑ, να ψωνίζουν πάρα πολά πράγματα, έτοιμοι να φέρουν όλη την Αμερική μαζί τους. Στα ρούχα είναι και α τρεις χώρες καλές. Θα ψηφίσω ΗΠΑ μόνο γιατι υπάρχει μια αλυσίδα καταστημάτων άγνωστη στο εξωτερικό (λέγετε Old Navy) η οποία πουλάει πολύ ωραία jeans. Στα υπόλοιπα ρούχα, είναι λίγες οι διαφορές, μόνο που οι ΗΠΑ πάντα πάνε 1 με 2 χρόνια πίσω απο την Ελλάδα και την Γαλλία στις μόδες. Και στις τρεις χώρες όμως, υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που δεν ξέρει να ντυθεί. Σε άλλα καταναλωτικά είδη (εκτος ρούχων), δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Εκδρομές: οι ιστορικές πόλεις είναι λίγες στις ΗΠΑ, και η θάλασσα πάρα πολύ μακριά αν ζείς πολύ μέσα (π.χ. Chicago, Denver, Dallas, Detroit), και τα βουνά μακριά για ορισμένους (Florida, Illinois, Texas, Missouri) αν θέλετε να πάτε για σκι. Είναι και πολύ μεγάλες οι αποστάσεις. Μια πτύση απο Νέα Υορκη για Los Angeles είναι σαν να πηγαίνεις Μαδρίτη-Μόσχα. Για διακοπές και εκδρομές το σαβατοκύριακο ψηφίζω Ευρώπη. Μεταξύ Ελλάδας και Γαλλίας, ίσως θα ψηφίσω Γαλλία γατι οι σιδηρόδρομοι είναι καλή όψη για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο. Απο το Παρίσι, με αυτοκίνητο φτάνεις στις παραλίες της Νορμανδίας (Normandie) σε δυο περίπου ώρες. Με τα τρένα ψηλών ταχητιτων (TGV) φτάνεις στην μεσογειακή ακτή σε 3,5 ώρες. Για τέτοιες μικρές αποστάσεις ευρωπαϊκής χώρας, συμφέρει πολύ το τρένο, το οποίο φεύγει από μέσα στην πόλη και δεν είναι απαραίτητο να φτάσετε στον σταθμό 2 ώρες νωρίτερα.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Nov 19, 2004 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Very Happy
http://fun.diadiktyo.net/fun.php?page=only-in-greece
Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Fri Nov 19, 2004 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Η τηλεόραση είναι σκάλες καλύτερη εδώ.

Θα έγραφα περισσότερα, αλλά έχει ένα καλό πρόγραμμα τώρα. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Sat Nov 20, 2004 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

"The world’s best country"

http://www.economist.com/theworldin/international/displayStory.cfm?story_id=3372495&d=2005

H Ελλαδα στην 22η (τιμητικη σχετικα) θεση...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sat Nov 20, 2004 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

να είσαι Ιρλανδός και να έχεις ζήσει αυτήν την κοσμογονία! (πριν 20 χρόνια στα επίπεδα της Ελλάδας)!! Εμπειρία!!.... και όχι τη δική μας (των πολιτικών) κοσμογονία-μπλόφα.


ΥΓ: το τι ακούω πάλι κάθε μέρα από Ελβετούς σχετικά με το ευρώ-σκάνδαλο της Ελλάδας (αφού ήταν πρωτοσέλιδο παντού) δε λέγεται...κι εκεί που κατάφερα να διώξω τη ρετσινιά των καθυστερημένων ολυμπιακών!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
compufreak
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 93
Location: Athens,Greece

PostPosted: Sun Nov 21, 2004 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
The world’s best country"


kala afto inai to megalitero anegdoto pou echo acousi shetika me tin Irlandia afou gia na fandastite kaname me kati synergates plaka ean dialegan me shetika kritiria ta atoma gia to survey .... gia rota edo tous Irlandous pou logo to ekseretika poli psilo Nikio prepi na mirazonte to diamerisma me alous giati kai I misti den Inai kai I pio psili kai otan plironis 3 evro miso kilo Ntomates ...(ksero ti leo 3 hronia zo edo stin Irlandia)
kai parolou pou Iha ekseritika kales shesis me tous Irlandous fevgo(imai afti ti stigmi sto doublino) oso stin doulia (Software Development) ala kai Idiotika pira tin apofasi (kai Idi vrika doulia ) na ertho stin Athina,
kai kserete edo stin Doulia ti mou elegan (ektos ta 1000 thanks for everything you did for us Shocked dora ktl... les kai den me plironan oute stin Germania den ginete afto)

tin paraskevi edo protou figo mou elegan "Lucky You that you are living this Country and go to Greece" Very Happy
ta simperasmata dika sas
Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Sun Nov 21, 2004 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Εχω κανει παρα πολλα ταξιδια στο εξωτερικο αλλα οχι για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Απο 1 μερα εως 9.
Οταν γυριζω στην Ελλαδα ειλικρινα θλιβομαι με αυτα που βλεπω εδω και αυτα που ειχα ζησει εξω.«Πολυ μεγαλη διαφορα στη νοοτροπια και στον τροπο ζωης.Αλλα ειναι αυτη η αταξια που εχουμε εμεις οι Ελληνες γενικα στη ζωη μας και τη γουσταρουμε ολοι μας...
Back to top
View user's profile Send private message
futuro
New Member
New Member


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 40
Location: Chicago, Paris, Μεσσηνία

PostPosted: Mon Nov 22, 2004 12:35 am    Post subject: Reply with quote

Η Ελλάδα 22η μέσα στις 200 χώρες του κόσμου; Αυτό που έλεγα. Αλλα πιος μ'ακούει; Όλο μιζέρια και παράπονα....κυρίως απο αυτούς που δεν έχουν πατήσει ποτέ στο εξωτερικό.

θέση χώρα βαθμός

1 Ιρλανδία 8,33
2 Ελβετία 8,07
3 Νορβηγία 8,05
4 Λουξεμβούργο 8,02
5 Σουηδία 7,94
6 Αυστραλία 7,93
7 Ισλανδία 7,91
8 Ιταλία 7,81
9 Δανία 7,80
10 Ισπανία 7,73
11 Σιγκαπούρη 7,72
12 Φινλανδία 7,62
13 ΗΠΑ 7,62
14 Καναδάς 7,60
15 Νέα Ζηλανδία 7,44
16 Ολλανδία 7,43
17 Ιαπωνία 7,39
18 Hong Kong 7,35
19 Πορτογαλία 7,31
20 Αυστρία 7,27
21 Taiwan 7,26
22 Ελλάδα 7,16
23 Κύπρος 7,10
24 Βέλγιο 7,10
25 Γαλλία 7,10
26 Γερμανία 7,05
27 Σλοβενία 7,00
28 Μάλτα 6,93
29 Βρετανία 6,92
30 Νότια Κορέα 6,88
31 Χιλή 6,79
32 Μεξικό 6,77
33 Barbados 6,70
34 Τσεχία 6,63
35 Κόστα Ρίκα 6,62
36 Μαλαισία 6,61
37 Ουγγαρία 6,53
38 Ισραήλ 6,49
39 Βραζιλία 6,47
40 Αργεντινή 6,47

Thank you, Economist.

Το ίδιο λέει και το HDI Human Dεvelopment Index του ΟΗΕ όπου βρίσκεται η Ελλάδα στην 24η θέση μέσα σε 200 χώρες.
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Dec 07, 2004 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=497936


Ε λοιπόν, ξέρετε κάτι;; Βαρέθηκα τη μιζέρια της τελευταίας θέσης στους περισσότερους τομείς στην Ευρώπη!! Και σας παρακαλώ, μη μου αρχίσετε τίποτα τα επιχειρήματα του στύλ....¨είμαστε χύμα και γουστάρουμε¨, γι΄αυτόι μας πάω¨ κλπ γιατί μου΄ρχεται αναγούλα!


Θα επανέλθω σύντομα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Sky Citizen
Visitor
Visitor


Joined: 30 Jun 2004
Posts: 9

PostPosted: Tue Dec 07, 2004 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν βιαστουμε να βγαλουμε συμπερασματα, μια παρατηρηση ειναι οτι η ερευνα λεει για ηλικιες 15 ετων με αλλα λογια παιδια που μολις τελειωσαν το γυμνασιο. Ειναι γνωστο οτι οι παρεχομενες υπηρεσιες και η διδασκαλια στις ηλικιες του γυμνασιου στις αλλες ανεπτυγμενες χωρες ειναι σαφως ανωτερη απο την Ελλαδα. Μελετες ομως δειχνουν οτι στις ηλικες 16-22 το μαθησιακό επίπεδο των Ελληνων ανεβαινει δραματικα (εξου και οι ουκ ολιγες πρωτιες των ελληνων μαθητων σε διεθνης διαγωνισμους) Το δε πανεπιστημιακο επιπεδο της Ελλαδας τολμω να πω οτι σε πολλες περιπτωσεις ειναι αρκετα ανωτερο απο αλλες Ευρωπαικες χωρες με πανεπιστημια-"ονοματα" (και αυτο απο προσωπικη εμπειρια)

Και η Ελλαδα δεν ειναι παντα στις τελευταιες θεσεις, εχει και μια πρωτια: αυτη της μιζεριας και της καταστροφολογιας..
Back to top
View user's profile Send private message
Pontiakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Jul 2004
Posts: 124
Location: www.pontos.us

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 3:06 am    Post subject: Reply with quote

ELLADA kai pali ELLADA...!!!!

einai 8ema tropou zwhs kai ti aresei ston ka8ena. Emena mou aresei na feugw sabbatokyriaka gia kapoio diaforetiko nisi kai na epistrefw Deutera gia douleia . kai -
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Next
Page 3 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr