stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Κλείδωμα "αθλητικού κλουβιού"
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Σχετικά με το stadia.gr
View previous topic :: View next topic  

Η ύπαρξη του "αθλητικού κλουβιού" προσθέτει ή αφαιρεί από αυτό που θα θέλατε να είναι το forum μας; Αν κλειδώσουν οι συζητήσεις του, θα σας λείψουν;
Είναι αναπόσπαστο και απαραίτητο κομμάτι του forum. Με ενδιαφέρουν πολύ οι συζητήσεις που φιλοξενεί.
43%
 43%  [ 28 ]
Δε μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη. Δεν το πολυδιαβάζω, αλλά δεν με πειράζει να υπάρχουν στο forum και αυτού του είδους οι συζητήσεις.
43%
 43%  [ 28 ]
Δε θα μου λείψει καθόλου. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι χαλάει τη συνολική εικόνα του forum.
6%
 6%  [ 4 ]
Καιρός ήταν! Όλες οι βλακείες στο forum προέρχονταν από εκεί! Οι "άρρωστοι" μπορούν αν θέλουν να κουβεντιάζουν και αλλού.
6%
 6%  [ 4 ]
Total Votes : 64

Author Message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 2:45 am    Post subject: Reply with quote

Χαίρομαι πραγματικά για το γεγονός ότι τόσα πολλά μέλη συνεισέφεραν τις απόψεις τους επί του θέματος ως τώρα.
Cool
Χαίρομαι διπλά (και σας ευχαριστώ γι'αυτό) διότι κάνατε τον κόπο να μην ψηφίσετε απλώς μία από τις έτοιμες απαντήσεις, αλλά καθήσατε και υποστηρίξατε εμπεριστατωμένα αυτό που ο καθένας σας πιστεύει ως ορθότερο να γίνει.

Περιμένω όμως να διαβάσω τις απόψεις ακόμη περισσότερων μελών, πριν πάρω την όποια απόφαση (που δεν θα είναι βέβαια του στυλ "αποφασίζομεν και διατάσσομεν"). Για λίγες μέρες τουλάχιστον ακόμη.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Mόλις γύρισα από τις πασχαλινές διακοπές και ψιλοσοκαρίστικα με το κλείδωμα ολόκληρου subforum!

Ανήκω σ' αυτούς που πιστεύουν ότι το "αθλητικό κλουβί" αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του "stadia.gr" και εν τέλει οι συζητήσεις για τις αθλητικές συναντήσεις που διεξάγονται στα στάδια είναι πολύ πιο συναφείς με το αντικέιμενο του site από το πόσα π.χ. χιλιόμετρα της Εγνατίας παραδόθηκαν την εβδομάδα που μας πέρασε!
Εν τέλει, όπως γράψαν και τα άλλα παιδιά, αν κάποιος ψάχνεται για φασαρίες, θα βρει το πρόσχημα να τις δημιουργήσει σε οποιδήποτε σχετικό ή άσχετο thread.
Κατά τη γνώμη μου η λύση είναι απλή: Ξεκλείδωμα του "Αθλητικού κλουβιού" και άμεσα ban χωρίς προειδοποίηση σε όποιον παραβεί τους κανονισμούς! Προσωρινό στην αρχή, μόνιμο αν μετά την προειδοποίηση το εκάστοτε μέλος δεν βάζει μυαλό!
Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλα τα παραπάνω αφορούν σε 3 το πολύ 4 μέλη! Άρα ούτε δύσκολη δουλειά είναι να σωφρονιστούν οι "παραβάτες", ούτε το επίπεδο του φόρουμ έχει πέσει τόσο πολύ!
Back to top
View user's profile Send private message
GEORGE
Senior Member
Senior Member


Joined: 28 May 2004
Posts: 466
Location: GLYFADA/ATHENS

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 11:02 am    Post subject: Reply with quote

Ψήφισα το πρώτο.
Γιώργο το site kai to forum φανταζομαι οτι το εστησες για την αγαπη σου για τα σταδια και τον αθλητισμο. Με το καιρο γιγαντωθηκε σε σημειο που να δυσκολευει η διαχειριση του και για αυτο συνεργαζεσαι με τους mods.
Ολοι προσπαθειτε για το καλυτερο και ειλικρινα πιστευω οτι το μεγαλυτερο μερος των χρηστων του forum κανουν το ιδιο. Ειναι ελαχιστοι αυτοι που κανουν το αντιθετο.

Πιστευω οτι δεν πρεπει να κανεις εκπτωση στα θεματα του forum για να προασπισεις και να συνεχισεις το παθος σου, αλλα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να κάνεις ξεκαθαρισμα στους χρηστες. Οποιος δεν σεβεται το βημα που του δινεις για να εκφραζεται θα πρεπει να κοβεται ΑΜΕΣΩΣ.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Σε συνέχεια της σκέψης των περισσοτέρων φίλων που απάντησαν ότι επιθυμούν την παραμονή του Αθλητικού Κλουβιού θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο με την ιδιότητα του συντονιστή.

Αρκετές φορές είναι δυσδιάκριτα τα όρια βάσει των οποίων μπορώ να θεωρήσω ότι ένα post εμπίπτει σε κάποιον κανόνα του Κανονισμού Λειτουργίας και να κάνω τα σχετικά (διαγραφή κλπ.) Πολλές φορές δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν κάποιος π.χ. πετάει μια σπόντα "κακόβουλα" ή το κάνει ως αστεϊσμό για να δώσει μια πιο ευχάριστη νότα στις συζητήσεις. Ο Κανονισμός προβλέπει ποινές για πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες post αλλά η κατάταξη των post σε αυτές τις κατηγορίες είναι αρκετές φορές δύσκολη. Αν το Αθλητικό Κλουβί παραμείνει νομίζω ότι θα είχε νόημα να δούμε και αυτό το θέμα μιας και εκεί γίνονται οι περισσότερες παρεμβάσεις βάσει του Κανονισμού.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 11:47 am    Post subject: Reply with quote

Καταλαβαίνω ότι η δουλειά των mods και του Admin γίνεται πολύ δύσκολη όταν είναι αναγκασμένοι να κάνουν συνεχώς παρεμβάσεις σε απρεπή και προκλητικά μηνύματα. Συμφωνώ επίσης με το γεγονός ότι η πλειοψηφία των προβλημάτων εντοπίζεται στο συγκεκριμένο suforum. Διαπιστώνω όμως ότι το πρόβλημα αφορά (σύμφωνα και με τα περισσότερα μέλη που έγραψαν τη γνώμη τους) συγκεκριμένα άτομα, που δεν ξεπερνούν τα 3-4, οπότε θα ήταν κρίμα για τους υπόλοιπους να κλειδωθεί οριστικά το "αθλητικό κλουβί". Και για να μην ξεχνιόμαστε, το "αθλητικό κλουβί" αποτελεί πολλές φορές πηγή ενημέρωσης για πολλούς από εμάς στην αλλοδαπή.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Σε συνέχεια του προβληματισμού του Exit, έχω να δηλώσω δημοσίως ότι κατά παράβαση όλων των κανονισμών, θα συνεχίσω να τα χώνω στον ael μέχρι Δευτέρας Παρουσίας! Razz
Ευχαριστώ.
Ένα love pet έχω κι εγώ σε ολόκληρο forum, δεν θα μου το στερήσετε εσείς! Razz

Επίσης, σε σχέση με τα πράγματι δυσδιάκριτα όρια μεταξύ κακόβουλων ή μη, σχολίων, ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουμε την παλιά δοκιμασμένη συνταγή που πρώτος λάνσαρε ο OMF. Δηλαδή τη λέμε κανονικά στον άλλον, κι από κάτω πετάμε κι ένα "χωρίς παρεξήγηση". Laughing
Οι παλιότεροι θα θυμούνται ότι κάποτε είχε γίνει φοβερό σλόγκαν μέσα στο forum. Laughing

ΥΓ: Πλάκα κάνω! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Ypsilon
Ξέχασες και τα smileys! Βάζεις πέντε έξι (ίδια-διαφορετικά δεν έχει σημασία) και μετά λες: Μα πλάκα έκανα!

Πάντως νομίζω οτι τα έως τώρα ποσοστά της ψηφοφορίας συνηγορούν υπέρ της διατήρησης.

Και μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως οι συνήθεις ύποπτοι δεν έχουν κάνει κάποιο σχόλιο ακόμη...

Χωρίς παρεξήγηση, ε; Laughing Surprised Twisted Evil Rolling Eyes Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ομολογώ οτι με εξέπληξε δυσάρεστα το κλείδωμα του αθλητικού κλουβιού κυρίως γιατι δεν υπηρχε καποια χαρακτηριστική αφορμή... Βεβαια οπως λεει ο admin το σκεφτοταν καιρο οπότε κάποια στιγμή θα γινόταν.


Προσωπικα θεωρώ το αθλητικό κλουβί αναπόσπαστο κομμάτι του φόρουμ, και αμεσα συσχετισμένο με το αντικειμενο του site (σταδια και αθλητικες εγκαταστασεις). Επομένως ειμαι ενας απο αυτους που επιθυμούν την συνέχιση της λειτουργίας του.

Για την διατήρηση του επιπέδου στο φόρουμ κάποιες ιδέες είναι οι εξης:

Arrow Οπως ήδη αναφέρατε το πιο "σφιχτό" moderating, δηλαδή αυστηρότερες ποινές για flaming και γιατι όχι και μονιμο ban

Arrow Επειδη οντως ειναι πιθανο ενας mod να μην μπορει να ξεχωρισει αν ενα ποστ ειναι flame ή χιουμοριστικο θα μπορουσε να πορστεθει η δυνατοτητα report που υπαρχει σε αλλα fora. Ετσι οποιοσηποτε προσβληθει απο ενα ποστ (εστω κι αν ειναι χιουμοριστικο) θα μπορει να κανει ενα report στους mod ωστε οι τελευταιοι να ξερουν οτι κατι δεν παει καλα με το συγκεκριμενο ποστ (καποιους εχει ενοχλησει)

Αυτα προς το παρον...
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Nα πω και κάτι ακόμη...Γιατί δεν μιλάμε ευθέως για αυτά που όλοι εννοούμε με τα post μας σ'αυτό το thread?

Γιατί δε λέμε π.χ. σταράτα ότι το κλείδωμα του αθλητικού κλουβιού, οφείλεται στην συμπεριφορά κάποιων σαν τους PAO, OMF, Panagioti-7, (για να καλύψω ολόκληρο το ΠΟΚ), αλλά και άλλων που μου διαφεύγουν τώρα, οι οποίοι άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο, άλλος πιο προκλητικά και άλλος πιο "κυριλέ", παρεκτρέπονται σε οπαδικά σχόλια, ή σε non-politically correct τοποθετήσεις;
Και -χωρίς παρεξήγηση πάντα - γιατί δεν κοιτάμε και κάποια άλλα μπουμπούκια του παρελθόντος, που τότε στις ιστορικές ημέρες του 2004, κάνανε "ρδέλομπου" (που θα έλεγε και ο OMF) threads όπως αυτό του Καραϊσκάκη και οι οποίοι έχουν να εμφανιστούν σχεδόν από τότε? Δεν γινόταν παλιότερα "της πόπης" στο φόρουμ με φυντάνια τύπου (αντιγράφω από το "ποινολόγιο")
Panteraz
eleftheria (Σε κατασκευαστικό και ουχί αθλητικό subforum παρακαλώ!)
MetroStar
De_Gregorio
HUMAX
?????????????

Ξέρετε κάτι; Όλα αυτά τα έβρισκα, και τα βρίσκω ακόμη, αρκετά διασκεδαστικά, μέχρι ενός σημείου πάντοτε. Εξάλλου τί θα ήταν ένα φόρουμ χωρίς ακραίες, non-politically correct θέσεις και απόψεις, flames, bans, e.t.c. Τι νόημα θα είχε το σταδια.γρ χωρίς την αιώνια διαμάχη Υ-Ael (Ban, ban, ban)?????????????????? Laughing
To φόρουμ τώρα τελευταία είχε χάσει σε κάποιο βαθμό το "νεύρο" του (ας όψεται ο "τάπητας" Twisted Evil ) και μόνο κάτι "περιέργοι" (χωρίς παρεξήγηση πάντα Twisted Evil ) στα "οδικά έργα" φαίνεται να εκστασιάζονται για κάποιους κατανοητούς μόνο απ'αυτούς λόγους, μέρα μπαίνει μέρα βγαίνει! Shocked Laughing Evil or Very Mad Laughing

Kαι ξεκαθαρίζω-χωρίς παρεξήγηση πάντοτε Mr. Green -δεν έχω τίποτε προσωπικό με κανέναν από τους χρήστες που προανέφερα. Η κοινότητα μας είναι σχετικά πεπερασμένη και όλοι είμαστε διαδικτυακά-και όχι μόνο, γνωστοί μεταξύ μας.Νομίζω ότι πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και στους λόγους τους.Έστω και αν κάποιοι από αυτούς μας τη σπάνε που και που. Ας κάνουμε μια συμφωνία κυρίων μεταξύ μας, ότι όλοι θα προσπαθήσουμε να είμαστε, διασκεδαστικοί μεν, ουσιαστικοί και αξιοπρεπείς δε, ότι θα κάνουμε το έργο των moderators ευκολότερο (Σλουρπ! -χωρίς παρεξήγηση πάντοτε!) και αν κάποιος στην τελική δεν κρατήσει την υπόσχεσή του τότε:
ΒΑΝ


Last edited by Rohan on Wed Apr 11, 2007 1:17 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή διάστασή τους, νομίζω ότι το κλείδωμα του Αθλητικού Κλουβιού δεν "οφείλεται" στη συμπεριφορά των συγκεκριμένων μελών υπό την έννοια ότι δεν είναι αυτή η μοναδική αιτία αλλά ένας παράγοντας που συντέλεσε στην απόφαση του Admin. Αυτό για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Αν βέβαια κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Admin.

Η πολιτική ορθότητα είναι κάτι που προσωπικά θα ήθελα να αποφύγουμε στο φόρουμ και που νομίζω ότι έχουμε επιτύχει. Εξάλλου μέσα από τη σύγκρουση και την ανατροπή προκύπτει η εξέλιξη. Άλλο όμως "σύγκρουση" στο πλαίσιο του γόνιμου διαλόγου και άλλο εξευτελισμός της φιλοξενίας που μας παρέχει ο Admin και μάλιστα για γελοία θέματα όπως τα οπαδικά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Για να υποστηρίξω περαιτέρω την άποψή μου να πω ότι σήμερα για παράδειγμα υπήρχαν 2-3 θέματα που θα μπορούσαν να σχολιαστούν γόνιμα στις σελίδες του συγκεκριμένου φόρουμ αρχής γενομένης από τους χθεσινοβραδινούς αγώνες του CL και συνεχίζοντας με τα πολλά δημοσιεύματα του ξένου τύπου για τη διοργάνωση του τελικού στην Αθήνα και τις δυνατότητές μας ως πόλη να αναλάβουμε την ευθύνη της ασφάλειας του τελικού.

Αυτές τις ευκαιρίες τις χάνουμε με το κλείδωμα, και οι εν Ελλάδι χάνουν την άμεση πληροφόρηση από τους "ξενιτεμένους" για τα σχετικα δημοσιεύματα για παράδειγμα, ενώ οι "ξένοι" την γρήγορη πληροφορία για τα τεκτενόμενα εδώ.

Όσο για το politically correct εγώ είμαι εντελώς αντίθετη στο θεσμό, καθότι έτσι χάνει το αλατοπίπερο του το φόρουμ. Δηλαδή αυτά τα ποστ αλήστου μνήμης που πάνε και έρχονται μεταξύ αελ και Υ δεν θα υπήρχαν σε ένα αποστειρωμένο φόρουμ. Επίσης όπως είπε ο Rohan πιο πάνω μερικά ποστ μου προξένησαν κατά καιρούς άπειρο γέλιο μαζί με τον εκνευρισμό (και ναι, αναφέρομαι σε ποστ σχετικά με τα 34 αεροδρόμια που ανοίγουν οσονούπω ανά την επικράτεια με ονόματα όπως Λαέρτης, Πλάτωνας, Περικλής κλπ).

Ας μας πούνε όμως κάτι και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι γιατί πολύ ήσυχους τους βλέπω και έχω ανησυχήσει μήπως έπαθαν τίποτα! Άνευ παρεξηγήσεως πάντα...


Last edited by marin on Wed Apr 11, 2007 2:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

Δοξα το θεο υπαρχουν πολλα φορουμ να γραψουμε οτι θελουμε σχετικα με τα αθλητικα θεματα οποτε δεν τρεχει και τιποτα να κλειδωθει οριστικα το συγκεκριμενο υποφορουμ.

ΑΛΛΑ προσωπικα εγω και ειμαι σιγουρος και πολλοι αλλοι εδω μεσα γουσταρουμε πολυ τη φαση του αθλητικου υποφορουμ και ουτε που θελω να ακουω για οριστικο κλειδωμα!!!

Δε θα κατσω να το αναλυσω γιατι και πως αλλα το μονο που λεω ειναι οτι πρεπει να παραμεινει ανοιχτο το αθλητικο κλουβι.

Admin στο λεω στα ισια μην κανεις καμια λαλακια και το αφησεις κλειδωμενο γιατι θα χασει πολυ το φορουμ.

Ηδη αυτες τις ημερες υπαρχει πολυ ψωμι για κουβεντα και ερχοντε τα καλυτερα.

ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΩΡΑ Exclamation Exclamation Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά δεν κατάλαβα, θες ή δεν θες να κλειδωθεί οριστικά το κλουβί; Γιατί οι δυο πρώτες προτάσεις σου αντιφάσκουν λιγάκι...
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ψηφισα τη δευτερη επιλογη, αν και δεν με αντιπροσωπευει απολυτα:
καποια topics της Ενοτητας τα παρακολουθω και συμμετεχω.

Σχετικα με τις δυο βασικες ενστασεις εχω να πω τα εξης:

Ποιοτητα και υφος συζητησεων.
Η πρωτη δεν επιβαλλεται με νομους.
Το δευτερο ελεγχεται απο τον Κανονισμο:
5. Η συμμετοχή στις συζητήσεις του forum γίνεται με βασική κατεύθυνση τον σεβασμό προς τη γνώμη των υπόλοιπων συμμετεχόντων και τη διατήρηση της ποιότητας και της ομαλότητας στις συζητήσεις. Ως εκ τούτου, οι παρακάτω ενέργειες θεωρούνται μη αποδεκτές:
α. χρησιμοποίηση υβριστικών χαρακτηρισμών,
β. προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη του forum,
γ. προσβλητικά, ειρωνικά ή προβοκατόρικα σχόλια (flame posts),
δ. σχόλια που έχουν ως σκοπό τον εσκεμμένο εκτροχιασμό του κυρίως θέματος και τη δημιουργία αντιπαράθεσης μεταξύ των μελών του forum (trolling)

Αν τηρηθει χωρις εξαιρεσεις και ανοχες, με σταθερη αντικειμενικοτητα, ο κανονισμος
(που εχουν αποδεχθει ολοι) η βελτιωση ειναι δεδομενη.
Δεν μιλαμε για λογοκρισια ιδεων, αποψεων και γνωμων που δεν εχει θεση σ ενα δημοκρατικο φορουμ.
Αλλα για τη τηρηση ενος μινιμουμ τυπικων υποχρεωσεων.
Ο κανονισμος δεν ειναι παρα ενα εργαλειο, οπως ευστοχα ειπωθηκε.

Σκοπιμοτητα υπαρξης της Ενοτητας.
Δεν νοουνται αθλητικοι χωροι χωρις αθλητικη δραση.
Βρισκω ευλογο να γινεται λογος και γι αυτην χωρις ομως αντιπαραθεσεις οπαδικες
που δεν συναδουν με μια κοινοτητα ψηφιακη οπως το stadia.
Μονο οταν, παρα τη πληρη εφαρμογη του κανονισμου,
κινδυνεψει το πνευμα της κοινοτητας
μπορει να αντιμετωπισθει ως εσχατη "λυση" το κλειδωμα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Panagiotis-7 wrote:
Δοξα το θεο υπαρχουν πολλα φορουμ να γραψουμε οτι θελουμε σχετικα με τα αθλητικα θεματα οποτε δεν τρεχει και τιποτα να κλειδωθει οριστικα το συγκεκριμενο υποφορουμ.


Ημουν σιγουρος. Very Happy Very Happy Very Happy
Επιτηδες το εγραψα αυτο για να δειξω οτι παρολο που υπαρχουν πολλα φορουμ για να γραψουμε,θελω να παραμεινει το κλουβι ΑΝΟΙΧΤΟ!!!
Το εγραψα μονο και μονο για εμφαση. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον η πλειοψηφία θέλει να παραμείνει ενεργό το αθλητικό κλουβί, έτσι μάλλον θα πρέπει να γίνει.
Πιστεύω ότι θα πρέπει να αυξηθεί η αυστηρότητα με την οποία διασφαλίζεται η λειτουργικότητα και η ουσία του φόρουμ. Ειδικά απέναντι σε αυτούς που επανειλημένα και μεθοδικά(ίσως και επιδεικτικά), δεν θέλουν να καταλάβουν αυτά, που για όλους τους υπόλοιπους θεωρούνται λογικά και αυτονόητα.

Συμφωνώ επίσης ότι δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε με ευκολία τον κανονισμό, καθώς αρκετές φορές το ύφος και το περιεχόμενο ενός post "ακροβατεί" μεταξύ της νομιμότητας και της παραβατικότητας.

Η συντρηπτική πλειοψηφία των forum μπορεί να είναι μία ιδεατή ζωντανή κοινότητα ατόμων με παρόμοιες ανησυχίες και ενδιαφέροντα, ωστόσο είναι μία κοινότητα που διέπεται από κανονισμούς και ... ύ φ ο ς που συνδιαμορφώνεται από τα μέλη ΚΑΙ (σημαντικά) από το δημιουργό του forum.
Έχω μπει αρκετές φορές σε διαφορετικά φόρουμ και βλέπω την τεράστια διαφορά που υπάρχει στο σεβασμό της τάξης και της θεματολογίας εκ μέρους των μελών, από forum σε forum. Πιστεύω ότι καθοριστικό ρόλο, για το προηγούμενο παίζει αυτός που θεσμοθετεί τους κανονισμούς ενός forum και βάζει τα πολυσύνθετα και πολυεπίπεδα ΟΡΙΑ.
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Παρότι είμαι νέο μέλος έχω παρακολουθήσει αρκετό καιρό το forum και θα ήθελα να τοποθετηθώ πάνω στο ζήτημα του κλειδώματος του Αθλητικού κλουβιού.

Καταρχήν να πω ότι ψήφησα την δεύτερη επιλογή στο poll. Ο λόγος που γράφτηκα στο forum του stadia.gr είναι γιατί ανακάλυψα ότι υπάρχουν και άλλοι καμμένοι σαν εμένα με τα τεχνικά έργα (στάδια, δρόμοι, γέφυρες κλπ) και ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις μου μαζί τους. Πιστεύω πως αυτός είναι και ο λόγος για κάποιον να γίνει μέλος του stadia.gr. Από κει και πέρα σε όλα τα forum υπάρχουν και οι offtopic ενότητες απλά για να χαλαρώνουν τα μέλη και να υπάρχει η ανάλογη κουβεντούλα και καλαμπούρι. Όταν μάλιστα μιλάμε για ένα forum μου έχει ως πρώτο θέμα τις αθλητικές υποδομές είναι απόλυτα φυσικό να υπάρχει και ένα μέρος για κουβέντα πάνω στα πάσης φύσεως αθλητικά δρώμενα που γίνονται στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο κόσμο. Εγώ σπανίως διαβάζω τα posts του αθλητικού κλουβιού (κυρίως βρίσκομαι κολλημένος στα Οδικά Έργα Very Happy ) αλλά θεωρώ ότι η ύπαρξη του κλουβιού προσθέτει πόντους στον παρείστηκο χαρακτήρα του forum και δίνει την δυνατότητα στα μέλη να πουν και μια μ@λ@κί@ παραπάνω χωρίς να βγούν offtopic.

Όσο αναφορά τα όσα ειπώθηκαν για τις παρεκτροπές μερικών μελών και την ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα που προκαλούν μερικά Posts πιστεύω ότι η αυστηρή τήρηση των κανόνων του forum όσο αναφορά τις ποινές είναι άρκετη για να απομονωθούν τα μέλη που προκαλούν πρόβλημα και τα περιοριστούν τέτοιου είδους περιστατικά... Όπως ειπώθηκε και νωρίτερα αν είναι να κλειδωθεί το Αθλητικό κλουβί ας κλειδωθεί και το πολιτικό. Άμα κάποιος ψάχνει ευκαιρία για να τα χώσει και ρίξει κανα μπινελίκι θα το κάνει ακόμα και από τις σελίδες του Post για το Χ γήπεδο της αγαπημένης του ομάδας. Ας μη χαλάσουμε τη δομή και το χαρακτήρα του forum για χάρη μερικών ανεγκέφαλων.
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

marin wrote:
υπήρχαν 2-3 θέματα που θα μπορούσαν να σχολιαστούν γόνιμα στις σελίδες του συγκεκριμένου φόρουμ αρχής γενομένης από τους χθεσινοβραδινούς αγώνες του CL



αυτο σκεφτομουν κι εγω σημερα... βεβαια τον Projected δεν νομιζω να τον χαλασε που ειναι κλειδωμενο το αθλητικο κλουβι Twisted Evil Twisted Evil Razz Razz


Παντα χωρις παρεξηγηση...
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

χωρις να εχω διαβασει ολες τι αποψεις των φιλτατων συνφορουμιτων,δηλωνω οτι υποστηριζω με θερμη την πρωτη επιλογη.δε με ενδιαφερει να συζητω για αθλητικα σε αλλα φορα,αλλα εδω που ξερω πως η αποψη μου θα ειναι σεβαστη,οι συζητησεις δε θα φτασουν ποτε στα ακρα και αν μη τι αλλο θα ειναι σοβαρες και ελαχιστως επηρεασμενες απο τυφλο φανατισμο.
καλως ή κακως,το σταδια γκρρρ,εχει γινει εδω και μερικα χρονια αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας πολλων μελων.θα ηθελα λοιπον,να μπορω να συζηταω για αθλητικα θεματα,με την ιδια ευκολια που συζηταμε και για ολα τα υπολοιπα.ισως,πλεον δεν εχει να κανει με τη θεματολογια του φορουμ αλλα με την ευχαριστηση που παιρνουμε ολοι εδω,ανταλασσοντας αποψεις μεταξυ μας,επι παντος επιστητου.με την αλληλοεκτιμηση που τρεφουμε ο εις( Surprised ) για τον αλλο,με την σοβαροτητα που σας διακρινει,και με το σεβασμο σε αυτη την πολυχρονη προσπαθεια,ειμαι σιγουρος οτι μπορουμε να κρατησουμε σε υψηλα επιπεδα την ποιοτητα του φορουμ,οπως αλλωστε κανουμε τοσα χρονια.το γεγονος οτι φαινομενα προκλητικων ποστ παρατηρουνται ως επι το πλειστον στο αθλητικο κλουβι,οφειλεται σε μεμονωμενα περιστατικα και σε συγκεκριμενα μελη,γνωστα σε ολους και αναφερθεντα σε παραπανω ποστ,αποδυκνυει πως ειναι καλυτερα να ληφθουν μετρα κατα των μελων αυτων και οχι να στερηθουμε οι υπολοιποι ενα χωρο πρωτα απο ολα,χαβαλε,ενημερωσης,ανταλλαγης αποψεων αλλα και εκδηλωσης προβληματισμου πανω στο εγχωριο και διεθνες αθλητικο γιγνεσθαι.στο κατω κατω,η συγκεκριμενη αποφαση μου θυμιζει την κυβερνητικη αποφαση για το κλεισιμο των συνδεσμων.οποιος πιστευει οτι το προβλημα θα λυθει ετσι,πλαναται πλανην οικτραν.οι αρρωστοι θα συνεχισουν να βρισκονται παντου,εκτος απο εκει που τους αξιζει:τα καγκελα και στη δικη μας περιπτωση το ban.
οσον αφορα τον προβληματισμο του exit,εγω τον Ypsilo τον κραζω κακοβουλα γιατι ειναι παλιογαλοτσα και μεγιστος χουντακλας,αχυρανθρωπος και χιονανθρωπος,και κρυβεται πισω απο τον Che,γιατι ειναι ΕΣΑτζης και πεμπτοφαλαγγιτης και κυνηγαει μαλλιαδες για να τους κουρεψει.αφου και στους Pink Floyd που πηγε,πηγε γιατι ειχε υπηρεσια.τσατσε του Πατακου...κατσε να βαλω και τα γελακια για ξεκαρφωμα Arrow Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

υγ:αν ειχαμε αθλητικο κλουβι σημερα,ο projected δε θα ηξερε απο που να φυγει...τελικα μερικοι ανθρωποι ειναι τυχεροι Razz Laughing

edit:απ'τι βλεπω,και φιλτατος mika εκανε την ιδια σκεψη... Laughing
αυτα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

OFF-TOPIC: Epeidh blepw oti anaferetai to onoma mou, 8a h8ela na sas enhmerwsw oti x8es to bradu eixa para polu douleia kai den mporesa na parakolou8hsw thleorash oute na akousw radiofwno.
Shmera de, den diabasa efhmerides kai epipleon den exw prosbash se a8lhtika sites.
Auto 8a sunexistei gia kapoies meres/mhnes/xronia.

p.s: Sas xairetw twra giati paw na piw mia Seven-up
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Aπ΄ ότι βλέπω ο φίλτατος projected έχει αναχωρήσει προς τη Μονή Εσφιγμένου στο Άγιο Όρος και θα μπορέσει να επικοινωνήσει μαζί μας του χρόνου τέτοια εποχή περίπου καθότι οι μοναχοί εκεί απαγορεύουν την ADSL/ Broadband σύνδεση.
Επίσης είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη και ευτυχής που ο ael έχει καταλάβει απολύτως τους πραγματικούς σκοπούς του Υ στο forum οι οποίοι δεν είναι άλλοι από το να υποδαυλίζει τη δημοκρατικότητα του και να κυνηγάει να μας κουρέψει όλους απαξάπαντες…
Back to top
View user's profile Send private message
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Είσαι σίγουρη ότι είναι η Μονή Εσφιγμένου; Εγώ νόμιζω ότι πάει στη Μεγίστη Λάβρα...


Μας έχει λείψει το κλουβάκι....
Back to top
View user's profile Send private message
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 12:40 am    Post subject: Reply with quote

Για να μας επαναφέρω πάλι στο θέμα μας...

Αντιλήφθηκα προχθές (πλέον) το κλείδωμα του κλουβιού και δε σας κρύβω οτι παραξενέυθηκα, μιας και δεν είχε συμβεί κάποιο απο τα ευτράπελα, στα οποία μας είχαν συνηθίσει κάποια μέλη του φόρουμ (αυτοί οι 3, 4, 5, ... τους οποίους έχετε και προαναφέρει) κατα τακτά χρονικά διαστήματα.

Προσωπικά δε θα ήθελα να κλειδωθει οριστικά το κλουβί. Πιστεύω όμως πως ο πλέον αρμόδιος να το αποφασίσει είναι ο Άντμιν. Επομένως όποια κι΄αν είναι η απόφαση του, θα πρέπει να την σεβαστούμε. Το γεγονός αγαπητέ Γιώργο, ο'τι μας δίνεις την δυνατότητα να καταθέσουμε εδώ την άποψη μας γύρω από το θέμα, απόψεις που όπως λες θες να ακούσεις για να λάβεις την οριστική σου απόφαση, δείχνει για άλλη μια φορά τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί κατα βάθος και το επίπεδο το οποίο συναντά κανείς όλα αυτά τα χρόνια σ' αυτό εδώ το φόρουμ.

Αν λοιπόν αποφασίσεις να κλείσει το κλουβί, θα το σεβαστώ. Αν όμως ακολουθήσεις την βουληση της πλειοψηφίας να παραμείνει το κλουβί ανοικτό, προτίνω την άμεση διαγραφή όσων μελών ενώ έχουν δεχθέι τόσες συστάσεις, προειδοποιήσεις, ακόμα και ποινές, συνέχισαν και θα συνεχίσουν να προκαλούν με την συμπεριφορά τους. Πιστέυω πως αρκετά τους ανεχθήκαμε όλοι μας!
Έτσι και θα απαλλαγούμε απο την παρουσία τους, που σε ορισμένες περιπτώσεις έχει καταντήσει κουραστική (δεν είναι μόνο τα καυστικά σχόλια, αλλά και τα ανούσια, άτοπα και περιττά ποστ που γεμίζουν σελίδες ολόκληρες στο κλουβί και όχι μόνο), αλλά θα διευκολύνει και την δουλειά σου και των mods.

Το έργο σας είναι τεράστειο! Όπως έιπαν και άλλοι φίλοι πιο πριν, το φόρουμ έχει γίνει για πολλούς απο μας, ένας τόπος ενημέρωσης, συνάντησης, ένα επίπεδο ανταλλαγής σκέψεων και απόψεων, και ένας κόμβος στον οποίο όλοι έμεις που έχουμε την ίδια τρέλα με τα στάδια, τις κατασκευές και τον αθλητισμό, μπορούμε να συνεβρεθούμε και να συζητήσουμε. Και αυτήν την δυνατότητα μας την παρέχεις έσυ φίλε Admin με την βοήθεια και των mods.

Ας το σεβαστούμε όλοι μας αυτό και ας προσπαθήσουμε για το καλύτερο στην συνέχεια, ότι και να γίνει με το κλουβί.
Γιατί πολύ φοβάμαι πως ακόμα κι'αν κλείσει το υποφόρουμ αυτό, οι καβγάδες απλά θα μεταφερθόυν στα τόπικ των γηπέδων του Παναθηναϊκού,, της ΑΕΚ, του Ολυμπιακού κτλ.

Καλή νύχτα σε όλους σας και ευχαριστώ.
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Ψηφισα το πρωτο και παρακαλω να ξεκλειδωθει το "αθλητικο" κλουβι με τους τρελους Cool
Ειναι απαιρατητο για ολους μας Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Θα μπορουσε να κρατηθει ανοιχτο αλλα να παραμεινουν κλειδωμενα τα εμπρηστικα τοπικ (ποδοσφαιρου μπασκετ κυπελου Ελλαδος κλπ)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Σχετικά με το stadia.gr All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr