stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Έναρξης
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 40, 41, 42  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Apr 08, 2004 10:53 am    Post subject: Θα σβήσει Reply with quote

Lalas wrote:
Φαντάζομαι υπάρχουν πολλοί πολιτικοί πιυ θα το ήθελαν αυτό, το σκέφτεστε να τρέχουν μαζί Καραμανλής,Φάνη-Πάνη,Ορφανός,Λιάπης από τα δεξιά και από τα αριστερά Σιμήτης,Βενιζέλος,Αλευράς,Λιάνης και ΄στην μέση η Δασκαλάκη!!!!!


Φοβάμαι ότι θα σβήσει ... Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
kostas
Guest





PostPosted: Thu Apr 08, 2004 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Auto exei apofasistei, etsi den einai...?
Egw de tha elega oxi gia Niko Gkalh pantws.... Very Happy
Back to top
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Apr 21, 2004 2:58 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως με τα σχόλια μας για το Ντιέγκο, σε αυτό το topic, τον ματιάσαμε το κακομοίρη....χαροπαλεύει Confused . Μάλλον χλωμό το βλέπω να έρθει στην Αθήνα. Έχει τα χάλια του. Περαστικά στο 2ο καλύτερο δεκάρι(ή το πρώτο Question ) ...
Back to top
View user's profile Send private message
KEFALONITIS
Full Member
Full Member


Joined: 19 Feb 2004
Posts: 280
Location: NYC

PostPosted: Wed Apr 21, 2004 6:33 am    Post subject: Reply with quote

sto kalutero dekari ..me to deutero kalutero se apostash...

O typos htan mia omada monos tou (bl. Napoli..)
Back to top
View user's profile Send private message
Guest






PostPosted: Wed Apr 21, 2004 10:44 pm    Post subject: Reply with quote

PatraTasos wrote:
Arrow NEWS BULLETIN

Stin teleti enarksis tha tragoudisi o Lionel i kori tou, kathos episis primo sekonto tha kani o enas.... o monadikos.... o dikos mas planitarxis.... MR BULAS...

E re glentia Twisted Evil

tin enarksi den tin fovame... tha ta pame kala... sta frou frou ke aromata imaste telioi.

Afto pou me apasxoli ine i organosi tis olimpiadas... thimaste ti egine persi ston marathonio me ta pragmata ton athliton?


AFTO DEN EINAI ALITHIA ETSI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLEASEEEEEEEEEEEEE AS MIN ÈINAI ALITHIA.......
Back to top
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Wed Apr 21, 2004 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

hehe Laughing Laughing Laughing

Plaka ine iremise...

pou to ksetriposes afto to post?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Guest






PostPosted: Thu Apr 22, 2004 12:46 am    Post subject: Reply with quote

OUUUFFFF.... to glitosa to kardiako... kai nomisa tha to patho me ta 26 mou xronia... Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:14 am    Post subject: Reply with quote

δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ήδη αλλά θα σας άρεσε να παίξουν\χορέψουν παραδοσιακά τραγούδια κατά τη διάρκεια των τελετών;;;....ή το βρίσκετε λίγο πανηγυρτζίδικο...; Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε μια νότα παραδοσιακή, με εξιτάρει το πάντρεμα του παλιού με κάτι καινούριο Very Happy




μες του Αιγαίου, πρόβαλε να δείςςςςς, μες του Αιγαίου, Αιγαίου τα νησιάααααααα Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:18 am    Post subject: Reply with quote

Εννοείται ότι θα υπάρχουν παραδοσιακοί χοροί απο όλη την Ελλάδα. Θα το θεωρούσα έκπληξη να είναι υποβαθμισμένο το πρόγραμμα σε ότι αφορά αυτούς τους χορούς. Άλωστε το τσίρκο medrano που μας παρουσίασαν οι Αυστραλοί ήταν καλύτερο Question
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:24 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ νομίζω ότι αρκετά πια με το κουλέρ λοκάλ, μας πήρανε χαμπάρι! Razz
Δώσαμε, δώσαμε!! Laughing
Ελληνικοί ήχοι θα ακουστούν ούτως ή άλλως στην τελετή, οπότε γιατί να το τραβήξουμε κι άλλο;
Καλώς ή κακώς η τελετή δεν γίνεται για εμάς, γίνεται για τα δισεκατομμύρια που θα την παρακολουθήσουν. Και όλοι αυτοί οι άνθρωποι, ούτε ξέρουν ούτε καταλαβαίνουν αυτήν την πτυχή της παράδοσής μας! Και δεν φταίνε, εδώ που τα λέμε...
Μου έχει συμβεί και μένα, όποτε βλέπω ξένους παραδοσιακούς χορούς θέλω να πεθάνω από πλήξη. Πόσο μάλλον όταν καταλαμβάνουν πολύτιμο τηλεοπτικό χρόνο σε τελετές.
Άσε να πάνε καλά οι Αγώνες, και στην τελετή λήξης (που είναι πιο ελεύθερη και περισσότερο στη λογική του πάρτι), είμαι βέβαιος ότι θα ξαναρίξουμε συρτάκι και θα τους κάνουμε πάλι να παραμιλάνε! Wink
Στην τελετή έναρξης όμως, χρειάζονται πιο δομημένα πράγματα, πιο αρτίστικα ρε παιδί μου, ακόμα κι αν ενσωματώνουν παραδοσιακά στοιχεία!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:27 am    Post subject: Reply with quote

είναι η νότα που έλεγα....να μη θυμίθει πανηγύρι.
Μου άρεσε η τελετή της Βαρκελώνης που είχε φλαμένκο το οποίο όμως έδενε πολύ με την όλη παρουσίαση
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Σωστή η επισήμανσή σου, αλλά άλλο πράγμα το φλαμένκο.
Πρώτον είναι εξοικειωμένος μαζί του (σαν άκουσμα εννοώ) σχεδόν όλος ο πληθυσμός του πλανήτη, κι αυτό λόγω των εκατοντάδων εκατομμυρίων Ισπανόφωνων της γης. Και δεύτερον, είναι πολύ θεατρικός χορός, βγάζει πολύ συναίσθημα.
Το να πιαστούν όμως σε κύκλο 10, 20, 50 άτομα μέσα σε ένα στάδιο και να κάνουν συγκεκριμένες κινήσεις με συνοδεία συγκεκριμένης μουσικής, αυτό το βαριέται ο άλλος!! Μπορεί για εμάς να είναι αριστούργημα και να σημαίνει πολλά, ο άλλος όμως δεν μπορεί να το κατανοήσει αυτό.

Άσε που για μένα οι παραδοσιακοί χοροί σε τελετές, δείχνουν μάλλον ατολμία και τεμπελιά. Γιατί είναι η εύκολη λύση, κατάλαβες;
Όπως το '97 στο Καλλιμάρμαρο που σε μια ανεπανάληπτη τελετή για το παγκόσμιο στίβου, ξοδέψαμε 30 ολόκληρα λεπτά Shocked για δημοτικούς χορούς!! Απίστευτος χρόνος για τηλεοπτικά δεδομένα.
Κι όχι μόνον αυτό, αλλά παρουσιάσαμε και χορούς από όλα τα διαμερίσματα της Ελλάδας, για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος και αρχίσουν την άλλη μέρα οι γκρίνιες!!
Δηλαδή εκτός από ανέμπνευστα, φερθήκαμε και πολιτικάντικα...
Εμένα πάντως μου'βγαλε τεράστια μιζέρια όλο αυτό... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:49 am    Post subject: Reply with quote

Δεν τη σνομπάρουν και τόσο....θα σου φανεί παράξενο αλλά ξέρω πολλους Ελβετους και Αυστριακους που μαθαίνουν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.....αλλα μάλλον αυτό δε φτάνει! Εχεις δικιο για το φλαμένκο...

Αχ, θα βάλω εγώ τον Οσβαλντ να χορέψει τσαμικο, που θα μου πάει... Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 3:36 am    Post subject: Reply with quote

Ante re Ypsilon....eixe paradosiakous xorous to '97 ?
Thymamai pou taxideva gia Kriti me ploio ekeini tin imera, kai i gam*%$"ni tileorasi eixe tou kosmou ta xionakia Twisted Evil Twisted Evil
Me osous ksenoun ki an exw milisei pantws, oloi eixan na to lene gia tin teleti ekeini.
Mporousan na ti sygkrinoun mono me tis Varkelwnis kai na mi sou pw oti
polloi tin thewrisan kalyteri.
Pes o Papathanasiou, pes afto to synaisthima pou vgike...tous magepse !! Laughing Laughing
Tetoia thelw na dw kai stis 13 Avgoustou Very Happy Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Logi
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 181
Location: NRW Germany

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

Oso afora tin teleti enarksis tou Athina '97. Epidi tin parakolouthisa apo to eurosport. to mono arnitiko sxolio itan otna empenan kati typoi me arxees maskes.. kai koubalousan kati "kazania" me fotia, kai pigenan apelistika arga... kata ta alla ta sxolia pou kanan oi parousiastes tou Eurosport itan oti afti i teleti mono gia enarxi olympiakon agonon mporei bathmologithei.. kai eixan minei katenthousiasmenoi. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Όλοι ενθουσιάστηκαν με αυτήν την τελετή, και με το δίκιο τους! Wink
Απλά, το ότι μπήκαν τόσοι πολλοί χοροί, δεν ήταν στοιχείο της τελετής που προσπαθούσε κάτι να πει στον ξένο κόσμο, ήταν απλά ένα εύρημα για να γεμίσει ο τηλεοπτικός χρόνος. Κι αυτό ήταν το λάθος μας, που ελπίζω να μην επαναληφθεί στους Ολυμπιακούς. Αυτό το μισάωρο που σπαταλήθηκε τόσο αβασάνιστα, θα μπορούσαμε να είχαμε δείξει άλλα πράγματα, να καταλάβουν και οι ξένοι ότι δεν είμαστε ούτε αρχαιολάτρες, ούτε τόσο κολλημένοι με την παράδοση.
Υπάρχει και σύγχρονη εικόνα σε αυτήν τη χώρα, κι αυτήν πρέπει να επικοινωνήσουμε προς τα έξω. Φυσικά δεν θα απορρίψουμε την παράδοσή μας, μπόρούμε όμως να την δείξουμε και με άλλους τρόπους εκτός από τσαρούχι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αλλά θέλω να ρωτήσω αν έχει παρουσιαστεί το βάθρο των νικητών και αν ναι, αν υπάρχουν φωτογραφίες. Για τα μετάλλια ξέρω ότι έχουν παρουσιαστεί.
Back to top
View user's profile Send private message
Lalas
Junior Member
Junior Member


Joined: 07 Apr 2004
Posts: 136

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 7:49 am    Post subject: Reply with quote

Επειδή είχα την τύχη να παρακολουθήσω μέσα από το στάδιο την τελετή έναρξης του Αθήνα 97

Πρώτον η τηλεοπτική μετάδοση ήταν πολύ λίγη μπροστά σε αυτό που παρουσιάστηκε μέσα στο στάδιο.Ποιος ξεχνάει τις 7 μεγάλες οθόνες προβολής στο πέταλο, το γεγονός ότι όλος ο χώρος του στίβου ήταν στρωμένος με μία λευκή επιφάνεια που κατέλυξε να γίνει οθόνη προβολής.
Όταν είδα μετά στο video την τελετή εξηγούσα στον αδελφό ότι είχε χάσει που δεν είχε έρθει γιατί λυπόταν τα λεφτά.Η όλη τελετή ως προς την τηλεοπτική της κάλυψη μου θύμιζε αυτό που λένε όσοι έχουν παρακολυθήσει F1 από κοντά ότι η τηλεόραση αποδίδει μόνο το 10% της πραγματικότητας.

Δεύτερον αν θυμάστε καλά οι πρώτοι παραδοσιακοί χοροί έγιναν από μικρά παιδιά όπου συμβόλιζαν την ελπίδα (με βάση την όλη ιστορία της τελετής).Μάλιστα όταν χόρεψαν πεντοζάλι, οι θεατές είχαν ενθουσιαστεί υπερβολικά μάλιστα θυμόμουν και έναν Άγγλο που ήταν δίπλα μου που ήταν μέσα στην καλή χαρά.

Τρίτον η πομπή με τους νέους και τις νέες και τους βομούς αν δεν κάνω λάθος ήταν αναπαράσταση της γιορτής των Παναθηναίων που γινόταν στην αρχαία πόλη των Αθηνών.

Καταλήγοντας η όλη εκδήλωση είναι το καλύτερο οπτικοακουστικό θέαμα που έχω δει.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 8:05 am    Post subject: Reply with quote

Ο Λαζόπουλος την επόμενη μέρα της τελέτης του Αθήνα 97 είπε:

'Είναι ηλίθιοι όσοι προσπαθούν να σε πείσουν οτι αυτό που σου άρεσε δεν έπρεπε να σ'αρέσει'.

Η τελετή του 97 ήταν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η, ήταν η πρώτη φορά που σε τελετή έγινε τόση ευρεία χρήση νέας τεχνολογίας.
Back to top
View user's profile Send private message
Chris
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 259
Location: Germany--Giessen

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

Apo thn shmerini eleu8erotypia:

http://www.enet.gr/online/online_p1_text.jsp?c=112&id=40833668


Μια τεράστια πισίνα για την τελετή έναρξης

Επτασφράγιστο μυστικό είναι η τελετή έναρξης και λήξης των Αγώνων. Κατά την επίσκεψή μας στα εργοτάξια του ΟΑΚΑ, διαπιστώσαμε ότι ολόκληρος ο αγωνιστικός χώρος του σταδίου έχει σκαφθεί. Μάθαμε ότι κατασκευάζεται μία τεράστια πισίνα, με προδιαγραφές να γεμίζει και να αδειάζει μέσα σε τρία λεπτά. Προβλέπεται επίσης να τοποθετηθεί ένα τεράστιο ασανσέρ, που θα επιτρέπει την ανύψωση κατά 10 μέτρα μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Το κόστος; Σύμφωνα με ανεπίσημους υπολογισμούς, θα φτάσει τα 30 εκ. ευρώ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nivam
Junior Member
Junior Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 182
Location: Galatsi /Athens

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 11:13 am    Post subject: Reply with quote

H teleti enarxis tha ginei kapws etsi:
http://www.gamesbids.com/cgi-bin/ib3/ikonboard.cgi?s=446d5178a08f81d7becb52a3e9e12520;act=ST;f=14;t=518

poly gelio!!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
crs
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 439
Location: A θ ή ν α

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

To γέλιο το είχε και χθεσινο ρεπορτάζ στο δελτίο του STAR ή του ALTER -που αλλού;- με τον Vasilios Kostetsos να παραπονιέται γιατί έγινε ανάθεση για τη σχεδίαση των ρούχων στη Σοφία Κοκοσαλάκη.
Με ύφος χιλίων καρδιναλίων ούτε λίγο ούτε πολύ είπε "και ποιά είναι δηλαδή αυτή;"
Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

ti????????


den tha kani tin sxedisi ton rouxon o pagosmiou fimis ellinas Vasilakis Kostetsos, alla i pantelos agnosti sofia koko-salaki?

ti pligma ine afto gia tin olimpiada? strafi tha pane oli i olimpiaki....

admin anikse neo thread... tha ftasi tis 100 selides to poli se 1-2 meres...

oime katastrofi Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

ke mia photo apo ti mporoume na kanoume otan imaste sta kefia mas.... Very Happy

http://briefcase.pathfinder.gr/download/aamexas/21103/251736/0/36511345LncFow_fs.jpg
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
starsailor
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 153
Location: Earth...

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

Pali kala pou de 8a kanei ta rouxa o Vasilios, pros stigmhn eixan tromaxei Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 40, 41, 42  Next
Page 4 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr