stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

About Tickets
Goto page 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Aristofanis
Visitor
Visitor


Joined: 08 Jun 2004
Posts: 8

PostPosted: Tue Jun 08, 2004 7:55 am    Post subject: About Tickets Reply with quote

Kalispera my friends! First time pou grafw se auto to forum kai 8elw na anafer8w sto 8ema twn eisitiriwn...
2 mines prin apo tous Olympiakous kai i polisi twn eisitiriwn einai apogoiteutiki. Giati omws?
Mexri stigmis exoun poli8ei OLA ta eisitiria sta e3is parakatw
Basketball Puerto Riko - USA, Greece - Australia 15.8
Basketball Spain - Argentina, Greece - USA 17.8
Basketball Lithuania - USA, Greece - Angola 21.8
Basketball Hmitelikoi Andrwn 27.8
Gymnastics Rhythmic stis 26.8 kai 28.8
Sailing stis 15,19,21,22,23,25,26,28.8
Swimming stis 14,15,18.8
Triathlon stis 25 kai 26.8

Distixws i ftwxi pwlisi twn eisitiriwn einai gia tous e3is logous:

1. H aniparkti diafimisi pou ekane to Athina 2004 sto e3oteriko
2. Oi times se merika a8limata einai apagoreutika. Px. mporousan sto Stivo na eixan poli f8ina eisitiria. Pws 8a gemisei ena gipedo 80.000 me 90e eisitirio. Pantws me e3airesi tous telikous, tin kolimvisi, tis katadiseis kai ton stivo genika oi times einai kales. Alla edw pas se ena bar kai dineis 7-10 eurw gia 1 poto, na dwseis 20-30 eurw na parakolou8iseis kapoio a8lima den einai kai toso akrivo.
3. H ellipsi programmatismou twn Ellhnwn pou enw 8a mporousan na paroun eisitirio 1 xrono prin vlepw na agorazoun 10 meres prin
4. H ellipsi a8litikis paideias twn perissoterwn Ellhnwn. Ama den paizei Panathinaikos-Olympiakos ti noima iparxei?
5. H mi provoli twn mikrwn a8limatwn. Mporouse i Athina2004 na eixe doulepsei panw se a8limata opws Softball Badminton kai Baseball estw etsi ena toulaxiston mikro meros twn Ellhnwn na mpei sto klima autwn twn a8limatwn

Egw pisteuw oti oloi prepei na paroume...den nomizw oti den iparxei 1 apo ta 29 pou iparxoun pou na min 8eloume na doume...

Distixws exoun vgei la8os gnwmes
- Min paroume eisitiria gia na min ploutisoun kai allo autoi twn Athina 2004 (ma 8a pareis eisitirio na deis kati pou sou aresei...twra pou 8a pane auta ta xrimata se noiazei?)
- Tromokratia (eleos...sorry alla den pisteuw oti 8a ginei tpt stin Ellada. ola einai paixnidi twn Amerikanwn pou 8eloun na poulane tromofovia wste na mporoun meta na exoun ton elegxo.
- Metakinisi (Ama meneis Kifisia px kai 8eleis na pas Ellhniko na deis Basket pws 8a pio grigora? Me to amaksi h me ta mesa mazikis metaforas? Alla distixws exoume katantisei oloi oi Ellhnes na exoume ena ama3i kai na min perpatame ka8olou...)

Perimenw tis apopseis sas!!!

PS: Oi Olympiakoi Agwnes mporousan na ginontousan oi kaliteroi tis Istorias kai i Athina na ginotan mia omorfi poli. Distixws apotixame kai sta 2. kai o logos einai i nootropia twn Ellhnwn. Koitame to simferon mas (na fame emeis kai ase tin Elladitsa) kai oti 7 xronia exoume xrono (kai trexame ton teleutaio xrono na kanoume erga). As skeftoume ama 3ekinagame ta erga prin apo 5 xronia posa pio polla erga 8a ginontousan, poso pio f8ina 8a mas erxotan kai poso pio poli o Ellinas 8a dexotan tous Olympiakous. Krima omws giati telika 8elame na meinoume se mia mizeria kai mpika sto kolpo twn Amerikanwn na milame mono gia asfaleia kai tromokratia kai oxi gia tous Agwnes. Den einai omws periergo pou mono USA,UK kai Australia mas katigoroun gia asfaleia? Milane kai oi amerikanoi pou apo asfaleia skizoun...axxaxa
Back to top
View user's profile Send private message
Spiros12345
Guest





PostPosted: Thu Jun 17, 2004 10:36 pm    Post subject: Xerete Posa isitiria exoun poulithi? Reply with quote

Xerete Posa isitiria exoun poulithi? Prospatho na katalabo an pane kala i polisis alla den bgazo akri?
Back to top
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Jun 21, 2004 1:18 am    Post subject: Reply with quote

Μεταφορά posts από το topic "Υπ΄αριθμόν 1 κίνδυνος ( Εισιτήρια)"

Olympiakaras wrote:
Aγαπημένοι μου φίλοι/φίλες.

Σήμερα αν διαβάσατε εφημερίδες έσκασε για μένα η πιο μεγάλη βόμβα για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

ΤΑ 2/3 ΤΩΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ

Ο κίνδυνος να έχουμε ΑΔΕΙΑ ΓΗΠΕΔΑ ειναι παραπάνω από υπαρκτός. Διαβάστε το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής. Φίλος μου υπάλληλος μου είπε οτι υπάρχουν ακόμα αρκετές χιλιάδες...ακόμα και για την τελετή έναρξης.
Αφου έχουμε καταφέρει με χίλιους δυο τρόπους να διώξουμε τους Αθηναίους τον Αύγουστο προβλέπω να μοιράζουν ΔΩΡΕΑΝ εισιτήρια στα super market. Να σας δώσω ένα παράδειγμα.
Εργάζομαι στην φαρμακοβιομηχανία ΦΑΜΑΡ. Exoυμε προσωπικό 350 ατόμων. Ξέρετε πόσοι έχουν πάρει εισιτήρια; ΜΟΝΟ 3 ΑΤΟΜΑ. Από τους υπολοίπους οι πιο πολύ έχουν τρομοκρατηθεί με την ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ που θα έχει τον Αυγουστο η Αθήνα και άλλοι ότι τα εισιτήρια είναι πανάκριβα και άλλοι μην πέσουν αγκαλιά με κανένα τρομοκράτη. Καμπάνια από το 2004 καμμία. Εκει που θα έπρεπε να υπάρχουν εκαντοντάδες σημεία πώλησεις εισιτηρίων ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΟΙΚΙΕΣ πουλάνε εισητίρια από την ΑΛΦΑ και μόνο πρωϊνες ωρες που θα πρέπει ο άλλος να λείψει από την δουλειά του. Η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. Δυστυχώς νομίζω οτι η πιο μεγάλη ευκαιρία για την χώρα μας χανεται

KEFALONITIS wrote:
An ontws auth h plhroforia einai alh8hs exoume mega problhma...!!

Pantws auto pou exw parathrhsei edw sth NY einai polloi omogenies pou phgainoun anellipws Ellada ta kalokairia fetos den 8a pan...logw Olympiadas... Confused

Isws h mh diafhmhsh, isws h paraplhrofwrhsh,h akribeia , o fobos twn ..ioudaiwn kai paei legontas..

Auto pou preoexei einai ...NA BROUME LUSH...TWRA!!!!

Estw thn ystath stigmh nomizw oti oi touristikoi praktores se synergasia me tous xsenodoxous prepei na prosferoun paketa mikroterhs diarkeias diamonhs kai kostous isws se synduasmo me thn episkepsh kapou nhsiou.

Einai anepitrepto na leme oti exoun meinei tosa eishthria apoulhta kai emeis na xsynoume ta frydia mas..

Come to Greece for an experience of a lifetime...!

Olympiakaras wrote:
Το κακό είναι ότι ουσιαστικά δεν κανουμε τίποτα εδώ. Επρεπε σε κάθε σταυμό του Μετρό και του ΗΣΑΠ να υπήρχε περίπτερο να πούλαγε εισιτήρια. Καθώς και σε κάθε πλατεία. Να προσπαθήσουν να κρατήσουν τους Αθηναίους σπίτι τους. Να νοιώσουν ότι είναι γιορτί και οχι πόλεμος. Ηδη τα ξενοδοχεία τραβούν τα μαλιά τους. Δεν μειλάμε για τα ενοικιαζόμενα σπίτια. Φοβαμαι οτι θα γίνει ότι και στο Παγκόσμιο που πηγαινα οι φαντάροι με πολιτικά στο σταδιο και εμεις δωρεαν για να το γεμισουμε.

hairbehrgr wrote:
Ρε Ολυμπιακάρα εσύ έχεις πάρει εισιτήρια;

Να θυμίσω ότι οι αυστραλοί δεν πούλησαν περισσότερα σε ξένους από ότι εμείς στην αντίστοιχη περίοδο.

Να συμφωνήσω ότι να μην περιμένουν να πουλήσουν πολλά ακόμα σε τουρίστες και να βάλει ο καθένας στο χέρι στην τσέπη και να πάρει κανένα εισιτήριο και να μην περιμένουν την διασπορά να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Εγώ θα έρθω για δυο εβδομάδες για να δω τους αγώνες και οι περισσότεροι γνωστοί μου Ελλάδα μου λενε «Σιγά μην πάω να δω τους αγώνες. Θα πάω διακοπές και θα τους δω από την τηλεόραση με την ησυχία μου». Α! και ακόμα με παρακαλάνε να βρω κόσμο να νοικιάσουνε το σπίτι τους για ένα μήνα.

Τι να τους πεις;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Olympiakaras
New Member
New Member


Joined: 20 Jun 2004
Posts: 65

PostPosted: Mon Jun 21, 2004 4:43 am    Post subject: Olympiakaras Reply with quote

Ναι ειμαι ενας απο τους 3 που εχουν παρει εισιτηρια. Συμφωνω μαζυ σου. Ομως ο Ελληνας θελει σπρωξιμο και οχι να λειψει απο την δουλεια του για να παει στην τραπεζα
Back to top
View user's profile Send private message
mpasketikos
New Member
New Member


Joined: 22 Jun 2004
Posts: 16
Location: katerini

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Με 300,400 και 900 ευρω εισιτηριο πως να μην υπαρχουν χιλιαδες κενες θεσεις για την τελετη εναρξης???δηλαδη μονο μεγαλογιατροι και εργολαβοι θα πανε στην τελετη και αλλοι λοιποι διασημοι?οχι πως εχω κατι με ολους αυτους αλλα οι τιμες ειναι λιγο τρελες και κανενας νεος δεν θα δωσει 900 ευρω για 2 ωρες!!!!αν ειναι δυνατον!!!!
και 300 ευρω για τελικο μπασκετ?μισο θα ειναι το γηπεδο...εγω εκλεισα για τα προημιτελικα που με 40 ευρω θα δω 4 ματσαρες...ποιος τρελος θα δωσει 300 για ενα?
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Στα μπουζούκια όμως με την γκομενίτσα δίπλα χαλάς το μηνιάτικο για να το παίξεις κάποιος.

Μιζέρια, μιζέρια, μιζέρια!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Θερμή παράκληση, όχι προσωπικούς χαρακτηρισμούς, ιδιαίτερα όταν δεν γνωρίζουμε τον συνομιλητή μας και δεν είναι δυνατόν να τον βάζουμε σε "κατηγορίες". Θεωρώ ότι το σχόλιο ήταν γενικό και πως απλά γράφηκε με αφορμή το προηγούμενο post του basketikou.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα να μάθω αν είναι αληθές το δημοσίευμα που λέει οτι ακυρώθηκαν τα 2/3 των εισιτηρίων του εξωτερικού.
Θέλω να πάω στην τελετή έναρξης, αλλά μου έιναι πάρα πολύ δύσκολο να πάρω δάνειο 1500 Ευρώ δάνειο για να πάμε δυο άτομα. Αν μπορούσα να πάρω τα 350άρια θα ήταν καλύτερα.
Ευχαριστώ!
Υ.Γ.: Δεν έχω πάει ποτέ μου στα μπουζουκομάγαζα. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

pavel13


koita3e sto germaniko ebay!!! Eixa dei prin merikes meres oti poulagane akoma 3 eisithria twn 300 eurw!!!


www.ebay.de
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Olympiakaras
New Member
New Member


Joined: 20 Jun 2004
Posts: 65

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 6:50 pm    Post subject: Olympiakaras Reply with quote

Ε οχι και ενα μηνιατικο να πας στα μπουζουκια
4 ατομα το μπουκαλι στον Πλουταρχο. Αρα με την γκομενιτσα 75 Ευρο για 5 ωρες τουλαχιστον ξεφαντωμα 12-6 το πρωϊ
Μην κανουμε ατυχεις συγκρισεις λοιπον.
Τα 600 ευρω ειναι σχεδον ο βασικος μισθος στην Ελλαδα (καθαρος)
Back to top
View user's profile Send private message
Olympiakaras
New Member
New Member


Joined: 20 Jun 2004
Posts: 65

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 6:54 pm    Post subject: Olympiakaras Reply with quote

Καταγγελια του ALTER. Καμμια προβολη των Ολυμπιακων Αγωνων στο EURO 2004
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 6:56 pm    Post subject: Reply with quote

Α, όχι φίλε μου! Όταν θες να το παίξεις κάποιος, δεν ξοδεύεις μια μπουκάλα στα τέσσερα για να κάνεις φιγούρα στην γκομενίτσα. Ξοδεύεις πολύ περισσότερα ! Laughing Laughing Razz Έχει δίκιο ο φίλος που το έφερε σαν παράδειγμα παραπάνω. Και είναι χιλιάδες αυτοί που συντηρούν κάθε βράδυ, ολόκληρη τη χρονιά, τέτοιου είδους μαγαζιά, από τα καλύτερα μέχρι τα καταγώγια.
Αλλά βέβαια, αυτό δεν είναι πρόβλημα που θα το λύσουμε τώρα, το θέμα είναι ότι με μια μικρή εκλογίκευση των εξόδων, ο καθένας μας θα μπορούσε να αγοράσει ακόμα και ακριβά εισιτήρια (πόσο μάλλον φθηνά), χωρίς καν να αισθάνεται ότι κάνει κάποια θυσία ή στερείται κάτι. Τα μπουζούκια, είναι ένα από αυτά τα έξοδα που αξίζει τον κόπο να "στερηθείς" προκειμένου να ζήσεις κάτι που ούτε τα δισέγγονά σου δεν θα ξαναδούν. Δεν πειράζει, ας ξεδιπλώσουν την "τέχνη" τους και με 30 άδεια τραπέζια οι κυρίες Ζήνα και Βίσση, δεν χάθηκε ο κόσμος... Razz
Αλλά είπαμε, ο Έλληνας τα θέλει όλα τελευταία στιγμή ΚΑΙ τζάμπα αν είναι δυνατόν...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Atlanta Greek
New Member
New Member


Joined: 10 May 2004
Posts: 65
Location: Atlanta, GA

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Και φυσικα με τις φημες που κυκλοφορουν για ελαττωση της τιμης τως εισητηριων πολυς κοσμος θα σκεφτει γιατι να μην περιμενω αφου θα πεσουν οι τιμες; Καποιος πρεπει να βγει και να το διαψευσει αν δεν εχει γινει ηδη.

Παντως συμφωνω οτι οι τιμες των εισητηριων (ιδιαιτερα των τελικων) ειναι ψηλες για Ελληνικους μισθους. Στην Ατλαντα οι τιμες ηταν πανω κατω ιδιες και οι μισθοι εδω ειναι περιπου 3 φορες ψηλοτεροι. Υπαρχουν ομως πολλα εισητηρια κατω των 30 ευρω που δινουν την ευκαιρια να δεις σπανια αθληματα και να υποστηριξεις την πατριδα.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Η οργανωτική επιτροπή αντέδρασε έντονα σε αυτό το αίτημα της Πετραλιά, τονίζοντας πως κάτι τέτοιο δεν έχει προηγούμενο στις διοργανώσεις των Ολυμπιακών, και μάλιστα 60 μέρες πριν την έναρξη.
Δεν είναι απόφαση που την παίρνεις για πλάκα, άσε που αν το κάνεις, μετά θα πρέπει να αλλάξουν χιλιάδες πράγματα στον σχεδιασμό διάθεσης. Χώρια βέβαια τα προβλήματα με αυτούς που θα έχουν αγοράσει ήδη τα εισιτήριά τους και εύλογα θα απαιτούν την επιστροφή της διαφοράς.
Και μου φαίνεται περίεργο που όλοι φωνάζουμε για τα ακριβά εισιτήρια, ξεχνώντας πως αυτά αποτελούν ένα μικρό ποσοστό επί του συνόλου.
Λες κι έχουμε εξαντλήσει τα φτηνά, και τώρα γκρινιάζουμε που δεν μπορούμε να πάρουμε και τα ακριβά!
Αν είναι τα στάδια να έχουν πληρότητα 80%, τότε αυτό το 20% που απομένει ας είναι από τα λεγόμενα ακριβά εισιτήρια. Να γεμίσουν τουλάχιστον με τα φτηνά. Αλλά ούτε αυτό το κάνουμε!!!

Οπότε, ας δούμε κατάματα την αλήθεια, κι ας το παραδεχτούμε ανοιχτά: Δεν παίρνουμε εισιτήρια γιατί δεν γουστάρουμε να δούμε τους Αγώνες, δεν έχουμε καταλάβει περί τίνος πρόκειται, δεν έχουμε την ανάλογη αθλητική κουλτούρα. Όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται δικαιολογίες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

σωστός και επαυξάνω!!!!
εδώ στην ελλάδα δεν πάνε στο γήπεδο να δούνε την ομάδα τους! ( υπάρχουνε και άλλοι λόγοι εκτός κουλτούρας για αυτό) θα πάνε να δούνε badmington???ή softball?? μήν τρέλαθούμε!!!!! Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Atlanta Greek
New Member
New Member


Joined: 10 May 2004
Posts: 65
Location: Atlanta, GA

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Τι να πω ρε παιδια; Εγω αν μπορουσα να ειμαι στην Αθηνα για ολη τη διαρκεια των αγωνων, θα πηγαινα καθε μερα και σε κατι. Τι να κανω που θελω να παω να δω και τους γονεις μου στη Δραμα για μια εβδομαδα. Θα ειμαι στη Αθηνα για 4 μερες και εγω ηδη παρει εισητηρια για 5 αγωνισματα και μπορει να παρω και κανα δυο ακομη. Φερνω και εναν αμερικανο συναδελφο να μας ενισχυσει.

Αλλα θελει και λιγο φιλοτιμο απο τους Αθηναιους και αυτους που ζουν κοντα η εχουν συγγενεις στην Αθηνα. Αν δεν εχεις σπιτι να μεινεις και εισαι απο επαρχια, που να βρεις ξενοδοχειο;
Back to top
View user's profile Send private message
Olympiakaras
New Member
New Member


Joined: 20 Jun 2004
Posts: 65

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 7:55 pm    Post subject: Olympiakaras Reply with quote

Αυτο και μονο αυτο που λεει ο Ypsilon ειναι ολη η αληθεια:

Οπότε, ας δούμε κατάματα την αλήθεια, κι ας το παραδεχτούμε ανοιχτά: Δεν παίρνουμε εισιτήρια γιατί δεν γουστάρουμε να δούμε τους Αγώνες, δεν έχουμε καταλάβει περί τίνος πρόκειται, δεν έχουμε την ανάλογη αθλητική κουλτούρα. Όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται δικαιολογίες

Πρωσοπικά Ypsilon εχω πάρει με την συζυγο μου 10 απο τις 14 αγωνιστικες μερες εισιτηρια.
Back to top
View user's profile Send private message
g3orge
Full Member
Full Member


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 333
Location: Middlesbrough

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Μετά από μια γρήγορη ματια στο επίσημο site εισιτηρίων, για το αγώνισμα του στίβου υπάρχουν 4 events με εισιτήρια των 10 ευρώ! Δεν υπάρχει καν η ένδειξη "περιορισμένη διαθεσιμότητα"... Υπάρχουν επίσης εισιτήρια των 15, 25 και 40 ευρώ! Οπότε...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια ηρεμιστε λιγο..
εγω θελω να εκφρασω μια αποψη που πιστευω οτι αντιπροσωπευει αρκετο κοσμο..
εγω ειμαι φοιτητης στην θεσνικη και ειμαι απο τα χανια..
μου ειναι λιγο δυσκολο να αγορασω εισητηρια ενα χρονο πριν ακομα και μερικους μηνες πριν..
Ομως θελω να συμμετασχω στην γιορτη που λεγεται ολυμπιακοι αγωνες και ετσι αποφασισα να ανεβω στην αθηνα για ενα τετραημερο με καποιους φιλους και να ζησουμε απο κοντα ολη αυτη τη γιορρτη.. εχω σκοπο να αγορασω εισητηρια για προκριματικους του τενις , beach volley καθως και καποιων αγωνισματων του στιβου ... οι τιμες σε αυτα που ανεφερα ειναι προσιτες και δεν ακουω κουβεντα. κοιταξτε και μονοι σας.. δεν ειναι αναγκη ολοι να δουμε τους τελικους και την τελετη εναρξης..
το συμπερασμα ειναι οτι πολυς κοσμος θα αγορασει εισητηρια εξω απο τα σταδια την μερα των αγωνων..η μια δυο μερες πριν.
εγω πιστευω οτι θα πουληθουν αρκετα εισητηρια..
το προβλημα ειναι οτι θα ειναι τα περισσοτερα απο ελληνες , γιατι απο τουρισμο δεν μας βλεπω καλα..ας ειναι καλα η διαφημηση που καναμε ολα αυτα τα χρονια Sad
Τελος , ας μαζεψει καποιος το alter και το star . ειναι οτι χειροτερο απο ολες τις αποψεις... και για ελληνες και για ξενους.. οποιος ειδε σημερα alter νομιζω πως με καταλαβαινει..
Συνιστω ψυχραιμια και ελπιζω στο ελληνικο φιλοτιμο που μας εχει σωσει αρκετες φορες... παντα καποιος πρεπει να μας αμφισβητει για να αποδεικνειουμε ποιοι ειμαστε ???
Ας το παρουμε λιγο πατριωτικα το θεμα και ας σκεφτουμε και αυτο που ειπε ο Υ αν δεν κανω λαθος . Ουτε τα δυσεγγονα μας δεν θα ξαναζησουν αυτη τη γιορτη...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Tue Jun 22, 2004 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα.

Η γνωμη μου ειναι οτι ενας απο τους λογους που δεν θελουν οι Ελληνες
να παρακολουθησουν απο κοντα τους ΟΑ ειναι οτι επειδη τον τελευταιο
καιρο ολοι μας εχουμε περασει τα χειροτερα (κινηση στους δρομους κτλ κτλ) αυτοματα αντιδρανε αρνητικα για τους αγωνες.

Οταν καθημερινα πηγαινεις στη δουλεια σου και περνας ενα γολγοθα για να φτασεις εκει,το να μην παρεις εισιτηρια ειναι σαν μετρο αντιδρασης.
Λαθος κατα τη γνωμη μου αλλα ετσι σκεφτονται μερικοι...
Back to top
View user's profile Send private message
nikitas
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 463
Location: Frankfurt, DE

PostPosted: Wed Jun 23, 2004 2:16 am    Post subject: Reply with quote

Den einai apolytos sosto oti oi Ellines den endiaferontai gia tous Olympiakous. Ta apoulita eisitiria pros stigmi exoun na kanoun kata ti gnomi mou se diaforous paragontes kai oxi stin ellipsi endiaferontos.

1. I gnosti synitheia tis teleytaias stigmis. Giati katigoroume ton kosmo oti einai tis teleytaias stigmis otan oi idioi oi Agones einai kyriolektika tis teleytaias stigmis? Den agorazeis amaksi vlepontas mono ta kathismata kai ta amortiser...

2. Ellipsi xrimaton, paysi diaskedasis. Me 600E meso mistho opos anefere enas proigoumena einai dynato na zitame apo ton kosmo na dosei 100 kai 200E? Einai men merika apo ta eisitiria 30% ftinotera apo to Sydney alla stin Aystralia oi misthoi einai tetraplasioi. Kai ola ayta peri gkomenitsas ston Ploutarxo, ego ta akouo verese giati opos poly sosta mou eipe enas taxitzis pou kserei kati perissotero apo vradyni Athina "posoi misthotoi nomizeis pane se tetoia kentra? Ola einai mia anakyklosi 20-30000 anthropon to poly". Analogisteite mono oti yparxoun synolika 5.3 ekatommyria eisitiria gia tous Olympiakous...

3. Mizeria sti diafimisi, proothisi kai polisi ton eisitirion. Alli mia terastia "epityxia". Einai dynato na min yparxei ikanopoiitiki diafimistiki kampania? Einai dynato ta eisitiria na einai diathesima se merika epilegmena mono simeia? Einai dynato akoma kai to site online polisis na min douleyei to vrady? (prospatho edo kai 2 evdomades na agoraso merika akoma eisitiria kai meta tis 11 den mporeis na agoraseis gia kapoio logo)...

4. Arnitiki dimosiotita apo ti stigmi pou arxisan oi agones kai oxi mono apo ta ksena mesa. Akouo anafores edo oti akoma kai ellinika kanalia synexos kritikaroun arnitika kai safos epireazoun ton kosmo. Kaneis den einai diathesimos na dosei 100E gia na symmetexei se ena (kata ta mesa) fiasco. Mporei to paloukari na dinei ta 100E gia na dei ton (epityximeno) Ploutarxo alla de tha ta dosei gia na dei ton Florinioti Wink

5. Ta senaria peri tromoktarias, apotyxias klp... mporei oi Ellines na min epireazontai alla oi ksenoi safos epireazontai.

6. Olo ayto to xaos pou anagkastike na ypostei o katoikos tis Athinas xoris sto telos na vlepei na allazoun polla pragmata stin poli tou pros to kalytero. I Varkeloni p.x. kata tous Olympiakous egine mia alli poli agnoristi (apektise akoma kai paralia 2 xiliometron), poly perissotero viosimi kai me mia ekriksi oxi mono stin touristiki viomixania alla genikotera stin Oikonomia tis Katalonias. I Athina?

7. kai simatrikotero... oi imerominies telesis eginan gia proti fora toso noris me skopo na dioksoun tou Athinaious (i na tous kratisoun akoma stis diakopes tous). Tora pou gia diaforous logous den poulisan tous theloun piso na agorazoun kai na symmetexoun? Exei akoma kai o Athinaios mia akioprepeia Wink

Ostoso, perimeno telika na yperisxysei to gnosto filotimo kai tin teleytaia stigmi na gemisoun ta stadia. Kai an oxi stous prokrimatikous kai ta proina, sigoura stous telikous. Kai an de gemisoun ta stadia tou softball, baseball kai allon eksotikon athlimaton einai kairos i IOC na skeftei (tha to skeftoun meta to Pekino lene) ti theoreitai pleon katallilo Olympiako Athlima kai ti oxi giati o gigantismos aytos den voithaei kanenan.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Jun 23, 2004 2:55 am    Post subject: Reply with quote

"Κάνω κάτι από φιλότιμο", σημαίνει "αναγκάζομαι να το κάνω". Σημαίνει "δεν θα το έκανα κάτω από άλλες συνθήκες".
Αυτή η παραμύθα με τον Έλληνα και το φιλότιμό του, πρέπει κάποτε να τελειώνει. Το θέμα είναι να γεμίσει τα στάδια επειδή θέλει να κάνει κάτι για τη διοργάνωση, και όχι για να μην τον βρίσουν οι ξένοι. Επιμένω πως δεν έχουμε πάρει πρέφα γι' αυτό που γίνεται γύρω μας. Και ίσως έχουν δίκιο όσοι λένε πως τελικά δεν είμαστε εμείς για τέτοια μεγέθη. Σαμποτάρουμε τους Αγώνες με όλες μας τις δυνάμεις και μετά μας φταίνε τα έργα και οι χαμηλοί μισθοί;
Δεν τους πήραμε πέρυσι τους Αγώνες, είχαμε όλα τα περιθώρια να κάνουμε κάτι γι΄αυτούς.
Τρία εκατομμύρια εισιτήρια την τελευταία στιγμή ΔΕΝ πουλιούνται, εκτός αν μας κράξουν δημοσίως οι ξένοι και γίνουμε πάλι ρόμπες ανά την υφήλιο. Έτσι όμως είναι δώρον άδωρον. Η ζημιά θα έχει ήδη γίνει, και υποτίθεται ότι αυτό ακριβώς είναι που θέλουμε να προλάβουμε και να αποφύγουμε...

ΥΓ: -Τα φτηνά εισιτήρια, της τάξης 10-30 ευρώ είναι τα περισσότερα, και είναι σε τιμές της ξεφτίλας. Δεν μπορούν να πάνε παρακάτω, όταν δέκα ευρώ κάνει το εισιτήριο για σινεμά. Ας πουληθούν λοιπόν αυτά, κι ας μην γεμίσουν φίσκα τα στάδια. Γιατί δεν πουλιούνται;
-Η αναλογία κόστους ζωής/μισθών/τιμών εισιτηρίων, είναι ευθέως συγκρίσιμη με εκείνων του Σίδνεϊ, τηρουμένων βέβαια των αναλογιών. Αυτήν την μόνιμη κλάψα ότι είμαστε φτωχός λαός (σιγά πια), πότε θα την αποβάλουμε;
-Σε μια ζώνη 5,5 εκατομμυρίων κατοίκων (βάζω και τους όμορους νομούς που είναι αιμοδότες της νυχτερινής ζωής των μπουζουκιών), δεν είναι μόνο 25-30.000 αυτοί που συντηρούν τα μαγαζιά της νύχτας. Μακάρι να ήταν έτσι. Και τέλος πάντων δεν είναι εκεί το θέμα, απλά τέθηκε σαν παράδειγμα.
Ο κατά τ' άλλα "πάμφτωχος" Έλληνας γεμίζει κάθε είδους μαγαζί (και καλά κάνει ο ανθρωπος) και δεν μπορεί να κυκλοφορήσει από το μποτιλιάρισμα στις 3 το πρωί, αλλά όταν του λες να πάρει ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς, κάνει λες και του σκότωσες τη μάνα. Άσε που το βρίσκει και πολύ ακριβό...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Wed Jun 23, 2004 3:28 am    Post subject: Reply with quote

ειλικρινα λυπαμαι μα αν γινουν τα πραγματα οπως τα περιγραφεις δεν αξιζουμε να παρουμε αλλη μεγαλη διοργανωση.. τι λενε για euro και expo ?
παλι τα ιδια θα γινουν και εκει...
θα καθυστερησουν τα εργα θα υπαρχει μικρη συμμετοχη..
μαλλον πρεπει να σταματησουμε να λεμε οτι ειμαστε καποιοι και να ανλαβουμε δραση..
και μαλλον σε αυτο το forum ειναι λιγο ασκοπο να λεμε τα παραπονα μας μιας και οσοι συμμετεχουν σε αυτο εχουν ηδη καταλαβει το μεγεθος της γιορτης αυτης και το ποσο σημαντικη ειναι...μαλλον οι περισσοτεροι απο εμας εχουν αγορασει εισητηρια γιατι γουσταρουν...
και να σου πω και κατι Υ ?
εγω πηγαινω και στα μπουζουκομαγαζα που λες παρολο που ειμαι απο επερχια ?? και παιρνω και 3 μπουκαλια μονο για το χαβαλε..
δεν εχει να κανει αυτο...μπραβο μας που πηγαινουμε αλλα ομως μετα μην λεμε οτι ειναι ακριβα τα εισητηρια ..
εδω ολος ο κοσμος θελει να δωσει 650 ευρω για να δει την ελλαδα να παιζει με την γαλλια..και κλαιγομαστε για τα εισητηρια των δικων μας αγωνων ??? γιατι μαλλον αυτο δεν εχουμε καταλαβει.. οτι προκειται για τους δικους μας αγωνες..αν εδειχνε η τηλεοραση ολη μερα οπως δειχνει τωρα το euro στην πορτογαλια , και εκανε διαφημηση δεν θα ειχαν εξαντληθει ολα τα εισητηρια ?? ποιος το αμφησβητει αυτο ??
ελεος ! αυτο εχω να πω .. εχω απελπιστει.. αντε καλη νυχτα ..και αυριο μη χασετε τις ειδησεις ετσι ?? με τα γνωστα θεματα..ταλαιπωρια εξαιτιας των εργων, καθυστερησεις , ακριβεια, δεν θα πετυχουμε , τα εισητηρια ειναι ακριβα και τετοια..
ακομα δεν εχω καταλαβει ποιον ωφελουν αυτα...
αντε και ολοι να τρεξουμε στην πορτογαλια...σιγα τα λεφτα 650 ευρω ? για να μην πω ποσα θα πεταξουμε εκει στους πορτογαλους χωρις να το πολυσκεφτουμε...
δεν εχω τιποτα με τους πορτογαλους , απεναντιας τους ζηλευω...ξερουν και εκμεταλλευονται τις καταστασεις...
αντε και στον τελικο , ποσο να κανει ?? οσο ενα εισητηριο για την τελετη εναρξης των ολυμπιακων αγωνων της ελλαδας ? ποιας ειπατε ?? που γινεται τον οκτωβρη νομιζω...(και αυτο χαρη στην διαφημηση μας...)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
crs
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 439
Location: A θ ή ν α

PostPosted: Wed Jun 23, 2004 9:00 am    Post subject: Reply with quote

"Παρών" στις Oλυμπιακές μάχες με φθηνό εισιτήριο

Mέχρι 20 ευρώ στοιχίζουν 2.200.000 εισιτήρια με τα οποία μπορούμε να δούμε τον Kεντέρη, τη μονομαχία Θάνου - Tζόουνς και τις προσπάθειες των εθνικών ομάδων ποδοσφαίρου και μπάσκετ


Από ethnos.gr
http://www.ethnos.gr/pages/2004y/jun/22/p110101.htm
Back to top
View user's profile Send private message
thivaios
New Member
New Member


Joined: 15 Apr 2004
Posts: 32
Location: Munich/Freising

PostPosted: Wed Jun 23, 2004 10:07 am    Post subject: Reply with quote

diabaste kai auto.........

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=547014&lngDtrID=244

ti ginete kaneis den 8a er8ei A8hna ....apisteuto
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Next
Page 1 of 26

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr