stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Μουσείο Ακροπόλεως (part II)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 2:48 am    Post subject: Reply with quote

Πολλές απόψεις γράφονται σε διάφορα site σχετικά με την αρχιτεκτονική του Νέου Μουσείου και για άλλη μια φορά εξασκείται το εθνικό μας σπορ, το οποίο είναι η γκρίνια και η μιζέρια. Προσωπικά το μουσείο το θεωρώ κόσμημα για την Αθήνα μας. Είναι ένα κτίριο το οποίο έλειπε. Και όσα γράφονται τα θεωρώ πολύ άστοχα. Κάποιος το χαρακτήρισε σαν κτίριο της Κηφισίας, ο οποίος προφανώς δεν το έχει δει απο κοντά, διότι η μεγαλοπρέπεια του δεν παραπέμπει σε τίποτα για κτίριο γραφείων. Άλλος έκανε παράπονα διότι δεν δένει με την Ακρόπολη. Δηλαδή μία νεοκλασσική κιτσαρία θα ήταν καλύτερη? Και άλλωστε ο στόχος του αρχιτέκτονα ήταν η άμεση σύνδεση των εκθεμάτων με τον Παρθενώνα. Θα ήταν προτιμότερο δηλαδή μια καρικατούρα νεοκλασσικου κτιρίου, το οποίο θα έκλεινε ερμητικά μέσα σε 4 τοίχους τα εκθέματα? Η γυάλινη κατασκευή ήταν ότι οτι πιο έξυπνο μπορούσε να γίνει. Σχόλια γράφτηκαν επίσης για το μέγεθός του. Όντως μεγάλο σφάλμα του αρχιτέκτονα να παρουσιάσει εντός του μουσείου και σε πραγματικό μέγεθος τον Παρθενώνα. Και το λυπηρό είναι ότι αυτά τα σχόλια μερικές φορές προέρχονται από τους κυρίους και τις κυρίες που έχουν γεμίσει με τερατουργήματα την Αθήνα. Είναι οι ίδιοι κύριοι που θεωρουν τερατουργημα το Ολυμπιακό Στάδιο και που δοξάζουν την φουτουριστική πυραμίδα στον κλασσικο Λουβρο. Άλλα λογικό είναι να βλέπεις με απέχθεια ένα κτίριο το οποίο κάνει τις ιδέες σου να δείχνουν δημιουργίες 5χρονου.
Είχα σταθεί έξω από το Μουσείο το περασμένο καλοκαίρι και δεν βλέπω την ώρα να επισκεφτώ ξανά την Ελλάδα σε ένα μήνα ωστε να μου δωθεί η ευκαιρία να μπω και μέσα. Και στην τελική, τα εκθέματα από μόνα τους αρκούν ώστε να φύγω με ενθουσιασμό, και ας ήταν στη θέση του μουσείου μία τέντα.
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε. Πέρσι το καλοκαίρι που είχα επισκεφτεί την περιοχή, είδα απο κοντά και το πρόβλημα με τα 2 νεοκλασσικά που βρίσκονται κυριολεκτικά στη "μύτη" του μουσείου. Άλλο να το διαβάζεις και να βλέπεις φωτογραφίες κι άλλο να το δεις με τα μάτια σου απο κοντά.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

Εμένα ένα πράγμα με εξοργίζει: Το γεγονός πως μιλούσανε για καταστροφή των αρχαίων κάτω από το μουσείο. Το κτίριο το επισκέφτηκα πέρυσι το καλοκαίρι και α. είναι ακόμα καλύτερο από μέσα από ό,τι από έξω και β. τα αρχαία τα αναδεικνύει απίστευτα. Άραγα τι να κρύβουν από κάτω οι παρακείμενες πολυκατοικίες; Γιατί καλό είναι να δείχνουμε ιστορικές ανησυχίες (εγώ προσωπικά είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσω κάτι τέτοιο), αλλά δεν μου αρέσει η έλλειψη συνέπειας στο λόγο και στις πράξεις μας.
Και μία ακόμη παρατήρηση: Το δημόσιο είναι πάντα πιο μνημειώδες από το ιδιωτικό. Μάλλον έχουμε να δούμε πολλά χρόνια δημόσιο κτήριο στην Ελλάδα και μας φαίνεται κάπως... Confused Προφανώς, και η κριτική είναι δεκτή, αλλά να υπάρχουν και κάποια επιχείρηματα βρε αδερφέ...
Το συγκεκριμένο μουσείο δεν είναι απαραίτητα το τέλειο κατασκεύασμα. Εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ καλό και μάλιστα σαφώς καλύτερο και λειτουργικότερο από το παλιό μουσείο της Ακρόπολης ( Η μέρα με τη νύχτα που λέμε). Συνεπώς, έχουμε κάνει πόλλα βήματα μπροστά και ειλικρινά χαίρομαι για αυτό! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Επισκέφτηκα και εγώ το μουσείο το σαββατοκύριακο.
Κυριολεκτικά είναι μοναδική εμπειρία.
Εκπληκτικά τα εκθέματα, ειδικά στην αίθουσα των αρχαϊκών, όλα τα αγάλματα σου μιλάνε με την την έκφραση τους.

Κάθισα 20 λεπτά και παρατηρούσα τις Καρυάτιδες. Όσοι πάτε προσέξτε τα μαλλιά τους και τον κότσο τους. Περιμένουμε και το κλεμμένο κορίτσι μας να γυρίσει πίσω στις φίλες της!

Ο 3ος όροφος με τα γλυπτά του Παρθενώνα είναι μοναδικός. Δεν υπάρχουν λόγια. Σεβασμός και δέος.

Δεν υπήρχε ούτε μια λάμπα αναμμένη στο Μουσείο. Ο φυσικός φωτισμός διαχέεται παντού. Εύρημα τα γύαλινα πατώματα που από τον 3ο όροφο κοιτάς το ισόγειο και την πόλη από κάτω.

Κακίες τώρα. Τα 2 κτήρια μπρόστα στο Μουσείο δεν μου χάλασαν καθόλου την αισθητική. Συνυπάρχουν άψογα νομίζω.

Αυτό που μου χάλασε τελείως την αίσθηση του πολιτισμού και με έκανε να ξαναγυρίσω στην Ελληνική πραγματικότητα είναι τα κτήρια συνολικά γύρω γύρω. Ετοιμόροποι σοβάδες, ξεσκισμένες τέντες, μπουγάδες και απέραντο δάσος από κεραίες. Χτίσαμε τέτοιο μουσείο, ας δώσουν και κάτι να συμμαζέψουν τα κτήρια γύρω του. κρίμα είναι.
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

Επισκέφτηκα κι εγώ το μουσείο το Σαββατοκύριακο. Εξωτερικά, λοιπόν, τώρα που το είδα και από κοντά, πραγματικά μου φαίνεται σαν άλλο ένα τσιμεντένιο κουτί χωρίς ιδιαίτερη αισθητική.

Εσωτερικά, όμως, πρέπει να πω πως με εντυπωσίασε! Αναδεικνύει πραγματικά τα εκθέματα! Ο τρόπος με τον οποίο έχει οργανωθεί σου δίνει να καταλάβεις την ιστορική πορεία της Ακρόπολης αλλά και της Αθήνας γενικότερα.

Και επειδή η ουσία είναι αυτή που μετράει, θεωρώ πως πρέπει να είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με το νέο μας απόκτημα. Και θα συμφωνήσω με τον chr.04, περισσότερο μου "χαλούν" την αισθητική όλες αυτές οι πολυκατοικίες τριγύρω παρά οτιδήποτε άλλο... Εν πάση περιπτώσει, κάθε βήμα προς τα εμπρός είναι θετικό!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

Από την Σαββατιάτικη επίσκεψη μου στο ΝΜΑ(11-7-2009).

Μερικές παρατηρήσεις μου:

+ Συμφωνώ με όσους εξέφρασαν την άποψη ότι εξωτερικά το κτήριο δεν είναι ότι καλύτερο, ωστόσο η εσωτερική του λειτουργικότητα είναι κορυφαία και σε κάνει να αγνοείς το πρώτο. Shocked

+ Όσοι θέλουν να μπουν και να θαυμάσουν τα εκθέματα διαβάζοντας όλες τις πινακίδες και απολαμβάνοντας τις μικρογραφίες και τις προβολές, καλό θα ήταν να το κάνουν με διάλειμα 30-50' στο εστιατόριο, "σπάζοντας" την περιήγηση τους σε δύο τμήματα. Προσωπικά θα το επισκεπτώ ξανά το χειμώνα γιατί η αθρόα προσέλευση επισκεπτών σε αρκετά χρονικά σημεία μου αποσπούσαν τη προσοχή.

+ Οι συμβολισμοί και τα υπονοούμενα είναι παραπάνω από εμφανή και γίνονταν αντιληπτά από αρκετούς ξένους επισκέπτες γύρω μου. Δεν χρειάζεται κανένα ακανθωτό πλέγμα στα γλυπτά που λείπουν, ούτε κάποιες άλλες πιο προκλητικές προσθήκες καθώς μόνο και μόνο οι κωδικοί BM κάτω από τα "ανοιχτόχρωμα" γλυπτά κάνουν αντιληπτό το προφανές.

+ Οι φωτογραφίες απαγορεύονται αυστηρά όσο βρισκόσαστε στο χώρο των εκθέσεων ακόμη και αν φωτογραφίζετε προς το εξωτερικό του μουσείου(π.χ Ακρόπολη). Υπήρχε ανοχή μόνο στον εξώστη του εστιατορίου. Παρεπιπτόντως σε ώρες αιχμής τα τραπεζάκια στο εστιατόριο αλλά και στον εξώστη του είναι ανεπαρκή. Ας ελπίσουμε ότι μετά την περίοδο εισητηρίου 1 Ευρώ να μην δημιουργείται αυτός ο κακός χαμός.

+ Τιμές εστιατορίου σε λογικά επίπεδα.











Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:

+ Οι φωτογραφίες απαγορεύονται αυστηρά όσο βρισκόσαστε στο χώρο των εκθέσεων ακόμη και αν φωτογραφίζετε προς το εξωτερικό του μουσείου(π.χ Ακρόπολη). Υπήρχε ανοχή μόνο στον εξώστη του εστιατορίου.

Απαγορεύεται η φωτογράφιση ? Shocked
Να υποθέσω για λόγους προστασίας των αγαλμάτων από τα φλας κτλ. ?
Κρίμα πάντως, γιατί επιθυμούσα να έχω δικές μου φωτογραφίες (σε υψηλή ανάλυση) ορισμένων αγαλμάτων...
Ας ελπίσουμε σε κάποιο λεύκωμα.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Προσωπικά, ποτέ δεν την κατάλαβα την κουλαμάρα με την πλήρη απαγόρευση φωτογράφισης που ισχύει σε πολλά μουσεία του κόσμου.
Δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει με τη χρήση φλας. Μπορεί απλά να απαγορευτεί το φλας, και τελείωσε η υπόθεση. Έτσι κι αλλιώς, μόνον ένας ανίδεος από φωτογραφία θα επιχειρούσε τη χρήση φλας σε κλειστό χώρο με σταθερό φωτισμό.
Ίσως έχει να κάνει με την πολιτική διευθέτησης της ροής του πλήθους. Αν στα εκθέματα-κράχτες συνωστίζονται όλοι για φωτογραφίες, δεν θα τα δει ποτέ και κανείς (προσωπική εμπειρία από τη στήλη της Ροζέττας στο Βρετανικό, που όσες φορές και να έχω πάει έχει τριγύρω της μιλιούνια που προσπαθούν να την φωτογραφίσουν από κάθε γωνία).

Χαίρομαι που η πολιτική του ΝΜΑ σε σχέση με τα μάρμαρα που λείπουν, δεν διέπεται από ρεβανσισμό και μικροπρέπεια.
Αναφέρω χαρακτηριστικά την Καρυάτιδα που είναι ξενιτεμένη στο Βρετανικό. Στην ταμπελίτσα που τη συνοδεύει, περίπου την μακαρίζουν που βρίσκεται εκεί προστατευμένη σε σχέση με τις... άτυχες τις αδερφές της που τις τρώει η μόλυνση της Αθηναϊκής ατμόσφαιρας!!! Shocked Shocked
Κοτζάμ πολιτιστικός και επιμορφωτικός οργανισμός (όπως θέλει να παινεύεται), και αντί να εξηγήσει στον κόσμο τι παριστάνει το αριστούργημα που βλέπει, πότε φτιάχτηκε, ποιας τεχνοτροπίας είναι κλπ (από ευγένεια παραβλέπω το "πότε και πώς κλάπηκε"), εξαντλείται σε bitchiness κομμωτηρίου και τόνους μικροψυχίας ΚΑΙ παραπληροφόρησης, αφού ως γνωστόν οι Καρυάτιδες του Ερεχθείου είναι πιστά αντίγραφα, και οι αυθεντικές εκτίθεντο στο παλιό Μουσείο της Ακρόπολης μέσα σε τεχνολογικά άρτιους κλωβούς....
Αυτά τα ολίγα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 125

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
....αφού ως γνωστόν οι Καρυάτιδες του Ερεχθείου είναι πιστά αντίγραφα, και οι αυθεντικές εκτίθεντο στο παλιό Μουσείο της Ακρόπολης μέσα σε τεχνολογικά άρτιους κλωβούς....
Αυτά τα ολίγα...


Μια ερώτηση επειδή μπερδέυτηκα ,οι Καρυάτιδες που είναι τώρα στο νέο μουσειο δεν είναι αυτες που μεταφερθηκαν από το παλιο ; (δηλαδή οι αυθεντικές )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι, αυτές είναι, μόνο που τώρα δεν χρειάζεται να βρίσκονται μέσα στο κουβούκλιο με τις ειδικές συνθήκες οξυγόνου και υγρασίας.
Ο τρόπος έκθεσής τους προφανώς εγγυάται την ακεραιότητά τους από δω και πέρα (πού είναι κι αυτός ο Λουκρήτιος για λεπτομέρειες βρε παιδί μου... Rolling Eyes )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gmmour
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jul 2004
Posts: 103

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Nozomi wrote:
losada7 wrote:

+ Οι φωτογραφίες απαγορεύονται αυστηρά όσο βρισκόσαστε στο χώρο των εκθέσεων ακόμη και αν φωτογραφίζετε προς το εξωτερικό του μουσείου(π.χ Ακρόπολη). Υπήρχε ανοχή μόνο στον εξώστη του εστιατορίου.

Απαγορεύεται η φωτογράφιση ? Shocked
Να υποθέσω για λόγους προστασίας των αγαλμάτων από τα φλας κτλ. ?
Κρίμα πάντως, γιατί επιθυμούσα να έχω δικές μου φωτογραφίες (σε υψηλή ανάλυση) ορισμένων αγαλμάτων...
Ας ελπίσουμε σε κάποιο λεύκωμα.


Εγώ μια χαρά έβγαλα φωτογραφίες και μάλιστα την ώρα που είχα πιάσει και κουβέντα με έναν φύλακα. Δεν είδα ούτε πινακίδες που να απαγορεύουν την φωτογράφηση! Όταν πήγα στις 30 Ιουνίου, όλοι φωτογράφιζαν!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Στη τελευταία σου φράση βρίσκεται η διαφορά. Τα πράγματα άλλαξαν τις τελευταίες ημέρες.

Ας περιγράψω λοιπόν την εμπειρία μου. Ανεβαίνοντας τα επίπεδα του μουσείου αρχίζω να παρατηρώ ότι κανείς δεν τραβάει φωτογραφίες. Rolling Eyes

Σε λίγο ακούμε από το εξαιρετικό σύστημα ήχου της οροφής, το ακόλουθο :

"Κλουν κλουουουουν ............... σας ενημερώνουμε ότι δεν επιτρέπονται η λήψη φωτογραφιών και βίντεο,
ευχαριστούμε".

Ενώ λοιπόν είμαι στο δώμα με τα γλυπτά του Παρθενώνα, τραβώ μία φωτογραφία όπου δείχνει τον εξώστη του μουσείου να προσπαθεί να αγγίξει την οροφή του Βαϊλερ. Μετά από λίγο βλέπω κάποιον δίπλα μου να προσπαθεί να πάρει φωτογραφία την Ακρόπολη. Ξαφνικά ακούγεται μία φωνή ... "Δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες ... όλοι τραβάτε και μετά μόλις σας αντιληφθούν την κρύβετε που σημαίνει ότι γνωρίζετε ότι απαγορεύεται. Μας ήρθε νέα εντολή που λέει ότι η λήψη φωτογραφιών και βίντεο απαγορεύτηκε." Twisted Evil

κλαψ κλαψ Crying or Very sad . Ήθελα πολύ να τραβήξω κάποια από τα αγάλματα στον τομέα των αρχαϊκών. Έχουνε να πουλήσουν βιβλία με το τσουβάλι ... Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Jul 17, 2009 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Είχα την τύχη να επισκεφθώ κι εγώ το νέο μουσείο χθες το απόγευμα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από τα έχω ειπωθεί ήδη. Και μόνο το γεγονός ότι (επιτέλους) για πρώτη φορά είναι δυνατή η έκθεση ΟΛΩΝ των αρχαιολογικών ευρημάτων της Ακρόπολης σε έναν ενιαίο χώρο φανερώνει την αξία του συγκεκριμένου κτιρίου. Προσωπικά μου άρεσε η διάταξη των εκθεμάτων κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να είναι δυνατό σε κάθε επισκέπτη να κάνει "ένα ταξίδι στο χρόνο" από την αρχαϊκή στην κλασσική εποχή φτάνοντας μέχρι τους Ρωμαίους και το Βυζάντιο...
Για μένα προσωπικά μόνο αρνητικό σημείο ήταν η συμπεριφορά κάποιων υπαλλήλων του μουσείου, οι οποίοι περιορίζονταν να φωνάζουν "forbidden, forbidden!" σε όσους τουρίστες έκαναν την απόπειρα να τραβήξουν βίντεο ή να βγάλουν φωτογραφίες. Πιστεύω ότι βασική προϋπόθεση για να εργαστεί κάποιος στο μουσείο θα έπρεπε να είναι η καλή γνώση τουλάχιστον 2 ξένων γλωσσών...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Jul 18, 2009 7:47 am    Post subject: Reply with quote

Δεν μου λέτε είναι ωραία εικόνα 500 άτομα με μια μηχανή στο χέρι να τριγυρνάνε και να τραβάνε φωτο; Φανταστείτε πόσο γελία είναι η εικόνα.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

ξέρουμε τι θα γίνει με το παλιό μουσείο και ποτε?
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Jul 22, 2009 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Από συνέντευξη Παντερμαλή στο Έθνος πριν ένα μήνα:

Tι θα γίνει με το παλιό Mουσείο Aκροπόλεως;
Θα παρουσιάζει την ιστορία της από την περίοδο που η Aκρόπολη είχε γίνει κάστρο από τα Bυζαντινά χρόνια και κυρίως από την Tουρκοκρατία και θα φτάνει μέχρι τη μετατροπή της σε αρχαιολογικό χώρο.


Παράλληλα έχει γραφτεί και ότι σε μέρος του παλιού μουσείου θα λειτουργήσει αναψυκτήριο. Αν θυμάστε είχε δημιουργηθεί ο σχετικός ντόρος όταν πρωτοακούστηκε αυτό ("καφετέρια δίπλα στον Παρθενώνα" κλπ), με αποτέλεσμα να διευκρινιστεί ότι η σχετική παρέμβαση θα είναι η ελάχιστη δυνατή.

Για το χρονοδιάγραμμα... αν μάθει κανείς ας το μοιραστεί μαζί μας.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 125

PostPosted: Wed Jul 22, 2009 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

Μιας και αναφέρθηκαμε στο παλαιο μουσείο της Ακρόπολης ,
είχα παντα την απορία ,ποιοι σκέφθηκαν να κατασκευάσουν ενα τσιμεντενιο κουτί δίπλα στον Παρθενώνα ,

αυτα τα μπετά μέσα στην ακρόπολη πάντα με εξόργιζαν !

ξέρετε πότε κατασκευάστηκε ;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Χτίστηκε το 1874.
Εδώ ένα παλιό άρθρο του Ελεύθερου Τύπου για το τι θα γίνει με το παλιό Μουσείο Ακρόπολης:

http://www.e-tipos.com/content/staticfiles/issues/2008/08/10/100808%2033.pdf

Και άλλο ένα ακόμα παλαιότερο άρθρο της Ελευθεροτυπίας που αναφέρεται και στις αντιδράσεις για το αναψυκτήριο (όπως είπε και ο admin):

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=21.02.2008,id=68999096
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
profitis
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Aug 2004
Posts: 109

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 1:14 am    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα παιδια,

ειχα επισκεφθει το νέο μουσειο περίπου πριν 15 μέρες. Επειδή ειχα διαβάσει στο site οτι οι φωτογραφίες επιτρέπονται αλλα χωρις φλας. Πήγα λοιπον γεμάτος χαρα να τραβήξω photos και τότε ακουω που καναν παρατήρηση σε έναν άλλον κύριο δίπλα μου. Μαλιστα και ο ίδιος ισχυρήστηκε οτι το ειχε διαβάσει στο site οτι επιτρεπότανε. Μας ειπανε βεβαια οτι η φωτογράφιση επιτρέπεται στο τελευταιο όροφο του μουσείου, στην αίθουσα του παρθενώνα που όντως μπορούσε ο οποιοσδήποτε να τραβήξει ελευθερα photos.

Μιλησα με μία υπευθυνη του μουσείου και τη ρώτησα τι πειράζουν οι Photos χωρις φλας και μου αποκρίθηκε ότι πολλοι ξένοι κάναν διάφορα ασεμνα με τα αγάλματα κτλ (τωρα τι ακριβως έκαναν δεν μου ειπε) και επίσης πολυ ξέχναγαν να κλείσουν το φλας.

Προφανως απο τα λεγόμενα σας πλέον η φωτογράφιση εχει απογορευτει πλήρως Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 3:02 am    Post subject: Reply with quote

Απαγορεύεται σε όλα τα μουσεία της χώρας να παίρνεις φωτογραφίες κάνοντας χειρονομίες ή αστεϊσμούς. Υποθέτω πως προσβάλλονται τα αγάλματα! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 9:55 am    Post subject: Reply with quote

Μεταφέρθηκε στο thread Πάτρα Πολιτιστική Πρωτεύουσα και έργα υποδομής.

Υ
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

λίγο humour με της φωτογραφίες δε θα έβλαπτε...στο κάτω κάτω στα φτιάχνω και με photoshop αν είναι τα άσεμνα. Laughing

να ήμασταν στο auschwitz και να έβαζα τα γέλια θα συμφωνούσα...αλλα αρχαιολογικό μουσείο είναι, απαγορεύτηκε το humour και έχασα επεισόδια? Confused

με metro βεβαια, αλλα το να απαγορεύεις αστείες γκριμάτσες η κινήσεις αμάν πια....

ένα τύπος , ο Matt , πηγαίνει και χορεύει μπροστά σε μνημεία ανά τον κόσμο κάνοντας ένα πολύ ωραίο video.

όπως ήταν αναμενόμενο του απαγορεύτηκε η είσοδος στην ακρόπολη (μεταξύ πολύ λίγων άλλον) και περιγραφει την ιστορία στο site του.http://www.wherethehellismatt.com/

Εγώ θα έλεγα ας χαλαρώσουν λίγο...αυτός όχι αλλα η βαρντάλος ναι?? Evil or Very Mad Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

Πληροφοριακά, στο ΕΑΜ επιτρέπονται οι φωτογραφίες χωρίς φλας αλλά απαγορεύονται οι πόζες κάνοντα χειρονομίες.

Μπροστά μου, υπάλληλος του ΕΑΜ κάλεσε 2-3 συναδέλφους της, όταν κάποιος τουρίστας ποζάρισε βάζοντας την παλάμη του κάτω από τα γεννητικά όργανα ενός ανδρικού αγάλματος και τον ανάγκασε να σβήσει την φωτογραφία.

Εκτιμώ ότι έχει παρθεί κάποια απόφαση κεντρικά προς αυτή την κατεύθυνση, με το σκεπτικό ότι όταν οι φωτογραφίες εξαχθούν από τη χώρα υπάρχει κάποιου είδους απαξίωση ως προς τον ελληνικό πολιτισμό, ως προς το τουριστικό προϊόν και ως προς το κύρος του εκάστωτε μουσείου.

Ειδικά στο ΝΜΑ, ίσως να είναι υπερευαίσθητοι γιατί υπάρχει η γνωστή διαμάχη για τα γλυπτά και θέλουν να μην εξάγονται άσχημες ή προκλητικές εικόνες από το μουσείο.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

Το παρακάνουν, όμως, Losada. Ήμουν στο Ηράκλειο στο Αρχαιολογικό λίγο πριν κλείσει και απλά πήγα να βγάλω μια φωτογραφία με τους μεγάλους διπλού πελέκεις δείχνοντάς τους. Τότε άρχισε μία κυρία να μου γκαρίζει από κάποια απόσταση "No gestures, please. No gestures". Περιττό να πω ότι έγινα έξαλλος και την ξέχεσα (μετά συγχωρήσεως). Υπάρχουν και όρια στο τι θεωρούμε προσβλητικό ή όχι. Το να δείχνεις ένα άγαλμα δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου. Νομίζω πως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει σοβαροφάνεια, αντί για σοβαρότητα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως και εγώ είμαι υπέρ της απαγόρευσης χειρονομιών και δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετούν.
Αυστηρά τα αγάλματα φωτογραφίες, και εξίσου αυστηρά χωρίς φλας.

Για απλή φωτογράφιση αγνοώ τι ζημιές μπορεί να πάθουν.
Αν υπάρχει κάποια σχετική μελέτη, θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος την έβαζε...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
Page 15 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr