stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Λήξης
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 5:05 pm    Post subject: Re: NEO GEO Reply with quote

3erw oti aneferes proswpikes apopseis, alla den mporesa na mi mpw ston peirasmo na sxoliasw merika pragmata... Cool

NEO GEO wrote:
Συνολικά η τελετή προέβαλε σχεδόν αποκλειστικά τον Βαλκανικό και Ανατολίτικο χαρακτήρα της χώρας. Κακά τα ψέματα το Βαλκανικό και Ανατολικό στοιχείο είναι αυτό που επικρατεί σήμερα στη χώρα. Έχουμε όμως και λίγο Μεσογειακό χαρακτήρα, ο οποίος αποκλείστηκε εντελώς απο την τελετή λήξης (εξαίρεση η Κρήτη).


Edei3e ponto, kriti, nisia aigaiou, 8raki, tsoliades...ante na afise ektos tis kantades tou ioniou. ok, k emena den edei3e to spiti mou...alla den to kanw k 8ema.

NEO GEO wrote:
Έντάξει υπάρχουν και τα ρεμπέτικα και τα σκυλάδικα και η νεοελληνική σκυλο-ποπ και τα τραγούδια του ξεριζωμένου Ελληνισμού της ευρύτερης Ανατολής...ας παίξουν και αυτά, όχι όμως και τέτοια υπερβολή. Σε κάποια στιγμή εγώ ομολογώ οτι εκνευρίστηκα. Έκλεινα τα μάτια και ένιωθα σαν να ακούω τον Ιμάμη να σκούζει απο το μιναρέ ή κύρηγμα σε εκκλησία ορθόδοξων Παλαιστινίων. Πολύ νιαούρισμα...


Diladi i mousiki tou 3arxakou k tou xatzidaki gia 'sena einai kyrigma imami? I to "dynata-dynata" pou akoustike k to opoio einai grammeno apo armenio?

Oso gia ti skylo-pop...kapote peri8wriako k katwterou epipedou itan k to rebetiko (rebetiko=epanastatiko) symfwna me kapoious koultouriarides tis epoxis... ali8eia, ti akougan ekeinoi ti dekaetia tou 20-30-40??
Kalytera na arxisoume na vlepoume ligo mprosta k na aspazomaste ton palmo tis ka8e epoxis xwris na periorizomaste apo paropides...


NEO GEO wrote:
Το θέμα είναι ποιός ήταν ο στόχος της τελετής. Να διασκεδάσουν οι θεατές και εμείς οι Έλληνες που μοχθήσαμε και τα καταφέραμε; Γιατί αν ο στόχος ήταν να προβάλλουμε μια ελκυστική εικόνα της Ελλάδας σε μελλοντικούς επισκέπτες της χώρας, δεν νομίζω οτι έγινε με (ικανοποιητική έστω) επιτυχία.


Opws anefera k pio panw, i teleti li3is itan e3airetika afierwmeni stous ELLINES. To a3izame gia tous kopous enos oloklirou e8nous 7 oloklira xronia! I 8etiki eikona pou provale i ellada xtistike ka8'oli ti diarkeia twn olympiakwn. As min gkriniazoume gia kati pou se teliki analysi den sxoliastike arnitika apo kanenan 3eno (k sto katw-katw tis grafis...i teleti enar3is exei megalyteri simasia...oxi i teleti li3is...).
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, το ντάτσουν είναι μια χαρά και είχε και πλάκα. Τουλάχιστο ήταν πιό αυθεντικό (που λέει ο λόγος) απο τις "απόλυτες" καλλιτέχνιδες και τους "αιώνιους έφηβους" των δισεκατομμυρίων ετησίως που κινούν Θεούς και δαίμονες για να τους λουστούμε ντέ και καλά ακόμα και σε τελετή λήξης Ολυμπιακών.

Παρόλα αυτά, ο Παπαϊωάννου και πάλι έγραψε και πήρε όλο αυτό το συρφετό (που πιθανόν και να του επεβλήθη και υπεδείχθη άνωθεν κατόπιν πιέσεων) και τον ανέδειξε σε κλίμακες πολύ μεγαλύτερες απο το μέγεθος μιας πίστας νυχτερινού κέντρου. Αφήστε που όπως λέει και ο Υ, η υπόλοιπη τελετή ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

Οσο για τους τσιγγάνους, αυτό που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι το ότι παρομοίου ύφους επιδείξεις θέλουν προσοχή διότι μπορεί να φανεί ότι διακομωδούν και έτσι να προσβάλλουν αντί να αναδείξουν τον πληθυσμό στον οποίο αναφέρονται. Και εξηγούμαι: Αν ήμουνα τσιγγάνος, πιθανόν να με έθιγε η συγκεκριμένη εικόνα, η οποία δίκην φολκλόρ απλά δείχνει κάποια στερεοτυπικά σημεία της κοινωνίας μου. Λέω...

Κατα τα άλλα, το θέμα των Ρομ είναι πολυσχιδές. Οφείλουμε να πούμε ότι κυρίως οι Αλβανοί αλλα και οι άλλες εθνότητες δείχνουν να είναι αφομοιώσιμοι απο την Ελληνική κοινωνία και εντάξιμοι σε αυτήν (μάλιστα, η ήδη αναπτυσσόμενη δεύτερη γενεά Αλβανών που έχουν πλεόν γεννηθεί εδώ είναι φυσικά αδύνατον να αναγνωριστεί, εφόσον και οπτικά δεν διαφέρουν απο εμάς αλλά και μιλάνε την Ελληνική σαν Ελληνες - όπως οι Ελληνοαμερικανοί μιλάνε τα Αγγλικά πχ).

Με τους Ρόμ, δεν φαίνεται να υπάρχει ο ίδιος βαθμός ένταξης τους και αυτό αποτελεί, μαζί με κάποιες άλλες στερεοτυπικές ταμπέλες τις οποίες οι Ελληνες τις έχουμε πολύ εύκολες, αρνητικό στοιχείο για την εικόνα του συγκεκριμένου τμήματος του πληθυσμού της χώρας μας. Παρόλα αυτά, το Ντάτσουν για όποιον έχει ζήσει για λίγο στην Ελλάδα εκτός του σκληρού πυρήνα των ΒΠ και του Καβουριού είναι ένα απίστευτο σημειότυπο. Ακόμα και στου Παπάγου (ναί... εκεί) που κατοικώ, περνάνε Ντάτσουν συχνά-πυκνά και πουλάνε καρέκλες, αδειαζουν αποθήκες (με την... άδεια Mr. Green των ιδιοκτητών τους ) και καμμιά φορά πουλάνε και καρπούζια. Οπότε, το συγκεκριμένο στοιχείο δε με ενόχλησε, εκτός επαναλαμβάνω αν έθιξε τους Ρόμ οι οποιοι μπορεί να το παρεξήγησαν.

Τέλως πάντων, όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι ντρέπομαι που είμαι Ελληνας. Τουναντίον, νιώθω υπερήφανος που είμαι Ελληνας, λυπάμαι που πλησιάζω την ηλικία του μεσήλικα σε μια στιγμή που είμαι πολύ αισιόδοξος για τη χώρα μου, ενώ θα ήθελα να ζήσω σαν νέος τα χρόνια απο τώρα μέχρι το 2010 τα οποία προβλέπω ότι Θεού θέλοντος θα είναι καλά για την πάτρίδα μου ΚΑΙ κυρίως λόγω Ολυμπιακών, και πιστεύω ότι δεν έχουμε αντιληφθεί πλήρως, θα μας πάρει πολύ καιρό να καταλάβουμε το τι σημαίνει για αυτή την κουτσουλιά στο χαρτη της γής το ότι οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί ξαναγύρισαν πίσω στη χώρα που τους γέννησε, με ή χωρίς ντόπες, Τζέκους και Ελληναράδες κάφρους που επειδή δεν μπορούν να κοιτάξουν κατάματα τον εαυτό τους στον καθρέφτη γιουχάρουν τους πάντες...


Last edited by gm2263 on Mon Aug 30, 2004 5:21 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 5:11 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απόλυτα με τον NEO GEO.
Ειδικά στο δεύτερο μέρος, οι οργανωτές θέλησαν -και καλά- να μας δείξουν ότι δεν υφίσταται διαφορά ανάμεσα σε ποιοτικούς και εμπορικούς τραγουδιστές (ενώ υπάρχει, πώς να το κάνουμε), με αποτέλεσμα να βλέπω μια χυδαία Βίσση να τραγουδάει ρεμπέτικα με νοοτροπία πίστας, τίγκα στα τσαλίμια και την υπερβολή. Όσο για το Ρουβά που τραγούδησε το "καραπιπερίμ" ιπτάμενος, τώρα μάλιστα, την πετύχαμε την υπέρβαση. Evil or Very Mad
Αν νομίζουμε ότι έτσι απενοχοποιούμε το σκυλοπόπ και ρίχνουμε μια φρέσκια ματιά στη μουσική μας παράδοση, είμαστε για γερές φάπες.

Να συμφωνήσω επίσης για την τραγική έλλειψη εικόνων έστω από την Αγορά, ώστε να πάρουν όλοι μια γεύση για το τι φτιάχτηκε, και βέβαια να επισημάνω ότι για χιλιοστή φορά τα Επτάνησα με τη σπουδαία μουσική παράδοση αγνοήθηκαν σκανδαλωδώς. Crying or Very sad
Κατά τ' άλλα, θα επιμείνω πως η τελετή μέχρι και το σβήσιμο της φλόγας ήταν καλοζυγισμένη και εικαστικά ενδιαφέρουσα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Zamafou
Full Member
Full Member


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 286

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω πως ο κύριος σκοπός ήταν να διασκεδάσει ο κόσμος. Μπορεί να απεχθάνομαι Ρεμους και τα γνωστά γουβ γουβ (ακόμα και το συρτάκι που του' χουμε παραζαλίζει τον αδόξαστο), με κάλυψε όμως η διοργάνωση με το να δώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα της Ελλάδας σήμερα. Μπορεί να μη μ αρέσει η ελληνική "κουλτούρα" όπως έχει, την αναγνωρίζω όμως και την αποδέχομαι.

Και αφήστε τα κοκκαλάκια του Σωκράτη στην ησυχία τους. Καθε τρείς και λίγο τον ανασύρουμε, τον έχουμε ξεκάνει τον άμοιρο και είναι γνωστο τοις πάσι ότι δεν ήτο στην καλύτερη φυσική κατάσταση ο άνθρωπος. Μια κοιλιά να. Very Happy

Μην το παρασοβαρεύουμε το θέμα. Η γιορτή είχε τα σοβαρά σημεία της και είχε και τα χαρωπά της.

Ήταν γιορτή πρωτίστως.
Back to top
View user's profile Send private message
Centaur
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Aug 2004
Posts: 84
Location: Volos

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

Η τελετή λήξης δεν με ενθουσίασε. Θα την χαρακτήριζα καλή αλλά όχι αντάξια των υπολοίπων. Νομίζω ότι αν θέλαμε να επιλέξουμε το χειρότερο κομμάτι των ΟΑ από οργανωτικής πλευράς θα επιλέγαμε άνετα την τελετή λήξης. Ασφαλώς αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν κακή.

Αρνητικές σκέψεις:
Πως να ερμηνεύσω τη σκηνή του ντατσουν ή των σωσιβίων, οι οποίες εσκεμμένα έδειχναν κιτς; Προφανώς κάποιο μήνυμα ήθελε να περασει (αχ πάλι μηνύματα). Μήπως ο στοχος του Παπαιωάννου ήταν να στηλιτεύσει το κιτσ της καθημερινότητάς μας ή μήπως να συμβιβαστεί με την πραγματικότητα αποδεχόμενος την ύπαρξη κιτς; Σε κάθε περίπτωση είναι κατήχηση, το κοινό την απορρίπτει και δεν περνάει το μήνυμα που θέλει.

Αν ήθελε να κάνει ένα πάρτυ θα έπρεπε να αφαιρέσει τους πολλούς συμβολισμούς και τα δυσνόητα μηνύματα να επικεντρωθεί σε μερικές βασικές έννοιες σχετικές με τους αγώνες ή με την Ελλάδα και να κάνει κατάλληλη επιλογή μουσικής. Σχετικά με τη μουσική η γνώμη μου είναι ότι η επιλογή που έγινε ήταν φτωχή. Ούτε σε εκστασίαζε, ούτε σε ξεσήκωνε. Σε αυτή τη περίπτωση η μέση οδός αποδείχθηκε βαρετή (το συμπέρασμα αυτό γενικεύεται κατα τη γνώμη μου).

Αν ήθελε να κάνει ένα θεατρικό πανυγήρι δεν θα έπρεπε να φωνάξει τους πέντε (Νταλάρα, Γαλάνη, Αλεξίου, Πάριο, Μαρινέλλα) παρά μόνο για συνοδεία όπως έκανε με τον Αηδονίδη και την Σαμίου και να επιμείνει στην αφήγηση, στη χορογραφία και στα σκηνικά και στην κατάλληλη επιλογή της μουσικής.

Αν ήθελε να κάνει μια φιέστα θα έπρεπε να καλέσει τον Βαγγέλη. Razz Εγγύηση.


Θετικές σκέψεις:
Πυροτεχνήματα
Σβήσιμο φλόγας
Πυροτεχνήματα
Ρουμελη/Κρήτη/Πόντος
Απονομή μαραθωνίου.
Πυροτεχνήματα
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

Το ντάτσουν δεν μπορείς να το δεις αυτόνομα. Πρέπει να το δεις με τα σωσίβια, τις ξανθιές που χορεύαν στα τραπέζια και τους τουρίστες με τις φωτογραφικές.

Κατά τη γνώμη μου ήταν ένα ανάλαφρο κοίταγμα στην μοντέρνα καθημερινότητα μας και συνέχειας της ενότητας της κλεψύδρας που εξέτασε το παρελθόν μας στην τελετή έναρξης. Επρόκειτο για ένα τρόπο να δούμε πως το μοντέρνο επιβλήθηκε στο παλιό επιβάλλοντας το κιτς και το φολκλόρ. Δεν ξέρω αν ήταν ο καλύτερος τρόπος ή αν ήταν η σωστή λογική, αλλά νομίζω ότι περίπου εκεί ήταν το σκεπτικό.

Τα σκυλάδικα τα απεχθάνομαι και πολλοί από τους τραγουδιστές που ακούστηκαν δεν μου λένε τίποτα (και δη Ρουβάς, Ρέμος κλπ). Αλλά υπό μια έννοια ο Παπαιωάννου έριξε την πιο ειλικρινή ματιά στην Ελλάδα του σήμερα και κάνοντας το αυτό ήρθε σε αντίθεση με την εικόνα που μας αρέσει να πλασάρουμε προς τα έξω του κλασσικού παρελθόντος το οποίο δεν έχει να κάνει σχεδόν τίποτα με το πως παρόν. Και αυτό είναι εν μέρει θετικό γιατί η τελετή δεν ήταν φολκλόρ και δεν ήταν ψεύτικη. Ήταν πολύ κοντά σε αυτό που είναι η Ελλάδα και το οποίο είναι και ο πολιτισμός του σκυλάδικου, της καφετέρειας και της βολτίτσας στην παραλία με την σαγιονάρα.

Το ερώτημα είναι το εξής. Υπήρχε κάτι το οποίο να ήταν εξίσου αυθεντικά Ελληνικό και το οποίο να μπορούσε να έχει απήχηση έξω; Μπορεί, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος. Η αλήθεια είναι ότι η πολιτισμική μας βιομηχανία δεν έχει κατορθώσει να παράγει ένα μαζικά εξαγώγιμο προϊόν τόσα χρόνια και αυτό φάνηκε και στην τελετή.

ΥΓ. Αυτό που βρήκα πολύ κακό ήταν η τηλεσκηνοθεσία. Εν μέρει πρέπει να φταίει ο Παπαϊωάννου που δεν σκέφτηκε τηλεοπτικά την τελετή και εν μέρει ο Ρομέρο. Τα πλάνα ήταν πολύ κακά, απομονωμένα και δεν σου δίναν αίσθηση του τί γινόταν στο σύνολο. Αυτή η διαφορά φάνηκε στο κινέζικο μέρος η σκηνοθεσία του οποίου ήταν πολύ καλύτερη.

ΥΓ2. ΤΟ ΝBC μόλις τελείωσε δύο βδομάδες σούπερ προβολής της χώρας. Είδα πλάνα από παντού. Μύκονο, Σαντορίνη, Πειραιά, Σύνταγμα, Λυκαβηττό, Μετέωρα, τα πάντα δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Back to top
View user's profile Send private message
rskl7221
New Member
New Member


Joined: 11 May 2004
Posts: 56

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Mporei kaveis va mou exigisei, se oles tis teletes pou htav, pou eitav i mousikh tou Theodoraki???
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ο Ζορμπάς δεν είναι Θοδωράκης;
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Πολυ καραγκιόζηδες αυτοι στο star τελικά. Ούτε ένα θετικό δεν βρήκαν στην τελετή λήξης. Βρήκαν όσους είπαν κάποια αρνητικά σχόλια και έδειξαν μόνο αυτούς. Τους πείραξε ακόμα και το ψεύτικο όπως είπαν σβήσιμο της φλόγας αφου η φλόγα δεν ήταν αληθινή αλλα ...λαμπάκια Evil or Very Mad Ούτε η Lora Peak δεν θα έκανε τέτοιο ρεπορτάζ... Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Προτεινω το ΣΤΑΡ να γινει ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ Εθνικης Προδοσιας.. Evil or Very Mad Exclamation

Δεν υπαρχουν τελικα λεξεις να περιγραψεις αυτο το ΚΩΛΟΚΑΝΑΛΟ! Twisted Evil ..Μου φαινεται οτι θα ακολουθησω το παραδειγμα του ΛΟΖΑΝΤΑ και θα το αποσυντονισω!! Very Happy

Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει,αλλα το ΑΛΤΕΡ εχει φτιαξει καπως...Ειδικα μετα το Γιουρο!! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε δεν αξιζει να ασχολουμαστε με μαλακιες Twisted Evil Twisted Evil και να χαλαμε τσαμπα ηλεκτρονικο μελανι.
Η τελετη ληξης ηταν απλως καλυτερη απ οτι θα περιμενα
Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Καλα ε, τι να πω για το star?Ειναι γελοιοι.Με τιτλο ολυμπιακο σκυλαδικο.Λες αυτοι δεν ψοφανε το χειμωνα για να βρουν ενα καλο τραπεζι πιστα σε τετοια σκυλαδικα... Evil or Very Mad Αρχισαμε απο την πρωτη μερα να βγαζουμε τα ματια μας... Evil or Very Mad .Ενταξει,το δευτερο μερος δεν ηταν το πιο επιθυμητο αλλα τι να κανουμε?Αυτο ειναι ενα μερος απο την καθημερινη ζωη του Ελληνα.Τα μπουζουκια και δη τα σκυλαδικα,ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι μερος της Ελλαδας και φυσικα δεν μπορουμε τιποτα να κανουμε γι'αυτο.Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι να κρατησουμε αυτην την ομονοια και την αδελφοτητα που κυριαρχει αυτη την στιγμη αναμεσα μας Very Happy Very Happy Ετσι θα συνεχισουμε μετα απο αυτη την αναγεννηση Very Happy Very Happy .Ας γραψουμε αυτους που παραπονιουνται στα.........και let's keep on like this Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
gliaperd
Visitor
Visitor


Joined: 30 Jul 2004
Posts: 4

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Έτυχε χθες να είμαι στο στάδιο κατά την τελετή λήξης. Βαρετό μεν το τελευταίο μέρος, αλλά εμένα άλλα πράγματα είναι που με ενόχλησαν όπως το χλιαρό έως ανύπαρκτο χειροκρότημα κατά την είσοδο των σημαιών στο στάδιο (πλην βέβαια της ελληνικής), η αδιάφορη υποδοχή της συμμετοχής του Πεκίνου (λες και οι άνθρωποι ήρθαν να αποσπάσουν μέρος της δόξας και του μεγαλείου μας), η εικόνα πολλών θεατών -και δεν ήταν ξένοι- να τσαλαπατούν πάνω στα καθίσματα προκειμένου να βγουν πιο γρήγορα από το στάδιο στο τέλος της τελετής, το γεγονός ότι κάποιοι αχαρακτήριστοι είχαν "σουφρώσει" το τσαντάκι με το αναμνηστικό πρόγραμμα της τελετής από τη θέση μου (και από πολλές άλλες) κ.λπ.
Αυτά είναι νομίζω που προσβάλλουν την αισθητική μας και όχι το Datsun με τα καρπούζια το οποίο εισέπραξε και το θερμότερό μου χειροκρότημα. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
b0uk|tsa
New Member
New Member


Joined: 11 May 2004
Posts: 28

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

en kataklidi sas arese?

emena prosopika tora ean me rotisoun me afise adiafori, itan kati metrio, adeio kai ean upirxan kapoia "noimata" opos stin teleti enar3is sorry alla den ta eida.

xairomai pou den itan auto to pragma h teleti enar3is.

pantos omologo pos egine ena megalo "panigiri" xaras kai sunadelfosis opos mas elegan sinexos.

se auto to simeio tha anafertho se ena artho tou kiriou papaioannou pou eixa diabasei (sorry ean leo lathos to onoma tou kiriou to mperdevo sinexeia) opou o idios emesos plin safos anaferei oti ta panta den itan upo tin diki tou dikaiodosia alla eginan parembaseis kai apo diaforous allous paragontes.

telos kalo ola kala tora arxizoun ta paratragouda tupou star kai allon, ante na doume na gelasoume.
Back to top
View user's profile Send private message
Nightcrawler
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 38
Location: Ηράκλειο

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Για το Star που λένε κάτι παιδιά: το star κάνει αισχρή αντιπολίτευση στην Αγγελοπούλου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά σε κάθε ευκαιρία, τις περισσότερες φορές χωρίς να υπάρχει λόγος, λασπολογούν ασύστολα.
Όχι ότι συμπαθώ 100% τη Γιάννα (την παραδέχομαι βέβαια) αλλά ο τρόπος που της επιτίθεται το συγκεκριμένο κανάλι είναι άθλιος.
Το ωραίο είναι ότι δεν τους άρεσε και καλά ότι έγινε λέει σκυλάδικο το ΟΑΚΑ. Ενώ αυτοί στα ρεπορτάζ τους "Καυτές νύχτες στη Μύκονο", "Πήραν φωτιά οι πίστες" κτλ προωθούν την ποιοτική μουσική Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Κατά τη γνώμη μου η τελετή ήταν καλύτερη από αυτό που περίμενα ακούγοντας για Ρουβά και Βίσση, αν και είδα μέχρι εκεί που μίλαγε ο Ρογκ (μετά έφυγα, δεν ότι το έκλεισα!). Όλα τα λεφτά η σκηνή με τους Ιάπωνες να βγάζουν φωτογραφίες Razz και η άλλη με τη Γιάννα να χορεύει μόνη της! (την είδα σήμερα στα κανάλια και λύθηκα στο γέλιο Laughing )
Κατά τα άλλα τα post του NEO GEO και του Υ με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό.
Back to top
View user's profile Send private message
NEO GEO
New Member
New Member


Joined: 19 Jun 2004
Posts: 39

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 7:49 pm    Post subject: NEO GEO Reply with quote

Φίλε Kalashnikov,
Να ξεκαθαρίσω οτι αναφέρθηκα βασικά στο μουσικό μέρος της τελετής. Φυσικά και ακούστηκαν (λίγα) καλά αντιπροσωπευτικά τραγούδια, αλλά ειλικρινά μην μου πεις οτι δεν επικράτησε η ανατολική και λιγότερο η εκφυλισμένη λαϊκή μουσική. Εγώ κριτικός τέχνης δεν είμαι, την αίσθησή μου σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια δίνω. Αυτό που άκουγα ήταν τραγούδια που με παρέπεμπαν στην Ανατολή (χωρίς επαναλαμβάνω να προσβάλλω αυτή τη μουσική παράδοση). Θυμίσου μόνο πόσα τραγούδια είχαν λέξεις και φράσεις Αραβικές ή Τουρκικές.

Όσο για το λεγόμενο σκυλο-πόπ καλύτερα μην το συγκρίνεις με το ρεμπέτικο. Το ρεμπέτικο ήταν καλλιτεχνική έκφραση ενός μέρους του ελληνισμού που το είχε αφομοιώσει για αιώνες την ανατολική μουσική παράδοση και είχε διαδοθεί πραγματικά σε ανθρώπους κοινωνικά αδικημένους. Είχε δε ψυχολογικό υπόβαθρο, το τραγουδούσαν άνθρωποι ξεριζωμένοι, φτωχοί και κατατρεγμένοι.
Τώρα (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα) τα σκυλάδικα των ημερών μας είναι ενα ανομοιογενές μείγμα, χωρίς κοινωνικό υπόβαθρο (ούτε 30 χρόνια δεν υπάρχουν) και κάθε άλλο παρά περιθωριακό και σε ''κατωτέρου'' επιπέδου ανθρώπους απευθύνεται. Δες ποιοί κλείνουν πρώτο τραπέζι πίστα και σκορπάνε εκατοντάδες ευρώ για τη Βίσση και το Ρουβά. Μήπως όλοι αυτοί δεν είναι οι νεόπλουτοι της εποχής μας και μήπως τα είδωλα αυτής της μουσικής δεν προμοτάρονται απο τα λαϊφ-σταϊλ περιοδικά του κάθε Κωστόπουλου;
Θα προτιμούσα αυτή η μουσική, όσο κι αν ακούστηκε τελικά, να μην έπαιζε καθόλου. Μπροστά δεν θα πάμε με τις νοοτροπίες που συνοδεύουν αυτά τα είδη μουσικής, αν η μουσική είναι τέχνη (το ρεμπέτικο πάντως ήταν τέχνη)...

Για τον αποκλεισμό της παράδοσης των νησιών του Ιονίου, ευτυχώς με έβγαλε ο Ypsilon απο τη δύσκολη θέση. Ακριβώς αυτό ήθελα να πω (''για χιλιοστή φορά''), οτι δηλαδή ο αποκλεισμός της Επτανησιακής παράδοσης είναι μόνιμος και συνεχής. Δεν το έγραψα όμως για να μην πει κανείς ακριβώς οτι το ''κάνω θέμα''.
Είδες όμως Kalashnikov τι εννοώ. Κάθε πόσο ακούς για αυτού του είδους τη μουσική. Τόσο, ώστε έχεις την εντύπωση οτι η επτανησιακή μουσική είναι απλώς και μόνο οι...καντάδες. Φυσικά δεν φταις εσυ για να μην παρεξηγούματε κιόλας, αλλά αυτοί που φροντίζουν για τα πολιτιστικά μας πρότυπα. Αν θές ωραιότατες καντάδες που δεν έπαιξαν έχουν και άλλες περιοχές της Ελλάδας.

Αν πράγματι η τελετή ήταν για εμάς τους Έλληνες τότε πάω πάσο. Εγώ πιστεύω οτι καλύτερη ευκαιρία απο τις δυο τελετές των Ολυμπιακών (συνολικά έκαναν τη δουλειά τους) η Ελλάδα ποτέ δεν θα ξαναβρεί για να προβάλλει κάτι πραγματικά ιδιαίτερο, που το έχει αλλά δεν το γνωρίζει πια ούτε η ίδια μάλλον. Πότε ξανά τόσοι πολλοί θα συντονιστούν στην τηλεόραση τους για να βλέπουν 2 ώρες Ελλάδα; Ποτέ... Αν νομίζετε οτι ήταν η κατάλληλη ώρα για να κάνουμε απλώς μια συναυλία για εμάς τους Έλληνες, τότε εντάξει.
Αυτό δεν σημαίνει οτι οι ξένοι ήταν αηδιασμένοι ή οτι έπαθαν πολιτισμικό σοκ. Με όσους έχω μιλήσει μου είπαν οτι τους άρεσε αλλά αν συνεχίσεις την κουβέντα μαζί τους καταλήγεις να ομολογήσεις οτι σε μερικές στιγμές ουτε εσύ ο ίδιος δεν καταλάβαινες στίχους και μουσική μελωδία (αυτό για το β' μέρος). Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι εκτός απο τις χορογραφίες και την δουλειά του Παπαϊωάννου οι περισσότεροι σήμερα δεν θυμούνται τίποτα απο το μουσικοχορευτικό μέρος, άρα αυτό το κομματι της τελετής ως διαφήμιση απέτυχε (ε, δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα τέλεια).

Και μην νομίζετε οτι το κοινό στο εξωτερικό είναι σαν αυτούς τους αντιπαθέστατους και πικρόχολους σκανδαλοθήρες των αμερικανικών και βρετανικών εφημερίδων. Υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν ακούσει τη λέξη Ελλάδα, υπάρχουν όμως και άλλοι που γνώρισαν απο βιβλία και λατρεύουν την βαθύτερη ουσία της παράδοσής μας, τη χαρά της ζωής, την αρμονία, την ιστορία μας και με πονάει όταν βλέπω να προβάλλεται μια Ελλάδα που, ναι μεν υπάρχει κι αυτή, αλλά έχει καταβαραθρώσει οτιδήποτε σημαντικό έχει παραχθεί απο τους κατοίκους αυτού του τόπου στο παρελθόν.
Όσο για την αρχαία Ελλάδα αυτή δεν είναι μόνο για να την διαφημίζουμε. Η τελετή μπορούσε να δομηθεί πάνω στον σύχρονο Έλληνα και να προβάλλει την σύχρονη Ελλάδα, όπως πολύ σωστά προγραμματίστηκε.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Όπως ήταν απόλυτα φυσικό η συνύπαρξη «ποιοτικών» και «εμπορικών»στην τελετή λήξης μάζεψε για μια ακόμη φορά μικρά γκρίζα συννεφάκια πάνω απο τον καταγάλανο (λέμε τώρα) ουρανό της Αθήνας. Οι μεν δεν δέχονται την εξίσωση και οι δε βλέπουν την καταξίωση με τη μορφή του Μεγάρου. Αλλά σε ένα κόσμο όπου ο Ρέμος τραγουδά Θεοδωράκη στο Ηρώδειο όλα είναι πιθανά. Βγήκε ο Μυταράς (νομίζω) και έλεγε κάτι ξυνάδες (αυτός είχε πρόβλημα και με την πολιτιστική ολυμπιάδα), παρόλο που στους χαρταετούς που περνούσαν μπροστά από τις κάμερες φάνηκε αποτυπωμένο ένα εικαστικό πανόραμα, από καραγκιόζη, Θεόφιλο και Τσαρούχη ως Εγγονόπουλο και Φασιανό, ενώ φαρμάκι έσταζε και ο Νικολόπουλος (ο άρχοντας της ποιότητας…). Να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες που βρίσκονταν στην σκηνή είχαν μερικές δεκαετίες παρουσίας στην εγχώρια σκηνή. Γιατί λοιπόν παραπονιόμαστε; Δεν φέρανε δα και την πέγκι ζήνα (whatever) να πει τον ύμνο «τι είχαμε-τι χάσαμε…» Ακόμη και ο Ρουβάς ήταν σχεδόν καλός (αν εξαιρεθεί η τουμπίτσα). Και αυτό το λέει κάποιος που τον σιχαίνεται.

Δεν ξέρω πως το είδατε εσείς αλλά εγώ διασκέδασα με την γιορτή αυτή. Το ξέραμε ήδη ότι δεν θα ήταν ποιοτικά εφάμιλλη της έναρξης αλλά θα είχε τον χαρακτήρα μιας γιορτής. Ίσως αυτό που μας πείραξε είναι πως αυτά που μας έδειξε είναι τα πραγματικά χαρακτηριστικά της σύγχρονης Ελλάδας (ναι, και ο γύφτος), και όχι τα υψηλά και δυσθεώρητα πρότυπα που έχουμε στο μυαλό μας. Η αυθεντικότητα του είναι αυτή που το κράτησε μακριά από το κιτς. Οι ψευτοδιανοούμενοι ας μείνουν απομονωμένοι στο ελεφάντινους πύργους τους. Τα κόμπλεξ και οι μιζέρια δεν έχουν θέση σε ένα πανηγύρι .
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius με κάλυψες πλήρως.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zigzag
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 77

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Και μόνο ότι καταντήσαμε να συζητάμε για το αν η σκηνή του datsun ήταν σωστή ή όχι δείχνει ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ που είχε όλη η διοργάνωση. Φανταζόταν κανείς πριν τους αγώνες ότι το μοναδικό πρόβλημα μας θα ήταν αν έπρεπε να μπει datsun στην τελετή λήξης? Very Happy

Ήμαρτον!!!!!!!! Shocked

Φανταστήτε να μην υπήρχε και η τρομο-υστερία και να είχαν έρθει καμιά 200.000 ξένοι θεατές. Θα δείχναν αυτούς τους Ολυμπιακούς σε σεμινάρια για τα επόμενα 1000 χρόνια.

Ρε τι γίνεται! Ρε σεις καταλαβαίνεται ότι τους αναγκάσαμε να ψάχνουν για προβλήματα ασχολούμενοι με την γέμιση που είχαν τα σάντουιτς γαλοπούλας στο κυλικίο του Ειρήνης και Φιλίας? Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Zamafou
Full Member
Full Member


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 286

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ σωστό Very Happy Very Happy Very Happy

Τα σάντουιτς και ο Ιρλανδός παπάς τους πείραξαν. Wink Wink
Back to top
View user's profile Send private message
zigzag
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 77

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Και οι τυρόπιτες!!! Confused

Ήταν λέει κάτι σαν πίτα που στο εσωτερικό του είχε γέμιση από κάποιο είδος τυριού!!! Shocked

Δεν έχω πάει Αμερική, εκεί δεν έχουν τυρόπιτες Question
Back to top
View user's profile Send private message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Η Κυπρος ηταν παρων χθες. Χατζηγιαννης λιγακι αχρωμος αλλα σταθηκε στο υψος του και η Αννουλλα, ηταν η everyday Vissi.

Δεν ξερω αλλα νομιζω η επιλογη των τραγουδιστων εγινε γεωγραφικα;
Back to top
View user's profile Send private message
Zamafou
Full Member
Full Member


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 286

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:50 pm    Post subject: Reply with quote

Έχουν τυρόπιτες, φίλε ζιγκζαγκ!!

Μόνο που τις αποκαλούν FREEDOM PIES !!!! Wink Wink Razz Razz Very Happy



ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΞΗΓΙΟΥΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ;;;;;;;; Shocked Shocked Shocked Very Happy

(Τι λέει ; Για τους αθίγγανους λένε, είμαι σίγουρος!! Very Happy )

Back to top
View user's profile Send private message
Stratis
New Member
New Member


Joined: 25 Jun 2004
Posts: 51
Location: Chaidari/Peania

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά αληθεύει ότι η Hundai θα κάνει φασαρία για το Datsun?
Μην ξεχνάμε ποιός είναι Ολυμπιακός Χορηγός....!!!!!!! Very Happy Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Stakaman
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 May 2004
Posts: 125
Location: Brussels

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Zamafou

Grafei xondrika oti oi olympiakoi agones tis athinas teleiosan me mia yperoxi giorti.

Fysika den eimai sigouros gia tin metafrasi mias kai egine apo mia fili tourkikis katagogis tin opoia apeilisa oti ama exei kamia mpixtei mesa , tha ta akousei auti gia autous opote.................. Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 3 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr