stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Λήξης
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sq350
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jul 2004
Posts: 315

PostPosted: Thu Aug 05, 2004 7:33 pm    Post subject: Τελετή Λήξης Reply with quote

Με την τελετη λήξης δεν έχουμε ασχοληθει ιδιαίτερα. Ιδού ενα ρεπορταζ που δημοσιευσε πριν απο λιγο το Assossiated Press :

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ, ΑΣ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ


Athens' Closing Ceremony to Be Traditional

By LISA ORKIN, Associated Press Writer

ATHENS, Greece - The closing ceremony of the Athens Olympics will include traditional Greek dances and a wedding, along with light-carrying performers dressed in black to symbolize the galaxy, The Associated Press has learned.


Organizers always refuse to give details of opening and closing ceremonies at the Olympics. But a source close to the Aug. 29 closing ceremony, speaking to the AP on condition of anonymity, provided details.


Participants will begin the ceremony at the main Olympic stadium with clapping and then perform traditional Greek dances before holding at least one symbolic wedding, when they will lay tablecloths and bring out wine, the source said.


At various points throughout the ceremony, performers will walk into the stadium dressed in black, carrying lights to reflect the galaxy, the source said.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 7:47 am    Post subject: Reply with quote

H Δόμνα Σαμίου τις προάλλες μίλησε στον ΑΝΤ1 και είπε ότι θα τραγουδήσει μερικά παραδοσιακά τραγούδια μαζί με μια μικρή χορωδία, και θα υπάρχουν χορευτές.
Back to top
View user's profile Send private message
futuro
New Member
New Member


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 40
Location: Chicago, Paris, Μεσσηνία

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 8:02 am    Post subject: Re: Τελετή Λήξης Reply with quote

Quote:

Organizers always refuse to give details of opening and closing ceremonies at the Olympics. But a source close to the Aug. 29 closing ceremony, speaking to the AP on condition of anonymity, provided details.


Evil or Very Mad

Quote:
carrying lights to reflect the galaxy, the source said.


Αυτή είναι υπέροχη ιδέα. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Red Adder
New Member
New Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 54
Location: Athens

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 11:22 am    Post subject: Reply with quote

Τρέξτε να προλάβετε τα εισιτήρια της τελετής λήξης τώρα που υπάρχουν!!!
Από την περιγραφή δεν δείχνει είναι κάτι το εντυπωσιακό αλλά θα έχει σίγουρα συγκινησιακό χαρακτήρα. Η καλύτερη τελετή λήξης και αυτή που μου έχει χαραχθεί στην μνήμη είναι αυτή της Μόσχας με διαφορά.
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Fobero!!!

Plirofories gia tin Teleti apo Guardian - pragmatika sygkinitiko...

OSOI DEN THELOUN NA MATHOUN GIA TIN TELETI AS MIN TO DIABASOUN:

Oxford pays its debt to ancients in Pindaric song

http://sport.guardian.co.uk/athens2004/story/0,14529,1277474,00.html

It's not quite the Parthenon marbles, but Oxford University is sending back to Greece a small cultural treasure with roots almost as ancient, in honour of the Olympic games.

At the closing Olympic ceremony in Athens on August 29, a British former Olympic fencer, Dame Mary Glen-Haig, will recite lines in a poetic form first heard there 2,500 years ago:

Blessed precinct of the land of Athena ...
Now as for a second time with good fortune
You have welcomed these contests here
Let us celebrate you with Pindaric song.


The occasion is expected to shiver the spines of listeners with a sense of history. The treasure is a Pindaric ode - a strict verse form which is regarded as one of the most perfect and most imitated in poetry.
Back to top
View user's profile Send private message
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Sun Aug 08, 2004 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

θα ειναι ο πουβασ στην τελετη ληξης.το ειπε το mega.ο χριστος και η παναγια..........ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
sq350
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jul 2004
Posts: 315

PostPosted: Sun Aug 08, 2004 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

eeee. afou to eipe to MEGA mporoume na koimithoume isixoi oti kseroume tin alitheia kai mono tin alitheia.
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sun Aug 15, 2004 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ακουσα σε καποιο καναλι, δεν θυμαμαι σε ποιο οτι η τελετη ληξης θα γινει στο Παναθηναικο σταδιο. Ειναι αληθεια?
Back to top
View user's profile Send private message
nikitas
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 463
Location: Frankfurt, DE

PostPosted: Mon Aug 16, 2004 2:28 am    Post subject: Reply with quote

Έχει το Παναθηναϊκό Στάδιο και δεύτερο διάζωμα; Γιατί τα εισιτήρια της τελετής λήξης που έχω είναι για το 2ο διάζωμα! Δεν έχει;;;; Γαμώτη πάλι με δούλεψαν; Laughing

Από συνέντευξη του Παπαϊωάννου στο ΣΚΑΙ
http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_skaiathens_680688_15/08/2004_104924

Πιστεύω ότι η Τελετή Λήξης θα είναι πιο χορευτική και "μαζική". Στην έναρξη εμφανίστηκαν 2500 λένε (αν και μου φάνηκαν λιγότεροι) οπότε στη λήξη έχουμε τους υπόλοιπους από τους 8000 Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Panathas13
Full Member
Full Member


Joined: 11 Mar 2004
Posts: 262
Location: Germany

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 4:47 pm    Post subject: Reply with quote

Mhn ksexastei pos symera eine h teleth anevazw to topic me anipomonh Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ελπίζω Confused Mad κάποιος να γράφει αυτά τα βιντεάκια που παίζουν τώρα γιατί εγώ έβαλα το βίντεο μου στις 21.00 να αρχίσει και δουλεύω Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ελπίζω κάποιος να γράφει αυτά τα βιντεάκια που παίζουν τώρα γιατί εγώ έβαλα το βίντεο μου στις 21.00 να αρχίσει και δουλεύω

...και βεβαίως μετά να πάρει φωτιά και ο video grabber για να χαρούμε κι εμείς οι ξενιτεμένοι...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Μπράβο Ελλάδα!!! Εντυπωσιακή τελετή!!!

Arrow Ο γύφτος με τα καρπούζια ήταν όλα τα λεφτά!!! Laughing Laughing Laughing
Arrow O Ρουβάς μπήκε για 2 λεπτά έφαγε μια τούμπα και έφυγε!!! Embarassed
Arrow Το κινεζάκι λαχτάρησε την ώρα που έσκασαν τα βεγγαλικά δίπλα του Laughing
Arrow Συγκινητικό το σβήσιμο της φλόγας!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ

Arrow ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ
Arrow ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΕΛΛΑΔΑ
Arrow ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ?????Ε,ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ 2008 Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Όμορφη και συγκινητική. Τελικά την τουμπίτσα που έχασε ο Μελισσανίδης την έφαγε ο Ρουβας...Pas mal! Γέλασαμε αρκετα...
Ο γύφτος με το Datsun και τα καρπούζια ήταν πραγματικά αποθέωση.... Κορυφαίο και το σβήσιμο της φλόγας, απο την μικρή που φύσηξε. Παρ΄όλο που δεν είχε τα εφέ της τελετής έναρξης ήταν αρκετά ξεχωριστή.... Η μόνη μου (μικρή) ένσταση το οτι δεν παίξαν αρκετά με το spidernet....
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

Παρα το γεγονός ότι δεν ακούω τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις, ομολογώ ότι η τελετή ήταν πολύ καλη σαν σκηνοθεσία. Καλώς ή κακώς αυτοί είναι οι καλλιτέχνες που έχουμε και αυτά τα τραγούδια έχουν, τα οποία χαρακτηρίζουν τη σημερινή και όχι μονο Ελλάδα.

Απλά, συγχαρητήρια στον Παπαϊοάννου για την πανδαισία ήχων και χρωμάτων και για την στην κυριολεξία έντεχνη μεταμόρφωση της Βαλκανικής μας ταυτότητας σε ένα κοσμοπολίτικο υπερθέαμα. Εχει μεγάλη σημασία να κερδίζεις ακόμα και εκείνους που δεν είναι φίλοι (το δηλώνω) του συγκεκριμένου πολιτισμικού ιδιώματος. Μπράβα σου ρε μάγκα, ομολογώ ότι εξεπλάγην, όπως και τότε που σε είδα στο κηποθέατρο Παπάγου δύο χρόνια (μου φαίνεται) πρίν.


Και παιδιά, μάλλον δεν έχουμε πάρει χαμπάρι το ότι τελείωσε το μεγαλύτερο γεγονός απο την απελευθέρωση της χώρας μας απο τους Γερμανούς (άντε απο την εισβολή στην Κύπρο το 74). Ψιλοβαριά κληρονομιά στ' αλήθεια...
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 1:00 am    Post subject: Reply with quote

Καλη η τελετη αλλα πιστευω οτι επρεπε να εχει και ενα πιο ξενο στοιχειο οσο αφορα τα τραγουδια για να μπορεσουν και οι ξενοι αθλητες να μπουνε στο εορταστικο κλιμα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 1:10 am    Post subject: Reply with quote

Αυτό ήθελα να πώ όταν μίλησα περί "μουσικού ιδιώματος". Επειδή οι δυνατότητες είναι άπειρες και επειδή και πάλι ο Παπαϊοάννου τα κατάφερε, λέω δεν παέι στην ευχή, καλά ήταν, έπρεπε να υπάρχει ένα couleur locale που λένε και οι Γάλλοι. Τώρα το εάν εγώ θα ήθελα να δώ κάτι με Jean-Michel Zarre και Βαγκέλη μαζί, ίσως να μην έβγαινε... Βέβαια ο JM Zarre ήταν παρών στη Βαρκελώνη αλλά τελος πάντων, καλά ήτανε.

Last edited by gm2263 on Mon Aug 30, 2004 9:35 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 1:21 am    Post subject: Reply with quote

[quote="gm2263"]

Απλά, συγχαρητήρια στον Παπαϊοάννου για την πανδαισία ήχων και χρωμάτων και για την στην κυριολεξία έντεχνη μεταμόρφωση της Βαλκανικής μας ταυτότητας σε ένα κοσμοπολίτικο υπερθέαμα. Εχει μεγάλη σημασία να κερδίζεις ακόμα και εκείνους που δεν είναι φίλοι (το δηλώνω) του συγκεκριμένου πολιτισμικού ιδιώματος. Μπράβα σου ρε μάγκα, ομολογώ ότι εξεπλάγην, όπως και τότε που σε είδα στο κηποθέατρο Παπάγου δύο χρόνια (μου φαίνεται) πρίν.


Το Θεμα ειναι: Τους κερδισε; Και ποιους; Γιατι το κοινο μπορει αποτελειται απο Ελληνες στην πλειονοτητα αλλα και ολοι οι αθλητες και οι τηλεθεατες σε ολοκληρο τον κοσμο δεν νομιζω να πολυκαταλαβαν. Παντως μου φανηκε σαν να ειχαν ψιλοξενερωσει οι αθλητες με την Βισση και τον Ρεμμο. Τουλαχιστον προς το τελος λιγοι απο τους αθλητες χορευαν και εδειχναν να διασκεδασουν πραγματικα. Πολλοι απο αυτους γυρναγαν γυρω-γυρω και εβγαζαν φωτογραφιες και βιντεο μεχρι που βαρεθηκαν και αρχισαν να φευγουν.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Το πρώτο μέρος ήταν μια εικαστική πανδαισία! Το βεβαιώνω από πρώτο χέρι επειδή ήμουνα στο στάδιο, και έπρεπε να δείτε τις αντιδράσεις Ελλήνων και ξένων! Shocked
Έχω όμως σοβαρές ενστάσεις για το δεύτερο μέρος, που βαριέμαι να αναλύσω τώρα λόγω του προχωρημένου της ώρας. Το μόνο που θα ήθελα να πω, είναι ότι αν το Πεκίνο στην τελετή λήξης του έβαζε 15 Κινέζους τραγουδιστές να τραγουδάνε Κινέζικα αγνοώντας όλο τον υπόλοιπο κόσμο, θα έκλεινα την τηλεόρασή μου και θα έφευγα. Είναι τόσο απλό.
Πολλοί ξενέρωσαν με αυτό το θέμα, και όπως διάβαζα και σε κυριακάτικη εφημερίδα, έλεγε μια δημοσιογράφος που ήξερε το πρόγραμμα "στεναχωριέμαι που έδωσα 750 ευρώ για να δω ένα λαϊκό πάλκο".
Παραήταν κλισαρισμένο το δεύτερο μέρος, γι' αυτό και άρχισαν αθλητές και επίσημοι να φεύγουν σαν τα ποντίκια πολύ πριν τελειώσει. Κοινώς, εμείς θέλαμε να κάνουμε ένα πανηγύρι για όλους, και οι ξένοι βαρέθηκαν και άφησαν εμάς να κοπανιόμαστε στις κερκίδες μόνοι μας. Στο τέλος επικρατούσε πιο πολύς θόρυβος παρά κέφι.
Και είναι κρίμα, γιατί χωρίς να το θέλουμε, μας βγήκε μια αγένεια ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα. Και τέλος πάντων, θα μπορούσε η φλόγα να σβήσει με καναν Vangeli στα πλήκτρα, να χαλάσει ο κόσμος! Να βγει και μια πιο κοσμοπολίτικη εικόνα ρε αδερφέ. Όχι σαν την Ντόρα που κουβάλαγε την ολυμπιακή σημαία παρακαλώ, κι από πίσω της παίζανε νταούλια και ζουρνάδες το (πανέμορφο μεν, πανάσχετο δε) "Γιάννη μου το μαντίλι σου"!!! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 1:58 am    Post subject: Reply with quote

Exactly my point! Αν και δεν εχω αντιρισση για το "Γιαννη Μου το Μαντηλι Σου", θα προτιμουσα να μην εβλεπα την Γαλανη με την Μαρινελλα (αληθεια που την θυμηθηκαν και την ξεθαψαvWink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Superboy
Visitor
Visitor


Joined: 23 Apr 2004
Posts: 3

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 9:22 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Το πρώτο μέρος ήταν μια εικαστική πανδαισία! Το βεβαιώνω από πρώτο χέρι επειδή ήμουνα στο στάδιο, και έπρεπε να δείτε τις αντιδράσεις Ελλήνων και ξένων! Shocked
Έχω όμως σοβαρές ενστάσεις για το δεύτερο μέρος, που βαριέμαι να αναλύσω τώρα λόγω του προχωρημένου της ώρας. Το μόνο που θα ήθελα να πω, είναι ότι αν το Πεκίνο στην τελετή λήξης του έβαζε 15 Κινέζους τραγουδιστές να τραγουδάνε Κινέζικα αγνοώντας όλο τον υπόλοιπο κόσμο, θα έκλεινα την τηλεόρασή μου και θα έφευγα. Είναι τόσο απλό.
Πολλοί ξενέρωσαν με αυτό το θέμα, και όπως διάβαζα και σε κυριακάτικη εφημερίδα, έλεγε μια δημοσιογράφος που ήξερε το πρόγραμμα "στεναχωριέμαι που έδωσα 750 ευρώ για να δω ένα λαϊκό πάλκο".
Παραήταν κλισαρισμένο το δεύτερο μέρος, γι' αυτό και άρχισαν αθλητές και επίσημοι να φεύγουν σαν τα ποντίκια πολύ πριν τελειώσει. Κοινώς, εμείς θέλαμε να κάνουμε ένα πανηγύρι για όλους, και οι ξένοι βαρέθηκαν και άφησαν εμάς να κοπανιόμαστε στις κερκίδες μόνοι μας. Στο τέλος επικρατούσε πιο πολύς θόρυβος παρά κέφι.
Και είναι κρίμα, γιατί χωρίς να το θέλουμε, μας βγήκε μια αγένεια ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα. Και τέλος πάντων, θα μπορούσε η φλόγα να σβήσει με καναν Vangeli στα πλήκτρα, να χαλάσει ο κόσμος! Να βγει και μια πιο κοσμοπολίτικη εικόνα ρε αδερφέ. Όχι σαν την Ντόρα που κουβάλαγε την ολυμπιακή σημαία παρακαλώ, κι από πίσω της παίζανε νταούλια και ζουρνάδες το (πανέμορφο μεν, πανάσχετο δε) "Γιάννη μου το μαντίλι σου"!!! Evil or Very Mad


Φιλε μου θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.

Ρε σεις τι ξενερωμα ηταν αυτο χτες! Οσο ενδιαφερουσα ηταν η τελετη εναρξης τοσο βαρετη ηταν η τελετη ληξης. Αν ειναι δυνατον να θελουν να διασκεδασει ο κοσμος με την Πρωτοψαλτη και την Αρβανιτακη! Αυτοι οι καλλιτεχνες αυτου του στυλ ειναι να πας σε μια συναυλια η σε μια μπουατ να χαλαρωσεις αλλα σε καμια περιπτωση να διασκεδασεις! Αν ειναι δυνατον να προσπαθουν να μας κανουν να χορεψουμε με το "αν θυμιθεις το ονειρο μου" και το "ναταν η χαρα οικοπεδο". Απο που και ως που ρε παιδια η Πρωτοψαλτη στην τελετη ληξης? Τι επιτυχιες εχει τραγουδησει η Πρωτοψαλτη? Αμ το αλλο με την Γαλανη? Αλλη καγκουρια απο εκει. Προτεινω να κανει καποιο καναλι ενα gallop στο ολυμπιακο χωριο πριν φυγουν οι αθλητες και να μας πουν μετα απο ολη αυτη την παρωδια ποιοι τραγουδιστες απο αυτους που εμφανιστικαν εκαναν εντυπωση στους ξενους και ποιους απο αυτους κρατησουν στην μνημη τους φευγοντας απο την χωρα μας. Αν κρατησουν εστω και εναν απο αυτους που τραγουδησαν εγω θα μεταμορφωθω σε κροκοδειλο...

Τωρα θα μου πειτε και ποιους να φερνανε...
Ε να σας πω κατι? Οσο τρελο και αν ακουγεται ας φερνανε την Βανδη...Και την Κοκκινου ακομα ακομα. Σιγουρα καλυτερα θα περναγε ο κοσμος και περισσοτερο κεφι θα ειχε εστω και αν αυτοι οι καλλιτεχνες δεν εχουν την ποιοτητα του Νταλαρα...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Εντάξει ρε παιδιά χαλαρώστε.... στην Ελλάδα ήρθανε ας μάθουν για το πολιτισμό μας. Μόνο τα δικά τους θα ακούμε..... να ακούσουν και αυτοί τα δικά μας.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Είπα να μην αρχίσω αλλά βρε μπαγάσηδες, you got me started Twisted Evil

Μά δεν έχετε πάρει χαμπάρι λοιππόν τόσα χρόνια ότι μας έχει επιβληθεί ανωθεν μια πολιτισμική και πολιτιστική δικτατορία; Απο τη μια οι Σαββόπουλοι και οι άλλοι άνω των 60 (μηδέ του Νταλάρα εξαιρουμένου αλλά έχει φωνή ο άτιμος!!!) που πρέπει ντέ και καλά στο διηνεκές να εξαργυρώνουν το γεγονός ότι υποστήριξαν την επαναστατικότητα μιας γενιάς που τώρα άπαντες είναι απο μεσήλικες έως υπερήλικες και έφαγαν και καμμιά δυο φάπες σε κανένα αστυνομικό τμήμα τη δεκαετία του 60. Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι αυτοί οι τύποι μας έχουν καθίσει στο σβέρκο και ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ όπως και οι άλλη κατηγορία, τα νεομπουζουκικά ιδιώματα με την "απόλυτη καλλιτέχνιδα" (το έχω ακούσει σοβαρά -από άνδρες- φυσικά) Anna Vissi, και τον υπόλοιπο συρφετό που είμαι σίγουρος σίγουρος ότι θα πίεσαν ΑΦΟΡΗΤΑ να φανούν, να τραγουδήσουν εκβιαστικά μπροστά σε αριθμούς που μονοι(ες) τους ποτέ δεν θα ήταν άξιοι να μαζέψουν.

Αλλά φίλε Υ και οι λοιποί, μήπως τελικά ΑΥΤΟ είναι η πολιτισμική δικτατορία στην οποία αναφέρομαι; Αραγε δεν υπήρχαν άλλοι καλλιτέχνες -νέοι και παλιοί; Μήπως δεν μπορούσαμε να μετακαλέσουνε και κανα-δυο ξένους (βλέπε πχ Μαντόνα ή οτιδήποτε άλλο- λέω) για να δημιουργήσουν μια ατμόσφαιρα πιό οικεία στο πολυεθνικό μωσαϊκό που παρακολουθούσε είτα δια ζώσης, είτε απο τις τηλεοράσεις τους; Και στο κάτω-κάτω γιατί σώνει και καλά να κάνουμε ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση στην κα Vissi και όχι στον Κοργιαλα και τη Μουτσάτσου που έβγαλαν ένα απο τα καλύτερα pop-electronica κομμάτια της τελευταίας δεκαετίας το "Μια φορά";

Αλλά ξέρετε βέβαια την απάντηση: "Ετσι γλεντάει η Ελλάδα φίλε, και άν δε γουστάρεις σήκω φύγε" κλπ κλπ κλπ. Απλά, οραματίζομαι ένα Vangelis (που ο κατα τα άλλα άξιος Θεωδωράκης σε μια έκρηξη νεοελληνικής μικρότητας- σαν να μαλλιοτραβιέται η Vissi με τη Despina Vandi- λοιδώρησε τον διεθνή καλλιτέχνη για την άλλη ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εναρκτήρια τελετή του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1997 - ή μήπως το ξεχάσαμε; ) ή ένα Zarre να μεταμορφώνουν το ΟΑΚΑ ή και την Αθήνα ακόμα και ψιλοτρελλαίνομαι...

Γι' αυτό και εγώ γουστάρω άν και 41 ετών αισίως, τα παιδιά των 20+ που ακούνε τις δικές τους μουσικές, που "ψάχνονται" μουσικά μέσα απο περίεργα και "υπόγεια" μουσικά ρεύματα (όσο "περίεργα" και "υπόγεια" μπρεί να είναι με τα υπάρχοντα κυκλώματα της μουσικής βιομηχανίας) και ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τους επιβάλλουμε την κλάψα των πρώτων μεταδικτατορικών χρόνων (πάει αυτό... πέρασε) ή την κάθε περίεργη τύπισσα που αντί να συμβιβαστεί με την ηλικία της τσιτώνει το δέρμα της και προσπαθεί -ντέ και καλά- να μας πείσει οτι αντέχει στο χρόνο. Εχουν τα παιδιά αυτά απο ότι βλέπω (νάναι καλά το MAD και ότι πιάνω απο το ραδιόφωνο) τη δικιά τους μουσική και τα δικά τους όνειρα-αντίσταση στη δικτατορία των μεσήλικων και έχουν δική τους αποψη για το παρόν και το μέλλον που φυσικά διαφέρει απο αυτή των νεαζόντων μεσηλίκων που θέλουν να τους ποδηγετήσουν, όπως γινόταν και το 60 και το 70, πρίν οι τότε νέες γενιές γίνουν οι ταγοί του σήμερα και μας επιβάλλουν την απαίτηση να τους ταίζουμε στο διηνεκές επειδή κάποτε έγραψαν μια "συννεφούλα" (με όλο το σεβασμό φυσικά) η επειδή πληρώνουν ένα συνηθισμένο μισθό την επίσκεψη στον (την ) αισθητικό τους.

Αλλά άσε γιατί γίνομαι κακός και άλλη μια φορά ξεφεύγω απο το θέμα μου... Very Happy


Last edited by gm2263 on Mon Aug 30, 2004 3:16 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Eδω κολλαει το τραγούδι:

Θα γλεντάω για μένα
θα τα σπάω για μένα
θα πληρώνω για μενα
γιατι μέχρι σήμερα όλα τα κανα για σένα... (ΔΟΕ, ΞΕΝΑ ΜΜΕ, κ.τ.λ.) Laughing Laughing Laughing

Τοση αμφισβήτηση, ειρωνείες , κακίες, ήρθε η ώρα να πάρουμε το αίμα μας πίσω... Twisted Evil Όσο για το ξενέρωμα των ξένων, εδώ οι Κινέζοι 2 νουμεράκια έκαναν και πλήξαμε, σκεφτείτε ολόκληρη τελετή έναρξης... Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr