stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Κρήτη - Έργα & Οράματα
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sat Aug 11, 2007 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω διαβάσει κάτι για τις αθλητικές εγκαταστάσεις και το ξενοδοχείο που αναφέρεις.
Το αν θα δέσει η μαρίνα με το υπόλοιπο τοπίο εγώ πιστεύω ότι ούτε καν πρέπει να το συζητάμε.
Καταρχάς,στα άμεσα σχέδια του ΟΛΗ είναι η μετατροπή του υπάρχοντος λιμανιού σε 2.Και εξηγούμαι.Ο μόλος που υπάρχει τώρα,θα κοπεί και θα υπάρχει άνοιγμα αμέσως μετά το Κούλε.Το παλιό ενετικό λιμάνι θα είναι πλέον αυτούσιο έτσι όπως στο παρελθόν,και τα καράβια που είναι μπαρκαρισμένα σε αυτό δεν θα πρέπει να κάνουν ολόκληρη τη διαδρομή 2-3 χιλιομέτρων που απαιτείται τώρα για να βγουν στα ανοιχτά.Το εμπορικό λιμάνι θα επεκταθεί προς Αλικαρνασσό,με δημιουργία άλλων 2 εισόδων από την παραλιακή λεωφόρο,ενω στα δυτικά θα δημιουργηθεί καινούργιος μόλος που θα χωρίζει το νέο από το παλιό λιμάνι.
Άρα προς το παρόν έχουμε,επέκταση του Νέου λιμανιού στα ανατολικά και μία γραφική μαρίνα στο παλιό ενετικό Λιμάνι.
Αν συνεχίσουμε το ταξίδι μας προς τη δύση,θα δούμε την Πλατεία του Ξενία αλλά και του πεζόδρομους κάτω από αυτήν που τώρα είναι υπο κατασκευή.
Έπειτα,μία καινούρια μαρίνα,πολυτελέστατη με παρκαρισμένα γιοτ...
Το όλο σκηνικό μου φαντάζει τόσο όμορφο μιας και ο κόλπος του Δερματά τώρα δεν είναι τπτ άλλο παρά ένας μικρός σκουπιδότοπος.Τα τείχη δεν έχουν αναδειχτεί καθόλου και ουσιαστικά στην όλη ανάπλαση της περιοχής ο κόλπος του Δερματά μοιάζει να έχει ξεχαστεί από τους υπευθύνους.
Έχω δει διάφορες φωτογραφίες από το το πως οραματίζονται να κάνουν την περιοχή όμως δυστυχώς δεν τις έχω συγκεντρώσει.Θα προσπαθήσω να τις βρω πάλι και να τις μεταφέρω και εδώ.
Back to top
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Sat Aug 11, 2007 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

Πω,πω... πολυ σπουδαια αυτα που εγραψες! δεν γνωριζα για την επεκταση του λιμανιου προς αλικαρνασσο..
θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα.
1.εχουν γινει μελετες για ολα αυτα ή ειναι απλως καποιες σκεψεις των υπευθυνων?
2.ποτε θα δημοπρατηθουν τα εργα αυτα,χρονοδιαγραματα κτλ..
3.κοστος
4.και τι θεση θα καταλαμβανει σε Ελλαδικο επιπεδο με αυτα τα εργα σε μεγεθος.(τους χειμονες ειναι 3ο σε θεμα κινησης και τα καλοκαιρια δευτερο.)
5.ανυπομονω να δω μακετες,σχεδιαγραμματα κτλ
6.ποσα χιλιομετρα θα μακρυνει ο μωλος προς αλικαρνασσο.

πολυ καλη ιδεα για το διαχωρισμο του ενετικου λιμανιου..
ακομα δε τα πιστευω ολα αυτα. πραγματικα δε γνωριζα τπτ!!! Surprised Surprised Surprised
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sat Aug 11, 2007 6:37 pm    Post subject: Reply with quote

Αν και έχουν συζητηθεί αρκετά τα παραπάνω θέματα στο topic Λιμάνια της Ελλάδος...
Αν κρίνουν οι mods και ο admin ότι μπορεί να συνεχιστεί εδώ η συζήτηση λόγω της ιδιαιτερότητας και της επίδρασης που έχει το λιμάνι και η μαρίνα του Δερματά στην πόλη μας,να γίνει μια επισήμανση ώστε να ξέρω που θα ποστάρω τις φωτογραφίες στο μέλλον.
Προς το παρόν,για το φίλο johnmit αυτό εδώ (1.7 MB) που μάλλον δεν διάβασε στο αντίστοιχο post μου στο topic για τα λιμάνια... Laughing Wink

Θα απαντηθούν αρκετές από τις ερωτήσεις σου αλλά θα πάρεις και μια γέυση για τη μαρίνα και το ενετικό λιμάνι.
Back to top
GAGAROS
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Aug 2007
Posts: 80
Location: ATHENS

PostPosted: Fri Aug 17, 2007 9:14 pm    Post subject: Reply with quote

Πέρασα από Ηράκλειο καθ' οδόν για διακοπές όπως κάθε καλοκαίρι.. Ομολογώ με μεγάλη χαρά ότι η πόλη επιτέλους αλλάζει προς το καλύτερο.. Μπράβο σε όλους όσους συντελούν στην αναγέννηση μίας πρώην υπέροχης νυν .. κατακρεουργημένης πόλης..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Sat Aug 18, 2007 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

Χαιρομαι που παρατηρησες τις οποιες αλλαγες εχουν πραγματοποιηθει. Αλλα αυτο ειναι η αρχη. Ολο αυτο τον καιρο παρακολουθω στενα τις οποιες εξελιξεις σχετικα με αναπλασεις και εργα υποδομης,καθως εχω μελετησει ολους τους σχεδιασμους που θα υλοποιηθουν τα επομενα χρονια(και για τους περισοτερους εχουν εκπονηθει μελετες) και για τους οποιους εχουν εξασφαλησει τα χρηματα. Αυτο που θα πω το εχω διαβασει,μου το εχουν επιβεβαιωσει ανθρωποι σοβαροι και με εγκυροτητα και με αυτα που γνωριζω συμφωνω σε ενα μεγαλο βαθμο Arrow η πολη αυτη θα γινει μια απο τις ομορφοτερες της Μεσογειου. κι ολα αυτα περιπου ως το 2013!! Ακουγεται τρελο αλλα πιστευω σε αυτο το οραμα. διαφορετικα δε θα ασχολιωμουν με το θεμα αν δεν υπηρχε τροφη στις προσδοκιες μου.

ArrowGAGAROS αν σου ειναι ευκολο θελω να μου πεις ποια σημεια (και τι) σου αρεσαν και ποια οχι. στο περιπου αν δε γνωριζεις ονομασιες.. ευχαριστω εκ των προτερων..


Ενα αλλο μεγαλο θεμα για το οποιο θα κανω ποστ μελλοντικα ειναι καποιες σκεψεις ειδικων για κατασκευη συγχρονου σηδιροδρομου κατα μηκος του νησιου συνδεοντας Σητεια με Κισσαμο Χανιων. 350-400 χλμ στο περιπου... προκειται για ειδηση βομβα,αλλα πολυ πολυ δυσκολα υλοποιησιμη!!
Back to top
View user's profile Send private message
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Mon Aug 20, 2007 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit wrote:

Ενα αλλο μεγαλο θεμα για το οποιο θα κανω ποστ μελλοντικα ειναι καποιες σκεψεις ειδικων για κατασκευη συγχρονου σηδιροδρομου κατα μηκος του νησιου συνδεοντας Σητεια με Κισσαμο Χανιων. 350-400 χλμ στο περιπου... προκειται για ειδηση βομβα,αλλα πολυ πολυ δυσκολα υλοποιησιμη!!


Παιδιά τέτοιο έργο πραγματικά νομίζω ότι είναι αδύνατο. Αν αναλογιστούμε πόσα χιλιόμετρα σύραγγες χρειάζονται νομίζω ότι τέτοιο έργο δεν κάνει απόσβεση ούτε σε 500 χρόνια. Και άλλωστε δεν νομίζω οτι χρειάζεται πραγματικά ούτως ή άλλως αν με το καλό προχωρήσουν οι οδικοί άξονες.
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Tue Aug 21, 2007 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Παιδιά τέτοιο έργο πραγματικά νομίζω ότι είναι αδύνατο. Αν αναλογιστούμε πόσα χιλιόμετρα σύραγγες χρειάζονται νομίζω ότι τέτοιο έργο δεν κάνει απόσβεση ούτε σε 500 χρόνια. Και άλλωστε δεν νομίζω οτι χρειάζεται πραγματικά ούτως ή άλλως αν με το καλό προχωρήσουν οι οδικοί άξονες.


Και εγω ειμαι υπερβολικα επιφυλακτικος,αλλα ειτε απο φιλοδοξια,ειτε απιρρεασμενος απο την ολη φιλοτιμη προσπαθεια να αλλαξουν την οψη (τουλαχιστον)στη πολη του Ηρακλειου(γιατι δε γνωριζω τι συμβαινει απο εργα στο υπολοιπο νησι) δεν το αποκλειω. Βασικα ενας δημαρχος ή μια νομαρχης σε τετοιου ειδους μεγαλα ζητηματα δε παιζουν καθοριστικο ρολο. Ειναι σιγουρα μια αποφαση που μονο αν την επαιρνε ο πρωθυπουργος θα ηταν πιστευτη. Σαν ιδεα εισηχθηκε απο το συνεδρειο που εγινε στο στην Αμμουδαρα πριν κατι βδομαδες απο τους ανα γης ισχυρους Κρητικους. Ταξιδεψαν Κρητικοι με καποιου ειδους δυναμη (πολιτικη ή οικονομικη) απο καθε γωνια του κοσμου σε ενα συνεδριο με μεγαλη ενοτητα και μιλησαν για την επομμενη ημερα της Κρητης με σκοπο να βρουν λυσεις στα καυτα ζητηματα. Μια,λοιπον,απο τις λυσεις για το κυκλοφοριακο-μεταφορικο ζητημα που καιει και τους πολυπληθεις κατοικους του τοπου για τα ελληνικα (νησιωτικα) δεδομενα,αλλα και τους εκατομμυρια επισκεπτες που στα επομενα χρονια θα ερθουν για διακοπες, ειναι η δημιουργια συχρονου σιδηροδρομου φτοιαγμενο παραλληλως του μελλοντικου και πολυσυζητημενου Κεντρικου Οδικου Αξονα.. τελος παντων προκειται για εντελως ανωριμες σκεψεις που θα ωριμασουν με το χρονο και αφου λυθουν αλλα πιο επιτακτικα προς λυση ζητηματα Arrow (βλ.αεροδρομιο Ηρακλειου,βοριοι-κενρικοι-νοτιοι και καθετοι οδικοι αξονες,λιμανια,ηλεκτρικη ενεργεια,υδρευση-αρδρευση,περιποιηση αρχαιολογικων χωρων,καλυτερευση των αστικων δρομων και συγκοινωνιων,ενα γενικοτερο καλοπισμο των πολεων κτλ). Για τα περισσοτερα απο τα παραπανω επιτακτικα προς λυση ζητηματα εχουν γινει μελετες και υπαρχουν σχεδιασμοι. Αφου λοιπον πραγματοποιηθουν ολα εκεινα,τοτε και θα μου το θυμηθειτε θα ερθει στο προσκοινειο και το θεμα του σιδηροδρομου. Ισως σε μια 10ετια απο τωρα. Νεοι ειμαστε,οραμα θελει. Πιστευω στο φιλοτιμο των ισχυρων Κρητικων,γιατι εχουν λογο οτε πουν κατι.

Τερμα οι φιλοσοφιες τωρα. Ερχομαι παλι σε μια νεα ανακοινωση ενος παρα παρα πολυ σπουδαιου απο πλευρας αισθητικης εργο στο παραλιακο μετωπο του Ηρακλειου,που ολοκληρωνει μια σειρα απο μεγαλες παρεμβασεις.
προκειται για την αισθητικη και λειτουργικη αναβαθμιση του εναπομειναντος κομματου απο το Μουσειο Φυσικης Ιστοριας ως τις παλιες εφοριες,εξω απο το θερινο desire δηλαδη. ΜΗ γινομαι κουραστικος-αξιζει για περισσοτερες πληροφοριες να διαβασετε το παρακατω αρθρο.

http://www.patris.gr/articles/116197?PHPSESSID=59a4c95d1ce053709750b7292f551b90
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

νεα πεζοδρομηση 600μετρων στη παλια πολη...
http://www.patris.gr/articles/116651

νεα πλατεια στη Φορτετζα με...καποιες περιπετειες στη δημοπρατηση.
http://www.patris.gr/articles/116644
Back to top
View user's profile Send private message
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Fri Aug 31, 2007 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit, ξέρεις αυτές οι κατοικίες που φτιάχνονται δίπλα στο Talos center πότε ολοκληρώνονται και αν υπάρχει κάποιο website?
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Fri Aug 31, 2007 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ξερω ποιες κατοικιες λες. ΔΕ ξερω ποτε θα ολοκληρωθουν(ισως τελος 2008 ή καλοκαιρι 2008),αλλα εφοσον ειναι απο ιδιωτη σιγουρα δε θα αργησουν γιατι εχει συμφερον καθως η περιοχη εχει πλεον μεγαλη αξια. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι το ισογειο θα μετατραπει σε καποιο μεγαλο καταστημα και το ολο στυλ της πολυκατοικιας εχει χαρακτηριστει ως πολυτελες. Αν δε κανω λαθος διαθετει και υπογειο παρκινγκ. Οι δε τιμες πωλησης ή ενοικιασης σιγουρα θα ειναι για φουσκωμενες τσεπες. Η θεα στη θαλασσα ομως αξιζει.
Back to top
View user's profile Send private message
balantis7
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Jul 2007
Posts: 76
Location: Sparti - Chania

PostPosted: Sat Sep 01, 2007 12:14 am    Post subject: Reply with quote

Πάντος η παραλία ανατολικά του λιμανιού εκεί που είναι και το Talos Center είναι όντος πολύ όμοεφη και γίνεται πολύ καλή δουλειά με τις πεζοδρομήσεις και την ανάπλαση του χώρου. Πριν μια βδομάδα πέρασα από το σημείο και μου άρεσε πολύ!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Sat Sep 01, 2007 1:47 pm    Post subject: Reply with quote

no offence, αλλά είναι δυτικά του λιμανιού Wink . Το ανατολικό μέρος είναι υπό συζήτηση
Back to top
View user's profile Send private message
balantis7
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Jul 2007
Posts: 76
Location: Sparti - Chania

PostPosted: Mon Sep 03, 2007 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι ανατολικά ήθελα να πω! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Mon Sep 03, 2007 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

Το μεγαλυτερο εργο που εχει πραγματοποιηθει ποτε απο μια αυτοδιοικηση πανελλαδικα ειναι αυτο του πολιτιστικου συνεδριακου κεντρου στο Ηρακλειο απεναντι απο τον προμαχωνα martinengo(νοτια των ενετικων τοιχων-οδος Νικολαου Πλαστηρα εναντι ταφου Καζαντζακη). Ειναι το μεγαλυτερο κτηριο σε μεγεθος και κοστος που εχει δημιουργησει ενας δημος. Συγκεκριμενα το Ηρακλειο τωρα το δημιουργει. το υπογειο παρκινγκ σκυροδετηθηκε,θεμελιωθηκε και τωρα πεφτουν τα μπετα για τα κτηρια. Η οψη και η επιβλητικοτητα του κτηριακων συγκροτηματων θα ειναι αναλογη με την ιστορικη και πολιτιστικη αξια της ευρυτερης περιοχης(ενετικα τοιχοι-ταφος Καζαντζακη). Δε θυμαμαι αν εχω ποσταρει με πιο αναλυτικες λεπτομεριες,αλλα αυτο που σιγουρα δεν ηξερα και δεν ειχα τονισει ειναι η σπουδιοτητα του απο ογκο και κοστος για εναν δημο...
http://www.patris.gr/articles/116920?PHPSESSID=a764a8d5753816356b715456dc57eb0a
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Sat Sep 08, 2007 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΤΑΙ Ο ΔΗΜΟΣ... ΝΑ αναπλασει τη κεντρικη αγορα της πολης (κατι σα τη βαρβακειο των Αθηνων σε μινιμαλ διαστασεις) και τους γυρω και παραλληλους δρομους του κεντρου. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΚΑΘΩΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Κακα τα ψεματα θελει μια αισθητικη αναβαθμιση ο τοπος και τα κονδυλια εχουν δεσμευτει απο το ΠΕΠ Κρητης που λειγει το 2008! Αυτο που σας ειπα πως σκευτεται ειναι το πως θα ενισχυσει και την επιχειρηματικη δραστηριοτητα των μικρων επιχειρησεων. Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ 1.600.000 ΕΥΡΩ. Το δικο μου ερωτημα ειναι οτι πρεπει να κλεισουν ισως καποια απο τα ηδη μεγαλα εργοταξια στο κεντρο της πολης και μετα να αρχισει αυτο.. Μη ξεχνατε οτι ηδη αναπλαθεται η πλατεια στο ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΑΡΕΤΟΥΣΑΣ και σε λιγους μηνες το κολοσιαιο εργοταξιο για την αναπλαση της πλατειας ελευθεριας και της πλατειας Δασκαλογιαννη θα ανοιξει οπως και το υπογειο παρκινγκ της λεωφορου Δημοκρατιας. Εγω ειμαι λιγο ανωμαλος και αρεσκομαι στο να βλεπω γυρω μου να γινονται εργα,αρα το θελω αυτο,οι υπολοιποι ομως κατοικοι και οι επισκεπτες?

http://www.patris.gr/articles/117247?PHPSESSID=c31ac8729eceee4b5e52955432ff16b8

Παντως ενα μεγαλο μπραβο στη δημοτικη αρχη. Δε νομιζω να υπαρχουν και πολλες τοσο ικανες δημοτικες αρχες στην Ελλαδα.

Αναρωτιεμαι αν αυτα τα στελεχει εκαναν τα κουμαντα τους επι δεκαετιες στη πολη τωρα τα πραγματα θα ηταν πολυυυυ καλυτερα. Και σε ποιον δεν αρεσει η ομορφια και η καλαισθησια?
Back to top
View user's profile Send private message
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Sun Sep 09, 2007 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit wrote:

Αναρωτιεμαι αν αυτα τα στελεχει εκαναν τα κουμαντα τους επι δεκαετιες στη πολη τωρα τα πραγματα θα ηταν πολυυυυ καλυτερα. Και σε ποιον δεν αρεσει η ομορφια και η καλαισθησια?


Απ' ότι θυμάμαι το μόνο μέλημα της προηγούμενης δημοτικής αρχής ήταν μελέτη για τραμ ... τραμάρα μας...
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Sun Sep 09, 2007 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Απ' ότι θυμάμαι το μόνο μέλημα της προηγούμενης δημοτικής αρχής ήταν μελέτη για τραμ ... τραμάρα μας...


και μια γκρι πλατεια ελευθεριας,χωρις ουτε ενα συντριβανακι...

και μια διανοιξη στη περιοχη που μενω..
http://www.heraklion.gr/dimarxos/deltiatypou/2007/deltio04092007.htm
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Mon Sep 10, 2007 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit wrote:
και μια γκρι πλατεια ελευθεριας,χωρις ουτε ενα συντριβανακι...


Το γκρι είναι το χειρότερο...Όταν η πλατεία μοιάζει με νεκροταφείο στο κέντρο του Ηρακλείου,νεκροταφείο πάντα βρώμικο και πάντα γλυστερο λόγω του λάθους υλικού που χρησιμοποιήθηκε στην πλακώστρωση,με τα αντιαισθητικά φώτα που κρέμονται από πάνω σου έτοιμα να πέσουν στο κεφάλι σου...εκεί να δεις γέλια... Confused Confused
Back to top
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit wrote:
και μια γκρι πλατεια ελευθεριας,χωρις ουτε ενα συντριβανακι...


Αυτό που ξέρω είναι ότι μόλις ξηλωθεί αυτό το νεκροταφείο με το καλό και βγάλουνε αυτά τα ψηλά, στενά και μακρυά φωτιστικά ξέρω που θα πρέπει να μπουν και πιστεύω θα είναι και καλοδεχούμενα ...
Ο νοών νοείτω ...
Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Sep 21, 2007 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

johnmit wrote:
Το μεγαλυτερο εργο που εχει πραγματοποιηθει ποτε απο μια αυτοδιοικηση πανελλαδικα ειναι αυτο του πολιτιστικου συνεδριακου κεντρου στο Ηρακλειο απεναντι απο τον προμαχωνα martinengo(νοτια των ενετικων τοιχων-οδος Νικολαου Πλαστηρα εναντι ταφου Καζαντζακη).
το υπογειο παρκινγκ σκυροδετηθηκε,θεμελιωθηκε και τωρα πεφτουν τα μπετα για τα κτηρια.


Φωτο απο τη θεμελιωση της αιθουσας πολλαπλων χρησεων:

http://www.2810.gr/index.php?gt=S&id=41349
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Wed Sep 26, 2007 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Αλλο ενα ευαισθητο και ισως το πιο ιστορικο εργο που προκειται να κανει η δημοτικη αρχη ειναι αυτο του οικοδομικου τετραγωνου 33!!!! Τα στελεχοι ττου δημου γνωριζουν καλα οτι απο αυτο το εργο θα κριθει ολοι τους η θητεια καθως θα στιγματισει τις επομενες γεννεες των Ηρακλειωτων. Το οικοδομικο τετραγωνο 33 ειναι το κεντρο της Κρητης,το κεντρικοτερο και δημοφιλεστερο σημειο του συγχρονου Ηρακλειου. Προκειται για το τετραγωνο των λιονταριων ή κρινη Μοροζινι και περιλαμβανει τα γνωστα σουβλατζιδικα,μαγαζια και.... μισογκρεμισμενα σπιτια που επρεπε να απαλλοτριωθουν ολα απο το 1936 συμφωνα με το τοτε σχεδιο πολης!! Για να απαλλοτριωθουν αυτα τα κτισματα θα απαιτηθουν πολλα εκατομμυρια ευρω καθως μιλαμε ισως για την ακριβοτερη περιοχη της Κρητης. Η δημοτικη αρχη δεν θα απαλλοτριωσει ολα τα κτισματα του Οικ.Τετραγ. καθως θα ηταν απιστευτος ο προυπολογισμος και θα ηταν αντιαισθητικο να μεινει ενα μεγαλο κενο(αφηστε που θα γινοταν επανασταση απο ιδιωτες αλλα και απλους πολιτεσ).Παντως το σχεδιο πολης του 1936 αυτο προεβλεπε,αλλα τοτε ειχε μαλλον αλλο χαρακτηρα το σημειο αυτο. Γιάυτους τους λογους στο τεταγωνο αυτο (που σχιματιζεται απο τις οδους Τζουλακη,Αρκολεοντος,Καντανολεοντος,τα λιονταρια και τη πλατεια Καλλεργων και ειναι αδιαπεραστο διαμπερες για τους πολιτες) θα δημιουργηθουν μετα τις απαλλοτριωσεις 2 καθετα μεταξυ τους πεζοδρομακια,ομορφα και συχρονα με νεες εστοιες εμπορικης εκμεταλευσης. Αυτο θα συμβει σιγα σιγα για να μη τρομαξουν οι δημοτες απο τις αν μη τι αλλω εμφανεις αλλαγες. Νεος,λοιπον,ο χαρακτηρας του κεντρου.


http://www.cretetv.gr/news/newsf.php?ArtID=29219[/b]
Back to top
View user's profile Send private message
sonugr
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Nov 2004
Posts: 76
Location: Docklands-London,Heraklion-Crete

PostPosted: Thu Sep 27, 2007 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε γκρέμιστα όλα σε λέω !! Twisted Evil
Τι θα απογίνουν τα σουβλατζίδικα βέβαια είναι ένα θέμα...
Το άλλο θέμα που τίθεται βέβαια είναι μήπως ο κόσμος δεν βλέπει μακροπρόθεσμα και έχει αρχίσει και κουράζεται.
Αν χριστουγεννιάτικα έχουμε έργα πάλι στα λιοντάρια
(παρεπιπτόντως επίσημη ονομασία είναι Πλ. Βενιζέλου)
δεν θα είναι κι ότι καλύτερο
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Sun Sep 30, 2007 6:39 am    Post subject: Reply with quote

Έκανα copy paste απο την ιστοσελιδα www.heraklion.gr για αλλο ενα εργο με σημαντικη αισθητικη αναβαθμιση στη περιοχη των Καμινιων(περιμετρικα του πρωην γηπεδου του Ο.Φ.Η)

Arrow 20.09 Ο Δήμαρχος Ηρακλείου υπέγραψε με την ανάδοχο εταιρεία τη σύμβαση για την πεζοδρόμηση οδών στα Καμίνια. Συγκεκριμένα για την κατασκευή του έργου «Πεζοδρόμηση οδών μεταξύ του Αρμένικου Νεκροταφείου και της οδού Πετλέμπουρη στην περιοχή Καμινίων»
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 92.635,00� και ο χρόνος περαίωσης είναι 120 ημέρες από την υπογραφή της σύμβασης.
Το παραπάνω έργο αφορά στην ανάπλαση των οδών που περικλείονται μεταξύ της οδού Πετλέμπουρη και του Αρμένικου νεκροταφείου (Γήπεδο ΟΦΗ). Είναι ένα σύμπλεγμα από στενά δρομάκια ανάμεσα στις εργατικές κατοικίες.
Η μελέτη περιλαμβάνει την αποξήλωση του υφιστάμενου υπεδάφους (χώμα , μπετόν όπου υπάρχει) και νέα διαμόρφωση με επίστρωση κυβόλιθων και πλακών από ψηφίδα χρώματος και σχήματος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
Προβλέπεται επίσης υποδομή για φωτιστικά και θα τοποθετηθούν παγκάκια και καλαθάκια απορριμμάτων στον ήδη διαμορφωμένο χώρο πρασίνου που υπάρχει.
Ο κ.Κουράκης εξέφρασε την ικανοποίησή του καθώς το συγκεκριμένο έργο θα συμβάλλει στην ποιότητα ζωής των κατοίκων καθώς και στην αναβάθμιση και ανάδειξη της περιοχής.


Arrow Μια αλλη αν μη τι αλλω ενδιαφερον ειδηση ειναι οτι στις προγραμματικες δηλωσεις του Πρωθυπουργου στη βουλη εκανε γνωστο οτι προτεραιοτητα της κυβερνησης ειναι η δημιουργεια νεου διεθνους αεροδρομιου στη περιοχη Καστελλι Πεδιαδος,στον Ν.Ηρακλειου,αξιας 1,3δις!! Αν αυτο το project πραγματωθει,σε συνδυασμο με τα υπολοιπα αναπτυξιακα εργα που εχουν προγραμματιστει,ειμαι βεβαιος οτι η Κρητη θα κυριαρχει στον τουρισμο στην νοτιοανατολικη Ευρωπη χωρις καμια υπερβολη. Ηδη ο αερολιμενας ειναι ο δευτερος σε επιβατικη κινηση στην χωρα και η μικρη και πεπαλαιωμενη εξυπηρετηση αποτελει τροχοπεδι για τη συνεργασια με διεθνεις αεροπορικες εταιριες κολλοσσους,καθως εκδηλωνουν ενδιαφερον,αλλα αδυνατουν να προγειωσουν αεροπλανα γιγας.
Back to top
View user's profile Send private message
johnmit
Full Member
Full Member


Joined: 08 Dec 2006
Posts: 210
Location: CRETE,HERAKLION

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

Δημοπρατήθηκε η δημιουργεια δρομου που θα προεκτεινει την ανατολικη πλευρα της παραλιακη της πολης κατα 1χλμ,δηλαδη μεχρι και την οδο σταδιου στη Ν.Αλικαρνασσο(Φαρος live). Συγκεκριμενα ο δρομος σταματουσε στο Καρναγειο και η Αλικαρνασσος δεν ειχε παραλιακο δρομο. Σε λιγοτερο απο 1,5χρονο θια αποκτησει με προδιαγραφες εμπορικης και εγχωριας τουριστικης αναπτυξης. Η παραλια συνεπως της Αλικαρνασσου θα αποτελει προεκταση αυτης του Ηρακλειου με ισες προοπτικες. Αξιοκρατεια λοιπον για τους δημοτες της Αλικαρ. και περισσοτερες επιλογες για περιπατο και διασκεδαση για τους Ηρακλειωτες. Το εργο θα κοστισει 1,7 εκ και θα εχει ολοκληρωθει τελος του 2008! Θα περιλαμβανει ομορφους αστικους εξοπλισμους... Γουσταρω.. Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Wed Oct 03, 2007 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ να δεις...Αν και κάτοικος Αθηνών(φοιτητής) πλέον περίμενα πως και πως να αρχίσει η αναβάθμιση του παραλιακού μετώπου και προς την Ν.Αλικαρνασσό...Είμαι των ανατολικών προαστίων που όπως έχω δηλώσει αρκετές φορές είμαστε λίγο υποβαθμισμένοι... Sad Sad Sad
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Next
Page 4 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr