stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Παρεμβάσεις στο Site

 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Σχετικά με το stadia.gr
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hairbehrgr
New Member
New Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 17
Location: Kansas City, USA

PostPosted: Mon Jun 07, 2004 9:58 pm    Post subject: Παρεμβάσεις στο Site Reply with quote

Ήθελα να κάνω μερικές παρατήρησης για τους υπεύθυνους αυτού του forum.

Έχω παρατήρηση ότι πολλές φορές διαγράφονται μηνύματα επειδή δεν ταιριάζουν απόλυτα στο συγκεκριμένο θέμα και ίσως επειδή επαναλαμβάνονται θέματα.

Εκτιμώ ότι το Site έχει προσφέρει στην ενημέρωση κυρίως ανθρώπων του εξωτερικού όπως εγώ που δεν έχουμε την δυνατότητα ιδίας άποψης λόγω αποστάσεως. Σας ευχαριστώ για την καλή αυτή προσπάθεια.

Ακόμα συμφωνώ ότι το forum στο Site είναι ιδιωτικό και ο ιδιοκτήτης του ή διοικητής του έχει την δυνατότητα να εμποδίζει την είσοδο ανεπιθύμητων μελών. Ακόμα καταλαβαίνω ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα με το Bandwidth.

Παρά ταύτα όμως δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωμένος κανείς να διαβάζει προηγούμενα μηνύματα για να έκφραση μία γνώμη ή να κάνει μια ερώτηση.

Δεν είμαι μέλος σε πολλά forum όμως αυτό εδώ έχει την μεγαλύτερη επεμβατικότητα.

Αφήστε τον κόσμο να εκφραστή ελεύθερα.

Συγνώμη για το ίσως λίγο πικρό σχόλιο.
Back to top
View user's profile Send private message
calatravas
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 May 2004
Posts: 105

PostPosted: Mon Jun 07, 2004 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Paromoia dhlwsh ekana prin apo ligh wra sto "Edw kollane ta panta", hairbehrgr...

Last edited by calatravas on Mon Jun 07, 2004 10:04 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
calatravas
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 May 2004
Posts: 105

PostPosted: Mon Jun 07, 2004 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Sumfwnw sto thema ths epembatikothtas, tha diafwnhsw omws sto zhthma ths anagnwshs twn prohgoumenwn posts. Kalo tha htan na diabazoume ligo ti exei eipwthei. Duskolo an einai 170 selides alla mia prospatheia arkei nomizw gia na paroume mia genikh idea.
Back to top
View user's profile Send private message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Mon Jun 07, 2004 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ισως μικρα FAQς θα βοηθουσαν.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 08, 2004 3:48 am    Post subject: Reply with quote

Arrow hairbehrgr

Δεν είναι υποχρεωτικό να διαβάζει κανείς όλα τα post ενός topic πριν ρωτήσει κάτι ή διατυπώσει μια άποψη. Καλό θα ήταν όμως να ρίχνει μια ματιά 2-3 σελίδες πρίν, just in case και έχει απαντηθεί. Ειλικρίνα, είμαι σίγουρος πως για την τρύπα του ΟΑΚΑ έχουν ρωτήσει τουλάχιστον 20 άτομα, για το spidernet άλλοι τόσοι, για το μακρυνάρια-αδράχτι-cauldron-βωμο έχω σταματήσει να μετράω ... Μετά από κάθε ερώτηση ακολουθούσε πλήθος σχολίων και υποθέσεων που λίγο μεν βοηθούσαν, γεμιζαν δε τις σελίδες στο άψε-σβήσε. Λίγη αυτοσυγκράτηση λοιπόν και όλοι θα είμαστε πιό ήρεμοι.
Τώρα για το σβήσιμο των post, να σου πώ την αλήθεια, ποτέ δεν μου έτυχε να σβηστεί post μου. Συνήθως αν στείλεις σε άσχετο topic, ενας από τους mod θα το μεταφέρει στο topic που ταιριάζει...και υπάρχουν πολλά...προσέξατε αυτό με την εγκατάσταση διαστημικού στθμού στην Σκύρο; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Σε κάθε περίπτωση όμως, η άποψη σου θα ακουστεί. Όσοι σύχναζαν στο προηγούμενο forum σίγουρα θυμούνται πόσο συχνά εκτροχιάζοταν μια συζήτηση από ένα ειρωνικό σχόλιο ή και μια μαλακία που πετούσε ο καθένας. Δείτε το παρακάτω url για να καταλάβετε που μπορεί να καταλήξει νια συζήτηση όταν υπάρχει τσίχλα στον εγκέφαλο...

http://stadia.proboards16.com/index.cgi?board=general&action=display&num=1068554771
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jun 08, 2004 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Arrow

Καταρχή, νομίζω ότι έχουμε στρεβλώσει την έννοια της "ελεύθερης έκφρασης". Δεν νομίζω ότι πότε απαγορεύτηκε σε κάποιο μέλος να πει τη γνώμη του μέσα στα πλαίσια των κανόνων που έχουν τεθεί από τον Admin για την ομαλή ροή του forum. Όλες οι διαγραφές / μετατροπές / μετακινήσεις έχουν γίνει ακριβώς επειδή παρέβαιναν αυτούς τους κανόνες και μπορούσαν να οδηγήσουν ή ήδη οδηγούσαν σε ακραίες καταστάσεις, και μάλιστα πολύ χειρότερες ακόμα και από αυτή που περιέγραψε ο Lucretius πιο πάνω.

hairbehrgr, δεν ξέρω αν παρακολουθούσες το προηγούμενο forum. Υπήρξαν αρκετές περιστάσεις που topic έγιναν μπ...λο μέσα σε 5 λεπτά προτού κανείς καταλάβει τι είχε γίνει. Και μιλάμε για forum με 100 μέλη και 6.000 posts σε ένα χρόνο, όχι με 250+ μέλη και 18.500 posts όπως αισίως έχουμε φτάσει στους πρώτους 4 μήνες του καινούριου forum. Άρα η ανάγκη για "επεμβατικότητα" (εγώ θα το χαρακτήριζα απλώς ως "συντονισμό") αρκετές φορές είναι μονόδρομος. Απλώς κάθησε μία μέρα από το πρωί ως αργά το απόγευμα μέσα στο forum (και εγώ και ο Υ είμαστε πάνω από 10 ώρες τη μέρα online) και θα το καταλάβεις.

Επίσης, τo forum είναι πρώτιστα ένας χώρος πληροφόρησης (τουλάχιστον στα αντίστοιχα θέματα) και αυτή είναι και η μεγάλη προστιθέμενη αξία του. Φυσικά και δεν είναι ακαδημαϊκή κοινότητα - και η πλάκα, και το καυστικό σχόλιο και όλα αυτά αποτελούν σημαντικό μέρος του forum. Δεν είναι όμως chat για ψιλή κουβεντούλα - υπάρχει και αυτό, αλλά δυστυχώς λίγοι το επισκέπτονται κάθε βράδυ στις 12 Laughing .

My point is: ας καταλάβουμε όλοι τον χαρακτήρα του forum και τους περιορισμούς που αυτό συνεπάγεται, και οι οποίοι πολύ όμορφα και κατανοητά έχουν τεθεί από τον Admin. Οι moderators ενεργούν αποκλειστικά προς αυτή την κατεύθυνση και ζητούν - και νομίζω ότι θα συμφωνήσει και ο Y - περισσότερη εμπιστοσύνη και λιγότερη καχυποψία για τις ενέργειές τους.

exitmusician
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
calatravas
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 May 2004
Posts: 105

PostPosted: Tue Jun 08, 2004 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

Kakws to lambanete ws kritikh kai amuneste.

Proswpika (panta proswpika) anaferomoun ston tropo me ton opoio ginontai oi diagrafes. An thewreite oti ta sxolia kapoiwn einai "emprhstika" kai ta diagrafete, kalo tha htan na mhn ta diagrafete kai eseis oi idioi me tropo kaustiko kai kseroliko (idiaitera an laboume upopsin oti se telikh analush kai na apanthsei kapoios se mia diagrafh tha...diagrafei pali. Wink )

Estw. Den exei shmasia se telikh analush. Th selida sas thn agapame opws agapa mono h Maria Aliferh.

Kalh mas sunexeia.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jun 08, 2004 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Κανείς δεν αμύνεται. Τόσο ο Υ όσο κι εγώ είμαστε στο forum αρκετό καιρό και έχουμε τέτοια επαφή με τον Admin ώστε να γνωρίζουμε τι θέλει ο ίδιος για το site και το forum και να προσπαθούμε να τα εφαρμόσουμε. Παρουσίασα μία σειρά από γεγονότα για να γίνει απόλυτα κατανοητό το πνεύμα στο οποίο κινούμαστε και νομίζω ότι πλέον πρέπει να το έχω επιτύχει.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
GEORGE
Senior Member
Senior Member


Joined: 28 May 2004
Posts: 466
Location: GLYFADA/ATHENS

PostPosted: Mon Aug 16, 2004 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

ευχομαι και ελπιζω ολοψυχα να παραμεινει κλειδωμενο το topic ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & 13 όπως επισης, καταθετω την αποψη και προταση μου, να κλειδωθουν (διαγραφουν καλυτερα) και αλλα, παντελως ασχετα με το θεμα του forum, topics. (τυπου ολυμπιακη εκεχιρια, ψαρεμα καταδυση, fame story, βαλε την λεζαντα κλπ)

Δεν εχω τιποτα με τους users που τα ανοιξαν και παρακαλω να μην παρεξηγηθω. Θα μου πειτε οτι τα περισσοτερα ειναι στο ΚΛΟΥΒΙ και καλως ανοιγονται. Σωστα.... αλλα ρε παιδια ελεος. Οτι μας κατεβει στο κεφαλι το κανουμε topic?

Εδω μιλαμε για σταδια και κατ' επεκτασιν για αθλητισμο οχι για οτι να ειναι.
Back to top
View user's profile Send private message
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Mon Aug 16, 2004 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow GEORGE
Μα για αυτο ακριβως υπαρχει το κλουβι. Για Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο θελουμε να γραψουμε εκτος απο σταδια. Αυτο σημαινει οτι εχουμε το δικαιωμα να ανοιξουμε ο,τιδηποτε.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Φιλικα Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Σχετικά με το stadia.gr All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr