stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Μουσείο Ακροπόλεως (part II)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

Τα αρχαία θα ήταν τέλεια προστατευμένα αν το απλό κοινό δεν τα πλησίαζε καν. Αν δηλαδή έμεναν σε κάποιες ειδικές αποθήκες, όπου μόνο οι μελετητές τους θα είχαν πρόσβαση. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να χρησιμοποιήσει κάποιος φλας (στο Βρετανικό χρησιμοποιούν παρεπιπτόντως) ή να τα αγγίξει, ενώ και η ανάσα ακόμη των επισκεπτών αυξάνει την υγρασία του χώρου. Μία τέτοια λύση θα ήταν υπερβολή και κανένας δεν προτείνει κάτι τέτοιο. Όπως υπερβολή είναι να βάζεις στο ίδιο "καζάνι" κάποιον που σπάει πλάκα με τα αρχαία αγάλματα αγγίζοντας τους ό...εις του Ποσειδώνα του Αρτεμησίου με κάποιον που απλά δείχνει ένα άγαλμα, διότι είναι συνεπαρμένος από αυτό που έχει δει. Ίσως το απλοϊκό μυαλό των υπαλλήλων του Υπουργείου Πολιτισμού και των ανωτέρων τους να αδυνατεί να συλλάβει κάτι τέτοιο... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι παρουσιάστηκαν αρκετές απόψεις κάποιες εκ των οποίων είναι αντίθετες και συνεπώς υπήρξε δίκαιη αντιπαράθεση.

Παρακαλώ τώρα να μην συνεχίσουμε άλλο καθώς ήδη βγήκαμε εκτός θέματος, και με δική μου ευθύνη. Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Εχω 5 μερες χωρις υπολογιστη("κλασσικη περιπτωση βλαβης") και τα σημαδια στερησης ειναι εμφανη.Οι παλιοι ξερουν ας δωσουν και καμμια συμβουλη.
Λοιπον το θεμα που συνεβη στο μουσειο το θεωρω σοβαροτατο .
Το ιερατειο ("φρουροι της επαναστασης")αποφασισε και η συντηρητικη κυβερνηση εκτελεσε ,με αποτελεσμα να διακοπουν αποσπασματα απο την ταινια του Κωστα Γαβρα οπου εδειχνε ιερωμενους να καταστρεφουν κομματια του Παρθενωνα . Αυτο βεβαια μπορει να συνεβη την πρωιμη χριστιανικη περιοδο ,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να λογοκριθει.
Κι ομως μετα απο επεμβαση της Εκκλησιας τα επιμαχα κομματια αποσυρθηκαν. Ο Κωστας Γαβρας ,ενας απο τους λιγους συγχρονους Ελληνες ,που ειναι αναγνωρισιμοι διεθνως, εγινε εξαλλος και βεβαια διατηρει καθε δικαιωμα να κανει "ρομπες" την Ελλαδα ,τους Ελληνες και τη συγχρονη κιβωτο ,που αντι να φυλαττει τα αριστουργηματα της Αθηνα'ι'κης Δημοκρατιας, γινεται πεδιο αθλιων παρεμβασεων .Μην εκπλαγειτε αν καποιοι θεωρησουν το νεο μουσειο της Ακροπολης χωρο εκθεσης και λατρειας ειδωλολατρικων αντικειμενων. Τελικα να νιωσουμε περηφανεια η ντροπη?
Back to top
View user's profile Send private message
rush
Junior Member
Junior Member


Joined: 23 Jul 2009
Posts: 72

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ντροπη για εμας και περηφανεια για το μουσειο.
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

φανταζομαι σκηνες απειρου καλλους σε περιπτωση που τελικα "ξε-κοπουν" οι κομμενες σκηνες απο το βιντεακι με γιαγιαδες, παππουδες και φανατικους να κρατουν σταυρους εξω απο το μουσειο...

σας θυμιζει κατι απο το προσφατο παρελθον μας? Confused
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι τίποτα άλλο αλλά όλοι νομίζουμε οτι σιγά σιγά γινόμαστε ευρώπη. Απέχουμε έτη φωτός ακόμα.

Και το χειρότερο το παπαδαριό μπορεί και κάνει κουμάντο. Ο Άνθιμος δήλωσε ότι ποτέ δεν έγιναν τέτοια πράγματα....
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Αμ' το χειρότερο που έγινε σήμερα το μάθατε? Βγήκε η εφημερίδα "Απογευματινή" και τα "'εψαλε" άκουσον-άκουσον, στο Γαβρά!! Θράσος απύθμενο!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

Κάποιο link damiane ?
Εσύ το διάβασες, δώσε μας και μας το link για να έχουμε ιδία άποψη... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

Λυπάμαι φίλε Nozomi, αλλά η ενημέρωση μου ήταν....κλασσική και όχι ηλεκτρονική. Δεν έχω όμως αυτή τη στιγμή ούτε το φύλλο της εφημερίδας για να αντιγράψω το σχετικό κομμάτι.
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Το αρθρο της Απογευματινης δεν μπορεσα να το βρω αλλα βρηκα την απαντηση του Γαβρα στην ιδια εφημεριδα. Στο τελος δε , με την δηλωση του ΛΑΟΣ σου ερχεται να σπασεις οτι εχεις μπροστα σου.
http://www.apogevmatini.gr/?p=37467
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 12:31 am    Post subject: Reply with quote

Πρέπει όλοι να αντιδράσουμε σε αυτό που έγινε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη Εκκλησία, εφόσον σέβεται το γεγονός ότι δεν μπορεί να έχει λόγο σε όλα και μάλιστα όταν διακυβεύονται ιστορικές αλήθειες. Έχω μείνει πραγματικά άφωνος! Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Aug 06, 2009 1:42 am    Post subject: Reply with quote

Το φιλμάκι του Κώστα Γαβρά!
http://www.youtube.com/watch?v=aGitmYl6U90&feature=player_embedded

Απίστευτο τι τράβηξε αυτός ο ναός, και βέβαια το βάρος δίνεται στη λεηλασία από τον Έλγιν και στο ποίημα "Η κατάρα της Αθηνάς" του Λόρδου Βύρωνα, που απαγγέλλει η Λυδία Κονιόρδου.
Βάλτε το στα αγαπημένα σας, ή καλύτερα βρείτε το προγραμματάκι που μετατρέπει τα βίντεο του You tube για να το σώσετε στο σκληρό σας.
Βλέπεται πολύ καλύτερα σε πλήρη οθόνη.
Εγώ το πέρασα και στο κινητό μου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Thu Aug 06, 2009 9:22 am    Post subject: Reply with quote

chr.04 wrote:
...Και το χειρότερο το παπαδαριό μπορεί και κάνει κουμάντο. Ο Άνθιμος δήλωσε ότι ποτέ δεν έγιναν τέτοια πράγματα....


Ο άνθιμος πάει στο διάολο. Τους άλλους γελοίους που τους ψηφίζεται και είναι εξίσου τραγικοί... Very Happy

Γιατί παραπονιόμαστε όμως? Είμαστε μια θρησκόληπτη κοινωνία. Όποιος αμφισβητεί κάτι θεόσταλτο δεν είναι Έλληνας. Έχουμε ανάγει τον οπισθοδρομισμό σε πατριωτισμό.

Καλά να πάθει ο Γαβράς που έδωσε το βίντεο σε αδαείς...

Κλείσε τα μάτια και ονειρέψου την Πόλη. Οριτζιναλ παπαδοκρατία! Και στους μεγάλους Έλληνες την επόμενη φορά βγάλε τον Ιουστινιανό ή το Μ. Κωνσταντίνο (Έλληνες εξ' αίματος). Αυτή είναι η Ελλάδα σου καυμένε...
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Aug 06, 2009 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Στη...χορεία των μεγάλων Ελλήνων....ξέχασες να βάλεις και το...Χριστόδουλα!!! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

μετά από 2 επισκέψεις στο μουσείο μου έμεινε η εντύπωση πως είναι λίγο "υπό κατασκευή". ξέρουμε πως το κάτω μέρος δεν έχει ανοίξει ακόμα,όπως και η αίθουσα 3D, αλλα γνωρίζετε αν πρέπει να περιμένουμε αλλα? εσωτερικά? καμια πινακίδα να εξηγεί το υπόγειο?
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 11:16 am    Post subject: Reply with quote

Με τις φωτιες της Αθηνας να παιζουν σε ολα τα διεθνη ΜΜΕ, με την πτωση του τουρισμου της δεδομενη, η πολη εχει πλεον το 2ο μεγαλο στηριγμα της μετα τον Παρθενωνα
http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=76856
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Ξαναποσταρω μετα απο μενα. Αμα βλεπεις οτι εχει περασει μια βδομαδα και δεν υπαρχει post για το νεο μουσειο της Ακροπολης ,καταλαβαινεις τι γινεται. Για τα κλαρινα ειμαστε. Λοιπον ,σειρα μου να το επισκεφθω σημερα(δηλ. χθες)και η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για ενα θαυμασιο χωρο,συγχρονο με απλετο φως,συμπαγες κατασκευαστικα και μια πρωτογνωρη εμπειρια ,να περπατας πανω σε γυαλινη επιφανεια και απο κατω να βλεπεις την αρχαια πολη των Αθηνων. Δεν ξερω ποσοι αρχαιολογικοι χωροι και μουσεια ,σε ολο τον κοσμο, μπορουν να προσφερουν τετοια εμπειρια. Εχω τραβηξει φωτογραφιες (χωρις φλας) μεσα στο μουσειο και ενω αυτο "απαγορευεται".Συνεχεις παρατηρησεις απο τους φυλακες δεν με σταματησαν να συνεχισω να τραβαω ,αλλα και κανενας δεν ηταν επιθετικος και απειλητικος. ΟΛΟΙ ευγενεστατοι.Θεωρω οτι ολη αυτη η κληρονομια δεν εχει "πνευματικα δικαιωματα",ανηκει σε ολους μας και εφοσον δεν χρησιμοποιουμε φλας ,που μπορει να καταστρεψει τα μαρμαρα,ειμαστε τελειως ελευθεροι να φωτογραφησουμε. Τις φωτογραφιες τις αφιερωνω στους φιλους απο το foroum που ειναι μακρια και δεν μπορουν να το επισκεφτουν.
Εισοδος

Η γυαλινη επιφανεια που λεγαμε

Η θεμελιωση προκαλει θαυμασμο


Η εισοδος μεσα και η φαρδια σκαλα στο βαθος μου θυμησε το Λουβρο

Οι Καρυατιδες

Στο κενο μεταξυ 2ης και 4ης λειπει αυτη που εχουν κλεψει οι βρωμύλοι

Εκπληκτικη αναπαρασταση του ανατολικου αετωματος του Παρθενωνα

Και οτι εχει μεινει απο το ανατολικο αετωμα


Ζωφορος . Τα κιτρινα τμηματα ειναι τα αυθεντικα τα λευκα ειναι τα αντιγραφα


Κατω απο καθε τμημα της Ζωφορου υπαρχει επεξηγηματικη πινακιδα. Σας παραθετω μία, για να δειτε το ΒΜ που σημαινει British Museum ,που σημαινει οτι το απο πανω κομματι ειναι αντιγραφο και το αυθεντικο ειναι κλεμμενο και βρισκεται στο Λονδινο

Εδω ο Παρθενωνας μεσα απο το μουσειο (μπροστα ακριβως και τα δυο κτηρια που θελουν να γκρεμισουν)

Και εδω τα δυο κτηρια απο τον εξωστη

Περιβαλλων χωρος


Τελος, δυο παρατηρησεις που τις βρισκω σημαντικες. Πρωτον, η απολυτη προσβασιμοτητα του μουσειου, καθως στον εξωστη ατομα με αναπηρικα καροτσακια(Ελληνες και ξενοι) απολαμβαναν τον Παρθενωνα ,πινοντας τον καφε τους και δευτερον, οι πολυ χαμηλες τιμες της καφετεριας του μουσειου. Παιδια,μιλαμε για φθηνεια και συν τοις αλλοις, προσφερε εξαιρετικα κρυα πιατα.
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 8:07 am    Post subject: Reply with quote

Μπράβο pindos10. Για μένα που δεν πήγα ακόμα στο μουσείο, αυτές είναι οι πιο κατατοπιστικές φωτογραφίες που είδα.
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Πράγματι η εμπειρία της επίσκεψης σε αυτό το μουσείο είναι πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα. Το έχω επισκεφτεί ήδη 2 φορές και δεν το χορταίνω. Πέρα από τα εκθέματα, είναι το πρώτο μουσείο στην Ελλάδα που ο χώρος και η διάταξη σου δίνουν την αίσθηση ότι έχεις πράγματι μπει σε ένα οικουμενικό μητροπολιτικό μουσείο έξω από τα πλαίσια της Ελλάδας. Κατά τη γνώμη μου στον ελληνικό χώρο άλλο μουσείο δεν στη δίνει αυτή την αίσθηση (εκτός ίσως από το μουσείο στους τάφους στην Βεργίνα).

Πάντως προσωπικά βρήκα πιο ενδιαφέρον την έκθεση στους άλλους ορόφους του Μουσείου καθώς υπάρχουν πράγματα που ούτε τα φαντάζεται κανείς. Αγαπημένο έκθεμα οι κόρες με τα υπολείματα χρώματος....

Να επισημάνω μία μικρή λεπτομέρεια για όσους επισκεφτούν το μουσείο. Αν δείτε στην παρακάτω φώτο του pindos από τη ζωοφόρο




παρατηρήστε πάνω στα αντίγραφα ένα μαύρο σημάδι. Αυτό το σημάδι είναι η σφραγίδα της Βρετανικής Μοναρχίας (τo λιοντάρι το άλογο και ο θυρεός). Σε κάποια εκθέματα είναι πολύ εμφανές αν και λόγω ύψους δεν διακρίνεται εύκολα. Αυτό συμβαίνει γιατί τα αντίγραφα είναι επίσημα εκμαγεία από τα αυθεντικά μάρμαρα που είχε δωρίσει η Βρετανική Κυβέρνηση στο ελληνικό κράτος πριν από πάρα πολλά χρόνια.

Επίσης να πω και εγώ τα καλά μου λόγια για το cafe - restaurant στον εξώστη του μουσείου. Και τα γλυκά του είναι επίσης καταπληκτικά. Καλά για τις τιμές δεν το συζητώ. Καρυδόπιτα με dressing από πεντανόμιστα βατόμουρα και 1 freddo espresso γύρω στα 4 ευρώ σύνολο!!!

Προσωπική συμβουλή για όσους δεν έχουν επισκεφτεί ακόμα το μουσείο. Η καλύτερη ώρα είναι αργά το απογευματάκι για να δείτε το μουσείο τόσο με φυσικό φωτισμό όσο και πέφτοντας ο ήλιος που ανάβουν σταδιακά τα φώτα του. Βέβαια ακόμα λόγω καλοκαιριού δεν προλαβαίνει να νυχτώσει τελείως και να αναπτυχθεί πλήρως ο φωτισμός. Περιμένω τον χειμώνα....
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε ariskop , εκπληκτικη λεπτομερεια ,που ουτε καν την προσεξα. Βεβαια ,εναντι 100 ευρω μπορεις να εχεις ξεναγο αλλα συμφερει ομαδα ή γκρουπ και κυριως για τους ξενους ,γιατι εμεις εδω με καποιο τροπο,καπως θα τα μαθουμε.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

Smile ωραίες φωτογραφίες! ευχαριστώ!


ενημερωτικά φυλλάδια/χάρτες έχει το μουσείο στην είσοδο η μου ξέφυγαν? Question
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Οδηγούς δε μοιράζουν (τουλάχιστον δεν το έκαναν όταν πήγα εγώ). Νομίζω πως είναι αρκετά λογικό, ουσιαστικά έτσι σε "ωθούν" να αγοράσεις κάποιον από το μαγαζάκι. Φαντάζομαι ότι εννοείς φυλλάδια σαν αυτά που μοιράζουν σε ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους (π.χ. Ακρόπολη), τα οποία γενικά δεν έχω υπόψη μου να μοιράζονται στα μουσεία.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:23 am    Post subject: Reply with quote

εννοώ τα φυλλάδια/χάρτες που μοιράζονται πχ. στο αρχαιολογικό μουσείο η στον κεραμικό....και βεβαια και έξω.

περίεργο.
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

Ok, αυτά κατάλαβα κι εγώ. Για το Αρχαιολογικό Μουσείο δεν το θυμόμουν. Πιθανώς, πάντως, απλά να μην έχουν προλάβει να τα ετοιμάσουν. Εξάλλου αυτά, αν θυμάμαι καλά, τα επιμελείται το Υπουργείο Πολιτισμού (γι'αυτό και είναι ομοιόμορφα).
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:42 am    Post subject: Reply with quote

Στην είσοδο του μουσείο στα εκδοτήρια μοιράζεται (ή μάλλον ηταν σε στοίβες) ένα εύχρηστο καλαίσθητο μικρό φυλλάδιο (σαν τρίπτυχο) με την κάτοψη του μουσείου όπου καταγράφονται οι αίθουσες και οι διάφορες συλλογές, τα πωλητήρια καθώς και σημειώνεται με βελάκια πάνω στην κάτοψη η πορεία του επισκέπτη μέσα στο μουσείο.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Next
Page 16 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr