stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Θεσσαλονίκη των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jackoharas
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 166
Location: Λεμπέτ

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

aggelos wrote:
Δεν την παλεύω άλλο μαζί σου... Αν δεν σε πείσουν και οι φωτογραφίες παραιτούμαι.


υπόγειος: [<αρχ. υπόγειος < υπό + γαία]
-α, -ο επίθ. (Κ -ος, -ον) ο κάτω από την επιφάνεια της γης: υπόγεια αίθουσα - υπόγειος βλαστός

γέφυρα: [<αρχ. γέφυρα]
(η) ουσ. κτίσμα μόνιμο ή πρόχειρο κατασκεύασμα πάνω από κοιλότητες του εδάφους (ποτάμια, χαράδρες κτλ.), για τη διάβαση | (μτφ.) μέσο επικοινωνίας, συνδέσεως | ((ναυτ.) το διαμέρισμα του κυβερνήτη πλοίου, πάνω από το κατάστρωμα | μεταλλικός σύνδεσμος που συμπληρώνει το κενό οδοντοστοιχίας)

jackoharas wrote:

Υπογειοποίηση κόμβου ή οδού είναι πχ αυτό το πράμα εδώ στο Μόναχο: http://i252.photobucket.com/albums/hh2/jackpalans/1525.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
aggelos
New Member
New Member


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 15

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

@ werto

Να προσθέσω μάλιστα πως η νέα θέση της ΔΕΘ φωνάζει πως πρέπει να βρίσκεται στη αν. Θεσσαλονίκη(και ειδικά στη Θέρμη) και όχι στην δυτική όπως πολλές προτάσεις συνιστούν. Είναι μια περιοχή στην οποία έχει αναπτυχθεί ένας σημαντικός εμπορικός και αναπτυξιακός πόλος στον οποίο θα έδινε σημαντική ώθηση η ΔΕΘ. Δεν είναι λύση για να αναπτύξουμε τη δυτική Θεσσαλονίκη να χρησιμοποιήσουμε ένα θεσμό που θα μπορούσε να δώσει ζωή στην πόλη. Για να αναπτυχθεί η δυτ Θεσ/νίκη χρειάζονται άλλα πράγματα, τα οποία θέλουν πολλές σελίδες για να αναπτυχθούν.
Επίσης να παρατηρήσω πως η Θεσσαλονίκη είναι φραπεδούπολη ως προς τα δημόσια της πράγματα, χωρίς όμως να έχει πολίτες του φραπέ όπως πολλοί πιστεύουν. Οι Θεσσαλονικείς είναι εργατικοί και φιλόδοξοι άνθρωποι, απλώς η πόλη έχει βρεθεί σε μια, προσωρινή ελπιζω, κατάσταση παρακμής και στασιμότητας.

@jackoharas

Shocked Shocked Shocked Shocked
Τελικά εσύ δεν την παλεύεις... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Ο ένας δεν παλεύει, ο άλλος δεν παλεύει. Απλώς να σας θυμίσω ότι υπάρχει και διαιτητής πάνω στο ταπί και αν ξεφύγετε λίγο ακόμη θα αναγκαστεί να μοιράσει παρατηρήσεις.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 3:12 am    Post subject: Reply with quote

Πριν λίγο καιρό είδα με χαρά ότι επιτέλους ότι έξω από το σπίτι μου τοποθετήκε ο γνωστός μπλε κάδος ανακύκλωσης. Η χαρά όμως μετριάστηκε όταν είδα ότι ο κάδος είναι κλειδωμένος (!) και ο μόνος τρόπος για να πετάξεις τα αντικέιμενα προς ανακύκλωση είναι οι μάυρες σχισμές. Δηλαδή όταν εγώ θα μαζεύω τα εβδομαδιαία απορρίματα που μπορούν να ανακυκλωθούν θα πρέπει να πηγαίνω μετά και να τα βγάζω από την σακούλα και να τα ρίχνω ένα ένα απο τις σχισμές που το κάθε αντικείμενο περνάει κ δύσκολα Sad Άσε δε πού όταν έχεις μεγάλες συσκευασίες δεν ξέρεις τι να κάνεις(να τις τεμαχίσεις??) . Ποια η διαφορά στην Αθήνα και εκεί μπορείς να τα πετάξεις όλα μαζί με τη σακούλα? Είχα μεγάλη διάθεση να αρχίσω να ανακυκλώνω, όπως οι γονείς μου στην Αθήνα αλλά αυτό μου τη χάλασε. Ίσως στείλω στον δήμο κάπιο Mail για να ρωτήσω γιατί γίνεται αυτό...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

sdakos, δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η πολιτική ανακύκλωσης που ακολουθείται στην Ελλάδα, αλλά και στην Αγγλία που ζω και στη Δανία που ήμουνα για κάποιο διάστημα δεν πετάς τις συσκευασίες μαζί με τη σακούλα. Οι πλαστικές σακούλες θέλουν ειδική επεξεργασία και γι'αυτό συνήθως ανακυκλώνονται σε ειδικά σημεία (για την Ελλάδα επαναλαμβάνω δεν ξέρω ποια είναι η πολιτική). Τις συσκευασίες τις ρίχνεις μία μία από τις οπές που υπάρχουν για αυτόν το λόγο. Στις περισσότερες περιπτώσεις ξεχωρίζεις το γυαλί (διαφανές, πράσινο, καφέ), το χαρτί και το αλουμίνιο πετώντας τα στους αντίστοιχους κάδους. Επίσης, ρίχνεις και ένα πλύσιμο στο σπίτι, ώστε οι συσκευασίες να είναι σχετικά καθαρές. Έγώ έχω στο σπίτι ένα μεγάλο πλαστικό κουτί, όπου ρίχνω τις πλυμένες συσκευασίες, τις οποίες τις ανακυκλώνω μια φορά την εβδομάδα. Από τη στιγμή που είναι καθαρές δεν υπάρχει πρόβλημα να τις πιάσεις μία μία, ενώ με το να οργανώνεις την ανακύκλωσή σου σπαταλάς σχετικά λίγο χρόνο! Την τελευταία φορά που ήμουνα στην Αθήνα έφριξα με το γεγονός πως ρίχνουν τα πάντα μαζί στους κάδους ανακύκλωσης (ανακυκλώσιμα σκουπίδια και μη). Μα καλά δεν έχει γίνει καμία ενημέρωση;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Ενημέρωση δεν νομίζω να έχει γίνει. Και επίσης δεν νομίζω να ανακυκλώνονται τελικά όλα αυτά τα υλικά. Έχω την αίσθηση ότι όλα καταλήγουν στην χωματερή. Στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον... Πάντως εδώ και 3 χρόνια κάνω ανακύκλωση στο πλαστικό και το χαρτί, μιας και έχω κάδους για αυτά τα δύο κοντά στο σπίτι μου. Αυτό με τις σακούλες πρώτη φορά το ακούω! Ισχύει αλλήθεια; Γιατί πετούσα και τις πλαστικές σακούλες μαζί με τα άλλα πλαστικά....
Πάντως σίγουρα καλό θα ήταν να γίνει μια ενημέρωση από την πολιτεία...
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Κοντά στο σπίτι μου δεν υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης. Εγώ μαζεύω τα αλουμινένια κουτάκια και τα πηγαίνω στον Βασιλόπουλο που έχει μηχάνημα συλλογής για ανακύκλωση.

Νομίζω ότι στην Ελλάδα είμαστε πολύ μακριά για ανακύκλωση πλαστικής σακούλας.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Συγγνώμη δηλαδή, για να καταλάβω, δεν υπάρχει στον δεύτερο μεγαλύτερο δήμο της χώρας οργανωμένη ανακύκλωση;;;;; Μα τι λέω... εδώ στον δήμο Αθηναίων ακόμη το παλεύουνε!!! Τι να πω... Sad
Περισσότερα για την ανακύκλωση πλαστικού και για τις πλαστικές σακκούλες θα γράψω στο περιβαλλοντικό thread, γιατί θα είμαι εκτός θέματος εδώ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
werto
New Member
New Member


Joined: 04 Jun 2005
Posts: 66

PostPosted: Mon Feb 11, 2008 6:27 am    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω αν τα τσακάλια του forum ήδη το έχουν βρει.....αλλά πρόσφατα πέτυχα μια σελίδα από τους New York Times με αφιέρωμα για τη Θεσσαλονίκη που χαρακτηρίζεται ως το Seatle των Βαλκανίων. Τίποτα τρομερό, βέβαια, από info αλλά νομίζω ότι αξίζει να το χαζέψει κανένας.
Ιδού το link:
LINK
Back to top
View user's profile Send private message
aggelos
New Member
New Member


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 15

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Κάπου έχει ξανακυκλοφορήσει νομίζω στο forum. Πάντος το ΣΚ που είχα πάει Βέροια και επέστρεφα μέσω περιφεριακού κάποιες περιοχές της πόλης 'εμοιαζαν περισσότερο με Κόσσοβο παρά με Σιατλ.

Παρακαλώ μην κάνετε quote ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος - Losada
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing kalo....
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Feb 16, 2008 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Περίπου από τις γιορτές είχα να κατεβώ στο κέντρο.

Περπατώντας σήμερα στην Αριστοτέλους μου έκανε άσχημη εντύπωση η κατάσταση που επικρατεί έξω από 'Αστυνομικό τμήμα Λευκού Πύργου που για ένα περίεργο λόγο βρίσκεται στην πλατεία Αριστοτέλους (με Ερμού) τουλάχιστον 1χλμ μακριά από τον Πύργο.

Που λέτε οι φίλοι μας οι αστυνόμοι έχουν κάνει πάρκινγκ τον χώρο του πεζόδρομου μπροστά από το κτηριό τους. Μια ατελείωτη σειρά από μηχανάκια και τουλάχιστον 3-4 αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο χώρου του πεζόδρομου. Αυτό το είχα ξαναδεί και δεν μου έκανε (δυστυχώς θα έλεγα) εντύπωση πλέον.

Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ότι περίφραξαν με κινητά κάγκελα τον χώρο κάτω από τις καμάρες, τουλάχιστον 7-8 μέτρα δεξιά και αριστερά από την είσοδο του κτηρίου. Κάποιος που περπατά πριν και μετά αναγκάζετε να βρει τρόπο να περάσει από τα παρκαρισμένα αυτοκινητά/μηχανάκια τους, να βγεί εξώ να κάνει παράκαμψη και να ξαναμπέι κάτω από τις καμάρες Τους ανήκει αυτός ο χώρος; Φοβούνται οτι θα τους την πέσουν αναρχικοί;

Προφανώς δεν τους πιάνει ο νόμος...
Κρίμα....
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Feb 16, 2008 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε και συμπολίτη chr.04,στην πλατεία Αριστοτελους διέρχονται δίκυκλα,κινούμενα αναμεσα στους πεζούς και ακομα μπροστα απο το τμήμα,χωρίς κανενας να τα γραφει...Επίσης το διπλοπαρκάρισμα στην Ερμού πάει σύννεφο...
Όσον αφορά το Α.Τ. Λευκού Πύργου ,ήταν να στεγαστεί στα κτίρια της ΔΕΘ επί της Αγγελάκη,πράγμα που δεν εγινε και τελικά κατέληξαν στην Αριστοτελους σε ενα κτίριο που στεγάζει και γραφεία..Εξόυ και λίγο άστοχη η ονομασια...
Επί της Ερμού υπάρχουν θεσεις στάθμευσης για τα υπηρεσιακα οχήματα,αλλά πολλές φορές παρκάρουν μπροστα στο Τμήμα...
Τα κινητα κάγκελα της HELEXPO(sic),τα τοποθέτησαν αφότου είχε δεκτή επίθεση στη σκοπια και στη πινακίδα σε μια πορεία πριν 2 χρόνιααν θυμάμαι καλα...
τέλος,μπροστα στο τμημα είναι σταθμευμενα και μηχανακια των αστυνομικών...Ο Νόμος είναι για τους ιδιώτες δυστυχώς!
Back to top
View user's profile Send private message
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

διάβασα πιο πάνω τη συζήτηση για τους ανισόπεδους κόμβους, το κλείσιμο του κέντρου για τα ΙΧ και βέβαια κατ΄επέκταση το κυκλοφοριακό της πόλης....

έχω να επισημανω τα εξής....πάρα πολλές σύγχρονες μεγαλουπόλεις στις ευρωπαϊκές τουλάχιστον χώρες έχουν ένα εσωτερικό δακτύλιο, ένα ring όπως λέγεται, με πολλές κατά το δυνατό λωρίδες κυκλοφορίας και με κάθετες προσβάσεις από και προς τον κυρίως πυρήνα της πόλης.....
η ύπαρξη αυτού του δακτυλίου έχει πολλάκις ιστορικές ρίζες, οριοθετεί ή ακολουθεί τον ρού των παλιών (μεσαιωνικών)τειχών πού προστάτευαν το τότε κέντρο(που ουσιαστικά αποτελούσε ολόκληρη την τότε πόλη)από εχθρικές επιδρομές......
ως γνωστόν και η Θεσσαλονίκη διέθετε τετοια τείχη και μάλιστα ένα μεγάλο μέρος τους σώζεται σε καλή κατάσταση σήμερα
δε γνωρίζω το ακριβές πολεοδομικό σχέδιο της επιτροπής Εμπράρ(κάποτε είχε πέσει ένας χάρτης στην αντίληψη μου), όμως δεν δύναμαι να φανταστώ ότι το αρχικό σχέδιο δεν προέβλεπε και έναν εσωτερικό δακτύλιο να περικλείει το ιστορικό κέντρο παρα μόνο επιμήκεις οδικούς άξονες παράλληλα στους τότε υπάρχοντες.....
βέβαια με την οικιστική πυκνότητα του κέντρου είναι δύσκολο σήμερα να φανταστεί κανείς πώς θα μπορούσε να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο πού αναμφισβήτητα βελτιώνει το κυκλοφοριακό πρόβλημα στις πόλεις όπου βρίσκεται

Edit: Παρακαλώ αποφεύγετε τα συνεχόμενα posts. Admin

και μιας και το έφερε η συζήτηση, στην διαπλατυσμένη οδό Λαγκαδά υπάρχουν ή δημιουργούνται ανισόπεδοι κόμβοι/διαβάσεις;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
skylinearth
Full Member
Full Member


Joined: 30 Dec 2005
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon May 19, 2008 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

castle mall, το νέο εμπορικό κέντρο της δυτικής Θεσσαλονίκης (Ωραιόκαστρο) αρχίζει να ανεγείρεται σύντομα:

http://www.castlemall.gr/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon May 19, 2008 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ανατρίχιασα από την εξαιρετική αισθητική του mall.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Mon May 19, 2008 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Nαι καταπληκτικό! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Mon May 19, 2008 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

Πλακα κανετε ή το λετε αληθεια?Απο πανω εγω δεν βλεπω κατι σημαντικο....
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Mon May 19, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Με ένα κάρο ΛΟΛ εσυ τί λες?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kerkyra_thessaloniki
Junior Member
Junior Member


Joined: 14 Jan 2008
Posts: 88

PostPosted: Tue May 20, 2008 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Τι π@π@ριά είναι αυτή εν έτη 2008? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag1
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Feb 2008
Posts: 115

PostPosted: Wed May 21, 2008 9:55 am    Post subject: Reply with quote

Εξωτερικός δακτύλιος Θεσσαλονίκης.
Να γίνει εκ νέου χάραξη Question
http://www.agelioforos.gr/archive/article.asp?date=5/20/2008&page=16
Πρέπει να τα βρούνε....για να αρχίσει κάποτε και η κατασκευή του..έτσι δεν είναι;;;
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Wed May 21, 2008 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Θυμίζει Out of town retail parks που παίζουν πολύ στα προάστια αγγλικών πόλεων

Back to top
View user's profile Send private message
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Fri May 23, 2008 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

Η κατάσταση σε αυτή την ******πολη που αγαπάω τόσο πολύ έχει γίνει πλέον ανυπόφορη. Η κίνηση πραγματικά είναι ατελείωτη. Αναρωτιέμαι αν οι συγκοινωνιολόγοι που έχουν δημοσιεύσει ότι στην Αθήνα το 2009 τα αυτοκίνητα θα κινούνται με μηδενικές ταχύτητες έχουν επισκεφθεί τη Θεσσαλονίκη. Πραγματικά όταν κατεβαίνω Αθήνα χαίρομαι να κάνω βόλτες γιατί μου φαίνεται ότι όλα κινούνται τόσο γρήγορα ακόμα και στα πιο κεντρικά σημεία της πόλης! Εδώ 3 μέρες τώρα κατεβαίνω στην Αριστοτέλους και περπατάω μέχρι την Κολόμβου. Σας πληροφορώ ότι προσπερνάω πάνω απο 8-9 λεωφορεία παρότι κάνω πολλά ζιγκ ζαγκ και με σταματάνε αρκετά φανάρια. Για να μην πω ξανά για την Λαγκαδά που μπορείς να περιμένεις 15 λεπτά για 400 μέτρα. Πάντως μάλλον έχουν καταλάβει το λάθος που κάνανε και συντομεύσανε τον χρόνο πρασίνου στη Λαγκαδά βάζοντας κάθε μέρα στον Βαρδάρη Τροχονόμο.

Είναι τόσο δύσκολο ο κάθε ******* οδηγός να καταλάβει ότι ΔΕΝ ΠΑΜΕ απο την Εγνατία που είναι φρακαρισμένη όσο δεν πάει, γιατί γίνονται έργα? Χάθηκε να διαλέξουν άλλη Λεωφόρα?Πρέπει να καθυστερούν τον ευατό τους και όλους εμάς ακόμη? Χάθηκε ακόμα καλύτερα να πάρουν μια φορά συγκοινωνία? Οι μόνοι που δικαιολογώ είναι αυτόι που δεν κάνουν διαμπερείς μετακινήσεις, δηλαδή δεν περνάνε από το κέντρο. Οι υπόλοιποι όμως θεωρώ ότι είναι αδικαιολόγητοι. Δηλαδή δεν μπορούν απο τον Εύοσμο ή την Καλαμαρια να κατέβουν στο κέντρο με το λεωφορείο? Οι περισσότεροι θα σου πουν ότι δεν έχουν χρόνο. Δηλαδή εγώ είμαι κανας αργόσχολος που έχω όλη τη μέρα μπροστά μου για να κάνω βολτούλες? Πραγματικά τρελαίνομαι όταν βλέπω τζιπ στο κέντρο με ένα άτομο μέσα τόσο που θέλω να του σπάσω το τζάμι! Ιδιαιτέρως δε όταν βρίζει τους πεζούς γιατί τον καθυστερούν, λες και επείδη κουβαλάει 1500 κιλά σίδερο είναι ο βασιλιάς του δρόμου και όλοι πρέπει να του δείξουν υποταγή

Είναι τόσο δύσκολο η τοπική αυτοδιοίκηση να βγάλει ανακοίνωση που να αποτρέπει τους οδηγούς να χρησιμοποιούν κυρίως την Εγνατία, που υποφέρει, ή γενικότερα το αυτοκίνητο τους? Μάλλον όχι, αλλά γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο? Τα καυσαέρια με πνίγουν σε τέτοιο βαθμό που όσο ανώμαλο σας ακουγεται κατεβαίνω στην Αθήνα για να μυρίσω φρέσκο αέρα!

Σε αυτό που προσβλέπω είναι η άγια ημέρα που θα λειτουργήσει το μετρό. Σύμφωνοι δεν είναι μεγάλο- και καλύπτει μικρό μέρος της πόλης, αλλά έτσι δεν έγινε και στην Αθήνα και ο κόσμος το αγκάλιασε από την πρώτη μέρα? Και ύστερα εγώ που θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αστικές συγκοινωνίες θα γλιτώνω 20-25 λεπτά τη μέρα και δεν θα πρέπει να ανέχομαι τον κάθε ******* που τώρα με καθυστερεί. Ας κάνει ότι θέλει αυτός τότε. Ας πέρνει το αμάξι του και ας κάνει όση ώρα θέλει, εμένα δεν θα με απασχολεί. Εγώ θα ξέρω ότι σε τόση ώρα νταν θα είμαι στον προορισμό μου και αυτός ας ψάχνει 20 ώρες για παρκάρισμα.

ΥΓ. Από ότι βλέπετε στα *** δεν έχω βάλει κάποιο γράμμα. Αυτό το κάνω για να μπορεί ο κάθε αγανακτισμένος Θεσσαλονικιός να βάζει την βρισιά που του ταιριάζει καλύτερα Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri May 23, 2008 11:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ακριβώς οι σκέψεις μου! Και εκεί που κάτι πήγε να γίνει με τις λεωφορειολωρίδες αφήσαμε τους ταρίφες να μπουκάρουν και η κατάσταση ξαναβάλτωσε.
Back to top
View user's profile Send private message
vag1
Junior Member
Junior Member


Joined: 29 Feb 2008
Posts: 115

PostPosted: Sat May 24, 2008 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

sdakos wrote:

ΥΓ. Από ότι βλέπετε στα *** δεν έχω βάλει κάποιο γράμμα. Αυτό το κάνω για να μπορεί ο κάθε αγανακτισμένος Θεσσαλονικιός να βάζει την βρισιά που του ταιριάζει καλύτερα Very Happy

Πρώτα χτίσαμε τις πόλεις μας με σύστημα τρία ου, δηλαδή κουτουρού και τώρα φταίει ο άλλος που ψάχνει 20 ώρες παρκινκ Exclamation
Δεν αφήσαμε-αφήσανε χιλιοστό ελεύθερο χώρο...τώρα καλά να πάθουμε!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Next
Page 29 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr