stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Μουσείο Ακροπόλεως (part II)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Nov 06, 2007 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Μέχρι τα Χριστούγεννα ολοκληρώνεται η μεταφορά.

Σαλαμοποίηση από ό,τι φαίνεται, με παράδοση κάθε κομματιού που ολοκληρώνεται.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&pubid=143479
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Δυο συνεντεύξεις που πήρε ο φίλος μας Richard Lacayo του περιοδικού Τime από τον Παντερμαλή καθώς και μία από τον διευθυντή του Βρετανικού Μουσείου. Κατα τον τελευταίο, εν ολίγοις, η μόνη λύση είναι η Ελλάδα να αναγνωρίσει την κυριότητα του Βρετανικού Μουσείου και να συμβιβαστεί με κάποιου είδους χρονικά περιορισμένου (time-limited) δανείου μέρους μόνο τους συλλογής.

1η συνέντευξη Παντερμαλή

2η Παντερμαλή

Neil MacGregor

Εδώ ποστάρω και το προηγούμενο θετικότατο άρθρο του Lacayo για το ΝΜΑ, στο οποίο είχα αναφερθεί και σε προηγούμενο ποστ.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

... και επειδή εκνευρίστηκα με την ερώτηση αν το νέο μουσείο θα έχει ελεύθερη είσοδο όπως και το Βρετανικό παραθέτω την παρακάτω φωτογραφία...
Φώτο
Σε όλα τα μουσεία του κόσμου το πλάνο των αιθουσών δίνεται δωρεάν, αλλά στο Βρετανικό κοστίζει 2 λίρες, δηλαδή σχεδόν τρία Ευρώ. Για να μην προσθέσω την τιμή των audio guides κλπ. κλπ. Δέχομαι ότι το Βρετανικό Μουσείο είναι φτηνό σε σχέση με τα εκθέματα που διαθέτει, αλλά ως μια "καλή" επιχείρηση συνεπάγεται και πολλά κρυμμένα κόστη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

Καλά, ο McGregor στριμώχτηκε άγρια από τον δημοσιογράφο και άρχισε να το γυρίζει στα νομικίστικα (τα οποία επίσης δεν του πολυβγήκαν). Στην ουσία η παραμονή των γλυπτών στο Λονδίνο στηρίζεται στο ότι οι έφοροι του μουσείου δεν έχουν την δικαιοδοσία να μεταφέρουν την κυριότητα μέρους της συλλογής, κάτι που μπορεί να αλλάξει με νόμο από το κοινοβούλιο (και το οποίο κατα τον διευθυντή του μουσείου θα πρέπει να κοιτά τη δουλειά του). To πραγματικά όμως εξοργιστικό είναι το εξής (οι υπογραμμίσεις δικές μου).

"...We also know that the removal of the marbles was happening absolutely in public. And Elgin was accompanied by an official of the sultan of the Porte of Constantinople, a man of a high rank — the voivode. I think it's perfectly clear that Elgin couldn't remove things without the consent of the voivode. Those consents might have gone beyond the terms of the firman, whatever those were, but this was done very publicly, in consultation with the public authorities of the day. So it is very difficult to argue that what he did was beyond the authority granted by Constantinople in one form or another...."

O Mc gregor επιμένει να αγνοεί το γεγονός της τούρκικης κατοχής της Αθήνας. Είναι σαν να ισχυρίζεται οτι κατα την γερμανική κατοχή της Γαλλίας οι Γερμανοί (ή και οποιοσδήποτε άλλος με την άδειά τους) είχαν κάθε δικαίωμα να αδειάσουν το Λούβρο.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 12:11 am    Post subject: Reply with quote

Καλα, οκ
Αυτός ο άνθρωπος υποτίθεται ότι είναι μορφωμένος και πολύ "ψαγμένος"???
Ρε ασταδιάλα που βγαίνει δημοσίως και λέει ασυναρτησίες....
Θα είμαστε πολύ ηλίθιοι αν δε καταφέρουμε να φέρουμε τα μάρμαρα πίσω ύστερα και απο αυτή τη δήλωση...
...και το μουσείο...
...δλδ τί άλλο???
Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 12:36 am    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς, πολλές φορές δεν είναι τα πειστικά επιχειρήματα και οι ασυναρτησίες της "άλλης" πλευράς που καθορίζουν το αποτέλεσμα, αλλά η διαπραγματευτική δύναμη... Έχουν τα μάρμαρα και την κάλυψη της εκάστοτε Βρετανικής κυβέρνησης και συνεπώς βρίσκονται σε ισχυρή διαπραγμετευτική θέση. Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 12:55 am    Post subject: Reply with quote

Έχουν όμως και την τεράστια πλειοψηφία του ίδιου του Βρετανικού Λαού εναντίον τους. Και τα αδιάψευστα επιστημονικά πειστήρια ότι τα μάρμαρα κακοποιήθηκαν στα χέρια τους σε επιχείρηση συντήρησής τους (μέχρι και με συρμάτινες βούρτσες τα είχαν περάσει) Shocked, τη στιγμή που οι ίδιοι τόνιζαν πως τα μάρμαρα είναι "δικά τους" γιατί μόνον αυτοί μπορούν να τα προστατεύσουν.
Εγώ νομίζω ότι είναι τελειωμένη υπόθεση και θα επιστρέψουν σύντομα.
Οι Βρετανοί είναι με την πλάτη στον τοίχο και λένε νομικίστικες, ανιστόρητες μπούρδες. Ειλικρινείς γίνονται μόνο σε μία φάση του διαλόγου: Όταν παραδέχονται δημοσίως ότι θα χάσουν έναν σημαντικό κράχτη του Μουσείου, και πως μετά απ' αυτό φοβούνται διεκδικήσεις άλλων κρατών.
Μπορώ να έρθω στη θέση τους, η αλήθεια να λέγεται.

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται μια ταπεινωτική ήττα (έχουν κι αυτά τα κολλήματα βλέπεις, νομίζουν ότι είναι ακόμα Empire). Το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλόπιστη διπλωματική και πολιτική διευθέτηση, έστω κι αν έχει στοιχεία εκατέρωθεν συμβιβασμών.
Δεν ξέρω πόσο εφαρμόσιμη είναι η ιδέα του Βενιζέλου (ως τότε Υπουργού Πολιτισμού), να κρατήσουν δηλαδή οι Εγγλέζοι την ψιλή κυριότητα, κι εμείς να τα έχουμε στο έδαφός μας ως επικαρπωτές (σκόπιμα παραθέτω νομικούς όρους που δεν εφαρμόζονται σε πολιτιστικά αγαθά, απλά το κάνω για να το καταλάβουμε καλύτερα).
Εμένα με ενδιαφέρει να δω τα μάρμαρα ενωμένα. Αν αυτό σημαίνει ότι το γυάλινο δώμα του μουσείου θα πρέπει να ονομαστεί παράρτημα του Βρετανικού, δεν με πολυχαλάει. Και το Λούβρο φτιάχνει παράρτημα στο Ντουμπάι, δεν τρέχει τίποτα. Τουλάχιστον το δικό μας δεν θα γίνει για την κονόμα, αλλά ως η αναγκαία (?) συνθήκη για να αποκατασταθεί η λεηλασία του Παρθενώνα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ένα έντονα αρνητικό άρθρο για το νέο μουσείο από τον Τάση Παπαϊωάννου στην Ελευθεροτυπία
Σκέψεις για το νέο Μουσείο Ακρόπολης
Κτήριο Σάντουιτς; Αισθητική εμπορικού κέντρου; Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Fri Nov 09, 2007 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

Το άρθρο είναι γεμάτο με τις γνωστές μεγαλοστομίες και αερολογίες που μας έχουν συνηθήσει οι (περισσότεροι) εγχώριοι αρχιτέκτονες... Το ποιο αστείο είναι ότι κατηγορεί το κτήριο ότι "αγνοεί" την γύρω πόλη και τις γύρω πολυκατοικίες. Εμ, ενώ τα δικά μας τα αστέρια ξέρουν να κάνουν τσιμεντοκουτένιες πολυκατοικίες που ταιριάζουν τέλεια η μία δίπλα στην άλλη.

Στο μόνο που έχει δίκιο είναι ότι το μουσείο είναι στριμωγμένο. Αλλά καταλήγει στο λάθος συμπέρασμα που είναι ότι έπρεπε να το βάλουν κάπου αλλού. Ναι είναι στριμωγμένο αλλά αυτό δεν είναι το ΜΟΝΟ πράγμα που μετράει: Το οικόπεδο αυτό ήταν και είναι το μόνο μέρος με οπτική επαφή στην Ακρόπολη, σε πολύ μικρή απόσταση από τον αρχαιολογικό χώρο. Ναι, στον Βοτανικό, πχ, θα είχε περισσότερο χώρο αλλά θα ήταν στου διαόλου την μάνα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Nov 10, 2007 12:09 am    Post subject: Reply with quote

Χμμμμ..... Κάτι μου θυμίζει εμένα τώρα το όνομα Τάσης Παπαϊωάννου. Μόλις το άκουσα, μου χτυπήσανε καμπανάκια. Μην είναι ο αρχιτέκτονας που είχε κάνει εκείνη την αλησμόνητη πρόταση να μετατρέψουμε το στέγαστρο του Καλατράβα σε πέργκολες πριν τους Αγώνες, μιας και δεν θα καταφέρναμε ποτέ να το κουμπώσουμε στη θέση του? Rolling Eyes
Δεν θυμάμαι και δεν θέλω να τον αδικήσω τον άνθρωπο. Ας τον αδικήσει καλύτερα ένα από τα έργα του. Ιδού:
Κτίριο πολιτιστικού ενδιαφέροντος "Γ. Μαυρόπουλος"
Δήμου Πυλαίας Γ' Βραβείο (ευτυχώς)



Από κει και πέρα, προσωπικά ψοφάω να διαβάζω κριτικές αρχιτεκτόνων. Αυτό το πομπώδες υφάκι τους, το ανακατεμένο με κύματα αυτοθαυμασμού και λεξιλαγνείας, πολύ με φτιάχνει! Επίσης με φτιάχνει η αντικειμενικότης και η βαθιά οραματική σκέψη τους.
Αντιγράφω:
"Είναι προφανές ότι η συνθετική άποψη των αρχιτεκτόνων του κτηρίου δεν λαμβάνει υπόψη την κλίμακα της πόλης και των γειτονικών μνημείων, τις κλιματολογικές συνθήκες, το χαρακτήρα της περιοχής, τα χρώματα, τις υφές..."

Δεν μπορώ, μαζεύτε τον. Όταν διαβάζω τέτοια θέλω να βάλω Σάσα Μπάστα στο CD. Σίγουρα εκεί δεν κατεβαίνει τόσο πολύ το IQ μου απ' ό,τι στο παραπάνω παράδειγμα. Ποιες είναι οι ....υφές, καλέ μου άνθρωπε, και ποια τα χρώματα του περιβάλλοντος χώρου που αγνοήθηκαν από τον Τσουμί?
Τι έπρεπε να γίνει για να ικανοποιηθεί το κριτήριο των τόσο ξεχωριστών κλιματολογικών συνθηκών της περιοχής, οι οποίες (κατά την άποψή σας) τώρα βλάπτονται?

Ο πυροτεχνηματικού τύπου λόγος, για μένα είναι απολύτως άκυρος. Καλό είναι να τα λέμε, αλλά ακόμα καλύτερο να τα τεκμηριώνουμε. Αλλιώς είναι απλή εμπάθεια. Προσέξτε τι είπε το άτομο: Η μεταφορά των γλυπτών θα έπρεπε να μας θλίβει αντί νας μας ενθουσιάζει, γιατί αποδεικνύει πόσο μολυσμένη είναι η Αθήνα και πόσο υποβαθμισμένο το περιβάλλον. Shocked
Βεβαίως, ως καλός προπέτης, ξεχνάει να αναφέρει ότι το Μουσείο δεν έγινε μόνο για να στεγάσει αετώματα και ζωφόρους, αλλά και εκατοντάδες άλλους θησαυρούς, πολλοί από τους οποίους βρίσκονταν ήδη εκτός ναού, στριμωγμένοι όμως στο αχαρακτήριστο μουσειάκι του Βράχου, και άλλοι σκόρπιοι στο Αρχαιολογικό, στιβαγμένοι σε αποθήκες κλπ.
Για να μην μιλήσω για το απάνθρωπο στρογγύλεμα των επιχειρημάτων περί την μη ορθή ανάδειξη των αρχαιοτήτων που βρέθηκαν στα θεμέλια. Μιλάμε για ρεσιτάλ άρνησης, όχι αστεία.

Είναι ευκταίος ο αντίλογος, ευχάριστος και πάντα χρήσιμος. Κι εγώ έχω κάποιες αντιρρήσεις, ειδικά για την επί της οδού Μακρυγιάννη όψη του Μουσείου, αλλά δεν κάθομαι να το εκθεμελιώσω εκ βάθρων.
Και τέλος πάντων, θα περίμενα μέσα σε όλο αυτό το κατεβατό, να αναφέρει έστω και ένα θετικό χαρακτηριστικό του Μουσείου. Όσο αδυνατεί να το κάνει (κακούργες αγκυλώσεις, καταραμένο ταγάρι της γενιάς του Πολυτεχνείου), αρνούμαι κι εγώ να τον πάρω στα σοβαρά.

Neeeeeeext!


Last edited by Ypsilon on Sat Nov 10, 2007 12:37 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sat Nov 10, 2007 12:26 am    Post subject: Reply with quote

Θα συμφωνήσω με τον Ypsilon. Μάλλον από εμπάθεια χαρακτηρίζεται το άρθρο παρά από καλοπροαίρετη κριτική. Δέχομαι ότι το μουσείο δεν είναι τέλειο, αλλά ποιο κτίριο είναι; Και σε τελική ανάλυση, δεν μου φέρνει και σε εμπορικό κέντρο. Έλεος δηλαδή!! Όσον αφορά δε τα αρχαία που βρέθηκαν στο οικόπεδο, πού προστατεύονται καλύτερα; Στα θεμέλια του νέου μουσείου ή κάτω από τις γύρω πολυκατοικίες; Παρόλα αυτά πάντως νομίζω πως ο Παπαϊωάννου έχει δίκιο όταν ισχυρίζεται ότι δεν ταιριάζει το κτίριο στον χαρακτήρα της περιοχής. Νομίζω θα πρέπει να του βάλουμε καμιά δεκαριά κεραίες για να... εναρμονιστεί με τον περιβάλλοντα χώρο...Twisted Evil Twisted Evil
Και εγώ, λοιπόν, με τη σειρά μου...
Neeexxxt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Sat Nov 10, 2007 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing Laughing Laughing
έψαχνα και εγώ έργα αυτού του καθηγητή,και τελικά επιβεβαιόθηκα,δεν περίμενα κάτι καλήτερο,οι κακοπροαίρετοι και αντιδραστικοί άνθρωποι ποτέ δεν εχουν οι ίδιοι να δείξουν κάτι καλύτερο,αν ο καθηγητής φτιαχνει τέτοια κτίρια και απεχθάνετε το πρώτο αρχιτεκτονικά μοντέρνο landmark της πόλης ύστερα από πολλά χρόνια,ζήτω που καήκαμε.......
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Nov 10, 2007 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Πήγα και εγώ να τον θάψω τον άνθρωπο, αλλά μετά κάθησα και διάβασα το άρθρο του αναλυτικά. Σε μερικά έχει δίκιο. Σε άλλα είναι υπερβολικός, και είναι κουραστικό το γεγονός ότι δεν βρίσκει ένα καλό στο νέο μουσείο. Δεν κάνει ανάλυση, κάνει πολεμική. Και τελικά πρέπει να είναι πιο προσεκτικός όταν αναφέρεται στο έργο ενός αναγνωρισμένου αρχιτέκτονα, γιατί κάτι πρέπει να αντιπαραθέσει και ο ίδιος ως αντίπαλο δέος.

Επιπλέον είναι λυπηρό για έναν επιστήμονα να καταθέτει πολιτικό λόγο κατά την κρίση ενός έργου που είναι σαφώς στον χώρο του. Οφείλει να μιλήσει τεχνικά και με επιστημονικό, καθαρό τρόπο.

Άρα οι κουταμάρες περί αποτυχίας της κοινωνίας μας να διαχειριστεί το περιβάλλον και δεύτερη αποκαθήλωση του Παρθενώνα μετά τον Έλγιν είναι άσχετες με το αρχιτεκτονικό δημιούργημα. Παρατίθενται όμως πρώτες πρώτες για λαϊκισμό και ασφαλώς δημιουργία κλίματος. Το παλαιότερο ρητορικό κόλπο όλων και το φθηνότερο.

Συνεχίζω:
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Αθήνα χρειάζεται -περισσότερο από ποτέ- σημαντικά δημόσια κτήρια....
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί του.

Επιπλέον:
Είναι προφανές και για τον πλέον καλόπιστο κριτή, ότι απαιτούνταν τουλάχιστον υπερδιπλάσιος χώρος για το μέγεθος και τις απαιτήσεις του νέου μουσείου,
Συμφωνώ και δέχομαι την τεχνική του κρίση για το θέμα.
Νομίζω συμφωνεί και το live - maps


Ακόμα:
Γιατί η κλίμακα στην αρχιτεκτονική είναι πολύ σχετική έννοια. Δεν αποτελεί με κανέναν τρόπο απόλυτο μέγεθος.
Σωστός

Είναι προφανές ότι η συνθετική άποψη των αρχιτεκτόνων του κτηρίου δεν λαμβάνει υπόψη την κλίμακα της πόλης και των γειτονικών μνημείων, τις κλιματολογικές συνθήκες, το χαρακτήρα της περιοχής, τα χρώματα, τις υφές...
Ισχύει, είτε μας αρέσει είτε όχι, είτε θα έπρεπε είτε όχι. Μια φορά πάντως, σαν να έπεσε από τον ουρανό είναι (που προσωπικά το επικροτώ στη συγκεκριμένη περίπτωση).


Είναι επίσης ενδεικτική η πλήρης απουσία υπαίθριων και ημιυπαίθριων χώρων, τόσο σημαντικών για το κλίμα της Αττικής, αλλά και απαραίτητων για το μέγεθος και τη λειτουργία του μουσείου.
Πράγματι απουσιάζουν, αλλά έτσι συμβαίνει σε όλα τα μουσεία εντός πυκνοκατοικημένων πόλεων, από Ν.Υόρκη μέχρι Λονδίνο.

...ενώ η στροφή του τζαμένιου όγκου παράλληλα με τον άξονα του Παρθενώνα, στον τελευταίο όροφο, εκτός από την απλοϊκή αντιστοίχηση, δεν γίνεται αντιληπτή από το επίπεδο της πόλης,...
Εδώ κάνει μια τεχνική ανάλυση και μπράβο του. Μετά όμως πετάει το "παραπέμπει σε εμπορικό κέντρο" και την ακυρώνει τελείως, γιατί όλος ο επιστημονικός λόγος, έντεχνα τοποθετήθηκε για να δικαιολογήσει αυτή την πρόταση.


Γιατί εν τέλει, απέχουν πολύ ο «λόγος, οι θεωρίες και οι... διαλέξεις» περί την αρχιτεκτονική, απ' αυτή την ίδια την υλοποιημένη αρχιτεκτονική, που φυσικά βιώνεται και κρίνεται (όπως θα όφειλε) απ' όλους μας.

Αυτό είναι αυτοκριτική να υποθέσω...


Φαίνεται όμως πως όλα αυτά δεν απασχολούν κανέναν αρμόδιο, αφού με άλλους όρους, κατ' εξοχήν «επικοινωνιακούς», αξιολογείται και κρίνεται η αρχιτεκτονική ποιότητα ενός έργου.

Σοβαρό πρόβλημα θίγει, αλλά από τη στιγμή που το κτίριο επιλέχθηκε μέσω αρχιτεκτονικού διαγωνισμού και όχι από δημοψήφισμα ή με ιδιωτική κριτηρια, περιττεύει.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Nov 10, 2007 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ καλή η ανάλυση, απλώς να υπενθυμίσω ότι το Live Maps μάς δίνει μια παλιά φωτογραφία με σχεδόν όλες τις πολυκατοικίες της οδού Χατζηχρήστου ανέπαφες, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει σήμερα και η εντύπωση είναι εντελώς διαφορετική, για όσους έχουμε δει την εικόνα από κοντά.
Το οικόπεδο δεν είναι μικρό, ή αν προτιμάτε, όχι όσο μικρό νομίζουμε για ένα μουσείο μεσαίου μεγέθους.
Επιπλέον, μπροστά από το κτήριο Βάιλερ υπάρχει και μια σειρά από τρία μικρά κτίσματα επί της Αρεοπαγίτου (όχι τα γνωστά νεοκλασσικά), για τα οποία πολλές φορές έχω ρωτήσει αν θα φύγουν, και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. Νομίζω ότι ο Λουκρήτιος είχε πει πως θα φύγουν, δεν είμαι σίγουρος όμως.
Αν γίνει αυτό, ταυτόχρονα με την ανάπλαση στη Χατζηχρήστου και την πεζοδρόμηση της οδού Μακρυγιάννη, ο ζωτικός χώρος του Μουσείου κάθε άλλο παρά ασφυκτικός κρίνεται.
Βεβαίως όλοι θα προτιμούσαμε ακόμα περισσότερο, όμως με τους συγκεκριμένους περιορισμούς, θεωρώ θαύμα ότι τελικά επετεύχθη η χωρική αυτονομία του κτηρίου χωρίς σημαντικούς συμβιβασμούς.

Όσο για την συμπόρευση του Μουσείου με τον περιβάλλοντα χώρο του, νομίζω ότι η λούμπεν κλίκα των οπαδών των μικρών κλιμάκων (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό), διατυπώνει μια πρωτοφανή αντίφαση: Ξαφνικά, το βαθιά προβληματικό αστικό τοπίο της Αθήνας -για το οποίο οι ίδιοι κόπτονται- αναδεικνύεται σε τόσο καθοριστικό παράγοντα της ταυτότητας της πόλης, που ό,τι καινούριο χτίζεται πρέπει απαραιτήτως να το λαμβάνει υπόψιν του, ή (ακόμα χειρότερα) να υποτάσσεται σ' αυτό.
Σιγά! Μεγάλη αξία δώσαμε, μου φαίνεται, στη λαμαρινένια ντουλάπα στη βεράντα, την ξεσκισμένη τέντα, την τζαμαρία για να κερδηθούν λίγα τετραγωνικά, την κεραία στην ταράτσα και τον "πεταχτό" σοβά της βλαχοχλίδας στην πρόσοψη.
Προτιμώ ένα κτήριο που να αμφισβητεί (δημιουργικά) τον περίγυρό του, παρά ένα που να τον γλείφει σαν κόλακας της συμφοράς.
Αν η Αθήνα είχε το ιστορικό κέντρο της Πράγας, θα τον συζητούσα κι εγώ τον προβληματισμό των ανησυχούντων.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, και κρίνοντας πάντα εκ του αποτελέσματος θεωρώ ότι το Μουσείο δεν περιφρονεί την ασχήμια γύρω του, μάλλον την ανέχεται θα έλεγα.....


Last edited by Ypsilon on Sun Nov 11, 2007 11:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Nov 11, 2007 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

Σύντομα λόγω δουλειάς (και κρυώματος). Με κάλυψε απόλυτα ο Ypsilon. Καλή η κριτική, αλλά όταν πιάνουμε τα όρια της μιζέριας και της θλίψης για τη "...χαμένη αστική κλίμακα" (της πολυκατοικίας προφανώς), κάπου ξεφεύγουμε. Καλώς η κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) ο χώρος του Μακρυγιάννη ήταν ο μόνος όπου θα μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά ένα μουσείο (οι άλλοι δυο ήταν η κοίλη και ο Διονυσος) αυτού του μεγέθους. Και επειδή το βαρέθηκα το παραμύθι της ένταξης, ούτε η βουλή εντασσόταν στην αθήνα της εποχής που χτίστηκε, ούτε το εθνικό αρχαιολογικό, ουτε η οροφή του ΟΑΚΑ, και στην τελική, ούτε και η ακρόπολη. Ένταξη δεν είναι να μυρηκάζεις τον διπλανό σου, και δεν είναι πάντα το ζητούμενο. Αν ήταν έτσι το μουσείο θα έπρεπε να είχε τέντες και μπαλκόνια στα ανατολικά, πανωσηκώματα στα νότια και ορθομαρμαρώσεις στα βόρεια...σχιζοφρένεια. Σε αυτό το θέμα, το κτίριο αποφασίζει να μην πάρει θέση και απλά να δηλώσει, όσο πιο απλά γίνεται την παρουσία του, με μερικές συμβολικές μόνο αναφορές στο θέμα στο οποίο είναι αφιερωμένο. Μπορείς να το κατηγορήσεις αν θες για υπεραπλούστευση αλλά όχι και για προσβολή του περιβάλλοντος.

Στο ερώτημα σου Yps για τα κτίρια στην Αρεοπαγίτου, το μικρό κτιριάκι μπροστά από την είσοδο του Weiler είναι διατηρητέο (καθώς θεωρείται τμήμα του.) Το αμέσως επόμενο είναι μια αποθηκη της εφορίας ακροπόλεως, όπου βρισκονται και πολλά από τα ευρήματα των ανασκαφών για το μετρό και το μουσείο, και το οποίο θα φύγει όταν μεταφερθούν σε άλλους χώρους (του μουσείου ή του Weiler ή ακόμη και του παλιού μουσείου). Το ίδιο ισχύει και για το γωνιακό κτίριο, αν και υπήρχαν κάποιες επιφυλάξεις από την αρχαιολόγο στην οποία μίλησα.
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Nov 16, 2007 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

Εξοργιστικό! Ο (δεν ξέρω πώς να τον χαρακτηρίσω... σατανικό να τον πω; ) Neil MacGregor του Βρετανικού σε συνέχεια της συνέντευξής του στον R. Lacayo του Time. Σε ερώτηση του τελευταίου για το αν το Βρετανικό Μουσείο θα συμφωνούσε με την Αθήνα σε μια συμφωνία μοιρασμού ("sharing agreement") των Ελγινείων, ιδού τι απάντησε (το παραθέτω στα αγγλικά):

LACAYO: In that case, would you agree to an actual sharing arrangement with Greece for the Elgin marbles?

MacGREGOR: We already have a sharing agreement — we each have about half.

Ολόκληρο το τελευταίο κομμάτι της συνέντευξης εδώ
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Nov 17, 2007 12:05 am    Post subject: Reply with quote

καλά, αυτό ήταν σοβαρή δήλωση διευθυντή ενός από τα μεγαλύτερα μουσεία του κόσμου; Δεν νομίζω οτι αξίζει καν να σχολιαστεί με όρους λογικής.
Back to top
View user's profile Send private message
SpyroTheDragon
Full Member
Full Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 249
Location: Chicago - Ilioupolis

PostPosted: Sat Nov 17, 2007 5:31 am    Post subject: Reply with quote

Paidia, den katalaveno giati an to mousio xriazete kialo xoro den egine to e3is sxediasos (ekana ena grigoro photoshop):
Prin:

Meta:


H polikatikies apo thn anatolikh plevra einai apesies... ase pou den uparxei oute ena neoklasiko... akomi kalitera, an vgis apo to metro me ton sxediasmo mou ta eise kateftian sthn mesh enous parkou... its too late alla an to eixan kanei apo thn arxi den tha xriazondan gremisma ta neoklasika sthn Aeropagitou. Kai ena telefteo, otan kanan themelia sto mousio vrikan tosa arxea... se aftes tis polikatikies aisxos den vrikan tipote apo kato?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Nov 17, 2007 10:58 am    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά πότε χτίστηκαν οι πολυκατοικίες και πότε το μουσείο ; Smile

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στα θεμέλια μερικών από αυτών των πολυκατοικιών βρίσκονται αρχαία. Όμως αν πάμε με αυτή τη λογική, τότε δεν θα έπρεπε να έχει χτιστεί η Πεντέλη Evil or Very Mad αλλά χτίστηκε.

Για εμένα το πρόβλημα χωροταξίας επιλύθηκε με την κατασκευή του μουσείου αλλά εμείς δεν θα προλάβουμε να δούμε τη λύση του. Στο μέλλον και αν δεν αλλάξει οικονομικοπολιτικά η κατάσταση στην Ελλάδα και δεν δούμε δραματικές αλλαγές προς το χειρότερο, πιστεύω ότι οι εκάστοτε δημόσιες αρχές λίγο λίγο θα αρχίσουν να απαλοτριώνουν το τσιμέντο που κατέπνιξε τον ιστορικό χώρο, όπου υπάρχουν ευρήματα κατά τις εκσκαφές. Ακόμη και τα νέα κτήρια που χτίζονται (ένα ή δύο) που παρατήρησα τελευταία δεν έχουν καμία σχέση με το σχέδιο της παλιάς πολυκατοικίας του 50.
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Fri Nov 23, 2007 11:28 am    Post subject: Reply with quote

Παρτε το περιοδικο του τευχους Νοεμβριου 2007 "Ελληνικες Κατασκευες" !!
Εχει ειδικο αφιερωμα για το νεο Μουσειο της Ακροπολης Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Sat Nov 24, 2007 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Eλπίζω ότι δεν είμαι εγώ ο τσίπης, αλλά με τιμή περιοδικού χωρίς cd/βιβλίο, κάτι extra τέλος πάντων, μου φάνηκαν πολλά 8.50 ευρώ Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GEO
New Member
New Member


Joined: 22 Jan 2006
Posts: 50
Location: Athens

PostPosted: Sun Nov 25, 2007 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Βόλτα σήμερα στην Ακρόπολη.Ωραίος καιρός ,πολύ κόσμος -δωρεάν είσοδος - και στόχος το νέο μουσείο
Συζητήσεις απο διάφορους μπροστά στα δυο νεοκλασικά και σχόλια διάφορα απο τους επισκέπτες. Θέλει και συνήθεια όπως φαίνεται και από τον βράχο -ισως και να περιμέναμε κάτι άλλο - όμως αυτό είναι και πρέπει να το στηρίξουμε. Η σύζυγος έχοντας δει τα απίστευτα του Lucretius ενώ ήταν κατηγορηματική για το γκρέμισμα των δύο κτιρίων τώρα από κοντά που το είδε το έθαψε αλλά το δημοκρατικό βλέμμα την επανέφερε στην τάξη ...
Προσωπικά το αποδέχομαι πιστεύω οτι και να γινόταν εκεί είναι τόση η ασχήμια της ζαφειρόπετρας τριγύρω που πάλι κάτι θα λέγαμε .Η άποψη μου για τα δύο κτίρια -απο την σκοπιά του απλού "χρήστη" και οχι του ειδικού- είναι οτι δυστυχώς πρέπει να φύγουν αφού βρίσκονται μετά την κατασκευή σε λάθος χώρο. Ακόμη κρίμα που απο τον βράχο εκτός από την μαγεία αυτού του χώρου μπορείς τόσο εύκολα να δεις και την "μαγεία" της υπόλοιπης πόλης. Τέλος πάντων ανέβασα και για τους τύπους κάτι λίγες φωτογραφίες
που η θολή ατμόσφαιρα και η όχι κατάλληλη ώρα τις ξεθώριασε..
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Nov 26, 2007 12:53 am    Post subject: Reply with quote

Που χάθηκες Geo; Ωραίες φωτογραφίες!

Και μερικές ακόμη
http://www.flickr.com/photos/kyrlil/2062820877/
http://www.flickr.com/photos/kyrlil/2063605868/
Back to top
View user's profile Send private message
Ydrohoos
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 189
Location: London, UK

PostPosted: Mon Nov 26, 2007 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Ηθελα να πω οτι αυτη η ταση για γωνιωδη κτηρια που επικρατει στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια δε μου αρεσει σχεδον καθολου. Προτιμω κτηρια με λιγοτερο εντονες γραμμες και περισσοτερες καμπυλες.

Το μουσειο δε μου αρεσει ιδιαιτερα αλλα σιγουρα δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημο...

Επισης, το πομπωδες υφος αρχιτεκτονων μου τι δινει και εμενα στα νευρα ομως και εδω μεσα δε λυπουν εξισου εκνευριστικες μπαρουφες για...σχεσεις διαλογου με το γυρω τοπιο, για εννοιες κλιμακας, για εναρμονισμους ενως κτηριου με το χαρακτηρα, την αυρα, το καρμα, τον οροσκοπο....μπλα μπλα μπλα...μιας περιοχης κτλ

ακομα και μια κλανια δηλαδη τετοιεs βαθειες εννοιες δυσκολα μπορει να τις εκφρασει...
Back to top
View user's profile Send private message
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Tue Nov 27, 2007 2:46 am    Post subject: Reply with quote

πέρασα σήμερα έξω από το μουσείο,βράδυ,ο φωτισμός στους δύο πρώτους ορόφους είναι εντυποσιακός,στην στάθμη της καφετέριας τα ατάκτος τοποθετημένα σποτ διμιουργούν εντυποσιακό σκηνικό....που φαίνεται από τους γύρω δρόμους,φένοντε επίσης και τα πρώτα αγάλματα τοποθετημένα μέσα,και από ότι κατάλαβα τα περισσότερα γλυπτά θα φένονται από έξω ιδιαίτερα το βράδυ που φοτίζονται οι χώροι εσωτερικά.......το Μουσείο μαρέσει πολύ,όσο ολοκληρώνεται με εντυποσιάζει όλο και περισσότερο,οι παρατηρήσεις επίσης φίλων μου από το εξωτερικό΄και ιδιαίτερα Γάλλων γνωστών για το απαιτητικό τους μάτι και αισθητική (που όπως και να το κάνουμε στην Γαλλία είναι ιδιαίτερα υψυλή.....) είναι πολύ θετικές,και το κτίριο τους διμιουργεί πολύ καλή εντύπωση .......νομίζω ότι με τον φωτισμό (νυχτερινό) και της αίθουσας του Παρθενώνα,το μουσείο θα εντυπωσιάσει!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Next
Page 3 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr