stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Γλώττα Ελληνική
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Nov 30, 2005 12:22 am    Post subject: Reply with quote

Μόνο θετική χροιά έχει αυτή η λέξη. Είναι ο φίλος από τα παλιά, και κατά κανόνα ο παλιός φίλος είναι και ο καλύτερος.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Nov 30, 2005 12:31 am    Post subject: Reply with quote

άρα παλιός φίλος=παλιόφιλος...
μου έκανε εντύπωση όταν το λεξικό του in.gr μου έβγαλε διαφορα(old boy...κλπ.) αλλα και see bastard.. Confused

ευχάριστο Smile
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:07 am    Post subject: Reply with quote

τι λέγαμε πριν λίγο καιρό....ορίστε ένα σχόλιο στο in.gr από απεγνωσμένο αναγνώστη(παρεπιπτόντως όλη η στήλη έχει ενδιαφέρον είναι γεμάτη από τέτοιες...) Laughing το σχόλιο του ανθρώπου είναι όλα τα λεφτά...



http://www.in.gr/Reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=16500&lngItemID=20644
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:36 am    Post subject: Reply with quote

Το "πρόβλημα" με την Ελλάδα είναι ότι δεν χρησιμοποιεί το λατινικό αλφάβητο, και έτσι, οποιαδήποτε προσπάθεια να αποδώσουμε γραπτώς τις ελληνικές λέξεις με λατινικά γράμματα, με τρόπο ώστε ηχητικά να μοιάζουν με τον ελληνικό τρόπο εκφοράς τους, μας φαίνεται αστεία.
Δεν είναι όμως έτσι. Με βάση αυτή τη λογική, η Athina δεν έχει κανένα νόημα, κι όμως, έτσι θα έπρεπε να γράφεται παντού και πάντα.
Αντιστοίχως, το όνομα του συγκεκριμένου αυτοκινητοδρόμου είναι Εγνατία Οδός. Όταν λοιπόν γράφουμε Egnatia Odos, δεν το κάνουμε για να υποβάλλουμε τους ξένους στο μαρτύριο να μάθουν σώνει και καλά πως odos σημαίνει δρόμος.
Το ότι βρίσκονται και οδηγούν σε έναν δρόμο, το καταλαβαίνουν (φαντάζομαι) και οι ίδιοι. Razz
Το κάνουμε γιατί αυτό είναι το όνομα του δρόμου, και πολύ σωστά προτιμάται αυτός ο τρόπος, κατά την άποψή μου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:53 am    Post subject: Reply with quote

δεν νομίζω είναι σωστό να πρέπει ξένος απλός να κανεις υπόθεσις.άλλο τα χαρτιά και τα διαβατήρια και άλλο η σημάνσεις....αλλιώς και στον αθλητισμό αν ήταν "ενηορια" διοργάνωση andi για POINTS θα γράφαμε PONDOUS όταν μπαίνει καλάθι....αλλα ένας πως μπορεί να καταλάβει ότι μπαίνει σε αυτοκινητόδρομο πχ. και δεν συνεχίζει ο δρόμος, η ότι δεν είναι δωρεάν; δεν είναι όλα αυτονόητα....το να μεταφράζονται η πόλεις(ηχητικά όχι γράμμα-γράμμα Laughing ) δε βαριέσαι τουλάχιστον έχει νόημα,αλλα πιστεύω οφείλεις να εξηγήσεις περί τίνος πρόκεται...αλλα σύμφωνο δεν ίσxei παντού,πχ. σε παραλιες θα λέει beach, στα διόδια λέει tolls. αλλα σε αλλα πολλά ίσxei ακόμα και δεν σύμφωνο με τι λογική του αυτονόητου(ας το πούμε στον κινέζο που ψάχνει για δουλειά στην accenture και άμα ξανά πατήσει...
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Το Egnatia Odos είναι αυτό που λέμε στα Αγγλικά brand name. Και σε τέτοιες περιπτώσεις το όνομα δεν μπορεί, ούτε πρέπει να αλλάξει.
Και το γεγονός ότι δεν μας έχει πιάσει ομαδική μαλάκυνση σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα, αποδεικνύεται ακριβώς από το γεγονός ότι εκεί που πρέπει να υπάρχει σαφής επεξήγηση δεν προτιμώνται τα greeklish αλλά απευθείας τα Αγγλικά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Egw na symfwnisw sta Brand Names typou Egnatia Odos, i Attiki Odos, apo ekei kai pera einai brand names oloi oi dromoi tis Athinas? Giati etsi metafrazontai kai autoi.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Στη Γερμανία πάντως, σε όλους τους χάρτες, οι δρόμοι αποκαλούνται strasse. Κι αν τους δεις από κοντά, πάλι έτσι γράφονται.
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούμε να πούμε εδώ.
Είπαμε, αυτή είναι η γλώσσα μας και έτσι γράφεται και προφέρεται. Και όπου χρειάζεται σαφής επεξήγηση, μπαίνουν απευθείας τα Αγγλικά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

ok, με τι λογική του brand name θα συμφωνήσω και εγώ, απλός νομίζω αυτό που ενοχλεί και αυτόν που έγραψε tom κείμενο είναι πόσες φορες εμφανίζεται η ταμπέλα και αν υπάρχει άλλη σήμανση.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

αλλά το "thessalonikis prefecture" στα διαβατήρια είναι κορυφαίο!
γενική και το "νομαρχία",αγγλιστι!!! Exclamation Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν, καταρχάς είμαστε από τις λίγες χώρες όπου ένας ξένος γενικά δεν αντιμετωπίζει προβλήματα συνεννόησης-πληροφόρησης-προσανατολισμού....τουλάχιστον όχι περισσότερο απ΄όσο ένας ντόπιος (πχ το χάος των πινακίδων κλπ....). Βαρκελώνη...ούτε ένας άνθρωπος (μα ούτε ένας!) που να μιλάει αγγλικά!! Ακόμη και στην Κοπεγχάγη μου έκανε φοβερή εντύπωση...ειδικά στο αεροδρόμιο το γεγονός ότι τα περισσότερα είναι γραμμένα στα Δανέζικα (Herrer για τουαλέττες ανδρών-οκ, εύκολο- αλλά Tog για τα τρένα...Υ, τσιμουδία εσύ, τα είδα εγώ!) Very Happy Η διαφορά είναι βέβαια ότι στις Σκανδιναβικές χώρες όλοι μιλάνε αγγλικά!

Σε θέμα γλώσσών πάντως, είμαστε η Σκανδιναβοί του Νότου...(ή οι Σκανδιναβοί οι Ελληνες του Βορρά;; Mr. Green )...γιατί από Ιταλία, Γαλλία και Ισπανία μεριά δε....άντε λίγο οι Πορτογάλοι μου φάνηκαν πιό γλωσσομαθείς!

Το μόνο που μου τη σπάει στην Ελλάδα είναι ότι πχ τα διπλώματα οδήγησης είναι γραμμένα στα ελληνικά μόνο (τα στοιχεία...) όπως και παλιά οι ταυτότητες...αλλά θα μου πείς, πως θα σκάσεις 80 ευρώ για την μετάφραση και κάποια χρήματα επιπλεόν για τη στάμπα στην πρεσβεία... Twisted Evil (ο κούκος αηδόνι μου΄ρθε πρόσφατα για ν΄αλλάξω το δίπλωμα...).


Συγκεκριμένα με το παράδειγμα της εγνατίας οδού...πρέπει να είσαι πολύ στόκος ώστε να μην καταλάβεις ότι μπαίνεις σε αυτοκινητόδρομο (διεθνής σήμανση????)


....ά, και στον αυτοκινητόδρομο προς Λισσαβώνα θα δείς γραμμένο το Lisboa και όχι Lisbon...οπότε πιό το πρόβλημα με το Athina;;; Shocked

Εμένα πιό γελοίο μου φαίνεται να βλέπω τους συρμούς του προαστιακού να γράφουν proastiakos..τη στιγμή που απευθύνεται μόνο σε έλληνες....αυτό το βλαχοκίτς...να χώσουμε λατινικό αλφάβητο να μοιάζει πιό...cool!


ΥΓ:ANAT. ATTIKIS PREFECTURE στο δικό μου διαβατήριο τι σου λέει;;;; Shocked
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

Giannis wrote:

ΥΓ:ANAT. ATTIKIS PREFECTURE στο δικό μου διαβατήριο τι σου λέει;;;; Shocked


Axaxaxa! To eixa xexasei auto! Einai anekdoto giati ektos tou oti den yparxei metafrasi sta Agglika i sta Gallika, diatirei kai tin klisi sti latiniki grafi!!!
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

το "El.Venizelos" ,δεν σας θυμήζει κάτι απο Ν.Αμερική και Β.Αφρική?el salvador και el alamein?
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

εμενα μου ειχε κανει εντυπωση οτι οταν ειχα παει αυστρια για το μεταπτυχιακο δε μιλαγε κανενας πλην της αυστριακης νεολαιας αγγλικα και ολες οι επιγραφες στους δρομους ηταν μονο στα γερμανικα αλλα οταν πηγα βιεννη και παλι ολα ηταν μονο στα γερμανικα αλλα ο κοσμος εκει κατα βασει μιλαγε αγγλικα. στη σουηδια που ειχα παει για ερασμους με την αδελφη μου ολοι , ακομα και οι ηλικιομενοι, μιλαγαν αγγλικα σε παρα πολυ καλο επιπεδο αν οχι αριστο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Dec 08, 2005 10:13 am    Post subject: Reply with quote

να κάνω μια ερώτηση και μάλλον εσύ GM ξέρεις και την απάντηση(ως πιο παλιός κάπως). είναι γνωστό πως υπάρχει στην ελλάδα μια τάση(mania;) να "κόβουμε" τα ονόματα είτε είναι μεγάλα είτε είναι μικρά....

και εννοώ για την καθημερινότητα(όχι για internet nicknames η αθλητισμό πχ.). ξεκινάνε από λογικές εκδοχές βλέπε αριστομένης - aris μέχρι παναγιώτα - μπέτι...γιάννα - τζένη!(βασιλική-μπέσσυWink. ονόματα που μερική/es δεν μπορούν καλά καλά να προφέρουν(βλέπε τζένη....με ΤΖ ελληνικό...). αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής: γιατί στα sites και σε κάτι έγγραφα κλπ στο εξωτερικό όμως τα κρατάνε μέχρι και η μπακογιάννη παρέμεινε DORA....τόσο χαλια είναι αυτά τα ονόματα ρε παιδιά το ότι ο νικολαΐδης της ΑΕΚ δε λέγεται DEMI(που ακούγεται σαν μεξικανος ληστής από serial) θα το ξέρουν μονο στην ελλάδα μάλλον, εδώ και στους άγονες άρχισαν να γραφουν DEMIS που και που, ARIS για κάτι άλλους.

δε λέω να λες χαίρω πολύ θεμιστοκλής, η χαίρω πολύ θεοχάρης....αλλα αν τετρασύλλαβη λέξη πολύ πάει...κόπηκε για δημόσιες σχέσεις. τι λέτε;
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Dec 08, 2005 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Billy, αυτο δεν νομιζω οτι ειναι ιδιον μονο των Ελληνων. Εδω στην Αγγλια ολοι αποκαλουν ολους με δισυλλαβα, το πολυ, ονοματα. Η συναδελφος μου λεγεται Samantha και το εχει κανει Sam, τον δε Stuart τον αποκαλουν πολλες φορες Stu. Εμενα δε με φωναζουν Dimitri (μακριναρι για αυτους) αλλα Dimi ή ακομα και Dim. Μαλιστα εχω μια φιλη που αποκαλει τη κολλητη της H (ειτζ) αντι για Ηelen!

Τουλαχιστον στην Ελλαδα πολλοι ακομα προτιμουν το Αλεξανδρος, Κωνσταντινος, Μελινα κτλ.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Dec 08, 2005 11:57 am    Post subject: Reply with quote

σίγουρα, ειδικά τον ξένο αν δεν μπορούν και να το προφέρουν σωστά θα το κόψουν. Αλλα τα αγγλικά/US ονόματα είναι μικρά από μονα τους αρκετά(Jim; Ted;Josh;).Αλλα δεν την σμίκρυνση την χρησιμοποιούν τόσο και στα χαρτιά και παντού δε ξέρω..πάντως είναι απλός σμίκρυνση τον ονομάτων.johnathan-john ok,timothy-tim καλός, antonio-pepe άντε(έχει παράδοση..), αλλα μπέσι,τζένη και μπέτι...
Rolling Eyes tespa...


EDIT: και κάτι άλλο κάπως άσχετο....στα ελληνικά τα γυναικεία επώνυμα γιατί γράφονται χωρίς το Σ αλλα στα αγγλικά ναι, πχ. DORA BAKOYIANNIS;.....αλλα στα ελληνικά είναι κανονικά dora μπακογιάννη....

τελοσπάντων.
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Wed Mar 01, 2006 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά έχω μια ερώτηση.. Εχω ένα λεξικό από έναν μεγάλο εκδοτικό οίκο... και εκεί γράφει πως:

βρόμικος, βρομιά είναι σωστά και δεν αναφέρει καθόλου τις λέξεις
βρώμικος, βρωμιά

επίσης γράφει βρόμη και όχι βρώμη

τωρα εγώ όμως είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η λέξη γράφεται με ω και όχι με ο... και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...

βοήθεια
Back to top
View user's profile Send private message
tonibest24
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 Oct 2005
Posts: 130
Location: London

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 12:34 am    Post subject: Reply with quote

Τα τελευταια χρονια γινετε μια προσπαθεια αλλαγης στην ορθρογραφια καποιων λεξεων με γενικη κατευθυνση προς την απλοποιηση.

Κλασικο παραδειγμα ειναι το ΤΡΑΙΝΟ οπως θυμουνται οι λιγο παλιοτεροι που εγινε ΤΡΕΝΟ
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolis_Efentis
New Member
New Member


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 61
Location: athens - toronto - paris

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 4:11 am    Post subject: Reply with quote

δεν ξέρω αλλά αυτή η τάση απλοποίησης ώρες ώρες φτάνει τα όρια της ισοπέδωσης ... έχω δει σε πολύ γνωστό λεξικό τις Βρυξέλλες γραμμένες ως ...Βριξέλες Shocked Shocked Shocked Shocked και καλά με το σκεπτικό ότι είναι ξένη λέξη και απλοποιούμε την απόδοση στα ελληνικά όσο περισσότερο γίνεται ...ήμαρτον !

παρεπιπτόντως, εγώ θα έγραφα το βρώμικος και όλα τα παράγωγα με Ωμέγα και ας με πούνε συντηρητικούρα - οπισθοδρομικό Razz Razz
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 8:28 am    Post subject: Reply with quote

Αααα, πολύ ωραία... ή να γράψω καλύτερα πολι ορέα....

τρομάρα τους.... έγινε από πολυτονικό, μονοτονικό εντάξει... αλλά τώρα αν αρχίσουν να διαγράφουν και τα ω, αι, ει,... τέλος πάντων...

>> Νικο... στο δικό μου λεξικό γράφει Βρυξέλλες από το 2004...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Mar 06, 2006 1:57 am    Post subject: Reply with quote

eiste sigouroi oti den gnwrizete tourkika????
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:30 am    Post subject: Reply with quote

tooora φιλέ εδώ βγήκε στην TV η τουρκικη σειρά στην ελλάδα και τόση γύρο μου ξαφνιάστηκαν επειδή φτύναν όταν χε-μάτιαζαν και αλλα πολλά..."καλά μας μοιάζουν" λέει! καλά κρασιά....αλλα στο κορόιδεμα....μανούλες! Wink

βγάλε το volume από δίκια μας σειρά και βγάλε συμπεράσματα...σαν να βλέπεις το Orange county η τον clooney θα είναι....ακριβώς! Wink

γιατί όταν ακούς μια γλώσσα που καταλαβαίνεις όλα πιο φυσιολογικά σου φαίνονται...
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Mar 22, 2006 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

που μπορούμε να βρούμε της θέσεις του ποδοσφαίρου στα ελληνικά στο internet(όχι half,extreme,libero κλπ.)...αλλα ελληνικές λέξεις;
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon May 08, 2006 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά
P.A.O. wrote:
Παιδια , τι σημαινει η Προβολοδομηση Embarassed ;
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
Page 9 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr