stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Το Καλύτερο Στάδιο...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Εις την Πόλη ήθελε να πεί ο άνθρωπος!!!! Απλά επειδή κυκλοφορούν και ξένοι στο φόρουμ ειπε να χρησιμοποιήσει τον διεθνή όρο. Σωστά?
Ωραία η θέα αλλά λίγο από την εποχή των δεινοσαύρων είναι.(το γηπεδο)
Α.... μοιάζει πολύ έτσι όπως είναι το στέγαστρο με το ολοκαίνουγιο πανκρήτιο!!!!Χεχε!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sky Citizen
Guest





PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Admin wrote:
"Στην Istanbul" Question Question Question
Shocked Shocked Shocked


Τελευταια φορα που κοιταξα τον ατλα Istanbul λεγονταν η πολη που βρισκεται το σταδιο, "Ισταμπουλ" αν θελετε ελληνιστι ή "Κωνσταντινούπολη" όπως είναι η συνηθισμενη ονομασια στον ελλαδικο χωρο.

@PAVEL_13 Καπου διαβασα οτι το σταδιο χτιστηκε το 1947 και οτι υπαρχουν σχεδια για αναβαθμιση του (μπορει και γκρεμισμα-χτισιμο απο την αρχη χωρις ομως να "κλεισουν" το ανατολικο πεταλο ωστε να μην κoβεται η θεα προς τον Βοσπορο) Αλλη ομοιοτητα με το Παγκρητιο ειναι οτι ειναι και τα δυο πολυ κοντα στην θαλασσα Cool
Back to top
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:53 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά αυτό δεν ειναι το γήπεδο της Μπεσίκτας?
Αν ναι θα πώ οτι ειναι ερίπειο. (Έχω παει γι' αυτό) Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 2:06 am    Post subject: Reply with quote

Επίσης, ο πολύ καλός "Hammond World Atlas" που έχω εγώ αναφέρει ξεκάθαρα ότι το στάδιο της Βαρντάρ βρίσκεται στα Σκόπια, την πρωτεύουσα της Macedonia, ότι το σταδιο της Γκιόζτεπε βρίσκεται στην Ismir και ότι το στάδιο της Gjirokaster βρίσκεται στην ομώνυμη πόλη της νότιας Αλβανίας.

Ο πολύ καλός άτλας αναφέρει επίσης ότι η πόλη της ανατολικής Θράκης από όπου κατάγεται η γιαγιά μου δεν λέγεται Κεσάνη, όπως μου έλεγε η γριούλα τόσον καιρό, αλλά Kesan (με χοντρό μάλιστα το s!). Μήπως πρέπει να αυτομαστιγωθώ που δεν την λέω όπως ο άτλας;

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 2:09 am    Post subject: Reply with quote

Επιπλέον, "Κωνσταντινούπολη" δεν είναι η...συνηθισμένη ονομασία στον Ελλαδικό χώρο. Είναι απλά η ονομασία αυτής της πόλης. Δεν την λέμε έτσι για να "την σπάσουμε" στους Τούρκους, την λέμε έτσι γιατί αυτό είναι το όνομά της.

Και όχι, δεν είμαι "ορθόδοξος Ελληνίσκος" (δικός σου όρος που τον τιμάς συχνά εδώ μέσα), ούτε ονειρεύομαι να την πάρω πίσω την Πόλη, απλά το "Istanbul" κουβαλάει μια ιστορία κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των Τούρκων, που καλό θα ήταν να την ξέρεις πριν αποφανθείς ότι συνηθίζουμε (!!!) στον Ελλαδικό χώρο να την αποκαλούμε Κωνσταντινούπολη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sky Citizen
Guest





PostPosted: Wed Mar 24, 2004 3:37 am    Post subject: Reply with quote

Η ευθυξια μου φαινεται δινει ρεσιταλ εδω περα Rolling Eyes Εγω ενα γηπεδο ηθελα να παρουσιασω και φαινεται πως αθελα μου αγγιξα καποιες ευαισθητες χορδες μερικων απο τους οποιους ζητω ταπεινα συγγνωμη. Δε θα μακρυγορησω με φιλοσοφικοϊστορικες αποψεις του στυλ την Πολη γιατι την λεμε Πολη και π.χ την Napoli γιατι τη λεμε Napoli (και οχι Νεαπολη)
Στο μονο που θελω να αναφερθω ειναι σε ενα σχολιο που διαβασα παραπανω με ιστορικους υπαινιγμους. Θα ηθελα να πω λοιπον οτι η μεσαιωνικη Κωνσταντινουπολη περιελαμβανε μια περιοχη στην δυτικη ακτη του Βοσπορου μεταξυ της θαλασσας του Μαρμαρα και του Κερατιου κολπου. Η σημερινη "Istanbul" περιλαμβανει μια περιοχη που ξεπερναει το "τριγωνο" της "παλιας Πολης", εκτεινεται σε ολο το μηκος της δυτικης ακτης του Βοσπορου και παραλληλα καταλαμβανει και ολη την ανατολικη ακτη του, μια ακτη οπου υπηρχαν πολεις οπως η Χρυσουπολη (Uskudar), Χαλκηδονα (Kadikoy) οι οποιες φυσικα εχουν συνενωθει με το μητροπολητικο δημο της "Istanbul" που πλεον κοντευει να ενωθει και πιο ανατολικα με την παλια Νικομηδεια (Izmit). Αυτη την πολη εννοουσα εγω και οχι την παλια Κωνσταντινουπολη. Αυτα τα λιγα ηθελα να πω γιατι κατηγορηθηκα χωρις να πω καν τιποτα οτι "δεν ξερω". Δε θελω να υπονομευσω καμμια ιστορια, απλως ετυχε να αναφερω μια πολη με το ονομα που ειναι γνωστη στον υπολοιπο κοσμο, και η Θεσσαλονικη ειναι γνωστη ως Solun στα υπολοιπα Βαλκανια και η Λευκωσια ως Nicosia στους Φραγκοαγγλους. Δεν αλλαζει ομως τιποτα.. Καλο θα ηταν λοιπον καποιοι πριν αρχισουν να κολλανε ταμπελες για το ποιος "ξερει" και ποιος "δεν ξερει" να κοιταζουν και με μια δευτερη ματια τα πραγματα και να προσεχουν τι αναφερθηκε και τι οχι..
Σταματαω εδω αυτη τη συζητηση γιατι η ονομασια πολεων ουδεμια σχεση εχει με το topic
Back to top
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 10:18 am    Post subject: Reply with quote

Επί προσωπικού: Δεν σου κόλλησε κανείς καμμιά ταμπέλα ότι δεν ξέρεις την ιστορία, φίλε μου. Ούτε χρειάζεται να ζητάς ταπεινά συγγνώμη επειδή έχεις άποψη και τη λες. Συζήτηση κάνουμε εδώ πέρα κι αλίμονο αν συμφωνούσαμε πάντα όλοι. Η δική μου αναφορά είχε περισσότερο την έννοια υπενθύμισης προς κάτι που πολλοί Έλληνες συνηθίζουν (κακώς) να "στρογγυλεύουν".
Θα μπορούσα να πω και τα δικά μου επιχειρήματα για τα υπόλοιπα ζητήματα που έθεσες, αλλά συμφωνώ πως πρέπει να παραμείνουμε στο πνεύμα του topic.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
stelios paok hellas
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Mar 2004
Posts: 104

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

elliniki lexi ine i istanbul (i stin poli) apo emas exoune afti tin lexi gia tin poli. GIA MENA INE KAI THA MINI KONSTANTINOUPOLI ELLAS OLE ELLAS OLE OLE OLE.
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Capital of Greece Konstantinoupolis Cool

Τελικα θα μου πει κανεις αν όντως ειναι το γηπεδο της Μπεσίκτας?
Back to top
View user's profile Send private message
stelios paok hellas
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Mar 2004
Posts: 104

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

nai re afto ine to gipedo tis besiktas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

inönü stadium of konstantinopoli (istanbul) bjk besiktas!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Mar 30, 2004 1:40 am    Post subject: Reply with quote

Sky Citizen wrote:
Θα ηθελα να πω λοιπον οτι η μεσαιωνικη Κωνσταντινουπολη περιελαμβανε μια περιοχη στην δυτικη ακτη του Βοσπορου μεταξυ της θαλασσας του Μαρμαρα και του Κερατιου κολπου. Η σημερινη "Istanbul" περιλαμβανει μια περιοχη που ξεπερναει το "τριγωνο" της "παλιας Πολης", εκτεινεται σε ολο το μηκος της δυτικης ακτης του Βοσπορου και παραλληλα καταλαμβανει και ολη την ανατολικη ακτη του, μια ακτη οπου υπηρχαν πολεις οπως η Χρυσουπολη (Uskudar), Χαλκηδονα (Kadikoy) οι οποιες φυσικα εχουν συνενωθει με το μητροπολητικο δημο της "Istanbul" που πλεον κοντευει να ενωθει και πιο ανατολικα με την παλια Νικομηδεια (Izmit). Αυτη την πολη εννοουσα εγω και οχι την παλια Κωνσταντινουπολη.


Το ίδιο έγινε και στην Αθήνα όπως αναφέρεις παραπάνω δηλαδή πολλές περιοχές ενώθηκαν μεταξύ τους αλλά παρότι πέρασαν 2000 χρόνια και παραπάνω πάλι η Αθήνα είναι η Αθήνα. Μία μικρή κωμόπολη(σε μέγεθος όχι σε ευημερία) που ήταν το καιρό του Περικλή έχει φτάσει στις μέρες μας να καταλαμβάνει όλο το λεκανοπέδιο.

Όπως και η Ρώμη έτσι και η Κωσταντινούπολη ότι και να γίνει όσα χρόνια και αν περάσουν για μερικούς λαούς θα παραμένουν μέσα στα γονίδια τους με τις γνωστές ονομασίες.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Apr 03, 2004 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

ΟΧΙ ΚΑΙ ΙSTANBUL H KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.
ΟΠΩΣ ΟΧΙ SOLUN H θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ KAI LERIN Η ΦΛΩΡΙΝΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΕΝΤΕΧΝΑ ΟΙ ΓΕΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΠΓΔΜ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΗΜΕΔΑΠΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΟΡΕΓΟΝΤΑΙ!
Back to top
View user's profile Send private message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Sat Apr 03, 2004 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Γ.Σ.Π. και ξερο ψωμι.
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 12:12 am    Post subject: Reply with quote

Στις 30/6 ολοι ξερουμε ποιο θα ειναι το καλυτερο γηπεδο... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
olympic flame
New Member
New Member


Joined: 11 Mar 2004
Posts: 69
Location: Vouliagmeni

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 12:37 am    Post subject: Reply with quote

το ΟΑΚΑ εννοεις ε?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 10:13 am    Post subject: Reply with quote

olympic flame wrote:
το ΟΑΚΑ εννοεις ε?


Παρατήρηση: To OAKA θα είναι το καλύτερο στάδιο. Το Καραϊσκάκη θα είναι το καλύτερο ποδοσφαιρικό γήπεδο.

Είναι ανόμοια δεν μπορείς να συγκρίνεις πορτοκάλια με μπανάνες!
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Ακριβώς. Γι αυτό και το topic ονομάζεται το καλύτερο στάδιο... Άρα είναι το ΟΑΚΑ... Cool
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Το Καραϊσκάκη θα είναι το καλύτερο ποδοσφαιρικό γήπεδο.



Στο Πειραια, την Ελλαδα, την Ευρωπη, τον κοσμο, το συμπαν... Smile Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 8:50 pm    Post subject: Reply with quote

Στις 30/6 ολοι ξερουμε ποιο θα ειναι το καλυτερο ΓΗΠΕΔΟ!!! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
PatraTasos
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 427
Location: Hellas /U.K.

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow kalitero gipedo: OAKA me tin proipothesi oti den tha valoun ta idia mple kathismata pou exoun vali pantou..... Twisted Evil

Arrow oson afora tin konstantinoupoli i tin istanbul, emena prosopika opos ke na to pite de me niazi.

Oi neotourki allaksan to onoma tis Polis apo elliniko .... se elliniko...

Istanbul = is tin poli Very Happy

Kala milame... ine poli vlakes... hehe
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="PatraTasos
Oi neotourki allaksan to onoma tis Polis apo elliniko .... se elliniko...

Istanbul = is tin poli Very Happy
[/quote]

Αυτή η εκδοχή υιοθετείται από πολλούς, αλλά δεν έχει την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα. Θα θέλαμε, αλλά δεν είναι έτσι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Mon Apr 05, 2004 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου? Νομίζω ότι η δικαιολόγηση του φίλου είναι σωστή. Κάνει μπαμ....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
panos
New Member
New Member


Joined: 11 Feb 2004
Posts: 48
Location: ENGLAND-KENT/LEMNOS

PostPosted: Tue Apr 06, 2004 5:51 am    Post subject: Reply with quote

Ksefilizw to leksiko stadio=stibos parolo pou pisteya oti gipeda me tartan i xwris exoun to idio onoma (stadia) Opote prepei na dieykrinistei gia ti milame an k symfwna me ayto pou lete k oi perissoteroi px to neo karaiskaki einai gipedo an k oi portogaloi ta onomazoun ola stadia.Teinw sto Stade de France tis Gallias alla k to LUZHNIKI tis Spartak Mosxas alla pisteyw k to oaka 8a exei ti diki tou xari me 8esi sta 5 kalitera stin Eyrwpi i mipws iperballw? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Apr 06, 2004 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Φίλε Pavel, ξέρω απλά ότι αυτή η εκδοχή είναι προϊόν ελληνικής προπαγάνδας. Δε βρίσκεις ότι είναι πολύ βολική εκδοχή για μας? Φυσικά και δεν ξέρω την Τουρκική ετοιμολογία, αν και κάπου την είχα ακούσει παλαιότερα. Και πριν πέσετε να με φάτε ( Laughing ), να διευκρινήσω ότι και εγώ είμαι πρόσφυγας από την περιοχή (Προύσα) και θεωρώ ότι για να αποδείξουμε τις ρίζες μας, έχουμε χίλιους-δυο τρόπους (πολιτιστισμικής φύσεως κυρίως) και δε χρειάζεται να καταφεύγουμε σε τέτοια επιχειρήματα για να τονίσουμε την Βυζαντινή ιστορία της Πόλης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Apr 06, 2004 9:03 am    Post subject: Reply with quote

Τώρα μόλις κατάλαβα ότι είμαι εντελώς εκτός τόπικ. Σόρυ Embarassed Embarassed Που να φανταστώ ότι από το γήπεδο της Μπεσίκτας θα έβγαινε τέτοια συζήτηση? Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr