stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ενεργειακές Υποδομές (3)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Sun Jun 28, 2009 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Nozomi,πριν 2-3 μέρες έγραψα σχετικά με την πυρηνική ενέργεια ότι δεν το κατέχω πλήρως,οπότε το αφήνω προς το παρόν. Όμως το λιθάνθρακα δεν έπρεπε να τον σκεφτόμαστε καν, σαν άλλος "συγγενής" του λιγνίτη.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
agr-engineer
Full Member
Full Member


Joined: 20 Mar 2008
Posts: 323

PostPosted: Sun Jun 28, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Σήμερα η Απογευματινή κυκλοφορούσε με ένα ενδιαφέρον περιοδικό για τον ενεργειακό χάρτη της Ελλάδας τα επόμενα χρόνια. Αυτό που είναι σημαντικό να ααναφερθεί είναι ότι με βάση οδηγίες της Ε.Ε. πρέπει μέχρι το 2020 να παράγουμε 29-30% της συνολικά παραγώμενης ενέργειας μέσω ΑΠΕ.
Γιατί μέχρι το 2030 να μην έχουμε φτάσει στο 50-60%? Ο στόχος είναι εφικτός,αρκεί να μην υπάρξουν δαιδαλώδεις διαδικασίες ( γραφειοκρατικές ), ενώ και ο διάλογος με τις τοπικές κοινωνίες θα πρέπει να είναι ειλικρινής. Γι'αυτό καλό είναι να τίθενται τέτοια ζητήματα εγκατάστασης ΑΠΕ νωρίς κι όχι λίγο πριν την κατασκευή.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Sun Jun 28, 2009 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

agr engineer

Για τελευταία φορά σου επαναλαμβάνω ότι μπορείς να γράφεις και να λες ότι και όσο θες για εμένα. Πουθενά στο γράψιμο μου δε γίνεται μνεία για εσένα προσωπικά για τον απλούστατο λόγο ότι απαξιώ να ασχοληθώ μαζί σου. Τελεία και Παύλα. Ενα πράγμα μόνο σε παρακαλώ μη κάνεις. Μη παριστάνεις το θύμα. ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥ.
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Sun Jun 28, 2009 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Νozomi,

Συμφωνώ απόλυτα για την προσφορά από Ιαπωνία. Ενα ακρογωνιαίο επιχείρημα που χρησιμοποείται εκτενώς από αυτούς που είναι αντίθετοι με τη χρήση πυρηνικής ενέργειας είναι η σεισμικότητα της Ελλάδας.

Επειδή γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα μας, τα της Ιαπωνίας μήπως μπορείς να ενημερώσεις το forum πόσους πυρηνικούς αντιδραστήρες έχει η άκρως σεισμογενής χώρα αυτή και πόσα ατυχήματα της έχουν συμβεί.

ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 3:03 am    Post subject: Reply with quote

Να πεις ότι δεν έχω προειδοποιήσει, τόσο δημόσια όσο και με PM...

τι να πεις... πραγματικά δεν ξέρω Rolling Eyes

Το μέλος agr-engineer αποβάλλεται για δεύτερη φορά από το forum, για 30 ημέρες, λόγω παραβίασης (και πάλι) του άρθρου 5 του Κανονισμού (προσωπική επίθεση σε άλλο μέλος).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Λυπάμαι κι εγώ πραγματικά για την αποβολή του agr-engineer. Εύχομαι και ελπίζω, το γεγονός αυτό να αποτελέσει για όλους μας αφορμή για αυτοκριτική. Είναι πραγματικά άδικο για ένα forum μέσα στο οποίο αναπτύσσονται εμπεριστατωμένα τόσο σοβαρά και υψηλού επιπέδου θέματα, να χαλάει το καλό κλίμα και τίθεται σε αμφισβήτηση η σοβαρότητα των μελών του.
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 11:11 am    Post subject: Reply with quote

prevezanos wrote:
και μιας και τόσα σπιτάκια στο βόρειο Αιγαίο δεν έχουμε αυτός που τα οραματίζεται μάλλον σκέφτεται να τα συνδέσει με τον ηπειρωτικό κορμό. Μόνο που πλέον δεν μιλάμε για αυτόνομο δίκτυο, που ήταν η πρώτη και βασική προϋπόθεση στην αναπτυξη των επιχειρημάτων μου.
Αν ισχύουν οι προϋποθέσεις που έγραψα, ισχύουν και τα συνεπαγόμενα από αυτές.
Αλλιώς λέμε ότι θέλουμε. Δεν είναι ωραίο κάποιος να αναπτύσσει ολόκληρη τη συλλογιστική του και να αποσπούμε φράσεις του. Όποιος διαφωνεί με τη συλλογιστική μου ας το πει να πάρουμε χαρτί και μολύβι.


PEFKI wrote:
H επένδυση της Ιberdrola για 650 MW στο Βόρειο Αιγαίο εννοείται (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται) ότι δεν προορίζονται μόνο για χρήση από τα συγκεκριμένα νησιά αλλά για σύνδεση με τον ηπειρωτικό κορμό στη Θράκη αλλά και στην Τουρκία για εξαγωγές. Το ίδιο και στις Κυκλάδες όπου σχεδιάζεται επένδυση γύρω στα 500 MW και θα γίνει σύνδεση στο Λαύριο. Ακόμα και στη ξεκομμένη Κρήτη σχέδια από σοβαρούς επενδυτές μιλάνε για 2000 MW και υπάρχει έτοιμη μελέτη πρόταση για υποβρύχια σύνδεση κόστους 400. εκ, που σε πρώτη φάση θα λύσει το πρόβλημα της επάρκειας της και σε δεύτερη φάση με την υλοποίηση των επενδυτικών πλάνων για αιολικά πάρκα θα μετατρέπονταν σε εξαγωγέα ρέυματος στην ηπειρωτική χώρα.

Επαναλαμβάνω ότι το απόθεμα ισχύος αιολικής ενέργειας στο νησιωτικό σύμπλεγμα είναι αναξιοποίητο. Η απλή πρόσθεση των αδειοδοτημένων αιολικών πάρκων επαληθεύει τον ανωτέρω ισχυρισμό. Εταιρείες κολλοσοί κλάσης Ιberdrola, Εdf, EON Eni-Edenssa ξέρουν το γιατί. Μόνο χαζοί ή άσχετοι δεν είναι να επενδύουν τέτοια ισχύ στο νησιωτικό σύμπλεγμα που μόνο κορεσμένο δεν είναι με τωρινή ισχύ ούτε 400 MW και τα περισσότερα από αυτά στην Εύβοια 4. ΑΡΑ ΑΛΛΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝΕ


prevezanos wrote:
Πάμε τώρα και στις προϋποθέσεις, δηλ τη διασύνδεση. Ποιός θα την κάνει και κυρίως πότε? Αν είναι να γίνει σαν δημόσια επένδυση και να καλύψει όλα τα Κυκλαδονήσια και το Β. Αιγαίο και Δωδεκάνησα και δε συμαζεύεται, ΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΄σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτό θα γίνει "΄ΣΥΝΤΟΜΑ". Ξέρει κανείς πότε είχε πρώτη φορά συζητηθεί το παραπάνω έργο? και ποιά από όλες τις μελέτες θα κάνουμε, με τι τάση εναλλασόμενη ή σενεχή από ποιά νησιά θα περνάει και τι μήκος θα έχει? Απαντήστε μου σε αυτά για να σας πω και γω πότε θα γίνουν τα όμορφα πλάνα.


Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μετά από πολλά ποστ, αν και λέω ότι θέλω, συμφώνησες μαζί μου ότι, ναι αιολικό δυναμικό υπάρχει αλλα χρειάζεται και η διασύνδεση.

Αναφέρω ενδεικτικά μια φράση μου ακόμη που λεει πάλι το ίδιο πράγμα
prevezanos wrote:
γιατί η αγορά στα πιο πολλά αυτόνομα δίκτυα είναι σχεδόν ΚΟΡΕΣΜΕΝΗ σε Αιολικά.


Γιατί αυτή είναι η ουσία της διαφωνίας, ότιαιολικό δυναμικό υπάρχει ανεξάντλητο (γιαυτό λέγονται και ανανεώσιμες δεν μας λές κάτι καινούριο) και όσο η Γη κινείται γύρω από τον άξονά της θα υπάρχουν άνεμοι). Το κατά πόσο είναι αυτό το αιολικό δυναμικό εκμεταλεύσιμο είναι αυτό που απασχολεί.
Το αιολικό δυναμικό, όπως το ηλιακό είναι ανεξάντλητο, η τοποθέτηση όμως παραπάνω ΑΓ στα νησιά περνάει από κάποιες προϋποθέσεις πιο δύσκολες απόο την ίδια την τοποθέτηση τους. Αν επιλέγουμε να ακόύμε ευχολόγια περί άμεσης διασύνδεσης, είναι καθαρά θέμα επιλογής. Είναι σαν να λέω στο Nozomi ότι μέχρι το 2011 θα έχουμε σιδηροδρομμικό δίκτυο σε κάθε πόλη άνω των 10 000 κατοίκων και να συμφωνεί μαζί μου.


Λυπάμαι που χρειάζεται επανειλλημένα να επανέρχομαι στα γραφόμενά μου, με επεξηγήσεις και ζητώ συγγνώμη από το φόρουμ αν γίνομαι κουραστικός, αλλά η ευθύνη για αυτό είναι προσωποιημένη, και δεν ανήκει σε εμένα...

Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση βέβαια, πότε σχεδιάζεται να γίνει η διασύνδεση, και απο ποιόν, αν και έχουν μεσολαβήσει αρκετές ημέρες και ποσταρίσματα.

Τέλος για το θέμα των πυρηνικών με κάλυψε σχεδόν απόλυτα ο Nozomi στο τελευταίο ποστάρισμα του.
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

Prevezane

Iσχύει ακριβώς το ίδιο και για εσένα με αυτό που έγραψα για τον agr-engineer στο τελευταίο μου pm.

Για τα λοιπά μέλη του forum

Να επαναλάβω λοιπόν ότι η διασύνδεση Πλατυπόταμου Ευβοιας-Νέας Μάκρης με υποβρύχιο καλώδιο εκρεμεί επι 10 χρόνια λόγω τοπικών αντιδράσεων. Πρόσφατα η ΔΕΗ θα συστήσει Κ/Ξ με του παραγωγούς της Ευβοιας με ποσοστό ανάλογα με την ισχύ του καθενός για να προχωρήσει το έργο. Eνώ η Ευβοια έχει επιτρεπόμενη ισχύ από το ΔΕΣΜΗΕ για 1600 MW η εγκατεστημένη ισχύς είναι μόλις 210 MW παρόλο που έχουν αδειοδοτηθεί 650 MW. Αποτέλεσμα κορεσμός δικτύου. Δεύτερη παρενέργεια ο ΔΕΣΜΗΕ δεν προκηρύσει άλλες διασυνδέσεις

Διασύνδεση Πελοπονήσου

Το δίκτυο μεταφοράς είναι σήμερα στα 150 ΚV και χρειάζεται άμεσα να πάει στο 400ΚV για να μπορέσει να σηκώσει περισσότερες αιολικές μονάδες. Απαραίτητη προυπόθεση είναι κατασκευαστεί το ΚΥΤ (Κέντρο υψηλής Τάσης) στην Κόρινθο. Υπάρχει όμως άτυπη συμφωνία μεταξύ των κατοίκων Κορίνθου να μη δοθεί οικόπεδο για την εγκατάσταση του. (ΑΡΡΩΣΤΟΛΟΓΟΙ)

Διασύνδεση Θράκης

Παρόλο που έχουν κατασκευαστεί οι 3 γραμμές υπερυψηλής τάσης εκρεμούν 2 από τα 3 ΚΥΤ σε Λαγκαδά και Σάντα. Αποτέλεσμα η αιολική ισχύς να παραμένει καθηλωμένη στα 190 Μw.

Διασύνδεση Νήσων

Εχει επιτευχθεί η διασύνδεση των μικρών Κυκλάδων (Ηρακλειά), Σχοινούσα, Δονούσα με τη Νάξο. Εχει γίνει επίσης η διασύνδεση Τήνου Μυκόνου . Απαντες οι διασυνδέσεις ηπειρωτικού κορμού-νήσων γίνονται μέσω υποβρύχιου καλωδίου και φορέας εκτέλεσης είναι η ΔΕΗ.

Ομως ακόμα και ένας επενδυτής απαλλαχτεί από τη ΡΑΕ και τους αρρωστολόγους πέφτει ξανά στα δίχτια των δεύτερων και στις διασυνδέσεις (ΔΕΗ).

Για να είμαστε δίκαιοι όμως και να μη τα ρίχνουμε 100 % στους αρρωστολόγους και τα τοπικά συμφέροντα να πούμε ότι και η ΔΕΗ έχει ευθύνες. Η κάθε ιδιωτική επένδυση εξαρτάται και από τις διαθέσεις του βασικού ανταγωνιστή του.

Η ΔΕΗ παίζει παιχνίδια στις πλάτες των ανατγωνιστικών αιολικών ΑΠΕ με πολλόυς τρόπους. Αναφέρω μερικούς.

α) Οι προδιαγραφές ξεχωριστά για κάθε υλικό που χρησιμοποιεί ένα πάρκο είναι στην απόλυτη κρίση της ΔΕΗ.
β) Η διασύνδεση που είναι απαραίτητη, γίνεται αποκλειστικά από τη ΔΕΗ αφού έχει το μονωπόλιο μεταφοράς και διανομής. Πολλοί από εμάς έχουν βιώσει το χρόνο καθυστέρησης από τη ΔΕΗ για σύνδεση του σπιτιού μας. Φανταστείται τι γίνεταμε ένα αιλοκό πάρκο.
γ) Η νομή κατοχή και κυριότητα ανήκει στη ΔΕΗ ενώ ο παραγωγός βάζει από τη τσέπη του την κατασκευή.
δ) Αν χαλάσει πυλώνας από υπαιτιότητα ΔΕΗ τη ζημιά την πληρώνει ο παραγωγός και την αποκατάσταση την κάνει ο υπαίτιος.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέρει κανείς αν αληθεύει το παρακάτω:

Η ΔΕΗ προμηθεύεται ξύλινες κολώνες από 2 εταιρείες. Στην μία μέτοχοι είναι γνωστή πολιτικός με ποσοστό 51% και επιχειρηματίας με 49%. Στην δεύτερη μέτοχοι είναι ο επιχειρηματίας με 51% και η γνωστή πολιτικός με 49%.
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 6:42 pm    Post subject: Reply with quote

Για να μπει ένα τέλος στο σήριαλ
PEFKI wrote:
Prevezane
Iσχύει ακριβώς το ίδιο και για εσένα με αυτό που έγραψα για τον agr-engineer στο τελευταίο μου pm.


PEFKI wrote:
agr engineer
Για τελευταία φορά σου επαναλαμβάνω ότι μπορείς να γράφεις και να λες ότι και όσο θες για εμένα.

Δεν έχω αναφερθεί σε εσένα, παρά μόνο στα γραφόμενά σου, και κυρίως σε αυτά που απαντάς κατά διαστήματα σε εμένα, πρώτος, χωρίς να σου έχω απευθύνει το λόγο.
PEFKI wrote:
Πουθενά στο γράψιμο μου δε γίνεται μνεία για εσένα προσωπικά για τον απλούστατο λόγο ότι απαξιώ να ασχοληθώ μαζί σου.

Ευχαριστώ για την ευγένεια που επιδεικνύεις απέναντι στο πρόσωπό μου.
Η επιλογή συνομιλητών, ήταν πάντα επίδειξη ανωτερότητας.
PEFKI wrote:
Τελεία και Παύλα. Ενα πράγμα μόνο σε παρακαλώ μη κάνεις. Μη παριστάνεις το θύμα. ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥ.

Θύμα σε αυτή τη ζωή δεν υπήρξα ποτέ.
Όσο για το Διάλογο προϋπόθεση είναι να ακούς τι λέει ο άλλος, κάτι που βλέπω ότι γενικότερα σε δυσκολεύει.

Καλή τύχη.
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Prevezane,

Xαίρομαι που κατάλαβες το pm μου έστω και αργά. Θα λάβω πολύ σοβαρά όλα τα σχόλια σου προς το πρόσωπο μου από τα οδικά γαι την επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Στεναχωριέμαι μόνο που δε πρόλαβα να τα ενσωματώσω στη διδασκαλία μου στην Αμερική. Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω επίσης για την εγκυρότητα και την ποικιλία των γραφόμενων σου όλο αυτό το καιρό στη θεματολογία του forum για το διάστημα που εγώ παρακολουθώ.


Kαλή τύχη επίσης
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Eνα εξαιρετικό και ελπιδοφόρο έργο για τα άνυδρα νησιά μας που υποφέρουν από έλλειψη νερού και το πληρώνουν χρυσάφι στους νερουλάδες είναι η πιλοτική μονάδα Υδριάδα που σχεδιάστηκε από τους Κους Νικητάκο, Λίλα, Βατίστα από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Η συγκεκριμένη πλωτή μονάδα αφαλάτωσης θαλασσινού νερού που είναι η πρώτη παγκοσμίως, λειτουργεί με αιολική ενέργεια μέσω ανεμογεννήτριας 30ΚW και φωτοβολταικό σύστημα για να τροφοδοτεί εναλλακτικά τα συστήματα αν υπάρξει πρόβλημα με την ανεμογγενήτρια. Δεν απαιτείται παρουσία προσωπικού, ελέγχεται αυτόματα με τηλεχειρισμό.

Η συγκεκριμένη μονάδα πέρα από την παροχή πόσιμου νερού δίνει και λύσεις και στην άρδευση . Μπορεί μπορεί να παίρνει τα διοξείδιο του άνθρακα από τα καυσαέρια των εργοστασίων της ΔΕΗ στα μικρά νησιά
να το αναμειγνύει με το αλμυρό νερό. Ετσι το διοξείδιο με τα άλατα θα μετατρέπονται σε βιομηχανικά προιόντα σόδας και το αλμυρό νερό θα γίνεται κατάλληλο για άρδευση.

Και όμως αυτή η εξαιρετική προσπάθεια αντιμετωπίζεται από την πολιτεία χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον..... Δε συμβάνει όμως το ίδιο με ξένους
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ειχα διαβασει αυτο το αρθρο πριν πολυ καιρο σε μια εφημεριδα και μου ειχε αρεσει η ιδεα αυτη. Επισης πρυσι αν θυμαμαι καλα στο Bussines stories του ΘΕΜΑτος ειχε τον "εθνικο" μας νερουλα που μεταφερει νερο στα νησια.. Θυμαμαι χαρακτηριστικα πως εγραφε οτι οσες εταιριες πηγαν να τον ανταγωνιστουν σε αυτες τις μεταφορες απλα χρεοκωπησαν.
Νομιζω ειναι ευνοητο γιατι δεν προχωραει μια τετοια ιδεα Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 750

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Πως θα παίρνει το CO2 από τα εργοστάσια των ΑΣΠ της ΔΕΗ στα νησιά, αφού κανένα από αυτά δεν διαθέτει (και δεν συμφέρει σε καμιά περίπτωση να βάλει και στο μέλλον) σύστημα κατακράτησης και συμπίεσης διοξειδίου του άνθρακα?
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Στη νορβηγική τεχνολογία ΕnPro που αφορά διαχείριση διοξειδίου του άνθρακα και αφαίρεση αλάτων από υπεραλμυρό νερό. Υποθέτω ότι αυτό θα γίνει με κάποιο αγωγό. Δεν έχω γνώση αν συμφέρει ή όχι. Η παρούσα μονάδα είναι από το 2007 στην Ηρακλειά με άριστα αποτελέσματα. Για συνδυασμό άρδευσης και παραγωγής πόσιμου νερού γίνονται συζητήσεις με το Δήμο της Αμοργού.

Το κύριο μέλημα της μονάδας είναι η παροχή πόσιμου νερού με την τεχνολογία της διπλής όσμωσης. Το αρδευτικό νερό (που είναι δεύτερος ανεξάρτητος ρόλος της μονάδας) εναλλακτικά όταν απαιτείται ,θα τροφοδοτεί εκ νέου τη μονάδα αφαλάτωσης για παραγωγή πόσιμου νερού με πολύ χαμηλότερο κόστος. Το ελληνικό τεχνολογικό κομμάτι της αφαλάτωσης στηρίζεται στη βραβευμένη εταιρεία ΕCOWINDWATER.

Nομίζω ότι πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση από το επιστημονικό δυναμικό της χώρας μας σε ένα καίριο θέμα που αξίζει συγχαρητήρια και την μέγιστη βοήθεια από την πολιτεία. Επιπρόσθετα δίνει δουλειά και στα ναυπηγεία με την κατασκευή της πλωτής εξέδρας η οποία μπορεί να ρυμουλκηθεί όπου παραστεί ανάγκη. Τέλος ,είναι μία χρυσή ευκαιρία να εξελιχθεί η τεχνολογία πλωτού αιολικού πάρκου στο περιβάλλον του Αιγαίου και να δοκιμαστούν αγκυρώσεις σε βάθη 100 μ plus.

Ορισμένοι που αναφέρονται κατά κόρον στα πλωτά αιολικά πάρκα που είδαν ή διάβασαν στο εξωτερικό (Β.Θάλασσα) ας γνωρίζουν ότι μιλάμε για αβαθή 20-30μ. Πάντως με τα πλωτά αιολικά θα απαλλαγούμε και από τη δεύτερη μάστιγα μετά τους αρρωστολόγους, τους αισθησιολόγους (πχ Λαζόπουλος/Σέριφος)
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 750

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 9:26 am    Post subject: Reply with quote

Ok όλα αυτά που λές. Αλλά πρέπει να βρούμε και την πηγή του καθαρού και αξιοποιήσημου από τη επιδιωκόμενη διεργασία CO2, η οποία δεν υφίσταται και δεν πρόκειται να βρεθεί και στο μέλλον (Τουλαχιστον από τη ΔΕΗ).
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Eπαναλαμβάνω, χωρίς να είμαι γνώστης της τεχνολογίας EnPro ότι αυτή παρέχεται από τη νορβηγική εταιρεία . Η ΔΕΗ δεν έχει καμία σχέση και δε χρειάζεται να αναπτύξει καμία τεχνολογία.

Πως θα μάθουμε αν δεν προσπαθήσουμε? Κάποτε στη χώρα αυτή η καινοτομία και η έρευνα πρέπει να χρηματοδοτoύνται στη πράξη, όχι στα λόγια. εχουμε από τα χαμηλότερα ποσοστά χρηματοδότησης στον ΟΟΣΑ. Ακόμα και αν αποτύχει κάτι θα μείνει για τον επόμενο ερευνητή. Η αγκύρωση και η αντοχή της εξέδρας σε πολλά μποφόρ είναι πολύ σημαντική παράμετρος της μελλοντικής ανάπτυξης αιολικών πάρκων μέσα στη θάλασσα.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 750

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 2:29 pm    Post subject: Reply with quote

PEFKI

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έχεις γραψει στο κομάτι του post που σου επισυναπτω απο κατω, και πες μας τι εννοεις ακριβως και πως αυτό που λες μπορεί να υλοποιηθεί στην πραξη, γιατι ορισμενοι τυχαινει να γνωρίζουμε τις τεχνολογίες και η αερολογια μας κουραζει!

Quote:
PEFKI wrote:
Η συγκεκριμένη μονάδα πέρα από την παροχή πόσιμου νερού δίνει και λύσεις και στην άρδευση . Μπορεί μπορεί να παίρνει τα διοξείδιο του άνθρακα από τα καυσαέρια των εργοστασίων της ΔΕΗ στα μικρά νησιά
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Δήλωσα ότι δεν είμαι γνώστης της τεχνολογίας μίξης καυσαερίων με αλμυρό νερό . Σαν ιδέα όμως τη βρίσκω ενδιαφέρουσα και για αυτό και την αναφέρω. Προσωπικά δίνω μεγαλύτερη σημασία στην παροχή πόσιμου νερού σε μικρά άνυδρα νησιά.

Αν διαβάσεις ποιο προσεκτικά το pm μου, θα δεις ότι επίσης αναφέρω την εταιρεία, την τεχνολογία που εφαρμόζει και τους ιδρυτές της.

Αφού δηλώνεις γνώστης, (δε καταλαβαίνω τον α πληθυντικό) ψάξτο, επικοινώνησε μαζί τους και κάνε εσύ τη παρουσίαση πιο άρτια και πιο επιστημονικά για να ενημερώσεις το forum "ξεκούραστα". Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

ΥΓ. Και εμένα με κουράζει αφάνταστα το πνεύμα "του να την πω". Δε χρειάζεται να θυμίσω αναρίθμητες αστοχίες με τελευταία " τεχνικές εταιρείες-Δημόσιο και χρηματοοικονομική διοίκηση " που προκάλεσε γέλιο στο καθε πικραμένο.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 750

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 4:36 pm    Post subject: Reply with quote

Άρα λοιπον δεν είσαι γνώστης αλλά γενικά έχεις άποψη.
Φανταζομαι οτι αυτο που έμεσα παραδέχεσαι (ότι δηλαδη δεν εισαι γνωστης του αντικειμενου αλλα επειδη διαβαζεις και ενημερωνεσαι, σχηματιζεις αποψη και προσπαθεις να την κοινωνησεις και στους υπολοιπους) βρισκει εφαρμογη σε οτι εχεις γραψει στο ενεργειακό topic αυτου του forum.

Για το άλλο που λες σχετικά με τις τεχνικες εταιρειες, μπορούμε να πάμε στο άλλο topic για τις υποδομές ή να ανοίξουμε ένα νέο topic και να την συνεχίσουμε. Από ότι θυμάμαι η κουβέντα είχε μείνει στη κακή κυβέρνηση που καθυστερεί να πληρώσει τον κάθε αεριτζή εργολάβο (πρώην μεγαλοεργολάβο της χρυσης εποχης του χρηματιστηριου που εφαγε τα λεφτα του κοσμακη) και δεν μπορει να εκτελεσει ενα έργο που ανελαβε με τεραστια έκπτωση. Είναι αλήθεια πως σε αυτό φαίνεται να έχεις περισσότερες γνώσεις γιατί τα επιχειρήματα σου είναι πολύ ισχυρότερα.
Back to top
View user's profile Send private message
PEFKI
Junior Member
Junior Member


Joined: 28 Jan 2009
Posts: 74

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Η δήλωση μου ότι δεν κατέχω το θέμα της συγκεκριμένης τεχνολογίας είναι άμεση και όχι έμεση και το δήλωσα από την πρώτη στιγμή. Δεν είναι δυνατό να τα γνωρίζεις όλα. Εχω δηλώσει επίσης τις γραμματικές μου γνώσεις. Για το τι έχω γράψει για το ενεργεικό γίνε πιο συγκεκριμένος και θα σου απαντήσω.

Εσύ τι ακριβώς θες να πείς, δεν καταλαβαίνω και που κολλάει η αερολογία. Στο ότι διάβασα κάτι το βρήκα ενδιαφέρον και το ανέβασα? Είναι διαφορετικό αυτό από αυτό που κάνεις εσύ και όλοι? Κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων και δε το ξέρω ή γράφουμε για να γράφουμε.
Θέλεις να σε επιβραβεύσω λέγοντας ότι ξέρεις κάτι καλύτερα από εμένα. Σε αυτό στο λέω αβίαστα, και?

Το μοναδικό σου postarisma στα ενεργειακά αφορούσε στο σιμόπουλο. Ξαφνικά πετάχτηκες σαν τη .... και γράφεις για αερολογίες. Μήπως κάνεις σύμπραξη με τους άλλους΄2-3 κολλητούς σου ?

Πάμε τώρα στο δια ταύτα.

Νομίζω ότι θα έχουμε τη χαρά και την τιμή που δε θα μας την αρνηθείς φαντάζομαι [b]ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΗΚΕΣ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ [/b][u]να μας παρουσιάσεις την επιχειρηματολογία σου απέναντι σε 3 καθηγητές πανεπιστημίου [/u]που το δημιούργημα τους βραβεύτηκε και έγινε ντοκιμαντέρ στο BBC και στη ΖDF.


Πριν ξεκινήσεις μια και ήσουνα μαθητής του Σιμόπουλου όπως και εγώ φαντάζομαι να θυμάσαι τη συμβουλή του :

"Mη λες κάτι αν δεν είναι πιο χρήσιμο από τη σιωπή και όταν θα μιλάς να σκέφτεσαι ποιοι είναι οι συνομιλητές σου "

Είμαι όλος αυτιά και μάτια να ενημερωθώ και να μορφωθώ με μεγάλη χαρά. Επειδή φεύγω στο εξωτερικό για 10 ημέρες φαντάζομαι μέχρι τότε να έχεις ξεδιπλώσει το ταλέντο σου.

Τι να συζητήσουμε στα οδικά ? Πάλι τα ίδια θα λέμε. Θα κουράσουμε. Πήρες νομίζω συντριπτικές απαντήσεις και με τα γραφόμενα σου δείχνεις έλλειψη γνώσης στα χρηματοοικονομικά και στα τεκταινόμενα στις τεχνικές εταιρείες. Ακου και ένα καινούργιο. Ο κολλοσός Ακτωρας απο εκεί που πλήρωνε σε 75 ημέρες πήγε σε 120 Σου αρκεί αυτό ?
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

Το άρθρο 5 του Κανονισμού αναφέρει:

Η συμμετοχή στις συζητήσεις του forum γίνεται με βασική κατεύθυνση τον σεβασμό προς τη γνώμη των υπόλοιπων συμμετεχόντων και τη διατήρηση της ποιότητας και της ομαλότητας στις συζητήσεις (σε αντίθετη περίπτωση, ο Administrator και οι Moderators θα προβαίνουν σε επεξεργασία / διαγραφή των posts και εφαρμογή του Ποινολογίου, όπου απαιτείται- βλ. όρο 7). Ως εκ τούτου, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι παρακάτω ενέργειες:
- Υβριστικοί χαρακτηρισμοί,
- Προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη του forum,
- Προσβλητικά, ειρωνικά ή προβοκατόρικα σχόλια,
[...]


Απλά το θυμίζω σε όσους το έχουν ξεχάσει (και δυστυχώς τις τελευταίες εβδομάδες είστε πολλοί αυτοί που το έχετε ξεχάσει).

Ως εκ τούτου, για τα posts τους που μόλις προηγήθηκαν, τα μέλη Engineer και PEFKI δέχονται από μία παρατήρηση έκαστος.

Για το μέλος PEFKI, αυτή η παρατήρηση έχει ως αποτέλεσμα την αποβολή του για τρίτη φορά από το forum (όλες ήταν για τον ίδιο λόγο). To ban, σύμφωνα με τον Κανονισμό και το Ποινολόγιο είναι οριστικό.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 9:34 am    Post subject: Reply with quote

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=9283&pubid=4502819



τελειωσαν και τελευταιες λεπτομερειες για φωτοβολταικα στις στεγες!Αντε με το καλο! Very Happy Very Happy Very Happy Cool Cool


Quote:
Ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργος Σουφλιάς υπέγραψε χθες τις κοινές υπουργικές αποφάσεις που ορίζουν τους όρους εγκατάστασης φωτοβολταϊκών συστημάτων στις στέγες και τα δώματα των κτιρίων αλλά και στις εκτός σχεδίου περιοχές.
Νοικοκυριά στην πρίζα του... ήλιου

Σύμφωνα με τις ρυθμίσεις, όποιος επιθυμεί να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκά σε δώμα ή στη στέγη του κτιρίου του δεν υποχρεούται στην έκδοση οικοδομικής άδειας, οφείλει, όμως, να εξασφαλίσει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία.

Για τη σύνδεση φωτοβολταϊκών συστημάτων με τη ΔΕΗ απαιτείται η προσκόμιση των θεωρημένων από την Πολεοδομία σχεδίων (τοπογραφικό, κάτοψη δώματος ή στέγης) καθώς και η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Ως προς την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε εκτός σχεδίου γήπεδα, η έκδοση οικοδομικής άδειας θεωρείται υποχρεωτική για την εγκατάσταση ισχύος από 150 KW και άνω, ενώ, όπως ήταν αναμενόμενο, για τη χωροθέτηση φωτοβολταϊκών εφαρμόζονται οι κατευθύνσεις του Ειδικού Πλαισίου για τις Ανανεώσιμες Πηγές ενέργειας, σύμφωνα με το οποίο δεν επιτρέπεται η χωροθέτηση σε προστατευόμενες περιοχές ή τόπους ιδιαίτερης περιβαλλοντικής αξίας.



Quote:
Τι προβλέπουν οι υπουργικές αποφάσεις για τα φωτοβολταϊκά

Για τα δώματα και τις στέγες

* Δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.
* Απαγορεύεται η τοποθέτησή τους πάνω από την απόληξη κλιμακοστασίου, φρεατίου ανελκυστήρα ή άλλων κατασκευών.
* Η διάταξή τους δεν θα πρέπει να δημιουργεί χώρο κύριας ή βοηθητικής χρήσης ή ημιυπαίθριο.
* Η τοποθέτηση φωτοβολταϊκών θα πρέπει να γίνεται εντός του όγκου της στέγης, ακολουθώντας την κλίση της και να απέχει 50 εκατοστά από το περίγραμμά της, ώστε να διατηρείται η αισθητική του κτιρίου.
* Τα φωτοβολταϊκά σε δώματα θα πρέπει να τοποθετούνται περιμετρικά με συμπαγές στηθαίο μέγιστου ύψους 1.20 μέτρων τόσο για αισθητικούς λόγους όσο και για την προστασία της εγκατάστασης. Η απόσταση από το στηθαίο του δώματος ορίζεται στο 1 μέτρο για λόγους ασφαλείας.

Για τα εκτός σχεδίου

* Για εγκατάσταση ισχύος μικρότερης των 20 KW δεν ισχύει περιορισμός σχετικά με την αρτιότητα των οικοπέδων. Δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.
* Για εγκατάσταση ισχύος από 20 έως 150 kW απαιτούνται άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.
* Για εγκατάσταση 150 KW και άνω απαιτούνται άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Χρειάζεται έγκριση εργασιών, η οποία θα χορηγείται κατόπιν αιτήσεως στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία και θα πρέπει να συνοδεύεται από αρχιτεκτονικά σχέδια, υπεύθυνες δηλώσεις των μελετητών και φορολογικά στοιχεία.
* Οι εγκαταστάσεις των φωτοβολταϊκών θα πρέπει να απέχουν 5 μέτρα από τα όρια του οικοπέδου σε περίπτωση που η επιφάνειά του υπερβαίνει ή είναι ίση με 4 στρέμματα. Επιβάλλεται να απέχουν 2,5 μέτρα από τα όρια του οικοπέδου εάν αυτό έχει εμβαδό μικρότερο των 4 στρεμμάτων.
* Η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών απαγορεύεται να υπερβαίνει το 80% της επιφάνειας του οικοπέδου.

Απαγορεύσεις
Απαγορεύεται η τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως:

* Διατηρητέα μνημεία της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
* Περιοχές απολύτου προστασίας της φύσης και του τοπίου.
* Πυρήνες Εθνικών Δρυμών.
* Οικότοποι ενταγμένοι στο δίκτυο NATURA 2000.
* Δάση και γεωργικές γαίες υψηλής παραγωγικότητας.
* Περιοχές που υπάγονται σε ειδικό καθεστώς χρήσεων γης, βάσει του οποίου απαγορεύεται η χωροθέτηση εγκαταστάσεων εκμετάλλευσης της ηλιακής ενέργειας.
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

τσεκαρετε αυτο το αρθρακι για τις επενδυσειε σε φωτοβολταικα απο την ΒΡ
http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/07/28/1695847.htm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Τεσσερα αιολικα πεδια στη Βοιωτια. Το ενα πανω απο το Καστρο ( εντυπωσιακο και αμφανες στην Αθηνων-Λαμιας). Τα επομενα δυο στον Ελικωνα(Ε.Ο. Θηβας -Λειβαδιας μετα την Αλιαρτο ,διασταυρωση αριστερα προς Αγ. Τριαδα. Φαινονται οι ανεμογεννητριες απο τον δρομο) και το αλλο μετα τον Καρακολιθο και ανεβαινοντας για Ζεμενο-Αραχωβα . Το τεταρτο που ειναι? Ψαχνω να το βρω να το φωτογραφησω. Κι αν σας αρεσουν ,μην ψαρωνετε. Αλλο Βοιωτια ,αλλο Ευρυτανια. Η επιφυλακη ισχυει για να σωθει ο παραδεισος απο τα μεταλλικα τερατα.( Ουγκ)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 3 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr