stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέα για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2004
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
incisiv
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 149
Location: athens

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 12:15 am    Post subject: Reply with quote

Απλα καταπληκτικη τελετη εναρξης!!Αυτη η χωρα σε τρελαινει.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 1:05 am    Post subject: Reply with quote

Απίστευτο.... Απλά καταπληκτικό:Εικαστική, θεαματική, ευρηματική και λίτή ταυτόχρονα. Έξυπνο εύρημα η παρέλαση στην αρχή της τελετής ώστε να μην διασπαστεί το αποτέλεσμα. Ένα μεγάλο μπράβο στους σκηνοθέτες, εθελοντές, αθλητές...


(έχω την υποψία οτι η τηλεοπτική κάλυψη της ήταν καλύτερη της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών. Εσείς τί λέτε; )
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 1:11 am    Post subject: Reply with quote

Μα είναι φοβερό! Ενώ η ιστορία με την προσπάθεια αναπαράστασης των στοιχείων της φύσης είναι χιλιοειπωμένη, παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα ήταν πολύ ιδιαίτερο!
Τι απίστευτοι φωτισμοί ήταν αυτοί;; Shocked Καιρό είχα να δω στάδιο (σαν κατασκευή) να συμμετέχει σχεδόν ισότιμα με τους ανθρώπους σε μια τελετή! Για την ακρίβεια, δεν είχα δει ποτέ. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά...
Για άλλη μια φορά θα πω χαλάλι τα λεφτά στον Καλατράβα. Η εμμονή του με τους ζωντανούς οργανισμούς, βρήκε την πλήρη δικαίωσή της στο ΟΑΚΑ. Όχι πείτε μου, έχετε δει πολλά στέγαστρα να "διηγούνται" από μόνα τους μια ιστορία στον κόσμο, μέσα από τα λέιζερ και τα πυροτεχνήματα;; Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 8:47 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάλι πειράζει που δεν μ'άρεσε; 'Οχι!
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 9:34 am    Post subject: Reply with quote

Εμένα μου αρεσε το άναμα του βωμού που ήταν πιο εντυπωσιακό από του Κακλαμανάκη... Surprised Απλά δεν ξέρω κατα πόσο ήταν αληθινό , δηλαδη αν η φλόγα άναψε απο τα πυροτεχνήματα ή αν ήταν αναμένη και απλα άνοιξαν την ένταση.... Twisted Evil Πολύ ωραία η τελετή αλλά καμία σχέση με του Παπαιωάννου.... Cool

Έχετε ακούσει το αρχειάκι με τον Ότο Ρεχάγκελ να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο? (www.rehakles.com) Όταν άκουσα την Βίκυ είπα βρε τι μου θυμίζει.... Laughing Laughing Laughing Τι σου είναι η Γερμανική προφορά.... Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Λάθος Καταχώρηση
Το μετέφερα στο Τοπικ "Τελετή Έναρξης"
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πιστεύω οτι το άναμα του βωμού ήταν 'μουσαντό'.

Δεν υπήρχε (ή εστω δεν έδειξαν) δυνατότητα από το matrix να δώσει φωτιά στις δυο αψίδες.

Ο βωμός άναψε αφού τέλειωσαν τα μικρά πυροτεχνήματα να σκάνε γύρω του.

Τα πυροτεχνήματα είναι μοναδικά, δεν συνδέεται το ένα με το άλλο (πάνω στις αψίδες), η πυροδοτησή τους γίνεται με Η/Υ.

Παντώς όντως ήταν πολυ πιο εντυπωσιακό από τους Ολυμπιακούς.

Άσχετο η φλόγα δεν είχε ένα περιέργο χρώμα;
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Καλημέρα,
http://www.tickets.athens2004.com/browse?category=8281

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί στη παραπάνω διεύθυνση που έχει τα εισητήρια δεν βλέπω να έχει για τους αγώνες του Σαββατοκύριακου(π.χ 18-19/9) ενώ έχει εισητήρια από 24/9 και μετά??? Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 2:55 pm    Post subject: Reply with quote

Τα συγκεκριμένα εισιτήρια αφορούν σε αριθμημένες θέσεις, ακριβώς όπως και στους Ολυμπιακούς.
Για όλες τις υπόλοιπες ημέρες ισχύει ημερήσιο εισιτήριο, με το οποίο κάθεσαι όπου βρεις και μπορείς να παρακολουθήσεις αγωνίσματα ακόμα και σε όλες τις εγκαταστάσεις αν θέλεις, ή αν προλαβαίνεις. Συνεπώς, αυτή η κατηγορία εισιτηρίων, είναι περιττό να αναφέρεται.
Για αύριο ας πούμε που έχει 40 τελικούς, μπορείς να δεις το πρόγραμμα από την ιστοσελίδα, να πάρεις ημερήσιο εισιτήριο και με αυτό και μόνο το εισιτήριο να τρέχεις όλη μέρα για να τους δεις όλους! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

Και εμενα δεν με εντυπωσιασε...
Ηταν πολυ κουραστικο(ειδικα η παρελαση) και ολα κυλουσαν σε απελπιστικα αργο ρυθμο Confused Επισης μπορει να αποτελουσε ενα οπτικο υπερθεαμα αλλα δεν ειχε την ιδια κινηση με την αναλογη τελετη των Ολυμπιακων.Αν και κατι παρομοιο θα μου αρεσε και για το αναμα της φλογας απο τον Κακλαμανακη Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Το άναμμα του βωμού ήταν φορσέ που λέμε και στο σκάκι: Δεν μπορούσαν να επαναλάβουν την διαδικασία της τελετής έναρξης (να σκύψει ο βωμός) και για αυτό επέλεξαν κάτι διαφορετικό μεν, εξίσου εντυπωσιακό δε. Τωρα για τον αν η φλόγα ήταν αυτή που άναψε το βωμό δεν θα το πολυσυζητήσω (αν θυμάμαι καλά σε κάποια ολυμπιάδα η φλόγα είχε ταξιδέψει στο διάστημα ώς ακτίνα laser, αυτό θα με πειράξειWink Wink

Η παρέλαση ήταν κάπως κουραστική (αλλά και κάθε παρέλαση, έτσι δεν είναιWink Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι όλη η τελετή γίνεται για αυτούς τους αθλητές.. Πραγματικά χαιρόσουν να τους βλέπεις να χαίρονται...

(μου αρεσαν πάντως και οι κοπελιές οι οποίες κρατουσαν (?) τα ταμπελάκια με τα ονόματα των χωρών... Μοιάζαν να έχουν βγεί από το Fifth Element. Γενικά τα κοστούμια ήταν πολύ πετυχημένα. )

Πολλές φωτογραφίες και στο ana.gr με κλικ στην δισκετούλα και "αποθήκευση ως" για να τις κατεβάσετε σε μεγάλη ανάλυση...


Last edited by Lucretius on Sat Sep 18, 2004 5:36 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Molis edeikse to BBC tis kaliteres stigmes tis teletis (den tin edeihnan zontana hthes). Para poli entiposiako to anama tou vomou kata ti gnomi mou kai to idio anafere kai i parousiastria tou BBC kathos kai merikoi Bretanoi athlites.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Lucretius

Στην ολυμπιαδα του Μοντρεαλ μεταφερθηκε η φλογα με laser μεσω διαστηματος...Μαλιστα στο μουσειο στην Ολυμπια εχουν την συσκευη που χρησιμοποιηθηκε στην Αθηνα
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Sep 18, 2004 11:08 pm    Post subject: Reply with quote

To τραγούδι του τέλους της τελετής μπορείτε να το βρείτε εδώ

Είναι 8 μεγάβυτα στα 128kbps.


Εdit: Το ντουέτο της κοπελιάς με τον Fragoulis δεν ήταν πάρα πολύ όμορφο;
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Σε σχεση με την Ολυμπιαδα , στην Παραολυμπιαδα εκτοξευτηκαν λιγα πυροτεχνηματα Sad ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Βλέπω στην ΕΤ1 εικόνες από το πρόγραμμα στίβου στο ΟΑΚΑ. Άδειο το στάδιο... Crying or Very sad Αλλά όταν λέμε άδειο, άδειο.... Crying or Very sad Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Y kai egw auto evlepa twra... kai epeisis to kolimvitirio eixe ligo kosmo...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Έχεις δίκιο φίλε Υ. Crying or Very sad

Προσωπικά βγήκα εκτός οικονομικού προγραμματισμού από τους ολυμπιακούς αγώνες του Αυγούστου. Κάτι η σχολή μου που άρχισε...κάτι ο φόρτος εργασίας ... κάτι το γεγονός ότι δεν ρεπάρω γιατί αρκετοί συνάδελφοι λείπουν λόγω ΔΕΘ και άλλων υποχρεώσεων και δεν έχω πάει σε κανένα αγώνα.

Πιστεύω ότι η ίδια κατάσταση ισχύει και για άλλους Αθηναίους και γι αυτό τα στάδια είναι άδεια. Προσθέστε και το γεγονός ότι τα σχολεία ανοίξανε και ο κόσμος είναι οικονομικά σφιγμένος(σχολικά είδη, εγγραφές φροντιστηρίων κτλ κτλ)
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Paidia yparxoun kai ta eisitiria 10 eurw. Nomizw oti auti einai mia apolytws logiki timi (gia na min pw timi xeftila).

Episis stenaxwrithika simera kathws milisa me to spiti mou stin Athina kai mou eipan oti kanenas stin tileorasi den asxoleitai me tous paraolympiakous.

Oti thelete mporeite na peite gia tous Bretanous, omws edw kathe mera apo tote pou xekinisan oi paraolympiakoi, deixnoun kathe mera ena programma diarkeias 1.30 wras, opou deixnoun ola ta athlimata kai ti egine me olous tous athlites. To programma probaletai metaxy 6 pm kai 7.30 pm diladi stin prwti zwni akroamatikotitas molis exoun gyrisei oloi apo ti douleia tous.
To programma perilambanei synenteuxeis kai behind the scenes reportaz kai genikws einai poly prosegmeno.

Antithetws mathainw oti stin USA den deixnoun tipota apo tous paraolympiakous se kanena apo ta 167 kanalia tous...
Parepiptontws parakolouthisa Basket me amaxidio, kai eixe para poly endiaferon. Exei arketi taktiki kathws ektos olwn twn allwn, o proponitis prepei na kanei kai allages analoga me to disability twn paixtwn. Diladi o kathe paixtis exei mpei se mia katigoria disability analoga me to poso baria einai auti. Kapoios me baria katastasi exei 1 bathmo enw kapoios me elafria exei as poume 4.5. I omada sto synolo tis prepei na paizei me 14 bathmous mesa sto gipedo.
An theleis na kaneis allagi kai na baleis mesa kapoion me 4.5 kai kapoion me 1.5 tha prepei na bgaleis exw dyo paixtes me 2.5 kai 3.5 gia paradeigma.
To match itan exairetika endiaferon, oi Bretanoi xasan kathws parolo to oti itan poly kalyteroi sta systimata kai ekleban syxna tin mpala kai kanan grigores epitheseis, eixan pliri adynamia na skoraroun akoma kai otan kanan grigoro break kai itan monoi tous katw apo to kalathi.

Paidia pigainete giati kai wraia einai kai tha ypostirixete atoma pou apodeiknyoun kathimerina oti i zwi einai wraia gia olous...


Kata ti gnwmi mou to BBC deixnei to dromo..
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Marin, tha simfoniso apolita me afta pou grafeis.

Etihe na do kai ego basket me amaksidio (stin eksohi ekpompi tou BBC pou anafere i Marin) kai itan pragmati para poli endiaferon. Otan milisa argotera me tous goneis mou sto tilefono tous entharrina na pane na to parakolouthisoun. Makari na mporousa kai ego...Kai min fovaste oti tha varethite fovoumenoi oti de mpainoun polla kalathia: skoraroun metaksi 50 kai 80 pontous! (ektos distihos apo tin ethniki mas pou skorarei 35).

Paidia pigenete stous Agones. Aftous tous athlites aksizei na tous parakolouthisei kaneis.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Mon Sep 20, 2004 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Eγω το εκανα το καθηκον μου Very Happy Razz και σημερα πηγα και παρακολουθησα οσα αγωνισματα γινονταν στο συγκροτημα του ΟΑΚΑ,χρησιμοποιωντας το ημερησιο εισιτηριο που σου δινει την δυνατοτητα να πας μεσα σε μια ημερα σε οσα σταδια μπορεις.. Wink

Λοιπον ξεκινησα με την ποδηλασια οπου ειχε λιγο κοσμο,μετα πηγα Κολυμβητηριο το οποιο ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ!! Shocked (απορησα οταν διαβασα οτι φαινεται αδειο απο την τηλεοραση Rolling Eyes ),μετα Καλαθοσφαιριση με αμαξιδιο οπου ειχε γυρω στα 2000 ατομα,το ιδιο και στο Τεννις.. Confused

Στο στιβο που ημουνα πρεπει να ειχε γυρω στις 7-8000 Rolling Eyes Exclamation

Γενικα πολυ ομορφο κλιμα και πολλες φορες μου ηρθε να βαλω τα κλαμματα απο την υπερπροσπαθεια που εβλεπα να καταβαλουν οι αθλητες ...Σφιγγεται η καρδια σου ρε παιδι μου θες δε θες. Crying or Very sad Crying or Very sad ..Χιλια μπραβο σε αυτα τα παιδια που πραγματικα ξεπερνανε ολα τα εμποδια της φυσης και εντυπωσιαζουν με τις επιδοσεις τους.. Wink

ΣΕ ΟΛΑ ,ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad ΑΞΙΖΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!! Wink Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Με μεγαλη χαρα , σας πληροφορω οτι μολις αποκτησα ενα ημερησιο εισιτηριο των Παραολυμπιακων Αγωνων και αυριο θα παω στο Ο.Α.Κ.Α. για να χειροκροτησω τα παλικαρια !!


Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 1:45 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους αθλητές που συμμετέχουν στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ως "νικητές της ζωής", ούτε να συγκινούμαστε με τις προσπάθειές τους. Η μεγαλύτερη ανταμοιβή για όλους θα είναι να μάθουμε να τους αντιμετωπίζουμε ως ισότιμα άτομα, με ίση πρόσβαση στις ευκαιρίες, την κινητικότητα και την δυνατότητα δημιουργίας στη ζωή. Ας αναλογιστούμε ποια συναισθήματα μας δημιουργούνται όταν παρακολουθούμε ένα Παραολυμπιακό άθλημα. Αν αισθανόμαστε οίκτο, τότε είμαστε σε λάθος δρόμο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν γινεται αυτο που λες ...Δυστυχως ,ειναι ανεφικτο Exclamation
Παντα οταν θα βλεπεις καποιον ειτε τυφλο,ειτε αναπηρο,ειτε με ενα ποδι να προσπαθει ή να αγωνιζεται, θα συγκινησε και θα νιωθεις καπως περιεργα και παραξενα...Εγω και οι φιλοι μου πηγαμε χθες στα σταδια με την προδιαθεση να δουμε αυτους τους αθλητες σαν κανονικους αθλητες και ανθρωπους...Ωστωσο οταν αρχισαμε να βλεπουμε τους αγωνες νιωσαμε αυτα τα περιεργα συναισθηματα που προανεφερα...Προς Θεου δεν τους αντιμετωπισαμε σαν κατωτερες οντοτητες,αν ειναι δυνατον,αλλα σαν καπως παραξενες και διαφορετικες οντοτητες.
Οταν βλεπεις κατι που δεν ειναι φυσιολογικο ,ετσι θα νιωθεις.. Crying or Very sad ...Βεβαια μπορει να φταιει και η αυξημενη ευαισθησια που εχω σαν ατομο....Αλλος μπορει να μην νιωθει οτι ακριβως νιωθω εγω..

Οσο για το ισες ευκαιριες-ισα δικαιωματα,στα προηγμενα Ευρωπαικα Κρατη κατι γινεται και μαλλον βρισκονται σε σωστο δρομο Rolling Eyes ...Εδω με την νοοτροπια που εχουμε σαν λαος πολυ δυσκολα θα τα καταφερουμε σε αυτον τον ευαισθητο τομεα... Rolling Eyes Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Sep 21, 2004 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Μια ενδιαφέρουσα άποψη. Και ο λόγος που ούτε κι εγώ πρόκειται να παρακολουθήσω αυτούς τους Αγώνες. Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, παραδέχομαι δημοσίως πως βρίσκομαι στον λάθος δρόμο, που λέει και ο exitmusician... Embarassed Embarassed
Αν και βέβαια, δεν είναι όλες οι μορφές οίκτου ίδιες. Στην περίπτωσή μας δηλαδή, δεν λέω "α τον καημένο, πώς είναι έτσι". Απλώς στενοχωριέμαι... Crying or Very sad Η δε αντίμετώπισή τους ως ισότιμα άτομα, είναι δεδομένη και αυτονόητη, δεν το συζητάμε. Αλλά δεν παύεις να στενοχωριέσαι. Παύεις; Embarassed

ΝΤΕΪΒΙΝΤ ΤΟΜΑΣ (David Thomas), Βρετανός αθλητικογράφος και συγγραφέας. Στη χθεσινή «Sunday Telegraph» έγραψε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, στο οποίο εξηγούσε τους λόγους για τους οποίους δεν θέλει να παρακολουθήσει τους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ούτε από την τηλεόραση ούτε από τα ίδια τα στάδια όπου γίνονται.
«Στο ηθικοπλαστικό σύμπαν της πολιτικής ορθότητας, όπου ο καθένας επαινεί τον εαυτό του, κυριαρχούν τώρα οι Παραολυμπιακοί. Προσφέρουν απεριόριστες δυνατότητες για δημόσια εκδήλωση κίβδηλης ευσπλαχνίας. Δεν προσφέρουν, σίγουρα, κανέναν σοβαρό και ενδιαφέροντα ανταγωνισμό ως αθλητικοί αγώνες».
Ας υποθέσουμε, συνεχίζει, ότι η Τάνι Γκρέι - Τόμσον (Tanni Grey - Thompson), η γνωστότερη Βρετανίδα αθλήτρια του στίβου, δεν καταφέρει φέτος στην Αθήνα να προσθέσει το 14ο στα μετάλλιά της στους αγώνες με αναπηρικό καροτσάκι. «Θα της ασκήσουν σκληρή κριτική τα μίντια, όπως θα έκαναν για κάθε άλλη αρτιμελή αθλήτρια που επίσης θα αποτύγχανε; Οχι, σας λέω. Και σας λέω επίσης, γιατί έχω μιλήσει με τη συγκεκριμένη αθλήτρια, την οποία γνωρίζω καλά και θαυμάζω απεριόριστα, ότι αυτό δεν της αρέσει καθόλου. Δεν της αρέσει που το συγκινημένο πλήθος αλλά και οι μελίρρυτοι δημοσιογράφοι τής στερούν το δικαίωμα να υποστεί σκληρή κριτική. Σαν όλους τους άλλους».
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 3 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr