stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Λονδίνο 2012
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 20, 21, 22  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  

Ποιά μεγάλη αθλητική διοργάνωση θα είχε την πιο οργανωμένη προετοιμασία?
Αthens 2004
49%
 49%  [ 46 ]
London 2012
8%
 8%  [ 8 ]
Beijing 2008
41%
 41%  [ 39 ]
Total Votes : 93

Author Message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sun May 16, 2004 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Μα καλα,ποιος ψηφισε το ΛΟΝΔΙΝΟ??? Rolling Eyes Evil or Very Mad Exclamation

Ο .... ΜΠΛΕΡ???? Laughing Laughing Wink Wink

Χεχεχε...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Sun May 16, 2004 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

H σύγκριση του σταδίου του ΟΑΚΑ, και όχι όλου του κέντρου ΟΑΚΑ, με το Wembley έγινε ώς αντεπιχείρημα στην άποψη ότι η Αγγλία δεν είναι σε θέση να οργανώσει πετυχημένους αγώνες. Αυτό ακούστηκε στα ΜΜΕ. Αν λοιπόν το κεντρικό στάδιο του Λονδίνου που πρόκειται να χτιστεί αποκλειστικά για τους Ο.Α. αντιστοιχιθεί με το Σπύρος Λούης, το Wembley με το Καραϊσκάκη, το Μιllenium stadium του Cardiff με την ανοιγόμενη οροφή με το Καυταντζόγλειο ή το Παγκρήτιο, κλπ, κλπ, ήδη έχουμε μια σημαντική διαφορά σε χωρητικότητες. Πριν αρχίσετε να φωνάζετε, διαβάστε και τα παρακάτω:
Αν συνδυάσουμε την τεράστια διαφορά χωρητικότητας με το επιχείρημα οτι Άγγλοι είναι πολύ πιο ενθουσιώδεις με όλα τα σπορ απ' ό,τι εμείς, λογικά τα τεράστια γήπεδα τους θα είναι και γεμάτα. Αν συνδυαστεί και με το γεγονός ότι η Αγγλία είναι πολυεθνική χώρα, λογω εργασιακού καθεστώτος και πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, έχουν ήδη εξασφαλίσει θεατές απο όλες τις άκρες της γής, δίχως την ανάγκη ολυμπιακών τουριστών.
Δεν είναι εχέγγεια αυτά για πετυχημένους αγώνες? Εμείς στον τομέα των εισητηρίων πώς θα τα πάμε άραγε? Σίγουρα ελπίζω να κατακλύσουμε τα στάδια σε απάντηση των αυστραλιανών κασσάνδρων. Αλλά βάζετε το χέρι σας στη φωτιά?

Οι ολυμπιακοί αγώνες σίγουρα δεν βελτιώνουν την ποιότητα ενός έθνους ούτε λύνουν όλα τα προβλήματα, αντίθετα δημιουργούν νέα και μακροχρόνια. Ομως δίνουν μία μοναδική ευκαιρία σε ένα έθνος να τοποθετηθεί με καλύτερους όρους στον διεθνή χάρτη και να παλεύει απο καλύτερη θέση.

Κανένας δεν εξέφρασε την άποψη ότι πρέπει να αντιγράψουμε την οργανωτικότητα των Άγγλων. Να παραδειγματιστούμε πρέπει και να μάθουμε σαν έθνος να κάνουμε αυτοκριτική και να αυτοβελτιωνόμαστε. Και απο τους Άγγλους έχουμε πολλά να μάθουμε, όπως έχουν να μάθουν και κείνοι απο μάς για ιστορία, πολίτισμο. Εδώ θα συμφωνήσω και με την boukItsa που είπε ότι αν γίνουνε αγώνες στο Λονδίνο, δεν θα μπορέσουν ποτέ να έχουν την αίγλη και τις ιστορικές αναφορές που θα έχουν οι δικοί μας.

Οι εθελοντές της Αθήνας είναι μια τεράστια έκπληξη και για μας και για τη διεθνή κοινή γνώμη. Ισως είναι και το κλειδί για τους πετυχημένους αγώνες της Αθήνας. Ο εθελοντισμός στην Αγγλία όμως είναι τρομερά ανεπτυγμένη έννοια, και δεν περιμένει τους Ολυμπιακούς για να ανθίσει. Αν μπορούμε και μεις να αγκαλιάσουμε την εννοια του εθελοντισμού και μετά τους αγώνες θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ κοινωνική κατάκτηση και το καλύτερο αντίδοτο στην νοοτροπία του ωχ-αδερφισμού (η έκφραση είναι ελληνικότατη, και η προέλευση της εννοιας). Και σε αυτό θα έχουν συμβάλλει οι Ολυμπιακοί.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Sun May 16, 2004 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Από κει και πέρα, οποιανού δεν του αρέσει, ας μείνει στην Αγγλία και να μας γράφει πού και πού. Δεν τον έχουμε ανάγκη. Και πολύ περισσότερο εμείς οι λίγοι (σχετικά) τρελοί που καθόμαστε και τρώμε το αγγούρι εδώ προσπαθώντας να αλλάξουμε την νοοτροπία και την ασχήμια γύρω μας, και δεν κάνουμε εύκολη κριτική όντας βολεμένοι και εξ αποστάσεως. Έτσι ξέρω κι εγώ να παριστάνω τον μάγκα. Αυτά…


Πάντως οι περισσότεροι απο εμάς εδώ, μόνο για βόλεμα δεν ήρθαμε, και το αγγούρι πονάει εξίσου Laughing Ίσως και περισσότερο ώρες ώρες απο το ντόπιο Cool Έχουμε την ελπίδα, μπορεί και ψευδαίσθηση, ότι τρώγοντας και το ξένο αγγούρι, όταν μια μέρα γυρίσουμε σύντομα στην πατρίδα θα βοηθήσουμε και εμείς να αλλάξει η ασχήμια και το βόλεμα, όντας διπλά μαθημένοι στα αγγούρια, ντόπια και ξένα : Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon May 17, 2004 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Maiden υπάρχει μια παθογένεια στους Ολυμπιακούς (γιγαντισμός και εσχάτως ανασφάλεια), που το Λονδίνο δεν είναι σε θέση να εξουδετερώσει. Η μεγαλύτερη χωρητικότητα στα στάδια δεν μου λέει απολύτως τίποτα, από τη στιγμή που το Ηνωμένο Βασίλειο είναι τουλάχιστον πενταπλάσιο από την Ελλάδα, η δε μητροπολιτική περιοχή του ίδιου του Λονδίνου κοντεύει να φτάσει σε πληθυσμό την Ελλάδα. Shocked
Τηρουμένων των αναλογιών λοιπόν, τα μεγέθη είναι απολύτως συγκρίσιμα.
Και να φανταστεί κανείς ότι εμείς δεν έχουμε το πλεονέκτημα των πλούσιων γειτόνων που θα σπεύσουν να μας ξελασπώσουν όπως θα γίνει με το Λονδίνο ή το Παρίσι, αν πάρουν τους Αγώνες. Ξέρεις πόσος κόσμος φεύγει από τις Βρυξέλλες και πάει στο Παρίσι με το TGV για έναν καφέ; Ούτε δυο ώρες δεν είναι. Ξέρεις πόσοι φεύγουν από την Αμβέρσα και πάνε στο Άμστερνταμ για τον ίδιο λόγο; Και μη σου δώσω τώρα κι άλλα παραδείγματα (ακόμα και με την Αγγλία που είναι νησί) γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ. Εμάς ποιος να μας στηρίξει; Ο Αλβανός τουρίστας ή ο Βούλγαρος παραχαράκτης;
Όσο για την ανταπόκριση του κόσμου, ας περιμένουμε να δούμε τα στάδια γεμάτα το καλοκαίρι και μετά βγάζουμε συμπεράσματα. Μην την πάθουμε όπως με τον εθελοντισμό που προεξοφλήσαμε την απόλυτη καταστροφή και τελικά όχι μόνο ξεπέρασε κάθε προσδοκία, αλλά έχει και απόλυτα καταρτισμένους εθελοντές!! Σε 7-8 test events έχω πάει, και έχω διαπιστώσει πως αν είναι έτσι και το καλοκαίρι, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα!

Το θέμα της ασφάλειας πού το βάζεις; Θα είναι οι πλέον εκφυλισμένοι Αγώνες όλων των εποχών, αφού η υστερία θα επικρατήσει πάσης λογικής. Πόσο μάλλον σε μια χώρα που οι ίδιοι οι κάτοικοί της αποδέχονται με ανακούφιση κάθε κατασταλτικό μέτρο. Και βέβαια, ένα τρομοκρατικό χτύπημα εκεί είναι σίγουρο, όσα μέτρα κι αν ληφθούν. Άρα μην έχεις τόσο δεδομένο ότι τα Στάδια θα είναι γεμάτα, γιατί πολύ φοβάμαι πως κι αν ακόμα πάρει τους Αγώνες (για μένα αδύνατον) κάποια στιγμή θα του αφαιρεθούν, αφού οι ίδιοι οι Εγγλέζοι λένε πως δεν έχουν αγωνία για το αν θα γίνει χτύπημα, αλλά πότε θα γίνει.
Και τότε, με πολύ ύφος και τουπέ θα προσφερθούμε να τους ξανακάνουμε εμείς!! Η εκδίκηση σερβίρεται πάντα κρύα, καθώς επίσης όλα εδώ πληρώνονται. Laughing

ΥΓ: Σχετικά με την οργάνωση ή τον παραδειγματισμό, μην μου πεις ότι εμείς οι Έλληνες παρά τις γκρίνιες και τις ολιγωρίες μας δεν ξέρουμε να κάνουμε αυτοκριτική! Πώς άλλαξε νομίζεις η εικόνα της Ελλάδας; Ήμασταν χαζοί και ξαφνικά γίναμε έξυπνοι και τα κάναμε όλα από μόνοι μας χωρίς να παραδειγματιστούμε από τους άλλους λαούς; Όχι βέβαια! Απλά ευνόησαν οι συγκυρίες και καλύψαμε το χαμένο έδαφος σε πολύ γρηγορότερους χρόνους από όσους οι ίδιες οι πλούσιες χώρες χρειάστηκαν για να κάνουν τις δικές τους υποδομές. Κι αυτό είναι μια πραγματικότητα που δεν αλλάζει, όσο κι αν σε πολλούς τομείς είμαστε ακόμα στα μισά της διαδρομής. Εκτός κι αν είσαι κι εσύ της άποψης ότι η Ελλάδα είναι μπανανία, οπότε πάω πάσο...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Mon May 17, 2004 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Kai kati allo, an kai ligo palio. Afou eimaste tooso anorganwtoi kai bananistan, giati hrthan se mas gia na mathoun apo thn empiria ths Athinas, kai den phgane sto Sydney as poume opou ola htan/einai teleia Question Wink

http://www.london2012.org/en/news/archive/2003/november/2003-11-20.htm

http://www.thisislondon.com/news/olympicbid/5198492/9376106?source=Evening%20Standard
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon May 17, 2004 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Ας μου επιτραπεί και εμένα μια μακροσκελής παρέμβαση για να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους…

Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση περί Αγγλίας και Ελλάδος και εκείνο που βλέπω για άλλη μια φορά με ένα μείγμα θλίψης για το πώς καταφέρνει τελικά ο τόπος μας να πληγώνει σχεδόν πάντα τα πιο άξια γεννήματα του(και αναφέρομαι σε όλους εσάς που ΠΑΣΧΕΤΕ για επιτυχημένους Ολυμπιακούς και γεμίζετε σελίδες επι σελίδων σε αυτό το φόρουμ), και χαράς για το διαπιστώνω (για άλλη μια φορά…) το ότι έχω δίκιο, σε ορισμένα πιστεύω μου, αν και να το βράσω ένα τέτοιο δίκιο όταν πρόκειται για τα χάλια της χώρας μου…

Φυσικά όπως καταλαβαίνουμε όλοι εδώ πέρα η συζήτηση δεν είναι σχετικά με το Wembley το οποίο θα το τελειώσουν one way or another. Απλά έχει να κάνει με ένα τεράστιο ΓΙΑΤΙ να συμβαίνουν ορισμένα πράγματα που συμβαίνουν και ΜΟΝΟ στην Ελλάδα, και ενώ εκτός Ελλάδος και συγκεκριμένα «στη Δύση», τα πράγματα να είναι απλά σε ορισμένα θέματα, εδώ πασχίζουμε να ξανά-ανακαλύψουμε τον τροχό.

Ας μιλήσουμε λοιπόν για Αγγλους

Λοιπόν...

Βρέθηκα στην Αγγλία σε μιά ΟΝΕΙΡΙΚΗ πόλη, το Exeter (νοτιοδυτικη Αγγλία για την ακρίβεια), το 1990-1991 για να σπουδάσω για το ΜΒΑ (Μάστερ στη Διοίκηση Επιχειρήσεων), και όπως καταλαβαίνετε έζησα σε ιδανικές συνθήκες και είδα όλα εκείνα στα οποία η Βρετανία υπερτερεί ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ της Ελλάδος. Αισθητική, καθαριότητα, ασφάλεια, υποδομές, κοινωνικός πολιτισμός, ποιότητα ζωής, (και ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πράσινο...) ήταν παρασάγγας καλύτερα απο ότι είχα δεί ώς τότε, και επιτρέψτε μου να πώ πως σε ορισμένα σημεία, το Exeter του 1991 αποτελεί ένα ισχυρό ΡΑΠΙΣΜΑ στη νεοελληνική βαρβαρότητα, κακογουστιά, ανοργανωσιά, απαιδευσιά, κλπ που παρατηρείται στην Ελλάδα του 2004.

Αυτή είναι η μία όψη της Αγγλίας που αποτελεί παράδειγμα πρός μίμηση.

Δυστυχώς, υπάρχει και η σκληρή (ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ) οψη της που μπορεί να τη ζήσει κάποιος που θα βρεθεί... in the wrong place and in the wrong time. Ρατσισμός και απρόκλητη βία, σε συνδιασμό με αθλίότητα (squalor στην... Αγγλοσαξωνική) δημιουργούν ένα εκρηκτικό μείγμα σε πολλές πόλεις όπου αν κατα λάθος βρεθεί Ελληνας (ιδίως fresh off the plane φοιτητής που νομίζει ότι κάνει βόλτα στα... Εξάρχεια ενώ είναι στο Μoside στο Μάντσεστερ), μπορεί και να μην τη βγάλει καθαρή. Οι περιπτώσεις όμως αυτές είναι μεμονωνομένες αλλά έχω ακούσει άσχημες ιστορίες.

Όσον αφορά τις σπουδές τι να λέμε τώρα, είμαστε πολύ πίσω, όσον αφορά τα πανεπιστήμια που λειτουργούν επι Αγγλικού εδάφους. Εκείνο που δεν τους συγχωρώ είναι το ότι ενώ στη Βρετανία τα πανεπιστήμια τους είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ, οι ίδιοι οι Βρετανοί στο εξωτερικό και δή στην Ελλάδα πάνε και συνάπτουν συμφωνίες Franchising με διάφορους απατεώνες με αποτέλεσμα να αμαυρώνεται η παιδεία τους στα μάτια των ξένων, ενώ τα λίγα καλά σχολεία είναι η εξαίρεση. Για περισσότερα κάντε κλίκ στην παρακάτω διέυθυνση στο παλαιό φόρουμ όπου μεταξύ άλλων συζητάμε ΚΑΙ για το θέμα της παιδείας και των ιδιωτικών ""κολλεγίων εν Ελλάδι:

http://stadia.proboards16.com/index.cgi?board=general&num=1072821514&action=display&start=30

Τώρα όσον αφορά το θέμα των Ολυμπιακών και το Λονδίνο (για να μην μας δείρουν οι mods και με το δίκιο τους) read on:

Επιτρέψτε μου να πώ πώς ΑΝ και ΟΤΑΝ η Βρετανία πάρει τους Ολυμπιακούς, θα κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για μια ΕΚΛΗΚΤΙΚΗ διοργάνωση. Δυστυχώς ο λόγος είναι απλός, απλούστατος: Η αγάπη του Βρετανού (και δή του Αγγλου, οι Σκώτοι και λοιποί Κέλτες είναι λίγο στην κοσμάρα τους και πολλοί απο αυτούς θεωρούν ότι είναι υπο Αγγλική κατοχή, οπότε ασ'τα), και ματαλέω, η αγάπη του Βρετανού για τη χώρα του είναι εκείνη που θα κάνει τη διαφορά. Δεν νομίζω ότι εμείς την αγαπάμε τη χώρα μας τόσο όσο οι Εγγλέζοι. Ακόμα και σε θέματα που μια καλή εικόνα είναι θέμα αισθητικής και όχι γούστου, οι Βρετανοί απέχουν παρασάγγας.

Δεν μπορώ να φανταστώ Εγγλέζους να περιμένουν τρία χρόνια να πάρουνε τις πρώτες "βαθιές πορτοκαλί" (διάβαζε κόκκινες) κάρτες για να αρχίσουν να κάνουν κάτι για την Ολυμπιάδα και έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ότι τα πρώτα χρόνια χάθηκαν γιατί οι εργολάβοι και το κράτος δεν μπορούσαν να μοιράσουν τα χρηματικά ωφέλη (για να μην πώ τίποτα βαρύτερο). Ε λοιπόν ο Αγγλος εργολάβος αυτό ΔΕΝ θα το έκανε. Ούτε θα γινόντουσαν ΤΟΣΕΣ προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικρατείας, ούτε οι δικαστές του ΣτΕ θα... διασκέδαζαν τόσο πολύ να καθυστερούν ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΑ έργα ούτε οι πολίτες και οι αρχαιολόγοι θα ήταν τόοοοοοοοοοσο ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο μέλι, ούτε όλοι θα σκεφτόταν το μεγάλο φαγοπότι. Το μόνο (πού είναι και η μόνη κατάρα όλων των Ολυμπιακών διοργανώσεων) που θα γινόταν θα ήταν καποιες υπερβάσεις στο κόστος. Τίποτα άλλο.

Δυστυχώς λόγω επαγγέλματος έχω έλθει αντιμέτωπος με τον "μισαγγλισμό" πολλών Ελλήνων υποψηφίων φοιτητών στην Αγγλία. Η επωδός η ίδια: Τί να μας πούνε οι αδελφές οι ξενέρωτοι" κλπ. Όλοι νοσταλγούν "την παραλιακή", "το φραπέ", "τη Μύκονο" και άλλα στοιχεία του ιδιότυπου πολιτισμού που μας έχει επιβάλλει η δικτατορία του lifestyle, και η πεποίθηση ότι όλοι μας χρωστούν επειδή κάποτε χτίσαμε τον Παρθενώνα. Οταν βέβαια τους ρωτάει κάποιος γιατί θέλουνε να πάνε στην Αγγλία και δεν στρώνουν τα μαλακά τους μόρια κάτω να διαβάσουν για τις επόμενες Πανελλήνιες, όλοι κάνουν τους Κινέζους...

Δε θέλω να μακρυγορήσω, απλά να επισημάνω ότι η Βρετανία ΔΥΣΤΥΧΩΣ για εμάς είναι έτη φωτός σε πολλά πράγματα σαν κοινωνία και περιβάλλον στο σύνολο της. Σίγουρα, υπάρχει η καφρίλα απο τη μία και το constipated (δυσκοίλιο) look απο την άλλη που χαρακτηρίζει πολλούς Εγγλέζους, η η στερεοτυπική σχεδόν εξάρτηση απο το αλκοόλ και άλλα πολλά όπως οι πρόσφατες αυνανίες των ΜΜΕ τους, όμως γενικά, οι τύποι μας ρίχνουν στ' αυτια. Οχι τόσο όσο λίγα χρόνια πρίν (νάναι καλά οι Ολυμπιακοί), αλλά και πάλι. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα ανεχόμαστε την κάθε αυνανία που λένε, όμως απο την άλλη, καλό είναι9 να κάνουμε που και πού την αυτοκριτική μας...
Back to top
View user's profile Send private message
funladz
Visitor
Visitor


Joined: 11 May 2004
Posts: 1

PostPosted: Mon May 17, 2004 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

KATAPLIKTIKO TO ARTHRO SOU GM2263. PLIRWS ENIMERWTIKO TOSO GIA EKEINOUS POU DEN EXOUN ZISEI AGLIA OSO KAI GIA EKEINOUS POU EXOUN ZISEI I POU ZOUN AGLIA. POLI KALI I IDEA SOU NA GRAPSEIS KAI POLLOI EKEINOI POU THA SYMFWNOUN MAZI SOU. AKOMA PERISSOTEROI EKEINOI POU THA SYMFWNISOUN KATA VATHOS ALLA DEN THA TO EKFRASOUN ANOIXTA.
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Mon May 17, 2004 10:48 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Τί να μας πούνε οι αδελφές οι ξενέρωτοι" κλπ. Όλοι νοσταλγούν "την παραλιακή", "το φραπέ", "τη Μύκονο" και άλλα στοιχεία του ιδιότυπου πολιτισμού που μας έχει επιβάλλει η δικτατορία του lifestyle, και η πεποίθηση ότι όλοι μας χρωστούν επειδή κάποτε χτίσαμε τον Παρθενώνα.


πόσο δίκιο έχεις μ΄αυτό!!! Είναι ακριβώς αυτό που μ΄ενοχλεί σε πολλούς Νεοέλληνες...τους οποίους πάντα ονόμαζα "κλαμπάκηδες φραπόγαλους"...και δε μου φταίνε προσωπικά ούτε τα clubs ούτε ο frappε. (έιναι απλά λέξεις κλειδιά). Αυτό που μ΄ενοχλεί είναι οτι πολλοί έχουν χάσει την ουσία, δε νοιάζονται γι΄αυτόν τον τόπο, δε προσφέρουν τίποτα...μπαμπάκηδες, που στην ουσία, από όλα τα χαρακτηριστικά της Ελλάδας σα χώρα έχουν τιμήσει μόνο το "χαλαρά". Χλευασμός προς αυτούς που σκέφτονται πιο μακριά (μη πας εθελοντής κάπου, έχεις γίνει αυτόμάτως κορόιδο και "φλώρος-τη μισώ αυτή τη λέξη!). Και δεν είναι λίγοι αυτοί....είναι αρκετοί Twisted Evil ...αλλά ευτυχώς υπάρχουν τόσα αξιόλογα άτομα που ρίχνονται με τα μούτρα για να φτιάξει και να ξυπνήσει αυτός ο τόπος από την "ισοπεδωτική χαλαρότητα", "τις κιριλέ καταστάσεις", "το χαβαλέ", το "παίχτηκε φάση"...Την Ελλάδα των παρεξηγημένων, πλέον εννοιών, όπου: δεμένη οικογένεια σημαίνει πιά "αρμέγω τους γονείς μου μέχρι τα 30 μου", αγαπώ τη φύση ..."μαζευόμαστε με τη παρέα στη παραλία με τ΄αυτοκίνητα, τέρμα μουσική, χαβαλές και στο τέλος αφηνουμε κι ένα κιλό σκουπίδια", αγαπώ την Ελληνική μουσική..."ακούω μόνο Βανδή..", πιστεύω στο θεό ..."είμαι ηθικολόγος και σεμνότυφος", νιώθω Ελληνας...."είμαι ξενοφοβικός, με πιάνει υποκριτική υστερία με την ιδεά οτι κάποιος Αλβανός μαθητής θα κρατά το...λάβαρο στην παρέλαση", έχω καταφέρει κάτι στη ζωή μου..."έχω καλό αυτοκίνητο...είμαι το αυτοκίνητο μου", αγαπώ τους συνανθρώπους μου..."όπου θέλετε ΟΚΑΝΑ, μόνο στη γειτονιά μας μη τολμήσετε", αυτός είναι φλώρος..."του αρέσουν οι τέχνες, έιναι ευγενικός, φιλόζωος κλπ", ψηφίζω τον τάδε λόγω ιδεολογίας...."θα με βάλει στο δημόσιο", μου αρέσει το ποδόσφαιρο..."βασικά θέλω να ανήκω σε κάποιο κοπάδι που βγάζει όλη του την καφρίλα στα γήπεδα"............και θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες.
... και για όσους χιμίξετε....θα μπορούσα να σας βρώ 100 κουσούρια των Ελβετών, αλλά δε με απασχολούν, δε με στενοχωρούν, γιατί δε ταυτίζομαι μαζί τους.
Εχω πολλά να πώ στο συγκεκριμένο θέμα, και ξέρω ότι κάποιοι θα μου αναριθμήσουν πάλι ελαφρυντικά, προσωπικά όμως κουράστηκα να δικαιολογώ αυτή τη παρτίδα Ελλήνων...θα μιλήσω όμως και για την άλλη, αρκεί να συμφωνούν και οι moderators, και συγχρόνως, αλλάζοντας τον τίτλο ώστε να διευρύνουμε τη συζήτηση προς μια πιό γενική κατεύθυνση σχετικά με τις νοοτροπίες των λαών...
Συγνώμη για τη μακρυγορία, αλλά το θέμα με καίει.


Last edited by Giannis on Mon May 17, 2004 11:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon May 17, 2004 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Καλά, δεν υπήρχε περίπτωση να διαφωνήσω με τον Γρηγόρη (μην τρελαθούμε κιόλας Laughing ), αλλά όλα αυτά δεν απαντούν στο θεμελιώδες ερώτημα "Τι δουλειά έχουν οι Εγγλέζοι και μας τα χώνουν".
Υπάρχουν κι άλλες προηγμένες κοινωνίες στην Ευρώπη, και πάντως ακόμα πιο προηγμένες από το... Empire (εγώ αισθητικά είμαι σταθερά με τη Γαλλία), οι οποίες ωστόσο κοιτάνε τα του οίκου τους και δεν σπεύδουν να επιδείξουν την αγυρτεία των Αγγλικών ΜΜΕ, τα οποία οψίμως ανακάλυψαν τον τροχό και νοιάζονται υποκριτικά για την ασφάλεια, την οποία η ίδια τους η χώρα μαζί με την Αμερική έθεσαν εν κινδύνω, και τώρα τρέχει ένας πλανήτης πανικόβλητος να συμμαζέψει τα δικά τους χάλια. Twisted Evil Και από πάνω να την ακούμε κιόλας.

Για να ξεφύγω από όλα αυτά, που έτσι κι αλλιώς τα συζητάμε στα ξένα ΜΜΕ, έχω να πω ότι η η οργάνωση των Εγγλέζων και όλα τα καλά τους, μου είναι παγερά αδιάφορα. Όχι γιατί δεν νοιάζομαι να ανοίξω τα στραβά μου και να πάρω κάτι απ' αυτούς εφόσον μου ταιριάζει (αλίμονο), αλλά επειδή δεν μπορώ μια ζωή να ζηλεύω γενικώς και αορίστως. Ούτε με την καλή έννοια, ούτε με την κακή έννοια, ούτε με την έννοια της αυτοκριτικής, ούτε με την έννοια του παραδειγματισμού, ούτε τίποτα. Είναι ταπεινό, είναι φτηνό και με ξεφτιλίζει.
Δεν γίνεται μια ζωή να έχω σημείο αναφοράς και μέτρο σύγκρισης τους ξένους, έχω αυτοτέλεια και γουστάρω να ξεφτιλίζω την πατρίδα μου και τα στραβά της μόνος μου. Aλλά να μην μένω εκεί, να δρω κιόλας. Και προφανώς ενδιαφέρομαι να κάνω την αυτοκριτική μου, προφανώς θέλω να βλέπω τι κάνουν εκείνοι που δεν μπορώ εγώ, αλλά όχι ταυτιζόμενος, ούτε βασιζόμενος στα στερεότυπα που βάζουν οι άλλοι για μένα.
Διότι επαίρομαι ότι είμαι Έλληνας και όχι Ελληνάρας, και δεν γουστάρω να με χαρακτηρίζει η συμπεριφορά του βάρβαρου γείτονά μου, όσο κι αν την ανέχομαι ή την δικαιολογώ κατά περιπτώσεις (άλλη κουβέντα αυτή).

Δεν την μπορώ την ομογενοποίηση των ανθρώπων, δεν μπορώ να ξεπεράσω τις ιδιαιτερότητές μου, και αν πρέπει να ζηλέψω σε κάτι τους Εγγλέζους, τους Ιταλούς, τους Γάλλους (δεν έχει σημασία), περιμένω να δω μια λίστα όπου θα μου εξηγούσε κάποιος σας τι θα μπορούσαν να ζηλέψουν εκείνοι από μένα, εφόσον έτσι πιστεύετε ότι βελτιώνονται οι κοινωνίες. Και δεν μιλάω για αηδίες, του στυλ φιλότιμο, λεβεντιά κλπ, μιλάω για πιο χειροπιαστά πράγματα. Πείτε μου λοιπόν. Αλλιώς σόρρυ αλλά δεν μπορώ άλλο αυτομαστίγωμα. Ούτε θα με κάνει κανένας κομπλεξικό, ενώ δεν είμαι και δεν θέλω.
Τη λογική "η Ελλάδα είναι καλή και έχει κάνει φοβερές προόδους, αλλά κατά βάση τα πάντα είναι στραβά", εγώ δεν την παραδέχομαι και την πολεμάω όπου την βρω. Δεν είναι θέμα εθνικισμού, αλλά πρωτίστως αυτοσεβασμού.

Όσο για τους Ολυμπιακούς, αν και εφόσον τους πάρουν συμφωνώ ότι θα τους κάνουν τέλειους. Ναι αλλά αυτό εμένα δεν με αφορά, συγνώμη. Το να αναρωτηθώ "γιατί να μην είμαι οργανωτικός σαν τους Εγγλέζους" δεν είναι αυτοκριτική, είναι άρνηση της πραγματικότητας που λέει ότι εγώ και αυτοί είμαστε η μέρα με τη νύχτα.
Το έχω ξαναπεί: Με ενδιαφέρει να κάνω σωστά πράγματα, αλλά όχι στη βάση της αντιγραφής. Ο τρόπος είναι άλλο πράγμα, και άλλο πράγμα είναι το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που πάντα μετράει. Κάναμε τις άπειρες γουρουνιές σε αυτούς τους Αγώνες, αλλά είδαμε και κάποιες άλλες ποιότητές μας στις οποίες δεν αναφερόμαστε. Και τις πετύχαμε χωρίς να αντιγράψουμε Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους. Απλά ήταν εν υπνώσει μέσα μας και βγήκαν στην επιφάνεια the greek way.
Κι αντί να χαιρόμαστε (έστω και) γι' αυτό ως μια πολύ αισιόδοξη αρχή, βγάλαμε απ' το ντουλάπι τη γάτα με τις εννιά ουρές και... δως του πάλι αυτομαστίγωμα. Απαπα... Κάτω ο μαζοχισμός! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Tue May 18, 2004 1:59 am    Post subject: Reply with quote

Χαιρετώ και για αρχή πάρτε ένα link για τα σχέδια ανάπτυξης των σιδηρόδρομων του Λονδίνου για τους αγώνες του 2012.

http://www.thisislondon.com/traffic/articles/4868548?source=Evening%20Standard

Μεταξύ άλλων αναφέρει ότι στους σιδηρόδρομους του Λονδίνου δεν έχει γίνει καμμία ουσιαστική αναβάθμιση για 100 χρόνια, και υπάρχουν σημαντικές διαφωνίες μεταξύ οργανωτικής επιτροπής και κυβέρνησης για το πώς πρέπει να προχωρήσει. Οπότε στον τομέα αυτό ΕΛΛΑΔΑΡΑ-ΟΜΑΔΑΡΑ Very Happy Οι ταχύτητες των επεκτάσεων του δικού μας μετρό, και βάση του μακροχρόνιου σχεδιασμού οικιστικής ανάπτυξης, ο προαστιακός και το τράμ είναι κολλοσιαία επιτεύγματα. Και η καλύτερη απάντηση στο "πηγμένο" συγκοινωνιακά και οικιστικά Λονδίνο. Και της δυνατότητες της χώρας μας τηρουμένων των αναλογιών.

Σχετικά με τα τελευταία ποστς, να πώ ότι οι παρεμβάσεις σας παιδιά είναι απολαυστικές. Με χαρά μου διαπιστώνω ότι οι Αγώνες γίνονται αφορμή να βγούμε απο το καβούκι μας, να αυτοψυχαναλυθούμε και να θέλουμε να βάλουμε τα πράγματα κάτω απο μηδενική βάση. Να αναρωτηθούμε:

"Ωπα, δηλαδή εγώ ώς Έλληνας, που υστερώ και που υπερτερώ? Κατα πόσο δικαιούμαι να κοιτάζω τους "προηγμένους" λαούς στα μάτια και να φωνάζω, ψιτ, μάγκες, καλά θα κάνετε να με λάβετε σοβαρά υπόψη? Πού βαδίζω με αυτό το ΜΕΓΑΛΟ ΕΓΩ που κουβαλάω και πώς μπορώ να το αξιοποιήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο? Κατά πόσο η αρρωστημένη νοοτροπία του Ελληνάρα που με δέρνει ( Arrow Giannis την περιγράφεις υπέροχα) είναι τροχοπέδη στις προσπάθειες, τα όνειρα, τις φιλοδοξίες μου? Πώς πρέπει να ισορροπήσω μέσα μου την εθνική μου υπερηφάνεια με την αυτοκριτική και τον ρεαλισμό? Πώς πρέπει κάποτε να πείσω τον εαυτό μου ότι η ευημερία μου εξαρτάται απο το συλλογικό συμφέρον και όχι απο το προσωπικό?"

Τα θετικά (και μόνον) στοιχεία της νοοτροπίας των Άγγλων είναι κατα τη γνώμη μου ιδανικό αντίβαρο στην ψυχοσύνθεση του Νεοέλληνα.
-Βοηθούν απο καθήκον, βοηθάμε απο φιλότιμο
-Αυτοσαρκάζονται εκείνοι, αυτομαστιγωνόμαστε εμείς ώς μαζόχες (που λέει εύστοχα ο Υpsilon)
-Δίελυσαν τον θεσμό της οικογένειας στο βωμό της ανεξαρτησίας των νέων, αρμέγουμε τους γονείς μας μέχρι τα 30
-Δεν τα περιμένουν όλα απο την κυβέρνηση αλλά βγαίνουν στους δρόμους, τα περιμένουμε όλα απο την κυβέρνηση και το μόνο που ζητάμε είναι αυξήσεις μισθών και ρουσφέτια την επόμενη των εκλογών
-Θέλουν τους αγώνες του 2012 στην Άγγλία αλλά όχι στο Λονδίνο, θέλουμε τους Αγώνες στην Αθήνα, αλλά να τους δούμε στην τηλεόραση απο τα εξοχικά μας (θυμίζω αναφέρομαι στην νοοτροπία του νεοέλληνα, και όχι στο τί θα κάνει η πλειοψηφία).

Με την τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, και που με ενθουσιάζει πραγματικά, το πόστ της boukItsa τώρα κολλάει απόλυτα. Και η χτεσινή ακούσια προσπάθεια μου για moderation , σήμερα δείχνει επιεικά αστεία Rolling Eyes . Και αν θέλετε να συνεχίσουμε έτσι, και με το κλουβί πάω πάσο...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Tue May 18, 2004 9:19 am    Post subject: Reply with quote

Σήμερα ανακοινώνεται από τη ΔΟΕ η shortlist των πόλεων που θα είναι υποψήφιες (Candidate Cities) για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012.

Υποψηφιότητα (Applicant Cities) έχουν δηλώσει οι:
Α. Νέα Υόρκη (Σαιν Λούις 1904, Λος Άντζελες 1932-1984, Ατλάντα 1996), Παρίσι (1900, 1924), Λονδίνο (1908), Μαδρίτη (Βαρκελώνη 1992)- που είναι και τα ακλόνητα φαβορί να είναι στην shortlist

Β. Μόσχα (1980), Κωνσταντινούπολη, Ρίο ντε Τζανέιρο, Λειψία (Βερολίνο 1936, Μόναχο 1972)- που είναι αμφίβολες, και

Γ. η Αβάνα που θα μεινει σίγουρα εκτός.

Η επιλογή της πόλης που θα διοργανώσει τους Αγώνες θα γίνει τον Ιούλιο του 2005.

Προσωπικά, επιθυμώ την ανάθεση των Αγώνων στο Παρίσι. Θεωρώ ότι, αν και δεν θα μπορέσω να το αναλύσω περισσότερο στο post αυτό, η υποψηφιότητα του Λονδίνου, με δεδομένες τις επιλογές της πολιτικής ηγεσίας στα κρίσιμα θέματα των τελευταίων ετών (Αφγανιστάν, Ιράκ, αλλά και Κυπριακό) αποτελεί ξένο σώμα για την βασική, κεντρική ιδέα που θα πρέπει να διαπερνά τους Αγώνες. Και όλα τα άλλα για καθήκον των Βρετανών, φίλαθλο πνεύμα, αγάπη προς το περιβάλλον, τα ακούω βερεσέ.

Παρίσι 2012 λοιπόν!



Razz

http://www.parisjo2012.fr/
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Tue May 18, 2004 9:35 am    Post subject: Reply with quote

συμφωνώ με το παρίσι!!!!

αλλά δεν μας λές κανα Juicy νέο απο Αθήνα μεριά!!!!!!! Laughing για να ακούσουμε κανα καλό νέο Cool
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue May 18, 2004 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Μου κάνει πάντως εντύπωση που το Πεκίνο δεν έχει παίξει δυνατά στη μέχρι τώρα συζήτηση. Θεωρώ ότι οι Κινέζοι έχουν όλες τις προϋποθέσεις να διοργανώσουν τους καλύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες όλων των εποχών. Ήδη η προετοιμασία τους, όχι τόσο σε κατασκευαστικό επίπεδο αλλά σε επίπεδο μεταφοράς τεχνογνωσίας και βέλτιστων πρακτικών, είναι πολύ σημαντική.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue May 18, 2004 9:52 am    Post subject: Reply with quote

ioannis31 wrote:


Προσωπικά, επιθυμώ την ανάθεση των Αγώνων στο Παρίσι. Θεωρώ ότι, αν και δεν θα μπορέσω να το αναλύσω περισσότερο στο post αυτό, η υποψηφιότητα του Λονδίνου, με δεδομένες τις επιλογές της πολιτικής ηγεσίας στα κρίσιμα θέματα των τελευταίων ετών (Αφγανιστάν, Ιράκ, αλλά και Κυπριακό) αποτελεί ξένο σώμα για την βασική, κεντρική ιδέα που θα πρέπει να διαπερνά τους Αγώνες. Και όλα τα άλλα για καθήκον των Βρετανών, φίλαθλο πνεύμα, αγάπη προς το περιβάλλον, τα ακούω βερεσέ.

Παρίσι 2012 λοιπόν!


Λοιπόν, εσένα νέε μου, πολύ σε έχω συμπαθήσει! Razz Να βρεθούμε καμμιά φορά, να πούμε το ντέρτι μας (γαλλιστί), να συνενοηθούμε σαν άνθρωποι βρε αδερφέ!! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue May 18, 2004 9:53 am    Post subject: Reply with quote

Σκέψου όμως ότι παρουσιάζει ίδιο περίπου ποσοστό (σύμφωνα με το poll) με την Αθήνα, αν και το poll έγινε από εμάς!!!!!! Shocked Ακόμα και εμείς δηλαδή πιστεύουμε ότι θα είναι καλύτερο το Πεκίνο από εμάς, αν και εμείς είμαστε λιγότερο από 90 μέρες για τους αγώνες, και το Πεκίνο μια τετραετία. Αυτό πρέπει να μας ανησυχεί. Φαντάσου ένα ανάλογο poll λίγες μέρες πριν το Σεπτέμβριο του 2000. Ποιος Αυστραλός θα μας ψήφιζε? Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue May 18, 2004 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
ioannis31 wrote:


Προσωπικά, επιθυμώ την ανάθεση των Αγώνων στο Παρίσι. Θεωρώ ότι, αν και δεν θα μπορέσω να το αναλύσω περισσότερο στο post αυτό, η υποψηφιότητα του Λονδίνου, με δεδομένες τις επιλογές της πολιτικής ηγεσίας στα κρίσιμα θέματα των τελευταίων ετών (Αφγανιστάν, Ιράκ, αλλά και Κυπριακό) αποτελεί ξένο σώμα για την βασική, κεντρική ιδέα που θα πρέπει να διαπερνά τους Αγώνες. Και όλα τα άλλα για καθήκον των Βρετανών, φίλαθλο πνεύμα, αγάπη προς το περιβάλλον, τα ακούω βερεσέ.

Παρίσι 2012 λοιπόν!


Λοιπόν, εσένα νέε μου, πολύ σε έχω συμπαθήσει! Razz Να βρεθούμε καμμιά φορά, να πούμε το ντέρτι μας (γαλλιστί), να συνενοηθούμε σαν άνθρωποι βρε αδερφέ!! Laughing


Πέραν των άλλων, το Παρίσι είναι μια μεγάπολις όπως το Λονδίνο και σε πολλά σημεία υπερτερεί (ΠΧ, αυτό που κάνανε οι Γάλλοι στη La Defence εδώ και 40 χρόνια, τώρα το κάνει το Λονδίνο στο Canary Wharf).

Και επι τη ευκαιρία (by the way που λένε) εγώ ψήφισα Πεκίνο στο Poll... Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Tue May 18, 2004 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Arrow gm2263.

Den tha diafwnisw me polla apo osa les kai kalo einai na 3ekatharisw, an den exei hdh ginei katanohto, pws ta proterhmata ths agglias ta 3erw kai ta sebomai, apla den ta blepw ws panacea.

Me merika apo ta epixirimata sou omws tha diafwnhsw giati thelw na blepw ta pragmata apo oles tous tis ptyxes, kai promantos na sygrinw omia pragmata. Parolo pou anafereis orismena apo ta koinwnika problhmata ths agglias pou yparxoun se megales poleis, vasika to shmeio sou anaforas pou einai to Exeter, einai san na vgazoume gnwmh gia thn Ellada exontas zhsei 4-5 xronia sthn Kastoria h ta Giannena. Den antiprosopeyei genika thn agglia (ektos apo to prasino pou logo klimatos yparxei pantou - kai pathmeno xwma na baleis se 1 mhna tha einai prasino - akous Y Smile ).

Exw epanilimena se polla mou posts prospathisei na sas metaferw ligo apo to ergasiako klima ths Agglias gia na deite oti parolo pou h grafeiokratia ths mporei na einai kalyterh apo ths Elladas, to systhma den payei na pasxei apo polla problhmata ta opia polli theoroune pronomio ths Ellados.

Thes gia diafthora na milhsoume. Yparxei kai akougete pantou. 3erw 2 trantaxta paradeigmata pou ginane dhmosia edw sto Londino - 1. Politikos enos topikou dhmou sto Londino pou anethete epi 3 xronia odika erga se ergolabia ths opias etyxe na einai kai dieythynwn symboulos - KAI xwris KANEIS na to parei prefa oti thn eynoouse stous diagwnismous Exclamation . 2. Dieythynths Poleodomias se topiko dhmo tou Loindinou kai pali, pou eperne fakelakia gia na dinei adeies (gia na plhrwsei ta didaktra tou gious tou!) k.a.

Thes na milhsoume gia grafeiokratia kai kathysteriseis. Ean prwta den symbouleyteis ena-pros ena ola ta spitia se mia gitonia opu thes na kaneis estw kai mia mikrh parembash px ena lewforiodromo, h mia diabash pezwn, den mporei na proxwrhsei to ergo. Loipon, kalo ayto giati o politis aisthanete oti exei fwnh, alla edw exei 3eeftylistei pia o thesmos se shmeio pou yparxoun xrhmata na ginoun erga pou den xrhsimopoiountai pote, kai ena 1km lewforiodromou pernei ews kai 2 xronia apo thn meleti ews thn efarmogh. Oi polites tou Londinou, ta dikasthria, oi Dikastikes erynes, kai ola ta alla, (pou epifeneiaka yparxei h entypwsoi se osous den exoune douleepsei sthnm agglia oti leitourgoun perifhma) dhmiourgoun kathysteriseis pou den mporeis na tis dianohtheis. Gia na xtistei enas kainourgios aerostathmos sto Heathrow exei 3eknisei mia diadikasia edw kai 7 xronia kai molis prosfata dothikan oi adeies gia na ginei. Oso gia ton kainourgio aerodiadromo - mono o THEOS 3erei.

Thes na milhsoume gia agglous ergolabous. As'ta file, oi ergolabies edw den exoune se tipota na zhlepsoune tis Ellinikes ektos tou oti einai poly pio kalopliromenes. Kata ta alla idios sta mikra erga (den leme twra aytokinitodromous kai aerodromia klp) einai pare ton enan xtypa to allon. Skaboun opu kai opote theloun kai meta strwnoun ligh asfalto ths plakas kai kane mia bolta sto notio londino na deis synikiakous dromous gia klamata.

Oso gia to an paroune tous Olympiakous pisteuy kai egw oti tha kanoune kai aytoi ta panta wste na einai ekpliktikoi oi agwnes. Den mporoune na kanoune kai alliows, giati na 3anaginei to rezili pou eginai me to paggosmio tou 2005 den tha to anexontousan oute kai oi pio kynikoi. Alla amfiballw an opws les to mono tous problhma tha einai yperbaseis stous proypologismous.

Gia na min makrygoro kai sas talaipwrw me ta Greeklish, o skopos mou den einai na apodei3w oti h Ellada einai kalyterh apo thn agglia h to antitheto. Apla oti polla apo ta prblhmata ths agglias ta blepete ws 3enoi, kai oxi opws ta blepei o mesos agglos ergazomenos. Einai san tous touristes pou pane kathe xrono sto Rethymno kai thn kefalonia kai apofasizoun na metakomisoun sthn Ellada....kai tote blepoune... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue May 18, 2004 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Παιδια εγω ειμαι Υπερ του Ριο Ντε Τζανειρο!!!
Φανατικα υπερ,νομιζω οτι μπορει να τα καταφερει...
Δεν συμφωνω καθολου μα καθολου με το Παρισι
Πρωτον διοτι οι Γαλλοι θα ψωνιστουν ακομα πιο πολυ Laughing Wink
Δευτερον διοτι το Παρισι(Γαλλια)διοργανωσε το Μουντιαλ 1998
Τριτον γιατι θα ειναι σχετικα προωρο να διοργανωθουν οι Αγωνες ξανα στην Ευρωπη
Τεταρον γιατι πρεπει τα μεγαλα γεγονοτα πλεον να δινονται σε αναπτυσσομενες χωρες(που εχουν δυνατοτητες)ωστε να πανε πιο μπροστα
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Tue May 18, 2004 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

@Nikolas

Τα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα της Βραζιλίας είναι τρομακτικά και δυστυχώς αποτρεπτικά για μία σοβαρή, φερέγγυα και επιτυχημένη διοργάνωση ενός τόσο μεγάλου γεγονότος.

Συμφωνώ με τη λογική της ανάθεσης και στις αναπτυσσόμενες χώρες, αλλά όταν γίνεται με μέτρο και με κλιμακωτή διαβάθμιση (π.χ. διοργάνωση Παναμερικανικών Αγώνων αρχικά κλπ).
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue May 18, 2004 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Σιγουρα φιλε Ιωαννη??
Γιατι τα τελευταια χρονια(μετα απο την Νικη του ΛΟΥΛΑ)εχω μαθει οτι παει καλα η Βραζιλια..Δεν μπορει να τα καταφερει??Εγω πιστευω πως αμα το θελησουν θα το καταφερουν...Οσο για τα οικονομικα προβληματα,θα μπορουσαν να ανταπεξελθουν προσελκυοντας ιδιωτικα κεφαλαια για να γινουν οι εγκαταστασεις...ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Tue May 18, 2004 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

ΦΤΟΥ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΗΝ ΓΡΟΥΣΟΥΖΕΨΑ ΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ...

Ανακοινωθηκαν οι φιναλιστ χωρες του 2012
1)Μαδριτη Rolling Eyes 2)Λονδινο Evil or Very Mad 3)Μοσχα Wink 4)Παρισι Mad και (ποιος αλλος)ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...

80% πιθανοτητες να ξαναγινουν οι Αγωνες στην ΕΥΡΩΠΗ!!!

Αν και νομιζω οτι το <<σπρωχνουν>> για Ν.Υορκη Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Tue May 18, 2004 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Θα γινουν στο Παρισι. Η Νεα Υορκη και η Μοσχα ειναι καμενα χαρτια λογω τρομοκρατιας.
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Tue May 18, 2004 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

@Nikolas

Το εξωτερικό χρέος της Βραζιλίας είναι το 2ο μεγαλύτερο στον κόσμο, και ανέρχεται στα ~230 δισεκατομμύρια δολλάρια. Η οικονομία της έχει δεχθεί μετά το 1998 και την τότε οικονομική κρίση, τεράστια πακέτα οικονομικής βοήθειας από World Bank, IMF και άλλους διεθνείς φορείς και είναι σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα εξυγίανσης των δημοσιονομικών της.

Με πληθωρισμό που έχει αυξητικές τάσεις στο 8,3%, με το 22% του πληθυσμού κάτω από τα όρια της φτώχειας, με τα τεράστια προβλήματα αναδιανομής της γεωργικής γης από τους πλούσιους κτηματίες στους ακτήμονες και με πολλά άλλα εσωτερικά μέτωπα ανοικτά, η Βραζιλία πολύ απλά δεν αντέχει μία τέτοια διοργάνωση ακόμη και με τη συνδρομή ιδιωτικών κεφαλαίων.

- edit -

Οι αποδόσεις των μπούκηδων για την πόλη που θα αναλάβει τη διοργάνωση των Αγώνων του 2012, φαίνονται συνοπτικά στη σελίδα

http://mybetting.oddschecker.com/mybetting/mode/o/card/cc8857x/odds/10721x/sid/10444

και είναι της τάξης του:

Παρίσι - 2 ~ 2,6
Λονδίνο - 2,7 ~ 4,7
Νέα Υόρκη - 5 ~ 9
Μαδρίτη - 5 ~ 7
Μόσχα - 11 ~ 26

- edit 2 -

Όποιος έχει το κουράγιο και το χρόνο, μπορεί να εντρυφήσει σε ένα αρχείο PDF που περιλαμβάνει όλη τη διαδικασία επιλογής της πόλης που θα αναλάβει τους ΟΑ του 2012.

http://multimedia.olympic.org/pdf/en_report_810.pdf

- edit 3 (ουφ!) -

http://www.parisjo2012.fr/module/anglais/gb/index-html.htm

Με πληροφορίες για τη χωροθέτηση των εγκαταστάσεων, τις οδικές προσβάσεις κ.α. για το Παρίσι του 2012.


Last edited by ioannis31 on Tue May 18, 2004 3:48 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
yianis
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Mar 2004
Posts: 113
Location: Toronto,Canada

PostPosted: Tue May 18, 2004 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

FYI

London, Paris, New York, Moscow and Madrid were "unanimously" voted to become candidate cities, Jacques Rogge, IOC president, said.

Havana, Istanbul, Leipzig and Rio were were knocked out of the race.


Ooops already posted... Sorry Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue May 18, 2004 4:32 pm    Post subject: Reply with quote

Τουλάχιστον η μία από τις πέντε πόλεις, θα μπορούσε να είναι από τη λίστα των αδύναμων, έτσι, για ξεκάρφωμα. Να έδειχνε κιόλας η ΔΟΕ ότι δεν είναι τόσο κυνική και εξαρτημένη από τα διάφορα μπλοκ... Evil or Very Mad
Ευκαιρία να βγει το Παρίσι (παίζεται ήδη ως φαβορί), όχι τίποτ' άλλο, αλλά για να πέσει λίγο η μύτη μερικών που από το 2003 σφάζουν αδιακρίτως κατέχοντας ξένη χώρα, και του χρόνου τέτοιον καιρό θα μεταμορφωθούν σε αθώες περιστερές και θα μιλάνε για Ολυμπισμό, ιδεώδη, ειρήνη, συναδέλφωση και άλλες άγνωστες γι' αυτούς έννοιες... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 20, 21, 22  Next
Page 2 of 22

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr