stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέα για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2004
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Να μια καλή προσπάθεια.

http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=481499
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Μια ενδιαφέρουσα άποψη. Και ο λόγος που ούτε κι εγώ πρόκειται να παρακολουθήσω αυτούς τους Αγώνες. Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, παραδέχομαι δημοσίως πως βρίσκομαι στον λάθος δρόμο, που λέει και ο exitmusician...
Αν και βέβαια, δεν είναι όλες οι μορφές οίκτου ίδιες. Στην περίπτωσή μας δηλαδή, δεν λέω "α τον καημένο, πώς είναι έτσι". Απλώς στενοχωριέμαι... Η δε αντίμετώπισή τους ως ισότιμα άτομα, είναι δεδομένη και αυτονόητη, δεν το συζητάμε. Αλλά δεν παύεις να στενοχωριέσαι. Παύεις;


Έτσι είναι. Οι καλύτεροι πάντως είναι οι αδελφοί Φαρέλυ που σε κάθε ταινία τους βάζουν από ένα άτομο με ειδικές ανάγκες και του φέρονται κανονικότατα.
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:01 pm    Post subject: Reply with quote

Nikolas wrote:
Δεν γινεται αυτο που λες ...Δυστυχως ,ειναι ανεφικτο Exclamation
Παντα οταν θα βλεπεις καποιον ειτε τυφλο,ειτε αναπηρο,ειτε με ενα ποδι να προσπαθει ή να αγωνιζεται, θα συγκινησε και θα νιωθεις καπως περιεργα και παραξενα...Εγω και οι φιλοι μου πηγαμε χθες στα σταδια με την προδιαθεση να δουμε αυτους τους αθλητες σαν κανονικους αθλητες και ανθρωπους...Ωστωσο οταν αρχισαμε να βλεπουμε τους αγωνες νιωσαμε αυτα τα περιεργα συναισθηματα που προανεφερα...Προς Θεου δεν τους αντιμετωπισαμε σαν κατωτερες οντοτητες,αν ειναι δυνατον,αλλα σαν καπως παραξενες και διαφορετικες οντοτητες.
Οταν βλεπεις κατι που δεν ειναι φυσιολογικο ,ετσι θα νιωθεις..


Arrow Nikola (ta highlights sto quote einai dika mou)

Autes akribws einai kai oi nootropies pou empodizoun tin elliniki koinwnia na feretai me sebasmo se atoma me kinitikes dyskolies... Autoi oi anthrwpoi einai fysiologikoi kai "kanonikoi".

Den krinw to pws aisthanesai, alloste ki ego aisthanomai etsi kamia fora, alla apaiteitai paideia kai organomeni prospatheia apo tin politeia/koinonia gia na apallagoume apo auta ta kataloipa...


Last edited by woofy on Tue Sep 21, 2004 2:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν θέλω να φανώ απόλυτος. Κι εγώ στον "λάθος δρόμο" είμαι, και νομίζω όλοι μας λίγο ως πολύ. Απλώς θεωρώ ότι η βέλτιστη ένταξη των ατόμων με ειδικές ανάγκες, ικανότητες (πείτε το όπως θέλετε) στην κοινωνία και την παραγωγική διαδικασία (ιδιαίτερα το δεύτερο) προϋποθέτει οπωσδήποτε την καταστολή συναισθημάτων οίκτου, συμπάθειας κλπ. Εκεί είναι και η κύρια διαφωνία μου με το όλο concept των Παραολυμπιακών Αγώνων ως "αγώνων της ζωής" κλπ. Θα έπρεπε τα όποια (σωματικά) μειονεκτήματα των αθλητών να προβληθούν στην πραγματική τους διάσταση, με τα προβλήματα που δημιουργούν αλλά και τις ειδικες ικανότητες που ίσως προσθέτουν, και όχι ως ευκαιρίες για ανώδυνο οίκτο.

edit: woofy συμφωνώ σε γενικές γραμμές
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Simfono kai ego oti einai fisiologiko na stenahoriomaste otan vlepoume kapoio sinathropo mas me opoiadipote morfi anapirias ostoso gia na miliso gia ton eafto mou to sinaisthima pou kirios me diakatehei einai o THAVMASMOS. Aftoi oi anthropoi den to evalan kato, den egkataleipsane ti zoi kai to hamogelo kai apoteloun paradeigma pros mimisi gia olous emas pou pairnoume tosa pragmata os dedomena kai mempsimiroume me to paramikro. Ego tha ithela na pao na parakolouthiso tous Agones gia na thavmaso kai na heirokrotiso afta ta paidia pou gia mena apoteloun prosopopoiisi tis aisiodoksias, tis psihikis dinamis kai tis epimonis . Nai, to paradehomai, mporei na spaso kai na klapso kapoia stigmi, ostoso to kiriarho sinaisthima tha einai o thavmasmos gia ti prospatheia pou kanoun na petihoun stohous kai na apolafsoun ti zoi.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Και εγω δεν μπορω να καταλαβω μερικες αποψεις που εκφραζονται! Δηλαδη να πανε 75,000 να δουνε την τελετη εναρξης και τα πυροτεχνηματα δεν τους χαλαει, αλλα να πανε να δουνε και τους αθλητες για τους οποιους εγεινε η τελετη τους θιγει γιατι οι αθλητες ειναι "διαφορετικοι", για να τους λυπασαι, κλπ! Ελεος! Το θεμα ειναι πολυπλοκο και χωραει αρκετη συζητηση αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα! Σκεφτειτε να ειστε στην θεση τους να βλεπατε 70,000 αδειες θεσεις και να σας πεταγανε τετοιες δικαιολογιες!!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

Exit, τώρα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Το λάθος κατά τη γνώμη μου, είναι που οι Παραολυμπιακοί γίνονται στην "ουρά" των Ολυμπιακών, και διέπονται από τη λογική "αφού μπορείτε κι εσείς, μπορούμε κι εμείς".
Φυσικά και είναι έτσι, αλλά δεν υπηρετείται με αυτόν τον τρόπο η ισότητα.
Όταν βλέπεις έναν άνθρωπο με εγκεφαλική παράλυση να προσπαθεί σκληρά, και ο αρτιμελής να του φωνάζει μπράβο από την κερκίδα (εκ του ασφαλούς), αυτό δεν κατευνάζει τις τύψεις μου για το ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν απολαμβάνουν τα ίδια προνόμια με εμάς.
Τι να το κάνω το ξαφνικό ενδιαφέρον μια φορά στα 4 χρόνια για 10 μέρες;

Για να μη μιλήσω για το γεγονός ότι πολλοί παραολυμπιακοί αθλητές σημειώνουν ίδιες επιδόσεις με τους αρτιμελείς, και παρ' όλα αυτά, δεν τους επιτρέπεται να αγωνιστούν μαζί τους. Βλέπεις, το σύστημα πάσχει από την ίδια τη ΔΟΕ. Ας δοθούν λοιπόν στην πράξη ίσες ευκαιρίες, και ας τις απαιτήσουν (και) οι ίδιοι οι αθλητές με ειδικές ανάγκες. Τότε σίγουρα θα αλλάξουν πολλά πράγματα, και η έννοια του συναγωνισμού θα πάρει άλλες διαστάσεις.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

To oτι τους θαυμαζω μπορει να μην το ειπα αλλα πιστευω οτι εννοειται!! Exclamation

Οχι απλα τους θαυμαζω αλλα τους θαυμαζω ΔΙΠΛΑ!!
Για μενα αν καποιοι αγωνες μπορουν να συγκριθουν καπως με τους αρχαιους γνησιους αγωνες αυτοι ειναι οι ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ!!

Αν το δεις απο καθαρα σημασιολογικη σκοπια ειναι το σημαντικοτερο αθλητικο γεγονος του κοσμου και οχι το δευτερο σημαντικοτερο οπως λεγεται... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Exclamation

Αν το δεις απο πλευρα εσοδων,τηλεθεασης ,εισιτηριων κτλ δυστυχως ειναι πολυ κατω... Crying or Very sad Embarassed Crying or Very sad Embarassed

Arrow Woofy,οσον αφορα την δικη μου παιδεια νομιζω οτι ειναι επαρκεστατη..Και μονο το γεγονος οτι πηγα ηδη 2 φορες και οτι θα παω αλλες 2-3 κατι λεει...Επισης στο λεωφορειο σηκωνομαι για να κατσουν αυτοι που εχουν πραγματικη αναγκη να κατσουν ,οταν ημουν εθελοντης ημουν απτους πρωτους που βοηθαγα αυτα τα ατομα κτλ...Δεν κανω διαφημιση στον εαυτο μου απλα σου λεω πως εγω νομιζω οτι εχω την καταλληλη συμπεριφορα/παιδεια σε αυτο το θεμα(στα αλλα δεν ξερω Confused Shocked Embarassed Very Happy )..Αλλα δυστυχως πολλοι στην Ελλαδα αντιμετωπιζουν τα ΑΜΕΑ σαν ατομα ενος κατωτερου Θεου... Crying or Very sad Crying or Very sad

Και τελος,δεν νιωθω ΟΙΚΤΟ ,νιωθω στεναχωρια και συγκινηση για αυτα τα παιδια και κατα τη γνωμη μου οποιος δηλωνει οτι δεν τα νιωθει αυτα βλεποντας Παραολυμπιακους Αγωνες ,ψευδεται ασυστολα... Exclamation Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Νικόλα σε συγχαίρω για τις απόψεις σου, και μπράβο που μπορείς και δίνεις το παρών σε αυτούς τους αγώνες.
Ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί να είναι λόγος για να μη πάει κάποιος, ο οίκτος.
Γιατί δηλαδή να "πρέπει" να δίνουμε το παρών στο μπάντμιντον των ΟΑ και όχι σε αυτούς τους αγώνες όπου οι αθλητές αν μη τι άλλο, όπως και να το κάνουμε έχουν μια παραπάνω ανάγκη από τη δική μας επιβράβευση, η οποία είναι η παρουσία μας και μόνο. Ακόμα και αν νιώσω άσχημα βλέποντας κάποιες περιπτώσεις, νομίζω ότι θα μου αξίζει για τις ενέργειες που ΔΕΝ έκανα τόσα χρόνια. Που δε πήρα ένα τυφλό από το χέρι να τον περάσω απέναντι, που παρκάρω πάνω στη ράμπα του πεζοδρομίου, που που που. Αν είναι αυτή η ευκαιρία μου να εξιλεωθώ μπροστά στα μάτια τους, γιατί να μη το κάνω.

Αντί επιλόγου:
http://cache.gettyimages.com/comp/51328948.jpg?x=x&dasite=MS_GINS&ef=2&ev=1&dareq=27183890BFF566AB6AD5075A13F01B4EA9C30E9B9B114CE8
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω απολυτως με τον Nikola !!!!

Ουτε κι εγω δεν νιωθω οικτο για τα παιδια !!
Αντιθετως , τα αγαπαω και τα θαυμαζω γιατι ειναι δυνατοι ανθρωποι !!
Τους καταλαβαινω πολυ καλα αφου κι εγω ανηκω σε αυτη τη κατηγορια !
Δυστυχως εδω στην Ελλαδα ολοι αηδιαζουν να βοηθησουν τα Α.Μ.Ε.Α. Evil or Very Mad
Τετοιοι ``ανθρωποι`` θελουν αλυπητο ξυλο Mad


Last edited by P.A.O. on Tue Sep 21, 2004 2:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Και να φανταστείτε ότι εγώ απορούσα που ένας Ρώσσος δεν είχε παλάμες. Αυτός δεν έχει καθόλου χέρια Shocked .

Μάλλον θα κολυμπάει μόνο με τη τεχνική του δελφινισμού Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Τι φωτογραφια εβαλες ρε φιλε τωρα!! Shocked Exclamation

Αυτη πρεπει να γινει εξωφυλλο βιβλιου ενος νεου μαθηματος που θα(πρεπει να) διδασκεται στα σχολεια και αντικειμενο του θα ειναι η Κοινωνια και οι προκαταληψεις που υπαρχουν σε αυτην... Wink

ΕDIT!

Ξεχασα να αναφερω το σημαντικοτερο..Οτι δηλαδη ενιωσα τυψεις χθες για πολλα πραγματα...Ενιωσα τυψεις για τις φορες που ειπα <<Βαριεμαι>>να παω καπου,για τις εκδρομες που μου δοθηκε η ευκαιρια να παω και δεν πηγα,για τα ταξιδια που επρεπε να παω και δεν πηγα,για τα <<Ουφ,κουραστηκα>>που εχω πει,για τα<<Δεν μπορω>> που εχω πει,για τα<<Ασε,θα το κανω αυριο αυτο>>που εχω πει...Η ζωη οχι μονο ειναι σημαντικη αλλα ειναι και πλουσια σε εικονες και σε δραστηριοτητες ...Και απτην στιγμη που εμεις ειμαστε Δοξα τω Θεω,εντελως καλα,χωρις ψεγαδι αρρωστιας και προβληματων,οφειλουμε να αξιοποιουμε στο επακρο τον ελευθερο χρονο μας,μαθαινωντας καινουργια πραγματα και οχι καθοντας συνεχεια μπροστα απο εναν υπολογιστη και μπροστα απο μια τηλεοραση...Ας παιξουμε ποδοσφαιρο,ας παμε για κανα μπανιο,ας παμε σε καμμια ταβερνα με τους φιλους μας,ας ανοιξουμε κανενα βιβλιο...Ποτε θα μας δωθει η ευκαιρια να τα ξανακανουμε αυτα??Χωρια που δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο..

Παντως αν το καλοσκεφτειτε ,οι ΑΜΕΑ ζουν και μαθαινουν πολλες φορες περισσοτερα πραγματα απο εμας γιατι αυτο ειναι για εκεινους τροπος διαφυγης απτα προβληματα τους...Ενω εμεις οι και καλα <<Υγιεις>> Evil or Very Mad Evil or Very Mad ,ειμαστε τις περισσοτερες φορες τεμπεληδες και Ωχαδερφιστες και αναβαλλουμε συνεχεια πραγματα για αυριο ενω θα μπορουσαμε να τα κανουμε σημερα!!! Wink

ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΤΕ ΚΑΙ ΓΛΕΝΤΕΙΣΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΡΕΕΕΕΕ!!!!

ΥΓ.Μπορει να εγινα λιγο μελο καποιες φορες,αλλα αυτα που εγραψα τα νιωθω 100% Razz Very Happy Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

Nikolas wrote:


Arrow Woofy,οσον αφορα την δικη μου παιδεια νομιζω οτι ειναι επαρκεστατη..Και μονο το γεγονος οτι πηγα ηδη 2 φορες και οτι θα παω αλλες 2-3 κατι λεει...Επισης στο λεωφορειο σηκωνομαι για να κατσουν αυτοι που εχουν πραγματικη αναγκη να κατσουν ,οταν ημουν εθελοντης ημουν απτους πρωτους που βοηθαγα αυτα τα ατομα κτλ...Δεν κανω διαφημιση στον εαυτο μου απλα σου λεω πως εγω νομιζω οτι εχω την καταλληλη συμπεριφορα/παιδεια σε αυτο το θεμα(στα αλλα δεν ξερω Confused Shocked Embarassed Very Happy )..Αλλα δυστυχως πολλοι στην Ελλαδα αντιμετωπιζουν τα ΑΜΕΑ σαν ατομα ενος κατωτερου Θεου... Crying or Very sad Crying or Very sad


Nikola sorry, den ennousa esena, otan milisa gia paideia ennousa genika tin elliniki koinonia...
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως διαπιστώνω ότι πάλι πάμε να το πιάσουμε λάθος το θέμα, και ως συνήθως να βγάλουμε λάθος συμπεράσματα. Μερικοί το έκαναν ήδη...
Εδώ δεν μίλησε κανείς για οίκτο, και ούτε τέθηκε θέμα διαχωρισμού των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Προς Θεού δηλαδή, απλά Ελληνικά μιλάμε. Ίσα ίσα που η συζήτηση που πάει να γίνει, δείχνει το πραγματικό ενδιαφέρον για αυτά τα άτομα, που δεν θα εξαντληθεί όταν τελειώσουν οι αγώνες.
Απλά είπαμε να προχωρήσουμε τον προβληματισμό ένα βήμα παραπέρα, και να σχολιάσουμε το εξής απλό: Άλλο πράγμα τα άτομα με ειδικές ανάγκες, και άλλο οι Ολυμπιακοί αγώνες για άτομα με ειδικές ανάγκες, έτσι όπως γίνονται και με τη λογική που γίνονται. Αυτό δεν έχει καμμιά σχέση με τα ΑΜΕΑ, ούτε συνιστά κανενός είδους απαξίωση.
Είναι απόλυτα ξεκάθαρο, και κανείς δεν μίλησε για οίκτο, ή ότι θίχτηκε Shocked που αυτά τα άτομα έχουν συγκεκριμένα προβλήματα για τα οποία δεν φταίνε....
Τώρα, αν κάποιος στενοχωριέται είναι προσωπική του υπόθεση, και εφόσον δεν τον γνωρίζουμε προσωπικά είναι άδικο -για να μην πω τίποτα χειρότερο- να τον κρίνουμε αβασάνιστα. Η προσωπική ηθική και παιδεία του καθένα, του επιτρέπει να ξεχωρίζει μόνος του αν αυτό που νιώθει είναι οίκτος, ή πόνος, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν χρειάζεται διερμηνείς για να του το εξηγήσουν, όταν μάλιστα ο καθένας διαβάζει και καταλαβαίνει ό,τι θέλει...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά νομίζω οτι ΟΛΟΙ είμαστε στον "λαθος δρομο" που λεει ο exit κ νομίζω οτι δε γίνεται κ αλλιώς εφοσον ειμαστε ανθρωποι κ εχουμε ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!
Κακα τα ψεμματα το 99% αυτων που πάνε στους Παραολυμπιακούς πάνε γιατι νοιωθουν "υποχρεωση" να πάνε ή για να στηρίξουν τη προσπάθεια αυτών των παιδιών κ να τους δειξουν οτι δεν είναι μόνοι..(εκτος απο αυτους που πανε μονο για να δουν τις εγκαταστασεις)κ όχι για τους αγώνες,το θεαμα,τον ανταγωνισμό..Αυτο δεν είναι μια μορφή οικτου??
Αλλωστε με το χέρι στη καρδια πειτε μου..Θεωρειτε οτι αυτοι οι αγώνες αν το δουμε απο καθαρα αντικειμενικη-αθλητική αποψη χωρις ίχνος συναισθηματισμού,με εξαιρεση 2-3 αθλήματα(οι αγωνες ταχυτητας με τα καροτσακια δεν ειναι γ@μ@τοι?? Very Happy ),προσφέρουν θέαμα??το μονο θεαματικό στην όλη υπόθεση είναι η προσπάθεια αυτών των παιδιών που αξίζουν χιλια μπραβο κ όχι το αθλητικό καθεαυτο γεγονός!!
Υ.Γ:οσων αφορά τις "ισες ευκαιριες-ιση αντιμετωπιση" είναι ένα πολυσυνθετο θέμα!(Μηπως θα'πρεπε ν'ανοιξουμε ξεχωριστό topic?)Η γνωμη μου πάντως είναι οτι στη πράξη δεν μπορεί να συμβεί..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

Egw otan xekinisa na lew oti oi anthropoi me eidikes anagkes deixnoun oti i zoi einai wraia, den to ennousa etsi ws ekleifthein.

Auto pou ithela na pw kai pou eipe panw katw o Nikolas einai ekeino to perifimo seize the day apo tin (glykanalati kata ta alla) tainia. Se synenteuxeis pou eida edw apo tous athlites, oi perissoteroi einai idiaitera antagwnistikoi kai stenaxwriounte otan xanoun to xryso kai pernoun to asimenio. Einai entelws tagmenoi sta sports tous kai mesa apo auta deixnoun oti to anthropino pneuma einai ekeino pou exei kata kyrio logo simasia. Sygkekrimena kai se apantisi sto arthro pou edwse o Y apo tin telegraph, tha pw oti i Tanni Grey Thompson itan idiaitera stenaxwrimeni xthes pou exase to xryso sta 800 m kai i prwti erwtisi pou tis ekanan sti meikti zwni itan "So what went wrong there?" Den antimetwpise oikto isws to antitheto. Auto egine giati exei mexri stigmis 9 olympiaka xrysa stin kariera tis kai auto tin kanei xexwristi athlitria sta matia twn Bretanwn. Oloi perimenoun oti tha kerdisei kai twra pou exase psaxnoun na broun to giati.
Parepiptontws o bretanos diskobolos pou pire to xryso xtes agwnizetai kai se kanonikous agwnes. To xryso to pire me 56 metra mou fainetai. Exete petaxei pote eseis 56 metra? Giati egw kanena tasaki apo ta neura mou kamia fora to poly, kai ante na paei 4 metra makria!
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

Αργυρό ο Ταμπαξής



Η πισίνα του Ολυμπιακού Κολυμβητικού Κέντρου αποδεικνύεται πηγή μεταλλίων για την Ελλάδα... Ο Χρήστος Ταμπαξής κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο της S1 με 2:56.64, αυξάνοντας στα τέσσερα τα μετάλλια για την ομάδα της κολύμβησης και επτά συνολικά για τη χώρα μας.

Razz
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Molis teleiwse kai i simerini ekpompi tou BBC gia tous paraolympiakous.
Kala eidate tous xronous sta 100m? 11 deuterolepta!
Kai apogoiteusi megali apo ton amerikano katoxo tou pagkosmiou rekor kathws to paidaki (prepei na itan gyrw sta 17) apo ti Notio Afriki tou pire to rekor. Simeioste edw oti se autin tin katigoria trexoun anthropoi pou exoun xasei ena podi katw apo to gonato kai xrisimopoieoun gia ton agwna ena prosthetiko kommati to opoio einai efamilo se design me autokinito tis formula 1. Exei spring action kai einai ftiagmeno apo carbon fibre. O notioafrikanos exei xasei kai ta 2 podia katw apo to gonato alla tou epetrapei na trexei se autin tin katigoria kathws den exei antagonismo pouthena allou!
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Η Κίνα μπορεί να εντυπωσίασε αλλά να έμεινε 2η στους ΟΑ τον Αύγουστο, αλλά στους παραολυμπιακούς δε παίζεται.

Αναλυτικά ο πίνακας των μεταλλίων μέχρι τώρα.

Τα αγωνίσματα-μετάλλια είναι αρκετά περισσότερα από τους ΟΑ, ή έχω λάθος εντύπωση? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

SOS !!!

Σας παρακαλω να με βοηθησετε για κατι που θελω να σιγουρευτω !

Εχω 2 ημερησια εισιτηρια των Παραολυμπιακων Αγωνων και μπορω να τα χρησιμοποιησω για την Τελετη της Ληξης ?


Γινεται ; ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι P.Α.Ο., δεν γίνεται να τα χρησιμοποιήσεις α) στην Τελετή Λήξης και β) σε εκείνα τα αγωνίσματα για τα οποία απαιτείται εισιτήριο προκαθορισμένης θέσης (π.χ. τελικοί κολύμβησης)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Αδελφε ΠΑΟ,κατα 90% νομιζω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει..Το ημερησιο εισιτηριο ΔΕΝ σου εξασφαλιζει την εισοδο στην Τελετη Ληξης

Για να μαθεις 100% σιγουρα τηλεφωνησε στο 210-3732004,οπου μπορεις να παρεις πληροφοριες που σχτιζονται με τους Παραολυμπιακους Αγωνες Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Sep 22, 2004 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Mozart

Τα μετάλλια είναι όντως περισσότερα από τους Ολυμπιακούς, γιατί σε κάθε ένα αγώνισμα (πχ 100μ κολύμβησης) δεν έχουμε έναν τελικό αλλά πολλούς, ανάλογα με το είδος και το βαθμό της αναπηρίας των αθλητών. Δηλαδή άλλος τελικός στο ίδιο αγώνισμα γίνεται για τους παραπληγικούς, άλλος για τα άτομα με μειωμένη όραση, κοκ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 23, 2004 10:45 am    Post subject: Reply with quote

Κοιτάξτε κόσμο χθες στο ΟΑΚΑ!! Shocked Very Happy



Καλά αυτό το ana.gr αν δεν είναι η Γιάννα στο πλάνο, δε δημοσιεύει φωτογραφία πλέον!! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 4 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr