stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Πεκίνο - Ολυμπιακοί 2008, Αγωνιστικό μέρος
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Καλά, για τον Γιουσέιν Μπολτ (άλλος χαρισματούχος απ΄τον Θεό εδώ), λέω να μη μιλήσω γιατί βαριέμαι να μου ρίχνω παρατήρηση.
1,97 μπόι, ό,τι χειρότερο για σωματοδομή δρομέα ταχυτήτων, παγκοσμίως άγνωστος μέχρι σχετικά πρόσφατα, τρέχει 80 μέτρα (στα τελευταία 20 πανηγυρίζει) και κάνει και 9,69. Κουκουρούκου! Evil or Very Mad


Σ'αυτο το σημειο μαλλον κανεις λαθος γιατι, απ'οτι ειπαν, ο τυπος εσπασε ολα τα ρεκορ απο πιτσιρικας.
Στην κατηγορια παιδων εκανε 19.98 στα 200, οταν ο Καρλ Λ. ειχε στην κατηγορια ΕΦΗΒΩΝ 10.20 στα 100μ...
Back to top
View user's profile Send private message
GEO
New Member
New Member


Joined: 22 Jan 2006
Posts: 50
Location: Athens

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Ομολογώ ότι αιφνιδιάστηκα. Έβαζα και στοίχημα –και το έγραψα σε προηγούμενο ποστ- ότι αποκλείεται να την έπιαναν ντοπαρισμένη γιατί δεν θα ρίσκαρε . Θα είχε βάλει μυαλό από το πάθημα των δρομέων. Επίσης απορώ που δεν εγκατέλειψε να είναι και σίγουρη όπως έκαναν συνάδελφοι της παλαιότερα που έκαναν μια φορά μια καλή επίδοση –σε Ολυμπιακούς αγώνες κατά προτίμηση- και μετά αθλητικά εξαφανίστηκαν αλλά πρόκοψαν σε πολιτική και διάφορους άλλους χώρους.
Επίσης στο επιχείρημα ότι δεν θα ήταν τρελή να ντοπαριστεί ενώ ήξερε ότι θα ελεγχτεί έχω να πώ . α) Αν δεν ντοπαριστείς σε Ολυμπιακούς πότε θα το κάνεις β)Όλοι οι Ολυμπιονίκες ελέγχονται αλλα το κόλπο είναι είτε να πάρεις κάτι που δεν ανιχνεύεται –κάτι που τα εργαστήρια της balco – έκαναν για πολύ καιρό ,είτε να το πάρεις την κατάλληλη στιγμή -έτσι την πάτησε πχ ο Καναδός στη Σεούλ ,γενικά κόλπα θέλει αφού μιλάμε για κλοπή. Άρα είτε σε πιάνουνε είτε όχι .
Οι εκτός Ελλάδος που πιάνονται ηλίθιοι είναι ?Το ιδιο επιχείρημα είπαν όλοι οι Έλληνες που πιάστηκαν ακόμη και ο δρομέας των 200 που πιάσανε τώρα στο Πεκίνο. Θεωρώ πάντως απολύτως λογικό να γίνονται παραπάνω έλεγχοι σε Ελληνες αθλητές-αν ισχύει. Το έχουμε παρακάνει…
Προσωπικά δεν αντέχω άλλο κρούσμα . Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω όταν το άκουσα είπα ωχ πάει και το τριπλούν –που το έχω σε εκτίμηση…
Ελπίζω να μην το ακούσω..
Και για να δώσω στον εαυτό μου κουράγιο έχω μέσα μου μια κρυφή ελπίδα ότι άμα ξαναπαίξουμε με την dream team στο μπάσκετ θα γίνει το θαύμα που βλέπω στα όνειρα μου ….(νομίζω ότι ένα τέτοιο θα τα ξεπλύνει όλα για πάρα πολλά χρόνια..)

ΥΓ πιασαν ένα λέει Κορεάτη ντοπαρισμένο στην σκοποβολή !!! Δηλ και κει αυξάνει τις επιδόσεις !!! Πόσα έχω να μάθω ακόμα…

Μου άρεσε το αρθρο.
http://www.enet.gr/online/online_text/c=115,id=65561832


Last edited by GEO on Sun Aug 17, 2008 9:06 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 8:58 am    Post subject: Reply with quote

Στο σκοποβολή λέει παίρνουν φάρμακα που ελατώνουν τους χτύπους της καρδιάς για να έχουν πιο σταθερό χέρι.

Εγώ το είπα, αντί να υποψιαζόμαστε ότι αυτός είναι ή δεν είναι, ας το αφήσουν ελεύθερο να τελειώνουμε.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Θα μου επιτρέψετε (;) να κάνω συνεχόμενη δημοσίευση για να ξεφύγουμε λίγο από την μιζέρια.

Οι Σοφία Μπεκατώρου, Σοφία Παπαδοπούλου και Βιργινία Κραβαριώτη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην ιστιοπλοϊα, στην κατηγορία Yngling.

Οι Βασίλης Πολύμερος και Δημήτρης Μούγιος στο διπλο σκιφ ελαφρών βαρών κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Μην ξεχνάμε ότι περιμένουμε και το καλύτερο σήμερα από την Δεβετζή.

Αντε να αλλάξει λίγο η διαθεσή μας.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 10:34 am    Post subject: Reply with quote

Επειδή τυγχάνει να εργάζομαι συχνά τις νυχτερινές ώρες, οπότε χάνω την επαφή με την επικαιρότητα, ξέρει κάποιος να μου πει τι ώρα αγωνίζεται η Δεβετζή ;
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 11:02 am    Post subject: Reply with quote

21:35 δική τους, δηλαδή 16:35 (νομίζω) ώρα δική μας.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Μπράβο στη Δεβετζή! Το σημαντικό είναι ότι ρίσκαρε για το μεγάλο άλμα μόλις την πέρασε η Λεμπέντεβα Evil or Very Mad , και πως στην τρίτη προσπάθεια άγγιξε το παγκόσμιο ρεκόρ. Κρίμα που βγήκε άκυρη για τόσο λίγο...

Τώρα έχει απομείνει ο Τσάτουμας στο ύψος, και η Μυστακίδου με τον Νικολαίδη στο τάεκβοντο.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να περιμένουμε από αλλού. Την Τσουμελέκα στο βάδην κατάχλωμη τη βλέπω.
Αν πιάναμε και τα δυο σιγουράκια με τον Μάρα και τον Ηλιάδη, θα μιλάγαμε για εξαιρετική εμφάνιση της Ελλάδας, τηρουμένων των αναλογιών, αλλά ακόμα και με τα τρία που έχουμε μέχρι στιγμής, το σημαντικό είναι ότι μπήκαμε επιτέλους στη λίστα των χωρών που είδαν αθλητή τους στο βάθρο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
GEO
New Member
New Member


Joined: 22 Jan 2006
Posts: 50
Location: Athens

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Και απο μένα ενα μπράβο στην Δεβετζή. Σε εναν απίστευτο αγώνα που τελικά την κέρδισαν αυτές που συνέτριψαν τα δικά τους φετινά ατομικά ρεκόρ. Πιστεύω οτι το κλάμα στο τέλος ηταν γιατι ηθελε κατι παραπάνω-και που για μια στιγμή ολοι πιστέψαμε οτι θα το επαιρνε..
Υ δωσε και μια ελπίδα στο μπάσκετ για ενα μετάλιο. ΠΟΛΥ δύσκολο αλλα εγώ ελπίζω...(έχω κόλλημα το ξέρω...)
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

Σταθερή η Δεβετζή! Μπράβο στην κοπελιά που μας κάνει να νιώθουμε και λίγο όμορφα μέσα στον βόθρο του ελληνικού ντόπινγκ.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Μην ξεχνάμε και το μπάσκετ!
Τον Ιακωβάκη αύριο στον τελικό.

Και την Δεβετζή πάλι, από ότι κατάλαβα θα κατεβεί και στο άλμα εις μήκος.
Back to top
View user's profile Send private message
AccelDrag
New Member
New Member


Joined: 26 Jun 2004
Posts: 14
Location: Piraeus

PostPosted: Sun Aug 17, 2008 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Παίδες όλα σωστά που λέμε και οι απορίες μας και όλα σχετικά με την ντόπα...
Ένα πράγμα μην ξεχνάμε, υπάρχει loby που υποστηρίζει και που καταβαραθρώνει αθλητές. Δεν θέλω να μπω σε συζήτησε περί loby γιατί ούτε να αποδείξουμε τίποτα μπορούμε αλλά και δεν θα καταλήξουμε πουθενά.
Το μόνο εύκολο όμως είναι το loby αυτό να τελειώσει κάποιον με πολύ απλό τρόπο εκμεταλευόμενη τις φυσιολογικές αντιδράσεις ενός αθλητή...και εξηγούμε...


Αρκούν 2-3 σταγόνες ενός ισχυρού στεροειδούς πάνω στην πετσέτα του αθλητή...
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν μπόρεσα να δω τις προσπάθειες των Ελλήνων, κρίμα όμως για τον Τσάτουμα που -δυστυχώς- εξελίσσεται στο αρσενικό αντίστοιχο της Νίκης Ξάνθου Arrow τόσο μεγάλο ταλέντο, τόσα χρόνια πρωταθλήτρια, και ποτέ δεν έμαθε να μετράει βήματα.
Και είναι κρίμα, όχι μόνο γιατί ένας πρωταθλητής βλέπει τους κόπους του να μην έχουν αντίκρυσμα εκεί που πρέπει, αλλά γιατί εκ των υστέρων φάνηκε πως τα άλματα των μεταλλίων ήταν απολύτως μέσα στις δυνατότητές του.

Τέλος πάντων μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια, και να δούμε τώρα τι θα γίνει με το μπάσκετ και το τάεκβοντο.
Πασχαλίδης και Τριγκώνης στα Tornado είναι τρίτοι και μπορούν το χάλκινο, ενώ όσοι σκαμπάζουν από κολύμβηση λένε ότι ο Γιαννιώτης που πέφτει μεθαύριο στα 10 χλμ ανοιχτής θαλάσσης πάει για βάθρο.
Για να δούμε!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

Chr04 wrote :
Quote:
Ρε παιδιά, εγώ που τρώω μόνο το 1/3 από αυτά που τρώει γιατί όλο κάθεται στην κοιλιά;


Διότι φίλε μου το δικό σου μηχανάκι (μεταβολισμός) έχει το ρελαντί ρυθμισμένο στις 1800 σ.α.λ. ενώ το δικό της πρέπει να είναι γύρω στα 2600!!!

Πάντως πέρα απο την πλάκα αυτό μου μας θλίβει περισσότερο δεν είναι η φτωχή συγκομιδή απλά , είναι οτι αυτή η συγκομιδή εμφανίστηκε μετά από:

    1. τους δικούς μας αγώνες στην Αθήνα
    2. Μία σταθερά ανοδική πορεία μεταλλίων που ξεκίνησε πρίν 16 χρόνια στη Βαρκελώνη και
    3. Μια σειρά κρουσμάτων ντόπινγκ και ψιθύρων που προκαλούνται για τη γνησιότητα όλων αυτών των μεταλλίων και της ανόδου του ελληνικού αθλητισμού
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω δυο ερωτήσεις

1) Γιατί η ΔΟΕ και οι παγκόσμιες ομοσπονδίες δεν βγάζουν έναν κανονισμό που να λέει ότι όποιος πιάνεται ντοπαρισμένος, αποκλείεται δια παντός από τα πάντα;

2) Στην Ελλάδα, όποιος πιάνεται ντοπέ χάνει το αξιωμά του πχ από τον ελληνικό στρατό;

Ήθελα 2 αλλά θα πω ακόμα ένα.

Α Θ Λ Ι Α τα ρεπορταζ του ΑΝΤ1. Από την μια βρίζουν τους πάντες, από την άλλη λέει ότι ΄Η ΔΟΕ είναι χαρούμενη επειδή ο ελληνικός αθλητισμός λειτοργεί ορθά στην Ελλάδα, αφού η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, απέκλεισε την Χαλκιά μόλις βρέθηκε ντοπαρισμένη'. (Κυριακού πρόεδρος ΑΝΤ1, πρόεδρος ΕΟΑ).

Μ'αρέσει που ο Κυριακού είναι εκπληκτικός με όσα γίνονται.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε μου Chr.4 είσαι μέσα στο μυαλό μου! Τις ίδιες ακριβώς απορίες είχα και εγώ. Γιατί να τον πληρώνουμε τον "ολυμπιονίκη" αν, όχι απλά δεν μπορεί να διακριθεί, αλλά μας ξεφτιλίζει και διεθνώς; Φαντάζομαι η Θάνου και ο Κεντέρης είναι ακόμη αξιωματικοί του στρατού, έτσι δεν είναι;

Ο Κυριακού δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς. Τί να πει; Οτι ήταν γενική ντιρεκτίβα να δίνουμε M3 σε ότι κινείται; Όλοι το ξέρουμε πλέον αλλά κάνουμε το μαλάκα και σφυράμε αδιάφορα
Back to top
View user's profile Send private message
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

Αν ειναι δυνατον, 4 (τεσσερα) χρονια μετα, να ειμαστε εδω και να μιλαμε για τα ιδια πραγματα και να τρωμε την ιδια ξεφτιλα...
Αδικες λοιπον οι ομηρικες μαχες που εδωσα πριν 4 χρονια στα διεθνη φορουμ? Ειχαν δικιο τελικα οσοι ελεγαν οτι δεν γινεται μια αθλητρια να βελτιωσει 7 δευτ. το ρεκορ της μεσα σε λιγοτερο απο 2 χρονια...
Ειχαν δικιο οσοι ελεγαν οτι η ομαδα στιβου μας ειναι σχεδον ολη ντοπε...

Το "θαυμα" του Ελληνικου αθλητισμου 1996-2008 ηταν ενα ψεμμα τελικα και ομολογω οτι εγω προσωπικα την πατησα.

Φανταζομαι οτι και τα μεταλλια του Δημα κτλ και αυτα καλπικα θα ηταν.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ θα περιόριζα την ομάδα στίβου μονάχα στους αθλητές του Τζέκου (Θάνου, Κεντέρης και ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής στα 60 μέτρα του κλειστού Χάρης Παπαδιάς).
Επίσης, η Χαλκιά έκανε ξαφνικά τρελές επιδόσεις τις οποίες προσωπικά ποτέ δεν είδα με καλό μάτι, και τέλος, η Βούλα Τσιαμήτα ήλθε, έγινε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο τριπλούν και απήλθε.
Όλα τα άλλα παιδιά δεν έχουν δώσει δικαίωμα, και οι επιτυχίες τους στο στίβο ήταν προιόν διάρκειας και ατομικής προόδου. Βέβαια, κανείς δεν μπορεί να ξέρει, αλλά μην κάψουμε και τα χλωρά μαζί με τα ξερά πάνω στη στενοχώρια μας.

Όσο για το Δήμα, ε ας τον πιάνανε. Τι να πω, ξέρω γω.... Rolling Eyes Από τη στιγμή που η Παγκόσμια Ομοσπονδία της Άρσης Βαρών είναι η πιο πολυελεγχόμενη, και από τη στιγμή που η ίδια η ΔΟΕ σκέφτεται να την αποκλείσει από το πρόγραμμα των μελλοντικών Ολυμπιακών λόγω της πολλής ντόπας, εμένα αυτό μου λέει πως όσοι δεν πιάστηκαν ήταν καθαροί. Τουλάχιστον την περίοδο που εξετάστηκαν.
Επιπλέον, ο Δήμας την περίοδο της μεγάλης ακμής του δεν αρκούνταν μονάχα στο χρυσό. Έκανε και ταυτόχρονα παγκόσμια ρεκόρ, το ένα πίσω από το άλλο. Οι κανονισμοί λένε πως ένα παγκόσμιο ρεκόρ αναγνωρίζεται επιτόπου, μονάχα τυπικά. Ουσιαστικά ισχύει επισήμως μόνο αν ο κάτοχός του περάσει από έλεγχο ντόπινγκ και βγουν αρνητικά τα αποτελέσματα, συνήθως 1-2 μέρες μετά.
Παλιά, ο αθλητής είχε το δικαίωμα να αρνηθεί αυτόν τον έλεγχο. Σε αυτήν την περίπτωση κράταγε το μετάλλιο, αλλά η επίδοσή του μέτραγε ως ατομική και όχι ως παγκόσμιο ρεκόρ. Τώρα βέβαια αυτό δεν ισχύει.

Τέλος πάντων, ας μην μπούμε σε αυτήν τη λογική. Θεωρώ άξια τα μετάλλια που έχουμε πάρει μέχρι τώρα. Όχι γιατί δεν πιάστηκαν οι αθλητές τους, αλλά γιατί οι ίδιοι επιβεβαίωσαν πολλές φορές τις επιδόσεις τους και δεν έκαναν τρελλά ξεπετάγματα όπως ορισμένοι.
Και επιτέλους, αν είναι να μπούμε σε αυτήν τη συζήτηση, ας μιλήσουμε και για τον αλήστου μνήμης Σουλειμάνογλου, τον Φελπς, την ομάδα της Κίνας που φέτος πήρε παραμάζωμα την άρση βαρών, τους ποδηλάτες της Ισπανίας και της Ιταλίας, τους κολυμβητές της Αυστραλίας, τους Τζαμαικανούς και πάει λέγοντας.
Στο τέλος θα τρελλαθούμε, δεν βγαίνει άκρη έτσι! Laughing

Εντάξει, υπάρχει ντόπα, απλώς εμείς δεν έχουμε τα φράγκα και τις πλάτες να πάρουμε αυτήν που δεν ανιχνεύεται! Θέλει γατόνι και αδίστακτο προπονητή αυτή η δουλειά -βλέπε Τζέκος- και δεν είναι όλοι τέτοιοι. Ευτυχώς! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 1:33 am    Post subject: Reply with quote

το καλύτερο το άκουσα στο radio για την νοοτροπία μας και τον αθλητών μας σε σχέση με αλλα κράτη πχ. jamaica. αντί να γελάνε και να χαίρονται μιλάνε και τρελαίνονται λες και μιλάμε για πόλεμο.....χαλαρώστε λίγο και ευχαριστηθείτε το όπως πχ. έκανε η ομάδα του 2004.
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 3:01 am    Post subject: Reply with quote

Ακριβως απο τη στιγμη που ολοι παιρνουν ντοπα, ουσιαστικα δεν κλεβει κανενας. ΟΛΟΙ ντοπαρονται. Κερδιζει απλα αυτος που εχει την καλυτερη συνταγη και εχει προπονηθει παραπανω.
Αυτο που σκεφτομαι τελευταια ειναι πως αντι να εθελοτυφλουμε και να υποκρινομαστε πως μας νοιαζουν οι καθαροι αγωνες παρα οι επιδοσεις, ας αποφασισουμε να επιτρεψουμε το ντοπινγκ.
Να βγαινει ενα πρωταθλημα αθλητων, και ενα φαρμακευτικων εταιρειων (κατι αντιστοιχο με των κατασκευαστων στη φορμουλα 1). Οι νικητες να παιρνουν τα βραβεια τους και να πηγαινουν σπιτια τους ησυχοι.
Ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι και τελικα θα κερδιζουν οι ιδιοι που κερδιζουν και τωρα.

Υ.Γ. προφανως αστειευομαι με την παραπανω προταση. Φανταζεστε ομως????
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Και επιτέλους, αν είναι να μπούμε σε αυτήν τη συζήτηση, ας μιλήσουμε και για τον αλήστου μνήμης Σουλειμάνογλου, τον Φελπς, την ομάδα της Κίνας που φέτος πήρε παραμάζωμα την άρση βαρών, τους ποδηλάτες της Ισπανίας και της Ιταλίας, τους κολυμβητές της Αυστραλίας, τους Τζαμαικανούς και πάει λέγοντας.


Συμφωνώ απόλυτα! Το παιχνίδι έτσι παίζεται οπότε ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Οι έλληνες αθλητές δεν είναι συλλήβδην θεοί ή αλήτες! Απλά φάνηκε πως κάποιοι προπονητές δεν ξέρουν να παίξουν σωστά το παιχνίδι. Ακριβώς, όμως, επειδή είναι κάτι που ηθικά δεν αγγίζει κανέναν από εμάς (το μόνο που αγγίζει είναι την... τσέπη μας - δεν είναι και λίγο), ίσως θα έπρεπε να του δίνουμε την αξία που του αρμόζει. Όπως σε κάθε άλλο θέαμα! Αν θέλουμε να προβληματιστούμε με εθνικά ζητήματα υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα, όπως π.χ. η κοινωνική πολιτική του κράτους ή οι σχέσεις μας με τους άλλους λαούς! Και, προσωπικά, όσο αποδοκιμάζω τη Χαλκιά, πχ, άλλο τόσο υποψιάζομαι τον Φελπς! Αλλά κατά τα άλλα, όποιος θέλει να εγκαταλείψει τα εγκόσμια στα σαράντα του είναι θέμα δικής του επιλογής!

Κατά τα λοιπά, ελπίζω αύριο να τα καταφέρει ο ομάδα μπάσκετ απέναντι στην Αργεντινή! Το αξίζει για τη συνέπεια και το ήθος που έχει διδάξει όλα αυτά τα χρόνια! Ο Τζινόμπιλι δήλωσε ότι η Αργεντινή είναι το φαβορί! Μήπως μας παίρνουν λίγο αψήφιστα...;
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 11:09 am    Post subject: Reply with quote

http://www.contra.gr/TrackandField/China/OlympicGames/Beijing2008/209098.html

Eνδιαφέρον άρθρο που δείχνει για μια ακόμα φορά πώς η Κίνα έχει ανάγει τους αγώνες σε επίδειξη μεγαλομανίας, υπό τις ευλογίες πάντα της ΔΟΕ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 11:30 am    Post subject: Reply with quote

16.000.000 ευρω οι ετησιες απολαβες του Shocked Question Exclamation

Τα εχασα ρε γμτ Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Πολλά μπράβο στις Μακρυγιάννη - Σολωμού για την πρόκρισή τους στον τελικό! Μπορεί να σιχαίνομαι τη συγχρονισμένη κολύμβηση σχεδόν όσο το τραμπολίνο και το πινγκ πονγκ, αλλά σαν φίλαθλος χαίρομαι να βλέπω τη χώρα μου να παίζει στα ίσα τις παραδοσιακές δυνάμεις του κάθε αθλήματος και να βλέπει τελικούς, κι ας μην φέρνει μετάλλια.

Το κακό είναι ότι σε αθλήματα με κριτές, πρέπει να έχεις επιρροή, παρουσία κριτών σε επίπεδο ολυμπιακών και παγκοσμίων πρωταθλημάτων, και πάει λέγοντας. Κι εμείς τέτοιο πράγμα δεν διαθέτουμε.
Δηλαδή αν το καλοσκεφτείς, δεν υπάρχει σωτηρία από πουθενά! Άμα δεν σε φάει η ντόπα, θα σε φάει η σιχαμένη η Κινέζα που πήγε κι έδωσε στις δικές μας 8.900 για το καλλιτεχνικό μέρος (άξιζε τουλάχιστον 9,500), μόνο και μόνο επειδή λίγο αργότερα έβγαιναν οι αθλήτριες της χώρας της.
Για θυμηθείτε και τον Μάρα το 2004!

Α σιχτίρι πια με τους κωλο-ολυμπιακούς σας! Razz

(Διευκρίνιση: Όποιος πει ότι και μια δικιά μας κριτής κάτι ανάλογο θα έκανε, θα φάει παρατήρηση!) Razz Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

Μπράβο στα κορίτσια. Αλλά να ρωτήσω κάτι; Μήπως έχει παραγίνει το κακό με όλα αυτά τα αθλήματα στους Ολυμπιακούς; Μπάντμιντον, πινγκ πονγκ, ορεινή ποδηλασία, τραμπολίνο, ιππική δεξιοτεχνία, σκοποβολή, μοντέρνα τρίαθλα, πένταθλα και δεν συμμαζεύεται. Κάθε αθλητική ομοσπονδία προσπαθεί να βάλει το άθλημά της στους ολυμπιακούς Δεν υποστηρίζω κατ' ανάγκη οτι ολυμπιακοί είναι μόνο ο στίβος αλλά όταν κάτι πολυδιασπάται τόσο δεν χάνει τελικά το νόημά του; Και η χώρα που οργανώνει τους ολυμπιακούς θα πρέπει φυσικά Ελλάδα θα είναι η τελευταία μικρή χώρα που διοργάνωσε ολυμπιακούς...
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε μας Υ , να σου κανω μια ταπεινη ερωτηση...
Θα γραφεις εδω και στους Παραολυμπιακους Αγωνες ; Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr