stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Αθήνα των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 101, 102, 103  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως, εκείνο πάνω στο οποίο θα ήθελα να σχολιάσω είναι η βελτίωση της ποιότητας της αστικότητας μας πλέον, έστω και σε επίπεδο βιτρίνας. Υπάρχει η αισθητική βάση για περαιτέρω βελτιώσεις.
Δεν δείχνει παντου΄η πόλη μπάχαλο. Το θέμα είναι να συνεχιστεί η προσπάθεια.
Back to top
View user's profile Send private message
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Παιδιά μένω στου Παπάγου. Ε, λοιπον θα το πω ευθαρσώς: Οποιος δεν παίρνει τα ΜΜΜ για να πάει οπουδήποτε ενώ μπορεί και βολέυεται (όχι όταν πας να ψωνίσεις για την εβδομάδα) είναι... τι να πω, άσε μη βρίσω.. Ταχύτητα, άνεση, καθαριότητα. Η Αθήνα των ονείρων μας σε μερικά σημεία είναι παρούσα Smile


Κι εγώ εκεί μένω, στη Μακεδονίας και ο κόμβος της Αττικής είναι δεν είναι 1', οπότε με βολεύει αφάνταστα. Το μετρό είναι κι αυτό 2-3 λεπτά αλλά αν θες να παρκάρεις στην Κύπρου σε ώρες αιχμής, πρέπει να το αφήσεις αρκετά ψηλά, οπότε χάνεις αρκετό χρόνο.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραία πάνω σε αυτό το τελεαυταίο σχόλιο του Γρηγόρη, εγώ δουλεύω στου Παπάγου. Μένω όμως σε μια περιοχή που ο κοντινότερος σταθμός Μετρό είναι η Εθνική Άμυνα άντε ίσως η Δουκίσσης Πλακεντίας. Έαν φτάσεις μέχρι εκεί με το αυτοκίνητο τότε θες το πολύ άλλα 5-10 λεπτά για του Παπάγου. Θα το έπερνα το Μετρό (αν και να πω τη μαύρη αλήθεια μου μέτα απο κανένα 6μηνο να συνέλθω λίγο πρώτα από το tube..) αν υπήρχε κάποια επέκταση.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδια, συχνα μιλαμε για τον χρονο που κερδιζουμε πηγαινοντας καπου με το αυτοκινητο σε σχεση με τα ΜΜΜ, ξεχναμε ομως οτι με μετρο, λεωφορειο κτλ εχουμε τη δυνατοτητα να εκμεταλλευτουμε το χρονο της διαδρομης, διαβαζοντας την εφημεριδα, κανοντας καποιο τελευταιο ξεσκονισμα σε καποια παρουσιαση που εχουμε ή απλως κανονιζοντας καποια δουλεια απο το κινητο. Δεχομαι βεβαια, οτι δεν ειναι παντα εφικτο λογω κοσμου και οτι καποιοι ανθρωποι ζαλιζονται με το κουνημα, ωστοσο οι περισσοτεροι δεν θα ειχαν προβλημα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Eξαρτάται που πάει και γιατι πάει κάπου κάποιος.

Όσον αφορά το σχόλιο του φίλου wizard (βρε βγήκαμε συντοπίτες: εγώ μένω ανάμεσα Ολυμπιαδα και Αλέξανδρο - διάβαζε Θεατρο Όραμα), βέβαια, κι' εγω τη χρησιμοποιώ την Αττική Οδό, αλλά έχω και τη στάση του Λεωφορείου δίπλα μου, στην Κυρηνείας.

Ένα θέμα (που άπτεται της Αθήνας των ονείρων μας) γνωστό στου Παπάγου είναι η περίεργες συγκοινωνίες του. Υπάρχουν εξηγήσεις για το θέμα αλλά είναι πρόβλημα οι συγκοινωνίες οπότε δεν σε αδικώ.

Όσο για την φίλτατη Marin, αν δουλεύεις εκεί που υποψιάζομαι, μια ερώτηση μόνο να κάνω: Δεν έχει είσοδο από την Κατεχάκη, να αποφεύγεις όλο αυτο τον κύκλο. Αν και αν έρχεσαι από τα βόρεια, μάλλον συμφέρει αν ερχεσαι μέσα από του Παπάγου, τι λέω...

Ωραίο μέρος αλλά, όπως και η υπόλοιπη Αθήνα, βρίσκεται σε ένα μεταίχμιο ανάπτυξης πραγμα το οποίο δυστυχώς κανείς δεν το αντιλαμβάνεται...
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Η επίσημη είσοδος δεν είναι από την Κατεχάκη. Ως εκ τούτου και αν έρχεσαι από τα βόρεια η μόνη λύση είναι μέσα από του Παπάγου. Για να συνεχίσω τη συζήτηση με το Μετρό συμφωνώ ότι ο χρόνος μέσα στο τρένο είναι επικοδομητικός με τη μόνη διαφορά ότι αν το πέρνεις για μια στάση αφού έχεις οδηγήσει για μισή ώρα είναι λιγό δώρο άδωρο που λέμε.

Κατά τα άλλα να προσθέσω ότι έχω εντυπωσιαστεί με το επίπεδο προσοχής που δίνει αυτός ο δήμος στα πεζοδρόμια και στους κοινόχρειστους χώρους. Αν δεν είχε και κάτι προτομές/αγάλματα/ασπίδες/ περικεφαλαίες κλπ κάθε δεύτερο στενό καλά θα 'ταν!
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ΧΑχαχαχαχαχαχαχαχαχα, δίκιο έχεις.

Δίνεται κάποια παραπάνω προσοχή είναι αλήθεια. Τώρα όσον αφορά τα περίεργα έχε υπόψη σου ότι το προάστιο πρωτοχτίστηκε από τον Αυτόνομο Οικοδομικό Οργανισμό Αξιωματικών να στεγάσει αξιωματικούς μετά τον Εμφύλιο, οπότε εξ ου και το σχετικό ντεκόρ.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό που είναι σαν ανέκδοτο είναι εκείνο το "ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" που φιγουράρει σε μια από τις κεντρικές εισόδους του προαστίου και που σε κάνει να σκέφτεσαι όταν λέμε πάσα γη, εννοούμε και καμμένη Πεντέλη/ Υμηττό, αττικό τοπίο κατεστραμένο και άναρχη δόμηση; Κρίμα τι θυσία δηλαδή.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Πρέπει κάποια στιγμή,το συντομότερο δυνατό μάλλον,να φύγουν τα πρακτορεία μεταφορών απο τον Βοτανικό-Ελαιώνα.
Αυτό που γινόταν σήμερα και εχθές,εγώ πρώτη φορά το συνάντησα στα 3 χρόνια που είμαι Αθήνα,και περνάω απο εκεί.
Η Ιερά οδός(προς Αθήνα) γεμάτη απο το Χαιδάρι μέχρι την Μαρκόνι,πράγμα που σημαίνει ότι γινεται χαμός στην διασταύρωση Ιεράς-Εθν.Οδός,Ιερά-Θηβών κλπ,και αυτό γιατί θέλουν τα φορτηγά να στρίψουν δεξια στα στενά του Βοτανικού,τα στενά γεμίζουν και η ουρά γίνεται τεράστια,με αποτέλεσμα να μένει μια λωρίδα.Καταλαβαίνετε τι γίνεται.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 11:03 pm    Post subject: Reply with quote

marin wrote:
Αυτό που είναι σαν ανέκδοτο είναι εκείνο το "ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" που φιγουράρει σε μια από τις κεντρικές εισόδους του προαστίου



αυτο ειναι το ηρωο του Χολαργου Wink
η εισοδος του προαστειου ειναι λιγο πιο περα, εκει που ειναι το tease+

οσον αφορα το τι κανει ο δημος για τους δρομους κλπ. ταπεινη μου αποψη ειναι οτι κανει οτιδηποτε προκειμενου να μην περναει κανενα αμαξι μη Παπαγιωτη απο το προαστειο (βλεπε στενεμα της Πινδου πριν λιγα χρονια)
Back to top
View user's profile Send private message
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 2:31 am    Post subject: Reply with quote

Είμαι σίγουρος πως αυτό το είχε κάνει η προηγούμενη Δήμαρχος.. Εν τω μεταξύ, ο συγκεκριμένος δρόμος είναι χάλια.

Επίσης σε απίστευτα χάλια είναι σχεδόν όλοι οι δρόμοι σε Κηφισιά και Κεφαλάρι αν και είδα πως έχουν "ξύσει" την άσφαλτο σε κάποια στενά, οπότε επίκειται ασφαλτόστρωση. Αλλά μιλάμε και για σημεία όπου έχουν σχηματιστεί τρύπες όπου αν περάσει κάποιος με μηχανάκι, αμφιβάλλω αν θα καταφέρει να κρατήσει την ισορροπία του! Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Nai, Αυτη την αυνανία του στενέματος της Πίνδου την έκανε μια δήμαρχος πριν 16 χρόνια... Κλασσική Ελληνική στενοκεφαλι΄'α και ιδεοληψία. Εγλώβισε τη διερχόμενη κυκλοφορία μέσα στο προάστιο. Αυτά είναι όταν δεν υπάρχει μυαλό... Απρογραμματιστα έργα και άγιος ο Θεός.

Μισώ τα στενέματα, τα σαμαράκια και τις χωρίς νόημα πεζοδρομήσεις (αν και για να πω την αμαρτία μου, το Μαρούσι μου αρέσει... οπτικά λέμε... γιατι λειτουργικά... Βράσε όρυζα...)
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 8:55 am    Post subject: Reply with quote

Μελίσσια......έτος 2006


ο δήμαρχος έχει δώσει ρέστα με κάτι τρελά πεζοδρόμια, με ειδικούς χώρους για παρκάρισμα, αντί για 5 αυτοκίνητα μόνο 2 και τα άλλα 3 λόγω ελληνικού δαιμόνιου να σπάνε τις πλάκες του πεζοδρομίου...και άπειρες και όταν λέω άπειρες πινακίδες.....

αλλά η πεντέλης ακόμη φτιάχνετε....μήν και δείτε τα ανισόπεδα πεζοδρόμια....θα τρομάξετε.... Evil or Very Mad

μακάρι να είχα τραβήξει φωτογραφία όταν πέρναγα.... Shocked έπαθα... Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως το χάλι που επικρατεί σε άλλους δήμους με σπασμένα πεζοδρόμια, "ατέλειωτους" δρόμους και γενική γυφτιά δεν το έχω δεί στου Παπάγου. Μη γκρινιάζετε. Σαφώς και θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα τα πράγματα αλλά εγώ με το μάτι του καινούριου βλέπω όμορφα τελειωμένα πεζοδρόμια και προσοχή στα φυτά και στους κοινούς χώρους.

Αντιθέτως πονάνε τα ματάκια μου σε πολλές άλλες περιοχές απο την τσαπατσουλιά.

Καλά για την Πεντέλης να μην ανοίξω το στόμα μου, μιας και την πονάω και την αγαπάω και εδώ και 1.5 χρόνο μας έχουν πρήξει με τα "βελτιωτικά" έργα τους, τα οποία είναι σαν το γιοφύρι της Άρτας και τα οποία ήταν η αιτία να κοπούν άπειρα τεράστια πεύκα 80 χρόνων και βάλε. Η πλάκα είναι πως από ότι φαίνεται (επιφυλάσσομαι για να το δω τελειωμένο) μια τρύπα στο νερό θα γίνει και το βασικό πρόβλημα της λεωφόρου αυτής δεν θα λυθεί, γιατί απλούστατα ήταν στραβο το κλίμα από την αρχή. Η "ανάπτυξη" της περιοχής ολόκληρης έγινε haphazardly που λέμε και στην άλλη χώρα από την οποία προέρχομαι, χωρίς κανένα πλάνο ενώ θα έπρεπε να είχαν πάει ΟΛΑ τα Super Market/ Banks/ Jumbo κλπ από την άλλη πλευρά οπού υπήρχε άπλετος χώρος (αγροκτήματα και στάνες δηλαδή) και για τα εμπορικά και για χάραξη μεγάλων δρόμων και για proper θέσεις parking.

Σε κανένα δυο χρονάκια πάλι θα είναι αφόρητη η κατάσταση.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:04 am    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Nai, Αυτη την αυνανία του στενέματος της Πίνδου την έκανε μια δήμαρχος πριν 16 χρόνια... Κλασσική Ελληνική στενοκεφαλι΄'α και ιδεοληψία. Εγλώβισε τη διερχόμενη κυκλοφορία μέσα στο προάστιο. Αυτά είναι όταν δεν υπάρχει μυαλό... Απρογραμματιστα έργα και άγιος ο Θεός.

Μισώ τα στενέματα, τα σαμαράκια και τις χωρίς νόημα πεζοδρομήσεις (αν και για να πω την αμαρτία μου, το Μαρούσι μου αρέσει... οπτικά λέμε... γιατι λειτουργικά... Βράσε όρυζα...)


στο μαρούσι έχει γίνει καλή δουλειά πιστεύω, τουλάχιστον σκεφτείτε πως ήταν πριν. Η συγκεκριμένη πεζοδρόμηση αισθητικά είναι αρκετά πετυχημένη και τουλάχιστον φτιάχτηκε ένα μέρος όπου μπορείς να περπατάς και κάτι σαν πεζόδρομος/εμπορικό κέντρο καθαρά + metro, Συν το γλυπτό..

τώρα βεβαια να καθάριζαν και το τσιμέντο όταν τελειωναν τα έργα για να μη φαινόταν πως έχει ξεχειλίσει και έμενε μετά στης άκρες....είναι κλασικό σε όλα τα έργα!

Laughing

Το πρόβλημα με το parking το έχω ακούσει αλλα δε ξέρω ακριβώς τι γίνετε πάντως σαν αισθητική διαμόρφωση πιστεύω χρειαζόταν και όσους ξέρω που έρχονται έξω από τον δήμο είναι ευχαριστημένη.Parking έχει και πιο πάνω,και εξάλλου δε κλείσαν και όλο το μαρούσι ,ακόμα υπάρχει και κάτω από τον σταθμό.


Μακάρι να βλέπαμε τέτοια και αλλου, εδώ παρακαλάμε για πεζοδρομήσεις στο κέντρο....και τώρα είδαμε να ενώνονται η αρχαιολογική χοροί στην ολυμπιάδα! αμάν πια με τα σπασμένα πεζοδρόμια και το τσιμέντο.
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 6:54 pm    Post subject: Reply with quote

savroulis wrote:
Μελίσσια......έτος 2006


ο δήμαρχος έχει δώσει ρέστα με κάτι τρελά πεζοδρόμια, με ειδικούς χώρους για παρκάρισμα, αντί για 5 αυτοκίνητα μόνο 2 και τα άλλα 3 λόγω ελληνικού δαιμόνιου να σπάνε τις πλάκες του πεζοδρομίου...και άπειρες και όταν λέω άπειρες πινακίδες.....

αλλά η πεντέλης ακόμη φτιάχνετε....μήν και δείτε τα ανισόπεδα πεζοδρόμια....θα τρομάξετε.... Evil or Very Mad

μακάρι να είχα τραβήξει φωτογραφία όταν πέρναγα.... Shocked έπαθα... Shocked



Pernaw kathe mera apo ton dromo pou les, polu gelio, exoun kanei kai podilatodromo gia peripou 1 xiliometro. Kai na kathe ligo kai ligaki pinakida gia podilatodromo!!!
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Άραγε αν είχαμε μητροπολιτικό δήμο την Αθήνα θα μας δουλεύαν έτσι οι βλαχοδήμαρχοι;
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Kαβάλα στο I.X. και για το περίπτερο...Οι Aθηναίοι χρησιμοποιούν πιο πολύ από όλους τους Eυρωπαίους τα αυτοκίνητά τους

μία τεράστια πληγή της Αθήνας, με τους κολημένους της κάτοικους.. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν μας λενε και κατι καινουργιο. Το θεμα ειναι πολυσυνθετο παντως. Ολοι ξερουμε οτι οσοι μενουν σε πυκνοκατοικημενες περιοχες δεν κουνανε το αυτοκινητο εαν ειναι μεγαλη αναγκη. Αμα εισαι παρκαρισμενος στο Παγκρατι και στην Κυψελλη το αμαξι το κουνας μονο αμα θελεις να πας στην Γλυφαδα. Ουτε για εφημεριδα, ουτε για γαλα, ουτε για τιποτα. Γιατι μετα θα κανεις μιση ωρα να βρεις θεση (αν βρεις). Το γαμωτο στην ολη υποθεση ειναι για αυτους που εχουν θεση parking στην πολυκατοικια και βγαινουν ασκοπα για μικρες αποστασεις (που γινονται με τα ποδια) και προκαλουν κυκλοφοριακο προβλημα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 12:42 am    Post subject: Reply with quote

Σιγουρα η αναδιοργανωση του δικτυου θα βοηθησει...δημιουργωντας, πιστευω περισσοτερες συντομες γραμμες που θα συνδεουν τις διαφορες περιοχες με τα μεσα σταθερης τροχιας. Ωστοσο ακομα και αυτο να γινει θα πρεπει απαραιτητως να αυξηθουν τα δρομολογια για να μειωθει το "αντικινητρο", οπως λεει το αρθρο, των χρονοβορων μεταπιβιβασεων.

Για παραδειγμα, στο Ανω Καλαμακι, ανεκαθεν υπηρχε το 108. Τελευταια προσθεσαν και το 109 το οποιο σκοπο εχει να μεταφερει τους Ανω Καλαμακιωτες στο σταθμο μετρο του Αγιου Δημητριου. Και εκει που θα περιμενε κανεις να βλεπει πιο συχνα λεωφορεια να παιρνανε, δεν υπηρξε καμια αλλαγη. Λεωοφορειο παιρναει πολλες φορες καθε 20 με 25 λεπτα το οποιο ειναι τουλαχιστον τραγικο. Δε μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτο. Ειναι απλως ελλειψη οχηματων ή οι οδηγοι κωλοβαρανε στο τερμα;

Αν αυτη η κατασταση δεν αλλαξει εννοειται οτι δε θα δουμε προκοπη ακομα και αν αναδιοργανωθει το συστημα.

Γενικοτερα τωρα, το προβλημα πιστευω εστιαζεται, οπως σωστα αναφερεται στο αρθρο, στο οτι "Οι Αθηναίοι δεν αποχωρίζονται το I.X. τους, καθώς - κυρίως στα λεωφορεία και τα τρόλεϊ - οι επιβάτες αναστενάζουν." Λογικο ειναι να αναστεναζουν αφου τα ΙΧ εμποδιζουν τα λεωφορεια να κινηθουν. Φαυλος κυκλος δηλαδη.

Τι μπορει να γινει για αυτο (εκτος απο τα προαναφερθεντα); Το αρθρο αναφερεται στα αντικινητρα για τη χρηση των ΜΜΜ αλλα οχι στα αντικινητρα για τη χρηση των ΙΧ...προφανως εκει πρεπει να δωθει εμφαση. Αυτοματως μπορω να σκεφτω τη λυση των παρκομετρων οχι μονο στο κεντρο αλλα και σε ολες τις περιοχες. Εδω στην Αγγλια εχουν απομεινει ελαχιστοι δρομοι οπου μπορεις να παρκαρεις ελευθερα. Κανε τη ζωη δυσκολη στον Ελληνα να παρκαρει και ισως υποχρεωθει να αφησει το αυτοκινητο το οποιο θα δωσει χωρο στα ΜΜΜ να κινηθουν γρηγοροτερα. Εννοειται για να επιτυχει το παραπανω πειραμα χρειαζεται αυστηροτατος ελεγχος απο τροχονομους οπως γινεται εδω στο Ηνωμενο Βασιλειο.

Ιδεες υπαρχουν πολλες, αλλα στη βουληση ειναι που κολλαμε... Rolling Eyes


Last edited by Dimiskour on Fri Apr 07, 2006 2:11 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 2:01 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως, είναι και θέμα κουλτούρας. Μπορείς να φανταστείς ακόμα και ένα επιτυχημένο άνθρωπο , πχ super-dooper manager αναμεσα 35-45 να παρατάει το τζίπ και να πηγαίνει στη δουλειά του με τα ΜΜΜ στην Ελλάδα; Μάλλον όχι γιατι είναι θέμα πως το λένε... "prestige"... Rolling Eyes

Δυστυχώς, η πλησιέστερη αστική κουλτούρα που έχω δεί σε εμάς είναι της Κωνσταντινούπολης. Αθήνα 2006. Χυδαία, το επαναλαμβάνω χυδαία επίδειξη πλούτου, κλάμπ- μαφίες, παρκαδόροι, νομιμοποιημένη ληστεία κρατικού χρήματος (στην Τουρκία βάζει και ο στρατός το χέρι στο μέλι, τουλάχιστον στην Ελλάδα όχι τόσο, μπορεί και καθόλου) το SUV και παλιότερα η Μπέμπα (BMW) κάθετα στο πεζοδρόμιο κοκ.

Χώρια φυσικά όλα τα ευτράπελα του στύλ εύσωμη κυρία επιτυχημένου συζήγου που οδηγεί μαύρο SUV (μεγάλο διαστάσεων όχημα που μανουβράρεται δύσκολα και μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά έτσι και ξεφύγει από τον έλεγχο) με το κινητό στο ένα χέρι να μιλάει επί ώρα παθιασμένα ενώ οδηγεί (και το SUV να πηγαίνει σαν ακυβέρνητη μαούνα), σκατομαθημένα με GTI που οδηγούν τρελλά λες και δεν είναι σε δρόμο αλλά παίζουν το Grand Theft Auto στο Playstation, περίεργες τύπισσες με μικρά αμαξάκια που στρίβουν ανεξέλεγκτα χωρίς φλάς, παπάκια, σκατάκια και δε συμμαζεύεται που προσπερνούν απ' τα δεξιά και πάνε ανάποδα, κλπ. κλπ.

Αν τους πούμε ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην Κωνσταντινούπολη, στην Αθήνα και στη Μπανκόγκ, γενικά σε πόλεις που τα 15 τελευταία χρόνια απέκτησαν αυτοκινητοδρόμους και υποδομές και ξέφυγαν από την τριτοκοσμική εικόνα, λέτε να σταματήσουν;

Κατά τα άλλα τα lifestyle περιοδικά, κλικ, νίτρο και max με το που παραδόθηκαν τα πρώτα 10 χλμ μετρό (θυμάστε εκείνη τη μέρα; ) άρχισαν να φωνάζουν σε συγχορδία: Αθήνα-Μητρόπολη, Αθήνα-Μητρόπολη, Αθήνα-Μητρόπολη. Εμ θα θέλατε πουλάκια μου αλλά έχουμε δρόμο ακόμα... Κάτσε μην τα πάρει ο Σαρακατσάνος και δούμε τα καλά του Θείου του Κωστάκη (ένας είναι ο Θείος!!!) που ξήλωσε τις γραμμές του τράμ μέσα σε μια νύχτα...

Τεσπα, καληνύχτα και τα λέμε αύριο...
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Άραγε αν είχαμε μητροπολιτικό δήμο την Αθήνα θα μας δουλεύαν έτσι οι βλαχοδήμαρχοι;


εγώ ένα θετικό που βρίσκω στην ελλάδα και αθηνα με αυτό το σύστημα είναι πως υπάρχει ζωή σε όλες της περιοχές,πες ότι ο κάθε δήμαρχος ασχολείται πιο πολύ με τα δικά του,όχι πως τον ενδιαφέρει αλλα πως να το κάνουμε τα βιώνει καθημερινά. Και για αυτό βλέπεις σχεδόν κάθε περιοχή έχει τουλάχιστον 1-2 περιπτερα,καφετεριες,εστιατόρια,videoclub, τέλος πάντων όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο υπάρχει παντού ζωή.

σε άλλες χώρες το σύστημα του"για να βγείς θα πας εδώ, για να φας εκεί, κλπ." dimirougei κάποιες περιοχές που είναι μερικές φορες εντελώς νεκρές και σε πιάνει κατάθλιψη...ούτε περίπτερο. και δεν είναι τίποτα βίλες,απλές πολυκατοικίες και στάσειs λεωφορείων....μπορεί να υστερούν στης υποδομές, συμφωνώ, αλλα αυτή η ζωή που υπάρχει στην πλεοψηφία τον δήμων μας είναι θετική. Αφήστε πχ. το στόλισμα τον χριστουγέννων που δεν είναι όλο το ίδιο αλλα βλέπεις κάτι να αλλάζει(και διακρίνεις και ποιος δήμαρχος είναι ο πιο ξεφτίλας...).αν γίνετε με μητροπολιτικό δήμο να μην περιθωριοποιούνται περιοχές μακάρι....είναι ακριβό ίσος το τίμημα για όλες της καθυστερήσεις...
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Η νέα Εθνική Βιβλιοθήκη στοίχειωσε--Αναξιοποίητη δωρεά 200 εκατομμυρίων ευρώ επειδή η πολιτεία αδυνατεί να βρει οικόπεδο για την ανέγερση μεγάρου
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Apr 11, 2006 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Η ερώτηση της ημέρας λοιπόν για να μην ξεχνιώμαστε:

1. Τι γίνεται με τα ολυμπιακά ακίνητα; Τι γίνεται με το ΟΑΚΑ; Τι γίνεται με το θαλάσσιο μέτωπο; Τι γίνεται με την εσπλανάδα;

2. Εχουν αναγγελθεί νέα κτιριακά έργα συγκρίσιμα με του εξωτερικού μέσα στην Αθήνα από την αρχή του έτους; Από τον Ιούνιο του 2005; Από τον Ιανουάριο του 2005; Αντικατοπτρίζεται η "μεγαλύτερη ανάπτυξη της Ευρωζώνης" του 4% μείον τις απολύσεις (κατα το ο μισθός είναι 200.000 δρχ μείον τις κρατήσεις που λέγαμε κάποτε Mr. Green ) σε νέα κτίρια κατηγορίας Α' με χώρους των 500 και 1000 τετραγωνικών όπως τους θέλουν οι εταιρέιες; Τι σοβαρά projects (ανωδομής άνω των 5000 - άντε - τετρ. μέτρων) έχουν αναγγελθεί από την αρχή του έτους;

3) Τι τίνεται με νέους δρόμους στην Αττική; Κάτι ακούστηκε για επεκτάσεις της Αττικης οδού, δυο και χρόνια μετά το τέλος της κατασκευής της φάσης Α. Τι γίνεται με τα υπόλοιπα;

4) Γιατι τόοοση αδράνεια; Δηλαδή αν δεν είχαμε "ανάπτυξη" τι θα κάναμε;

Ρωτάω για να ρωτάω...
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Apr 11, 2006 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

woofy wrote:
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Η νέα Εθνική Βιβλιοθήκη στοίχειωσε--Αναξιοποίητη δωρεά 200 εκατομμυρίων ευρώ επειδή η πολιτεία αδυνατεί να βρει οικόπεδο για την ανέγερση μεγάρου


eimaste vlammenoi, den eksigeitai alliws.

Egw anarwtiemai ti kathete kai asxoleitai to idryma Niarxou me thn ellhnikh kyvernisi. As to xtisei se diko ths oikopedo, afou dinei ayto to illigiwdes poso (pragmatika) kai as to pei Vivliothiki Idrymatos Niarxou.
Kai as ginei ayth h shmantikoterh vivliothiki ths Ellados sthn opoia oloi tha anaferontai me thaymasmo kai as thn Ethniki Vivliothiki na marazwnei kai na sapizei. Sto onoma tha kolisoume twra?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 101, 102, 103  Next
Page 67 of 103

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr