stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ποιά γήπεδα έχετε επισκεφτεί;
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alexislogic
New Member
New Member


Joined: 04 May 2004
Posts: 17

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:22 am    Post subject: Ποιά γήπεδα έχετε επισκεφτεί; Reply with quote

Όταν ανακάλυψα το stadia.gr πρέπει να ομολογήσω πως σοκαρίστηκα. Δεν περίμενα ότι υπήρχαν τόσοι πολλοί ανθρωποι που να έχουν την ίδια ''ψύχωση'' μ'εμένα.

Για να μην μακρυγορώ, η αγάπη μου για το ποδόσφαιρο και ακόμα περισσότερο για την ομάδα μου, με έσπρωξε τα τελευταία αρκετά χρόνια να την ακολουθώ σε όλα τα γήπεδα της ελληνικής επικράτειας και σε κάποια του εξωτερικού.

Σήμερα βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να έχω επισκεφθεί τις έδρες όλων των ομάδων που αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στην Α' Εθνική Κατηγορία αλλά και σε μικρότερες κατηγορίες.

Η χρησιμότητα της ύπαρξης και το περιεχόμενο του topic μου υπόκεινται φυσικά στην κρίση των mods/admins.

Ξεκινώ λοιπόν (θεωρώντας τις έδρες της ομάδας μου -Λεωφόρο, ΟΑΚΑ- ως αυτονόητες):

1. Ριζούπολη: πρώτη επίσκεψη 28/8/94 στην πρεμιέρα της σεζόν 1994/95 στο ματς Απόλλων - ΠΑΟ 2-3. Ακολούθησαν αρκετές στη συνέχεια.

2. Καραϊσκάκη: πρώτη επίσκεψη στις 28/12/94 σε εκείνο το Ολυμπιακός - ΠΑΟ 1-1 με το γκολ του Αλεξανδρή στο πρώτο λεπτό και τους αλειμένους πάγκους της ομάδας μου με βαζελίνη! Είχε ισοφαρίσει ο Βαζέχα. Μιας και τα τρένα του ΗΣΑΠ είχαν καεί καθώς κατεβαίναμε προς το γήπεδο, στην επιστροφή οι συρμοί αποσύρθηκαν και ανεβήκαμε στην Αθήνα με τα πόδια συνοδεία των αστυνομικών ''οργάνων'', μέσω της Θησέως, μέχρι τους Στύλους του Ολυμπίου Διός. Αξέχαστο βράδυ...
Φυσικά ακολούθησαν ατελείωτες επισκέψεις στο Καραϊσκάκη με σημαντικότερες το Ολυμπιακός - ΠΑΟ 2-3, 1/9/95 (στο κύπελλο την ίδια χρονιά) με το πέναλτυ-μπλοκάρισμα του Βάντσικ στο 90+, το αλησμόνητο 1-2 του Καπουράνη (2/12/95) και το θλιβερό 1-0 του Παπουτσέλη (8/12/96). Αξιοσημείωτος και ο τελικός κυπέλλου του 1997, ΑΕΚ - ΠΑΟ 5-3 στα πέναλτυ, όπου σκαρφάλωσα όλη τη θύρα 7 με πατερίτσες. Καθώς και αρκετά ματς με γηπεδούχους τον Εθνικό και τον ΟΦΗ.

3. Αλκαζάρ: Πρεμιέρα της σεζόν 1995/96 στο ματς Λάρισα - ΠΑΟ 0-1, 27/8/95, με γκολ του Αλεξούδη, αν θυμάμαι καλά. Το λάστιχο του λεωφορείου μας έσκασε κάπου στη Στυλίδα και συνεχίσαμε με ταξί φτάνοντας πρώτοι στο γήπεδο και παίρνοντας γεύση από την τοπική φιλοξενία: πέτρες μέσα από το δασάκι!

4. Φιλαδέλφεια: Ενώ η ομάδα πετά προς τον τίτλο του πρωταθλητή και σαρώνει στο Champions League (1996, remember?), κάνει ανεξήγητη ήττα στο κύπελλο με 3-1 κόντρα στην ΑΕΚ (31/2/96) με τον Αλεξούδη να μειώνει προς το τέλος του αγώνα. Ακολούθησαν κι άλλες επισκέψεις.

5. Νέα Σμύρνη: Στο ματς του Σπανέα με το πέναλτυ-φάντασμα του Γεωργιάδη, που ουσιαστικά έριξε τον Πανιώνιο στη Β' Εθνική, Πανιώνιος - ΠΑΟ 1-3, 18/2/96. Άλλη μια επίσκεψη στο 0-2 στις 23/9/00.

6. Πάτρα: Στο Παναχαϊκή - ΠΑΟ 0-1 (10/3/96) και στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1999/2000 (3/5/00) με την Παναχαϊκή να σκίζεται να μας κερδίσει με 1-0 (με φήμες για ''κόκκινο'' πριμ), χαρίζοντας μας μόλις τη 2η ήττα σε εκείνο το πρωτάθλημα (η πρώτη από Προοδευτική με το ίδιο σκορ) και τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρωτάθλημα εκείνο. Ήταν η πρώτη χρονιά του Κυράστα όπου όλοι αναγνώρισαν τον Παναθηναϊκό σαν την καλύτερη ομάδα της περιόδου...

7. Καυτατζόγλειο: Ήταν η χρονιά του Ρότσα όπου ο Παναθηναικός συνήθιζε να παίρνει αποτελέσματα στις καθυστερήσεις. Ηρακλής - ΠΑΟ 1-1 με το Μάρκο να ισοφαρίζει στο 93' (24/3/96).

8. Στάδιο Μεσσηνιακού: Με αμφισβητούμενο πέναλτυ στο β' ημίχρονο και σκόρερ το Βαζέχα, Καλαμάτα - ΠΑΟ 0-1 (12/5/96). Μας στοίβαξαν στο χωράφι πίσω από το τέρμα χωρίς να βλέπουμε τίποτα. Απαράδεκτη εμπειρία που έλαβε άλλο χρώμα από τις πέτρες που πετουσαν οι Καλαματιανοί στο πούλμαν μετά το τέλος του μάτς, σε κοντινό δασάκι (ξανά). Το γέλιο άρχισε όταν ο οδηγός άνοιξε την πόρτα και κατέβηκαν οι Αθηναίοι βάρβαροι να συνετίσουν του ντόπιους...

9. Χαριλάου: Άρης - ΠΑΟ 0-0, 27/10/96. Απαράδεκτο παιχνίδι, απαράδεκτο γήπεδο. Οι οπαδοί των φιλοξενουμένων μπήκαν μέσα λίγο πριν το ημίχρονο. Εγώ παρακολουθούσα από τη Θύρα 3 (βίτσια είναι αυτά).

10. Βύρωνας: Αδιάφορο ματς κυπέλλου-ρεβάνς και Αθηναϊκός - ΠΑΟ 0-3 με αναπληρωματικούς, 13/11/96 και 222 εισιτήρια παρακαλώ. Τα βίτσια που λέγαμε παραπάνω...

11. Καισαριανή: Από τα πιο συμπαθητικά και νοικοκυρεμένα γήπεδα που έχω επισκεφτεί. Εθνικός Αστέρας - ΠΑΟ 1-2 (25/10/99), 0-3 (17/12/00) και 1-2 στο ματς που ο Αστέρας με ήττα του έπεφτε και οι ''φήμες'' έλεγαν ότι ο ΠΑΟ θα του το δώσει (8/5/02).

12. Πύργος: Και αυτό το γήπεδο πολύ ωραίο. Πανηλειακός - ΠΑΟ 0-1 στις 8/11/99. Ελπίζω να το επισκεφτώ ξανά σε 2-3 βδομάδες και να πανηγυρίσω το Πρωτάθλημα.

13. Κορυδαλλός: Γήπεδο ντροπή για το ελληνικό ποδόσφαιρο δυστυχώς. Προοδευτική - ΠΑΟ 1-0 με εκείνο τον ανεκδιήγητο Καζάντζη (8/1/00).

14. Τρίκαλα: Από τα πιο συμπαθητικά στάδια της επικράτειας, εγκατελειμένο όμως στη τύχη του. Παρέα στην εξέδρα με τους Τρικαλινούς και Τρίκαλα - ΠΑΟ 1-3 (6/2/00). Ταξίδι με το αυτοκίνητο πήγαινε-έλα με 2 ώρες ύπνο...

15. Ξάνθη: Υπρετώντας τη μαμά πατρίδα στη γειτονική Αλεξανδρούπολη, σε 2 ώρες με το ΚΤΕΛ έφτανες στην πανέμορφη Ξάνθη. Παρ' ότι βγαίναμε σπανίως από το στρατόπεδο, τα κανόνισα ώστε να μπορέσω να δω το ματς. Παιχνίδι-θρίλερ με τον Ολιζαντέμπε να σκοράρει προς το τέλος και τον Καραγκούνη να του γυαλίζει τα παπούτσια, 1-2 (20/1/02). Οι πέτρες της ελληνική υπαίθρου έκαναν πάλι την εμφάνιση τους πάνω από το πέταλο του γηπέδου λίγο μετά τη λήξη του αγώνα. Επιστροφή μόνος μέσα στο τρένο για Αλεξανδρούπολη. Λίγο μετά έπαιρνα μετάθεση. Ευτυχώς πρόλαβα!

16. Τούμπα: Εμπειρία ζωής: οι οπαδοί μας δεν θα ανέβαιναν για λόγους ασφαλείας οπότε κι εμείς πήραμε εισιτήρια στην Θύρα 1 (επίσημα) για μεγαλύτερη ασφάλεια. Καμία διαφορά! Κολασμένη ατμόσφαιρα ακόμα κι εκεί. Απόρησα πως ο Ολυμπιακός κατάφερνε κι έκανε διαιτητικά αίσχη εκεί μέσα χωρίς να γίνεται πόλεμος. Το παίξαμε λίγο ΠΑΟΚια και είμασταν ΟΚ. Όχι όμως και στο χόρτο: ΠΑΟΚ - ΠΑΟ 4-1 (πρεμιέρα του περσινού πρωταθλήματος, 25/8/03).

17. Νίκαια: Ιωνικός - ΠΑΟ 0-1 με το ''πέτσινο'' πέναλτυ του Καραγκούνη, στο προτελευταίο ματς του Σάντος (22/9/02) και Χαλκηδόνα - ΠΑΟ 0-0 φέτος.

18. Αιγάλεω: Άλλο ένα τραγικό γήπεδο. Καθόμουν στη θύρα δίπλα στο πέταλο των φανατικών του Αιγάλεω, η οποία ουσιαστικά ήταν έξω από το γήπεδο! Αιγάλεω - ΠΑΟ 0-0 (24/11/02). Κρίμα για τη θύρα της Οδού Θηβών. Θα ήταν πολύ ωραία έδρα αν λειτουργούσε κι αυτή η εξέδρα.

19. Καλλιθέα: Συμπαθητικό γήπεδο αλλά όχι για Α' Εθνική, τουλάχιστον όχι η κερκίδα-κονσερβοκούτι στο νταμάρι. Καλλιθέα - ΠΑΟ 1-3 (20/4/03).

20. Γεντί Κουλέ: Στην πρεμιέρα της φετινής σεζόν όπου ο Παπαδόπουλος έδωσε δείγματα του ταλέντου του με 2 γκολ. ΟΦΗ - ΠΑΟ 1-3, επιστροφή και αστειάκια με την ομάδα στο ίδιο αεροπλάνο. Είχαμε κατέβει με πλοίο. Καλό το γήπεδο αλλά όντως πολύ παράξενο σαν διαρύθμιση. Κολλημένο με τις γύρω πολυκατοικίες και μη σε πάρουν στο κυνήγι οι Κρητικοί.

21. Γήπεδο Μακεδονικού: Παιδικό μου απωθημένο από την περίοδο 1982/83. Ηρακλής - ΠΑΟ 0-1 (5/10/03) με τον Παπαδόπολο. Ιστορικό γήπεδο, μικρό αλλα νοικοκυρεμένο.

22. Άνω Λιόσια: Τι να λέμε τώρα; Εκεί μπορεί να σε φάνε και οι λύκοι. Στο πουθενά ένα γήπεδο προκάτ, με ελάχιστη χωρητικότητα και το πέταλο σε μεγάλη απόσταση από το τερέν. Αλησμόνητο το Ακράτητος - ΠΑΟ 0-0 με τα πιτσιρίκια του Ακράτητου (6/12/04).

23. Αίγιο: Ένα γήπεδο φετίχ μου για το οποίο είχα χάσει κάθε ελπίδα ότι κάποτε θα το επισκεφθώ. Κι όμως ο Πατραϊκός το διάλεξε για έδρα στο ματς κυπέλλου Πατραϊκός - ΠΑΟ 0-1 (11/2/04). Μεγάλη η συγκίνηση όταν είδα την μαρμάρινη πινακίδα που έγραφε για τη θεμελίωση του πετάλου το 1951.

Αυτά τα ολίγα. Κάθε γήπεδο και μια ιστορία...

Σειρά σας!


Last edited by alexislogic on Thu May 06, 2004 1:54 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:31 am    Post subject: Reply with quote

Φιλε μου πολυ καλο topic.
Εγω δεν μπορω να πω για την πρωτη φορα αφου δεν την θυμαμαι για καθε γηπεδο ξεχωριστα.Ειναι πολλα τα χρονια.
Στην Ελλαδα εχω παει σχεδον σε ολα τα γηπεδα.
Απο Ευρωπη εχω γυρισει τα μισα γηπεδα με Ολυμπιακο.


Last edited by Panagiotis-7 on Mon Sep 24, 2007 10:47 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:46 am    Post subject: Reply with quote

Ωραίο topic alexislogic (καλωσήλθες by the way). Aπορώ πώς θυμάσαι όλες αυτές τις λεπτομέρειες πάντως με τις ημερομηνίες και τα σκορ!

Να γράψω κι εγώ τα γήπεδα που έχω πάει... ή μήπως δεν χρειάζεται; Wink

Για να μην γεμίσω λοιπόν τη σελίδα με κατεβατά, θα γράψω κι εγώ απλώς την πρώτη μου φορά σε γήπεδο, όπως έκανε και ο Παναγιώτης από πάνω. Ήταν το 1983, στον πρώτο τελικό Κυπέλλου που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο. ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0 με γκολ του Μαύρου και του Βλάχου. Ακόμη θυμάμαι το δέος καθώς πλησίαζα το στάδιο από το parking της Κηφισίας (εκεί που είναι τώρα το IBC) και έβλεπα τους προβολείς μέσα στη νύχτα να λάμπουν. Απίστευτο θέαμα για ένα πιτσιρίκι.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Hunter
New Member
New Member


Joined: 05 May 2004
Posts: 56
Location: GATE 7

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Η δική μου λίστα (χωρίς πολλά σχόλια και διευκρινήσεις γιατί δε θυμάμαι το πότε πώς και γιατί Very Happy )

Καραϊσκάκη
Ριζούπολη
ΟΑΚΑ
Νεα Φιλαδέλφεια
Βύρωνας
Νίκαια
Νεα Σμύρνη
Αιγάλεω
Παναχαϊκή
Αλκαζάρ
Κόρινθος

Εξωτερικό:
Ajax Arena (Ajax-Ολυμπιακός 2-0)
Heyzel Βρυξέλλες, επίσκεψη χωρίς αγώνα (έμενα στο Βέλγιο εκείνον το καιρό)

Κλειστά:
ΣΕΦ
Σπόρτινγκ
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed May 05, 2004 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Αδερφε alexislogic , φοβερο το topic σου Very Happy
Ησουν λεπτομερεστατος και αυτο μου αρεσει Exclamation
Εχω παει σχεδον σε ολα τα γηπεδα της Ελλαδας αλλα δεν θυμαμαι οπως εσυ ( ημερομηνιες και αποτελεσματα ) Wink .
Μπορω να σου πω την πρωτη φορα που πηγα γηπεδο αλλα δεν θυμαμαι τον αντιπαλο του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ γιατι ημουν πολυ μικρος ( 12 ετων οταν κοπανησα απο το σχολειο για να δω την αρρωστεια μου ) !
Ηταν το Ο.Α.Κ.Α. .


Last edited by P.A.O. on Wed May 05, 2004 10:04 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Para poly kalo to topic!!! Apo ellada exo vrethei Karaiskaki, OAKA se paixnidia tou olybiakou (protathlima kai champions league) kai apo eksoteriko Stamford Bridge (Chelsea), Old Trafford (Manchester United), White Hart Lane (Tottenham), Reebok Stadium (Bolton Wanderers). San anamnisi tha mou meinei i proti fora pou piga sto karaiskaki (se ilikia 12-13 eton epi epoxis alefantou!!) kai i proti fora pou episkefthika to OAKA ston 1o agona tou olybiakou sto champions league me tin porto.

Apo kleista exo paei sto SEF, sto kleisto stin glyfada (agones olybiakou basket, volley) kai sto OAKA ston mundobasket ston 1o agona tis ethnikis me tous servous kai apo to eksoteriko sto kleisto stin Romi me ton olybiako (Final Four 1997)


Last edited by Manchester_7 on Wed May 05, 2004 11:20 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Ακολουθώ την ομάδα μου ανεληπώς και απο το '98 και μετά δεν έχω χάσει σχεδόν κανενα αγώνα. Το ρεκόρ μου το έκανα το 2001 όταν σε πωτάθλημα κύπελο και Champions League εντό εκτός έχασα μόνο 2 παιχνίδια(Μαγιόρκα και ΟΦΗ) Exclamation Exclamation Exclamation

Έχω πάει λοιπόν σχεδόν σε όλα τα γήπεδα της Ελλάδας και απο εξωτερικό στα παρακάτω:
1)Old Traford , στο 5-0
2)Highbury , στο 2-1
3)Aufshalke Arena , στο 0-2
4)Bernabeu , στο 3-0
5)Camp Nu , στο 3-1
6)Sparta Prague , στο 0-2
7)Konstantine Van De Stock , στο 2-0 με την Αντερλεχτ
8)Sukru Saracoglu , στο 1-1 με την Fenerbache
9)Amsterdam Arena , στο 0-0 του Αγιαξ με την Αρσεναλ
10)Litex Lovetch , στο 0-1 στην Βουλγαρία
11)Loui D , στο Μονακο σε άσχετη φάση
12)Vithente Calderon , στη Μαδρίτη για βόλτα

Και απο κλειστά

1)Palai Omnisport De Bercy , final four 2001
2)Palau Blaugrana , για βολτα.
3)Της Ρεαλ που μου διαφεύγει το όνομα του(νομιζω Saporta)

Και το σχόλιο...η εκδρομή στην Τουρκία η οποία για μένα ήταν εμπειρία ζωής , καθώς και αυτή στη Βαρκελώνη λόγω της κρισιμότητας και της εξέλιξης του αγώνα.
Cool Cool Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Guest






PostPosted: Wed May 05, 2004 11:36 am    Post subject: Reply with quote

λοιπον.........


δε θυμαμαι δυστυχως τις περισσοτερες ημερομηνιες.........

σα πιτσιρικα, μ΄επαιρνε ο πατερας μου συχνα στο Χαριλαου(καθοτι αρειανος) και πρεπει να ηταν τελη της δεκαετιας του 70...(τοτε αρχισα να μεζευω και τα panini-αυτοκολλητα....)

θυμαμαι χαρακτηριστικα τον αγωνα Αρη-Αιγαλεω 6-1....

επισης απο τη δεκαετια του 70 : Ηρακλης - Πιερικος 1-1(!) στο Καυταντζογλειο..........

ιστορικος αγωνας-οπως αποδειχτηκε στη ρεβανς-Αρης - Περουτζια 1-1(αυτον τον θυμαμαι πολυ καλα, ηταν το 79)........το Χαριλαου καταμεστο μεχρι τις τουαλετες του, εποχη που πεφταν τα χαρτακια με τους τονους.......

σημειωτεον:τοτε, σα μικρος που ημουν μου ειχε κανει πολυ εντυπωση το σκεπαστρο του Χαριλαου, καθως κανενα αλλο γηπεδο της Θεσ/νικης δεν ειχε τοτε.....

μετα, αρχη της δεκαετιας του 80 εγινα Παοκι(επιτελους!)και περασα αμετρητα απογευματα και βραδυα στην Τουμπα.......καλυτερη βεβαια αναμνηση η φιεστα του πρωταθληματος το 85 κοντρα στον Παο(1-1)

δευτερη αναμνηση ανεξιτηλη το 1-1 με Ναπολι το 88, οπου αποκλειστηκαμε λογω πεναλτυ μαιμου στον πρωτο αγωνα....(σκορερς Καρεκα, Σκαρταδος)......πρωτη(και μοναδικη ως τωρα)φορα που καθισα στην 1, διπλα στους Ιταλους και την 8........και βεβαια ειδα τον Μαραντονα απο κοντα!
περιττο να γραψω οτι και καθε αλλος αστερας του ελληνικου ποδοσφαιρου του 80 παρηλασε μπροστα στα ματια μου....

επειδη ζω ομως πολλα χρονια πλεον στο εξωτερικο και μια αναφορα στα ξενα γηπεδα.....

στο Βεστφαλεν του Ντορτμουντ οπου μενω εχω παει πολλες φορες(δεν ειμαι οπαδος της Ντορτμουντ), η ατμοσφαιρα ειναι μοναδικη!

το 95 στο Γκλαντμπαχ στον αγωνα της ομονυμης ομαδας με την ΑΕΚ(4-1) που μου θυμισε ελληνικο γηπεδο(μονο μια πλευρα με σκεπαστρο, χωρις τοτε πλαστικα καθισματα και μεγαλη κλιση των εξεδρων προς τον αγωνιστικο χωρο)

το 96 στο Αμστερνταμ, στο τελευταιο επισημο παιχνιδι του Αγιαξ στο Ολυμπιακο σταδιο....................αντιπαλοι για την ιστορια Αγιαξ- Παο 0-1

επισης εχω επισκεφτει τα Πρατερσταντιον της Βιεννης, το παλιο του Ντυσσελντορφ, το Ουλεβι στο Γκετεμποργκ και το Μπομπονερα της Μποκα Τζουνιορς(σε φιλικο δυστυχως μονο αγωνα)................
Back to top
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed May 05, 2004 11:39 am    Post subject: Reply with quote

γιατι ξεχναω ολο να κανω λογκ ιν;;;

το παραπανω κειμενο ειναι δικο μου....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ZORBAS
Full Member
Full Member


Joined: 16 Apr 2004
Posts: 364
Location: London

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίο Topic, άντε γιατί έχω ξενερώσει με τα αλλα σήμερα
Γεννήθηκα με πράσινη πιπίλα.
Χρονια με τις περισσότερες και καλύτερες αναμνήσεις: Λεωφόρος 1988 μετά από απουσία πολλών χρονων στο ΟΑΚΑ, πήγα σε όλους τους εντός έδρας αγώνες και όλους τους εκτος, στο Λεκανοπέδιο. Η δεκαετία της Τεσσάρας! (και της σφαλιάρας, δυστυχώς μερικά πράγματα den έχουν αλλάξει)

Μερικοί Αγώνες που πήγα και δεν θα ξεχάσω:
1984-85 PAO-Goeteborg 2-2 OLE
1987-88 PAO-Honved 5-1 OLE
1987-88 PAO-Juventus 1-0 OLE
1995-96- PAO-Ajax 0-3 Κρίμα αλλα άξιζε λόγο του προηγουμενου 0-1 Αξέχαστο, OLEE

Γήπεδα Αγγλίας-Σκοτίας
St James’ Park Newcastle – Η άλλη μου αγάπη
Roker Park Sunderland – Ftou
Tannadice – Dundee Utd
Charlton Athletic
Wembley (Guns & Roses Wink )

Αλλα σχετικά και άσχετα
Ellas-Gallia 1987 SEF, OLE (den thymame to score!)
SPA 2002
Ryder Cup 2002 The Belfry

Τώρα οποιος κυκλοφορεί στο forum και είχε υποψίες ξέρει καλά ποιος είμαι!

Y.Γ. Έκανα 1 ώρα να τα θυμηθώ αυτά και βοηθησε και το google. alexislogic έχεις μνήμη ελέφαντα Smile
Back to top
View user's profile Send private message
starsailor
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 153
Location: Earth...

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Admin, an kai xeroume ta pio polla ghpeda/stadia pou exeis paei...8a htan endiaferon (toulaxiston gia mena) an eleges ta 5 agaphmena sou..kai gia pious logous Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Outis
Visitor
Visitor


Joined: 10 Feb 2004
Posts: 8
Location: Liege ( Belgium )

PostPosted: Wed May 05, 2004 12:26 pm    Post subject: Reply with quote

hi!

Eimai sto exoteriko kai distichos den etiche na pao se pola ellinika gipeda Sad

lipon echoume kai leme:

ELLADA:

- Toumba ( se filika paihnidia kai tou kypelou ellados )
- stadio Kavalas


EXOTERIKO:

- Sclessin ( velgio, stadio tou FC Standard )
- Konstantine Van De Stock ( Anderlecht )
- Copenhague FC
- Camp Nu
- Olympic Stadium ( Bayern munchen, 1860 munchen )
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed May 05, 2004 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Θέλω τη βοήθειά σας: Η πρώτη φορά που πήγα σε γήπεδο ήταν στο Καραϊσκάκη σε φιλικό αγώνα της Ελλάδας με, νομίζω, την Ανατολική Γερμανία και με τελικό σκορ 2-2. Η χρονολογία που μου έρχεται στο μυαλό είναι 1988. Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει αυτό που θυμάμαι;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Outis
Visitor
Visitor


Joined: 10 Feb 2004
Posts: 8
Location: Liege ( Belgium )

PostPosted: Wed May 05, 2004 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

To pio pithano paihnidi pou vrika:

8/3/1989 Αν . Γερμανία 3-2 Φιλικό Αθήνα


http://www.greekplayers.com/agones.html
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed May 05, 2004 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίο θεματάκι. ότι πρέπει για να φρεσκάρουμε τη μνήμη μας!

Σαν ΑΡΕΙΑΝΟΣ φυσικά σε όλα τα γήπεδα έχω πάει για να δω τον ΑΡΗ!!!

1. Χαριλάου : Αμέτρητες φορές από το 1980 που με πήγαινε ο πατέρας μου. Το θεωρώ ένα από τα καλύτερα αμιγώς ποδοσφαιρικά γήπεδα στην Ελλάδα

2. Τούμπα : Αμέτρητες και πάλι φορές σε αγώνες με τους συμπολίτες.

3. Καυτατζόγλειο : Συνυφασμένο γενικά με μαζικές παρουσίες στο πέταλο απέναντι από το σπιτάκι σε αγώνες με τον Ηρακλή. Αρκετές φορές και σε παιχνίδια της Εθνικής με κατάμεστο το στάδιο.

4. Καλαμαριά : Αρκετές φορές και πάλι. Γήπεδο με καλές προοπτικές αλλά με μια μόνο κερκίδα

5. Ν. Ευκαρπίας (μακεδονικού) : Και πριν την ανακαίνιση είχα παέι και πολλές φορές μετά, σε Ηρακλής- ΑΡΗΣ αλλά και στις φετινές περιπέτειες εκεί

6. Κασσανδρείας : Φέτος σε φιλικό με την Κασσάνδρα. Μικρό και συμπαθητικό για την Κασσάνδρα

7. Καβάλας : Ωραίο επαρχιακό σταδιάκι. Μαζικές παρουσίες, και χάζι στη θάλασσα που βρίσκεται δίπλα!

8. Ξάνθης : Γνωστό και όμορφο γηπεδάκι. Πολλές παρουσίες

9. Δράμας : 2-3 φορές στις χρυσές εποχές της Δόξας που πάντα δυσκόλευε τον ΑΡΗ

10. Σέρρες : Στην μάυρη χρονιά της β'εθνικής για τον ΑΡΗ

11. Έδεσσα : Στις χρυσές εποχές και του Εδεσσαϊκού. Τίποτατο ιδιαίτερο. Μάλλον κακό γήπεδο

12. Βέροια : Επίσης στις χρύσες εποχές της Βέροιας. Δε λέει και πολλά, καλύτερο πάντως από της Έδεσσας.

13. Καστοριά : Φοβερή τοποθεσία, καλό γηπεδάκι. Στη χρονιά της β εθνικής κι αυτό...

14. Αλκαζάρ : Ά ρε εποχές με την ΑΕΛ στην Α'. Γήπεδο που αποπνέει ατμόσφαιρα μεγάλων αγώνων

15. Τρίκαλα : Στη χρονιά που τα Τρίκαλα ήταν στην Α' . Παλιά θεωρούνταν πολύ δυνατό, πάντως είναι από τα σχετικά αξιόλογα

16. Καρδίτσα : Στη χρονιά της β κι αυτό. Αρκετά εξυπηρετικό και γενικά πάντα γεμάτο (παλιά)

17. Εθνικό Στάδιο Βόλου : Παλιότερα είχε πολύ μεγάλο σουξέ. Πολλοί αγώνες μπαράζ έχουν γίνει εκί κι έχουν κρίνει τίτλους. Πήγα σε αγώνα που ο ΑΡΗΣ ήταν τιμωρημένος. Γενικά είναι αρκετά καλό-καμία σχέση βέβαια με Πανθεσσαλικό...

18. ΟΑΚΑ : Ό,τι καλύτερο έχω δει στη ζωή μου. Σε αρκετά ματς ΠΑΟ-ΑΡΗΣ αλλά αξέχαστη θα μου μείνει η παρουσία μου το Μάη του 1994 στον τελικό του champions league με το Milan-Barcelona 4-0

19. Καραϊσκάκη : Σε αγώνες με Εθνικό και Απόλλωνα Αθηνών. Ντάξει ήταν γερασμένο, του χρόνου στο Ολυμπιακός - ΑΡΗΣ θα είμαι ο πρώτος στη λίστα της εκδρομής!

20. Ν. Φιλαδέλφεια : Σχετικά καλό (το ΧΑΡΙΛΑΟΥ όμως καλύτερο!). Η τελευταία μου φορά το ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 6-0. Εφιάλτης....

21. Καισαριανή : Πολύ συμπαθητικό...

22. Βύρωνας : Δεν μου άρεσε. Αφήστε που δεν είδα και ματς γιατί είχε ξεχάσει η ομάδα τα δελτία!!!

23. Καλλιθέα : Νταμαροκατάσταση κι εδώ.

24. Κορυδαλλός : Μούγκα στη στρούγκα. Απλά δεν μπορώ να το θεωρήσω γήπεδο...

25. Άνω Λιόσια : Θα μας φάν οι λύκοι ρε!!!!

26. Νέα Σμύρνη : Καλό για Πανιώνιο. Ήρθα και φέτος με το σκέπαστρο. Πολύ ωραίο!

27. Παναχαϊκής : Βασικά αξίζει πολλά η νέα κερκίδα με το σκέπαστρο.

28. Πύργου : Παρόμοιο με Καβάλα και Βόλο, πήγα πέρσι στο Ολυμπιακός - ΑΡΗΣ και μας βάλανε μέσα στο 60' επειδή κολλήσαμε στα χιόνια.

29. Renato Curi (Perugia) : Φέτος πήγα. Κλουβί, μοιάζει λίγο με ΧΑΡΙΛΑΟΥ. Φοβερό το χόρτο.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Wed May 05, 2004 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν, εγώ σαν 15,5χρονος και μυημένος στο να πηγαίνω στο γήπεδο μόλις από τη σεζόν 2001-2002 έχω πάει μόνο σε 2 γήπεδα:
1) Φυσικά στην Τούμπα, στο πρωτάθλημα 2001-2002 από τον αγώνα με Ιωνικό (2-0 με γκολ του Γιασεμάκη με πέναλντυ και Καφέ <-- γκρρρ) και σε όλα τα επόμενα του πρωταθλήματος (Ξάνθη 1-0, Παναθηναικό 2-2, Ακράτητο 6-3 (τι παιχνίδι κι αυτό!) Παναχαική 3-2 (τι καρδιοχτύπι κι αυτό!) )
Μετά, την επόμενη περίοδο, με τον Παναθηναικό στην πρεμιέρα 4-1 (πέρασα Γ@Μ@Τ@!), με Ακράτητο 1-1 (όταν πήγαινα έλεγα οτι θα περνούσα τέλεια, είχε και ωραία μέρα τρομάρα της...), με Ηρακλή 0-1 (η πρώτη ήττα που παρακολούθησα σε γήπεδο...), με Ολυμπιακό στο Κύπελλο 3-1 (συνοδεύτηκε από κοπάνα στο φροντιστήριο, αλλά άξιζε τον κόπο - το παράδοξο είναι ότι ήμουν με τον πατέρα μου ο οποίος δεν ήξερε τίποτα, η μητέρα μου με άφησε, και το ίδιο έγινε και στον επαναληπτικο!) και με ΑΕΚ στο Κύπελλο 1-1!
2) Στο Καυταντζόγλειο πήγα στον πρόσφατο αγώνα της Ολυμπιακής με τη Γερμανία!

Επίσης, όταν ήμουν πολύυυυυυυυυ μικρός είχα πάει με τον πατέρα μου στην Καλαμαριά και βλέπαμε από ένα ανάχωμα δίπλα απ΄ το γήπεδο τον αγώνα Καλαμαριά-ΑΕΚ (το μόνο που θυμάμαι είναι ότι απλά πήγα!!!!!!!)

Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να οργώσω όλη την Ευρώπη και τα στάδιά της στη ζωή μου!!!!!!!!!!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Guest






PostPosted: Wed May 05, 2004 8:50 pm    Post subject: Reply with quote

Logo tis douleias mou ta prohgoumena 3 xronia eixa thn tyxh na pao sta perisotera italika ghpeda. Alla xekino me auta pou episkeytika sthn ellada.

1. OI ZOSHMADES(IOANNINA)
2. OLD OLYMPIC STADIUM OF ATHENS
3. OLD KARAISKAKH
4. EX STADIO AEK
5. STADIO SAN NICOLA(BARI)
6. -//- VIA DEL MARE(LECCE)
7. STADIO DI COSENZA
9. STADIO DI CATANIA
9. EX STADIO LA FAVORITA(PALERMO)
10. STADIO OLIMPICO DI ROMA
11. -//- SAN PAOLO DI NAPOLI
12. STADIO DALL'ARA, BOLOGNA
13. -//- SAN SIRO, MILANO
Back to top
karmakoma
New Member
New Member


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 46
Location: Ioannina

PostPosted: Wed May 05, 2004 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

To prohgoumeno post htan diko mou
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

starsailor wrote:
Admin, an kai xeroume ta pio polla ghpeda/stadia pou exeis paei...8a htan endiaferon (toulaxiston gia mena) an eleges ta 5 agaphmena sou..kai gia pious logous Wink

Αγαπημένα; Δεν θα έλεγα ότι έχω κάποια γήπεδα που τα αισθάνομαι ως "αγαπημένα". Γενικά (και το έχω ξαναγράψει) μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πω ότι "προτιμώ" ένα γήπεδο σε σχέση με κάποιο άλλο, στηρίζοντας αυτή την προτίμηση σε κάποιο κριτήριο.

Θες ένα παράδειγμα; Το γήπεδο μπάσκετ που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο να παρακολουθώ αγώνα είναι το... Σπόρτινγκ, σε ματσάκι της τοπικής ομάδας! Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Το γήπεδο (στάδιο καλύτερα) ποδοσφαίρου που έχει συμβεί να αισθανθώ αντίστοιχα ωραία είναι το... ΟΑΚΑ τιγκαρισμένο σε αγώνα Champions League. Είμαι σχιζοφρενής ή όχι;
Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Thu May 06, 2004 2:08 am    Post subject: Reply with quote

an kai den exw paei se polla gipeda,auta pou eida exoun meinei me oles tis leptomereies sti mnimi mou...peran tou alkazar,pou xerw mexri kai posa spasimata exei to tsimento,exw episkeuthei kaftatzogleio,trikala,karditsa,volo kai alla tetoia...dystyxws den exw episkeuthei ta istorika gipeda tis Elladas...sto exwteriko,mias kai eimai stin agglia,exw episkeuthei to Elland Road kai fysika to Theater of Dreams...
yg: File alexislogic,gia to paixnidi pou les sto alkazar,o vazexa eixe skorarei...eixa faei trelo xenerwma... Sad


Last edited by ael on Thu May 06, 2004 7:01 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Byzantio21
New Member
New Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 66

PostPosted: Thu May 06, 2004 5:17 am    Post subject: Reply with quote

San ton filo ton Outis mena ex-Ellados (Australia) kai den exw pai se polla gypeda sthn Ellada alla exw pai sta exis:

Stadio Nikos Goumas - apo filika, se agwnes prwtathlimatos kai se enan agwna Kypello UEFA otan o Nikolaidis ebale hat trick (4-0 v Ferencvaros).
Oles tous agwnes thn Philadelphia kathomouna "Skepasti".

Exw pai kai sto OAKA, Stadiou Paniliakou kai sto Kautatzoglio.

Eksw apo Ellada exw pai sthn Australia se polla gypeda - podosfairou KAI Australeziko podosfairou (Aussie Rules).
Back to top
View user's profile Send private message
Αυστραλος
Guest





PostPosted: Thu May 06, 2004 6:28 am    Post subject: γιπεδα Reply with quote

Για σας παιδια
Τα γιπεδα που εχω παει ειναι
MCG-100,000 Melbourne Australia
Australia Stadium - 80,000 Sydney Australia
Sydney Football stadium - 45,000 Sydney Australia
OAKA 80,000 - Athens Greece
Stade Louis 25,000 - Monaco
San Siro 80,000 - Milan Italy
Nou Camp 120,000 - Barcelona Spain
Bernabeau 90,000 - Madrid Spain
Stamford Bridge 40,000 - Chelsea England
Πολυ ορεα γιπεδα, και φανατικους φιλαθλους.
Αλλα το καλυτερο ητανε Ολυμπιακος - Πορτο στην ΟΑΚΑ με το γιπεδο γεματο και ο Γιαννακοπουλος με βολιδα να κερδισουν 1-0.
Φανατικο και Τρωμερο!!
Back to top
Hunter
New Member
New Member


Joined: 05 May 2004
Posts: 56
Location: GATE 7

PostPosted: Thu May 06, 2004 8:26 am    Post subject: Re: γιπεδα Reply with quote

Αυστραλος wrote:
Για σας παιδια
Τα γιπεδα που εχω παει ειναι
MCG-100,000 Melbourne Australia
Australia Stadium - 80,000 Sydney Australia
Sydney Football stadium - 45,000 Sydney Australia
OAKA 80,000 - Athens Greece
Stade Louis 25,000 - Monaco
San Siro 80,000 - Milan Italy
Nou Camp 120,000 - Barcelona Spain
Bernabeau 90,000 - Madrid Spain
Stamford Bridge 40,000 - Chelsea England
Πολυ ορεα γιπεδα, και φανατικους φιλαθλους.
Αλλα το καλυτερο ητανε Ολυμπιακος - Πορτο στην ΟΑΚΑ με το γιπεδο γεματο και ο Γιαννακοπουλος με βολιδα να κερδισουν 1-0.
Φανατικο και Τρωμερο!!


Μέσος όρος χωρητικότητας: 73.333 θέσεις!!!!!!!! Shocked Shocked Shocked Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
thivaios
New Member
New Member


Joined: 15 Apr 2004
Posts: 32
Location: Munich/Freising

PostPosted: Thu May 06, 2004 10:07 am    Post subject: Reply with quote

ta gipeda pou exw episkeftei

OAKA (Athens)
Nikos Goumas (Athens)(ax pou na ginei to neo)
Olympiastadion Muenchen
Ernst-Happel-Stadion (Vienna)
Ajax-Arena (Amsterdam)
San Siro (Milano)
Bay-Arena (Leverkusen)
Gruenwalder Stadion (Munich)(palio gipedo tis 1860 Monaxo)

kleista:
SEF (Athens)
Olympiahalle (Munich)

liga pros to paron alla perimeno ton avgousto......
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Thu May 06, 2004 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Έχω μπει μέσα:

Αλκαζάρ: Λάρισα - Παναθηναϊκός 0-2 1986
Γήπεδο Τρικάλων: Παναθηναϊκός - Καλαμάτα 1-0 199?

Έχω περάσει ... απ' έξω: Laughing Laughing Laughing

ΟΑΚΑ
Λεωφόρος
Ν. Φιλαδέλφεια
Καραϊσκάκη (το παλιό)
ΣΕΦ
Γήπεδο Ελευσίνας (τότε που ήταν στην Α)
Καυτατζόγλειο
Τούμπα
Χαριλάου
Κλειστό Πυλαίας
Αλεξάνδρειο

Εξωτερικό: (επίσης απ΄έξω) Evil or Very Mad

Σαν Νικολά (Μπάρι)
Μπερναμπέου
Γήπεδο Σεβίλης
Ολυμπιακό Στάδιο Βαρκελώνης - Μονζουϊκ
Ολυμπιακό Στάδιο Μονάχου
Ολυμπιακό Στάδιο Ελσίνκι
Ούλεβι (Γκέτεμποργκ)
Μαρακανά - Ριο ντε Τζανέιρο

όπως καταλαβαίνετε έχω πλούσια εμπειρία από επισκέψεις σε στάδια... απ΄έξω Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr