stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διακοπές στην Ελλάδα
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sat Jun 09, 2007 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

Γεια σας παιδιά!
Επαναφέρω αυτό το topic στο προσκήνιο!!!!
Λοιπόν,θέλω να πάω διακοπές γύρω στα μέσα Ιουλιου,σε ένα μέρος όπου να μην έχω να κάνω μετακινήσεις,όταν φτάσω εκεί!Θέλω να πάω με το έτερον ήμισυ για 4-5 μέρες...Ήσυχα πράγματα με ωραία θάλασσα!!!Για όσους γνωρίζουν κάτι ανάλογο με το Λουτρό Χανίων όπου πέρυσι περάσαμε πολύ ωραία!!!
Θα περιμένω προτάσεις!
Back to top
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Sat Jun 09, 2007 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Κοίτα αφού θέλεις να πας με την κοπέλα σου ένα καλό μέρος είναι η Μήλος. Το ξέρω γιατί πάω εκεί κάθε χρόνο και έχει όλο ζευγαράκια. Αλλά οι παραλίες οι καλές απέχουν 20-30 λεπτά με το ΚΤΕΛ που δεν νομίζω να είναι κάτι το ιδιαίτερο, ε? Πάντως μερικές απο αυτές έχουν πολύ ωραίο σκηνικό (πχ Σαρακίνικο) ή πολύ ωραία νερά ( Τσιγγράδο - Κλέφτικο).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jun 10, 2007 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ και εγώ για τη Μήλο. Ικανοποιεί όλες τις προδιαγραφές που έθεσες. Μία διόρθωση μόνο. Αν θελήσεις να πας στο Κλέφτικο(το λένε και Μετέωρα), αυτό γίνεται με μικρό πλοιάριο το οποίο παραλαμβάνει το κόσμο από παραλιακό χωριό(δεν θυμάμαι ποιό) και σε πάει πλέοντας στο σημείο οπότε και σας "πετάνε στη θάλασσα" Laughing Δεν είναι προσβάσιμο από την ξηρά ή τουλάχιστον δεν ήταν πριν 6-7 χρόνια που είχα πάει εγώ. Αυτό στο ανάφερα γιατί το πλοιάριο αν θυμάμαι καλά κάνει δρομολόγια από τις 15/7 εώς 15/8.

Μεγάλη προσοχή θέλει αν πας στη παραλία του "Παπαφράγκα" γιατί πρέπει να κατέβεις πέτρινα σκαλοπάτια που είναι σκαλισμένα σε γκρεμό 15-20 μέτρων. Πρόκειται για ένα γιγαντιαίο και μακρόστενο θαλάσσιο νεροφάγωμα μερικών δεκάδων μέτρων με κατεύθυνση από τη θάλασσα προς το κέντρο του νησιού. Δημιουργήθηκε από την διάβρωση της βροχής και της θάλασσας και έτσι διαμορφώθηκαν συνθήκες πισίνας και λαμπιρισμάτων ουράνιου τόξου καθώς το πλάτος του στενώματος είναι γύρω στα 30-50 μέτρα. Έχει μικρή αμμώδη παραλία στο κεφάλι του νεροφαγώματος. Σε αυτή τη μικρή παραλία γύρισε η Βανδή τη περιβόητη σκηνή με μαγιό, Twisted Evil αναδυόμενη σαν άλλη Αφροδίτη, για το βίντεο κλίπ του "Έλα".

Οι παραλίες που εμένα μου άρεσαν ήταν Τσιγκράδο, Φυρίπλακα, Σαρακίνικο. Είναι αλήθεια όμως ότι εντύπωση προκαλεί η εμπειρία που λέγεται Παπαφράγκας. Εκεί που όμως μένεις με το στόμα ανοιχτό σαν αστροκοσμοναύτης είναι στο Σαρακίνικο(αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μην υπάρχει στην ανατολική μεσόγειο ανάλογη μορφολογία εδάφους). Παρόμοια πρέπει να είναι τα συναισθήματα αν πας στο Κλέφτικο, απ ότι μου έχουν πει βέβαια, γιατί εγώ πήγα Ιούνιο και δεν γίνονταν θαλάσσια δρομολόγια.

Όλες αυτές οι ιδιομορφίες και τα φυσικά του κάλη οφείλονται στα ασβεστολιθικά του πετρώματα.

Κάτι πολύ σημαντικό. Μιλάμε για ένα νησί που όπως τα περισσότερα κυκλαδονήσια έχουν μικρή βλάστηση. Σε όλες μα όλες τις παραλίες δεν είδα δέντρα, οπότε να έχεις μαζί σου καλή και μεγάλη ομπρέλα. Επίσης να εύχεσαι να φυσάει λίγο γιατί θα λιώσετε ... Embarassed

Ρίξε όμως και μία ματιά στους οδηγούς ταξιδίων για τη Σίφνο. Μικρό, ήσυχο και κουκλίστικο νησάκι. Έχει λίγο απ' όλα.

Η Μήλος όμως, είναι για εμένα το πληρέστερο νησί του Αιγαίου σε ότι αφορά την ποικιλομορφία, την εξωτικότητα και την πρωτοτυπία των ακτών του.
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Mon Jun 11, 2007 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Επειδή και εγώ είχα Μήλο στο μυαλό μου,υπάρχει κάτι εναλλακτικό ή να αρχίσω να κλείνω εισητήρια και ιστορίες;;
Back to top
NiMos
Full Member
Full Member


Joined: 14 Feb 2004
Posts: 211
Location: Paros GR / Newcastle UK

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 1:55 am    Post subject: Reply with quote

Η Μήλος εχει μακραν τις καλυτερες παραλιες των Κυκλαδων...
Απο νυχτερινη ζωη ειναι σχετικα ηρεμα, και εχει ωραια μπαρακια στον Αδαμα και στη Πλακα...
Απλα θα χρειαστεις μεταφορικο μεσο για παραλιες...
Το μονο αρνητικο που εχει η Μηλος ειναι οτι το περιβαλλον σε αρκετα σημεια ειναι υποβαθμισμενο καθως η οικονομια του νησιου βασιζεται σε ορυχεια και μεταλλεια. Τα χωρια ομως ειναι πανεμορφα και η ειδικα η Πλακα, η Τρυπητη, το Κλημα και τα Πολωνια. Το πιο τουριστικο μερος ειναι το λιμανι (Αδαμας)...
Το κακο με τα μεταλλεια ειναι πολλα σημεια του νησιου ειναι απροσιτα (πχ. το Δυτικο ακατοικητο κομματι του νησιου). Θυμαμαι για να παμε στην παραλια του Γεροντα (κοντα στο Κλεφτικο) ειχαμε καβαλησει τις μπαρες του ιδιωτικου δρομου της ΑΓΕΤ κ μας κυνηγουσε ο φυλακας...
Ο γυρος του νησιου με καραβακι αξιζει ακριβως για τις παραλιες του νησιου που ειναι απροσιτες (Κλεφτικο, Γεροντας,κλπ) καθως και για τα εντυπωσικα Γλαρονησια...

Απο μερη στυλ Λουτρο, στην Κρητη μου αρεσε πολυ η Σουγια (και ειδικα το free camping Smile), αλλα μαλλον θες να βγεις απο Κρητη...
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Mon Jun 11, 2007 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς δεν υπάρχουν;Ένα λεωφορείο με 30 λεπτά διαδρομή δεν είναι και τόσο κακό...
Back to top
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Η Μήλος όντως είναι νησί για ζευγαράκια και οικογενειες..Παραλίες απλά φανταστικες,η μια καλυτερη απο την αλλη!Εχω την εντυπωση,μαλιστα,οτι ειναι το νησι με τις περισσοτερες παραλιες!Παντως,για εναλλακτικη λυση προτεινω Σπετσες,Υδρα που ειναι και πολυ πιο κοντα στην Αθηνα!
Back to top
View user's profile Send private message
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

ΚΤΕΛ έχει σχεδόν κάθε ώρα για τις περισσότερες παραλίες. Πρέπει να μάθεις απλώς τα δρομολόγια. Όπως είπα οι καλές παραλίες δεν απέχουν περισσότερο από 30 λεπτά οπότε δεν κουράζεσαι κιόλας
Πάντως χωρίς να έχω πάει, θεωρώ ότι και οι Σπέτσες και η Ύδρα είναι όντως ένας πολύ καλός προορισμός μιας και είναι πολύ γραφικός (απο όσο ξέρω) και πολύ ήρεμος και όπως είπε και ο Παγουράς πολύ κοντά στην Αθήνα.
Άν αποφασίσεις τελικά Μήλο πάντως σου πρτείνω να πας με το γρήγορο πλοίο(νoμίζω Speedrunner λέγεται) γιατί κάνει 4 ώρες σε σχέση με τις 8 του συμβατικού. Είναι μεγάλη πίκρα. Βεβαιώς οι τιμές είναι τσιμπημένες (30 ευρώ πέρσι το φοιτητικό) αλλά είναι πολύ κουραστικό να είσαι 8 ώρες στη θάλασσα!

EDIT : πάρε και 2 σαιτ για Μήλο

http://www.milos-island.info/gr/intro.htm
http://www.milosisforlovers.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Πληροφορίες για τη Μήλο, στον Μηλιό! Ρωτήστε και -εάν βρω χρόνο- σας λέω ότι θέλετε να μάθετε! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά θέλω να πάω απ' τη Λάρισα στα Γιάννενα. Στη συνέχεια θα κάνω διακοπές σε Πάργα-Σύβοτα-Λευκάδα. Ποιά είναι η καλλίτερη διαδρομή? Corfu, Tasos GR...και οποιοσδήποτε αλλος φίλος ξέρει.

Last edited by damianos on Thu Jul 02, 2009 7:44 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Πιστεύω η πιο σύντομη διαδρομή είναι Λάρισα->Τρίκαλα->Καλαμπάκα->Παναγιά(Εγνατία)->Γιάννενα
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Και μιας και επεσε το ερωτημα για Λευκάδα, πόσο περίπου κάνει κανείς με αμάξι από Αθήνα? Και επίσης αν γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις αποστάσεις εντός του νησιού. Π.χ. από πρωτεύουσα μέχρι Βασσιλική πόση ώρα θέλει περίπου?
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 7:11 am    Post subject: Reply with quote

Κανείς ρε παιδιά????
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Πάτρα Λευκάδα είναι περίπου ένα διωράκι ίσως και λιγότερο τώρα που δώθηκε η παράκαμψη Αγρινίου, οπότε υπολόγισε πόσο κανεις το Αθήνα Πάτρα. Οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες στη Λευκάδα, απλά οι δρόμοι ώρες ώρες έχουν αρκετές στρόφες. Η απόσταση Λευκάδα Βασιλική είναι 30-40 λεπτά.
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 3:05 am    Post subject: Reply with quote

Thanx για την απαντηση... Μου ηρθε όμως άλλη μια ερωτηση... Έχω e-pass της Αττικής Οδού, και κάτι μου είχαν πει ότι πλεον ισχύει και για την Εθνική Αθηνών-Πατρων... Γενικότερα στην όλη διαδρομή υπάρχουν διόδια που το δέχονται, γιατί από ότι είδα, και στο Ριο-Αντίριο e-pass το ονομάζουν, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει συμβατότητα...
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 3:57 am    Post subject: Reply with quote

Στα διοδια Ελευσινας , Ισθμου , Κορινθου και Ριου το E Pass της Αττικης οδου λειτουργει κανονικα απο την ειδικη λωριδα.

bug στο συστημα: αν μπειτε στην Αττικη οδο και γεμισετε εκεινη την ωρα το epass σας με μοναδες δεν μπορειτε να το χρησιμοποιησετε για 30 λεπτα στα παραπανω διοδια. κοινως μολις βγειτε απο Αττικη οδο και πρεπει να πληρωσετε Ελευσινα συνηθως δεν μπορειτε με epass διοτι ειναι λιγοτερο απο 30 λεπτα ενδιαμεσα (την εχω πατησει Wink )
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 7:00 am    Post subject: Reply with quote

Eννοεις οτι δε μπορεις να χρησιμοποιησεις το ποσο που μολις πληρωσες π.χ. αν εισαι στο "οριακο" στην Αττικη και προσθεσεις 20 ευρω θα παραμεινεις στο "οριακο" μεχρι το Κιατο.Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις κανονικα το ποσο που ειχες υπολοιπο προηγουμενως.Αρκει να μην εχεις αδειασει τελειως...
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 11:54 am    Post subject: Reply with quote

ναι, δεν το διευκρινισα σωστα εχεις δικιο
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 1:01 am    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα άμα είναι εύκολο, προτεινόμενες διαδρομές για Αθήνα-Ναύπλιο. Οι πληροφορίες που έχω είναι λίγο παλιές και δεν ξέρω τι παίζει πλέον στους δρόμους εκεί. Thanx προκαταβολικά...
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Μερικές φωτόαπό ένα σύντομο ταξίδι στη Κεφαλονιά.
http://s69.photobucket.com/albums/i68/PAVEL_13/kefalonia_july/?albumview=slideshow
Καλές διακοπές!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Αμα ο ανθρωπος εχει κολλημα και χουι....
Μας εστειλε ο φιλος PAVEL_13 φωτογραφιουλες να δροσιστουμε,να βρεξουμε τα ποδαρακια μας και'γω ψαχνω τον Αινο και τα σπανια μαυρα ελατακια του. Πως να προσπερασεις οτι η Κεφαλονια ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ νησι της Μεσογειου που εχει ελατα?
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

@ aikinn: Δεν είναι και καμία διαδρομή με τις απίστευτες εναλλακτικές. Ή θα πας μέσω Κορίνθου-Τριπόλεως > Στέρνα > Άργος > Ναύπλιο ή αν σου αρέσει η οδήγηση και δεν πολυβιάζεσαι θα πας από τον παλιό δρόμο (Χιλιομόδι > Δερβενάκια > Μυκήνες > Τίρυνθα > Ναύπλιο).

Υπάρχει βέβαια και η extreme εναλλακτική μέσω Επιδαύρου και Λιγουριού, αλλά εκεί πλέον μιλάμε για τουρ όχι για εκδρομή στο Ναύπλιο Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

aikinn, αν θες να πουλησεις και τρελλα χα'ι'λικια ,σκας κοτερατος στο Τολο και απο κει με λιμο "καταλυεις" στο Ναυπλιο.
Υ.Γ. Αληθεια να πηγαινει ακομα δελφινι στο Τολο?( ενα δρομολογιο που ειναι χαραγμενο στη μνημη μας για 'κεινο το φοβερο ατυχημα).
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 12:17 am    Post subject: Reply with quote

Φωτογραφίες από μια δεύτερη επίσκεψη στην Κεφαλονιά. pindos10 θα σου αρέσει!
http://s69.photobucket.com/albums/i68/PAVEL_13/Kefalonia%20Aug%202009/?albumview=slideshow
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτο ειναι φιλε PAVEL_13. Ενας απο τους 10 Εθνικους Δρυμους της χωρας και αυτο δεν ειναι τυχαιο .
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 5 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr